Veenendaals dagblad Tussentijdse verkiezingen in Engeland JAMIN Buiten Buschauffeur op overweg omgekomen anstruita THIEU VOERT GEHEIM OVERLEG IN SAIGON Minister Lücke toch afgetreden Vervoerders uitten felle kritiek op plan-Leber Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Een ommetje met de Prins Let op! De Witte Reus is streks-jarig en gaat trakteren..! Onderhandelingen «ver Philips-c.a.o. voortgezet Helft minder Amerikanen naar ons land Regering waakt over Griekse ras Havenstaking in New York ten einde Foutief geplaatste geiser was fataal Ierse industrie door staking ligt stil In eigen partij teleurgesteld Man ontvluchtte bewakers met handboeien aan YVONNE PAUL NAAR PARIJS VERTROKKEN Universiteit in Madrid gesloten Aanvankelijk nog warm kersenbonbons JONDEN - Hel diepgaand ongenoegen over het beleid van de regering Wilson heeft zich gisteren overdui delijk gemanifesteerd in een zware nederlaag voor de Labour-partij bij tussentijdse verkiezingen. Van de vier Lagerhuiszetels die op het spel stonden gingen er drie van Labour over op Conservatieve zijde, terwijl in een vierde district de conservatieve meerder heid werd verdrievoudigd. MEERDERHEID OPPOSITIE Halfbloed froot VOOR MODERN HUISHOUDEN NEERGESTORT KOSTEN A.N.V.V. VERWACHT Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces "n di„ do. en za. 1-10 woorden cent. VRIJDAG 29 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 76 LABOUR LIJDT FORS VERLIES ADVERTENTIE CHARMANTE JURKJES FIJNE PULLOVERTJES Kijk eerst bij modehuis exclusiel in bonneterie Markt 7 - Tel. 10120 - Veenendaal ATHENE De Griekse regering heeft maatregelen getroffen om de ge zondheid van toekomstige generaties te verbeteren. Een nieuwe wet schrijft een medisch onderzoek vóór het huwe lijk voor en geeft de overheid het recht huwelijken te verbieden tussen personen die aan ziekten lijden. De Ho ge Raad voor de gezondheid zal oorde len over de gevaren voor het Griekse ras, die uit dergelijke huwelijken kun nen voortkomen. Aanstaande echtparen moeten voortaan een keuringsbewijs overleggen. Ziekten die op grond van de nieuwe wet een huwelijk onmogelijk kunnen maken zijn: syfilis, tuberculo se, kanker, krankzinnigheid, hartkwa len, alcoholisme, lepra, epilepsie en bloedziekten. NEW YORK Aan de staking van 22.000 havenarbeiders in New York is gisteren na twee weken een eind ge komen. De havenautoriteit heeft de eis van de stakers ingewilligd om op bepaalde ka den 750 extra arbeiders in te schake len. ADVERTENTIE morgen voordeel 150 gram van 149 voor 125 niet duur wel heerlijk Het is in deze eeuw nog niet eerder voorgekomen, dat bij tussentijdse ver kiezingen drie districten op een dag van partij verwisselden. De slag voor Labour voltrok zich in frite binnen een uur. Eerst wisten de Conservatieven in Warwick en Leamington, de vroege re zetel van ex-premier Sir Anthony Eden, thans Lord Avon, hun bestaande meerderheid bijna te verdrievoudigen. Vervolgens werd in het district Dud- lev, een industriegebied, de Labour- meerderheid van 10.022 stemmen om gezet in een conservatieve meerder heid van 11.656. Tenslotte gingen twee districten die een reputatie hebben van wisselvallige politieke trouw, voor Labour verloren. In Meriden was de Conservatieve overwinning een achterstand van 4.581 stemmen veranderd in een voor sprong van 15.263 overtuigender dan in de Londen se buitenwijk Acton, waar de Conservatieven een meerderheid van 3.720 stemmen kregen. In 1966 had La bour er een overwicht van 4.941 stem men. De gemiddelde