Veenendaals - dagblad Alleen in 1969 wellicht 'n belastingv oordeeltje Buiten Invoering BTW maakt leven 1 pet duurder Weer hevige gevechten in dal van Jordaan REGERING BLIJFT TEGEN ROULETTE GEKANT Aanvallen op Joden in Polen duren voort Bouwvakkers gaan protest mars houden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei EREWACHT BIJ AS VAN GAGARIN Speurtocht naar meisje Inwerband met hervorming belastingstelsel ■l Niet gewenste ..schoonzoon" kreeg accuzuur in T gezicht Twee verkeersdoden in de omgeving van Zutphen Prijsverlaging zware stookolie „Pakje boter zou 'n kwartje goedkoper moeten worden" Vcilbgaeidsraad homti bi jeen Moerdijkbrug krijgt een van grail Mej. Paul krijgt ook in Parijs geen kans Kritiek van Breznjef op intellectuelen 3 pony's lagen vergiftigd in weiland Record-warm Ontslagaanvrage voor 40 man ingetrokken Barnard gaat lever op baby overplanten Vogel-inventarisatie VERGISSING NIET HAALBAAR NIET TEGEN BAZEN Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. LLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 30 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 77 ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs lO.Tel.08300-27141 Tn vele gevallen zien wij door in- krimping van broedgebieden, cul tuurtechniek, milieuverandering en on verantwoord uitstrooien van insekti- ciden onze vogelbevolking teruglopen. Daarover heb ik het in mijn hoekje al vaker gehad. Vergeleken bij hetgeen de oude ornithologen ons meedelen en bij wat ik in mijn eigen leven on dervond, leden we heel wat verliezen en is het goed, dat de Natuurhist. Ver. een onderzoek instelt naar de huidige stand. De luitjes van het „Contactor gaan v. Vogelstudie" zijn daar thans twee jaar mee bezig en op grond van de uitkomsten menen zij ermee te moe ten doorgaan; het hoofddoel blijft een vaststelling vaak moet het een schatting wezen van het aantal broedparen en het maken van ver spreidingskaartjes. Dit jaar staat de inventarisatie van plm. een dozijn soorten op het programma en ik hoop t.z.t. te kunnen melden, dat de boom valk in het nabije Kasteelbos, die het vorige seizoen verstek liet gaan, thans weer acte de présence komt geven, want dit roofvogeltje wordt hoe langer hoe zeldzamer. Verder vind ik de to renvalk en de ransuil op de lijst. Van de gierzwaluw kunnen de rondschie- tende exemplaren genoteerd en van de wielewaal de zingende mannetjes in de broedperiode geteld worden. An ders zou niemand daar kans toe zien. Het wordt voorts tijd, van de roeken kolonies een boedelbeschrijving samen te stellen en verder hebben de onder zoekers belangstelling voor braam- sluiper, gele kwik en geelgors. Ge ziet: er is werk genoeg aan de winkel voor ambitieuze snuffelaars. 30-3-1968 A. B. WIGMAN 0 Kinderen in een vluchtelingenkamp te Saigon laten een foto zien van een meisje, dat de harten van vele Amerikanen heeft gestolen. Bill Snead van United Press International had haar in het kamp gefotografeerd, nadat de vader en twee zusters van het kind bij een Viët-Cong-actie bij Gia Dinh om het leven waren gekomen. Vele mensen in de V.S. willen haar adopteren, maar het meisje is nergens meer te vinden. MIDDELBURG De vijftigjarige garagehouder Lou H. uit het Zeeuwse Nieuw- en Sint-Joosland is in het huis van bewaring in Middelburg opgesloten op verdenking dat hij de 22-jarige C. M. uit Middelburg met accuzuur aan het gezicht en de ogen heeft verwond. Lou H., die zyn racune tegenover politie en justitie moeilijk kan beheersen nadat hy tien jaar geleden was veroordeeld en in hoger beroep werd vrijgesproken voor de moord op de levenslustige we duwe Sien Kodde, heeft tegenover de Middelburgse, officier van justitie, mr. Roskam Abbing, een heel andere lezing van het treffen tussen hem en de Middelburgse jongeman gegeven. Toen hij enkele dagen geleden 's avonds laat nog in zijn garage bezig was met het vullen van een accu, zou hij onraad