„Zeg maar ja tegen Ulbrichts grondwet" Sopraan wilie eon stuk kaas* uit het vuistie Bollen op Keukenhof doen het al best Gagarin's glorie was al vergaan 30.000 Nederlanders reizen drie uur per dag De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Zwart-witte magie Monstergrote krantekoppen in DDR schreeuwen de bevolking toe Reisbelasting in VS verworpen Pas verschenen boeken Ruim 4 miljoen gulden voor gehandicapten Onthoofde lijk en aangespoeld „Geheim" Niet gelukkig Een brug Imperialisme Utrechtse rector-magnificus: „EEN ANDERE KIJK OP DE DINGEN" AAN HET W ZATERDAG 30 MAART 1968 ADVERTENTIE Joeri Aleksejewitsj Gagarin gaat de geschiedenis in als de man die als eer ste in een kunstmaan een tocht om de aarde maakte, «in een uur en 48 minu ten. De mensheid door een stroom van gegevens voorbereid op een eerste tocht van een Amerikaanse astronaut in een kunstmaan, werd op 12 april 1961 volkomen verrast door het triomfante lijke bericht uit Moskou dat een Russi sche kosmonaut de Amerikaanse as tronauten voor was geweest. Het ef fect van de verrassing was wellicht extra groot omdat een dag eerder een bericht in het communistische Engelse dagblad Daily Worker over een tocht die een Rus in een kunstmaan om de aarde zou hebben gemaakt in Moskou was tegengesproken. Het was, na de lancering van de eerste Russische kunstmaan, Spoetnik 1, op 4 oktober 1957, de tweede grote morele klap die het Amerikaanse volk op ruimtevaartgebied te verwerken kreeg. Het was tevens de tweede gro te aansporing voor het Amerikaanse Congres om te voldoen aan alle beste dingsverlangens van NASA, de Ameri kaanse rijksdienst voor luchtvaarten ruimtevaart. Gagarin, met roem overladen trok na zijn tocht in de Wostok 1 enige ja ren lang de wereld rond. Hij liet zich overal gedwee bewieroken en geraakte langzaam maar zeker geheel uit de li chamelijke conditie die voor een ruim tevaarder zeker even belangrijk is als voor, bijvoorbeeld de houder van het wereldrecord 1500 meter hardlopen. Ga garin die zijn postuur toch al niet mee had werd corpulent en degenen die hem langzaamaan corpulenter zagen worden wisten dat zijn active rol in de ruimtevaart ten minste als ruimte vaarder was uitgespeeld. Op vele vragen over zijn tocht in de Wostok-1 is Gagarin het antwoord al tijd schuldig gebleven. Hij was een meester in het geven van ontwijkende of al te vage antwoorden op dergelijke vragen. Gagarin was ook een meester in het slaan van politieke munt uit de vele buitenlandse reizen die hij de afge lopen jaren maakte. Hij wist dat hij zijn ontegenzeggelijk innemende ver schijning mee had en buitte de sym pathie die hij overal verwierf ten volle uit. Overal waar hij kwam zei hij dat de Russische bemande kunstmanen en de raketten waarmee ze werden gelan ceerd groter, zwaarder en beter waren dan de Amerikaanse. Het werk van de Russische kosmo nauten stond volgens Gagarin geheel in het teken van de vrede, maar dat te ken van de vrede verdween uit zijn ge zichtsveld wanneer belangstellenden hem gegevens of zelfs maar een fo to vroegen van de raket waarmee zijn Wostok in een baan om de aarde was gebracht. Hij beriep zich dan stee vast op militaire geheimhouding. Aan die weinig vreedzame geheimhouding is het ook te wijten dat na ruim tien jaren ruimtevaart, nog steeds geen verslaggevers uit westelijke landen zijn toegelaten tot Russische lanceer- bases. In het boek „Cosmonaut Yuri Gaga rin, First man inf space" van Wilfred Burchett en Anthony Purdy staat over de ontvangst van Gagarin op 14 april 1961 op het Moskouse vliegveld Wnoe- kowo dat hij „bedrieglijk groot" leek in zijn lange militaire overjas toen hij op zijn alleentje over een tachtig meter lange rode loper naar het erepodium marcheerde. Toen onlangs in Amster dam een groep jongeren een Russische kleurenfilm zag waarin die gebeurtenis was opgenomen klonk er gelach. De jongelui die lachten zagen niet de aankomst van „Joeri Gagarin, de ver overaar van de Kosmos", zoals Bur chett en Purdy hem in hun boek noem den, maar een kleine man in een te grote jas die over een te lange loper marcheerde. Gagarins glorie was toen al vergaan. Gagarin is 34 jaar oud geworden. Hij laat zijn vrouw Walentina en twee dochtertjes Jelene en Galaja, achter. Twee malen is Gagarin op het grond gebied van ons koninkrijk geweest, de keren dat hij tussenlandingen op Schip hol maakte niet meegerekend. Hij ver bleef beide keren korte tijd in Surina me op doorreis naar of komende uit Cuba. