Rustige Pinter Avondje eten met „Theater" Beurs van Amsterdam Hoofdfondsen alweer hoger Bredero goed in de orders „Prent 190" geopend te Utrecht VANAVOND MORGEN Toon Hermans liever later naar Amerika Barend de Beer als opvolger van Pipo Daggeld hoger RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Zuid-Afrika brengt goud op vrije markt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG DIVIDENDVOORSTELLEN Pagina T VRIJDAG 29 MAART 1968 11 Zij haastte zich naar beneden en... O schét!... zei ze. Zij stonden tegenover elkaar. Eleonoor moest zich vastgrijpen aan de deurpost. Freek boog het hoofd, zag Lobbes langs moeder heen naar binnen glippen, zich uitstrekken in de gang en hoor de in de stilte de hond met korte ruk jes hijgen. Kind, zei moeder, kind... hoe komt dat...? Freek keek haar aan. Bleek-ontdaan was haar mooi gezicht onder het kas tanjebruine haar, de fijne mond beef de. Nu voor het eerst wist hij goed hoe hij eruit zag, voelde strak opge droogd bloed op zijn wang, zag zijn handen, zijn knieën, zijn kleren, voel de zijn haar, dat hem verward over het voorhoofd gegleden was. In één zin zei hij het: Ik heb gevochten om een vogelnestje. Het klonk niet erg duidelijk. Ze wilden het uithalen, verklaarde hij rad. En daarom...? Zij keek hem aan, verbijsterd. Vertel dat eens duidelijk. Je hebt toch niet om een onnozel vogelnestje...? Begon jij of begon een ander? Haar stem werd scherp van opko mende boosheid. Freek stapte naar binnen. Nee, ik, bekende hij zacht. Foei, zei Eleonoor, wel om -een paar dooie eitjes denken en niet om je moeder! Nou, 't is fraai! De deur rangde dicht. Freek schok te op Geen dooie eitjes, verdedig de hij zich, er komen toch vógel- tjes uit. Nou vógeltjes dan, om 't even. In leder geval niet de moeite waard om je zo te laten toetakelen en je moe der in onrust te laten zitten. Je bent drie kwartier te laat Zij hield hem haar horloge voor. Vooruit, trek je jas uit; je ziet er afschuwelijk uit. Freek gehoorzaamde, schoof weg voor een nijdige duw en keek niet naar moeders donkere ogen. Hij be gon te wrokken over het hem aange dane onrecht. Kwam vader nu maar! Hij kneep de lippen samen. Eleonoor liet hem zich wassen en verkleden, plakte een pleister over de schram langs zijn gezicht, en op zijn knie. Ondertussen praatte zij: boze verwijtende woorden. Dacht zo'n jon gen dan ook niet aan het geld? Kle ren kostten geld, ze hadden het toch al niet royaal. Er moest rondgeko men worden van de verkoop van Ar nolds schilderijen; dat hij verder kunstrecensent was leverde ook niet zoveel op en dan af en toe die paar exposities... Soms kostten ze meer dan dat ze opbrachten! En nu zo'n kind! Dat kwam ervan als je maar alles goedvond! Boos smeerde zij de bo terhammen, keek naar haar zoon, die zwijgend tegenover haar aan tafel zat. Zijn gezicht stond strak, hij hield de ogen neergeslagen. Je begrijpt wel, dat je vanmiddag zo niet naar je oom en tante kunt. Je lijkt wel een boef met die pleister op je gezicht Jongeheer Frederik Arls- over heeft gevochten! De „prins" heeft gevochten! Bah, wil je geloven dat ik blij ben dat oma het niet weet. Freek schouderschokte. Maling had hij aan oma. Waarom sprak moeder toch altijd zo stijf en strak van „je oom en tante?" Vader zei altijd Quee- ny en oom John. Zijn houding erger de Eleonoor. Zij sprong op, stamp voette. Je denkt zeker: vader vindt het toch wel weer goed! Vergis je maar niet, ik zal vader over je in lichten. Een andere jongen zo maar op zijn gezicht te slaan! Wat gaat het jou aan of ze een kwajongensstreek uithalen? Zij barstte in huilen uit, viel op de divan neer en boog het gezicht in haar arm. Freek trilde. Hij had medelijden met zijn moeder, hij was geschrok ken van haar uitval. Maar... noemde zij het