HET DAGBOEK VAN BLAIBERG „De beste stuurlui staan aan wal" „Lou's geest leeft in ons verder" EN VENLO WELLICHT AL 165 ONTSLAGEN vileda Cesol met Griekse vlag zeer streng gestraft Politie hielp van telefoon verstoken ziekenhuis Rentespaarbrieven 1968 f. 54.000.000,- Standbeeld van koningin Wilhelmina op Damrak Vrije mening JJ&S DEEL V Dagelijks Uitzicht Gevaren Prof. dr. K. Dijk overleden Duitse deserteurs op Terschelling aangehouden Ontslag voor twee hoofdagenten om steekpenningen „ZONEN EN DOCHTEREN" ZIJN NIET VERSLAGEN t D' Wegvervoerders in paniek door Duitse maatregel GEEN UITWEG LICHTPUNTJE DWEIL Doe mee aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bij uw winkelier Zes Nederlandse zeelieden samen in één cel op Kreta 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN „SOUVENIR JACHT" HOGER BEROEP N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Serie I en II 'Ü5H WHISV^ VRIJDAG 29 MAART 1968 Als er iets is, waarover Uc me kan opwinden, is het wel roeke loosheid en wantrouwen. Daarom krijg ik ook meteen de kriebels, wanneer mensen de waarde van harttransplantaties in twijfel trek ken. Dat was ook het geval, toen ik de commentaren las, die in ver scheidene landen werden geschre ven op het werk van mensen als dokter Barnard. Ik was het er hele maal niet mee eens. Heel wat kritiek vond ik smake loos en bovendien slecht geïnfor meerd. Ik heb me afgevraagd of sommige critici soms hun jaloezie en frustraties wilden verbergen. Zelf kan ik de pioniers van de hart transplantatie alleen maar advise ren ermee door te gaan (vooropge steld dat ze mijn advies nodig heb ben) omdat ze nu weten, dat ze de technische en de medische midde len hebben om het te doen. Ik wacht vol ongeduld op de vol gende harttransplantatie in het zie kenhuis Groote Schuur hier in Kaap stad. En ik ben er zeker van, dat het een succes wordt. Wanneer pro fessor Barnard en zijn medewerkers ondanks alle kritiek doorgaan zullen ze bovendien chirurgen in andere landen daardoor meer vertrouwen geven in de mogelijkheden van de ze tak van de medische wetenschap. Zover ik het kan bekijken, zullen de operaties hier in Kaapstad binnen enkele jaren een hele reeks trans plantaties in andere landen tot ge volg hebben. Het zal de gewoonste zaak van de wereld worden. En ik weet toevallig, dat het aanbrengen van een paar kunstmatige hart kleppen heel wat delicater is dan de inplanting van een heel nieuw hart. Maar die soort operaties worden in Amerika en Europa bijna dage lijks verricht. Op het ogenblik ligt er in het ziekenhuis Groote Schuur een 42-jarige man uit Lorengo Mar ques, dr. Demesquita. Hij heeft drie kunstmatige hartkleppen gekregen en ik weet zeker dat zijn operatie de chirurgen meer hoofdbrekens heeft gekost dan de mijne. Ik voel overigens een sterke band met die man. Toen ik zelf nog in het ziekenhuis lag, hielden de verpleeg sters en de radioloog me elke dag op de hoogte van zijn toestand. Gisteren heb ik hem per telegram een spoe dig herstel gewenst. Eileen en ik hebben intussen weer een tochtje naar zee gemaakt. Dit keer reden we naar de voet van de Tafelberg, waar we samen een Nog steeds vallen brieven en telegrammen met pakken tegelijk in de bus. Voor zover mogelijk, beantwoordt Blaiberg alles MUIDEN In het hoofdkwartier van de volgelingen van de zondag over leden „god" Lou in Muiderberg heerste gisteren rust. De villa, die al geruime tijd te koop staat, wordt bewaakt door enkele aanhangers van de palingboer, die zichzelf tot onsterfelijk god had uitgeroepen. Op het bericht, dat hij nu toch op zeventigjarige leeftijd was overleden, kwamen zij met de enig mogelijke reactie: „Het lichaam is dood, maar de geest leeft in de zonen en de dochteren. Het omhulsel