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) OOST-BERLIJN De kranten in Oost-Duitsland brachten gisteren in extenso de 108 artikelen van het grondwetsontwerp, dat middels een referendum op 6 april zal moeten worden goedgekeurd. Een eenvoudige meerderheid van stemmen is reeds voldoende om de nieuwe constitutie van kracht te doen worden. Alle bladen riepen het volk op in staatkundig opzicht ja te zeggen tegen het leven in de Duitse Democratische Republiek, zomede tegen het autoritaire, bureaucratische en op alle fronten betuttelende regime. tiek zijn aan elkaar en geen aanvullen de functie hebben. Kurt Hagen, lid van het politieke bu reau en van het secretariaat van het centrale comité van de communistische partij, heeft scherpe kritiek geuit op de Tsjechoslowaakse schrijvers en op minister Smrkowsky, die een kandidaat voor het presidentschap is en als woordvoerder van de progressieven op treedt. Het ging deze speciaal met ideo logische zaken belaste Oostduitse com munist minder om de verandering van koers dan om de vermeende ondermij ning van het communisme als stelsel. De Tsjechoslowaakse organisatie van oudstrijders heeft tegen de opvattin gen van Hagen protest aangetekend. Zij acht datgene wat de laatste heeft gezegd, een Oostduitse inmenging in binnenlandse aangelegenheden, zome de een belediging beledigend voor mi nister Smrkowsky. WASHINGTON De commissie voor financiën van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het plan van president Johnson om een belasting te heffen op de bestedingen van Amerikaanen tijdens reizen buiten het westelijk halfrond, verworpen. Wel gaf zij haar toestemming aan twee an dere voorstellen, n.l. een belasting van vijf procent op alle biljetten voor vlieg reizen en een verlaging van de waarde van goederen die toeristen belasting vrij naar de Verenigde Staten kunnen meenemen van honderd tot tien dollar. De monstergrote krantekoppen wa ren bijna indentiek. Men constateert hier in ieder geval uit dat Ulbricht en de zijnen deze tweede volksstemming sinds 1946 van zo groot belang achten dat de (ondemocratische) begeleiding van de publikaties uniform is geweest. Het eerste referendum in het toen nog niet als staat bestaande Oost-Duitsland ging over de onteigening van goederen, die aan groot industriëlen, grootgrond bezitters, nazi's en nazi-sympathisanten toebehoorden. De volkstemming die lands'gewijs was georganiseerd, gaf po sitieve resultaten te zien, die, ruw ge nomen, tussen de 55 en 75 procent la gen. Van het begin volgende maand te houden referendum in feite gaat het om niet veel meer dan een bijvalsactie, omdat openbare oppositie niet wordt toegestaan, of beter, omdat publiekelijk optredende opponenten tenminste in hun bestaan worden bedreigd verwacht men veel meer. De Socialistische Een heidspartij Duitsland, die met andere partijen in het zogenaamde Nationale Front samenwerken, meent dat meer dan 90 pet. der kiesgerechtigden zich voor de nieuwe grondwet zal uitspre ken. Door de vele vrijheden, die gewaar borgd worden binnen het kader na tuurlijk van de voor velerlei uitleg vat baar zijnde veiligheid kan van een beter constitutie gesproken worden dan de 17 miljoen Oostduitsers ooit hebben gekend. Noch Bismarck, noch de keizer, noch de Weimar republiek, en zeker niet het slechts twaalf jaar standgehouden heb bend Duizendjarig Rijk van Hitier, heb ben het volk zo aan bod doen komen als nu het geval is. Toch mist het stakingsrecht, de pers vrijheid, zomede de bewegingsvrijheid in binnen- en buitenland. De geloofsvrij heid kan, naar de letter