Motie van wantrouwen tegen wethouder Van Eek verworpen Raadsleden verlaten raadsvergadering Wethouder herriep zijn oude standpunt BOOMPLANTDAG IN RHENEN EN EEST Kantongerecht Wageningen Studenten met allures van marktkooplieden vingen bot WAAR 93dn weheen? N.B.M.-busritten worden duurder ONS BEHANG... G. J. Dikkenberg blijft ranglijst aanvoeren Bouw 144 drive-in'' woningen Glad. Stop Bijna twintig mille voor actie „Kom over de brug" MIST Kerken werken in Veldhuizen samen Containers voor huisvuil Verbreding van Boslaan in de pen AGENDA u uw Bel: 10550 11079 V is mooi genoeg om in 1 een lijstje te doen Drogisterij REIN KOK van onze speciale verslaggever VEENENDAAL BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 30 MAART 1968 KESTEREN £>e raadsfracties van de P.v.d.A., Gemeentebelangen en Boe renpartij in de gemeente Kesteren hebben gisteravond de raadsvergadering kort Ba de aanvang verlaten, nadat een motie van wantrouwen tegen de S.G.P.- wethouder J. van Eek met 6 tegen 5 stemmen was verworpen. Er ontstond in de raadzaal enige verwarring. De heer Van Eek stemde tijdens de vorige raadsvergadering vóór een jeugdinstuif in Opheusden. Gisteravond kwam de wethouder op zijn uitgebrachte stem terug. „Ik heb in strijd gehandeld met de beginselen van de S.G.P. Uit betrouwbare bron heeft men mij meegedeeld, dat instuiven verschrikkelijke dingen,zijn in een gemeente", verklaarde hij. Direct na de verklaring van de S.G.P.-wethou- der vroog de heer R. de Jongh (P.v.d.A.) 20 minuten schorsing van de verga dering om de verklaring van de wethouder met de fracties van de Boerenpartij en Gemeentebelangen te bespreken. Direct na de heropening van de vergadering merkte de heer De Jongh, die als woordvoerder optrad, op: „Wij zijn bijzonder teleurgesteld in de heer Van Eek, omdat hij herhaaldelijk op reeds eerder ingenomen standpunten terugkomt. Het vertrouwen is nooit bij- londer groot geweest, maar nu is het helemaal verdwenen". De heer De Jongh wilde geen druk uitoefenen op de raad, maar merkte op: „Wanneer de motie van wantrou wen tegen de wethouder wordt verwor pen, zullen wij niet langer meer aan de beraadslagingen van de raad deelne men". Na enig onrustig overleg werd tot stemming overgegaan. Tegen de motie van de „linkse" groeperingen stemden de heren T. van Eldik (SGP), P. Schaap (SGP), C. H. Jansen-Schuiling (SGP), P. v. d. Pol (pers. raadslid), J. den Hartog (AR) en J. Van Appel doorn (Chr. Arb. Partij). De „linkse" groeperingen stemden uiteraard voor de motie, maar in ver band met de afwezigheid van de heer L. van de Nol bedroeg het aantal stem men vóór slechts vijf. De motie werd tenslotte met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Resoluut pakten de vijf raads leden hun attributen en verlieten de raadszaal. Zoals reeds eerder werd gepubli ceerd legde wethouder J. van Eek zijn omstreden verklaring af, naar aanlei ding van een vergadering van de SGP, waar hij op zijn verkeerd uitgebrachte ttem attent werd gemaakt. De SGP- wethouder werd zelfs door een be stuurslid met de vuist gedreigd om zijn stem terug te nemen. Volgens de heer J. v. d. Hartog (AR) komt de ge meente-politiek door de SGP-wethouder niet in gevaar. De raadsleden van de SGP legden naar aanleiding van de motie van de „linkse" groeperingen geen verklarin gen af. Het verdere verloop van de vergade ring was nogal onrustig. Toen de sub sidieverordening aan de orde werd ge steld ontstond