van Lou is dood, maar als God leeft hij voort. Wij gaan gewoon door met het werk. Wij zoeken >»og e«n geschikte begraafplaats voor het li chaam. De feiten zijn anders dan de verwachtingen, maar de geest van Lou blijft het heil van de toekomst. Daar om zetten wij de predikaties voort." Lou is dood. Gistermorgen stond het zwart op wit in een ambtelijk schrijven van de burgerlijke stand uit het Belgi sche Agimont: „Op zondag 24 maart is alhier overleden: Lou Voorthuizen." Het briefje wordt zorgvuldig bewaard op het gemeentehuis van Muiden, waar Lou staat ingeschreven, omdat hij er jarenlang met een deel van zijn aan hang heeft gewoond. Al vele jaren was Lou de oude niet meer en leidde hij de wekelijkse evan gelisatie-bijeenkomsten in het Amster damse Frascati via de bandrecorder. Plotseling, na negen jaar, verscheen hij vorig jaar op 1 augustus weer voor zijn aanhang. Een krantebericht meldde: „Hij draagt een wit overhemd zonder das.' Zijn bril weerkaatst het flitslicht der fotografen. Hoewel zijn zonen en dochters hem moesten ondersteunen, schertste Lou over zijn gezondheid: „Deze bout is onsterfelijk". Men verbond aan wat zijn laatste op treden zou worden destijds de conclu sie, dat men aan een machtsoverne ming denkt, omdat Mien, de vrouw van Lou, ook plotseling God was geworden en omdat de zonen het werk zouden voortzetten. Zij zullen dat zeker met fanatisme doen, hoewel het sterven van „de on sterfelijke" het vertrouwen danig ge schokt heeft. Mien schijnt echter al een verklaring te hebben gevonden voor het onbestaanbare overlijden. Te weinig aanhangers zouden aan Lou's verzoek hebben voldaan om hem te omringen en zodoende bij te staan. Lou zelf was niet fanatiek. Hij moest soms zelf lachen om al te felle getui genissen van zijn zonen en dochteren in het geloof. Hij interpreteert de Bij bel altijd met een zeker gevoel voor humor. Zo sprak hij altijd van de bij bel, dus geen hoofd-bel, maar een bij-bel: een bij-geluid. Lou zelf was het hoofdgeluid. De Lou-beweging heeft enkele hon derden aanhangers in Nederland en België. Er waren vaak ruzies en moei lijkheden, die meestal werden veroor zaakt door de toepassing van het be grip liefde binnen de groep. Lichame lijke liefde werd door Lou hoog gepre zen en ruim getolereerd. poosje hebben genoten van het fan tastische uitzicht over de Tafel baai. Wie dit nooit heeft gezien, heeft beslist een van de mooiste vergezichten ter wereld gemist. Daarna reden we naar de prome nade in Seapoint voor de langste wandeling die ik de laatste vijf maan den heb gemaakt. Het was prettig om op m'n gemak te lopen, volop in de belangstelling bij de voorbijgan gers. Waarom ik het zo plezierig vind om door iedereen te worden herkend? Vooral omdat ik op die manier de mensen ervan kan over tuigen, dat ik vertrouwen heb in mijn artsen. En elke seconde dat de mensen me zien genieten van het le ven, is daarom kostbaar. Ik ben niet ijdel. Integendeel. Ei genlijk zou ik de publiciteit liever mijden en me zonodig terugtrekkn in de beslotenheid van mijn eigen huis. Maar ik wil voor alles datge ne doen wat twijfel en scepsis bij de mensen kan wegnemen. Gisteren hoorde ik bijvoorbeeld dat een paar mensen zich ernstig ongerust hadden gemaakt toen pro fessor Barnard, volgens de kranten, niet in staat was om voorspellingen te doen over mijn geval. Kortom, hij kon me niet garanderen, dat ik nog lang zou leven en evenmin kon hij zeggen welke gevaren ik nog voor de boeg heb. Die mensen zien blijkbaar niet in, dat Barnard een eerlijk man is. Het zou voor hem een koud kunstje zijn geweest om zich er met wat vage opmerkingen vanaf te maken. Maar toen Joeri Gagarin als eer ste mens ter wereld de ruimte in ging vroeg toch "ook niemand zich