Politie in New York vreest een golf van brandstichtingen „VVD moet eigen Dronten juichte prinselijk paar toe tegengaan" MARKT KOOPJES GESNEDEN GROENTE 28 UIT 38 ONZE SLAGERIJ Oost-Nederland had ook „Boekenbal' Mussolini zou bigamist geweest zijn Tweede lustrum van jeugdfestival „Velp Quarles van Ufford- prijs niet toegekend NIEUWE VORM VAN MONETAIRE RESERVES Rembrandts zijn wel echt in Amerika ÖY)6 wil niet met PvdA als „één pot nat" worden gezien DINSDAG en WOENSDAG DINSDAG: WOENSDAG: TOENEMENDE TERREUR VAN EXTREMISTEN Hoger dividend bij Domus Yeel gewonden na ruzie om modeshow Drie Duitsers wegens spionage aangehouden Misschien „fusie" tussen twee Staten in Afrika Buiner fabriek ontslaat zestien man Zeiler Rose in storm bij Kaap Hoorn Studenten namen 21 autobussen mee Akkoord in Stockholm UIT DE KERKEN op Lib. Democratisch Centrum meent NED. CREDIETBANK: Betere pensioenen passend antwoord op niet haalbare looneisen ONDERZOEK IN ETHIOPIË Fotokopie SUPERMARKT BRENGT naar keuze Hutspot, Rode Kool, Savooie kool, Zuurkool en geschrapte WorteltjesV2 kilo HARDE UIEN kilo VERSE KASSPINAZIE heel kilo VERSE WORST 500 gram MAGERE SPEKLAPPEN 500 gram MAANDAG I APRIL 1968 NEW YORK (Reuter) In vier grote warenhuizen in New York zijn po gingen tot brandstichting gedaan. Alle warenhuizen zijn door de politie gewaarschuwd, bijzondere veiligheidsmaatregelen te nemen en te rekenen op een golf van brandröchtingen. De branden in New York waren vrijdag voor afgegaan door een reeks warenhuisbranden in Chicago, waar in enkele uren voor miljoen dollars schade werd aangericht. i" HENGELO Oost-Nederland heeft zaterdagavond en -nacht z'n eerste boe kenbal gehad. Het is een rustig feest geworden in het zalencomplex van het concertgebouw te Hengelo, waar de commissaris der Koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de gebeurtenis inleidde. Hij noemde een eigen boekenmanifesta- tie in het oosten des lands een zinvolle zaak, aangezien deze de mogelijkheid biedt de eigen waardering voor het boek tot uitdrukking te brengen. Hij zei de indruk te hebben dat op boekenma- nifestaties wel eens te veel aandacht wordt geschonken aan de literaire waarde. Het is ook goed het boek te zien als uiting van grafische kunst en vormgeving of als mogelijkheid tot overdracht van kennis, ontwikkeling en beschaving. Het boek geeft de moge lijkheid kennis te nemen van wat een ander beroert, daarom is het goed aan het boek grote aandacht te schenken, aldus Overijssels Commissaris der Ko ningin. AMSTERDAM Verbetering van de pensioenvoorziening, een gedurig klem mend vraagstuk zolang het proces van geleidelijke geldontwaarding niet wordt gestopt, kan een passend antwoord vor men op looneisen, voor zover deze on der omstandigheden onvoldoende reke ning houden met de grenzen, die een harmonische economische ontwikke ling stelt. Dit zegt het jaarverslag over 1967 van de Nederlandse Credietbank N.V. Verbetering van de pensioenvoorzie ningen, voor zover ingegeven door de nadelige gevolgen van de geldontwaar ding, betekenen voor het ene bedrijf een schuchter begin van pensionering op basis van het laatst genoten sala ris, voor andere, die deze modaliteit reeds kennen, een stap op de weg naar waardevaste en welvaartsvaste pen sioenen. Laatsgenoemde doeleinden ver enigen zich moeilijk met een kapitaal dekkingsstelsel. De praktijk is dan ook veelal, dat formeel „final pay" resp. waardevastheid niet geldt, doch dat uit toeslagen een als ideaal gestelde situa tie ten dele wordt benaderd. Het is genoegzaam bekend, zegt het jaarverslag, dat het bankwezen in Ne derland fh een