zelfs verwarring onder de leden van het college en de nog aan wezige raadsleden. De verordening was tijdens een vorige vergadering verwor- SCHERPENZEEL Deze week heeft het comité, dat zich in Scherpen- »eel heeft beijverd om de actie „Kom over de brug" vlot te laten verlopen, het eindresultaat vastgesteld. Bij de telling kwam men op een totaal bedrag uit van f 19.605,33. dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30 19.80 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur pen, omdat geen subsidie zou worden verleend aan het zondagelftal van de vereniging Opheusden. Burgemeester D. J. Pott toonde zich een duidelijk voorstander om het voor stel tot een volgende vergadering uit te stellen. De SGP-fractie deed evenwel alle moeite om het voorstel toch in be handeling te nemen. Plotseling gaf de heer J. den Hartog (AR) te kennen, de vergadering te willen verlaten. De bur gemeester reageerde hierop met „Ja, graag!" Hierdoor bleef nog slechts de min derheid van de raad aanwezig, zodat volgens de gemeentewet het voorstel niet in stemming mocht worden ge bracht. De fracties van P.v.d.A., Boeren partij en Gemeentebelangen verstrekten na afloop van de vergadering de vol gende verklaring„Wij betreuren het, dat wij de beslissing om uit de vergade ring te treden hebben moeten nemen op zakelijke gronden en in het belang van de gemeente. Het heeft ons verheugd, dat de heer J. den Hartog later even eens de vergadering verliet. Hieruit bleek reeds ten dele, dat hij het enigs zins met ons beleid eens was, alhoewel hij tegen de motie stemde". Over de handelingen in de toekomst merkten de fracties op „Het besluit om de vergaderingen weer bij te gaan wonen hangt af van de belangrijkheid van de agendapunten. Na het verlaten van de vergadering bleek, dat de huidige politieke meerderheid t „sluiten nam, die onder normale omstandigheden niet ge nomen zouden zijn". De drie gezamenlijke fracties be schouwen de heer J. den Hartog en wet houder J. van Appeldoorn (Chr. Arb. Partij) als gevangenen van de SGP, die tijdens de vergadering geen ontdane in druk wekten. EDE Onlangs is opgericht de Cen trale Commissie Interkerkelijk Evange- liesatiewerk. Deze commissie is voort gevloeid uit de Interkerkelijke Commis sie Zomerwerk, het kerkelijk werk dat o.a. op de camping 't Hazendal wordt verricht. De samenwerkende protestantse ker ken zijn: Herv. Gemeente; Herv. Ta bor Gemeente, Geref. kerk en de Chr. Geref. Kerk. In verband met de grote uitbreiding van Ede, de wijk Veldhuizen, is men tot deze samenwerking gekomen. Om versnippering van krachten te voorko men, wil men in deze wijk gezamenlijk evangelisatiewerk gaan verrichten. Om te beginnen met jeugdwerk: zon dagsschool, clubs voor jongeren en t.z.t. ook lectuurverspreiding. Dank zij medewerking van de Chr. Na tionale School is het mogelijk op 7 april a.s. met een zondagsschool te beginnen. Deze wordt gehouden in de school: Sterkenburg 69. Voorlopig voor kinde ren van 5-10 jaar. Aanvangstijd is 11.30 uur. Alle kinderen zijn hartelijk welkom. In de komende week wordt in deze wijk een drukwerkje verspreid, waarin de kinderen worden uitgenodigd en me dewerking wordt gevraagd van de ouders. Na de zomer hoopt men onderdak te kunnen vinden in een of ander noodge bouw in de wijk Veldhuizen om meer jeugdwerk te gaan doen. Ook i ns ee jeugdwerk te gaan doen. Ook is een wijkcommissie Driesprong-Zuid Gin- kel opgericht. In deze