af of hij wel levend zou terugkomen? Hij wist het zelf ook pas toen hij het had geprobeerd. Zo is het nu ook met professor Barnard. Hij kan ook geen antwoord geven op zulke theo retische vragen voor hij ervaring heeft opgedaan met langdurige be handeling en nazorg van mensen met een nieuw hart. Dan heb je ook nog van die men sen, die mij met een geleerd gezicht een „buitengewoon interessant proef konijn" noemen. Mij best, misschien hebben ze gelijk. Misschien bèn ik een proefkonijn. Maar dan ben ik er in elk geval een, die er trots op is. Het is in deze wereld nu eenmaal veel gemakkelijker om ergens aan te twijfelen dan om werkelijk iets te doen. De beste stuurlui staan nog steeds aan wal. VENLO De nieuwe overeenkomst voor het wegvervoer op West-Duitsland heeft haar eerste tol geëist: Bij het ge westelijk arbeidsbureau in Venlo is gis teren voor in totaal 65 mensen eeh ont slagvergunning aangevraagd. Men ver wacht, dat dit aantal vandaag met on geveer honderd zou toenemen. De Nederlandse vervoerders de Venlose niet het minst zijn in paniek geraakt door de nieuwe regeling, die maandag ingaat en die het aantal Ne derlandse vrachtauto's op de Westduit- se wegen beperkt tot 1950. Een even groot aantal vergunningen voor transport is nu beschikbaar en dat betekent een forse teruggang vergele ken met de 4600 waarmee tot dusver werd gewerkt. De ondernemers verwachten heel wat minder reisjes op de Bondsrepu bliek te kunnen maken, met als gevolg weinig emplooi voor de kostbare auto's en hun bemanning. Voor menigeen blijkt dit sombere vooruitzicht nu al voldoende om zijn personeel te ont slaan. De Venlose Kamer van Koophandel doet onafgebroken maar vergeefs pogingen verbeteringen in de nieuwe regeling te brengen. Alleen al in Venlo zijn 68 transportbedrijven met in totaal 3000 man personeel in moeilijkheden gekomen door het akkoord dat de West- duitse minister Leber in ons land heeft opgedrongen. De Venlose Kamer hoopt, dat het Ni- wo de organisatie die de vergunnin gen verdeelt kantoortjes aan de grens zal gaan vestigen om een zo doelmatig mogelijk gebruik van het beperkte aan tal vergunningen te kunnen maken. „Wij zien geen uitweg meer", zei gis teren chef J. Goedmakers van het in ternationaal expeditiebedrijf Paul Wil- lems in Venlo. Hij kondigde de alge hele sluiting van de onderneming aan. Voor 44 van de 62 man personeel (on der wie ook twaalf monteurs en vijftien kantoorbedienden) is al ontslag aange vraagd. „Ons aantal vergunningen is te ruggebracht van achttien tot een. De verdeelsleutel is voor ons bijzonder on gunstig gehanteerd, omdat wij pas vo rig jaar omschakelden van het vervoer op Frankrijk naar Duitsland. Het is on mogelijk het bedrijf met die ene ver gunning staande te houden." „Ik heb in de loop van de week een aantal directies van expeditiefirma's op bezoek gehad. Allemaal kondigden zij massa-ontslagen aan, als voor het eind van de week de regeling niet zou kun nen worden gewijzigd", zei gisteren di recteur N. van Heunen van het Arbeids bureau in Venlo. De directie van N.V. Frans Maas zag nog één lichtpuntje: Er is een moge lijkheid om met de vergunningen te schuiven. Er zal wel efficiënter moe ten worden gewerkt en nieuw materiaal vooral trekkers worden aange schaft. Maar dan is het mogelijk de nieuwe vergunningen vijftig procent meer te benutten dan de oude", aldus de directie. MOSKOU (Reuter) Een aantal Russische wetenschapsmensen wil pro beren op een ijsschots dezelfde tocht te maken die de Noorse poolvorser Frid- tjof Nansen 75 jaar geleden aflegde met zijn schip de Fram. De Russen wil len onderzoeken welke veranderingen het arctische gebied de laatste decen nia heeft ondergaan. KAMPEN Prof. dr. K. Dijk, emeri tus hoogleraar