Drie „radicalen" in K.V.P.-bestuur VN-bemiddeling is mislukt Dem. Centrum Nederland blijft KVP steunen Meer aanhangers van Dubcek in regering VREDESTEIN i Phil heeft zich zeer moedig getoond" GR A Pi L LOM VS verliezen tweede F-1I1 Beto bouwvakkers groot opgezet ging van HET DAGBOEK VAN BLAIBERG MR. VAN DER STEE VOORZITTER „Lering trekken uit fouten" Senator Boetes gearresteerd in demonstratie Recherche-expert verdacht van misdaden Cuba op rantsoen Hegemonie voor SVB in Studentenraad SVOBODA PRESIDENT Ruim acht mille bij elkaar gewandeld Deel VIII, door Eileen Blaiberg Paus weert „zwarte aristocratie uit Vaticaan „GOED STANDPUNT" STROKEX PAPIER IN W.-DUITSLAND Midden-Oosten GELE KW EIS SETS bekwaam bestuurder betrouwbare auto Goede banden, Vredestein banden, tubeiess, Uw macht over het stuur 77 Zelf in bad Visite EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR U EN UW KINDEREN 4 MAANDAG I APRIL 1968 UTRECHT - De KVP heeft einde lijk een nieuw bestuur. Daarin zijn drie radicalen opgenomen. Zaterdag koos de bestuursraad in Utrecht de Arn hemse advocaat mr. A. P. J. M. M. v. d. Stee tot voorzitter als opvolger van mr. P. J. M. Aalberse, die de partij zes jaar heeft geleid. Vice-voorzitters werden mej. G. S. H. M. Kok, drs. H. A. M. Elzen en de radicaal Th. Laan. Mr. J. G. A. Jans sen (radicaal) werd tot penningmees ter benoemd. In het dagelijks bestuur werden verder nog gekozen de heren F. G. van der Gun (radicaal), A. J. Hermes, ir. J. L. Siepman, drs. H. H. Veringa en de voorzitter van de KVP- jongerengroepen J. J. W. Stienen. De kandidaten, die door het dage lijks bestuur voor een plaats in het partijbestuur en de partijraad naar voren waren geschoven, zijn allen ge kozen. In zijn afscheidsrede zei mr. Aalberse, dat het er om gaat „lering te trekken uit feiten en gebeurtenissen uit de voor afgaande jaren en ook op grond daar van fouten die natuurlijk ook gemaakt zijn, in de toekomst te vermijden." De scheidende voorzitter noemde een van de belangrijkste opdrachten voor de KVP het uitvoeren van de resolutie van de partijraad van Arnhem. Onmis baar is daarbij het werken in een sfeer van vertrouwen. Ook naar buiten zal de KVP een vertrouwenwekkend gezicht moeten tonen vooral in de richting van de gesprekspartners, de ARP en de CHU. Wanneer het aan het aftredend be stuur had gelegen, zou het nieuwe be stuur al in juni 1967 zijn opgetreden, zei mr. Aalberse. „Kennelijk was ech ter ook hier de bekende termijn van ne gen maanden noodzakelijk. Het nieuwe bestuur kan rekenen op de steun van partijbestuur en partijraad. Er heerst in de partij de sfeer van weer met volle kracht te willen werken. Dat is een goed startpunt." De nieuwe voorzitter, mr. Van der Stee meende, dat een zekere verschei denheid van meningen binnen de partij mogelijk is. Dan moet men wel bereid zijn naar elkaar te luisteren, goede de mocratische spelregels te volgen en zich neer te leggen bij de beslissingen van de meerderheid. Dat betekent ook dat de partij be slissingen eensgezind moet uitvoeren. Ook mr. Van der Stee stelde als voor waarde dat in de K.V.P. een sfeer van oprecht vertrouwen in elkaar moet be- UTRECHT De organisatoren van de zaterdagmiddag ln Utrecht gehouden demonstratie tegen de oorlog in Viët- nam waren tevoren door de politie ge waarschuwd, dat zij zonodig hard zou optreden. De demonstranten hielden zich echter niet aan de afspraak geen strafbare leuzen mee te voeren en dit had tot gevolg, dat de politie negen men sen, onder wie het Eerste-Kamerlid O. M. Boetes en zijn vrouw, aanhield en talloze malen charges moest uitvoeren. De heer Boetes werd aangehoden omdat hij pamfletten met de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger" uitdeelde. Zijn