hebben gehoord. Met de schenkkan vol accuzuur zou hij naar de deuropening zijn gelopen, waar hij in het donker tegen de jongeman zou zijn opgebotst. Daarbij zou accuzuur uit de kan zijn opgespat. M., die enkele diepe brand wonden in het gezicht heeft opgelopen, zegt echter dat 'H. al geruime tyd be zwaar maakte tegen zijn omgang met diens zestienjarige dochter, die sinds het overlijden van mevrouw H. thuis het huishouden doet. Het meisje is de oog appel van Lou H. Toen M. die late avond met het meisje was uitgeweest, zou het tot een treffen zijn gekomen in de don kere garage, waar Lou de jongeman en zijn dochter zou hebben opgewacht. ALM EN - De 54-jarige E. W. Bielder- man uit Almen (gem. Gorssel) is vrij dagavond dodeiyk gewond, toen hij op de Almenseweg in zyn woonplaats te gen een boom botste. Hy overleed tij dens zyn vervoer naar het ziekenhuis. WARNSVELD - De 67-jarige mevr. W. Ch. E. Jacobsen uit Zutphen is vrij dagavond toen zij met de fiets aan de hand de Lochemseweg te Warnsveld overstak, door een vrachtauto met aan hanger aangereden en ter plaatse over leden. DEN HAAG Er komt in 1969 tóch nog een belastingverlaging. Dit voordeeltje zal echter slechts voor één jaar gelden. Op 1 januari 1970 wil de regering de directe belastingen verlagen en de indirecte verhogen. Deze ver schuiving mag geen verandering in de opbrengst geven, zodat de belasting betaler er over het algemeen niet beter of slechter door zal worden. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden Financiën) over wegen nu echter om bij wyze van „voorschotje" die verlaging van de di recte belastingen in feite dus van de loon- en inkomstenbelasting al in 1969 te laten ingaan. De Indirecte be lastingen gaan dan nog niet omhoog. Dit blijkt uit de Memorie van Ant woord op het wetsontwerp tot invoe ring van de belasting op de toegevoeg de waarde (B.T.W.), de nieuwe vorm van omzetbelasting. Het geld voor dit extraatje krijgt de regering omdat de overgangsregeling van de bestaande omzetbelasting naar de B.T.W. een een malige opbrengst van zevenhonderd miljoen gulden oplevert. Het kabinet heeft echter nog geen be slissing genomen of dit geld inderdaad voor een vervroegde verlaging van de inkomstenbelasting zal worden gebruikt Als hiertoe wel wordt besloten, zal in elk geval de belastingvrije voet wor den opgetrokken. Het is echter ook mo gelijk, dat de regering het geld wil ge bruiken om de conjunctuur in de hand te houden. In elk geval staat deze eventuele ver laging los van het plan om, zo moge lijk, de tarieven voor de inkomstenbe lasting aan te passen aan de waarde vermindering van het geld. In de rege ringsverklaring is indertijd gezegd dat het kabinet deze belastingcorrectie in de tweede helft van zijn regeringsperio de dus niet vóór 1969 graag zou willen invoeren. ■0% J Uit de Memorie van Antwoord blykt verder, dat de bewindslieden zich deer- lyk hebben vergist in de jaarlykse ex tra opbrengst van de B.T.W. Deze zou volgens oorspronkelyke schattingen driehonderd miljoen gulden opleveren. Het blykt nu dat de schatkist er maar dertig miljoen gulden per jaar rijker van wordt. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus hebben in het wetsont werp tot invoering van de belasting op de toegevoegde waarde enkele verande ringen aangebracht. De belangrijkste hiervan zyn: Onder het lage tarief van vier pro cent zullen alsnog vallen: schilderijen, beeldhouwwerken, postzegels en oude munten. Bij inruil van tweedehands goede ren-auto's zal alleen het verschil tussen de verkoopprijs en de inruilwaarde worden belast. Het kopen van een nieu we auto tegen inruil van de oude wordt voor de koper aantrekkelijker. De belasting op de verhuur van be drijfspanden komt in aanmerking voor vrijstelling van de BTW. Bij veilingen van gebruikte goederen zullen alleen de veilingskosten onder de nieuwe belasting vallen. De mogelijkheid om de aftrek op be