Hiswa zet Leeuwarder beurs de voet dwars Standhouders mogen niet ook elders exposeren MIJN HART Vonnis over narcotiseur blijft verborgen voor Mia Versluis' vader IS HALF ZO OUD ALS HET JOUWE", ZEI PHIL Ambtenaren krijgen alsnog 1,5% meer Scheepje met dode visser bij Katwijk gestrand „Nazi's maken misbruik van Rode Kruis" Manifest van „Orde in vrijheid" anti terreur „DISCRIMINATIE VAN DE REGIO" Toezicht op verkiezingen in West-Irian Bandiet gepakt op Sardinië Starfighter neergestort DEEL IV, door Eileen Blaiberg KLEUREN-TV Uren nodig Graan „fluit" de grond uit Trots Vertrouwen Respect mwK i WMETWLEKKER VEEL KIP HAAL GAUW EEN PAKJE: 1,59 (300 GRAM) PUBLICITEITS- DRANG LEIDT TOT ALLES Italië verhoogt invoerrechten op pluimvee met 400 procent Kind kwam onder tankauto België wil zijn water houden Michel Fourquet nieuwe Franse opperbevelhebber ONTHEFFING VOLGEND JAAR AL JAREN WIESENTHAL: CONTACTEN DONDERDAG 28 MAART 1968 LEEUWARDEN De recreatietentoonstelling Recreana, die zaterdag in Leeuwarden zal worden geopend, ondervindt grote tegenwerking van de Hiswa in Amsterdam. Het bestuur van de Hiswa wil niet, dat haar standhouders ook op andere tentoonstellingen exposeren, zelfs al komen ze daar met heel andere schepen. De Recreana wordt nu voor de der de maal gehouden en elk jaar neemt deze, voor het noorden zeer belang rijke, tentoonstelling van alles wat met de recreatie in de openlucht te maken heeft in betekenis toe. Vooral de noor delijke dealers van boten en scheeps motoren willen in eigen streek en aan eigen relaties laten zien wat ze aan te bieden hebben. Op de laatste dag van de Hiswa kre gen zestig van hein van het bestuur te horen, dat ze wanneer ze op de Recrea na exposeren, voortaan niet meer op de Hiswa worden toegelaten. Dat geldt zelfs voor dealers, die geen lid van de Hiswa zijn. Drie grote exposanten heb ben nu op het laatste moment nog van deelneming aan de Recreana moeten afzien. Ze zullen wel de huur van de besproken stands moeten betalen. Aanvankelijk wilde de Hiswa ook nog aan dealers van motoren verbie den, dat hun motoren in schepen van andere exposanten zouden worden op gesteld. Maar dat was toch wat al te zot en de Hiswa heeft ontheffing voor noordelijke motordealers verleend. „Het is discriminatie van de regio", zegt de heer J. H. H. Goes, secretaris van de Recreana. De betekenis van de Recreana neemt toe, maar de His wa wil het alleen-vertoningsrecht hou den. We hebben zelfs aangeboden om onze tentoonstelling onder auspiciën van de Hiswa te houden maar ze wil len nergens van weten. Ze komen hier wel kijken, maar contact hebben ze nooit met ons gezocht. Het bestuur van Recreana hoopt dat de exposanten zich en bloc met een protest tegen het bestuur van de His- KATWIJK De vroege voorjaarsge- nieters in Katwijk aan Zee hebben sinds gistermiddag hun eerste, maar trieste strandattractie. Er is een scheepje gestrand en dat heeft zelfs gisteren al duizenden mensen op de been gebracht en de tongen los ge maakt, want op het scheepje, de Mollie Lass, is het stoffelijk overschot gevon den van Kurly Thomas, een 63-jarige visserman uit de Brise havenstad Har wich. Hij lag dood op het achterschip toen de reddingsboot van Katwijk, de Ba rend van Streekens, de Mollie Lass en terde nadat het scheepje op een zand bank voor de kust van Katwijk was ge strand. De motor draaide toen nog, er zat een stuk van het vistuig in de schroef en op het dek lag een hoeveel heid gul en schol, die Kurly Thomas kort voor zijn dood moet hebben bin nengehaald. De politie denkt dat de man aan een hartverlamming is overleden. Niets wijst op een misdrijf. Thomas was al leen aan boord toen hij Harwich maan dag verliet; hij had er dinsdag moeten terugkeren. Het kale houten stuurhuis van de twaalf meter lange kotter, de twee mastjes en de boom, de visborden en de radiotelefonie-installatie hebben bij de vissers van Katwijk echter de ton gen losgemaakt. Zo'n scheepje, zo is de algemene opinie, kan nooit door één man op zee worden gevaren. Dat bestaat niet, zeg gen