arrestatie had grote onrust onder de 500 demonstranten tot gevolg en er ontstonden vele vechtpartijtjes met de politie. Door de arrestatie van de heer Boetes verviel de toespraak, die hij in het Ster renbosch zou houden. De demonstranten gingen daarom naar het streng bewaak te politiebureau om de vrijlating van het Kamerlid en zijn vrouw te eisen. Na te zijn bekeurd hield de pacifist nog een toespraak op de trappen van het Jaarbeursgebouw aan het Vreeburg. Hij kondigde aan dat de actie tegen Johnson zou blijven doorgaan. De binnenstad van Bergen op Zoom was gisteren volgeplakt met strokep pa pier met het opschrift „Johnson oor logsmisdadiger". Er waren zeker 2.000 biljetten met die tekst op huizen en win kelpanden geplakt. De gemeentereini ging is urenlang bezig geweest met het weghalen van de kleine stroken papier. UTRECHT Aan de demonstratie van bouwvakarbeiders in Den Haag te gen het loonbcleid van minister Rool- vink doen morgen vele vakbonden mee. Het plan is uitgegaan van de drie grote bouwvakbonden, nadat de nieuwe cao voor de bouwdoor minister Roolvink was afgewezen. In het weekeinde hebben zich enkele categorale bonden achter het plan ge schaard. Ook het communistisch getin te Onafhankelijk verbond van bedrijfs organisaties (OVB) is van de partij. Al le jonge bouwvakarbeiders zijn door Jongerencontact van de Algemene Ne derlandse bond voor de bouwnijverheid opgeroepen om naar Den Haag te ko men. De Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijver heid laat het afweten. De bond is wel tegen het optreden van minister Rool vink, maar ziet het nut van een demon stratie niet in. De bouwvakarbeiders die in Den Haag willen demonstreren, moeten daarvoor zelf een vrije dag opnemen. Van de vakbonden krijgen ze alleen de reis en •en hapje eten vergoed. BONN Een van de bekendste Westduitse recherche-experts op het gebied van moordzaken, hoofdinspec teur Theo Lips (52) uit Keulen is ge arresteerd op verdenking van oorlogs misdaden. Hij zou medeplichtig zijn ge weest aan de moord op tachtig joden in Rusland in 1941. Lipps zou de exe cuties in Zuid-Rusland hebben geleid als lid van het beruchte Einsatzcom- mando Ohlendorf. De SS-generaal Otto Ohlendorf liet in die periode negentigduizend mensen stelselmatig afslachten. Ohlendorf werd in 1948 door een geallieerde rechtbank ter dood veroordeeld en in 1951 opge hangen. Hoofdinspecteur Lipps, die in 1947 naar Keulen kwam, had een groot aan deel in de opbouw van het Keulse re cherche-apparaat. Hij zuiverde de stad, die toen de reputatie had, het „Chicago aan de Rijn" te zijn. Onder zijn bewind werden vrijwel alle moord zaken opgelost. Als andere Westduitse steden met raadselachtige moordzaken zaten, haalden zij vaak hoofdinspecteur Lipps erbij. Vage verdenkingen over ^jjn oorlogs verleden bestonden al lang, maar pas de laatste tijd kreeg de justitie duidelij ke getuigenverklaringen in handen. Lips ontkent dat hij bij executies be trokken is geweest. HAVANA Op Cuba is een rantsoe nering voor suiker, zout. alcohol, eie ren en biscuits ingesteld. De Cubanen kunnen deze produkten nog slechts in bepaalde winkels kopen op vertoon van rantsoenkaarten. Het Cubaanse ministerie van Handel deelde mee dat de maatregel was geno men om de activiteit van „speculanten en hamsteraars" tegen te gaan. Na zes veeleisende jaren draagt mr. P. J. M. Aalberse het voorzitterschap van de K.V.P. over. Mr. A. P. J. M. M. van der Stee neemt de hamer met een frisse glimlach over. staan. Een van de eerste daden van mr. Van der Stee als partijvoorzitter zal zijn aan het nieuwe partijbestuur voor te stellen de rapporten over het chris ten-democratische overleg in de