vergeten hoek wordt al gewerkt en men hoopt daar binnen korte tijd ook met jeugdwerk te kunnen beginnen. RHENEN Op woensdag 3 april zal de Nationale Boomfeestdag ook in Eist en Rhenen weer worden gevierd. Het plant-programma ziet er als volgt uit: Om 9.00 uur verzamelen de zesdeklassers van onderstaande scho len zich op het schoolplein van de Lijs- terbergschool en vertrekken na een be groetingswoord naar het hieronder ver melde plantterrein. Chr. School Achter- bergsestraatweg, Bergweg 9 bomen, Achterbergsestraat 12 bomen; Eri- caschool, Valleiweg 22 bomen; Lijster- bergschool, Valleiweg 22 bomen. Na het planten begeven deze leerlin gen zich weer naar school, waar hun chocoladerepen met verrassingen zul len worden uitgereikt. Om 10.00 uur stellen onderstaande zesdeklassers zich op het schoolplein van de Platanenschool en vertrekken daarna naar de volgende plantterrei- nen. Halschool, Verl. Acacialaan, 15 bo men; Platanenschool, Platanenlaan, 12 bomen, W. v. Nasstraat, 7 bomen; Ban- tuinschool, Bantuinweg 29 bomen; R.-K. school, Bantuinweg 29 bomen. Om 11.00 uur filmvoorstelling in het Eigen Gebouw. Na afloop van dit plantfestijn wor den alle planters op tijd in het „Eigen Gebouw" verwacht, waar ze op limona de worden getrakteerd. Daarna is er een filmprogramma. Na afloop ont vangt de tweede groep planters de be kende chocoladereep met verrassin gen. Ook in Eist worden weer bomen ge plant en wel aan de Schoolweg en de Beatrixstraat. Na het planten worden in een lokaal van de chr. school de traktaties uitgereikt en films vertoond. VEENENDAAL In augustus wordt in Veenendaal begonnen met de bouw van 144 zogenaamde „drive-in"-woning- gen. Sinds enige tijd zijn hierover on derhandelingen gaande met Eurowo ningen NV te 's-Gravenhage. De een gezinswoningen zullen worden gebouwd in het derde middenvak van het be stemmingsplan „De Engelenburg". Aangezien de stedebouwkundige op zet van het betrokken bouwplan belang rijk afwijkt van het bestemmingsplan zal het stratenplan in dit deel moeten worden aangepast aan het bouwplan van Eurowoningen NV. Genoemde ven nootschap is bereid de hieruit extra voortvloeiende kosten aan de gemeente te vergoeden. Voorts werd overeengeko men, dat de gemeente zal zorgdragen voor de aanleg van een drietal groen stroken op grond, die Eurowoningen NV buiten de koop wenst te houden. Ook deze extra kosten zullen door de NV worden vergoed. Het college van B. en W. stelt de raad voor een krediet te verlenen voor genoemde extra kosten van bouwrijp- maken, alsmede om het betrokken werk onderhands aan te besteden. VEENENDAAL Ten behoeve van de in aanbouw zijnde flats in het com plex „De Engelenburg" (Vijverplan) en in het complex „De Molenbrug" dient voor de afvoer van het huisvuil een aantal containers te worden ge plaatst. Het betreft de aanschaffing van in totaal 32 containers. Deze inves tering vergt een bedrag van f 21.600,-. De containers in het complex „De Mo lenbrug" betreffen slechts een gedeel telijke aanschaffing. In 1969 en begin 1970 zullen voor dit complex nog 48 con tainers moeten worden gekocht. VEENENDAAL In verband met een te zijner tijd noodzakelijke verbre ding van de Boslaan moet de gemeen te beschikken over een aantal stroken grond, die deel uitmaken van voortui nen. Met acht eigenaren is overeen stemming bereikt om een negental stroken grond aan te kopen. Burge meester en wethouders stellen de raad voor tot aankoop over te