periode verkeert van zeer snelle, ja stormachtige ontwikke ling. Er zijn een drietal ontwikkelingslij nen waarneembaar: 1.Voor een algemene bank als de Ned. Credietbank wordt het steeds meer noodzakelijk op financieel terrein een geïntegreerde service, genaamd „com pleet dienstenpakket" aan te bieden. Voor het bedrijfsleven hebben de finan- cieringsvormen veranderingen onder gaan, en voor de particulieren zijn nieu we diensten op financieel terrein inge voerd. Aanpassing bij deze evolutie is een noodzakelijke eis. 2. De strijd om de creditgelden heeft geleid tot een dienstverlening, die zich ook richt op het aantrekken van gelden van derden, waar vroeger nauwelijks aandacht aan werd geschonken. Door nog steeds stijgende welvaart immers is het aantal personen, die financieel voor het bankwezen van belang zijn vergroot. 3. De toenemende internationalisatie is vooral bij het bedrijfsleven waar neembaar en maakt belangrijke aan passingen in de bankwereld noodzake lijk. Hierbij hebben zich in Nederland duidelijke concentratieverschijnselen in het bankwezen gedemonstreerd. Volgens de directie vormen fusies niet altijd de oplossing voor het realise ren van de gestelde doeleinden. De door de Ned. Credietbank gekozen oplossing biedt h.i. grote aantrekkelijkheid (be doeld wordt de associatie met The Cha se Manhattan Bank en met Pierson, Heldring en Pierson). Volgens de direc tie behoren werkelijk volledig interna tionale bankfusies, zelfs binnen de EEG, voor een voorzienbare tijd tot de uto pieën. De overheid immers zal het eigen nationale karakter van althans de totaliteit van het bankwezen in eniger lei vorm willen handhaven. Het totale zakenvolume van de Ne- derlandsche Credietbank N V. is in 1967 niet onbelangrijk toegenomen. Dit blijkt uit de stijging van het balanstotaal met bijna 25 pet en uit een stijging van de bruto baten met bijha 17 pet. De stij ging van de bruto-winst bleef beperkt tot ca. 6 procent. Behalve de verkrapping in de rente baten speelt de kostenontwikkeling hier bij een grote rol. Het kostendjfer steeg van f. 13,1 miljoen tot f. 16,5 miljoen voorgesteld wordt 'n onveranderd divi dend nl. voor de aandelen A 12 procent waarvan 10 procent in contanten en procent in aandelen B, en voor de aan delen B 10 procent waarvan 8 procent in contanten en 2 procent in aandelen B. De rentebaten namen toe van f 11,9 miljoen tot f. 13,5 miljoen, de provisie van f. 11,8 miljoen tot f. 14,1 miljoen Het saldo winst komt uit op f. 5,2 mil joen (v.j. f 4,8 miljoen). Aan het reser vefonds wordt f. 1,2 miljoen toegevoegd waarvan f. 478.240 ter compensatie van het bedrag, dat aan de agioreserve zal worden onttrokken, zulks in verband met het dividend-voorstel. Maar terwijl men in Chicago de branden wijt aan de activiteiten van „blanke extremisten", zegt de politie van New York ronduit dat daar jonge negers de schuldigen zijn. Verscheide- nen zijn op heterdaad betrapt. De scha de in de vier New Yorkse warenhui zen is gering, omdat in alle gevallen de branden tijdig werden ontdekt. De in New York getroffen zaken zijn wereldberoemde warenhuizen: Macy's het grootste warenhuis ter wereld Gimbel's, Klein en Bloomingdale's. In Macy's bijvoorbeeld werden twee jonge negers erop betrapt dat zij ben zinebommen trachtten te plaatsen. De bommen ontbrandden niet en de jon gens wisten in de zaterdagse drukte te ontsnappen. In andere zaken werkten de benzinebommen (Molotofcocktails) wel, maar zij konden bijna onmiddel lijk met poederblussers onschadelijk worden gemaakt. In alle gevallen wis ten de daders in de drukte te verdwij nen. Wat er in