Groep van Achttien ook voor te leggen aan de afdelingen, kringen en werkgroepen. Begin juni zal dan het antwoord van de partijraad op de vraag of de rapporten in de lijn liggen van de Arnhemse re soluties bekend moeten zijn. De nie uw gn rzzoe kvoo i De nieuw gekozen voorzitter sprak van het publiek geheim, dat de finan ciële situatie van de KVP allesbehalve rooskeurig is. Alle kringen en afdelingen zullen snel orde op hun financiële za ken moeten stellen en met name de contributie zo spoedig mogelijk moeten innen en afdragen. Op langere termijn zullen wij, zo zei mr. Van der Stee, ons ook moeten be zinnen op de vraag of een overheissub- sidie voor het politieke werk of onderde len daarvan geboden zal zijn. UTRECHT De Studenten Vakbe weging heeft de alleenheerschappij ge kregen in de Nederlandse Studenten raad. Het gehele bestuur, dat in bet weekeinde is gekozen, bestaat uit leden van de SVB. De andere partijen konden het met elkaar niet eens worden over een nieuw bestuur. De SVB diende een motie in, waarbij het oude bestuur werd ontslagen en zeven kandidaten uit de SVB werden benoemd. Met een grote meerderheid werd de motie aan genomen. Voor het nationaal congres begint, heeft de Studentenraad nu eindelijk na zeven weken weer een bestuur. NEW YORK De Zweedse diplo maat Dunnar Jarring, de speciale be middelaar van de UNO voor het Mid den-Oosten, heeft zaterdag in de Veilig heidsraad gezegd dat zyn pogingen om Isral en de Arabische landen tot vredesbesprekingen te bewegen, zijn mislukt. Hij voegde er aan toe dat hij niettemin zal blijven streven naar vre desoverleg tussen de landen van het Midden-Oosten. De Veiligheidsraad besprak zaterdag de jongste gewapende incidenten tus sen Israëlische en Jordaanse troepen in het grensgebied van de Jordaan. Ar thur Goldberg, de Amerikaanse gedele geerde, stelde voor onmiddellijk waar nemers te stationeren langs de be- standsgrens tussen Israël en Jordanië. De Russische vertegenwoordiger Jacob Malik meende dat de Raad veel doel treffender moet optreden. De bijeenkomst van de Raad werd la ter verdaagd. In Israël is gisteren ongunstig gerea geerd op het Amerikaanse voorstel ook door secretaris-generaal Oe Thant gesteund om waarnemers langs de bestandslijn te stationeren. De bezwa ren zijn gebaseerd op de overtuiging dat de nachtelijke sabotagetochten van de Arabische infiltranten uit Jordaans gebied uiterst moeilijk zijn vast te stel len, zulks in tegenstelling tot de even tuele vergeldingsmaatregelen van Is raëlische zijde. Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant de reis die hij deze week naar Europa zou maken als gevolg van de nieuwe crisis in het Midden-Oosten af gelast. Oe Thant zou onder andere een bezoek aan Nederland brengen. HOEK VAN HOLLAND Vijf drijven de bokken hebben op de Noordzee voor Hoek van Holland het wrak van het Oostduitse vrachtschip Stubbenkammer (1814 brt) uit de vaargeul naar de Nieuwe Waterweg getild. De bergers van Ulrich Harms uit Hamburg hebben het schip zaterdag ochtend twee kilometer verder dicht onder de kust nnieuv aar. de arend ge zet. Zodra de wind afneemt /al het schip nog hogerop worden e el zodat het gedt telii1" ee»pern.mT> kar wor den Pa? dan zal de B*"w "*vJvrn,T?