Nederlands serum tegen afstoting transplantaten „STICHTING RECREATIE" IN HET NAUW DOOR INTREKKING SUBSIDIES Voor u 3'/=% op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u West-Duitsland waarschuwt in buitenland gezochte oorlogsmisdadigers Melk wordt duurder Luther King wil in april mars naar "W ashington van leger arme mensen Studenten gaan 3 dagen Nederland regeren99 Geroemd op 't Schrijversbal de bank waar ook zich thuis voelt DRIE DODEN IN RIO Frankrijk vindt geen steun op goudconferentie in Stockholm Kindje verbrand A.L.Skan over 20 maanden volmaakt zijn", meent staatssecretaris Kruisinga VAKA1STIESPRE1DERS GEHANDICAPT TERUGGEBRACHT BUURLANDEN VIER WEKEN WETTELIJK Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. Grondstof wordt vermeerderd in bloed van paarden NAAR KAAPSTAD VAN VARKENS Alweer een nieuwedrukvan Neerlands meest gevraagde familie boek. Van begin tot eind boeiend, gezellig, avontuurlijk. Het boek waar het hele gezin plezier aan beleeft. Vraag uw leverancier. Hij heeft 't. Het nieuwe Staalboek 1Ö68 van Rath &Doodeheefver, vol kleurige, fleurige, stijlvolle mogelijk heden om uw woning te vernieuwen. Boek nu bij uw vakman. Behangvan R&D. GEEN GRAP EERSTE AARDBEIEN KABINETSCRISIS BVIL VALLEN ZATERDAG 30 MAART 1968 DEN HAAG Europa is nog niet toe aan een internationaal geregelde vakan tiespreiding. „Wel zouden bepaalde streken van landen kunnen gaan samen werken. Hiermee zou men misschien kunnen beginnen om het probleem van naar rust en vrijheid zoekende Europeanen in verantwoorde banen te leiden", aldus de heer R. P. Simons Cohen van de voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen. In Frankrijk gaat men in augustus met vakantie. De regering heeft wel eens geprobeerd hierin verandering te brengen, maar dat heeft bitter weinig geholpen. Een grote autofabriek, die de kat de bel aanbond en een andere maand sloot, is snel van haar moedi ge besluit teruggekomen. Het sloeg niet aan. Duitsland zit moeilijk met zijn deel staten. In Italië liggen de zaken weer even anders. De Italiaan blijft bij voor keur uit de zon weg en laat zijn lan ge kustlijn mooi braak liggen voor de buitenlanders. In België heeft men, evenals in Nederland, Duitsers en ei gen inwoners gelijktijdig aan zee. In ons land heeft men overigens me de dank zij de Stichting Recreatie de zaak aardig onder de duim ook al is de stichting ernstig gehandicapt door de inhouding van rijkssubsidie, die een ton bedroeg. Economische Zaken stop te in het najaar met de steun uit be zuiniging. De uitgebreide actie om ju ni als vakantiemaand aan te prijzen, is dit jaar teruggebracht tot een simpele affiche, waarop voor- r-i nazomer wor den gepropageerd. Dat wordt gedaan met geld van instanties die zijn gebaat bij vakantiespreiding, zoals de Horeca en de Nederlandse Spoorwegen. De Spoorwegen hebben intussen ook hun bijdrage ingehouden wegens financiële moeilijkheden. Met medewerking van een dames blad kunnen dit jaar de vakantietips voor juni (die altijd in een boekje ver schenen) nog worden gesleten. Hoe het volgend jaar moet is de stichting een raadsel. Zij heeft bij de minister van Economische Zaken aangedrongen op intrekking van het droevige besluit. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft inmiddels hetzelfde gedaan. De internationale vakantiespreiding is eigenlijk een zaak van buurlanden. De Duitsers die naar Nederland en Bel gië trekken, komen uit Noordrijnland- Westfalen. De vakantiegangers uit Beie ren en andere streken trekken meer naar Italië en Frankrijk. Fransen en Italianen uit het noor delijke deel van hun land duiken nog wel eens in België en Nederland op. De zuidelijken veel minder. De noordelij ken hebben trouwens ook vaak het zui den op het programma staan. Als er internationaal gespreid moet worden zou samenwerking tussen Bel gië, Nederland en West-Duitsland voor de hand liggen. Ook tussen Noord-Ita- lië en Zuid-Frankrijk. Een eventuele spreidingsregeling hangt ook nauw sa men met de duur van de vakanties, die per land verschilt. Het uitvoerend bestuur van de vak beweging in de EEG heeft zich in zijn vergadering van half maart bezigge houden met deze duur. Een punt van bespreking was de verlenging van de vakantie tot vier weken per jaar, zo als twee jaar geleden was voorgesteld. Hét bleek dat men in Duitsland een belangrijk stuk was gevorderd. In veer tig procent van de arbeidsovereen komsten voor arbeiders en in 66 pro cent van die voor ambtenaren is de vakantieduur 24 dagen en meer. Met ingang van 1 januari 1967 is de derde vakantieweek in België wettelijk vastgelegd. In december 1963 had het bedrijfsleven al overeenstemming be reikt, zodat de Belgen al enige jaren drie weken vrijaf hebben. In Frankrijk begon men in 1965 en gedeeltelijk in het jaar daarop aan de vierde week. Italiaanse vakantiebezoekers blijven bij de drie weken. Alleen hier en daar is nog een dag per jaar mee bereikt, o.a. in het zuivelbedrijf en de vlees- conservenindustrie. De Nederlanders hebben niets gedaan, Wij moeten het in het algemeen nog met drie weken stellen. ADVERTENTIE de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Apeldoorn: Paslaan 16. Epe: Markt 2. DEN HAAG Over twintig maan den kan het Nederlands serum tegen afstoting van transplantaten bij de mens volmaakt zijn. De hierover zeer verheugde staatssecretaris voor Volks gezondheid, dr. R. H. Kruisinga, kon digde dit bericht gisteren aan met de mededeling, dat van rijkswege voor het afsluitend onderzoek naar en de produktie van dit serum een bedrag van een half tot een miljoen gulden beschikbaar is gesteld. Dit zogenaamde anti-lymfocytense- rum (ALS) zal in nauwe samenwerking worden vervolmaakt door het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis te Amsterdam, het Radiobiologisch In stituut TNO te Rijswijk en het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven. Grondstof voor het menselijk ALS is een der twee soorten witte bloedli chaampjes, die te Amsterdam uit door donors afgestaan bloed wordt gewon nen. Ruim negentig percent van dit bloed blijft bruikbaar voor andere doel einden. De grondstof wordt vermeer derd in het bloed van paarden van het instituut te Bilthoven. Het zo vermeer derde menselijk ALS-serum wordt uit hoeveelheden van circa 18 liter bloed per zes weken per paard teruggewon nen en getest in het TNO-instituut te Rijswijk. Men is ervan overtuigd, dat dit serum geen giftige (toxische) bij verschijnselen zal vertonen. De bij het project betrokken geleerden zijn ervan overtuigd, dat over twintig maanden, bij gebruik van het Nederlandse ALS, weefsel- en orgaantransplantaties zon der gevaar van afstoting door chirur gische teams zullen worden verricht. Dan zal toepassing van chemische mid delen, met giftige bijwerking om af stoting te onderdrukken, wellicht ge heel overbodig zijn. Het is bekend, dat deze chemische middelen de gezondheidstoestand van de Zuidafrikaanse dr. Blaiberg, die een nieuw hart kreeg, ongunstig beïnvloe den. Bij het onderzoek zijn de directeur- generaal van het RIV, dr. J. Spaander en de directeur van het laboratorium voor immunologie van dir instituut, dr. H. H. Cohen even hauw betrokken als