drijfsmiddelen om conjuncturele rede nen te beperken of over een langere tijd te spreiden is teruggenomen. De rege ring houdt de bestaande mogelijkheden om via de fiscus invloed uit te oefenen op het afremmen of bevorderen van nieuwe investeringen. De bewindslieden handhaven hun voorstel om dagbladen, weekbladen e.d. onder het tarief van vier procent te brengen. Ook wordt de overgangsrege ling met betrekking tot de bedrijfsmid delen gehandhaafd. Dit houdt in dat over deze middelen, die op het moment van overgang in het bedrijfsleven aan wezig zijn, geen teruggaaf wordt gege ven, hetgeen over drie jaar zevenhon derd miljoen gulden oplevert. De minister en de staatssecretaris ge loven nog steeds, dat de kosten van le vensonderhoud na de invoering van de BTW ongeveer één procent zullen stij gen. Mede hierom is er geen aanleiding, aldus de Memorie van Antwoord, om nu al te denken aan een tegemoetko ming voor de minst draagkrachtigen. DEN HAAG Zware stookolie wordt maandag een ryksdaalder per ton goedkoper. De extra aanvoerkosten, die waren ontstaan na de crisis in het Midden Oosten, zijn iets minder geworden. 9 Erewacht in Moskou bij de urnen met as van de ruimtevaarder Ga garin en de eveneens verongelukte ko lonel Serejin. Van links naar rechts: partijleider Breznjef, president Podgorny en premier Kosygin. UTRECHT In plaats van zeven cent duurder moet het pakje boter een kwartje goedkoper worden. Alleen dan bestaat de kans. dat de Europese Ge meenschap van haar enorme overschot ten afkomt, zo meent de heer S. van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedryfsbond (ANAB). TEL AVIV Israëlische en Jordaanse troepen hebben eikaar gisteren ruim zeven uur lang over de Jordaan heen met artillerie beschoten, terwyi Israëlische vliegtuigen de stellingen van de tegenstander bestookten. De stryd speelde zich af over een front van 120 km, in het hele Jordaan-dal tussen het Meer van Galilea en de Dode Zee. By het vallen van de avond kwam aan de gevechten een einde. DEN HAAG De Moerdijkbrug zal binnenkort worden beveiligd met een vangrail. Evenals bij de Maasbruggen in Rot terdam, worden de stalen brugsteunen aan weerszijden voorzien van vangrail. Wanneer de uitvoering van het werk aan de één kilometer lange brug zal worden begonnen, is nog niet bekend. Het plan voor het aanbrengen van de vangrail bestaat al zeker een jaar, al sinds men de brug onder handen is gaan nemen. DEN HAAG De regering houdt vast aan haar standpunt dat „spelen tegen de bank" in Nederland verboden moet blijven. Het wettelijk mogelijk ma ken van deze spelen, zoals roulette, wordt daarom niet overwogen. De mi- PARIJS Ook in Parys is Yvonne Paul niet verder gekomen met haar pogingen toestemming te krygen om te rug te gaan naar de Verenigde Staten. De Amerikaanse ambassade weigerde haar gisteren een visum. De vrouw, die eind vorig jaar drie maanden lang in de vertrekhal van de luchthaven Schiphol heeft gebivakkeerd, was donderdag per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Daar vervoegde zij zien gisteren bij de Amerikaanse ambassade. Dood in bad. - De 20-jarige Neder lander Victor van Wijk is vrijdag op een kamer in de Badenerstrasse te Zürich levenloos in het bad aangetroffen. De jongeman hield nog een luidspreker kabel in de hand. De politie stelt een onderzoek in. nisters Polak (justitie), Klompé (c., r. en m.) en staatssecretaris Grapperhaus (financiën) delen dat mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging van de Wet op de kansspelen. Zij beroepen zich op de ernstige be zwaren die by verschillende groepe ringen in de samenleving tegen roulette bestaan. Wel is minister Polak bereid om over de onbevredigende situatie in zake de speelautomaten binnenkort met minister Beernink (binnenlandse zaken) te gaan praten. Verscheidene leden van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer hadden gevraagd om een centrale