** naar binnen worotat. *«ur*cnt. ADVERTENTIE DEN HAAG De KVPers, die lid zijn van het Democratisch Centrum Nederland de groep-Couwenberg blijven lid van de KVP. Zaterdag heb ben zij in Utrecht besloten om niet uit te treden. Het besluit mag gezien worden als een succesje voor de nieuwe partij voorzitter mr* A. P. J. M. M. van der Stee. Deze heeft toegezegd, uiteraard in overleg met het inmiddels nieuw ge kozen partijbestuur, dat het D.C.N. twee zetels in dit bestuur en twee vertegen woordigers in de partijraad krijgt. „Die toezegging is voor het Cen trum", zo zei de voorzitter, mr. dr. S. H. Couwenberg, „voldoende om ons ver trouwen aan het nieuwe bestuur te ge ven". Het neemt niet weg, dat de groep de verdere activiteiten van de KVP kritisch zal blijven toetsen aan haar opvattingen. Nadat de KVP'ers uit het D.C.N. be gin maart hadden besloten om de ver dere ontwikkelingen in de KVP nog even af te wachten, is er wederom contact geweest met het oude dage lijks bestuur van de KVP. Het resultaat hiervan was zo teleurstellend, aldus mr. dr. Couwenberg, dat de beslissing tot uittreden eigenlijk rijp was. Op initiatief van mr. Van der Stee is er op 23 maart een gesprek geweest tussen het op dat moment nog niet ge kozen nieuwe bestuur van de KVP en het Centrum. De kaarten bleken toen heel anders te liggen. Hoewel het for meel ging om het uittreden van 25 tot 30 mensen, die lid van de KVP en van het DCN zijn, hadden de gevolgen van uittreden ingrijpender kunnen zijn. „Wij hebben vele sympathisanten, die echter formeel niet aan ons zijn gebonden", zei dr. Couwenberg. Hij er kende het gevaar dat bij een eventueel uittreden ook de mogelijkheid aanwe zig zou zijn geweest, dat de contacten tussen de groep en deze „achterban" zouden zijn afgesneden. Een val van de trap in haar huis heeft gisteren het leven gekost aan de 57-jarige mevrouw Vermeulen uit Nieuwendijk in Noord-Brabant. De vrouw overleed fenkele uren na de val. De nationale reclasseringscolleete 1967 heeft 638.115,82 gulden opgebracht. Dat is bijna dertigduizend gulden meer dan in 1966. Tot commandeur in de orde van Oranjë-Nassau is benoemd dr. ir. G. H. Bast uit Den Haag. De heer Bast was directeur-generaal van de PTT. PRAAG (Reuter) Deze week zal de leiding van de Tsjeehoslowaakse com munistische partU opnieuw bijeenkomen, ditmaal om veranderingen aan te brengen in de leiding van partij en regering. Deze mededeling volgde op de verkiezing (zaterdag) van generaal Ludvig Svoboda tot president. In regering en partijleiding zullen nog meer aanhangers worden gekozen van partijleider Dubeek, die juist een week geleden van de andere communistische landen in Oost-Europa toestemming kreeg om zijn hervormingen uit te voeren. Vervangen zullen worden d epremier, Lenart, omdat hij premier was tijdens het presidentschap van de gehate No- votny, die vorige week het veld moest ruimen; verder de minister van Buiten landse Zaken Vaclav David en de mi nister van Defensie Lomsky. Ook op la ger niveau zullen vele functionarissen van partij en regering worden vervan gen door mannen die de nieuwe demo cratische koers van Dubeck aanhangen. Hoewel tot nu toe Hongaarse, Russi sche, Poolse en Oostduitse communisti sche partijtheoretici kritiek hebben ge oefend op de gang van zaken in Tsje- choslowakije, heeft zowel de Sovjet- Unie als Oost-Duitsland hartelijke ge lukwensen gezonden aan Svoboda ter gelegenheid van zijn verkiezing als pre sident. De Russische boodschap was on dertekend door partijleider Breznef, president Podgorny en premier Kosigin, de Oostduitse door partijleider UIbricht. De bondgenoten van Tsjechoslowakije en het Pact van Warschau, de verdedi gingsorganisatie van de Europese com munistische landen, hebben vertrouwen in Svoboda omdat hij bekend staat als een aanhanger van gezamenlijke verde diging. In hun ogen garandeert de per soon van de nieuwe president voortzet ting van de buitenlandse politiek die Tsjechoslowakije tot nu toe heeft ge voerd. Intussen is Praag een mysterie rijker geworden. Dr. Josef Brestansky (42), vice-president van het Hooggerechtshof, is spoorloos verdwenen. Hij had de ver erende opdracht gekregen om de moge