ze, hier moet meer achter zitten. DEN HAAG De voorbereidingen van de volksraadpleging in West-Irian, het voormalige Ned. Nieuw-Guinea, zullen worden getroffen onder toezicht van de permanente vertegenwoordiger van Bolivia bij de Verenigde Naties in New York. Secretaris-generaal Oe Thant zal de Boliviaanse diplomaat binnenkort offi cieel benoemen tot zijn speciale verte genwoordiger. De regeringen van Ne derland en Indonesië hebben laten we ten met de benoeming in te stemmen. De bedoeling is de volksraadpleging over de vraag of West-Irian blijvend bij Indonesië moet worden gevoegd, uiterlijk in juli volgend jaar te houden. Volgens de overeenkomst van New York van 1962 tussen Nederland en In donesië moet de volksstemming in West-Irian in 1969 worden gehouden on der toezicht van de Verenigde Naties. CAGLIARI De Italiaanse politie heeft gisteren de meest gezoch te bandiet van Sardinië, de 25-jarige Graziano Mesina, gearresteerd. Mesina die bij verstek is veroordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf wegens moorden en an dere misdaden, werd aangehouden toen hij met twee vrienden in een auto over een smalle bergweg reed. De politie controleerde alle wegen in verband met de jongste ontvoeringen op het eiland. Mesina ontsnapte tot nu toe zes keer uit gevangenschap. wa zullen richten, maar het betwijfelt of dat zal gebeuren. De Hiswa heeft de wind er behoorlijk onder. De Hiswa kent al jaren de bepaling, dat de exposanten niet elders dezelfde artikelen mogen tentoonstellen, die zij op de Hiswa al hebben laten zien. Dat geldt alleen als de andere tentoonstel lingen binnen een jaar na de Hiswa worden gehouden. Mr. J. van Vollenhove, gedelegeerde van de Hiswa, zei ons verder gister avond dat dit jaar deze bepaling al enigszins is verlicht. Zo hoeven regiona le wederverkopers zich niet meer aan de bepaling te houden. BONN Op de luchtmachtbasis Büchel bij Koblenz is gisteren een Starfighter verongelukt. Het aantal Starfighters dat de West- duitse luchtmacht sinds 1961 heeft ver loren is daarmee gestegen tot 77. WENEN Het Westduitse en het Oostenrijkse Rode Kruis en hun instel lingen worden misbruikt om voort vluchtige oorlogsmisdadigers te waar schuwen. Deze zware beschuldiging werd gis teren geuit door ir Simon Wiesenthal, de leider van het Joodse documentatie centrum in Wenen. Wiesenthal maakte in een persconferentie bekend dat hij de Oostenrijkse minister van Justitie, dr Klecatsky, een uitvoerige brief had overhandigd waarin hij hem op de mis standen bij het Rode Kruis attent maakte. Binnen 24 uur had hij bericht ont vangen dat het ministerie van Justitie was begonnen stappen te nemen tegen verdachte personen. In de persconferentie vertelde Wie senthal verder dat zich binnen de op sporingsafdeling van het Westduitse Rode Kruis een instantie bevindt die via het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Bonn aan buitenlandse con tactmensen waarschuwingen geeft ten bate van voortvluchtige nazimisdadi- gers. ARNHEM De vader van Mia Ver sluis, het meisje dat twee jaar gele den aan haar hielen werd geopereerd en nog steeds niet uit de narcose is ont waakt, krijgt de uitspraak van het me disch tuchtcollege in deze zaak niet te horen. Het Arnhemse gerechtshof, dat de zaak tegen de betrokken narcotiseur in een bijzondere kamer behandelde, volgt hiermee een formeel juiste pro cedure, omdat zittingen van medische tuchtcolleges volgens de wet niet open- ADVERTENT1E Consolemodel van palissanderhout. Heeft 63 cm beeldbuis, ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde VHF/VHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies. Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. Aparte uitvoering vooi Zuid-Nederland, va. f3£99,- baar zijn. Kortgeleden echter noemde de staatssecretaris voor de volksge zondheid, dr. Kruisinga, de wetgeving op dit gebied sterk verouderd. Hij is voorstander van openbare uit spraken in dit soort zaken en bereidt een wetswijziging voor die nog in dit parlementaire jaar zal worden behan deld. Inmiddels studeert een staats commissie al enkele maanden op een geheel nieuwe wet. In afwachting van deze ontwikkelin gen was in de zaak-Mia Versluis op meer openbaarheid aangedrongen. Dit resulteerde in het feit, dat de va der van het meisje de zittingen van het Hof heeft mogen bijwonen. De uit spraak tegen de betrokken narcotiseur, die inmiddels schriftelijk is gedaan, krijgt de Enschedese verkoopleider, de heer Versluis, echter niet te horen. Wel zal het vonnis in twee medische tijdschriften en in een juristenblad wor den gepubliceerd. Tegen de narcoti seur werd drie weken geleden zes maanden ontzegging van de bevoegd heid om de geneeskunst uit te oefenen geëist. Tegen 't - onbekende - vonnis, dat nu is uitgesproken kan hij in cas satie gaan bij de Hoge Raad der Ne derlanden. Inmiddels wachten al een jaar drie strafrechtelijke klachten in de zaak- Versluis bij het parket te Almelo op behandeling. Het Arnhemse gerechtshof behandel de de zaak in hoger beroep. Een jaar geleden vonniste het regionale college voor medisch tuchtrecht de narcotiseur tot een geldboete van duizend gulden. WIE had nu kunnen denken, dat Phil en ik binnen tien dagen na zijn ontslag uit het ziekenhuis al weer zouden kibbelen? Toch is dat gebeurd. En nog wel om een niemendalletje. Phil is allesbehalve materialistisch en zeker niet als het om kleding gaat. Hij heeft drie wat ouderwetse kostuums en nog een stel flanellen pantalons. Zijn favoriete kleding stuk is natuurlijk het colbert met het insigne van het Londense zie kenhuis voor tandheelkunde, dat hij droeg toen hij naar huis kwam. Maar nu hij steeds meer tochtjes gaat maken in de omgeving van Kaapstad vind ik, dat hij nodig eens wat nieuws moet hebben. Praten over kleren werkt op hem echter als een rode lap op een stier. En ik kan natuurlijk niet toestaan, dat hij zich opwindt en daarom geef ik dan maar weer toe. OTTAWA Volgens de Canadase bio loge dr. Pearl Wienberger kan de groei van graan bevorderd worden door bepaal de hoge fluittonen, die echter onverdraag lijk zijn voor het menselijk gehoor. Worden de laboratoriumproeven door de praktijk bevestigd, dan is het volgens dr. Wienberger mogelijk voor boeren hun graanoogst drievoudig te vergroten door 325 dollar te investeren in een oscillator en luidspreker die het zaaigraan met ho ge, maar nog binnen het gehoor liggende fluittonen moet bewerken. Dit proces zal zich echter in een graan schuur moeten voltrekken, want op het veld gebruikt zouden de fluittonen abso luut onverdraaglijk zijn voor mensen. Maar geloof me, ik heb uren no dig gehad om hem op vriendelijke wijze aan zijn verstand te brengen, dat veel van zijn oude kleren hem helemaal niet passen nu zijn postuur na de operatie zo is veranderd. Hoe dan ook, één gevecht heb ik in elk geval gewonnen. Ik heb hem duidelijk kunnen maken, dat zijn pantoffels, dingen die acht jaar oud zijn, zijn voeten gewoon niet genoeg meer beschermen als hij buiten om het huis loopt. Toch ben ik stomver baasd, dat hij de nieuwe, die ik voor hem heb gekocht, nu draagt. Het zou me niets hebben verwonderd als hij toch die oude weer had aangetrok ken, ook al hingen de zolen er los bij. Wat ik hier nu allemaal zo vertel, klinkt misschien een beetje ondank baar. Het tegendeel is waar. Ik ben er diep van doordrongen dat ik heel dankbaar moet zijn, dat Phil nu weer sterk genoeg is om tegen te stribbelen. Hij gaat dan ook werkelijk fantas tisch vooruit. Het lijkt wel of zijn beenspieren al een heel stuk sterker zijn geworden en hij loopt trouwens ook al heel vastberaden. Wel moet ik hem nog steeds helpen wanneer hij moet bukken om bijvoorbeeld een gevallen brief of een sok op te rapen. Maar volgens mij, zal hij dat over een poosje zelf weer kunnen Hij voelt zich inmiddels weer zo goed, dat hij er voortdurend over praat om me over een jaartje mee te nemen op een trip door Europa. Het klinkt wat onwerkelijk, maar ik verwacht toch echt, dat ik hem in mei weer in zijn eigen auto te zien rijden. Als hij zo doorgaat en hij krijgt geen inzinking, zal