De Veluwse Felix Leo z Voor 'n leeuwenpark op de Veluwe zaten er méér op 't vinkentouw W A H I och zal de ruimte van het park de leeuw, naar de mening van de heer Van Hooff, ten goede ko men. Door het formeren van grotere sociale eenheden, is het mogelijk dat het sociaal gedrag van de leeuw be ter tot zijn recht komt. Dat komt ook overeen met een van de grondbegin selen van goede diergaarden: Als je dieren gaat houden, doe het dan in de best mogelijke omgeving en tracht de biotoop te reconstrueren hoe moeilijk dat ook is. De machtige kop van een der Leo's, die straks nog menigmaal zal poseren voor de camera's. KSkS#' even jaar heeft de directeur van Burgen Dierenpark In Arnhem, de heer A. van Hooff, er op zitten vlassen nü is zijn plan bekend geworden: een leeuwenpark in de Zuidveluwsc bossen. De vorige weck moest die bekendmaking haastje-repje gebeuren. „Ik kreeg de indruk", vertelde de heer Van Hooff ons, „dat er anderen op het vinkentouw zaten." Welnu, die zaten er inderdaad. Enkele dagen nadat de heer Van Hooff zijn plannen voor de stichting van het eerste leeuwenpark in Nederland had bekend gemaakt, kwam het bericht van een tweede leeuwenpark. Gaat het Veluwse leeuwenpark op 1 mei open, de gemeente Tilburg roept de safari-gasten op om I juni naar Brabant te komen. „Er is in Nederland eigenlijk maar plaats voor één zo'n park," zegt de heer Van Hooff, „zoals er ook plaats is voor één Dolfinarium...." Of het bij één leeuwenpark zal blijven is inmiddels allerminst zeker. Jaren geleden hebben de diergaarden Artis in Amsterdam en Rlijdorp in Rotterdam dergelijke plannen gehad. Hoever men daarmee is, is niet bekend. De man waarmee de gemeente Tilburg „in zee" is gegaan, de Engelse circusman Chipperfield. had ook plannen op de Veluwe, maar kennelijk is men niet met hem tot zaken kunnen komen. Op bijgaande pagina, geïllustreerd met leeuwen uit Burgers Dierenpark, die over een paar maanden van hun betrekkelijk krappe behuizing zullen overgaan naar 25 hectare Veluws bos, vertelt een onzer verslaggevers iets over een gesprek dat hij had met de vooral door zijn optreden bekend geworden heer Van Hooff, zoon van mr. R. A. Th. van Hooff en kleinzoon van de heer J. Burgers, de stichter van Burgers Dierenpark (in 1913). De heer A. van Hooff. Deze twee leeuwinnen van Burgers' Dierenpark in Arnhem zitten nu nog in de be trekkelijk beperkte ruimte van de diergaarde, maar binnen kort gaan ze verhuizen naar 'n stuk Veluws bos van maar liefst 25 hectare. Toen onze fotograaf zijn lens op de leeuwinnen richtte, kwam er voor deze dames nu bepaald niet het meest char mante plaatje uit. Straks zullen de bezoekers aan het leeuwenpark op de Ve luwe aan deze leeuwinnen voorbij gaan, zonder dat er een raster tussen roofdier en bezoeker zit. Alleen maar de ruiten en wat blik van de auto. Dat kunnen nog wel spannende ontmoetingen worden U e leeuw is een polygaam dier hij houdt er bij voorkeur mèèr dan één leeuwin pp na en daarom zullen er in het Veluwse leeuwenpark slechts vier volwassen leeuwen wor den uitgezet tegen ongeveer zesen twintig leeuwinnen en welpen. Op het ogenblik zijn er in Burgers Dieren park. verschillende jonge leeuwtjes. We mochten ze nog niet zien, want zelfs de oppassers waren er nog niet bij geweest. Deze jongelingen en jongedochters gaan mee naar het park. Niet alle dertig bij elkaar, maar in twee, door een afrastering geschei den parken. Daarin worden de twee leeuwenstammen waarover Burgers beschikt dus uit elkaar gehouden. Natuurlijk zullen de families zich in de bossen flink uitbreiden. Burgers Dierenpark heeft in de wereld een bij zondere reputatie op het gebied van leeuwen. Al vóór de oorlog had deze Arnhemse