lijkheid van eerherstel te onderzoeken van ongeveer dertigduizend mensen die in de jaren vijftig onder het stalinisti sche regime zijn vervolgd. Donderdag heeft hij zich van het Hoog gerechtshof begeven naar het departe ment van Justitie. Daarna heeft nie mand hem meer gezien. Zijn gezin weet van niets. Het is mogelijk dat hij is ont voerd of vermoord omdat eerherstel van ienriuizenden slachtoffers van politieke echtspraak uiteraard onaangename ge volgen zou hebben voor de rechters en v»jn het oude regime. UTRECHT Door ruim dertig kilo meter te wandelen hebben ruim twee honderd mensen, onder wie dertig En gelsen, meer dan achtduizend gulden bijeengebracht voor de Internationale Vrijwillige Hulpdienst. De „walk" van Utrecht naar Vleuten en Breukelen en terug werd gehouden om geld bij elkaar te krijgen voor de slachtof fers van de aardbeving op Sicilië. Het was de eerste keer dat een der gelijke „walk" naar Engels voorbeeld op het vasteland van Europa werd gehou den. Elke deelnemer had een begun stiger. die de gewandelde kilometers met geld beloonde. Een van de deelne mers kreeg zelfs 11,40 gulden per kilo meter. U wilt er zéker van zijn, dat U de macht over het stuur hecht in handen hebt, dal wil zeggen: safe door de bocht, veilig in halen en onder felle omstandigheden weten, dat Uw wagen doet wat U van hem verlangt. DRIE EISEN VOOR DE MACHT OVER HET STUUR: vior frnarlo handen nylon, radiaal. Niet de goedkoopste, maar Vier goeae Danaen wè! de technisch superieure bonden, die U onfeilbare macht over Uw wagen geven Wéreldreputatie i Er is een uitgekiend Vredestein-type voor élke wagen (ja, ook voor de Datsun, de BMW, Jaguar, Daf, Ford, Renault, Fiat, Volvo....), voor élke rijstijl (van vroummm tot zzzzzt), voor felke rijomstandigheid (autobaan, bochtige bergwegen, stads- stukjes of hobbeldebop-op-het-land). 21 2 5 Als U aan banden vervangen toe bent, denk daar dan eens goed over na... k weet dat je ais vrouw niet moet opscheppen over je man. Onder normale omstandigheden zou ik dat dan ook zeker niet doen. Maar ik geloof dat ik na de laatste twee weken, waarin Phil en ik zoveel prettigs hebben beleefd, mijn hart maar eens moet uitstorten. Na zijn operatie heeft hij altijd volgehouden, dat zijn eigen aandeel in het succes nihil was. Hij verze kert herhaaldelijk dat hij geen held is en dat zijn beslissing om de opera tie te ondergaan geen bepaalde moed vereiste. Dat is ronduit een vergissing. Gis teren organiseerde een plaatselijke wijnhandelaar uit mijn naam een feestje voor het medische team van het ziekenhuis Groote Schuur. Bij wijze van dank voor wat ze voor ons hebben gedaan. Een paar zusters en artsen hadden Phils commentaar ge hoord en zij waren de eersten om me te vertellen dat hij zich sterk on derschat. Ik was diep getroffen toen ze me vertelden, dat ze nooit zullen vergeten hoe flink hij was. In de tien weken dat hij volkomen afgezonderd in het ziekenhuis lag, hadden ze hem nooit ook maar een keer horen mopperen. En de zusters zeiden, dat ze hem nu erg misten. Dat verbaast me trouwens niet. Zo ver ik heb gehoord, was hij een heel aardige patiënt. In mijn ogen heeft Phil sinds zijn thuiskomst grote moed getoond. Ter wijl veel mensen, ik zelf niet uitzon- derd. waarschijnlijk de invalide zou den hebben gespeeld, die moet wor den verwend, deed hij precies het te genovergestelde. De slechtste dienst, die je hem kunt bewijzen, is een hoop ophef maken en hem al te op vallend te vertroetelen. Ik zou het gewoon niet durven. Elke dag heeft hij minder hulp no dig. Zo klom hij gisteren bijvoor beeld voor het eerst zonder hulp in bad. Toen ik mijn hoofd om de deur stak zat hij er al in met een grote grijns op zijn gezicht. „Ik