Chicago vrijdag is ge beurd is eigenlijk nog een raadsel. Eerst werd gesproken van brand stichting. Later werd dat herroepen. De politie zei toen dat de oorzaak van de branden onbekend was. Maar zij kon dat maar moeilijk volhouden na dat de directie van een warenhuis had verklaard dat er op twaalf plaatsen te gelijk brand was uitgebroken. Daarna kwam de lezing dat de bran den het werk waren van een organisa tie van blanke extremisten, die pro beerde zo onrust te zaaien. De directie van een van de getroffen bedrijven nam met die uitleg geen genoegen en beschuldigde de politie en de brand weer ervan, de ware oorzaak van de branden te verdoezelen om welke rede nen dan ook. De Federale recherche (FBI) stelt nu een onderzoek in, omdat er waar schijnlijk direct verband bestaat tus sen de reeks branden in warenhuizen in Chicago en in New York, ROTTERDAM Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de NV Maatschappij tot Exploitatie van Onroerend Goed Domus te Rotterdam, te houden op 21 mei, zal worden voor gesteld een dividend uit te keren van 17 procent (vorig jaar 16). ADDIS ABEBA (Reuter) In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba heeft de politie zaterdag de universiteit bezet na een reeks bloedige botsingen met de studenten, die protesteerden te gen een modeshow die daar zou worden gehouden. Aan beide kanten vielen veel gewonden. Een aantal studenten werd gearresteerd. De modeshow ging tenslotte toch door. Toen de mannequins en de gasten, onder wie echtgenotes van ambassa deurs bij de universiteit aankwamen, stortten de studenten zich op de auto's trokken de vrouwen er uit en ranselden ze af. Andere gasten werden met eieren en vuil bekogeld. De studenten waren verontwaardigd over het feit, dat er Afrikaanse motie ven waren verwerkt in de niet-traditio- nele kledij, die zou worden getoond. De modeshow werd gehouden om geld bijeen te brengen voor betere huis vesting voor de studenten. Van onze correspondent. BONN Op verdenking van spiona ge zijn in West-Bcrlijn en West-Duits- land twee mannen en een vrouw gear resteerd. Op de Westberlijnse Kur- fürstendamm, voor het bekende café Kranzler, werden de chemicus Lothar Sass (41) en zijn vrouw Ruth (34) ge grepen. Sass had voor de Oostduitse gehei me dienst connecties aangeknoopt met ettelijke secretaressen van het minis terie van defensie in Bonn. Zij moes ten hem niet alleen militaire geheimen leveren, maar ook gegevens over offi cieren en ambtenaren, die door zwakke punten in hun verleden vatbaar zou den kunnen zijn voor politieke chanta ge. Zijn vrouw Ruth was zelf eveneens secretaresse op defensie en probeerde een baan te krijgen, bij de staf van bondskanselier Kiesinger. Eén secreta resse, aan wie Sass een luipaard-bont- jasaanbood in ruil voor haar mede werking .waarschuwde de Westduitse contraspionage. Het in Bonn wonende echtpaar werd gepakt toen het op het punt stond via West-Berlijn een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen. In Frankfort is de elektrotechnicus ir. Josef Eitzenberger (62) gearresteerd een Oostenrijker die de leiding heeft van de afdeling elektronica van het Battelle-instituut voor wetenschappe lijk speurwerk in Frankfort. Dit parti culiere instituut verricht onder meer onderzoekingen voor het Westduitse ministerie van Defensie. Eitzenberger zou voor de Sovjet-Unie hebben gespio neerd. ROME Volgens het weekblad „Tri- buna Illustrata" heeft wijlen Benito Mussolini zich schuldig gemaakt aan bigamie en is zijn eerste vrouw on der onduidelijke omstandigheden ge storven. Mussolini zou n.l. eerst zijn getrouwd met Ida