Veenendaals dagblad President Johnson stelt zich niet herkiesbaar W ASHINGTON President Johnson heeft gister avond in een toespraak tot het Amerikaanse volk, die door de televisie werd uitgezonden, twee belangrijke be sluiten bekendgemaakt, die zonder twijfel van verstrek kende betekenis zijn voor de binnen- en buitenlandse politiek der Verenigde Staten: Nog wel luchtaanvallen in en bij grenszone Buiten Winst in België voor federalisten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei dringend beroep op hanoi sprakeloos Drie doden in verkeer op de Veluwe DE MENS EN DE STAATSMAN Veel wind McCarthy Nederlaag voor C.V.p. Rotterdammer sloeg zijn vader dood Man overleden na bedrijfsongeluk Zaak leent ton van personeel 1. De president heeft een staking van de bombarde menten op Noord-Viëtnam gelast met uitzondering van een gebied ten noorden van de gedemilitariseerde zone; daar immers vormen de Noordviëtnamese strijdkrachten een directe bedreiging voor de voorste posities der ge allieerden. 2. Voor de komende presidentsverkiezingen zal John son zich niet kandidaat stellen. RICHTLIJN Dagen van april (I) GROTER AANDEEL ONHERROEPELIJK THIEU TEGENSTELLINGEN MOEILIJKE TIJD Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt Fn 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden /*1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 78 AMERIKA STAAKT BOMBARDEMENTEN Het staken van de bombardementen zou zich tot geheel Noord-Viëtnam kunnen uitstrekken als Hanoi een soortgelijk gebaar van goede wil zou maken, aldus de president. Hij kon niet, zo vervolgde hij, onmiddellijk al le bombardementen op Noord-Viët nam laten staken zolang een dergelijke beslissing de levens van de Ameri kaanse soldaten en hun bondgenoten direct In gevaar brengt. Johnnon sprak de hoop uit. dat er snel onderhandelingen zullen komen over de kern van het vredesprobleem en dat Hanoi niet zal proberen voor delen te trekken uit het pas-op-de-plaats maken door de V.S., wanneer derge lijke besprekingen zouden worden ge opend. Hij deed vervolgens een her nieuwd beroep op Engeland en de Sovjet-Unie, in hun hoedanigheid van voorzitters der Geneefse conferentie, en permanente leden van de Veiligheids raad. alles te doen wat in hun vermo gen ligt om een waarachtige vrede in Zuidoost-Azië te bevorderen. Hierbij zal men dan uit moeten gaan van het thans bekendgemaakte gebaar van Amerika. Johnson zei dat de de-escalatie een zijdig en onmiddellijk plaatsvindt. „Vanavond heb ik onze luchtstrijd krachten en de marine opdracht gege ven geen aanvallen meer te doen op Noord-Viëtnam, met uitzondering van de gedemilitariseerde zone. Het Amerikaanse staatshoofd zei voorts, dat hij zijn volk bij herhaling verzekerd had dat strijdkrachten „die nodig zijn om onze taak daar uit te voeren" naar Vietnam gezonden zou den worden. „Met dit als richtlijn heb ben wij onlangs een uitbreiding tot on- Jfeitelijk beginnen we pas in paas- maand te bemerken, dat de natuur goed op gang raakt. Maart geeft nog slechts weinig avances te zien; de ont plooiing van lover en lot vordert, alle drang en drift ten spijt, maar weinig, doch de echte ontbc'lstering voltrekt zich eerst in april en soms moeten we tot de tweede helft wachten. Heimans en Thijsse hebben een halve eeuw ge leden in hun haast vergeten „Wandel boekje" terecht beweerd: „Al heeft de lente zich verlaat tot half april in de laatste helft der maand halen alle gewassen hun schade wel weer in". De lieve mei moge ons het ware voor jaar brengen de vandaag begonnen voorganger is er de ouverture, het preludium