prof. A. J. J. van Loghem, directeur van het centraal laboratorium voor bloedtransfusie te Amsterdam en prof. dr. D. W. van Bckkum, directeur van het Radiobiologisch Instituut. Ondertussen is dr. V. Eysvoogel van het Centraal Laboratorium naar Kaap stad vertrokken om het thans reeds vervaardigde voorlopige menselijke AL-serum, dat in dit stadium nog on geschikt wordt geacht voor gebruik op mensen, te beproeven bij orgaantrans plantaties op bavianen. Voorts zal dr. Eysvoogel adviezen geven met betrek king tot de immunologische problemen rónd orgaantransplantaties. Nederland is natuurlijk niet het eni ge land, dat zich met onderzoek en toepassing van ALS voor dieren en mensen bezig houdt. In Frankrijk (Lyon) werd een ALS zonder toxiche bijverschijnselen voor honden vervaar digd, dat verrassende resultaten ople verde. Het Nederlandse succes echter zal, zo menen vele vooraanstaande ge leerden, van grote invloed kunnen zijn op de aanpak van transplantaties op grotere schaal. De horizonten van de chirurgie, die de technische kanten van zelfs de uiterst moeilijke lever transplantatie onder de knie heeft (vier geslaagde gevallen in Denver, VS), kunnen aanzienlijk worden ver ruimd. Blijft echter het gebruik van organen van levende en dode donors. Men poogt op vele plaatsen ter wereld dit neteli ge vraagstuk op te lossen door het ge bruik van dierlijke organen te bestude ren. Het is niet onmogelijk, zo menen vele geleerden, dat speciaal voor or gaantransplantaties varkens zullen kun ne*» worden gefokt, die structureel zo veel mogelijk punten van overeenkomst met menselijke organen zullen verto nen. Volledige zekerheden op dit punt heeft men nog niet. Het Nederlandse menselijke anti- lymf ocytenserum (ALS) dat over twin tig maanden beschikbaar komt, zal vol gens schattingen niet bijzonder kost baar zijn. Per transplantatie rekent men voorlopig met een gemiddelde van f 150,-. ADVERTENTIE Een boek dat beslist niet mag missen Elk behang van de R D fabrieken is uitgevoerd in Fixacolor kwaliteit DELFT In drie etmalen gaan Delftse studenten begin volgende maand ons land op hun wijze besturen. Aan het einde van die drie etmalen zal de grote computer van de Delftse TH hun mededelen hoe het er in ons land zou uitzien In 1988 indien twintig jaar lang overeenkomstig hun inzichten aan de touwtjes was getrokken. Daarna zal in een forum-bijeenkomst de kritiek op hun „beleid" losbarsten. Voor die bijeenkomst zijn verscheidene Kamerleden, onder wie me vrouw H. van Someren-Downer (VVD) en mr. H. van Mierlo (D'66), uitgenodigd, en verder voorstanders van een uitgesproken links beleid, zoals Han Lammers, Lauren ten Cate en Ed van Tjjn en vooraanstaande economen en sociologen. Het spel want dat is het gaat beginnen op 1 april en zal op 3 april 's middags eindigen. Het zal het hoog tepunt zijn van de viering van het 14e lustrum van de Katholieke studenten vereniging Sanctus Virgilius. Die lus trumviering heeft de naam Futuruluur gekregen en het driedaagse spel met de toekomst van ons land is „future ga me" gedoopt. In beide namen is het Engelse woord voor toekomst (future) verwerkt. Een grap is dit spel allerminst, want het is de bedoeling dat 't meer belang stelling onder de Delftse studenten zal wekken voor de allermodernste metho den van bedrijfsbeleid waarmee velen van hen later zullen moeten werken. Prof. R. Tinman, hoogleraar aan de Delftse TH, heeft juist daarom zijn vol le medewerking gegeven aam de stu denten die dit spel met hoogst ernstige KAPELLE Een werf? later dan in 1967 kwamen dit jaar op de fruitvei ling in