Helm' Brouwer en de grandezza Huismannen in opmars Jagers showen in de Achterhoek wet door gewoonte „Kom de rest ook maar halen Op de fiets 't Veluwemeer rond Ideeën over ideeënschets MEER RUIMTE IN RIJNHAVEN Nieuwe wandelroutes op De Hoge Veluwe Ik kan alles wel verkopen, als het maar duu r is Varen-ook in de winter K3 Binnenlopen Hendrik IV Ideeën DAMMEN SCHAKEN door H. KRAMER BRIDGE door H. W. FILARSKI KRUISWOORDRAADSEL Waarom zou een man een gewone man zich voor een bijzondere gelegenheid niet een beetje mogen opmaken t Lippen even aanzetten, wat blanke nagellak, misschien een haar stukje iedereen mag er toch zo goed mogelijk uitzien t Je zou zelfs naar het voorbeeld van de Wipselberg in Beekber gen ook een rusthuis met schoonheidsbehandelingen voor mannen kunnen maken. Deze en vele andere gedach ten heeft de heer Wilhelm Brouwer (55) uit Apeldoorn ontvouwd voor het blad De Zakenwereld, dat in zijn laatst verschenen nummer vier pa gina's wijdt aan deze toch wel opmerkelijke figuur in de va derlandse commercie. Z'n eerste bekendheid kreeg „Helm" Brouwer op het voet balveld, waar hij doelverdedi- ger was voor Apeldoornse Boys. Hij reisde in krenten en sukade en zijn vrouw deed iets in de couture. Opeens was er honderd gulden over gebleven door een goede transactie en daarvan gingen de Brouwers met vakantie naar Parijs. Het idee toen ze langs het huis van couturier Fath kwa men: laten we er eens bin nenlopen en wat praten. Het werd een heel gesprek en de Brouwers moesten de volgen de dag maar eens terugkomen om met de baas zelf van ge dachten te wisselen. Fath wachtte en wachtte maar zijn Nederlandse gasten kwamen niet. Hun taxi was in een verkeersknoop vastgeraakt Brouwer, toen nog niet zo thuis in de Franse taal als nu, bij zijn aankomst: „Je m'excuse, mais je suis tombé dans une fille." Fath sloeg dubbel van het lachen en zei dat Brouwer hem maar moest roepen als zoiets ooit weer gebeurde, want dat wilde hij wel eens zien. Maar intussen kreeg de heer Brouwer een contract voor vijf jaar als vertegen woordiger voor de Fath par fums in Nederland. Het werd een heel snelle carrière voor de hardwerken de slagerszoon uit Ede en zijn vrouw. Herinnert hij zich, dat hij vroeger in de dancing de hele avond op een biertje van veertig cent zat, zijn laatste nieuwjaarsreceptie gaf hij met veertig van zijn vijfenzeven tig personeelsleden in kasteel Oud-Wassenaar. Gekleed, ge kapt en geschminkt verscheen hij daar als koning Hendrik samenwerking tussen de grote parfumeurs gekomen. „Ach, ik kan eigenlijk alles verkopen, als het maar duur is", zegt hij, „mijn eigen auto van f 34.000 (die ze geleend hebben voor de intocht van Ans Schut) zou ik kunnen ver kopen. met een kleintje zou 't me niet lukken." Zo verkocht hij ook zijn huis in Hoenderloo, bekend als het „Amerikaanse pavil joen", aan een voorbijganger. Nu heeft hij een bungalow in Beekbergen, ook weer onder de naam Brouwershoeve. In een kast onder de garage be waart hij daar zijn eigen wijn met het etiket: „Monsieur W. Brouwer Bougy-Villars au bord du Lac Léman vous offre ce grand vin de pays et vous souhaite bonne santé", n „Bij al die dingen is ook „Bij al die dingen is ook houd ervan", zegt hij. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen verwelkom de bij een spreekbeurt in Harderwijk enkele mannen klaarblijkelijk echtgenoten van die huisvrouwen. Dat gaat de goede kant op. Lang hebben de vrouwen gestreden voor hun emancipatie. Wie zal het de mannen kwalijk nemen dat zij af en toe een heel klein stukje terug ver overen? Er kunnen trouwens wel al lerlei problemen opdoemen aan de einder. Gesteld dat de mannen de smaak te pakken krijgen van die alleraardigste damesbijeenkomsten. Krijgen we dan op een goede dag wanneer een van beiden thuis moet blijven om op de kinde ren te passen de vraag: „Wie gaat er vanavond naar de Huisvrouwen, jij of ik?" Misschien beleeft onze ge neratie het nog dat op zo'n avonid een Huisvrouw staat te spreken voor een gehoor dat grotendeels bestaat uit man nen. Maar enfin, de Vereni ging van Huisvrouwen heeft ergere stormen doorstaan. de Vierde en zijn echtgenote als Jeanne d'Albret, koningin van Bourbon en Navarre. Het personeel was ook helemaal in die stijl versierd. De dui zend gasten dronken meer dan achthonderd flessen wijn leeg en het hele feestje kost te zo'n f 75.000. Toch was het allerminst zo maar een grapje, want wel doordachte feesten en gevoel voor publiciteit zijn belangrij ke factoren geweest in de op bouw van deze bijzondere car rière. „Ik geloof in grandezza, je kunt er veel mee bereiken, tenminste wanneer je er ook hard bij wilt werken", zegt de heer Brouwer, „en je moet die grandezza ook kunnen zien in een tintelende kristallen ka raf met parfum. Ik heb dat bij Fath geleerd, voor die tijd had ik wel wat van de wereld gezien, maar alleen als licht matroos." Na de dood van Fath werd het Orlane, waar de heer Brouwer ook weer „zo maar eens" binnenstapte. Ze zouden daar wel eens inlichtingen over hem vragen en wel bij zijn bankrelatie. Nu stond op het briefpapier van de heer Brouwer zijn postbusnummer, evenals het adres van de bank. De Fransen vergisten mtmsmmmmmmmm m mmmtm De groene 10, A l sinds de instelling van de tien geboden heeft het ge tal tien aantrekkingskracht uitgeoefend op vele instellin gen en particulieren, die voor schriften hadden te geven. Zo krijgen we nu „De groe ne 10" van de Stichting Re creatie, al moeten we erbij zeggen dat de stichting haar woord niet tot wet wil verhef fen: zij is al lang blij wan neer het tien goede gewoonten worden. Goede gewoonten bij het gedrag van het publiek in de vrije natuur. De Stichting Recreatie (vol uit: contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantie besteding en natuurbehoud) is op dit idee gekomen door haar eigen tienjarig jubileum en door voorbeelden in het bui tenland. De uitwerking van dat idee vinden we terug in een op ruime schaal te ver spreiden boekje waarin „De groene 10" staan opgetekend, compleet met heldere uitleg. We geven ze alvast even in grote lijnen weer: 1. Wij beschadigen geen bo men en struiken: 2. Wij laten de bloemen staan; 3. Wij laten de vogels en an dere dieren met rust; 4. Wij zijn uiterst voorzich tig met vuur in bos, hei en duin; 5. Wij gooien nergens afval neer; 6. Wij helpen mee de rust in de natuur te bewaren; 7. Wij zetten onze auto op een daarvoor bestemde plaats; 8. Wij houden rekening met anderen bij het plaatsen van tent of caravan; 9. Wij nemen de plaatselijke regels en voorschriften in acht; 10. Wij ontzien gemeenschap pelijke en andermans eigen dommen. TJet ziet er allemaal niet zo schokkend uit en het boek je ontleent zijn kracht dan ook minder aan de regels dan aan de uitleg ervan. Aan die uit leg is een zorg besteed, die prettig aandoet. Er wordt bij voorbeeld niet zonder meer gezegd; je (of „wij", zoals het boekje uitnodigend zegt) moet geen bloemen plukken. Wel: als je het toch doet, pluk ze dan van een grote hoop zodat de open plaatsen niet opvallen. En trek ze niet met wortel en al uit de grond. Bij het brandgevaar gaat het nu eens niet over de schade, maar over de vele dieren die bij een bos- of heidebrand onherroepelijk zullen omko men. zich en stuurden de brief naar dat postbusnummer zodat de brief bij de heer Brouwer zelf terugkwam. Dié vergiste zich niet en schreef hoogstpersoon lijk een mooie brief waarin hij meedeelde geheel over eenkomstig de waarheid dat de heer Brouwer een har de werker was. Later hebben ze er bij Orlane ook maar eens om gelachen, vooral toen bleek dat die Hollander hoogst vruchtbare ideeën had. Van hem is bijvoorbeeld het onlangs uitgevoerde plan tot mmmmmmmM t «mms Wie heeft alles van het na tionale park De Hoge Veluwe al gezien t Dat kunnen er niet veel zijn, want in de gesloten gebieden mag niemand komen. Dit jaar zijn enkele van die ge bieden echter „vrijgegeven" en de ANWB heeft daar meteen gebruik van gemaakt door twee nieuwe wandelroutes samen te stellen. Die routes worden inge wijd met Paaswandelingen, van 12 tot en met 15 april elke dag twee. De vertrekpost voldoende voorzien van par keergelegenheid is geopend van 9 tot 14.SO uur en ingericht bij het mobiele ANWB-kantoor ter hoogte van café-restaurant Rust een Weinig. Het eerste traject (12 km) loopt via het Hertenbos, de Deelense Was, de Kromme Hoek en de Pampelse Bossen naar De Koperen Kop en vandaar langs de Eikelkamp terug naar Hoenderloo. De an dere route (19 km) doorkruist het gebied van de Gietense Flessen, de Wolfskuilen, het Pampelse Zand, de Stenen Ta fel, de Franse Berg met zijn mooie vergezicht, de Pres. Steynbank en de Pampel. Dan via het Fazantenpark en de Wester flier terug naar Hoender loo. Een pracht begin van het sie- zoen. W/at verandert er in de loop van de eeuwen? De eer ste mensen op aarde hebben elkaar hun jachttrofeeën laten zien, wij doen het met dezelf de trots. We organiseren het alleen een beetje meer, zoals bijvoorbeeld op 6 en 7 april in De Exelse Molen, tussen Lochem en Gelders Laren. Het wordt een show van ge weien, afkomstig van alle ree bokken die vorig jaar in de Achterhoek zijn geschoten. Toch een enkel verschil met de oertijd: alle geweien zul len tijdens de show verzekerd zijn voor honderd gulden per stuk en verzocht wordt ook de geweien van foutief afgescho ten bokken mee te brengen. Dit laatste omdat men graag eens een beeld wil hebben van het aantal reebokken dat vorig jaar in de Achterhoek is geschoten. Er worden geen Wageningen - havenstad is voor velen een onbekend ge luid, maar stilletjesaan komt daar verandering in. Zowel het achterland als de Rijn schippers stellen hun eisen en Wageningen komt daar graag aan tegemoet. Na een moder nisering is de haven nu ge schikt voor schepen van meer dan 2000 ton en met enige voldoening is het eerste schip van die tonnage dezer dagen binnengehaald: de 95 meter lange Beyca 21 met 'n vracht bouwmaterialen voor Bruil nv Ede-Apeldoorn. Zo is er nog het een en an der dat wel aanspreekt door de vorm waarin het wordt ge bracht. TAe boekjes worden bij hon- derdduizenden verspreid, en wel gratis. Dat laatste is mogelijk door financiële hulp van de regering, Staatsbosbe heer, het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie en de Stichting Nationaal Natuur- fonds. Het