Dalser ,een schoonheidsspe cialiste en in 1916, nog geen jaar la ter met Rachele Guidi. De „Tribuna Illustrata", die eigendom is van het Milanese conservatieve blad „Corriere della Sera", beweert, dat Mussolini met mejuffrouw Dalser is getrouwd kort nadat zij in novem ber 1915 het leven had geschonken aan een zoon. Mussolini erkende de jongen, Benito Al bino, voor de wet als zijn kind en gaf hem zijn familienaam. Dit is de eerste maal, dat wijlen de duce openlijk is beschuldigd van bi gamie. Volgens het weekblad heeft Mussolini, toen hij premier was geworden, Ida Dalser laten opsluiten in een krank zinnigengesticht. Vervolgens liet hij de familienaam van de jongen veran deren, onttrok hem aan zijn verwan ten en stuurde hem naar een inter naat. Ida Dalser is volgens de „Tribuna Il lustrata" in 1935 in een krankzinni gengesticht te Venetië overleden. Wat de doodsoorzaak betreft merkt het blad op, dat deze „zeer onduidelijk" was. Er werd eenvoudig gesproken van een hersenbloeding, maar nie mand heeft enig onderzoek kunnen instellen. Rachele Mussolini-Guidi is nog in le ven. Volgens „Tribuna Illustrata" zijn de documenten betreffende het burger lijk huwelijk van Mussolini met Ida Dalser verdwenen, maar in het week blad was een fotocopic opgenomen van de gemeente Milaan, volgens hetwelk de burgemeester van de stad in oktober 1916 heeft verklaard, dat Mussolini, destijds soldaat in de Eer ste Wereldoorlog, zijn vrouw, Ida Dal ser en hun kind recht hadden op een wekelijkse uitkering Mussolini en Ida Dalser hebben volgens het blad in 1913 te Milaan kennis met elkaar gemaakt. Mussolini was toen hoofdredacteur van het socialis tische partij-orgaan „Avanti" en Ida exploiteerde een schoonheidssalon. Hun kind is volgens „Tribuna Illus trata" marine-officier geworden en in het begin van de Tweede Wereld oorlog aan boord van de kruiser „Quarto" naar China vertrokken. „In 1942 is aan zijn verwanten kennis gegeven, dat Benito Albino was over leden", meldt het weekblad zonder hierover uit te weiden. rf VELP Van 12 tot en met 16 augus tus zal in de gemeente Rheden het 10de jeugdfestival „Velp" worden gehouden. In het Huis der Provincie te Arnhem zal Hans Tiemeijer, „de vader" van het festival, de officiële opening ver richten onder het motto „Alles in Be weging". Aan dit tweede lustrum-festival werkt weer een groot aantal bekende kunste naars mee. Het bestuur van de Stich ting Jeugdfestival Velp verwacht uit heel Nederland grote belangstelling. Deelneming staat open voor leerlin- lingen van de hogere klassen van mid delbare scholen. ARNHEM Gedep.Staten van Gel derland hebben besloten de Quarles van Ufford-prijs 1967 niet toe te kennen. De prijs, f 3000 groot, was uitgeloofd voor een compositie geschikt voor uit voering door een amateur-symfonieor kest van kleine bezetting. Het besluit van Gedep. Staten is ge nomen overeenkomstig het advies van een voor deze prijsvraag ingestelde commissie, bestaande uit de heren L. Hanekroot, H. Strategier en B. van Beinum. In een muziekstuk trof de commissie overigens zodanige kwaliteiten aan dat de inzender daarvan door Gedep. Sta ten een aanmoedigingsprijs van f 1000 werd toegekend. Het betreft de compo sitie van Anton van Deursen uit Nijme gen. DAKAR (AFP) De president van de Westafrikaanse republiek Guinea, Sekou Touré, heeft de president van de buurstaat Mali, Modibo Keita, een fu sie tussen de twee landen voorgesteld. Keita brengt op het ogenblik een offi cieel bezoek aan Guinea. De Guinese president herinnerde er aan dat Guinea en Mali vroeger al tot één rijk hadden behoord. Hij zei dat zijn voorstel