Kapelle-Biezelinge de eerste aardbeien van de nieuwe oogst. Vrij dag werden ze aangevoerd door de glastuinder M. Mijnsbergen uit dit fruitcentrum. Het waren er nog maar zes, doch men verwacht dat het aan bod spoedig zal gaan toenemen. De eerstelingen van de Zeeuwse aardbei enoogst werden gekocht door de han delaar P. Saaman uit Zierikzee voor f 1,59 per stuk. BONN Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt dat het een lijst heeft samengesteld van personen die in an dere landen gezocht worden wegens oorlogsmisdaden opdat deze gewaar schuwd kunnen worden niet naar die landen te reizen. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat ongeveer 800 persone)» op de lijst voorkomen, en dat de meesten van hen in Frankrijk zijn veroordeeld. De lijst is ongeveer anderhalf jaar ge leden samengesteld en overhandigd aan het Westduitse Rode Kruis met het verzoek de betrokken personen te waarschuwen. De Westduitse regering is hiertoe overgegaan nadat verschillende Duit sers gearresteerd waren op beschuldi gingen van oorlogmisdaden. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de lijst ook naar het Westduitse „Centra le bureau voor de berechting van oor logsmisdadigers" in Ludwigsburg ge zonden opdat dit zou kunnen nagaan of er ook personen op voorkomen die in Duitsland zelf gezocht worden. De woordvoerder heeft een en ander onthuld nadat Simon Wiesenthal, het hoofd van het Joodse documentatie centrum in Wenen, gewaarschuwd had dat het Rode Kruis oorlogsmisdadigers waarschuwde tegen mogelijke arresta tie. In antwoord op vragen van journalis ten verklaarde de woordvoerder dat de naam Alois Brunner op de lijst voor komt, maar hij kon niet zeggen of het hier dezelfde Alois Brunner is die in de Tweede Wereldoorlog een vernietigings commando in Frankrijk heeft geleid. problemen de afgelopen meenden heb ben voorbereid. „Om de uitkomst", zegt hij, „gaat het beslist niet, want dan zou het wetenschappelijk onder zoek zijn en geen echt spel. Nee, het spel-element hebben we er welbewust ingebracht om er voor te zorgen, dat men deze „future game" niet ernstig zal nemen''. Prof. Tinman ziet dit experimenteren met toekomstmogelijkheden als een middel om de managers van morgen nu al een goed beeld te geven van de wijze waarop beslissingen worden ge nomen die van ingrijpende betekenis zijn voor een heel volk. „Het spel kan bijzonder instructief zijn", zegt hij, „omdat de deelnemers gedwongen zullen worden na te denken over de gevolgen voor de gehele sa menleving van beslissingen die zij moeten nemen." Eigenlijk wordt er niet een spel ge speeld, maar zijn het er drie: Neder land I, Nederland II en Nederland III. Geheel onafhankelijk van elkaar en elk volkomen geïsoleerd zullen drie groepen deelnemers de beleidslijnen voor bedrijfstakken uitstippelen, het re geringsbeleid" in grote trekken vast stellen en uitmaken hoe de vakbonden daarop zullen reageren. De voorzitter van de commissie voor voorbereiding, de student H. L. H. Smink zegt lachend: „Het zit er wel in dat een van de drie groepen een kabi netscrisis zal laten uitbreken. En dan is het heel goed mogelijk dat de vak bondsleiders in een andere groep een grote staking zullen uitroepen." Een ander commissielid oppert de moge lijkheid dat een van de groepen een grote ramp zal laten „gebeuren" om na te gaan hoe overheid en samenle ving daarop zullen reageren. Op kleinere schaal wordt dit spelen met de toekomst qpi er van te leren al geruime tijd in ernst gedaan. Bijvoor beeld in Amsterdam waar een Ameri kaanse onderneming door middel van dergelijke spelen management