van. Het schenkt veel ge noegen en satisfactie de voorbereidin gen en de prachtige organisatie van Moeder Natuur 'n week of drie, vier te volgen en te zien, hoe de lente voortwandelt langs haar groenend pad, begroet door haast alle terug gekeerde zomervogels. Er vlaagt nu en dan nog een afscheid van de winter over de sterren der bosanemoontjes, het boterbloemachtige speenkruid en de gouden trosbloei der esdoorns, maar zelfs al wordt er een enkele maal een donzig-witte guirlande om de narcissen van de hof en de paarse hondsdraf in de achtertuin gelegd, ja zelfs al verdwijnt de tere confetti van de aalbessen en de rood uitgedoste ribes ook voor een poosje onder de poeiersuiker van een late sneeuwbui toch voelt ge, dat zulke hinderpalen de komst van de lente niet belem meren. 1 april '68 A. B. WIGMAN geveer 525.000 man goedgekeurd. In verband met het nieuwe vijandelijke offensief zonden wij enkele weken ge leden ongeveer elfduizend man mari niers en luchtlandingstroepen extra naar Vietnam. Daarbij waren geen ar tillerie, tanks, vliegtuigen, medische en andere eenheden, die nodig zijn om de ze infanterietroepen te steunen. Ten einde te bereiken dat zij maximaal ef fectief zijn dienen we, in de komende vijf maanden, naar schatting 13.500 man naar Viëtnam te zenden," aldus Johnson, die een beroep deed op pre sident Ho Tsji-minh van Noord-Viët nam om positief op „deze nieuwe stap naar vrede" te reageren. „Zelfs de beperkte bombardementen op het noorden kunnen spoedig beëin digd worden wanneer onze zelfbeheer sing wordt beantwoord door Hanoi". Of een volledig stopzetten van de bom bardementen in de toekomst mogelijk la zal door de gebcur&n&sen worden beslist, zei hij. uohnsort sei een onmid dellijk begin van serieus op vrede ge richte besprekingen te wensen. „We ne men aan dat Hanoi gedurende deze on derhandelingen geen profijt van onze intoming zal trekken." De Verenigde Staten zullen de heruit- rusting van de Zuidviëtnamese strijd krachten versnellen om de verhoogde vuurkracht van de tegenstander te kun nen weerstaan. Daardoor zal Zuid-Viët- nam een steeds groter aandeel in de oorlogsoperaties kunnen nemen. John son schatte de extra uitgaven voor de defensie op 2,5 miljard dollar in het lo pende belastingjaar en 2,6 miljard in het op 1 juli beginnende nieuwe belas tingjaar. Over het presidentschap zei Johnson het volgende: „Wij moeten hetgeen wij tot stand hebben gebracht, niet verloren doen gaan door achterdocht en egoïsme. Met deze overtuiging heb ik besloten niet toe te staan dat het presidentschap op welke wijze dan ook betrokken raakt bij partij-verdeeldheid die zich in dit politieke jaar voordoet. Met de zonen van Amerika op het slagveld, de toe komst van Amerika thuis in het geding en onze hoop en die van de wereld op vrede elke dag op het spel, geloof ik niet dat ik een uur of een dag van mijn tijd zou moeten wijden aan per soonlijke partijzaken of andere plichten dan die van dit ambt, het president schap van uw land," zo verklaarde Johnson, die daarop de als een bom inslaande mededeling deed: „Ik zal niet streven naar en ik zal ook niet aanvaarden de benoeming door mijn partij voor een nieuwe termijn als uw president". Door zijn besluit heeft Johnson, die op 22 november 1963, na de moord op John Kennedy, het presidentschap op zich nam het strijdtoneel van de in november te houden presidentsverkie zingen ontruimd en overgelaten aan twee mannen, die ernaar streven door de Democratische partij kandidaat te worden gesteld: senator McCarthy en de broer van de vermoorde president, Robert