Comité voor de Zo- merzegels heeft ook een flin ke bijdrage verleend. Al spreekt men dan be scheidenlij k van tien gewoon ten, we zullen hopen dat „De groene 10" worden bijgeschre ven in het kleine persoonlijke wetboek van velen. De sportclub DVS '33 in Er- rnelo verliest ook in moeilijke tijden haar gevoel voor humor niet geheel. Na de nogal ge ruchtmakende inbraak in het clubgebouw, waarbij voor f 2500 aan geluidsapparatuur en dergelijke verdween, plaat ste het bestuur een adverten tie rnet de boodschap: „Jullie hebben het deksel van de bandrecorder vergeten. Kom het woensdagavond tussen 8 en 9 uur maar afhalen in de DVS-kantine. We zullen jullie warm ontvangen." Wanneer het vermoeden van het bestuur juist is zal die boodschap in het plaatselijke blad de dieven niet hebben bereikt. Men kan namelijk niet geloven dat het inwoners van Ermelo zijn geweest die •dit hebben gedaan. De appa ratuur, waaronder een televi sietoestel. was met veel moei te bij elkaar gebracht en se dertdien een onmisbaar stuk outillage bij het werk van DVS 33. Iedere Ermeloër weet dat, en niemand van ons zou het in zijn hoofd halen de club dit aan te doen, aldus het be stuur. Intussen zijn al Ermeloërs opgestaan die er iets aan wil len doen. Het gironummer van de Amro-bank ter plaatse (817577) staat ervoor open. lyiet gerechtvaardigde trots kunnen sommigen onder ons erop wijzen dat zij een fietstocht rondom het IJssel- meer hebben gemaakt. Een heel mooie tocht, maar met z'n vierhonderd kilometer wel iets voor de volhouders. Wie het kringetje wat kleiner wil maken kan nu het Veluwe meer rond fietsen dat is maar veertig kilometer en óók een mooie tocht. De route: vanaf de Boule vard in Harderwijk de haven rond, richtingbord Lelystad volgen en zo de Knardijk op. Via de Hardersluis Oostelijk Flevoland in, bij wegwijzer 7616 rechtsaf slaan en over een mooi fietspad richting Elburg. Bij wegwijzer 7617 rijden we langs de dijk door naar wegwijzer 7618, hetgeen leidt tot een intocht te Elburg. Het stadje weer uit via de Vis- poort, links aanhouden tot gro te verkeersweg, deze links op rijden. Een paar honderd me ter verder rechtsaf slaan het land in en over een grindweg (Veldweg) eerst langs de oude Zuiderzeedijk en later linksaf buigen naar Doornspijk. De oude Zuiderzeestr.weg rechts oprijden tot paddestoel 1074 aan de andere zijde van deze straatweg. We slaan daar rechtsaf naar de Hooge Bijs- sel langs de Bovenweg, later Kalmanweg. Vlak voor het kamp linksaf en de weg recht uit aanhouden tot aan de weg die van Hoophuizen naar Hulshorst loopt en die slaan we links in (Varelseweg). Daarna rechtsom een klein stukje Zuiderzeestraatweg en dan bij paddestoel 1113 linksaf in de richting van station Hulshorst. Vandaar bij padde stoel 188 de Hierdenseweg op, later Molenweg en links weer de Zuiderzeestraatweg, dan zijn we na 3 km weer in Har derwijk. Een fietskaart en verdere informaties zijn voor 'n kwart je te krijgen bij de Stichting Fiets, Europaplein 2 te Am sterdam. Wie er een telefoon tje aan wil wagen: 020-440944, toestel 130. punten gegeven en de namen van de schutters worden ook niet vermeld, het blijft alle maal heel gezellig. Wie erbij is geweest vorig jaar in de Achterhoek en er nu ook graag bij wil zijn, kan zich in verbinding stellen met de 3 organisatoren: M. Gars- sen, De Wolzaklaan 2a in Eef- de, J. Bakker, Enkweg 5 in Loriiem of D. Voute, Nieuwe- weg 41 in Lochem. De Ideeënschetsen