van het nieu we grondwetsontwerp, door staatsorga nen worden gekrenkt. Een respectabel aantal wijzigingen werd aangebracht op verzoek van groe peringen en zelfs individuen. Niet minder dan de helft der artikelen werd aan een of meerdere amendementen onderworpen De grote vraag is of de volksstemming geheim zal zijn. Hoewel het stembusge heim in de ontwerpconstitutie verankerd is, heeft het verleden andere dingen te zien gegeven. De stembiljetten moeten vaak opengevouwen worden ingeleverd terwij lhele groeperingn eviaéénpr- terwijl hele groeperingen via één per soon hun stem uitbrengen. Bovendien is het zo dat in een com munistisch land als de Duitse Demo cratische Republiek de machtsfactoren in de strakke bedding van partij en staat liggen. Zoals in alle andere staten moet dan maar afgewacht worden hoe de machthebbers de grondwet willen han teren. Een discussie over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakqe is ook in de Duit se Democratische Republiek op gang ge komen. Een openbare dialoog over de Praagse progressieven kon trouwens moeilijk uitblijven. Omdat Oost-Duits land met name Oost-BerI(jn door alle mogelijke Westerse radiozenders wordt overspoeld. Het regime van Ulbricht is bepaald niet gelukkig met de liberale weg, die het Tsjechoslowaakse communisme is ingeslagen. Dit is ook al niet verwonde- lijk, omdat Praag, evenals Oost-Berlijn altijd de orthodoxe ideologie heeft ge huldigd, die door het Kremlin wordt voorgestaan. Hoewel er wezenlijke verschillen zijn tussen het communisme, dat in de Duit se Democratische Republiek wordt be leden, en dat wat tot voor kort in Tsjechoslowakije opgang deed de opvattingen over de particuliere eigen dom bijvoorbeeld en het gedifferenti eerde loonbeleid voelt Ulbricht niets voor een doorbraak in de richting van het Westen. Tenzij men voor ogen houdt dat vrees voor het verloren gaan van be staande machtposities hiervan de oor zaak is, kan dit eigenlijk wel als merk waardig worden aangeduid. In economisch opzicht bestaat er in Oost-Duitsland allang een brug tussen communisme en de democratie. Het land, waar nog steeds sterke Russische strijdkrachten gelegerd zijn (350.000 man), en dat, op industrieel gebied, de hoogst ontwikkelde partner van Mos kou, onderhoudt niet onbelangrijke be trekkingen met de meeste Westeuro- pese staten, ook met Nederland. Verder is de welvaart er, relatief al thans, groot. Uit uitspraken van woordvoerders en propagandisten kan worden afgeleid, dat elke vorm van oppositie een mis daad is. Het regime van Oost-Duitsland weigert zich aan te sluiten bij de in an dere oostblokstaten heersende gedach ten dat de tijd rijp is om verbindingen te zoeken met een „kapitalistisch" li chaam als de EEG om meer welvaart te bereiken. Hoewel het de harde valu ta die hierdoor in het laatje vloeit, net zo hard nodig heeft als zijn buurstaten wenst het, officieel althans, de weinig economische perspectieven biedende orthodoxe communistische koers niet te verlaten. De eerste commentator van de Oost duitse televisie, Karl Eduard von Schnitzler, heeft gezegd, dat de om wenteling in Tsjechoslowakije slechts het imperialisme in de kaart kan spe len. Volk, partij en staat louden iden- voedzaam gemakkelijk: lekker Wij ontvingen van diverse uitgevers de volgende boeken: „De kibboets - een eigentijds experiment in Israël", een lees- en leerboek door Clara Mal- raux in de serie „Samen mens zijn", van de uitgeverij Paul Brand te Hil versum (prijs f 9,90). „Driemaal Malraux" door het Thijm- genootschap (Uitg. Paul Brand, Hilver sum f 5.90). „Het nieuwe Testament voor mensen van deze tijd", de eerste „geïllustreer de uitgave van de vier evangeliën in het Nederlandse taalgebied. Deze bij zondere uitgave heeft een oecumenisch karakter, want de vertaling en bewer king kwam tot stand onder supervisie van prof. dr. R. Schippers van de V.U. te Amsterdam en prof. dr. A. Ber- trangs van de Kath. Universiteit te Leuven. Het boek is een gezamenlijke uitgave van J. H. Kok te Kampen en de uitgeverij