keurings instantie, die zou moeten beoordelen of een spel al dan niet als behendigheids spel moet worden beschouwd. De be windslieden vinden deze situatie niet haalbaar. Verboden is een spel waarbij de deel nemers op de kansbepaling „in het al gemeen geen overwegende invloed kun nen uitoefenen". Beslissend is welke re sultaten de grote meerderheid van de spelers in de praktijk bij het spel be haalt. Dat kan niet in een laboratorium worden uitgemaakt, maar zal door de politie en de justitie moeten worden waargenomen, en beoordeeld. De perspectieven van de sporttoto moeten noodzakelijk worden verbeterd, zodat er meer geld beschikbaar komt voor sport en maatschappelijk, cultureel en sociaal-hygiënisch werk. De opzet bovendien een dam op te werpen tegen de geldstroom naar het buitenland. Israël heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad, waarin het Jordanië ervan beschuldigde te zijn begonnen Het was de hevigste botsing sinds de Israëlische actie van 21 maart op Jor daans gebied tegen bases van de Pales tijnse verzetsorganisatie El Fatah. De Jordaniërs zeggen zeven Israëlische vliegtuigen te hebben neergeschoten en de Israëliërs zware verliezen aan tanks en andere rupsvoertuigen te hebben toegebracht. De spanning aan de bestandslijn was gistermorgen aanzienlijk gestegen door dat enkele kilometers ten zuiden van het Meer van Galilea, in het Beit Sjean-dal, vier Israëlische boeren om het leven kwamen en een Amerikaanse vrijwilli ger zwaar gewond werd toen hun wagen op een mijn reed. Korte tijd later ont brandde de strijd. Volgens Israël had de Jordaanse artillerie het vuur geopend op een aantal dorpen in het Jordaandal; Jordanië zegt dat de Israëliërs begon nen en daarbij mortieren, tanks en ar tillerie inschakelden. De Veiligheidsraad komt vandaag ter bespreking van de nieuwe incidenten tussen Israël en Jordanië, byeen. De raad houdt de zitting op verzoek zan zowel Jordanië als Israël. MOSKOU De leider van de Sovjet- russische communistische partij, Brez njef, heeft gisteren felie kritiek ge oefend op dissidente intellectuelen en gewaarschuwd, dat hun „schandelijke optreden" niet ongestraft zal blijven. Breznjef sprak op een congres van Moskouse communisten. Volgens hem ziet het imperialisme in „nationalisti sche en revisionistische elementen" een bondgenoot om de eenheid van de wer kende bevolking van de communistische staten te verzwakken. Het was de eer ste grote rede van de Russische party leider sinds de campagne voor meer vry- heid in Tsjechoslowakije en Polen be gon. Breznjef zei dat er op ideologisch ge bied geen vreedzaam naast elkaar be staan kan zijn en dat er geen plaats is voor „politieke onverschilligheid en pas siviteit". „Zelf8 mensen in de Sovjet- Unie word 3n wel eens gevangen in het imperialistische net. Deze mensen zijn niet bereid voor het welzijn van hun va derland te werken, maar zij leggen zo luid mogelijk verklaringen over zichzelf af, waarbij zij de lof van onze ideologi sche tegenstanders niet schuwen." Dit was kennelijk een toespeling op pogin gen van intellectuelen om aan hun ver zet tegen politieke processen en hun streven naar meer vrijheid ruchtbaar heid in het Westen te geven. WARSCHAU Het Poolse communistische blad „Trybuna Mazowiecka" heeft er bij de Joden die party- en regeringsfuncties bekleden, op aangedron gen zich in het openbaar te distantiëren van de „tegen Polen gerichte laster", verspreid door de Zionisten in alle delen van de wereld. Ook andere Poolse bladen blyven aanvallen op de Joden doen. Zo wordt gesteld dat het grootste deel van de Poolse Joden passief is gebleven tijdens de bezetting van Polen door de Duitsers in de laatste wereldoorlog en dat sommigen van hen zelfs voor de Gestapo hebben gewerkt. Het in Warschau verschijnende blad Kurier Polski schrijft, dat leiders van internationale Joodse organisaties, die nu deel uitmaken van de Israëlische re