voor de Veluwe en het Rivierengebied drie jaar geleden door Ge deputeerde Staten van Gelder land uitgebracht blijven nog een studie-object. De Provinciale Staten hebben er al het een en ander over ge zegd, nu zijn reacties binnen gekomen van gemeentebestu ren, die weer in het provinci aal bestuur zullen worden be sproken. Een gezamenlijke reactie van de gemeenten Apeldoorn, Epe. Hattem en Heerde (in dertijd in de'raadsvergaderin gen besproken) levert onder meer de stelling op dat de kern Apeldoorn (inclusief Vaassen en Beekbergen) in het jaar 2000 niet 130.000 maar 160.000 inwoners zal kunnen tellen en dat de wijk Zevenhuizen niet groter zal moeten worden dan in het geldende bestemmings plan is geprojecteerd. Voorts, dat de uitbreiding van Beek bergen niet in oostelijke rich ting van het kanaal zou moe ten gaan, maar de dorpen Lie ren en Oosterhuizen zou moe ten omvatten. Voor Loenen: een groter dorp dan in de schets is aangegeven, waarbij de industrie niet in haar uit breidingsmogelijkheden mag worden belemmerd. In het al gemeen het advies: kleine kernen niet abrupt te beëindi gen maar behoorlijk af te ronden. Ermelo uit ernstige beden kingen tegen het aaneengroei en van deze gemeente met Harderwijk. Er moet een groene bufferzone blijven bestaan, onder meer om de ruimtelijke relatie te handha ven tussen het Veluwemassief en de groene ruimte langs het Veluwerandmeer, aldus het gemeentebestuur. Verbazing wekt het dat geen rekening is gehouden met de ontwikke ling van de IJsselmeerpolders en de mogelijkheid dat daar, tegenover Harderwijk, mis schien een stad kan worden gesticht. Harderwijk zelf wil een vraagteken plaatsen bij de stelling dat de Veluwe in het jaar 2000 niet ruim 2 mil joen, maar slechts 1,1 miljoen inwoners zou mogen hebben. Het gemeentebestuur vraagt beschouwingen over de moge lijkheid dat de Veluwe als woongebied voor werknemers uit het westen van het land zou kunnen fungeren. Zo luidde de bel voor een nieuwe ronde in de strijd voor de toekomst van de Veluwe. Een strijd waarin de toe schouwers graag zelf ook een actief aandeel zullen blijven nemen. mm Het spelevaren met rond vaartboten, zoals bijvoorbeeld rondom Harderwijk met veel succes gebeurt, maakt ook school in streken waar men er tot dusver nauwelijks van had gehoord. Naar het Noord- veluwse voorbeeld heeft nu de Steenwijker Harry IJdel een rondvaartboot met een capaciteit van 65 passagiers gekocht. Daarmee worden in het Nederlandse rondvaartal- bum namen bijgeschreven als Kalenberg, Steenwijkerdiep, Oossenzijl, Blauwe Hand en Giethoornsemeer. En dan wordt er niet alleen 's zomers gevaren maar ook in de win ter. Zolang er vraag is ten minste. Met dat voorbeeld van een navolger kunnen we aan de Veluwekust misschien te eni ger tijd ook iets doen. 'R IS NIETS zo verradelijk ais gelijke kent er vele, die slechts na diep- sterke Jkenlssen. Het damspel Kande studies van elkaar kunnen wor- n onderschelden en waarin dan pas duidelijk de essentiële verschillen naar voren treden. De vooruitgeschoven randschljven, ge heel afgesloten van de hoofdmacht zijn vrijwel altijd een strategisch nadeel, doch in enkele gevallen wegen andere strategische kenmerken volledig tegen dit nadeel op. Het ontdekken van deze „tegenwlchtkenmerken" ls onontbeerlijk voor de wedstrijdspeler. HU moet als het ware Intuïtief aanvoe len. waar het kernpunt ligt. Hieronder een voorbeeld, dat voor zichzelf spreekt: Wit: P. L. G. Lacrolx; Zwart E. P. Bronstring (Studentenkampioenschap 1968 Amsterdam, 6-1-68. 