gaan. ADVERTENTIE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiimiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Overtuig U zelf by Gelderland/hoek Hoogstraat Veenendaal Tel. 12656 if Plaktafels - Machinaal af rand en r TTinimiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiT: Bananenoogst van Ouwehand komt in openbare verkoping EDERVEEN Deze week werden in het Groene-Kruisgebouw weer een aan tal partijen gespeeld in de onderlinge competitie van DCE. De uitslagen waren in de mefeste par tijen wel volgens de verwachting. Al leen J. de Koning liet zich verrassen door A. v. Hunnik die nogal wisselval lig speelt. In deze partij damde hij bij zonder sterk veroverde beide punten. D. v. Heerdt, die in de eerste ronde slecht voor de dag kwam is zich duide lijk aan het herstellen. In zijn partij te gen W. Veldhuizen speelde hij foutloos, wat hem de volle winst opleverde. G. J. Dikkenberg ondervQnd van T. Middel man veel tegenstand, maar in het eind spel toonde hij zich duidelijk sterker waardoor hij nu nog vaster op de bo venste plaats is komen te staan. Alleen St. Vierwinden kan Dikkenberg nog van de Ederveense damtitel afhouden, maar die kans is maar klein. De overige uitslagen waren: G. v. Heerdt - H. v. Nieuwamerongen 20; G. Vlastuin - P. Bos 20; B. v. Beek - J. Slotboom 20; P. Bos - A. v.Hun - nik 02; A. v. Hunnik - H. v.Nieuw- amerongen 20. RHENEN Enkele maanden geleden werd al melding gemaakt van de geslaagde poging van de directie van Ouwehands Dierenpark een bana- nencultuur te beginnen. Door toepassing van een reeds in de Sovjet-Unie toegepast ultra-rood stralings-procédé is men erin geslaagd het rijpings proces belangrijk te versnellen met als gevolg dat deze week een redelijke oogst voldoende om aan de behoefte van de gemeentelijke bevolking te voldoen, maar nog niet genoeg tot het veroveren van de wereldmarkt kan worden opgeslagen in de tijdelijk vrij gekomen ruimten van het be kende horecabedrijf Soedi Mampir. Bij de eerste-steenlegging van het nieuwe giraffenhuis van Ouwehands Dierenpark liet burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal zich lovend uit over het bananeninitiatief en zegde alle medewerking van de gemeente toe bij de ontplooiing van dit project. In een besloten bijeenkomst van de gemeenteraad van Rhenen ge houden na de openbare vergadering van 26 dezer deed de voorzitter het voorstel de bananenoogst aan te ko pen en te verdelen over de onder wijsinrichtingen in de gemeente. De heer Verwoert (SGP) zag geen gemeentelijke taak en opperde, dat de voorgestelde verdeling discrimi nerend was in verband met mogelijk in oprichting zijnde scholen die bui ten de verdeling zouden vallen. De heer Jansen (WD) las een lang betoog voor waaruit wij noteer den dat spreker tegenstander is van alles wat met rood te maken heeft, terwijl de liberaal beklemtoonde, dat Ouwehands Dierenpark, dat niet bij een erkende bananenkwekersorgani- satie blijkt te zijn aangesloten, zich aan laakbare beunhazerij schuldig maakt. De heer Lodder (Vrije Boer) sprak waarderend over het initiatief van een nog kleine bananenkweker en wees op het agrarisch belang daar van voor de gemeente. De heer De Jong (PvdA) stelde het sociale aspect van het voorstel op prijs maar zeide zijn definitief oordeel te moeten opschorten totdat hij een aangevraagd advies van de Wiardi Beekman Stichting zou heb ben ontvangen. De heer Griffioen (ARP) wilde deze zaak