verschuiving van de keizersgunst naar de Conservatieven bedroeg 18.9 pet, wat bij algemene verkiezingen de Tories een meerder heid van 200 zetels in het Lagerhuis zou hebben opgeleverd. De absolute meerderheid van Labour in 't Lagerhuis is sinds de verkiezingen van 1966 van 97 tot 74 geslonkert. Waarnemers maken uit de uitslagen op dat de bevolking 't vertrouwen in het Labour-bewind heeft verloren. Naast de tegenslagen in het econo misch beleid, die hun dieptepunt von den in de devaluatie van het pond en de harde, op verlaging van de levens standaard afgestemde begroting van 19 maart, werd het regeringsbeleid ge kenmerkt door innerlijke verdeeldheid, wat onder andere bleek uit het aftre den van minister van Buitenlandse Zaken. George Brown, en door een slechte verhouding met de vakbonden. Premier Wilson hoeft niet voor 1971 algemene verkiezingen uit te schrijven en in regeringskringen vertrouwt men erop, dat de harde economische maat regelen tegen die tijd zoveel effect ge sorteerd hebben dat de kansen voor La bour ten gunste zullen keren. Deze mening wordt niet gedeeld döor de oppositie. Reginald Maulding, plaats vervangend leider van de Conservatie ven, eiste gisteravond voor de televisie, dat zo spoedig mogelijk algemene ver kiezingen worden gehouden, omdat de regering volgens hem „het vertrouwen van het land heeft verloren." „De regering heeft niet langer het morele recht om aan het bewind te blijven. Zij moet echter nog belang rijke taken uitvoeren en men vraagt zich af hoe zij dat onder de huidige omstandigheden denkt te doen", aldus Maudling. De liberale woordvoerder Eric Lub bock vergeleek de toestand met die in Tsjechoslowakije. „Acht dagen gele den is Antonin Novotny onder druk van de openbare mening als president afge treden. Het zou waanzinnig zijn als de heer Wilson in ons democratisch stel sel nu aan het bewind blijft", zo zei hij. Tn de Gelderse provinciale pers deed omstreeks midden maart het ge- illustreerde bericht van een bijzondere geboorte de ronde, voortgekomen uit de onderstelde mesallaince van ree en heideschaap. Het lam c.q. kalf heeft kop en bouw van een schaap, maar staat vrij hoog op de poten, be weegt zich springerig voorwaarts, is schuw en draagt geen wol doch haar. Hier zou het derhalve de kenmerken van het ree vertonen, meent de eige naar-veehouder J. B. de Koning te Ede, die het beestje een „germ" noemt, een mij onbekende naam. Men moet als leek met zulke conclusies uiterst voor zichtig zijn en daarom heb ik mijn licht opgestoken bij de dir.-hoogleraar van de Faculteit der Diergeneeskun de (Rijksuniversiteit Utrecht), prof. dr. G. Wagenaar. Deze schrijft mij, dat zulke kruisingen in de literatuur wel iswaar bekend zijn, maar niet waar schijnlijk lijken. Wel werden met suc ces hybriden van moeflon x schaap verkregen, terwijl het sa menbrengen van schaap en geit wel bevruchte eicellen oplevert, doch een levend lam wordt er zelden of nooit uit geboren. Prof. dr. E. J. Slijper, docent voor veterinaire zoölogie te Utrecht, noemt het zelfs zeer twijfelachtig of er ooit kruisingen schaap/geit tot stand zijn gekomen, ondanks desbetreffende be richten in de krant. Het ree staat in afstamming en levenswijze nog veel verder van het schaap en verschilt voorts van wederzijdse bronstperiode. Voorlopig sta ik huiverig tegenover onze vermeende halfbloed; een moe flon-vader lijkt mij niet onmogelijk, doch wild zwijn met tam varken of haas x konijn (zg. leporiden) passen nochtans beter in mijn straatje. 