ga mes ingenieurs vertrouwd maakt met het gebruik van de computer als instrument in het moderne bedrijfsbe leid. De leiders van de „future game" van de Delftse studenten hebben in Am sterdam enkele malen zo'n spel mee gespeeld om de knepen ervan onder de knie te krijgen. Prof. Tinman zegt: „Wij hebben vier of vijf maanden aan de voorbereiding van dit evenement gewerkt. Van de Economische Hogeschool Rotterdam, het Centraal Planbureau in Den Haag en de werkgroep 2000 en ook van de Delftse TH hebben wij veel medewer king gekregen. Al het computerwerk dat eraan te pas kwam is verricht door personeel van de Delftse TH. Het is erg leuk dat een groep studenten dit aan heeft willen pakken. Zij kunnen zich beter een buil vallen aan zo'n ex periment als dit dan een hogeschool of universiteit." RIO DE JANEIRO De politie van Rio de Janeiro heeft gisteren met ge weld een eind gemaakt aan een ver gadering van ruim 700 studenten. Twee studenten en een arbeider, die niets met de bijeenkomst te maken had, kwamen om het leven en ruim 20 per sonen werden gewond. UTRECHT De prijs van consumptie- melk zal binnenkort worden ver hoogd, zo htbben de heren S. van der Ploeg en J. Koster, voorzitter respectievelijk secretaris van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, gistermiddag aangekon digd in de voorjaarsvergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van de ze bond In Utrecht. De prijsverhoging is noodzakelijk in verband met het wegvallen van de laatste steunmaat regelen en de hogere verwerkingskos ten. Het laatste argument wees de heer Koster van de hand, omdat er nog geen nieuwe c.a.o. voor de zuivelin dustrie is en dus ook geen sprake is van hogere verwerkingskosten. De heer Koster, die mededeelde dat over de verhoging van de consumptiemelk prijzen woensdag in het produkschap voor zuivel is gesproken, kondigde aan, dat zijn bond niet bereid is aan de prijsverhoging mede te werken als geen overeenstemming is bereikt over de nieuwe c.a.o. STOCKHOLM -- Frankrijk heeft bij de „club van rijke landen" geen steun gevonde*» op de monetaire conferentie die vrijdag in Stockholm is begonnen. Volgens bevoegde bronnen blijven de Verenigde Staten en de andere leden van de club van tien zich verzetten te gen verhoging van de goudprijs en al gehele herziening van het huidige mo netaire stelsel. De besloten vergadering van gisteren begon met een uiteenzetting van Michel Debré, Frankrijks minister van Finan ciën. Hij pleitte voor herziening van t huidige op de dollar gebaseerde stelsel en noemde verhoging van de goudprijs een noodzakelijke maatregel. Na de woorden van Debré werd de vergadering enige tijd onderbroken waarop de Westduitse minister van Fi nanciën in beleefde termen de voorstel len van Debré afwees. „Hoe hoog moet de goudprijs wor den?" vroeg Schiller. „Tweemaal zo hoog? Dat zou het monetaire stelsel volledig ontwrichten". De aan het licht getreden menings verschillen tussen de twee grootste EEG-landen vormden wel de belang rijkste ontwikkeling van de ochtendzit ting in Stockholm. Henri H. Fowler, de Amerikaanse minister van Financiën verklaarde dat het doel van de conferentie was over eenstemming te bereiken over een nieu we reserve-eenheid. De ministers van Financiën van Frankrijk, Duitsland en Italië hadden allen eerder verklaard dat maatregelen dienen te worden ge troffen opdat de Amerikaanse betalings balans weer in evenwicht komt. Fowler verklaarde dat de Verenigde Staten alles in het werk stellen om dit te bereiken maar dat het nieuwe geld „soms wel aangeduid met „papier goud" hier weinig