principieel zien. Hij voelde niets voor het voorstel omdat de taak de schoolkinderen van fruit te voorzien allereerst een plicht is van de ouders. Bovendien voorzag de an tirevolutionair schade bij aanneming van het voorstel voor de plaatselijke middenstand. De heren Van Gesink (PvdA) en Kerkstra (CHU) vroegen de Meent commissie in te schakelen, waarna de vergadering besloot deze te ver sterken met de deskundige op het gebied van bananen, de heer M. v. d. Berg (Vrije Partij), nadat de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) ver klaard had geen algemeen belang in het voorstel te zien. Tenslotte bracht de heer Van Don selaar (CHU) in het midden, dat hij weinig voor het voorstel voelde, maar zwaar tilde aan de gedane be lofte van de vertegenwoordiger van de Kroon, te weten de burgemees ter. Het viel op, dat de beide wethou ders zich niet in de discussie meng den (Zij zijn niet zo zetelvast en men glijdt licht uit over een bana nenschil). Na discussie werd eenstemmig be sloten, dat de partij bananen aan staande maandag des namiddags om 5 uur vóór het gemeentehuis ten overstaan van de beide wethouders en de versterkte Meentcommissie publiek zal worden verkocht tegen één gulden per ons. De opbrengst zal worden aangewend voor de be kostiging van de nieuwe overdekte ijsbaan. Heden, zaterdag Reehorst, 19.00 en 21.15 uur: film „Sar- tana, de schrik van Texas". Morgen, zondag Reehorst, 14.30 uur: film „De markies met de ijzeren vuist". 19.30 uur: film „Verboden lading". De Herdershut, Veenderweg, 11 uur: start Wandelmars L.A.T. naar Apel doorn. VEENENDAAL Getrouwd: J. G. van den Bos en A. van Ginkel; J. Pol en H. de Rooi; A. A. ter Maten (Wou denberg) J. K. van Neerbos; C. ter Burg (Scherpenzeel) en A. van Geen huizen; C. Rijkse (Haarlemmermeer) en E. van Otterlo; G. J. Hilbert en L. H. de Jong (Rhenen). WAGENINGEN Een ritje per bromfiets op de La- wickse Allee in Wageningen is twee studenten, de 19-jari- ge Rudolph K. R. en de 22-jarige Hendrikus B., die vrij dagochtend schouder aan schouder voor de balie van het Wageningse kantongerecht stonden, duurder komen te staan dan ze wellicht ooit hadden durven denken. Het was op de brommer van Hendrikus dat de snelheid op de Allee, nog binnen de bebouwde kom, fors werd overschreden door Rudolph die, zoals hij later zou ver klaren, niet bewust te hard had gereden omdat hij niet op de snelheidsmeter had gelet maar onderwijl met zijn vriend en brommereigenaar had zitten praten. De politie die de snelheidsovertreder betrapte gebruikte de gelegen heid om tegelijkertijd Hendrikus te verbaliseren omdat de brommer niet voldeed aan de wettelijk gestelde eisen; zo mankeerde er iets aan een tandwiel en was ook de uitlaat niet van het voorgeschreven soort. Aan Hendrikus wérd nu ten laste ge legd dat hij de ander op een niet goed gekeurde bromfiets had laten rijden. De 19-jarige Rudolf, inmiddels van de landbouwwetenschappen overgestapt naar medicijnen, bracht als zijn ver weer naar voren dat het harde rijden ter hoogte van de torenflats was ge- gebeurd op een recht fietspad zonder zijwegen. Hij was van mening dat de snelheid die ze hadden gereden, 47 ki lometer, daar wel verantwoord was ge weest en heel wat minder gevaarlijk dan dertig in de stad. Gelijk vervolgend toonde hij zijn ontevredenheid met het gevraagde schikkingsbedrag van 75 gul den, dat hij wel heel erg veel vond, ze ker nu hij juist de onkosten van een