Kennedy. Misschien dat zich bij hen nog vice-president Humphrey voegt. De populariteit van Johnson was da lende. Een Gallup-opinie-onderzoek van gisteren gaf hem slechts de steun van 36 procent van de ondervraagden, het laagste percentage dat hij ooit had ge kregen. Een soortgelijk besluit nam zestien jaar geleden president Truman. Gene raal Eisenhower versloeg daarop de Democratische kandidaat Stevenson. Er was een glimp van tranen in de ogen van de president toen hij de cli max van zijn rede bereikte. Mevrouw Johnson zag er echter gelukkig uit. Direct nadat haar man zijn toespraak had beëindigd sprong zij op om hem te omhelzen. Dit voorbeeld werd ge volgd door haar beide dochters Lynda en Luci. Johnson zei na zijn toespraak dat het besluit om niet met de verkiezingen mee te doen onherroepelijk is. Op een informele persbijeenkomst in de privé-vertrekken van het Witte Huis zei Johnson, die er nu ontspannen uitzag en onderwijl van een bord cho coladepudding genoot, dat hij de vre- in Viëtnam bovenaan zijn prioriteiten lijst had geplaatst. De perssecretaris van Johnson zei dat de president zijn besluit al geduren de meer dan een jaar had overwogen. Hij had er over gedacht om het bij de Zijn stropdas omlaagge schoven en in overhemd werkte president Johnson aan de belangrijke rede, die hij gisteravond over de oorlog in Viëtnam en de presidentsverkiezingen heeft gehouden. 0 Een dag voor Johnson zijn op zienbarende toespraak tot het Amerikaanse volk hield vertrok zijn schoonzoon kapitein Charles Robb (echtgenoot van Lyndanaar Viët nam. Zijn vrouw bracht hem naar de luchtmachtbasis Norton (Califor- nié). O boodschap aan het Amerikaanse volk in januari van dit jaar bekend te ma ken. De secretaris liet een ontwerp zien, dat Johnson voor die gelegenheid ge reed had gemaakt, maar toen niet werd gebruikt. Hij besloot echter in de af gelopen twee dagen dat de tijd nu was gekomen. President Van Thieu zal vanavond een toespraak tot het Zuidviëtnamese volk richten in verband met het be sluit van zijn Amerikaanse ambtge noot de bombardementen op Noord- viëtnam voor het grootste gedeelte te staken. President Thieu zei gisteren nog: „Als de bondgenoten de strijd willen staken dan is dat hun goed recht, maar wij zullen door blijven vechten". Hij leverde daarnaast kritiek op „sommige Amerikanen die zich verzetten tegen het zenden van versterkingen naar Zuid-Viëtnam en een coalitieregering bepleiten". WAUKESHA Senator McCarthy, tegenstander van Johnsons Viët- nampolitiek, was enkele ogenblikken met stomheid geslagen toen hij hoorde, dat de president zich van het verkiezingstoneel had terug getrokken. Terwijl de aanhangers van McCarthy, die op een verkie zingsbijeenkomst sprak, een enthou siast gejuich lieten horen, zei de senator tenslotte: „Ik hoop dat dit zijn weerslag zal vinden in de voor verkiezingen die morgen in Wiscon sin worden gehouden". VAASSEN Op de weg langs het kanaal van Apeldoorn naar Zwolle zijn zaterdag op het kruispunt bij de Cannenburgherbrug te Vaassen twee personenauto's tegen elkaar gebotst. De inzittenden van een van de auto's, de 35-jarige heer E. T. Gerlag uit Schiedam en de 42-jarige N. van Ga len uit Den Haag, waren op slag dood. DOORNSPIJK Een botsing met een bromfietser heeft zaterdagavond laat op de Zuiderzeestraatweg onder Doornspijk het leven gekost aan de 36-jarige motorrijder H. Bouw uit Nunspeet. Zijn vrouw, die achterop zat, werd licht gewond. De bromfietser is vrij ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. VLEUTEN Tussen de verwrongen wrakstukken van een bestelauto, wer