29 maart '68 A. B. WIGMAN. ADVERTENTIE OUDENBOSCH Een botsing tussen een locomotief en een autobus op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Oudenbosch heeft gisteren het le ven gekost aan de 31-jarige A. Welpen uit Gijnaart. Hij was de chauffeur van de bus, die geen passagiers vervoerde. Door de botsing was het treinverkeer op het traject Roosendaal-Oudenbosch enige uren gestremd. De bus werd in twee stukken gescheurd; het afgerukte deel is rechts op de foto zichtbaar. ZANDVOORT In volle vaart heeft gisterochtend op de Boulevard Bar- naarts in Zandvoort een auto een ande re auto van achteren geramd en tegen de betonnen trap van een restaurant ge drukt. De bestuurster van deze wagen, de veertigjarige mevrouw G. T. uit Amsterdam is hierbij om het leven ge komen. De chauffeur van de andere au to, de 24-jarige P. G. uit Amsterdam, werd gearresteerd toen bleek dat de auto waarin hij reed, de vorige zondag in Zandvoort was gestolen. De jongeman werd door de Amster damse politie gezocht wegens valsheid in geschrifte. MARUM Bij een verkeersongeluk op de rijksweg bij Marum is de 46-jari- ge H. S. Gerdes uit Haren am Ems in Duitsland omgekomen. Doordat hij bij het inhalen moest remmen voor een te genligger, sloeg zijn auto over de kop en belandde in een sloot. BERGSCHENHOEK Een verkeers ongeluk in Bergschenhoek heeft het le ven gekost aan het achtjarige <me\gje A. M. Vonk uit Bergschenhoek. De auto waarin zij zat en die werd be stuurd door haar moeder, de veertig jarige mevrouw M. B. Th. Vonk, botste tegen een vrachtauto die achteruitrij dende uit een zijweg kwam. Het twee jarig jongetje A. J. van der Winden werd zwaar gewond. UTRECHT De Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond, (ANMB) de Katholieke Metaalbedrijfsbond „St. Eloy" en de Christelijke Metaalbe drijfsbond (C.M.B.) zjjn gistermiddag niet tol overeenstemming gekomen met de Philipsonderhandelingendelegatie t.a.v. de afsluiting van een nieuwe driejarige cao voor de 80.000 Philips- employés, die 1 april zou moeten in gaan. Waar de werknemersbonden ervan waren uitgegaan, dat een beslissing zou worden genomen over de inhoud van de cao, is men in die verwachting teleurgesteld. De werknemersbonden zijn overeen gekomen vrijdag 5 april het overleg op nieuw te hervatten. Zij willen op korte termijn overleg plegen met hun ach terban, zo is meegedeeld op een pers conferentie na afloop van de onderhan delingen van gisteren. Van werknemerszijde werd ver klaard, dat de Philips-delegatie de be reidheid heeft getoond aan de materië le eisen van de werknemers enigszins tegemoet te komen. Deze tegemoetko ming mag, volgens hen, echter beslist niet worden gezien als een uitermate belangrijke stap. Niettemin hebben de delegaties van de werknemersbonden hierin toch wel een zo belangrijke be slissing gezien, dat zij het gesprek op zeer korte termijn willen heropenen. Beide partijen streven er ernstig naar het driejarig arbeidscontract te blijven behouden. Ten aanzien van de niet-materiële onderhandelingspunten is nog niets beslist. ADVERTENTIE SAIGON President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Viëtnam voert reeds enige dagen geheim overleg over de toestand in zijn land met de Zuid- viëtnamese ambassadeurs in de landen die Zuid-Viëtnam actief steunen, aldus een presidentiële woordvoerder. De aankondiging gaf aanleiding tot speculatief, dal Thieu van plan zou zijn grootscheepse yerau lerin. aan te brengen in de oorlogvoering of in de bin nenlandse politieke toestarid. Van welingelichte zijde is