ARNHEM Zaterdag 30 maart Kröller-Müller Museum, 20.00 uur: Concert Danzi-kwintet op oude in strumenten uit het Haagse Ge meentemuseum Zondag 31 maart Theater aan de Rijn, 20.30 uur: To neelgroep Theater met een docu mentaire over de Russische revo lutie, „Alles zal eens begrepen worden, alles!" Dinsdag 2 april Cultureel Centrum „De Coehoorn'', 20.00 uur: Lezing V.U.: „Land bo ven de poolcirkel" door Alice Mommersteeg. Donderdag, 4 april Hotel Haarhuis, 20.00 uur: Mode show van „Pro Juventute". BIOSCOPEN Voorstellingen op zon- en werkda gen 2.30, 18.45, en 21.00 uur. REMBRANDT: Velperplein, alleen 2.30 en 7.30 uur: „De twaalf ver oordeelden". PALACE, Bakkerstraat: „Franken stein schiep een vrouw"; zondag t.m. woensdag: „Hombre". SASKIA, Looierstraat: „Blow-Up". LUXOR, Willemsplein: „Bonnie en Clyde". Zaterdag 23.30 uur: „Jong en immoreel". Zondag 12.00 uur: „Laurel en Hardy in Wonderland". STUDIO A, Lange Wal, alleen 18.45 en 21.15 uur: „Stimulantia". Za terdag, zondag en woensdag 14.30 uur: „Flipper, de Dolfijn. WAGENINGEN Maandag, 1 april •Junushof, 20.00 uur: Toneelgroep Studio met „Hoera Amerika" van Jean Claude van Itallie. Dinsdag, 2 april unushof, 19.30 en 22.00 uur: Film liga (Orfeu Negro). Donderdag, 4 april unushof, 20.00 uur: N.C.R.V.-ont- spanningsavond. Vr(jdag, 5 april unushof, 20.00 uur: Wageningse Stu denten Toneel Vereniging met „Pierrot en Coloinbine". RENSWOUDE Zaterdag, 30 maart Rehoboth, 19.30 uur: Jaarfeest Chris telijke Plattelands Jongerenbond. AMERONGEN Zaterdag. 30 maart Dorpshuis, 20.00 uur: Uitvoering s.v. Amerongen. LEERSUM Zaterdag, 30 maart Het Hof, 19.30 uur: „The Swinging Soul Machine" voor „de Weer wolf". VEENENDAAL Zondag, 31 maart De Ruif, 19.30 uur: Beatfeest m.m.v. „Zip-Fastening" uit Rhenen. BIOSCOOP Zaterdag, 30 maart LUXOR THEATER, Veenendaal 19.30 uur: „Vreemde bedgezellen". Zondag, 31 maart LUXOR THEATER, Veenendaal 15.00 en 19.30 uur: „Vreemde bedgezel len". Maandag, 1 april LUXOR THEATER, Veenendaal 19.30 uur: „Revolvers kennen geen ge nade". UTRECHT Zaterdag, 30 maart Stadsschouwburg, 20.00 uur: Toneel groep Centrum met „Eindeloze liefde", blijspel van André Roussin Domtoren, 11.0012.00 uur: Carillon bespeling. Nicolaïkerk, 19.3020.00 uur: Orgel- vesper. Janskerk, Janskerkhof, 19.30 uur: Muziek- en zangfestival van Leger des Heils. N.V.-Huis, 20.00 uur: Operettegezel schap Grinzing met „Polenblut", operette van Oskar Nedbal. Muzevaltheater, Werfkelder Oude gracht 135, 15.00 uur: Poppenkast voorstellingen „Jan Klaassen en de betoverde patates frites". Daarna goochelaar Pajoha. Sinje Centrum, Nieuwegracht, vanaf 17.00 uur: Lente Slamatan (Indisch feest), 's Avonds dansen m.m.v. „The Sheridans". Sociëteit „Het Rad", Oudegracht 185, 20.00 uur: „The Pops". Persepolis, Werfkelder Oudegracht 205, 20.00 u.: Diskotheek met disk jockey. La Grotta, Werfkelder Oudegracht 92, 20.00 uur: U.O.C. Free Feeling. Zondag, 31 maart Stadsschouwburg 14.30 uur: Jeugd club Rivieren- en Dichters wijk met „Bosmeisje". La Grotta, Werfkelder Oudegracht 92 14.30 en 20.00 uur: U.O.C. Free Fee ling. Persepolis, Werfkelder Oudegracht 205, 14.30 uur: Beatmiddag. Jazzsociëteit „de Toeter", 20.0023.00 uur: Jamsession. Donderdag, 4 april Stadsschouwburg, 20.00 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Tartuffe", blijspel van Molière. Vrydag 5 april Stadsschouwburg, 20.00 uur: Neder landse Comedie met „Huis waar harten breken", blijspel