den zaterdagavond te Vleuten vier mensen vandaan gehaald. Twee van hen, de 22-jarige G. D. C. Frijlink en de negentienjarige mejuffrouw W. Dan- vers, beiden uit Utrecht, zijn in de ziekenauto aan hun verwondingen over leden. De twee anderen werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de auto uit een bocht in de Utrechtseweg vloog en tegen een boom botste. HULSBERG Een rit met een ge leende motorfiets is de 23-jarige W. H. G. Lassauw uit Hulsberg noodlottig ge worden. Hij kwam om het leven toen hij met de motorfiets tegen een muur botste. RIJNSATERWOUDE Doordat hij midden op de weg liep is gisternacht de 71-jarige J. L. de Wagenaar uit Rijnsaterwoude in zijn woonplaats aan gereden door een auto. Hij is kort na het ongeluk overleden. BRUSSEL De Belgische Christelijke Volkspartij (CVP) de grootste van de traditionele partijen, heeft gisteren bij de Kamerverkiezingen een zware nederlaag geleden. Z(j verloor volgens prognoses op grond van nog onvolledige uitslagen negen zetels, waarvan er zes in Vlaanderen naar de federalistisch ge tinte Volksunie gingen, drie in Wallonië en Brussel naar de combinatie van de eveneens federalistische FDF (Front van Democratische Franssprekenden) en Waalse beweging. In 1965 was de CVP reeds door een verlies van 19 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordigers die 212 zetels telt teruggevallen op 77 mandaten. De Belgische socialistische partij (BSP) die in 1965 een verlies van 20 ze tels leed en terugliep tot 60. gaat ver moedelijk vier zetels verliezen (een winst in Vlaanderen, twee verlies in Brussel en drie verlies in Wallonië). De liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang (PW), de derde van de traditionele partijen, schijnt een ver lies van een zetel tegemoet te gaan. In 1965 was de PVV de grote winnaar toen zij van 20 op 48 Kamerzetels kwam. Deze prognoses zijn opgemaakt op grond van gedeeltelijke uitslagen van vanochtend. Zij voorspellen dat de Volksunie acht zetels zal winnen en op 20 zetels zal ko men, dat de combinatie FDF/Waalse beweging met 7 zetels winst op 12 Ka merzetels zal komen en dat de commu nisten een zetel zullen verliezen en vijf vertegenwoordigers in de Kamer zullen hebben. De CVP was de verkiezingsstrijd, die volledig in het teken van de Vlaams- Waalse tegenstellingen inzake de Leu vense universiteit en het statuut van de hoofdstad Brussel heeft gestaan, inge gaan met een Vlaamse en Waalse vleu gel, die t.a.v. deze meningsverschillen lijnrecht tegenover elkaar stonden. Op vallend is dat de gemeenschappelijke Vlaams-Waalse lijst waarmee de aftre dende CVP-premier Vandenboeynants in Brussel uitkwam, de partij in de hoofdstad voor verlies heeft bewaard. Alle waarnemers zijn het erover eens, dat de regeringsvorming na deze ver kiezingsuitslag bijzonder moeilijk zal zijn. Senaatsvoorzitter Struye, die kan- diedaat was op de succesvolle Brussel se lijst van Vandenboeynants, zag in de versterking van de federalistische stro mingen in Vlaanderen en Wallonië een gevaar voor de regeerbaarheid van het land en hij voorzag de mogelijkheid van een regering van nationale een heid. De aftredende minister van Open bare Werken, De Saeger, een der lei ders van de Vlaamse CVP, sloot nieu we verkiezingen binnen korte tijd niet uit. Ook de zegevierende leider van de Volksunie Vanderelst voorspelde een moeilijke tijd voor België. Dit was vol gens hem echter een „zure appel", waar het land doorheen moest om tot een mo derne staatsstructuur te komen. Van derelst meende dat „het nog een ver kiezing te vroeg" was voor deelneming