diergaarde de grootste leeuwenkolonie van de wereld. De jonge mannelijke dieren zullen zich, eenmaal groot en volwassen uit de familie terugtrekken en zich dan een eigen harem van vier of vijf leeuwin nen bevechten. Maar voorlopig blijft het in de twee gescheiden leeuwenfa milies (er loopt een raster dwars door het park) pais en vree. Even wennen wordt het wel, want welk dier dat van enkele honderden vierkante meters plotseling in een wijde wereld van tienduizenden meters komt, zal niet even vreemd opkijken e moeten ons overigens geen vreemde illusies maken van de leeuw in zijn nieuwe wereldje van een ruim bemeten leeuwenpark. Stel dat wij de leeuwen zouden kunnen vra gen: „Jongens, wat denk je ervan straks in een groot leeuwenpark....?" De heer Van Hooff, kenner bij uitstek van dit Afrikaanse roofwild, glimlacht. Hij wil ons niet ontmoedigen, maar zegt toch wel zeer beslist: „Als die leeuwen zouden kunnen antwoorden, zouden ze U zeggen: „Voor ons hoeft 't niet Is 't werkelijk? Zullen ze niet blij zijn met zo'n ruimte, waarin ze eens heerlijk kunnen draven en uitdollen? „Nee.... zo kunnen we 't niet stellen. Elke stap die de leeuw maakt, is noodzaak. Als hij op enkele honder den vierkante meters domein in zijn levensonderhoud kan voorzien, zal hij er geen stap buiten zetten." We denken dus eigenlijk een beetje aan ons zelf; heerlijk in het ruime bos, spelen, draven, wandelenMaar als we die maatstaven hanteren voor een leeuwengemeenschap, zitten we er dus kennelijk naast. Zal het publiek dat straks tien gul den per auto betaalt om een ritje te maken door het leeuwenpark, wel al tijd leeuwen te zien krijgen? „Gega randeerd", zegt de heer Van Hooff. „We zullen namelijk geen vaste voe derplaatsen maken, maar de dieren dwingen ook ten gerieve van de gewenning aan het hele terrein hun voedsel te zoeken". Dat is dan een kleine imitatie van het dier in het wild, dat op levend voedsel moet jagen. Ja, dat levend voedsel... De heer Van Hooff raadt onze vraag een vraag die bij mèèr mensen is opgeko men toen zij hoorden van een groot leeuwenpark. Nadrukkelijk stelt deze diergaarde-directeur echter vast dat de leeuwen geen lévend voer krijgen. Up het terrein van het nieuwe leeuwenpark zullen verschil lende schuilhutten komen, waarin de dieren zich kunnen terugtrekken. Vooral bij regen nee, niet zozeer voor de koude; de praktijk van jaren met leeuwen in buitenverblijven leert, dat een leeuw zich vrij snel aanpast aan de omstandigheden. Bovendien, alle leeuwen die de komende maan den naar het leeuwenpark verhuizen, zijn dieren die in Europa werden ge boren en nooit geleefd hebben in om standigheden waarin hun ouders of grootouders hebben verkeerd de Afrikaanse jungle. Met de ervaringen die wildkenners in Afrika hebben opgedaan is niette min rekening gehouden bij de inrich ting en omrastering van het leeuwen park. Er zal om het park een raster komen van harmonikagaas 5lA ki lometer lang en 4 meter hoog. Daar op komt nog een schuin geplaatst stuk van prikkeldraad van een meter hoog. Is er tóch een leeuw die wil uitbreken dan wordt het dier afge schrikt door een schrikdraad zodra hij zich tegen het raster wil opwerken. Helemaal bovenaan het raster bevindt zich tenslotte nog een alarm draad die de bewakers op iets bij zonders attendeert. Dat behoeft niet alleen een leeuw te zijn, want het is vrijwel uitgesloten dat een leeuw, op welke wijze dan ook, bovenin het ras ter komt, maar het kan ook zijn dat een boom op het raster valt. Ja, dan zou een hele leeuwenfamilie de be nen kunnen nemen De heer Van Hooff wil geen enkel risico nemen. Buiten het raster heeft hij een strook bos laten kappen en nóg een hekwerk laten aanbrengen