aan de theologische ho geschool der Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen, is donderdag op 82-jarige leeftijd in zijn woonplaats overleden. Prof. Dijk heeft in de Gereformeerde Kerken een vooraanstaande plaats inge nomen. Niet minder dan 24 maal werd hij afgevaardigd naar de synode van Zuid-Holland-Zuid en verscheidene ma len maakte hij deel uit van de generale synode der Gereformeerde Kerken. Van de vele functies die prof. Dijk voorts heeft bekleed, noemen we het voorzitterschap van de Bond van Jonge lingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag en van de „Unie een School met de Bijbel". Van „de Schoolraad" was hij vice-voorzitter. Voorts was hij lid van de adviescommissie van de ARP en lid van de staatscommissie „Sas sen" inzake overheidssubsidie voor ker kenbouw. Prof. Dijk genoot gedurende de laatste jaren ook bekendheid vanwege zijn ver zet tegen de opheffing van de leerbe- sluiten van Assen. Hij publiceerde meer dan honderd boeken en geschriften; te vens werden meer dan 160 van zijn pre ken gedrukt. ADVERTENTIE Nu ook een superieure AMSTERDAM In één cel op het Griekse eiland Kreta zitten zes jonge Nederlandse zeelui. De leiding van de gevangenis verstrekt de mannen geen eten. Door een rechtbank op Kreta zijn deze opvarenden van het schip Eos van de K.N.S.M., zoals wij gisteren al meldden, veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf wegens belediging van de Griekse vlag. De eenvoudige palingvisser van het IJsselmeer trok aanvankelijk wel de be langstelling van de theologische wereld omdat hij met geïnspireerde uitspra ken en kennis voor de dag kwam, die frappant werden genoemd voor een niet-geletterd man. Nadat hij zich tot onsterfelijke God had uitgeroepen, verloor hij alle contac ten en vormde hij een steeds meer ge sloten sekte, die zich in de „Witte vil la" in Muiderberg terugtrok. Amster dam werd gebruikt voor de hardnekki ge wervingsacties door de jeugdigen, die „in" Lou waren. Met Lou heeft Nederland de leider verloren van een van de merkwaardig ste sekten die ons land ooit heeft ge kend. ROTTERDAM Rotterdams groot ste ziekenhuis, Dijkzigt, heeft het giste ren bijna vier ur lang zonder telefoon moeten stellen. Bij graafwerk voor de medische fa culteit stootte gistermiddag om half vier 'n graafmachine een telefoonkavel door. Hierdoor raakte het gehele zie kenhuis zonder telefoon. De politie stationeerde twee porto foons in de portiersloge van het zie kenhuis, waardoor via de centrale meldpost van de Rotterdamse politie toch nog geïmproviseerde spoedge- sprekken konden ontstaan. Zo werd 'n bloedtransport geregeld, evenals de be geleiding van enkele verkeersslachtof fers. Inmiddels werkte de PTT met man en macht om de schade te herstellen. Dat was gisteravond om tien voor half acht gebeurd. De gezagvoerder van de Eos, kapi tein Th. de Graaf, heeft de agent van de rederij opdracht gegeven driemaal per dag voor eten en drinken voor de gevangenen te zorgen. Acht opvarenden van de Eos werden in de havenstad Heraklion op Kreta gearresteerd, toen zij enkele Griekse vlaggen, die uren na zonsondergang nog aan de masten hingen, hadden ge streken. Zij hadden de vlaggen opge rold en onder hun arm mee naar het schip genomen. De tenlastelegging wilde, dat de mannen de vlaggen hadden verscheurd. Dat zou zijn gebeurd op de avond van de dag, waarop in Heraklion de be vrijding van Kreta werd gevierd. Twee zeelieden werden door de rechtbank vrijgesproken. „Het zijn nog jongens en ze hebben 'n geintje willen uithalen zonder te be seffen, dat men er in Griekenland iets anders achter zou kunnen zoeken", meende de heer W. Chr. van Zuylen, de voorzitter van de Federatie van werk nemersorganisaties in de