vernomen, dat Thieu de dienstplicht wil uitbreiden tot alle mannen van 18 tot 40 jaar; waarnemers geloven, dat Thieu door een algemene mobilisatie het aandeel van de Zuidviëtnamese strijdkrachten in de oorlogvoering aanzienlijk wil uit breiden, nu er weinig kans bestaat op een forse uitbreiding van het Ameri kaanse aandeel. De speculaties op het politieke vlak spruiten voort uit de controverse tus sen Thieu en vice-president Cao Ky, ge loofd wordt, dat Thieu terwille van Ky enige kabinetsleden wil vervangen. Aan het overleg met president Thieu nemen de Zuidviëtnamese ambassa deurs in Washington, Thailand, Zuid- Korea en Australië en Nieuw Zeeland deel. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft verklaard, dat voor de eer ste maal een F-lll jachtbommenwerper op een bombardementsvlucht boven Noord-Viëtnam neergestort is. De F-lll heeft horizontaal verstelbare vleugels en kan ruim tweemaal sneller dan het geluid vliegen. Sinds 17 maart zijn in Thailand een zestal F-11 I's gestationeerd om onder oorlogsomstandigheden beproefd te wor den. Het was op de tweede gevechtsmis sie van de F-111's, dat het toestel ver ongelukte. Het toestel geldt als het duurste en technisch verst ontwikkelde gevechtsvliegtuig ter wereld. Aan de oorlog in Viëtnam wordt per dag evenveel uitgegeven als aan al het werk en het apparaat van de Ver enigde Naties in één jaar, zo heeft V.N.- secretaris-generaal Oe Thant bij de ope ning van een expositie in het V.N.-secre- tariaat verklaard. Het Amerikaanse opperbevel in Viët nam heeft bekendgemaakt, dat er in de afgelopen week in Zuid-Viëtnam 349 Amerikanen zijn gesneuveld en 1.965 gewond geraakt. Hiermee is het aantal Amerikaanse militairen, dat sinds 1 januari 1961 bij de strijd in Viët nam gesneuveld is, gestegen tot 20.455. Het totale aantal gewonden sinds het begin van de oorlog bedraagt ongeveer 124.000. Een groep van 21 leden van het Amerikaanse Congres heeft een wetsontwerp ingediend in het Huis van Afgevaardigden, dat intrekking beoogt van de Golf-van-Tonkin-resolutie van 1964 op grond waarvan de Verenigde Staten-de oorlog in Viëtnam opvoerden. UTRECHT De 22-jarige Utrechtse vrouw T. C. A. Brouwer-Cooiman is het slachtoffer geworden van koolmonoxy- de-vergiftiging. De vrouw werd in haar woning le venloos op bed aangetroffen. Vermoede lijk is zij gestikt door de afvoergassen van een geiser, die foutief gecon strueerd bleek te zijn. Het gemeentelijk energiebedrijf te Utrecht bleek niet bij de-aansluiting van de geiser te zijn in geschakeld. DUBLIN De Ierse industrie is gis teren tot stilstand gekomen op de der de dag van een wilde staking van 2000 werknemers bij de elektriciteitscentra les. De bedrijfsleidingen van fabrieken die geen gehoor hadden gegeven aan een beroep van de regering om de ma chines vrijwillig uit te schakelen, kre gen gisteren de mededeling dat de stroom zou worden afgesloten. 180.000 werknemers zijn zonder werk gekomen dat wil zeggen bijna een vijfde van de gehele In het arbeidsproces ingescha kelde bevolking. De industrie schat het verlies op tientallen miljoenen guldens. De sta kers fhalf- en ongeschoolde employés), eisen een loonsysteem dat in opbouw overeenkomt met dat van de geschool de werknemers. De regering deelde mee niet te kun nen garanderen dat het werk in de zie kenhuizen en essentiële openbare be drijven normaal zal doorgaan. De men sen staan in de rij voor brood en bak- kersprodukten daai de broodfabrieken en bakkerijen zijn gesloten. De staking is dinsdag spoedig na het uitbreken