van zijn partij aan een regeringscoali tie. Hij stelde voorts het succes van zijn partij tegenover de stilstand van de li berale PW, die van de traditionele partijen zich het sterkste voor het be houd van de unitaire staatsstructuur in België heeft uitgesproken. ROTTERDAM De 56-jarige uit voerder J. H. is zaterdagavond in zijn huis in de Woutri^astraat in Rotterdam door zijn zoon, de 23-jarige Maris H., doodgeslagen met een rookstandaard. De dood van de uitvoerder was de noodlottige climax van een reeks hef tige ruzies, die zoals de buurt al ge ruime tijd wist de verhoudingen in het gezin van het slachtoffer ernstig hadden verstoord. De oorzaak van de ze voortdurende onenigheid in het ge zin was de drankzucht van de uitvoer der. De politie had in het verleden al ver scheidene keren te hulp moeten komen als de man in een dronken bui thuis te keer ging. Ook zaterdagavond ontstond ruzie tussen H. en zijn vrouw, kort nadat de man tegen half acht onder invloed was thuisgekomen van een kroegentocht, die hij 's morgens om half tien was be gonnen. De onenigheid liep zo hoog dat de vrouw met een vijfjarig kind het huis uitvluchtte. Intussen had de 23-jarige zoon Maris, die op een bovenverdieping verbleef, zich in de twist gemengd, daarbij par tij kiezend voor zijn moeder. Waarschijnlijk in een hevige vlaag van woede greep hij een zware rook standaard, waarmee hij zijn vader uit volle kracht een slag op het hoofd gaf. De man werd zodanig getroffen, dat hij onmiddellijk ineen zakte en vrijwel direct overleed. De politie, die door de buren voor de zoveelste ruzie was gewaarschuwd, trof even later de jongeman ontred derd in de woning aan. Hij was ernstig overstuur en liet zich gewillig aanhou den en wegbrengen. DEN HELDER In het ziekenhuis Parkzicht in Den Helder is zondag de 45-jarige P. J. Visser uit Den Helder overleden. Donderdag jl. had hij zwa re brandwonden opgelopen tijdens zijn werkzaamheden in de munitietechni- sche werkplaats in Den Helder. Door nog onopgehelderde oorzaak brak bij het verpakken van rookgranaten van een der projectielen de brandbare in houd naar buiten. „Ik heb dagelijks geleefd met de prjjt van de oorlog. Ik weet van het leed en de twijfel die hü veroorzaakt heeft" woorden van president John son, hedennacht gesproken tot heel de wereld. Woorden ook van een moe gestreden man die, voordat hij zijn voor een mens haast te zware taak aan anderen zal gaan overdragen, nog een laatste en indrukwekkende po ging wil doen zijn land en de mens heid te verlossen van wat heel pro zaïsch heet „de kwestle-Viëtnam", maar wat in de loop der paren veel meer is geworden dan een lokaal con flict. Viëtnam is een splijtzwam geworden. In Amerika zelf en in heel de Weste lijke wereld. Viëtnam is geworden tot een stuk emotionaliteit, tot een angst schreeuw van een naar vrede snak kende mensheid de kreet „John- son-moordenaar" is er een voorbeeld van. Voor vele mensen gaat het hier niet meer om gelijk of ongelijk, om schuld of onschuld men wil alleen maar dat er een einde aan komt. En naar het scheen stond Johnson dat einde in de weg. wilde hij niet dat er een einde aan kwam voor en aleer „zijn" overwinning vaststond. De mens Johnson is onder deze (on rechtvaardige) last en laster bijna bezweken. Hij wenst geen kandidaat meer te zijn voor een nieuwe ambts periode als president van de Verenig de Staten. In januari van het volgend jaar zal hij zijn ambt overdragen aan wie dan ook. Dat besluit moet hem zwaar gevallen zijn. Om twee redenen vooral. De eerste is dat nu de emotio naliteit het lijkt te gaan winnen