1. 3429 20—25; 2. 40—34 15—20: 3. 45—40 19—24: Een blzondere voorliefde van de Leldenaar. die dit systeem ook al eens met succes toepaste tegen ex-wereldkam- pioen Tsjegolev. 4. 35—30 24x35; 5. 29—23 18x29; 8. 35x15. Hiermede accepteert wit een voorpostenrandschijf op i5, waarte genover er twee van zwart staan: 25 en 35. Wit hecht de meeste waarde aan de druk van zijn eigen randschijf, maar vergeet, dat deze druk het grootst ls, wanneer zijn eigen rechtervleugel direct Invloed op de strijd kan uitoefenen. Het vervolg toont, welk een kracht de schijnbaar machteloze zwarte randstuk- ken kunnen ontwikkelen. 6. 14—19: 7. 34—29 Er moet al direct Iets gedaan wor den tegen de dreiging (10—14) gevolgd door (14—<20) met complete insnoering van wits rechtervleugel. 7. 10—14; 8. 38-33 13—18; 9. 32—28 9—13; 10. 37—32 5—10; 11. 50—45 3—9; 12. 41—37 17—22; 13. 28x17 11x22; 14. 46—41 7—11; 15. 42—38 11—17; 16. 31—26; 19—23: 17. 36—31 23x34; 18. 40x29 13—19. 39-34. Hier ls al duidelijk, dat wits rechter vleugel kwetsbaarder ls dan die van zUn tegenstander. Het centrum door 32—28 kan niet meer worden bezet voordat ook veld 34 ls ingenomen. 19. 8—11; M. 43—39 9—13; (zie diagram). De simpele dreiging (22—28) enz. met schijfwinst legt onbarmhartig de zwak ten ln de witte positie bloot. Op 32—21 volgt natuurlijk (25—30) 34x25 (19-23) 28x19 (14x32) 37x28 met schijfwinst. Het oppervlakkig aangewezen lijkende 41—39 levert al evenzeer problemen op b.v. (19—23) 48437 dam door (14-20) 35x 24 (25—30) 34x25 (23x34) 39x30 (22—271) enz. Desniettemin, ware dit wits beste verde diging geweest, waarin hij het volgende nog tot zijn beschikking had: 41—39 (19—23) 47—42! (1—67) 31—27! (22x31) 36x2» en op het schijnbaar zeer sterke (1722) zou volgen 33—28! (22x24) 27—22 08x27) 32x21 (16x27 44—10! (35x33 i 38x71 In de 1] werd vervolgd met: 21. 32—27» 23! 22. 48—43 2—7; 23. 41—3677 Als opgave voor de lezers nu: Hot strafte zwart deze laatste fout af en waf er voor wit een afdoend betere spelganj aanwezig? OPLOSSING De stand: Wit: (De Groot) 22, 25, 28 3^ 34, 35, 36. 38, 39, 40, 43. 45. 46, 48 04 St.) Zwart: (Plppel) 3. 5. 8, 9. 10. 11. 13. 14, 15, 16. 19, 21, 23. 29 04 st.) Na wit 39—33 besliste zwart fraai de partij door: (21—270) Wit heeft de keu» tussen 22x31 en 33x24. Op het eerste volgt: (16—21) 33x24 (19x39) 28x19 (an ders komt 21—26) (14x23) 43x34 (23—29!) 34x23 (15—20) 25x14 (10x26!) Op het tweed» volgt: (19X39) 22x31 nu gedwongen! ea zwart neemt dezelfde combinatie als on der de eerste variant aangegeven! Heel mooi! BINNEN enkele weken beginnen de tweekampen tussen Tal en Gligoric en tussen Spassky en Geiler. In de loop van het Jaar volgen dan de matches Larsen—Portisch en Reshevsky-Korchnoj. Over de voorbereiding van enkele spe lers hoort men weinig of niets; de meesten zoeken evenwel practische trai ning. Zo speelde Gligoric een tweekamp tegen Donner en deed Geiler mee ln een toernooi te Göteborg. Geiler won daar de eerste prijs met 7'/t punt uit 10 partijen gevolgd door Martens 7 en Gaprindasch- wllli met 6 punten. Geiler won bovendien de schoon heidsprijs voor zijn partij tegen de ook in ons land niet onbekende Fin Westeri- nen. De partij volgt hieronder. Wit: E. GELLER. Zwart: WESTERI- NEN. (Göteborg 1967/68). Konings-Intlsche verdediging 1. Pgl-f3, Pg8-f6 2. C2-C4, g7-g6 3. g2-g3, Lf8-g7 4. Lfl-g2, 0-0 5. d2-d4, d7-d6 6. 