onwettig verklaard door de regering die de politie speciale bevoegd heden gaf om postende stakers te ar resteren. ¥>ONN De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke, ■"-* is gisteren afgetreden, omdat hij zich niet kan verenigen met het uitstel van de kieswethervorming tot na de algemene verkiezingen van 1969. Bonds kanselier Kiesinger heeft het ontslag aanvaard, dat nu nog door president Lübke bekrachtigd moet worden. Al maandag bood Lücke zijn ontslag aan. maar Kiesinger wist hem aanvankelijk te overreden aan te blijven. Het ministerie van Binnenlandse Za ken gaf als officiële reden voor het af treden van Lücke, dat de minister geen hoop meer heeft op verwezenlijking van de hervorming, waartoe de regerings coalitie van christen-democraten en so ciaal-democraten zich verplicht heeft, vóór de verkiezingen. Van goedinge- lichte zijde is echter meegedeeld, dat teleurstelling wegens gebrek aan steun binnen zijn eigen partij (Lücke is chris ten-democraat) de doorslag heeft gege ven bij zijn besluit: De conservatieve Lucke (53) is van 1957 tot 1965 minis ter van Volkshuisvesting geweest en werd daarna tot minister van Binnen landse Zaken benoemd. Sinds de stich ting van de Bondsrepubliek in 1949 heeft Lücke zitting gehad in de Bonds dag. Hij heeft de laatste oorlog als mi litair meegemaakt en verloor in 1944 bij een aanslag op een Franse wapen fabriek in Toulouse een been. Lücke staat bekend als een voorstan der van de „grote coalitie" in West- Duitsland. NEW YORK De Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (ANVV) in Amerika ver wacht, dat het Amerikaanse toeristen verkeer naar Nederland het komende seizoen met vijftig procent zal teruglo pen als gevolg van de voorgenomen beperkingen op het reizen naar landen buiten het westelijk halfrond. De ANW heeft nog wel getracht het bezoek aan Nederland te stimuleren, maar een daartoe strekkend plan is mislukt. Het was de bedoeling, dat aan Amerikaanse toeristen kortingen zou den worden gegeven in "hotels, openba re vermakelijkheden e.d., maar door gebrek aan medewerking van de be trokkenen in Nederland is daarvan niets terechtgekomen, aldus wordt uit New York bericht. Directeur J. N. Strijker van de VW- Amsterdam verwacht, dat het Ameri kaanse toeristenbezoek aan de hoofd stad het komende vakantieseizoen als gevolg van de maatregelen van presi dent Johnson zal stagneren en in het gunstigste geval op het peil van vorig jaar zal liggen. GRONINGEN De Groningse poli tie zoekt naar de 22-jarige H. F. uit Winschoten, die gistermiddag om '12.15 uur kans heeft gezien in de stad Gro ningen aan zijn bewakers te ontsnap pen. nabij het gerechtsgebouw in de Oude Boteringestraat. De man had nog handboeien aan. Hij verdween met een felle sprint in het stadsgewoel en heeft zich tot nu toe schuil weten te houden. F. was zondag op heterdaad betrapt bij een insluiping in een bakkerswinkel te Winschoten. Hij werd toen door een zoon van de bakker en diens vriend overmeesterd. In Groningen zag hij kans te ontko men toen hij, begeleid door twee- Win- schotense rechercheurs, van het par ket van de officier van Justitie aan de Vismarkt werd overgebracht naar het gerechtsgebouw om voor de rechter commissaris te worden geleid. Prins Claus heeft gisteren de maandelijkse bijeenkomst van de commissarissen der Koningin in Den Haag bijgewoond. Tussen de middag kon er een straatje-om af al waagden mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland (links), en minister mr. H. K. J. Beernink het nog niet zonder