een kwajongensstreek? Iets van twijfel aan zijn eigen daad sprong op in hem. Hij beet zich eensklaps op de lippen. Toen zijn moeder bleef lig gen, stond hij zachtjes op en glipte de kamer uit. Eleonoor merkte het en het griefde haar nog meer. In de stal was het lauw-warm en donker. In de konijnenhokken tegen de muur ritselde het en snuffelden grage neusjes. Freek sloop naar bin nen en deed de deur achter zich dicht. Joep van Bom, de bruine merrie, wendde langzaam het glanzige hoofd naar hem toe. In een plotselinge be hoefte aan steun kroop de jongen te gen het warme paardelijf aan en streelde de sterke nek. Joep,... Joepie... De zachte lippen liefkoosden zijn haar en kleren. Het dier kende hem zo goed. Freek zuchtte. Het was be ter vanmiddag uit moeders buurt te blijven. Maar niet moeders boosheid was het, die hem onzeker maakte, de vrees, dat het toch eens waar zou kunnen zijn, dat vader... dat vader 't gebeurde ook erg zou vinden... Freek streelde lange konijnenoren, klopte het paard op de gebogen hals, maar zijn gedachten waren bij vader. Plot seling vermoeid ging hij zitten in het stro, in een hoekje van de paardebox. De geur der dieren hing geruststel lend om hem heen. Hij leunde tegen het schot en sloot de ogen. Het was of de dag in verkeerde volgorde langs hem trok. Wat was ook weer het eerst gebeurd? Hij kon het zich haast niet herinneren. De vechtpartij...? Ja, dat was vóór moeders boosheid, vanzelf sprekend. En de droomtuin... de droomtuin, dat was ook nog deze mor gen geweest. Weer zuchtte Freek. Wat leek dat nu ineens ver, en lang geleden. Net of een ander dan hij dat had beleefd, of iemand 't hem verteld had... of... nee, daarvoor herinnerde hij zich te pre cies het gevoel van de bloesems langs zijn handen, de geuren, die hij inge ademd had, de dennenaalden op de bodem... Hij sloot de ogen om alles goed voor zich te halen; de schemer van zijn omgeving kleurde het duister achter zijn oogleden zwart. En al denkende kwam de slaap, sluipend en voorzich tig, steeds minder gedachten kierden door de sluimer, tot hij vast ingesla pen tegen het schot lag, onderuit ge gleden, aan de voeten van de merrie, die goedig hem besnuffelde en toen verder at. HOOFDSTUK VI. Sterke armen tilden hem op, haar kriebelde over zijn wangen en werd snel weggestreken. Lodderig sloeg hij de ogen op. Vaders gezicht was vlak boven het zijne en ineens herinnerde Freek zich alles weer, drukte zijn ge zicht verlegen in vaders mouw. Koning Frederik, zei vader, ik ben trots op je. Freeks hart begon wild te hameren. Ongelovig keek hij vader aan, die hem voor de staldeur op zijn voeten zette. Ja, zei vader, nu kroon ik je tot koning... in de pereboom. O vader, fluisterde Freek, o va der... En toen deed hij iets heel kinder achtigs voor een jongen van negen jaar. Stilletjes gaf hij een zoen op va ders hand, maar vader deed gelukkig of hij 't niet merkte. In de huiskamer zat moeder. Haar ogen waren rood van het schreien en er was een beving om haar mond, die Freek beklemd achteruit deed wij ken. Nu Noortje-lief, nu kun je kiezen: blij zijn met onze nieuwe koning, of ik zet je bovenop de kast. Maar,... begon Eleonoor; zij wist niet goed raad met haar houding, even leek het of zij lachen zou. (Wordt vervolgd) 3774. Sauriërs mogen dan niet al te veel hersenmas sa bezitten, hun instinct telt toch terdege mee. Dit mon ster liet althans zijn gewone aanvalstactiek varen, toen David Lodge tot steeds grotere afmetingen uitgroeide en probeerde naar diens benen te happen. Zijn bewe gingen waren echter veel te traag en gemakkelijk te raden, zodat de man bijtijds opzij kon stappen. De ver houding werd steeds ongelijker en toen de tyrannosau rus nogmaals een felle uitval naar David's benen deed, gaf deze hem zo'n oorvijg, dat hij finaal ondersteboven gekegeld werd en op zijn rug in het moeras lag te spartelen, graaiend en grijpend naar houvast om weer overeind te komen. Maar voordien greep de man hem stevig bij de staart en tilde hem hoog boven het wa ter en de vertrouwde, vaste zij het drassige grond. Dit had stellig nog geen sauriër ooit meegemaakt en zou ook nooit meer gebeuren! 