mee te maken had". Volgens Amerikaanse bronnen ver wacht men algemeen dat de conferentie met succes bekroond zal worden. ATLANTA (Georgia) Dr. Martin Luther King jr. is van plan, met ingang van 21 april op zyn minst twee maanden met een leger van arme mensen in Washing ton te kamperen en van het Congres maatregelen te eisen om de armen betrek kingen of inkomsten te verschaffen. Hjj heeft een onderhoud gehad met negerleiders in Mississippi en is naar Alaba ma gereisd, waar hjj zyn stryd om de burgerrechten is begonnen, teneinde steun voor zyn plan te krygen. King verwacht dat pachters, die van de plantages zijn gezet, andere werk lozen, mensen die niet voldoende werk hebben eto andere medestanders zich bij het leger zullen aansluiten. „Wij willen dat gij tekent en ver klaart, dat gij naar Washington wilt gaan", zei King tijdens een kerkelijke bijeenkomst te Selma in Alabama. „Dit wordt geen gemakkelijke strijd" erkende hij. „Wij hebben nu te maken met een klasseprobleem; de niet bevoorrechten tegen de bevoor rechten", vervolgde King. „Wij nemen een geweldige taak op ons". Op de bijeenkomsten van King is ge bleken, dat hij misschien belangrijke financiële steun zal krijgen van de midden- en hogere stand onder de ne gers, maar terzelfder tijd een tegenzin tegen of volkomen weigering van som mige negerleiders om aan de cam pagne deel te nemen. Eén van King's intiemste medewer kers, de eerwaarde heer Andrew J. Young, zei na een besloten bijeenkomst te Edwards (Mississippi): „Ik zou zeg gen, dat de volksmensen er voor 100 procent voor zijn, maar de leiders wer pen vragen op over het Congres of het land al dan niet te ziek is om er iets aan te doen. Er bestaat tot zekere hoogte wanhoop onder de leiding". VERSCHEIDENE Lawrence Guvot, voorzitter van de Democratische Vrijheidspartij in Mis sissippi, zei: „Als het bepaald om ar me mensen gaat en gericht is tegen economische misstanden en het armen- leger het recht op afwijkende menih- gen wil verdedigen, zou ik ervoor zijn". Maar hij verklaarde tegenstander te zijn van „Eik streven of politieke doel stelling, die zich speciaal tegen het Amerikaanse Congres richt". De campagne van King tracht onder het volk voldoende steun te verwerven om het Congres te brengen tot het ne men van besluiten over zulke voorstel len als een gegarandeerd jaarlijks in komen. King heeft gezegd, dat er beslist een mars vanuit Mississippi zal worden ge maakt en hij vervolgde: „Er komen waarschijnlijk verscheidene marsen, die allemaal zullen eindigen in Jack son. Dan brengen wij de mensen in bussen naar Birmingham om de lui uit Alabama op te pikken, vervolgens gaat het naar Georgia enz". Het plan is, de inzittenden van de bussen aan de grenzen van een stad te doen uitstappen en de armen te voet door de stad te doen trekken. Hij ver klaarde te hopen, zijn eerste troepen in Washington te hebben op de dag, waarop het congres na een kort reces omstreeks 21 april weer bijeenkomt. King wil behalve negers ook arme blanken, Mexicaanse Amerikanen, In dianen en Portoricanen laten mee doen. BERGEN OP ZOOM Gistermid dag omstreeks één uur is brand uitge broken in een schuurtje bij de woning van C. Pistorius te Bergen op Zoom. Toen de brandweer de brand had ge blust, vond men tussen de resten het stoffelijk overschot van het vierjarig zoontje van de familie. ADVERTENTIE Een gele gids, 2 belastingalma nakken, 3 sigarenmerken en de nieuwste uitgave van snack- expert Smiths. U weet wel; de. wordt-aMjd-vervolgd lekkernij voor alle leeftijden. Nieuw! Met véél kraak en smaak!

De Vallei | 1968 | | pagina 5