tot samengaan overeen stemt met de doelstellingen van de re cente conferentie van de aan de rivier de Senegal gelegen staten: Mali. Mau- retanië. Senegal en Guinea. President Keita is niet op; 1 aar op de suggestie van zijn Guinese ambtge noot ingegaan. DEN HAAG Het Liberaal Demo cratisch Centrum heeft het hoofdbe stuur van de VVD gevraagd duidelijk stelling te nemen tegen conservatis me in eigen gelederen. Het vindt dat de VVD spoedig in het openbaar haar standpunt ten aanzien van actuele on derwerpen en belangrijke maatschap pelijke ontwikkelingen moet concreti seren. De verklaring is het gevolg van een motie, die zaterdag tijdens een verga dering van het LDC in Den Haag werd aangenomen. In een andere motie werd de wens ge uit, dat de VVD haar standpunt ten aanzien van Viëtnam herziet. In het verkiezingsprogramma in 1967 stond dat de VVD met kracht het Amerikaan se treven ondersteunt. Het LDC wenst een krachtige ondersteuning van elk reëel streven om door onderhandelingen bij voorkeur via de UNO of door het bijeenroepen van de Geneefse conferen tie te komen tot een vreedzame re geling van het conflict. Op de vergadering in Den Haag werd tevens een nieuw bestuur van het LDC gekozen. Voorzitter is voortaan de heer D. R. F. van Bremen. Het hoofdbestuur van de Jongerenor ganisatie vrijheid en democratie (JOVD) wil dat de regering de zeven honderd miljoen gulden, die vrijkomt door de overschakeling op de omzet belasting over de toegevoegde waar de, gebruikt voor verhoging van ont wikkelingshulp en bestrijding van de werkloosheid. Dit blijkt uit een verklaring die de JOVD gisteravond uitgaf. Zoals bekend, overweegt de regering het extra be drag te gebruiken voor verhoging van de belastingrvrije voet en voor een aanpassing van het tarief van de in komstenbelasting. BUINEN De vakbonden hebben het personeel van de A.S.W.-Appara- tenfabriek in Buinen (Drente) aangera den naar ander werk uit te kijken. Zes tien werknemers zijn er ontslagen met Ingang van de bouwvakvakantie: 15 juli. Vorig jaar zijn ook al tien meh- sen hun baantje kwijt geraakt. De vakbonden hebben de indruk dat de ontslagen niet nodig zijn. De fabriek in Buinen is een onderafdeling van A.S.W. in Nijmegen, waar achthonderd man werken. In Buinen worden geisers omgebouwd voor aardgas. Het is de directie niet gelukt nieuwe orders te krijgen, nu het ombouwen bijna klaar is. Of de fabriek helemaal zal sluiten, wilde de directie nog niet zeggen. Bij de Coöperatieve Handelsvereni ging (CHV) in Tilburg zijn 28 man ontslagen. Slechts zeven mensen blijven in dienst. Het bedrijf wordt gereorga niseerd. Het grootste deel wordt naar Veghel overgeheveld. PUNTA ARENAS De eenzame zei ler Alec Rose, de groenteboer uit Ports mouth, die een zeiltocht om de wereld maakt, was gisteren bezig Kaap Hoorn te ronden. Het weer was slecht, maar Rose (60) seinde dat alles wel was aan boord van zijn 37 voet lange zeiljacht, Lively La dy. Een tanker van de Britse vloot is in de buurt om assistentie te verlenen en ook de Chileense marine houdt twee oorlogsschepen gereed om Rose te hulp te komen. Vliegtuigen van de Chileense luchtmacht houden hem in de gaten op dit moeilijkste en eenzaamste traject van zijn wereldreis. MEXICO (A.F.P.) De studenten van de faculteit voor letteren en wijs begeerte van de universiteit van Mexi co hebben zich meester gemaakt van 21 autobussen van een busonderneming, Zij zijn heftig verontwaardigd over een busongeluk waarvan een van hun vrien den het slachtoffer is geworden bei de benen moesten hem worden afgezet, De studenten willen de autobussen op het terrein