Lannoo te Tielt (België) en Den Haag. De prijs is f 9,50. „Het scheepje naar Arcadia" door Rie van Rossum, een herdruk in de „Gouden Poort-reeks" van J. H. Kok te Kampen (4,90, na half april f 5,90). „Zoals er gezegd is over het Kruis" en „Zoals er gezegd is over de Op standing", resp. de Bijbelpockets nr. 23 en 24, beide geïllustreerd met foto's (Uitg. W. de Haan, prijs per stuk f 4,50). LISSE Het fraaie voorjaarsweer is van duidelijke invloed op de bollen velden. Op de Keukenhof, die binnenkort weer voor het seizoen wordt geopend, hebben de tuinlieden eer van hun werk. UTRECHT Ruim 30 procent van het snel stijgende aantal forensen reist in nog geen half uur per dag naar werkplaats, kantoer of fabriek. Stadsmensen, van die de helft per fiets naar het werk gaat, hebben daarvoor dezelfde tijd nodig. Niet minder dan 65 procent van de forensen heeft drie kwartier nodig om de afstand tussen woon- en werkplaats te overbruggen, terwijl ongeveer 30.000 Nederlanders, oftewel vier procent van alle forensen in Nederland, met een totale reisduur van drie uur het lange-afstands-forensisme vormen. Dit heer prof. dr. A. C. de Vooys, rector-magnificus van de Rijksuniversiteit in Utrecht, gistermiddag in de Domkerk gezegd ter gelegenheid van de 332ste stichtingsdag van de universiteit? In zijn rede „enkele aspekten van het forensisme in Nederland", zei de rector- magnificus, dat het beeld ongetwijfeld somber Is wanneer men bij de lange- afstandsforensen de reistijd als een deel van de werktijd beziet. „Terwijl de arbeiders tientallen ja ren vochten voor een achturendag, zien we ze nu zonder tegenstribbelen HELSINKI „Eens was ik een weggegooide oude schoen. Toen ontmoette ik Olh Peritula, een kunstenares, die een verande ring in mijn leven bracht. Nu tracht ik een kunst werkje te zijn. Ik heb een andere kijk op de dingen gekregen en voor iedereen, die naar me wil kijken, schiet een brede lach over". DEN HAAG. De door de Sticthing Geestelijk en Lichamelijk Gehandicap ten en de daarin samenwerkende invalidenbonden, ouderverenigingen en zorg-organisaties georganiseerde na tionale inzamelingsactie, op maandag 19 februari, is een groot succes gewor den. Met de nog nakomende gelden mee is inmiddels een eindstand van f 4.148.552,33 bereikt. Tot het slagen van de actie heeft allereerst de AVRO-tv-uitzending bijge dragen, maar niet minder de alom on dervonden medewerking van personen en instanties, in het bijzonder inzake het inzamelingsapparaat. Ongeveer 2500 postkantoren en -agentschappen en ruim 5000 scholen zijn daarbij actief ge weest. De in GLG smenwerkende organisa ties van lichamelijk gehandicapten (de Algemene N ederlandse Invalidenbond en de Katholieke Invalidenbond) zijn reeds druk doende met de voorbereidin gen voor 't tot stand brengen van de be oogde vormings- en adriescentra, waar voor één derde van de opbrengst be stemd is. De overige GLG-organisaties van en voor geestelijk gehandicapten (ouderverenigingen en zorgorganisa ties) zullen hun aandeel besteden voor de aanvullende financiering (aanloop kosten en ontbrekende inrichtings- en investeringskosten) van zoveel mogelijk gezinsvervangende tehuizen, waarvoor in vele gevallen de initiatieven reeds aan de gang zijn of op korte termijn mogen worden verwacht. BANGKOK De politie van Thai land doet een onderzoek naar de iden titeit van 28 onthoofde lijken die eer der deze week aanspoelden in het dis trict Klongyai in de provincie Trad, bij de Cambodjaanse grens,aid us maak te het dagblad Bangkok Post vrijdag bekend. De Post verklaarde dat het mogelijk vissers zijn, dan wel Cambodjaanse vrije rebellen, die gedood werden door Cambodjaanse soldaten. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. twaalf uur van hu)r tijd opgeven". Ty pische lange afstandsgebieden van eni ge omvang worden in Nederland nog gevormd door de kop van Noord-Hol land, Noord-West-Brabant en Tholen. De lange-afstandsforensen uit Tholen reizen in drieëneenhalf uur heen en weer naar de Rotterdamse haven. Blijkens een onderzoek van Ter Hoe ven oordelen de pendelaars zelf lang niet zo negatief als de buitenstaander automatisch zou doen. De lange af standsforensen voelen zich niet meer zo geïsoleerd, al zijn zij mede door het familieleven nog sterk gebonden aan de eigen woonplaats. Uit het door prof. De Vooys geciteerde onderzoek is voorts gebleken, dat niet minder dan 84 procent van de lange afstandsforen sen niet bereid is naar de werkstad te verhuizen als hun daar een woning zou worden aangeboden. Het liefst zou deze categorie in de eigen woonplaats blij ven, maar meestentijds zijn daar niet voldoende bronnen die met het hoge inkomen elders kunnen wedijveren. De forensenstatistiek van ons land, die respectievelijk 1947 en 1960 als tel data had, is uniek in de wereld. Vol gens prof. De Vooys vindt men ner gens een dergelijke gedetailleerde en moderne statistiek. Uit de laatstgehouden telling blijkt dat er in 1960 bijna 750.000 forensen waren, hetgeen vergeleken met 1947 een toeneming van niet minder dan 80 procent betekende. Reeds in 1960 waren er van de 994 Nederlandse gemeenten niet minder dan 621 met meer dan 20 procent woon- forensen van de beroepsbevolking. Van de beroepsbevolking forensden in 1960 evenveel mannen als vrouwen. Pro centueel gezien is dit juist alleen de leeftijdsgroepen variëren. Meer dan 80 procent van de vrouwelijke forensen is jonger dan 30 jaar tegenover 39 pro cent van de mannen. Prof. De Vooys maakte ook een dui delijk onderscheid in de beroepsgroe pen. Van de vrouwelijke forensen be hoort ruim de helft tot het admini stratief- of winkelpersoneel of is fa brieksarbeidster (vaak in de confectie bedrijven). Van de mannen is twee-der de als arbeider en eenderde admini stratief werkzaam. De rector-magnificus noemde het op vallend dat niet meer dan twee pro cent van de werknemers in de vrije beroepen en zelfstandigen forenst. „Te meer is dit opmerkelijk wanneer men de talrijke villadorpen in aanmerking neemt, die toch in belangrijke mate door deze groep worden bewoond. Het uiterlijke aspect bedriegt echter. Bij de honderdduizenden forensen vallen de forensen in de villadorpen vrijwel in het niet". Hoe het forensisme ruimtelijk kan uitdijen bewees de rector-magnificus met het voorbeeld Vianen. In dit „sla pende" stadje is de cohjunctuur jaren lang onzeker geweest totdat de laatste tijd industrie aangetrokken kon wor den. Nu doet zich het verschijnsel voor dat het woonforensisme in omvang is toegenomen maar ook het werkforen- sisme. Zo ontstond een uitsplitsing vato het ene werkcentrum in meerdere deel tjes. In Bunschoten ligt de situatie net an dersom. Het is een opmerkelijk feit, dat daar sprake is van een abnormaal laag percentage „immigranten". Uit een on derzoek bleek dat een groot deel van het kader niet immigreert maar als werkforens in de omgeving woont. Het is opmerkelijk, aldus prof. De Boys, dat Bunschoten vrijwel het hoog ste percentage autochtonen van Neder land telt, namelijk 91,1 procent. Door de eigenaardige, gesloten Bunschoter samenleving voelt de potentiële „immi grant" zich er allerminst thuis en ves tigt zich elders. Het forensisme kan dus ook optreden als vervanging van migratie. Aan het slot van zijn diesrede heeft prof. De Vooys gesteld, dat nog niet te voorzien is hoe het forensisime zich zal gaan ontwikkelen en welke invloeden dit verschijnsel zal gaan uitoefenen op het economisch en cultureel leven. Dat het forensisme een belangrijke bijdrage kan leveren bij de cultuuroverdracht staat echter voor de rector-magnificus onom stotelijk vast. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Als regelmatig lezer van uw blad trof me de ontboezeming van de mij onbekende heer Dokkum inzake de pro-Amerika-betoging in Den Haag en uw antwoord ter verdediging van uw neutrale houding in deze materie. Het journalistieke Jeruzalem is voor mij geen „terra incognita" ik weet welk een zelf-discipline vereist is voor het innemen van een werkelijk neu traal standpunt als basisvoorwaarde voor een objectieve voorlichting. Hieruit hoeft u heus geen pretentieu ze houding mijnerzijds te destilleren. Ik meen de heer Dokkum wel te begrij pen. Deze heer klom in zijn pen om de berichtgeving over bedoelde betoging. Deze zaak heeft echter een veel diepe re achtergrond. Hoewel uw blad op mij steeds een gematigde indruk maakt, kan men in het algemeen stellen, dat een niet on belangrijk deel van onze publiciteitsme dia sinds jaar en dag mank gaat aan een opvallend eenzijdige belichting van wereldproblemen ook wanneer deze hun weerklank vinden in Neder land. Er wordt praktisch alleen gede monstreerd voor zuiver linkse en ultra linkse gedachten. Dat geldt heus niet alleen voor Viëtnam, maar ook voor de raciale beroeringen op onze planeet. Schrijvende pers en vooral beeldjour - nalistiek hebben talloze malen de ge legenheid te baat genomen om de blan ken te kwalificeren als de alleen-schul digen inzake de rassentegenstellingen. „De zuidpunt van Afrika" kreeg hier bij wel het leeuwenaandeel der kritiek, hoewel de positie der Bantoe's gemid deld beter is dan der negers in de USA (ook dan die der arme blanken: „Het andere Amerika"). Is dit nu zo „democratisch" of dachten onze publi cisten teveel aan Macchiavelli's opvat tingen inzake MACHTDe Soe dan (negers tegenover de zich superi eur voelende Arabieren) kreeg bedui dend minder aandacht. Maar dat zijn ook geen westerlingen.Voor hen die geen ander geestelijk voedsel hadden gekend dan de meerderheid der dag bladen plus t.v. is het Midden-Oosten wel een openbaring geworden om zijn kokende haat, als leefden we nog in 't fanatisme uit de kruistochtentijd... Prof. S. Presser zei enkele jaren ge leden voor de t.v.: „Er is geen neger- probleem, er is alleen maar een blan ken-probleem". Met alle respect voor deze historicus, dit is toch wel uiter mate aanvechtbaar! Een leraar bracht me vroeger bij: „De wereld kent drie soorten haat: godsdiensthaat, rassen haat en klassenhaat". De bijbel zegt: „De mens is van nature geneigd zijn naaste te haten" - er staat niet de blan- ke! Hoewel ik prof. Presser niet als de promotor van een anti-blanken-cam- pagne wil typeren, is ér in deze geest wel gehandeld. De blanken waren de discriminanten par excellence, vol heb zucht en kapitalistisch, zij waren uit zuigers; de voorstelling van zaken was vaak zo simpel mogelijk, als waren we nog schoolkinderen, „rflke landen, arme landen", „arme negers, rijke blanken"; raciale tegenstellingen zijn slechts een uitvinding van hooghartige blanken en de differentiatie is niet gro ter dan tussen een zwarte kat en een witte!" Zo bezien leek het er soms op, dat de blanke alleen maar een ramp betekende; zonder hem was de wereld een paradijs... Zo kon men lezen, lui steren en kijken., of de knop omdraai en. Slikken of stikken! Toen kwam- Kenyatta. De Indiase mensen moesten uit zijn land. „Ik haat die Aziaten'. Wie dacht toen niet aan Hitiers woorden: „Die verdammte Ju- den!" De Afrikaanse landen hadden hemel en aarde bewogen over de apartheid, sancties, boycot, uitsluiting van de O.S. „Eén wereld of geen wereld", zei den onze politici en predikanten. Wat zei men van Kenya? De pers gaf vrijwel alleen een feiten-relaas. Geen wurgende kritiek. Een enkela commentator sprak van discriminatie, maar ook neutraliserend van een „afrikaniseringsproces".Afrika voor de Afrikanen"; „Azië voor de Aziaten". De Aziaten uit Kenya moesten dan maar naar Engeland, dat „zijn paspoort had gedevalueerd". Wie denkt er aan sancties tegen Ke nya? Zouden wij duikboten mogen bou wen voor dat land? Of... moet Frank rijk dat maar doen? Als discriminatie „een zonde voor God", is, dan is Ke nya een der meest zondige staten van Afrika! Als Amerika, Engeland of Ne derland zoiets deden! De spreekgestoel ten hadden een krachtproef te doorstaan door vuistslagen om de „heilige" ver ontwaardiging! Deze houding is volgens mij die van de zwart-witte magie der bewuste een zijdigheid. Daarom klimmen mensen als de heer Dokkum in hun pen. Vaassen D. C. Wolfert

De Vallei | 1968 | | pagina 6