0-0, Pb8-c6 7. Pbl-c3, Lc8-f5 (Dit eenvoudige systeem ls in de loop der Jaren verdron gen door meer krampachtige zetten als 7. a6.) 8. Tfl-el, Pf6-e4 9. Pc3-d5 (Geiler wenst ieen vereenvoudiging.) 9Tf8-e8 10. Pd5-e3, Lf5-d7 11. d4-d5, Pc6-b8 (Niet 11,Pe5 12. Pxe5, dxe5 13. Lxe4.) 12. Ddl-c2, Pe4-c5 13. Lcl-d2, e7-e5 (dat zwart ondanks het feit dat hij voortdu rend terug moet, toch niet onder de voet wordt gelopeqa is een bewijs voor de enorme elasticiteit van zijn stelling.) 14. d5xe6, e.p., Ld7xe6 15. Tal-dl, Pb8-c8 18. Ld2-c3, a7-a5 17. Lc3xg7 (Deze ruil is het eerste pluspunt voor wit. Van nu af aan ls de zwarte rochadestelllng kwetsbaar.) 17Kg8xg7 18. Pe3-d5, LeöxdB 19. e4xd5, Pc6-b4l (Niet goed ls 19Pe7 20. Dc3f, Kg8 21. Pg5gevolgd door Pe4 en ook 19Pe5 20. Pd4 heeft bezwaren. Zwart speelt daarom zo actief mogelijk.) 20. Dc2-bl, Dd8-d7 21. a2-a3, Pb4-a8 22. b2-b4!, a5xb4 23. a3xb4, Pc5-a4 24. Dbl-alt, Kg7-g8 25. Dal-d4. Dd7-e7 26. e2-e4, Pa4-b6 27. Tdl-cl (Wit heeft nu aanzienlijk positievoordeel in handen: hij heeft de grootste bewegingsvrijheid en de c-plon van zwart is hulpbehoe vend.) 27Pb6-d7 (De zwarte ruiterij blijft zich roeren.) 28. Dd4-d2, De7-f6 29. PfJ-d4, Te8-e7 30. Lg2-fl, Pd7-b6 (Voortzetting van de tot dusver gevolgde speldeprikken-tactlek. Spoedig blijkt echter dat da ruiterij voor de verdediging van de koningsvleugel niet aemlst kan worden.) 31. rel-e3, Pa6xb4 (7) (Een kleine com binatie: 32. Dxb4 dan 32Ta4 met herovering van het paard.) 32. Te3-f3! (zie diagram). 32 Df8-e5 (De opgave van de week voor de lezers: wat speelt wit na 32 Dg7 of 32Dh8? De oplossing komt ln de volgende rubriek!) 33. Pd4-f5!I (Een prachtige slotcombina- tle.) 3 3g6xfB 34. TfSxfS. De5xe4 15. WESTER1NEN Dd2-g5t, Kg8-f8 36. D Tf5-g5, C7-C6 38. Lg2-h3! Zwart gaf het op. GELLEB f8 36. Dg5-f6I Kf8-e8 OPLOSSING De stand was: Wit (Donner): Kei, Ddl, Tal en hl, Lfl en e2, Pe4, pionnen a2, b2, c4, dB, g2 en h2. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en f8, LfB en g7, Ph6, pionnen a7, b7, c7, d6, e5, f3, h7. Op 18. Le2xf3 zou gevolgd zijn: 18. Lf5xe4 19. Lf3xe4, Tf8xf2l 20. Kelxf», Dd8-h4t 21. Kf2-e3, Ph6-g4t benevens 22. Pg4-f2 (t) en wint. EEN spelletje waarin men 13 troe ven samen heeft komt zelden voor, maar nog zeldzamer ls het dat NZ behalve die 13 troeven geen enkele klaver hebben! Deze witte raaf werd vertoond ln het oefenspel voor onze Ne derlandse topspeelsters en de gehele uit leg was: 4 7542 0762 1098758 *- door ln noord nog een harten weggaat en zuid aftroeft. Hierna gaat nog slechts één schoppenslag verloren. Evenmin helpt het west, ln slag 2 vooral uit ln het onderwerp 'kansreke ning' over welk onderwerp vele waarde volle bijdragen van zijn hand versche nen. In onderstaand voorbeeld liet hij schoppen of harten te spelen hij slt ln de vork van zuid, i aan NZ weggeeft. voll 4 H 103 Oh io 4 3 •-> A A 106 732 4 B98 C B 9 8 AHVB8 65 4 4 AV6 CAV5 O AHVB642 4- Zuid speelt vijf ruiten en de verplichte uitkomst was klaveraas. Het contract is nu met 100 procent zekerheid gewonnen, wanneer in noord een hartentje en ln zuid.... een schoppentje wordt opge ruimd. West moet ln slag 2 dan opnieuw in dubbel renonce (klaver) spelen, waar- speel Een "banale "nevenoplossing ls deze: noord troeft ln slag 1 de klaver laag af en zuid doet schoppen zes weg. In slag 2 volgt schoppen en zuid snijdt met de vrouw. West wint en