van G. B. Shaw. BIOSCOPEN Voorst, op werkdagen 14.30, 18.45 en 21.00 uur. Zondag 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur. CAMERA, Oudegracht: ..Engel der liefde". CITY, Voorstraat: „Cobra". FILMAC,Vredenburg, 10.00—18.30 u.: Binnen- en buitenlands nieuws ge deeltelijk in-kleuren, Zonnig Cali- fornië in kleuren en twee teken films, w.o. Ton en Jerry in kleu ren. OLYMPIA, Amsterdamsestraatweg, t.m. zondag: „Gespuis in Arizona". Ma. t.m. woe.: „Operatie Vrouwen paradijs". PALACE, Vredenburg: „Das mad- chen mit dem Sex-Ten Sinn". REMBRANDT, Oudegracht: „The good, the bad end the ugly". Woe. 14.30 uur: „De schat bij de oude abdij". SCALA, Potterstraat: „Echtscheiding op z'n Amerikaans". Zondag 10.30 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt. STUDIO, Oudegr.: „Citizen Kane" Nachtvoorst, vrydag en zaterdag PALACE, Vredenburg, 23.30 uur: „De scherpschutter van El Paso". VREEBURG, Vredenburg, 23.15 uur: „De stem in het duister". CAMERA, Oudegr., 23.15 uur: „Vivre sa vie". studieverandering en verhuizing naar Nijmegen had gehad. De kantonrechter mr. A. C. van den Brand was absoluut niet gevoelig voor dit excuus en vond: „Wie niet horen wil, moet voelen". Hendrikus, inmiddels aan de beurt, zei dat hij er niet van op de hoogte was geweest, dat de bromfiets niet aan de wettelijke voorschriften had voldaan. Kantonrechter, daar tegen in brengend: „Maar u had er wel een andere uitlaat opgezet". Ook daar had Hendrikus een antwoord op en breedvoerig legde hij uit dat hij absoluut niet geweten had dat de uitlaat niet van het goede soort was en dat het hem er enkel om te doen was geweest een fraaier geluid te krij gen, dat een beetje meer op dat van een motor lijkt". Kantonrechter: „Dus waarschijnlijk ook harder". Nogmaals verklaarde Hen drikus dat het absoluut niet de be doeling was geweest de wet te overtre den en dat enkel het geluid een rol had gespeeld. Wat betreft het incorrecte motortandwiel legde hij uit dat dat ver moedelijk thuis in de hobby-werkplaats was gebeurd, waar z'n broer hem altijd even nakeek. In zijn requisitoir stelde officier van justitie mr. J. J. van Oostveen vast dat duidelijk en aanzienlijk de snelheid overschreden was en eiste hij tegen hardrijder Rudolph een geldboete van f 75 subsidiair zeven dagen. Tegen Hen drikus was de eis wat milder: f 50 of vijf dagen. Rudolph toonde zich over de eis en het weinige succes dat hij met zijn plei dooi had gehad op z'n minst verbolgen. Luid verkondigde hij dat het de eerste keer was geweest en dat de overtre ding weliswaar binnen de bébouwde kom, maar buiten de bebouwing van de stad was geweest. Dit verweer hielp hem al evenmin en de rechter maakte hem nogmaals duidelijk dat die dingen door het wettig gezag beoordeeld wor den en dat hij zich er aan te houden heeft. De rechter verhaalde van zijn erva ringen met bromfietsers die zich zelden of nooit aan de wet houden en voegde er aan toe dat het hem meermalen overkwam dat bromfietsers hem in zijn auto passeerden, terwijl hij zelf al vijf tig reed. De kantonrechter vonniste Ru dolph met f 80 of 8 dagen en de toevoe ging „Hier moet streng worden opgetre den, anders wordt de wet helemaal een aanfluiting". Hendrikus vonniste hij met f50 of 5 dagen. Het vonnis werd niet met gejuich ont vangen, maar de woorden die er te genin werden gebracht veegde de kan tonrechter van tafel met de heren dui delijk te maken dat ze niet op de markt stonden