van de universiteit vasthou den tot de busonderneming het slachtof fer een schadevergoeding van een half miljoen pesos (140.000 gulden) heeft uit gekeerd. De buschauffeur, die het ongeluk ver oorzaakte, is door de studenten aan de politie overgedragen. SCHIPHOL „Het goud zal een nuttige functie blijven vervullen in het officiële internationale betalingsverkeer, maar het zal niet meer zo overheersend zijn als vroeger". Dit heeft minister Witteveen van Financiën bij zijn terugkeer van de financiële besprekingen in Stockholm verklaard. Hieraan werd deelgenomen door de ministers van Financiën en de presiden ten van de nationale banken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitsland, België, Italië, Ca nada, Zweden en Japan. Zij zijn het eens geworden over het scheppen van een nieuwe vorm van in ternationale monetaire reserves, dat wel wordt bestempeld als papieren goud. Frankrijk heeft echter z'n goedkeuring aan het plan, dat nu aan de parlemen ten zal worden voorgelegd, onthouden. De Franse minister van Financiën, Debré, vreesde dat het plan maar een lapmiddel is en dat het een zwakke po ging is tot het creëren van een soort van geld dat een grote desillusie zal op leveren voor hen die er vertrouwen aan zouden schenken. Frankrijk heeft slechts ingestemd met de plannen om de samenwerking tussen de nationale banken te verster ken. Volgens het plan kan elk land dat lid is van het Internationale Monetaire Fonds (106 leden) van de andere leden leningen krijgen om tijdelijke tekorten op de betalingsbalans te overbruggen. Landen met overschotten op hun beta lingsbalans zorgen dan dat het geld er komt. Minister Witteveen, die de Franse af wijzing eerder politiek dan zakelijk noemde, zei dat het plan ook zonder Frankrijk kan doorgaan, omdat de Franse betalingsbalans in evenwicht is, .Landen als Duitsland en Italië, die op het ogenblik grote overschotten hebben, nemen nu een sleutelpositie in". De speciale kredieten worden niet au tomatisch verleend. Een land dat een aanvraag indient, zal bijvoorbeeld zelf ook maatregelen moeten nemen om zijn betalingsbalans te verbeteren. „Frankrijk eiste volledig evenwicht, maar dat kan niemand bereiken. Op 'n ander belangrijk punt is men aan de wens van Frankrijk tegemoet gekomen. Dat is de mogelijkheid voor elk land om voor kredieten, waar men het niet mee eens is, geen geld beschikbaar te stellen. Dit Franse standpunt kreeg de belangrijke steun van Duitsland en Ita lië", aldus minister Witteveen. Hij zei verder dat de Britse begroting in Stockholm een goed onthaal heeft ge had, ook bij Frankrijk. Engeland kan nu volgend jaar al zijn betalingsbalans in evenwicht hebben. Ook over de Verenigde Staten is mi nister Witteveen optimistisch. De Ame rikaanse minister van Financiën heeft in Stockholm meegedeeld dat de verbe tering van de Amerikaanse betalingsba lans bij de Amerikaanse president de hoogste voorrang heeft. Hij verwacht dat het Congres de voorgestelde belas tingverhoging binnen enkele weken zal goedkeuren. Orinses Beatrix en prins Claus heb- ben zaterdagmiddag met ruim 2000 onderwijsspecialisten in het Cen trum „De Meerpaal" te Dronten (Oos telijk Flevoland) het landelijk congres M-68 bijgewoond, dat uitging van de Nederlandse Stichting voor Kunstzin nige Vorming. Het doel van het congres was om tot een taakstelling te komen wat betreft de kunstzinnige en lichamelijke opvoe ding bij het voortgezet onderwijs en de mogelijkheden te bespreken, die de Mammoetwet daarvoor biedt. Prof. dr. J. A. Stalpers, hoogleraar in de sociale pedagogiek te Tilburg, stel de onder meer, dat de kunstzinnige vorming op de scholen niet mag wor den gezien als een startpunt voor een eventueel later uitgroeiende hobby, maar als een noodzakelijke omvor ming van de levensstijl voor de huidige jeugd. 