overjas. BEMMEL Tijdens een langdurige vergadering in het Betuwse Bemmel van de Nationale Organisatie Beroeps- goederenvervoer, de organisatie waar bij de werkgevers van internationale transportbedrijven zijn aangesloten, Is gisteren felle kritiek geuit op de maat regelen van de Westduitse minister Leber, die het aantal vergunningen voor de Nederlandse transportonderne mers heeft teruggebracht van ruim 4600 tot 1950. Maandag 1 april zal het Leberplan in werking treden. De kri tiek gold ook staatssecretaris M. J. Keyzer van Verkeer en Waterstaat, die met de Duitse minister tot dit ak koord is gekomen. De vergadering, die 's middags om half drie begon en pas 's avonds om kwart voor negen werd beëindigd, werd door enkele honderden vervoer ders uit alle delen van het land be zocht. Tijdens de debatten kreeg de bijeenkomst een bijzonder rumoerig karakter. Er werd kritiek geleverd op de regering en op de eigen organisa tie. Er werden enkele resoluties inge diend, die tenslotte na langdurige dis cussies resulteerden in de volgende besluiten: Er zal een dringend beroep op de regering worden gedaan om ie trach ten de datum van 1 april enkele maan den uitgesteld te krijgen. Indien dit niet mogelijk is, zal het verzoek van de KVP-Kamer/ractie het instellen van een overgangsperiode worden ondersteund. De cijfers, die bij het vaststellen van het aantal vergunningen zijn ge hanteerd. zijn intussen verouderd. Men dient uit te gaan van vermoede lijke cijfers, döe de toekomst zal ge ven. Tegelijkertijd zal vai de regering aandacht worden gevraagd voor de gedachte van een vrij handelsverkeer in het kader van de EEG. De regering zal worden verzocht meer grensposten dag en nacht ge opend te houden en men zal aandrin gen op voorlopig de grootst mogelijke soepelheid ten aanzien van het nieuwe vergunningenbeleid. AMSTERDAM Met weer een gel dig Nederlands paspoort het oude werd haar indertijd op het consulaat in New York afgenomen is Yvonne Paul gisteren per vliegtuig naar Parijs gereisd. Mogelijk wil zij langs die weg proberen terug te gaan naar de Ver enigde Staten. Yvonne Paul bivakkeerde eind vorig jaar drie maanden lang in de vertrek hal van de luchthaven Schiphol, nadat zij uit de Verenigde Staten was gezet De vrouw die acht jaar lang in New York werkte en woonde, was het land uitgezet nadat afwijzend was beschikt op haar verzoek om de Amerikaanse nationaliteit te krijgen. Na het bivak van drie maanden op Schiphol liet de luchthavendirectie haar door de Rijkspolitie verwijderen. Na een verblijf in een huis van Bewaring en in het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort dook zij onder in een hotel. Pogingen om alsnog toelating tot de Verenigde Staten te krijgen liepen op niets uit MADRID De universiteit van Ma drid is gisteren voor onbepaalde tijd gesloten na nieuwe vechtpartijen op de universiteitsterreinen. Doven Zuidoost Europa handhaafde zich een gebied van hoge lucht druk. Langs de westflank ervan stroomde naar onze omgeving droge en warme lucht afkomstig uit Frank rijk, waar gisteren in de middag tem peraturen van omstreeks 23 graden werden bereikt. In ons land steeg de temperatuur op verschillende plaatsen tot 20 of 21 graden. Een boven de Britse eilanden gele gen lagedrukgebied breidt zich in middels geleidelijk naar het oosten uit. In verband hiermee kan morgen in de loop van de dag de warme lucht door koelere lucht uit het westen worden verdrongen. De kans, dat hierbij neer slag van betekenis valt, is klein.

De Vallei | 1968 | | pagina 1