en dat wanneer ze het er niet mee eens waren ze maar in hoger be roep moesten gaan. Rudolph was hiermee nog niet uitge praat en vroeg of het mogelijk was de vervangende hechtenis voor zijn straf uit te zitten en of dat bij eventuele emi gratie dan moeilijkheden zou opleveren. Het werd hem duidelijk gemaakt dat dat gaan zitten niet zonder meer moge lijk is en eerst wordt nagegaan of de geldelijke straf niet op een andere ma nier te verhalen is. Officier: „U hebt toch een microscoop? En op het „ja, ja" van Rudolph: „Dan wordt die verkocht en uit de opbrengst daarvan de geldboe te verrekend". De kantonrechter maakte een einde aan de woorden van de aanhoudende student met de woorden: „Als u verde re inlichtingen wilt hebben gaat u maar naar een advocaat". Rudolph: „Ik dacht dat ik als Neder lands onderdaan toch inlichtingen kon krijgen". Kort en krachtig diende de zaak te gen de Edese rijksambtenaar Jan K. (40) die zijn wagentje over de weg had gestuurd met gladde banden. Na een kort verweer sprak de officier in zijn requisitoir dat de verdachte van geluk mocht spreken dat alles goed was af gelopen omdat met gladde banden rij den nu eenmaal levensgevaarlijk is. Hij eiste f200 of 20 dagen, waar de rechter zich aan conformeerde K. nog eens duidelijk er op wijzend dat er per jaar al genoeg doden in het verkeer zijn en dat er daarom zeker geen behoefte aan mensen met gladde banden op de weg bestaat. De 19-jarige in Renkum wonende stu dent Johannes H. M. werd verweten dat hij zonder voor een stopbord te wachten vanuit de Waagstraat de Dr. Niemeijerstraat was opgereden. De stu dent maakte duidelijk dat hij van me ning was dat wanneer er geen verkeer aankomt het weinig zin heeft te stop pen. Dat hij zich met deze opvatting en kel van de wal in de sloot hielp, bleek wel uit het requisitoir van de officier die als zijn mening naar voren bracht dat het woord „stop" maar voor één uitleg vatbaar is. Hij noemde het ver weer van Johannes „eigenaardig", ging in zijn eis boven het transactie- voorstel en vroeg een geldboete van f 25 of twee dagen. De rechter vonnist® conform. EDE Van de twee autobus-onder nemingen die vanuit Ede verbindingen met grotere en kleinere plaatsen in de omtrek verzorgen, de VAD en de NBM, zal er een met ingang van 1 april de tarieven iets gaan verhogen. Dat is in dit geval dan de NBM waarbij op de lokale en de interlokale lijnen in en vanuit Ede een overigens geringe ta riefswijziging zal worden ingevoerd. Deze gelden voor alle plaatsbewijzen, behalve voor de dagabonnementen en de algemene abonnementen. Op alle interlokale lijnen van de NBM worden de enkele reizen met in gang van maandag vijf cent duurder. Bij de retours kan de verhoging varië ren van vijf tot tien cent. Een en an der houdt in dat ook de prijzen van de zes-ritten-kaarten en de maandkaarten iets verhoogd zullen worden. Voor Ede is van belang dat enkele reizen op de stadsdiensten worden ver hoogd van 30 tot 35 cent. Kinderkaar tjes, die eerst 15 cent kostten, worden nu twintig cent. Ook de vijfrittenkaar- ten van de stadsdienst die eerst f 1,25 kostten worden duurder en zijn ge bracht op f 1,50. De abonnementen voor volwassenen zullen 1,50 duurder worden en die voor scholieren gaan met een gulden omhoog. Naar ons bij informatie bij de VAD bleek gaan daar, voorlopig althans, de tarieven van de busritten nog niet duur der worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 3