hij vol gens mij binnen een week of zes weer helemaal zichzelf kunnen hel pen. niet vergeten", zei hij me,„dat ik nu een hart heb, dat maar half zo oud is als dat van jou". En goed beschouwd is dat waar. Hij is er trots op, dat zijn bloeddruk nu schommelt tussen de 140 en 145 en volgens zijn berekening komt dat overeen met die vam een man van 44. Intussen verlangen we beiden erg naar de dag dat Jill, onze dochter, terugkomt uit Haifa, Israël. Heel wat m,ensen hebben ons al gevraagd waarom we haar toch" «aar Israël lieten gaan tijdens de zesdaagse oor log van vorig jaar juli. Maar daar hebben we goede redenen voor. EILEEN BLAIBERG: „Ik had me werkelijk niet kunnen indenken, dat we beiden zo gauw weer zo'n vei lig gevoel zouden hebben". Jill heeft nooit goed begrepen waarom wij haar zo gemakkelijk lieten gaan. De reden ervan heb ik verteld. Wij beiden, haar vader en ik, realiseerden ons bijna onbewust, dat we niet wilden, dat ze hier zou blijven zodat ze zou zien hoe hij achteruit ging. Ik vertel dit alles met groot ver trouwen in de toekomst. Wat een verschil met twee weken geleden, toen ik maar amper optimistisch durfde te zijn. Ik had me werkelijk niet kunnen indenken, dat we beiden zo gauw weer zo'n veilig gevoel zou den hebben. Overigens geloof ik, dat ik maar een klein aandeel heb in Phils voor uitgang. Vooral zijn eigen enorme wilskracht en doorzettingsvermogen helpen hem door deze moeilijke re- valideringstijd heen. Zelf zal hij trouwens de laatste zijn die ver baasd is over zijn herstel. „Je moet Allereerst respecteerden we haar wens om de Israëliërs te helpen zo als vele honderden andere Joodse vrijwilligers dat deden. En toen ze besloot om in Haifa te blijven stu deren, voelden wij dat dit een tegen slag was, die tot zegen kon worden. Ik wist toen immers al, (lat Phil moest sterven. De dokters hadden het me verteld en ik dacht erover hoe ongelukkig Jill zich zou voelen wanneer ze alleen met ons zou thuis blijven. Phil en ik hebben er nooit over gesproken. Ik heb hem nooit verteld hoe ernstig de dokters zijn toestand vonden, maar ik weet dat hij de waarheid had geraden. kipp&agout Vorige week kregen we nog een opgewonden telegram van Jill waar in ze schreef hoe trots ze is op haar vader. Ze kan amper wachten tot het trimester voorbij is. In een van de laatste brieven, die ze schreef voor Phil uit het ziekenhuis terug kwam, liep ze over van enthousias me over een aanbod om mee te wer ken aan een Duits-Italiaanse film, die in Berlijn wordt gemaakt. Phil had bedenkingen. Hij stond erop, dat er een chaperonne zou meegaan. Maar ik geloof, dat hij nu overhelt naar mijn standpunt. Het plezier, dat ze aan de reis zal be leven, zal haar een hoop goed doen. Maar ja, ik zei het al. hij is een voorzichtige man. Gelukkig maar, want juist door die voorzichtigheid kwam hij zover als hij nu is. ADVERTENTIE Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliefhebbers opgelet! Iglo heeft een verrukkelijk nieuwtje: pittige Kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Heerlijk! DEN HAAG Het nationaal insti tuut „Orde in vrijheid" (350.000 leden) heeft de strijd aangebonden met „straat terreur, provocatie en belediging van overheden". Deze methoden behoren niet tot onze politieke gebruiken, vindt het instituut. „Het optreden van bepaalde groepe ringen dreigt afbreuk te doen aan de goede Indruk die het buitenland van Nederland heeft." Orde in vrijheid con stateert „een in toenemende mate ge groeide verontrusting in vele kringen in Nederland". „De methoden die die groeperingen gebruiken stroken weinig met ons volkskarakter en met de wij ze waarop wij onze politiek beleven", aldus het instituut. Ander geluid Het bestuur vindt het noodzakelijk „nu eens de stem van onze groten deels andersdenkende bevolking te doen horen om te voorkomen dat de andere en luidere stemmen voor re presentatief voor de meerderheid van ons volk worden gehouden". Orde in vrijheid zegt dit in een mani fest aan de regering en de omroepor ganisaties. Tot het instituut behoren