opdat zelfs niet een verdwaalde wan delaar in het bos te dicht bij het hoge raster kan komen. De herten en reeën op de Veluwe kunnen dus gerust zijn en ook de bos wachter op zijn eenzame post.... Een groepje jonge mannen uit Burgers' Dierenpark. Van hen gaan er enkele mee het bos in. Vommercie dit leeuwen park? „Ja, natuurlijk," zegt de heer Van Hooff. „Het particuliere dieren park (Burgers is de grootste, niet-ge- subsidieerde diergaarde van Europa 2000 dieren) heeft de grootste moeite het hoofd boven water te hou den. Ik ben dit leeuwenpark begon nen in de goede verwachting dat het de financiële positie van Burgers zal verstevigen." Burgers heeft in de wereld van de dierentuinen een zeer goede naam. Ingewijden hebben zich er vaak over verwonderd dat de familie Van Hooff zich zó lang zóvele offers getroostte tot instandhouding van de tuin. Het is algemeen bekend dat het veel gemak kelijker is een commercieel dieren park te drijven dan een goed dieren park goed voor de dieren. Het meest ideale dierenpark is eigenlijk een park zonder bezoekers, maar ja, dat is nu eenmaal niet mogelijk. Zo zijn er in Burgers dieren die pu bliek trekken (olifanten, tijgers, leeu wen, beren, apen), maar ook dieren, die dat niet doen, maar „waaraan", zoals de heer Van Hooff zegt, „wij emotioneel gebonden zijn". Het park van de leeuwen zal zijn gaarde een gezonde financiële basis moeten ge ven, opdat er in de toekomst nog meer uitbreidingen kunnen worden gedaan. Burgers' directeur gelooft overi gens niet dat een leeuwenpark tot in lengte van jaren attractief kan blijven. Hij heeft al enkele jaren ook andere plannen in het hoofd. Hij zegt niet welke die plannen zijn, maar hij noemt ze de „follow-up" van het leeuwenpark. De tijd vraagt steeds om nieuwe dingen. Men ziet dat aan het Dolfina rium in Harderwijk. Al in 1956 begon de heer Van Hooff met plannen voor een dolfinarium bij Arnhem. Hij stuitte toen op moeilijkheden bij de onder handelingen met de gemeente. Ja, en toen kwam Harderwijk. Van een dolfinarium naar een r leeuwenpark. Zijn idee was kennelijk niet exclusief en daarom is Burgers betrekkelijk plotseling met het plan voor de dag gekomen, nadat in spoedvergaderingen van alle kanten een fiat kwam. Fiat ook van de planologen die er overigens streng voor waken dat de Veluwe een pretpark gaat worden met rasters en kassa's. De situatie van het leeuwenpark van Burgers belemmert de open relatie van de stad naar het Veluwe-massief overigens niet, ver telde ons een planoloog. Dat er ooit nóg een dergelijk plan voor de Veluwe zal slagen... we denken van niet. De Engelse circusman Chipperfield, pro motor van leeuwenparken, heeft, voordat hij in Tilburg succes had, zijn neus op de Veluwe al een keer ge stoten. De opzet van Burgers lijkt serieus genoeg om deze Veluwenaar exclu siviteit voor dit deel van Nederland te garanderen. I et leeuwenpark zal heel wat bezoekers trekken. Er zit een beetje sensatie in natuurlijk op de wegen (2Va kilometer) blijven, portieren en raampjes dicht en maar kijken, terwijl vier in zebra-strepen geverfde Landrovers gereed staan om in te grijpen als er wat mocht ge beuren. ian alles is gedacht. Wie een lekke band krijgt, mag niet gaan wisselen; dat doet de leeuwen brigade, maar wie uit de auto komt of buiten het asfalt van de wegen rijdt... die kan geen aanspraak maken op schadevergoeding. Bij het tientje zit wel een verzekering in voor hen die zich aan de spelregels houden. Twee van de vier Landro vers Ifoto onderI die de heer Van Hooff in het leeuwen park zal inzetten voor de con trole van, en eventuele hulp verlening aan hen die in het park met panne komen te zit ten.

De Vallei | 1968 | | pagina 9