had niet gedacht, da& ik dit voor zaterdag zou kunnen", zei hij, „en kijk nou eens, 't is pas woensdag." Het valt me moeilijk om mijn ver bazing te schetsen over de snelheid, waarmee hij opknapt. Het is nu bij na drie maanden geleden, dat hij werd geopereerd. Wanneer iemand me toen zou hebben verteld, dat ik me nu weer zo ontspannen zou voelen zou ik hem niet hebben geloofd. Helemaal ontspannen kan ik me trouwens niet. Dat komt vooral door Phils vlijmscherp verstand. Hij heeft zich door stapels post heenge- werkt, die betrekking hadden op het huishouden, maar die tijdens zijn af wezigheid waren blijven liggen. Nu zitten we avond aan avond brieven te beantwoorden van mensen uit al le delen van de wereld, die hem ge lukwensen hebben gestuurd bij zijn thuiskomst. Daar staat hij op. Toen hij nog in het ziekenhuis lag had ik er al heel wat beantwoord, maar toen hij eenmaal thuis was, was de vloed helemaal niet meer te keren. Zeker vijftig tot zestig brie ven per dag. Intussen hebben we er meer dan duizend beantwoord. De meeste zijn heel leuk. Veel zijn er afkomstig van kleine kinderen. Het gaat heel goed met Blaiberg eni daar geeft hij op deze foto duidelijk blijk van. Ook zijn er heel vermakelijke brie ven bij. Samen met onze gedienstige Ka tie, hebben we inmiddels weer ons oude gezinsleven opgenomen. En zo dra de strenge voorzorgsmaatrege len om Phil tegen infectie van buiten te beschermen wat minder worden, willen we weer onze vrienden en fa milieleden gaan ontvangen. Die heb ben al zo lang moeten wachten om ons te mogen bezoeken. Tegelijkertijd kijken we de toe komst in. We maken al plannetjes voor alle gebeurtenissen die voor ons liggen. Binnenkort hopen we van Jill, onze dochter, te horen op welke dag precies ze hier zal aankomen van Israël uit. We hopen dat het bin nen veertien dagen zal zijn. Maar de eerstkomende feestdag zal 5 april zijn. Dan vieren we de 32ste verjaardag van ons huwelijk. Nooit tevoren heeft een verjaardag zoveel voor me betekend. CEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP SAIGON Op weg van Thailand naar Noord-Viëtnam is zaterdag weer een van Amerika's nieuwe jachtbom menwerpers van het type F-lll neerge stort. Het was de tweede binnen een week. Men verwacht dat de experimen ten met deze toestellen voorlopig zullen worden opgeschort. De kwaliteit van dit type jachtbom menwerper vormt in Amerika al gerui me tijd onderwerp van felle discussie. Senator John McClellan betitelde het project kortgeleden als een „multimil- joenen-blunder van oud-minister Robert McNamara". Onlangs waren zes toe stellen van dit type naar een basis in Thailand gevlogen. Hun waarde zou be proefd worden in de Viëtnamese oorlog. Het eerste verloren gegane vliegtuig stortte woensdag boven Noord-Viëtnam neer. Het tweede ging verloren in het noorden van Thailand. De twee beman ningsleden van dit toestel zagen kans de machine met hun schietstoel te ver laten. 99 VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft vrijdag de Italiaanse adel al haar privileges teh aanzien van de huishou ding van het Vaticaan ontnomen en de weg geopend voor niet adellijke en niet Italiaanse personen voor functies in de pauselijke hofhouding. De „zwarte aristocratie" verdwijnt uit het Vaticaftn. De Zwitserse garde, met haar kleurrijke uniformen, blijft behouden, maar krijgt moderne unifor men. De vroegere ere-garde, die gerecru- teerd werd uit de Romeinse adel wordt opengesteld voor nen.- niet adelijke perso- De erfelijke functies verdwijnen. Ie dereen wordt voortaan benoemd voor een periode van vijf jaar. ADVERTENTIE klare taal GENEVER in de handige kneepfles f 11,— per liter WYNAND FOCKINK *YS

De Vallei | 1968 | | pagina 5