van de nuchtere redenering. Johnson was, is en blijft overtuigd van de juistheid van zijn politiek in Viëtnam en vele miljoenen in heel de wereld staan op dit punt achter hem. De kans dat het Viëtnamese volk inder daad in vrijheid zal kunnen beslissen over zijn eigen toekomst, zal door een afgedwongen vrede eerder groter dan kleiner worden. Maar ook binnen lands bezien moet Johnson een zware strijd met zichzelf gevoerd hebben voor en aleer hij tot zijn besluit kwam. Juist hij is de voorvechter van de rechtvaardige en welvarende samenle ving die hij zich voor Amerika droom de en hij was stellig van plan om in een volgende ambtsperiode al zijn krachten daarvoor in te zetten. Ook daarvan heeft hü nu afgezien zo bezien bevatte de toespraak van van nacht een stuk tragiek, de tragiek van een groot man die zjjn idealen niet zal mogen volbrengen. Maar niet alleen de mens Johnson Is vannacht aan het woord geweest ook en vooral de staatsman Johnson heeft van zich afgeslagen. Hij heeft de rollen omgedraaid. Het woord is nu aan al die mensen UNO-secre- taris Oe Thant aan het hoofd dio het steeds hebben doen voorkomen alsof Amerika slechts de bombarde menten op Noord-Viëtnam hoefde te staken om de vrede te verwezenlijken. Zij zullen nu hun woorden waar moe ten maken men mag hopen en bid*- den, dat ze het ook inderdaad kunnen. Dat ze inderdaad zoveel invloed heb ben in Hanoi (en in Peking) dat men daar bereid zal zijn mee te zoeken naar een rechtvaardige oplossing van het conflict. Vooralsnog hebben we daarin niet zo heel veel vertrouwen. Het interna tionale communisme heeft vermoede lijk veel meer aan een voortsudderen van deze hele kwestie juist omdat die het westen zo verzwakt dan aan vrede. Zelfs als die vrede hun wellicht een meer dan redelijke in vloed zou verschaffen in de gang van zaken in Zuid-Viëtnam. Het gaat hun immers niet om Viëtnam het gaat er hun om de „kapitalistische wereld'* aan het wankelen te brengen. En daarin zijn ze tot dusverre redelijk geslaagd. Vrede brengt hen alleen maar verder van hun doel af. Daar om zal de tijd spoedig leren welke tegenzet men zal doen tegen de voor hen ontmoedigende stappen van Johnson. APPINGEDAM Het personeel van Brons Motorenfabriek in Appingdam gaat de baas 100.000 gulden lenen. Het geld is hodig om een belangrijke uit breiding van in totaal één miljoen gulden te financieren. De onderne ming gaat zich namelijk specialiseren in hydraulische apparatuur. De „ton" zal geleidelijk op tafel ko men. Naar klasse dragen de 390 werk nemers twee tot twaalf procent van hun salaris bij. Van 1970 af zal het geld inclusief zeven procent rente worden terugbetaald. '■pussen een gebied van hoge lucht- druk, dat zich uitstrekt van de Azoren over de Golf van Biscaje tot in de Balkan, een lagedrukgebied ten westen van Ierland en een lagedruk gebied ten westen van Noorwegen wordt in onze streken een zuidweste lijke stroming in stand gehouden. Een koufront, dat de scheiding vormt tus sen deze twee systemen, ligt boven Engeland en strekt zich verder uit over de Noordzee tot in Denemarken en Polen. Het komende etmaal verplaatst het lagedrukgebied ten westen van Ierland zich geleidelijk in oostelijke richting naar de Noordzee. Hierdoor komt het frontale systeem dichtbij ons land te liggen, zodat op wat regen gerekend kan worden. Daar de luchtdrukver- schillen daarbij ook groter zullen wor den, zal de wind geleidelijk toenemen, aan de kust tijdelijk tot hard uit zuid westelijke richting. In het tempera- tuurverloop komt nog maar weinig verandering.

De Vallei | 1968 | | pagina 1