zeevaart. „Het vonnis is erg fors uitgevallen. Dit zou een reactie kunnen zijn op de ma nier, waarop het nieuwe Griekse regi me in de wereld is ontvangen. Als al- TERSCHELLING Op Terschelling heeft de Rijkspolitie gistermorgen twee deserteurs uit het Duitse leger aange houden. Later op de dag zijn ze bij Nieuweschans de grens overgezet. De twee Duitsers, de zeventienjarige D. B. uit Aken en de twintigjarige F. W. A. uit Herne, hadden zondagavond met een gehuurde auto een aanrijding gehad. Uit angst voor straf waren ze naar Amsterdam en vervolgens naar Terschelling gegaan om zoals vertelden werk te zoeken. ADVERTENTIE tijd moet ook hier de taalbarrière een rol hebben gespeeld." „Ze zijn op souvenirjacht geweest", was de stellige reactie van kapitein Th. de Graaf. Voor de Eos de afgelo pen nacht uit Heraklion vertrok op weg naar Rotterdam, heeft hij de zes ver oordeelden in de gevangenis drie keer bezocht. De verzorging is volgens de kapitein vrij goed. De mannen zullen binnenkort worden overgebracht naar een grotere gevangenis in Kanea. De veroordeelden zijn: tweede stuur man R. H. Nieuwland (25) uit Grokum, derde stuurman J. A. Bos (23) uit Hil versum, de marconist J. van der Hey- den (22) uit Utrecht, de hofmeester J. van der Velde (24) uit Den Helder, kok A. Smak (24) uit Beekbergen en de ma troos onder de gage S. Benjamin (22) uit Amsterdam. Alleen stuurman Nieuwland is gehuwd. De derde wertuigkundige P. den Brink uit Leimuiden en de handlander J. J. Baas uit Avenhorn werden vrijge sproken. Kapitein De Graaf heeft na de uit spraak onmiddellijk contact opgeno men met de Nederlandse ambassade in Athene. Hij wilde proberen de gevan genisstraf omgezet te krijgen in een geldboete. Het verzoek werd afgewe zen met het argument, dat gevangenis straffen van langer dan zes maanden in Griekenland niet in een geldboete ver anderd kunnen worden. De verdediger heeft na de uitspraak hoger beroep aangetekend en daarbij een verzoek tot onmiddellijke vrijlating ingediend. Mocht dit Jiiet worden inge willigd, dan moet de zaak aan het hoog gerechtshof in Kanea worden voorge legd, dat over ongeveer vijf weken zit ting houdt. Volgens de verdediger is er een re delijke kans, dat het hooggerechtshof het vonnis zal wijzigen in drie maan den hechtenis met aftrek. Voor de ver mindering van de celstraf moet dan een afkoopsom worden betaald. De Federatie van werknemersorgani saties in de zeevaart heeft in een tele gram de Nederlandse ambassade in Athene gevraagd de zeelieden zoveel mogelijk bijstand te verlenen. De fede ratie heeft haar Griekse zusterorganisa tie verzocht haar invloed aan te wen den om tot een vermindering van de straf te komen. Utrechtse rechtbankis degenen, die het nodig vinden om kreten als „Johnson oorlogsmisdadiger" te ge bruiken, een heel eind tegemoet geko men vindt „De Volkskrant" (r.k.). In het tegen vier studenten gewezen von nis erkent de rechtbank, dat de vrije meningsuiting niet enkel moet gelden voor zaken in eigen land. De vrijheid van meningsuiting dient er ook te zijn voor kwesties elders, waarbij wij ons hier nauw betrokken voelen. Zo'n zaak is ongetwijfeld het Amerikaanse Viët- nam-beleid. Waarom de betrokken studenten dan toch veroordeeld en met een boete van 25 gulden naar huis ge stuurd? De Utrechtse rechtbank wil de vrijheid van meningsuiting in zulke gevallen wel aan bepaalde re gels binden. Kreten als „Johnson oorlogsmisdadiger" zijn zonder meer niet geoorloofd. Men mag wel zeggen, dat men vindt, da- de Amerikaanse president aan een der gelijke kwalificatie beantwoordt, mits voorzien van feiten en argu menten, die de bedoeling hebben om een discussie op gang te bren gen of om ook anderen van de juist heid van deze opvatting te