gering, in de laatste wereldoorlog doof zijn gebleven voor de wanhoopskreten van de Joodse verzetsstrijders in het getto van Warschau tijdens de opstand van 1943. Ook de massa van het Joodse volk in Polen zelf, verraden door haar leiders, die met de Duitsers samenwerkten, al dus het blad, was onverschillig blijven staan tegenover de opstand in het getto, die na drie weken harde gevechten werd neergeslagen. Voor de laatste wereldoorlog woon den er ca. 3% miljoen Joden in Polen; nu zijn er naar schatting nog maar 25.000. HAELEN De landbouwer B. Rou- men in Haelen vond gisteren drie van zijn shetlandpony's dood in een wei land liggen. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Heythuysen stelde vast, dat de paardjes vergiftigd waren. Voor een nader onderzoek zijn delen van de dieren opgestuurd naar de Vee- artsenijkundige Dienst in Utrecht. Nog niet is achterhaald of de dieren met opzet zijn vergiftigd of door het eten van vergiftigd voedsel zijn omge komen. De pony's vertegenwoordigen een waarde van ongeveer zesduizend gul den. De landbouwer krijgt van die schade maar een deel door de verzeke ring vergoed. (Van onze weerkundige medewerker) "1Trijdag 29 maart 1968 is een histori sche dag geworden. Nog nooit eerder in de laatste 120 jaar werd het in maart zo warm als gistermiddag op de vliegvelden Soesterberg en Vol- kel met 24.9 graden C.; juist geen officiële zomerse dag (25.1 graden Ook in veel andere streken van het binnenland zijn records gebroken, onder meer in Deelen, Twente en Am sterdam met 24.1 graden, Apeldoorn- Zuid met 25 graden en Zutphen met 25.5 graden. Helaas buigt de temperatuurlijn dit weekeinde weer omlaag, nu koudere lucht van zee met westelijke winden landinwaarts drijft. Dit gaat gepaard met veel bewolking en tijdelijk mis schien een bui, maar de verdere voor uitzichten wijzen toch wel op een volgende periode met overwegend droog weer. Zondag zal het in Gelderland niet veel warmer zijn dan elf tot veertien graden C. DEN HAAG Duizenden bouwvak kers zullen dinsdag een protestmars naar de Tweede Kamer houden om t« demonstreren tegen het loonbeleid van minister Roohink. Gisteren heeft de minister de drie bouwvakbonden meegedeeld, niet ak koord te gaan met de arbeidsverkorting van een half uur per dag (per 1 novem ber) en met de één procent hogere pen sioenpremie (per 1 januari 1969) die werkgevers en werknemers in de nieuwe bouw-c.a.o. waren overeengekomen. „Wy voelen ons verbitterd", zei de heer A. Buys, voorzitter van de Neder landse bond van werknemers in de bouwnijverheid (aangesloten bij het N.V.V.). „Wij zullen zien wat het par lement ervan zegt." Er is volgens hem geen kwestie van een gevecht tegen de werkgevers. Eer der het tegendeel. „Tot en met woens dag hebben de werkgevers zich samen met ons opgesteld tegenover de minis ter om de overeengekomen bouw-c.a.o. te verdedigen." In een nota aan de Tweede Kamer, nemen de drie bouw bonden stelling tegen de „weinig ver heffende politiek van de regering ten aanzien van de bestrijding van de werk loosheid en het ingrijpen in de vrfje loonpolitiek." De demonstratieve mars van de bouw vakkers van het Malieveld naar het Bin nenhof begint dinsdagochtend. „Als het even kan doen we het met 20- tot 30.000 werkende en werkloze bouwvakkers", aldus de heer Buys. UTRECHT - Het internationale ex peditiebedrijf Paul Willems N.V. in Venlo, dat aanvankelijk een ontslag aanvrage had ingediend voor 40 van zijn personeelsleden, heeft deze na be sprekingen met de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel ingetrokken. JOHANNESBURG (AP) Dr. Chris- tiaan Barnard, de Zuidafrikaanse chi rurg die de eerste geslaagde harttrans plantatie verrichtte, zal mogelyk binnen zes weken een levertransplantatie uit voeren op een jongetje van acht maan den. Dit meldde gisteren het Zuidafri kaanse dagblad Vaderland. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1