60. Lang's lijfwachten en de boekhouder hebben de kamer verlaten en Rechter Tie is helemaal in zijn rol van afgezant van de Rode Liga, een gangsterbende die concurreert met de bende van Lang. „Ik heb bevel om je een voorstel te doen", zegt hij, „en daarom zal ik die aanslag voorlopig vergeten. Jij hebt de kassier van deze herberg, een zekere Tai Min, gebruikt om een al leraardigst sieraadje te stelen. Uit het paleis nog wel. Je zit zeker krap in je geld dat je zulke risico's neemt, want als je voor zo'n misdaad gegrepen wordt, zullen de paleisbeulen al him kleine liefhebberijtjes wel op je uitproberen. Ik zou je met genoegen aangeven bij de autoriteiten, Lang, maar ik weet het beter gemaakt. We delen de buit. De helft van vierentachtig parels is tweeënveertig, als ik me niet vergis." Lang zwijgt somber. Tenslotte zegt hij: „Inderdaad, het is volgens de regels. Wat we op neutraal gebied buitmaakten zou den we samen delen. Maar de hele zaak is mislukt, we hebben de parels niet." Rechter Tie komt overeind en zegt smalend: „Je poging om mij te laten vermoor den bewijst dat je liegt Lang. De wapenstilstand is hierbij beëindigd." Met zware stappen loopt hij naar de deur. Als hij de kamer wil verlaten, roept Lang hem terug. „Ga zitten, broeder," zegt hij. „Trek geen over ijlde conclusies. Ik zal je alles uitleggen." 71. Tekko begon meteen te zinken en Alfredo, die zijn pistool gereed hield om te kunnen schfeten zodra onz vriend weer boven water kwam, stond van ongeduld te trappelen om de batiscaaf over te stappen. „Vlug!" klonk plotseling de stem van de andere spitsboef ach ter Alfredo en Glupo gaf zijn makker een zet dat deze in de opening van de bol tuimelde waaruit Tekko even tevoren te voorschijn gekomen was. Glupo volgde net op tijd want de roeiboot met professor Starreveld en de beide roeiers was intussen vlakbij gekomen. Eén van de matrozen had zich op de voorplecht van de sloep geposteerd en hield zich gereed om de beide booswichten met een roeiriem van de batiscaaf te va gen. Voor het zover kwam trokken de schelmen zich 'echter in de bol terug en sloten zij de opening door het watersplitsinstrument weer neer te klappen. Tekko had intussen de bodem bereikt en keek door het kijkglas van zijn duikerhelm naar boven om te zien of het de ondeugden gelukken zou de bol te laten dui ken. Het water was hier niet diep en toen onze dappe re duiker de bol langzaam zag gaan dalen, ontdekte hij opeens tussen de geweldige grijptangen onder de bol een paar ontzettend zware staven van het zuiverste goud. Professor Starreveld, die alleen maar ontdekte hoe zijn levenswerk, vlak voor zijn ogen nogmaals ten onder ging ging te keer als een dolle hemd. De AVRO zal door „Een avond uit" van Harold Pinter wel niet zoveel le den verliezen als enige tijd geleden de VPRO door „De Thuiskomst" van de zelfde schrijver. „Een avond uit" is een rustige, een vrij onschuldige Pin ter. Waarbij men echter wel moet be denken, dat dit stuk een tv-spel is en dus voor een breder kijkerspubliek werd geschreven, dan het in eerste in stantie voor de theaterliefhebbers be stemde toneelstuk „De Thuiskomst". Het is ook veel doorzichtiger geschre ven, al ontbreken ook in dit geval de verrassingen en de insinuaties niet. Vooral Annie Leenders als de moeder en Pleuni Touw als het meisje waren goed op dreef. Intussen betekende „Een avond uit" na de film „Les Cousins" het tweede verhaal binnen een etmaal over een jongen met een te grote moederbinding. Overigens kregen we gisteravond ook, evenals eergisteravond,- een literaire uitzending voorgeschoteld, ditmaal door CVK en IKOR. Ik heb er Willem Duys' „Muziek mozaïek" over de reis van en kele bekende Nederlandse musici naar Rusland) voor laten schieten, want al ken ik geen letter van Trinus Riemers- ma, zijn „geval" is interessant genoeg: enige tijd geleden kreeg deze onderwij zer van een christelijke lagere school in een Fries dorpje van het schoolbe stuur te horen, dat hij maar naar een andere school moest zoeken, omdat hij als vrijetijdsschrijver in zijn boeken nogal openhartig over God, sex en dood had geschreven.. In deze documentaire („Reimersma kan schrijven, maar...") kwamen veel dorpsgenoten via straat- en drempelinterviewtjes aan het woord, die hem als mens en als onderwijzer wel mochten, maar zich in de meeste gevallen nogal kritisch opstelden tegen over zijn boeken. Riemersma zelf maak te een wat onzekere indruk in de hem afgenomen interviewtjes, maar de Voor gelezen fragmenten uit zijn werk ge tuigden van een dikwijls liefdevolle menselijkheid. J. v. d. K. ARNHEM Toneelgroep Theater gaat een „eetexperiment" beginnen. Op 19 oktober wil men daarmee in Nijme gen starten bij de première in de stads schouwburg van de twee delen van Hen drik de Vierde van Shakespeare in een middag- en avondvoorstelling. Tuusen de beide voorstellingen zal het publiek in de gelegenheid zijn een ge meenschappelijke maaltijd te gebruiken in de schouwburghal. De bezoekers kun nen een kaartje kopen dat recht geeft op bijwoning van de twee voorstellingen en op deelneming aan de maaltijd. De bedoeling is het eetexperiment te her halen in de schouwburgen van onder meer Tilburg, Apeldoorn en Eindhoven. UTRECH* De buregemeester van t, jonk nitz, heeft vanmiddag in het Centraal Museum van de gemeente Utrecht een expositie geopend van etsen, lino's en litho's. De tentoonstelling wordt gehou den in het museum aan de Agnieten- straat. Na de opening sprak dr. L. Gans, voorzitter van het werkcomité prent 190. Prent 190 is een nieuwe kring van verzamelaars van hedendaagse grafi sche kunst, die de kenners van goede hedendaagse grafiek bii het grote pu bliek stimuleert en sedert drie jaar met zijn actie bezig is. Het werkcomité Prent 190 heeft het Centraal Museum in de gelegenheid gesteld circa 75 werken van meesters als Peter Alma, Roger Chailloux, Constant Corneille, Jef Die deren, Friso ten Holt, Lucebert, Hannes Postma, Peter Struycken, Verhoog en Co Westerik tentoon te stellen. De expositie duurt voort tot 28 april 1968. tm Mi; HILVERSUM I. NCRV: 18.00 Stereo: Lichte gr.muz. 18.19 Uitz. van de Katholieke Volkspar tij. Kaarten op tafel, een uitz. over po litieke zaken die de aandacht verdie nen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 (T(w)ienerama: lichte gr. muz. voor de jeugd. 19.40 Wereldpano rama. 19.50 Uit: licht gev. muz.progr. 20.30 Rosa, detektive-hoorspel. TROS: 22.00 Kunstkroniek. 22.30 Nws. 22.40 All in: gev. progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Berichten. 18.20 De Vrije gedachte: Het satansgeloof, le zing. 18.30 Hee: progr. voor onvolwas- senen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 West- Duitsland en zijn intellectuelen, lezing (II). 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Jazzkwartet. VARA: 21.00 Stereo: Pianoduo: klassie ke en moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 ACt. 22.55 Prettig weekend: licht platen- progr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NO.T10.20-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. KRO: 19.06 Waauw: gedanste hit parade. 19.32 Telixer, een jong tijd schrift.- NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In kleur: Bonanza, TV-feuilleton. 21.10 Brandpunt. 21.55 Namen die je nooit vergeet: progr. rond Eduard Ja cobs. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Weekjournaal (met titels voor slechthorenden). 19.25 Open oog.... tips voor het vrij e weekend. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Coronation Street, TV-feuilleton. 21.10 Mies en scène. 22.15 Uitgerekend: consumentenrubr. NTS: 22.20 Journaal. 22.25-23.15 Schrijversbal 1968. NCRV: HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Het levende AMSTERDAM —„Er is mij nog niets van bekend", zei Toon Hermans gister avond naar aanleiding van een bericht van het A.N.P. uit New York, dat zijn Noordamerikaanse tournee op 19 sep tember in de Canadese stad Toronto zou beginnen en hem langs een aantal andere steden in Canada zou voeren, alvorens in de Verenigde Staten voor stellingen zouden worden gegeven, met New York ais apotheose. Het bericht was afkomstig van Klaus Kolmar van het William Morris Agen cy, dat Hermans' zakelijke belangen in Amerika behartigt. Maar Toon Her mans zei gisteren: „Er is nog geen en kel contract getekend. Ik heb al een aantal voorstellen gekregen, maar tot dusver heb ik die afgewezen". „Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat ik dit voorjaar over zou steken, maar in de eerste plaats begin ik mijn Amerikaanse avontuur liever in het nieuwe seizoen en in de tweede plaats vind ik Amerika op het ogenblik niet direct het vriendelijkste plaatsje in de wereld. Het is dus heel goed moge lijk, dat ik in het najaar mijn tournee begin. Maar er is nog niets definitiefs afgesproken". HILVERSUM Barend de Beer zal Pipo de Clown vervangen, als deze kin derserie eind mei tot september van het scherm verdwijnt. De Nederlandse Te levisie Stichting heeft deze week 122 af leveringen van Barend de Beer in Frankrijk gekocht. woord. 7.15 Pianorecital (gr.): moder ne muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Cello en piano: klassieke muziek. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Muzaiek: gevarieerd muziekpro gramma en kunstkroniek. (9.35 Water standen). 11.00 Nws. 11.02 Leren leven met de oecumene, lezing. 11.17 Solisten kamer: muzikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Stereo: Country and Western Express (gram.) 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorlichting: De poli tie nu. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actuali teiten. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven: verzoekplaten voor militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel praatjes. (16.00- 16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Programma over dieren bescherming. KRO: 17.30 Voor de tie ners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voorpagina, persoverzicht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma. 10.30 Werk-geven en nemen: rubriek over arbeid en arbeidsverhoudingn. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Licht instru mentaal ensemble. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsolist. 12.10 Betalen wij teveel be lasting?: adviezen. 12.20 Lichte gram mofoonmuziek. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.29 Tussen start en finisch: actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: pro gramma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Malam Ke- nangan: een programma dat herinnert aan toen (dl. 3). 15.30 Volksmuziek uit Spanje (III). 16.00 Nws. 16.02 Vragen rond de geboorteregeling: discussie. VARA: 16.30 Operamuziek (gr). 17.10 Elektronisch orgelspel. 17.30 Radio- weekjourbaal. HILVERSUM III. KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: geva rieerd programma. (10.00 en 11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nws. 12.03 Chansons. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Licht instru mentaal sextet en solisten. 13.30 Zuid- zee-serenade. 14.00 Nws. 14.03 T(w)ie- nerama: magazine voor tieners. 15.00 Nws. 15.03 Halte: programma voor twintigers. 15.30 Country en Western muziek. 16.00 Nws. 16.03 Actualiteiten. 16.07 Licht gevarieerd platenprogram- ma. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte gram mofoonshow. VRIJDAG 29 MAART 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal, (herh. van gisteravond). 10.20 Wetenschappelijke uitzending. 11.00 Amusementsprogr. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Jeugdkroniek. 17.14 Po litieke discussie van dejeugd, 17.55 Overzicht middagprogramma's voor de komende week. ,18.00-18.05 Journaal, (regionaal progr.:. NDR:'„. 18.05 Act. 19.19 Journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Program- niaoverzicht. WDR: 18.05 Filmportret. 18.10 Jazzmuz. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 TV-film. 19.40 Mu zikaal zelfportret). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Rep. 21.00 Falsch verbunden, detective-film. 21.50 Jour naal en weerbericht. 22.05 Rep. 2.220 Jacobowsky und der Oberet, spel (her haling). 0.10 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act. en muz. 18.15 Sport. 18.50 (K)) Haupt- strasse Glück, TV-film. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nws. en act. 20.00 TV- film. Aansl.: Nws. 21.00 Muzikaal amu sementsprogr. 21.30 Filmrep. 22.00 Nws., weerbericht en act. 22.25-23.15 Korte Japanse films. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). (Slotkoerseo van gisteren) Fonds Vorige koer. late not. Nederland 1966-1 7 103% 103A Nederland 1966 63 99% 99 H Nederland 1968 63 97 H 97% Nederland 1967 63 98% 98 Nederland 1967 6 94% 94% Nederland 1965-1 53 93 A 93 A Nederland 1964-1 53 90 A 90 A Nederland 1964 5 88 88 Nederland 1958 4) 88% 88% Nederland 1964 43 95% 95V« Nederland 1959 43 86% 86% Nederland 1963-1 43 82% 82 A Nederland 1961 4 84% 84 Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell 1947 33 71% 71% Nederland 1951 33 89% 89% Nederland 1953 1-2 33 84 84 Nederland 1950 1-2 33 73% 73% Nederland 1954 1-2 33 75 74% Ned. grootb. obL 1946 3 83 A 83 Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86% Bank v. N.G. wnbi. '57 6 97 97 id. 30-jar. 1958/'59 43 85% 85% H.V.A.-mijen ver. a. 117% 117V. A.K.U. a. 73.2 73.8 Delimij. f. eert. 84.5 83.2 Hoogovens n.r.c.v.a. 125.8 125.2 Philips gem. bezit. v. a. 129.5 131.3 Unilever c.v.a. 121.1 122.6 a. a. a. n.r.c.v.a. a. a. a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. Kon. Peer. f. H.A.L. Java-China p K.L.M. Rotterd Lloyd Scheepvaartunie Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 6ï Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 6) Bk v. Ned Gem. 1965-1 6" Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 4J Nat bk v. mid. kred. '66 7 Nat Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron. Hyp.b dw Alb. Heyn wdlobl '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegen 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn Pljpljnlj. K.L.M. 15-jarig 159.5 774 156.3 75% 172 171.5 154 131% 100% 99 94% 87A 100 94% 161 772 156.2 75% 171 177.5 158% 131% 100% 98% 94% 87A 100% 6 82% 92% 4 92% 73 102% 102% 6 97 147 63 98% 98'/» 51 94 93% 4 77% 77% 6 96 A 96 A 6 95% 96 53 94% 94% 5 94% 94V. Ned Spoorw. 57 1-2 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Grasso's Kon. Machi. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.-Verbl. Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg"s Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br mr.