's Ochtends hadden scholieren uit een aantal plaatsen in Nederland diverse uitingen van kunstzinnige vorming in het congrescentrum opgebouwd. HENGELO Het Gastechnisch bu reau Holland in Hengelo gaat helpen de Westduitse stad Bremen rijp te maken voor aardgas. Met de order voor het ombouwen van gastoestellen is een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden gemoeid. Veer tig man extra personeel moet in dienst worden genomen. Het bedrijf heeft nu totaal voor tien miljoen gulden orders van West duitse steden gekregen. NEW YORK Een woordvoerder van het Newyorkse „Metropolitan museum of Art" heeft tegengesproken dat zich onder de Rembrandts van het Museum vervalsingen zouden bevinden. In tegenstelling tot wat in een inter view met het weekblad „Newsweek" is gezegd verklaarde de woordvoerder dat het vergelijken van doeken met foto's om hun authenticiteit te onderzoeken een normale procedure is die van tijd tot tijd wondt gevolgd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Julianadorp en Callants- oog: C. J. Meilink te Badhoevedorp; te Drogeham: W. A. Soesan te Eyerland (op Texel). Benoemd tot ziekenhuispredikant te IJmuiden Antoniusziekenhuis)G. E. Bakker te Krimpen aan de IJssel. Aangenomen, naar Oldebroek (vac. wijlen H. A. van Bemmel): J. A. de Bruijn te Krimpen aan de Lek. Bedankt voor Zalk en Veecaten: A. van der Vlist te Andel (N.-B.) Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen te Zutphen: drs. J. Faber te Schiebroek-Hillegersberg; te Tweede Exloërmond-Valthermond; J. Kruidhof, kand. te Hattem. Geref. Gemeenten Beroepen, te Rotterdam-Zuidwijk: A. Hoogerland te Werkendam. UTRECHT Geen goldrush tussen de P. v. d. A. en D'66 om de groep Aarden te veroveren! Deze slagzin ge bruikte mr. H. van Mierlo, de politieke leider van D'66, zaterdag tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Utrecht om aan te geven dat D'66 deze groep de tijd wil gunnen om een eigen vorm en karakter te krijgen voordat over een samenwerking wordt beslist. Bouwstenen voor een samenwerking liggen er volgens mr. Van Mierlo bij de P.v.d.A., D'66, de christenradicalen en zelfs bij de „radicale vleugel" van de VVD. De groep-Aarden vond mr. Van Mierlo daarom zo belangrijk om dat zij voor de kiezers uit de confes sionele partijen een onbesmette door braakpartij vormt. Het zijn deze kie zers zelf die de groep hebben ge sticht. De mislukking van de doorbn van de P.v.d.A lag volgens mr. Van M:er- lo aan de negatieve loyaliteit van de kiezers der vijf grote partijen, die wel hun eigen partij wilden verlaten, maar het vertikten om deze stap ten goede te laten komen van een andere partij. D'66 maakte het hun wel gemakkelijk om de eigen partij te verlaten, maar dat geldt thans ook bij de nieuwe groep-Aarden voor de confessionele kiezers. Deze groep mag echter niet worden opgeslokt, zoals men met ons heeft ge probeerd. zei mr. Van Mierlo. Aan de regeringspartijen verweet hij het op wekken van het hardnekkige misver stand alsof P.v.d.A. en D'66 als opposi tie één pot nat zijn. De redenering van de vier regerings fracties is dat er niets uit de oppositie mag komen, hoewel deze dagelijks voorstellen doet die heel goed zijn. Daarom worden P.v.d.A. en D'66 op één hoop gegooid. De bijeenkomst van D'6P was een z.g. Derde Kamer om de ers lid of geen lid te laten praten met de af gevaardigden. COMBI 159 118

De Vallei | 1968 | | pagina 4