speelt (beste) schoppen terug, voor zuids schoppenaas. Hierna komt noord met ruiten aan slag, noord speelt schoppen na en zuid troeft hoog af. Daar de schoppens 3:3 vallen ls het contract gewonnen op noords vierde schoppentje gaat bij zuid later een hartentje weg. NZ verliezen slechts schoppen- en hartenheer. Natuurlijk ls het niet-troeven van sxag 1 veel beter, daar die speelwijze niet aangewezen ls op de 34 verdeling der schoppens. In menig opzicht blijkt deze theore tische uitleg toch op de praktijk: men kan eventueel slecht beginnen, maar la ter ls er vaak wel eens een kansje om zich te herstellen. Vóór 1940 was dr. A. Kettner één van de trouwe medewerkers aan het toen nogal bescheiden maandblad van de Ne derlandse Bridge Bond. Kettner blonk zien, hoe kansrekening en logica samen kunnen gaan. 4 VB72 OAHV 8643 V 2 T? Zuid gever, niemand kwetsbaar. Zuid één schoppen OW pasten noord drie schoppen zuid vier schoppen. Tegen vier schoppen komt west uit met klaverboer, oost speelt klaver drie bij. In slag 2 spelen NZ troef (schoppen), waarbij dan blijkt dat oost geen enkel» schoppen heeft en een hartentje opruimt. Bos moej zuid dit contract spelen?» HORIZONTAAL: i 1. hoogte 4. oud 1 9. getal 13. jongensnaam ,14. maat 15. boom 16. deel r. d. Bijbel 17. maat ,18. godheid 20. titel '22. noot ■23. vlak 24. in staat zijn tot 27. ziekelijke ontwikkeling 30. gewricht 131. voorzetsel [33. voor 35. dwarsligger» 37. muzikale figuren 40. noot 41. plaats in Gelderland 43. voedsel 44. noot 46. oevel 48. vis 50. militair (afk.) 51. voorzetsel 52. vochtig 53. vaartuig 54. Europese hoofdstad 55. voorzetsel 56. titel 57. bevel 58. rivier in België 60. voorzetsel (afk.) 62. titel 63. plaatsbepaling 65. zoogdier 67. waterstand 69. wegdelen 72. grappen 75. bewaarplaat» 76. hevig 78. uitroep 30. bepaalde smaak hebbend ,82. plaats in Gelderland 86. vis 88. boom l90. noot 91. bevestigingsmiddel 93. voorzetsel 94. voertuig 95. indien 97. werktuig 98. vreemde munt 99. vogel 100. verdelen 101. verpakkingsmiddel VERTICAAL: 1. vel papier 2. voor 3. vogel 4. luiken 5. noot 6. vogel 7. in het jaar van de wereld 8. bloemen 10. dans 11. tijdperk 12. plaats in Zeeland 19. onnozel 21. noot 22. voedsel 23. plaats op Java 25. uitholling 26. op dit ogenblik 27. noot 28. grasland 29. naar onze mening (afk.) 32. halfbloed 34. voorzetsel 35 vaartuig 36. titel 38. vreemde munt 39. dichterbij komen 41. eenjarig dier 42. vooropkomend 45. sluis 47. kloosteroverste 48. noot 49. zoogdier 50. vreemde munt 51. lichaamsdeel 57. vrouwelijke lijfeigene 59. rivier in Duitsland 61. plaats in Gelderland 63. rivier in Rusland 64. schrifttekens 66. eerbewijzen 68. welwillende lezer (afk.) 70. lekkernij 71. vochtig 73. uitroep 74. maanstand 76. wisselvorm van haar 77. bevel 79. plant 80. zaad van peulvrucht 81. noot 83. godheid 84. kleurling 85. plezier 87. vreemde munt 89. verheugd 92. tijdperk 95. reeds 96. bevel Oplossing vorige oryptogram Horizontaal: 1. grljpstulvar; T. weg; prent; 10. liederlijk; II. nasmaken; 13. residu; 1S. fabriekjes; 17. Isls; 19. niet; 4. razendsnel; 22. afkoop; 23. snoepje»; tl. trammetje: 29. talie: 30. nar: 31. rietsten gel. '1 VERTICAAL: l. gapen; 2. Ijzers; I. A- tuatle; 4. uil; B. veer; 6. roemer; 7. wal vissen: 8. geknutsel; 12. elkaar; 14. ge meen; 15. fantasten; 16. breekbaar; lf. addertje; 21. lommer; 24. jolig; 15. steil; 26. stee; 28. Els.

De Vallei | 1968 | | pagina 13