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. DJLU. Edy emaille Elsevier uitgeversmij. Erdal mij. voor wasverw Excelsior metaalbuizen Fokker Gazelle rijwielfabriek Gelder (van) papier Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Hetneken's Bierbr. aand. Holec aand. Inten atio aand. Kon Ned Papierfabr a Kon Ned Textielunie eert Krasnapolsky La. K.VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a. Lips en Gispen eert. Meteoor Beton a. Misset Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabeifabrieken aand Nelle, wed. J. van aand Nyma nr.avs. Niiverdal-ten Cate a. üverz Gas, nat bez. vjut Pakhoed a. Palthe a. 89% 43 89'/» 43 94% 43 87 87 53 89% 89% 53 84% 84 43 88% 88% 43 103% 105% 2?4 47 675 170 86.1 174 1329 232 46.6 676 171 86.1 174% 1329% 393 390% 208 208 66 180.5 136 405 453 624 833 138 142 345 69% 344 530 62% 385 163 111 710 133 624 148 300 154 48% 56 215 265 65 181 136 408 451 638 835 139 140 356 70 348 521 62% 385 161 110% 725 132 630 150 306 154 47 215 120% 110 114 260 526 530 171% 170% 130% 141 283 283% 360 23% 78 95 92.5 56% 365 24 80 96 57 Pont Houthandel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expljniji. a. Schok beton aand. b. Schol ten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. Wilton-Fyeno. Bronsw. Billiton le rubriek 168% 168 163'/» 162 24.4 24.2 176V« 180 225 72 71 429s/« 435 261 105.5 356V* 33% 107V4 157 145 146 155 60 a. 88.3 88.2 a. 162J/« 162 a. 814 264 104.5 356 33% 107V. 180 158 144.2 146V* 156 60 Geldersche Tramwmij a. 56 55 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 755 760 Interbonds 1 pb t 638 638 Vastgoedbel-fonds part. f. 632 629 Interunie f 50 a. 186.6 188 Robeco f50 a. 229.4 230.3 Rolinco f. 186.4 187.5 Unitas f50 a. 430 430 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 101.3 101.5 Canadian Pac. Railw. eert. 48% 48®/. Int Nickel Cy Can. cert. II6V4 115V. Shell Can. (10 a.) cert. 27V. 27'/* A.T.T 15-10a33-l/3d eert. 51»/« 51% Anaconda cert. 43s/b 42V4 Bethlehem Steel eert. 28% 28 A Chesapeake and Ohio cert. 61V. 62% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 46% 47 Douglas Aircraft cert. 893/4 91Vt Dupont dm 10 a 5 dlr cert 154% 154% General Electric cert 86V. 86% General Motors cert. 73 72'/* Kennecot* Copper cert 40>/4 403/« Phillips Petroleum cert 54 R.C.A. cert 46V* 48 Republic Steel cert 39'/. 39% Shell Oil cert 61 62 Standard Brands 10 a cert 36 363/« U.S Steel (10) cert. 38 373/* Woolworth cert 21% 22'/* VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 157.90; Unilever 124.10; Phi lips 130.80; AJLU. 74.20; K.L.M. 179.00. AMSTERDAM Voor de vierde ach tereenvolgende beursdag heeft Beurs plein 5 vandaag hogere koersen voor de internationale waarden te zien gegeven. Bij de opening maakte Kon. Olie hier op een uitzondering door 2 dubbeltjes lager te zijn op 156.20, als gevolg van geringe winstnemingen in een dunne markt. Philips was ditmaal favoriet met een koersstijging van 1.30 bij een eerste verhandeling op 131. Winstnemingen de den de koers inzakken tot 130.50. De handel in Philips was aanvankelijk zeer kalm, hoofdzakelijk doordat de grote koper wel in deze hoek aanwezig was doch praktisch niets deed. Unilever opende een halve gulden ho ger op 121.80. Hetzelfde deed AKU op 73.80. Hoogovens werd iets hoger gead viseerd op 126. Plotseling kwam er leven in de brou werij voor Philips en Unilever. Deze hoeken werden actief als gevolg van lo kale koopopdrachten. Hierdoor steeg Philips tot 131.70 en Unilever tot 122.80. AKU verbeterde verder tot 74. De markt werd wederom goed ge steund door de vaste slotkoersen waar mede Wall Street gisteren voor de dag kwam. Philips noteerde op de New- Yorkse beurs een dollar hoger, terwijl KLM er 2 dollar steeg. In verband hier mede werd de koers van het aandeel KLM in Amsterdam