overtui gen. Op die manier wordt het wel erg moeilijk. Ook met de simpele toe voeging „volgens de processen van Neurenberg en Tokio" die de rechtbank niet voldoende vindt wordt toch wel degelijk naar die ar gumenten verwezen. Bij straatde monstraties is zeker geen uitvoeri ger documentatie mogelijk, tenzij men tegelijkertijd brochures met een toelichting op borden en span doeken gaat uitdelen. Zou dat wel mogen? Het meest vreemde bij de ze uitspraak is echter, dat ener zijds een uitvoerige, rustig berede neerde toelichting wordt geëist, ter wijl dezelfde rechtbank er aan de andere kant van uitgaat, dat er binnen de vrijheid van meningsui ting ruimte moet zijn om zich „emo tioneel, fel en niet al te gepolijst" te uiten. Dit kan, dunkt ons, onmo gelijk samengaan. Het vonnis van de Utrechtse recht bank versterkt ons in de mening, dat het artikel, dat belediging van een bevriend staatshoofd strafbaar stelt, met spoed gewijzigd dient te worden. Degenen, die in feite niet de bedoeling hebben persoonlijke beledigingen te slaken, maar zich in geweten verplicht voelen om op deze wijze tegen het Amerikaanse Viëtnam-beleid te protesteren, lo pen dan niet meer de kans met de rechter in aanraking te komen. En voor degenen, die dergelijke kre ten enkel gebruiken, omdat het niet mag en die zijn er ongetwijfeld ook zal de aardigheid er als het wel mag gauw af zijn". DEN HAAG Bij de Haagse poli tie zijn twee hoofdagenten ontslagen. De beide mannen, van wie op het ogen blik een in het ziekenhuis ligt, werden vorig jaar verdacht van het aanne men van steekpenningen. Zij kregen elk hiervoor vijfhonderd gulden boete. In hoger beroep volgde eind vorig jaar vrijspraak. Het ging om kortingen, die zij zouden hebben gekregen bij de aankoop van televisietoestellen. In ruil daarvoor zou den zij vele bekeuringen wegens fout parkeren bij de betreffende radio- en televisiezaak hebben verdoezeld. ADVERTENTIE V GRAVEN HAGE De N.V. Bank voor Nederiandsche Gemeenten deelt mede. dat van de reeds voor meer dan is geplaatst. De verkoop wordt voortgezet bij aMe banken en commissio nairs in effecten alsmede te onzen kantore te 's-Gravenhage. Lange Vijverberg 10. Een brochure met volledige inlichtingen wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. 's-Gravenhage. 29 maart 1968. AMSTERDAM De beeldhouwster Thca van der Plant ontwerpt een stand beeld van koningin Wilhelmina, dat een plaats moet krijgen op het Damrak in Amsterdam. Het initiatief tot oprich ting van het beeld is genomen door het Contactorgaan van vrouwenorgani saties in Amsterdam. Het contactorgaan hoopt op gelde lijke bijdragen uit de burgerij die de verwerkeling van het standbeeld mo gelijk moeten maken. Een eerdere op roep daartoe leverde slechts een paar honderd gulden op. Hoe groot het beeld gaat worden de Koningin moet er duidelijk uit her kenbaar zijn en wanneer het klaar zal zijn, is bij benadering nog niet te zeggen. Het zal zeker enige jaren duren, omdat het op de plaats moet komen waar nu nog het noodgebouw van C en A staat. Dat gebouw werd neergezet na de grote brand, die vijf jaar geleden de vestiging van het bedrijf aan het Damrak verwoestte. Op het terrein van 't voormalige Pa norama-gebouw, nabij Artis, zal een beeld worden geplaatst van de verzets man Gerrit Jan van der Veen. Onder zijn leiding werd 27 maart 1943 een aanslag gepleegd op het bevolkingsre gister, waardoor deportatie van vele Amsterdammers kon worden voorko men. Gerrit Jan van der Veen en de zij nen werden later door de Duitsers ge fusilleerd. ADVERTENTIE PURtOLQ POT STILL A.0.1740 SOW 3t H'lSïlUERY OUSUN die speciaal met soda helemaal behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V„ AMSTERDAM

De Vallei | 1968 | | pagina 7