leden van Oranje- en legerverenigin- gen. DEN HAAG Minister Beernink en staatssecretaris Van Veen (beiden Bin nenlandse Zaken) willen de ambtena ren alshog een salarisverhoging geven van 1,5 procent. Deze verhoging zal moeten worden ingevoerd met terugwer kende kracht tot 1 januari, toen het overheidspersoneel twee procent verho ging kreeg. Tijdens het debat in de Tweede Ka mer over de begroting van Binnenland se Zaken, beloofden de bewindslieden al, dat het percentage van twee zo moge lijk zou worden verhoogd. De nacalcu latie, de uiteindelijke aanpassing van de salarissen voor de ambtenaren aab de verhogingen in het bedrijfsleven, volgt later in het jaar. Morgenochtend wordt in het georga niseerd Overleg hierover gepraat tus sen de regering en de ambtenarenbon den. Deze laatsten zullen waarschijn lijk proberen om er een verhoging van twee procent uit te slepen. De regering wil bovendien iets doen aan de vakantietoeslagen. Er is al een minimum-toeslag bepaald. Volgens de nieuwe plannen, zou het aantal kinde ren ook gaan meetellen voor de hoogte van het vakantiegeld. Dit is geen principiële wijziging, aan gezien dit bedrag tot nu toe toch al zes procent van het salaris plus de kinder toeslag is. In het bedrijfsleven wordt alleen het loon in aanmerking genomen. De regeling, die de regering nu voor stelt, geeft vooral soelaas aan de laagst betaalde ambtenaren. AMSTERDAM De Jongerengroe pen van de P.v.d.A. hebben er bijna al les voor over om politieke interesse te wekken. Op 5 april houden ze (voor de derde maal) een „walk-in talk-in", waarbij een politiek-ludiek programma te volgen is. Beat, dans, verboden filmfragmenten van Hoepla en het zogenaamde Kietsj Konservatoriejum moet eraan te pas komen om belangstelling te trekken voor de hoofdschotel: drs. J. M. den Uyl en drs. J. Aarden, die worden on dervraagd door Frits van der Poel en Koos Postema. De Franse advocate Gisèle Halami, bekend door haar boek over de Alge rijnse oorlog zal ook het woord voeren. De organisatoren hopen dat er onge veer 2500 jongeren komen kijken en luisteren. ZEIST Italië heeft de invoerrech ten voor pluimvee met vierhonderd pet verhoogd tot 5,7 cent per kilo. Dit zei gisteren de heer J. A. M. Boersma van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. Nederland wordt ernstig bena deeld door deze maatregel, die in strijd is met de Europese gedachte, aldus de heer Boersma. Het bestuur van het Produktschap zal de zaak voorleggen aan de minis ter van Landbouw. Al eerder heeft Ita lië vrijwel onuitvoerbare eisen gesteld aan de invoer van pluimvee. PEOLDIJK Bij het oversteken van een kruising is gistermiddag in Poeldijk de zevenjarige J. C. B. Bos uit die plaats door een passerende tankau to gegrepen. Het kind overleed ter plaatse. MONNIKENDAM De 84-jarige J. J. van Batenburg uit Purmerend is gisterochtend aangereden, toen hij met zijn auto de rijksweg bij Monnikendam opreed. Hij was op slag dood TERNEUZEN De NV Industrie watervoorziening Zeeuws Vlaanderen, die de prognoses over de rentabiliteit van haar investeringen niet zag waar gemaakt en daardoor veertig mensen wil ontslaan, staat voor een nieuw pro bleem. België is van plan het water dat nu Nederland binnenstroomt en wordt opgevangen in de bekkens bij de Braakman, zelf te gaan gebruiken. Daartoe worden bij het Belgische dorpje Kluizen enorme waterspaarbek kens gebouwd, die gevuld zullen wor den met water uit de kreken, waaruit ook het water voor de Braakmanbek kens wordt gepompt. Als er geen water meer uit België kan worden betrokken, moeten de bek kens met Brabants water worden ge vuld. Vrijdag zal de beslissing vallen of de veertig personeelsleden van het water bedrijf zullen worden ontslagen. PARIJS De voor de Franse bewa pening verantwoordelijke man, gene raal Michel Fourquet (53), is benoemd tot opperbevelhebber van alle Franse strijdkrachten. Hij volgt als zodanig generaal Charles Ailleret op, die op 9 maart om het leven kwam bij een vliegtuigongeluk op het eiland Réunion.

De Vallei | 1968 | | pagina 7