hoger geadviseerd Gedurende de voorbeurs werd vooj KLM 175 tot 178 betaald tegen gisterer als officiële koers 171.50. Ook de sterr ming op de buitenlandse beurzen wa vandaag gunstig. In de scheepvaartsector was de stem ming goed prijshoudend, echter nr weinig zaken. De cultures konden zi iets verbeteren. Daartegenover w de staatsfondsenmarkt wederom gema keiijker. UTRECHT De Verenigde BedrlJ- van Bredero zijn minder benauwd 1968 ingegaan dan 1967, dat uiteindelijk met een 15 pet. tot f 209 miljoen gestegen omzet en een van f 3.462.880 tol f. 3.760.302 toegenomen winst, toch weer een gunstig jaar voor dit concerr is geworden. Ook de orderportefeuille ontwikkelde zich gunstig. Hierdoor zijn de bedrijven van de Bredero-groep tot ver in 1969 goed van werk voorzien. De vennootschap heeft op het ogen blik vool f 48 miljoen orders in porte feuille. „Daar kunnen wij mee uit de voeten in alle sectoren", aldus de pre sident-directeur, drs. J. de Vries, in een toelichting op de jaarverslagen van de Verenigde Bedrijven Bredero en Brede ro Vast Goed. ,,Het is zelfs de vraag of we alles zelf kunnen uitvoeren". Hoewel de opgaande lijn zal kunnen worden doorgetrokken, acht de heer De Vries nog niet de tijd gekomen voor hogere uitkeringen dan de 20 pet. di vidend van de VBB in de laatste vier jaren. „De groei van het eigen vermo gen is iets achtergebleven bij de ba lansstellingen. Hierdoor hebben wij iets meer gereserveerd". „Daarbij moet niet worden vergeten, dat onze uitbetaling op 60 pet. ligt, dat wil zeggen op internationaal nuveau. Hoewel er in de eerste jaren geen her kapitalisatie zal komen, wil ik het aan deel VBB toch ook weer geen bevroren obligatie noemen. Er zijn nog andere mogelijkheden om de aandeelhouders in de groei te laten delen". Door bijsturen met gereedgekomen werken laat de directie van Bredero de winstontwikkeling niet schoksgewijs geschieden. Wat de dividendpolitiek be treft zal 1968 daarom zeker niet voor 1967 onderdoen. Op basis van de huidige gegevens zal dit jaar in geen enkele vorm een beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan. De politiek van kleinere over nemingen zal worden voortgezet en dat heeft geen storende invloed op de fi nancieringsbehoefte, aldus de heer De Vries. AMSTERDAM Wegens grote geld- opvragingen en forse belastingbetalin gen, alsmede verwachte opvragingen, is het tarief van daggeld verhoogd tot 3V» procent. GRONINGER IND. CREDIETBANK Over 1967 een onveranderd dividend van 11 procent. De gang van zaken bij de bank is gunstig geweest. CARP Forse dividendverlaging van 17 tot 12'/» procent over 1967. BEGEMANN Onveranderd dividend over 1967 van 8 procent van de Kon. Ned. Machinefabriek v/h E. H. Bege- mann. NRD. EUROPEESCHE HOIJT On veranderd 13 procent dividend over 1967. NILLMIJ Over 1967 20 (v.j. 18) procent over het gestorte kapitaal. De winst steeg van f 7,66 tot f 8,34 miljoen, waarvan f 1,93 (v.j. f 1.68) miljoen aan polishouders ten goede komt. De pro- duktie aan nieuwe verzekeringen be droeg f 702 (v.j. f 619) miljoen. Het ver zekerd bestand kwam op f 3,9 miljard. VAN NELLE Over 1967 12 pet. di vidend tegen 10 pet. plus 5 pet. in agio- aandelen over 1966. KAAPSTAD (Reuter) De ministe van Financiën van Zuid-Afrika, dr. Die- derichs, heeft bij de indiening van ziji begroting meegedeeld, dat Zuid-Afrik zijn goud nu op de vrije markt zt plaatsen. Hij noemde het besluit vai Washington om naast het monetair' goud de vrije goudhandel toe te late een kunstmatige zaak, die ui te indelij 1 moeilijk in stand te houden is. „Maar" zo voegde hij eraan toe: „de verande ring is in ieder geval realistisch, ir zoverre dat men de mogelijkheid er kend heeft de stijging van de goud prijs te blijven tegenhouden."

De Vallei | 1968 | | pagina 2