Veenendaals dagblad Thieu naar V.S. voor overleg met Johnson Ky: „Amerika begrijpt onze nood niet..." Buiten Voor half miljoen brandschade in Twello 'onstrutfa Café-restaurant, danszaal en winkel in as gelegd Prinses Margriet voor bevalling naar kliniek Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bankemployés beroofd van 63 mille Adres 3 bouwvakbonden aan Staten-Generaal AFCENT begroette zijn nieuwe commandant JOHNSON WIL KENNEDY ONTMOETEN Schip met olie vastgelopen „Broodoorlogf in Apeldoorn union matrassen BOMMENVRIJE ZONE RUIM GENOMEN; LAUWE REACTIES IN HANOI Indrukwekuende protestmars door centrum van Den Haag Tegen einde van de maand: Komende dagen kouder EIGEN BELANG Aprilmaand (II) TRANSPORT PER BROMFIETS.... KNAUW VOOR MODERN HUISHOUDEN PENS/OENEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 2 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 79 SAIGON De Zuidviëtnamese president Thieu zal op uitnodiging van president Johnson een bezoek bren gen aan de Verenigde Staten, zo heeft een Zuidviëtnamese regeringswoordvoerder bekendgemaakt. De datum van het bezoek staat nog niet vast. Johnson vroeg Thieu naar Amerika te komen om samen te werken aan middelen, waarmee een eind aan de oorlog moet worden gemaakt. „Samen kunnen we onze plannen versterken om de dag van de vrede dichterbij te brengen", zei de president. Hij De aanvallen hebben btf waarnemers In Saigon verwondering gewekt. Men had verwacht, dat het nog te bombarderen gebied van Noord-Viëtnam zich wellicht zou uitstrekken tot 20 km boven de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Viëtnam. De Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft geweigerd de lijn aan te geven waarboven het Noordviëtnamese gebied ligt dat van bombardementen verschoond blijft. Hij zei wel dat het genoemde doel bij Thanh Hoa het meest noordelijk gelegen doel is. Uit deze inlichting menen waarnemers te moeten opmaken, dat het niet te bombarderen deel van Noord-Viëtnam de bovenste helft van het land is, waarin zich 90 procent van de bevolking van het land bevindt, met de steden Hanoi en Haiphong. President Thieu heeft gezegd dat hij instemt met het beperken der bombardementen op Noord-Viëtnam, „maar dit is de laatste maal dat we onze goede wil tonen", zo zei hij. Volgens vice-president Ky, die be schouwd wordt als de sterke man van Zuid-Viëtnam, zijn de Amerikanen in Zuid-Viëtnam „om hun eigen belangen te dienen, die niet altijd met die van Viëtnam stroken". „Zij zijn hier om dat zij in Azië willen blijven en het communisme daar tot ctaan wiilen brengen en niet omdat zij zich iets aan ons gelegen laten liggen. Zij begrij pen onze nood en onze tragedie niet", zo zei Ky in een interview. Hij be schuldigde Amerika van een kolonia listisch streven. „Altijd zijn het die grote mogendheden welke van demo cratie en vrijheid spreken om kolonia lisme te bedrijven. Juist het type „de mocratie dat (Robert) Kennedy be doelt, leidt naar kolonialisme". Ky zei dat het democratische stelsel dat de Amerikanen in Zuid-Viëtnam willen invoeren, geen betekenis heeft „wanneer men van honger sterft". De Amerikanen hebben niet begrepen dat Zuid-Viëtnam een grote revolutie nodig heeft, die men tegenover de omwente ling kan stellen die zich in Noord- Viëtnam heeft voltrokken. De vice-president oefende ook kritiek op zijn eigen regering. „Er heerst cor ruptie onder ons en onze leiders. Van de tien zijn er negen corrupt". De ver kiezingen in Zuid-Viëtnam waren z.i. louter verlies aan tijd en geld geweest. „Zij waren een farce. Zij hebben er voor gediend een regime in te stellen, dat niets met het volk gemeen heeft #en ondeugdelijk, corrupt bewind". Tal van politici in Zuid-Viëtnam wa- maaktc niet duidelijk waaruit die plannen precies bestaan. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren, uren na presi dent Johnsons bekendmaking van een beperkte bombar dementspauze voor Noord-Viëtnam, doelen in Noord- Viëtnam gebombardeerd waarvan het noordelijkste (in de buurt van Thanh Hoa) ongeveer 320 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone en 135 km van de Noord viëtnamese hoofdstad Hanoi is gelegen. Volgens 'n Ame rikaanse woordvoerder in Saigon ligt dit doel nog „binnen het voorgeschreven gebied". r)it is echt de periode van het groen worden der bossen, parken, tuinen en hagen. Ik kan er het heideland schap moeilijk aan toe voegen, maar gelukkig kleden zich daar langs zoom en stuifzandrand de berken in haar foulardzijden japonnen. (Ge ziet, dat het mij onmogelijk valt deze „ladies of the woods" mannelijk te noemen, al moet dit volgens Van Dale). Geluk kig vinden we er voorts hier en daar het filigrain der kruipwilgjes en zo draagt de trage hei toch ook haar steentje tot de glorie van april bij. Niettemin vallen elders het amandel boompje, de klaverzuring, de helm- bloem, het akkerhoorntje, de reigers- bek, de primula en de gisteren al genoemde soorten duidelijker en va ker in het oog. Bovenal treft het ons evenwel, dat boom en struik meer en meer in het groen komen; esdoorn, iep, es, kastanje, peppel en beuk, hees ters, fruithout en hagen, maar ook het gras, want april heet niet voor de leus grasmaand. Dit alles vormt een ple zierige achtergrond voor de bloeiende hyacinten, keizerskroon, maagdepalm muurbloem ei. de bloesemende prunus, kersen, pruimen, tulpenboom en peren. Gerekend naar maart, kunt ge er bo vendien twee uur langer van genieten, want de dagen lengen zeer merkbaar, dat zelfs nog wel vorst kan brengen, want april doet nu eenmaal „wat hij wil" en is soms echt wispelturig. Des ondanks keren vrijwel alle zangers in deze maand terug en ettelijke bou wen reeds het nest of zitten te broe den. Er beweegt zich nog allerhande vogelvolk op de trekroutes, de roepers van polder en wei zijn terug en het bolderspel der korhanen vangt aan. Zie, dit komt dan ook nog op het cre dit der hei. 2-4-1968 A. B. WIGMAN THIEU ...naar Washington... ren gisteren diep geschokt door John sons besluit om de strijd met minder middelen en op kleiner gebied verder te voeren. Men voelde zich ronduit ver raden, juist omdat men in de bombar dementen op Noord-Viëtnam de sleutel zag' tot de overwinning op de commu nisten. HILVERSUM Om half vijf gister middag is een perfect voorbereide overval gepleegd op het dagelijkse geldtransport van het Hilversumse slachthuis naar de Nederlandse Mid- denstandsbank in Hilversum. Twee bankbedienden vervoerden 63.000 gulden in een plat zwart koffer tje achter op een bromfiets. Een 22-ja- rige jongeman, die achterop de brom fiets zat, hield het koffertje met de geldschat op de knieën. Op nauwelijks tweehonderd meter van het slachthuis dat in een buitenwijk ligt, stond in de Pasteurlaan een oude lichtgrijze Mer cedes met de motorkap open. Voor de auto stond een blonde man in een groe ne overal over de motor gebogen. Even voor de twee bankbedienden op hun bromfiets de auto naderden, werd dp motorkap dichtgeslagen. De man in de groene overal sprong tevoorschijn en rukte de geldkoffer uit de handen van de bankbediende achterop de bromfiets. Voor deze goed en wel begreep wat er gebeurde was de rover met zijn buit in de auto gestapt. Achter het stuur zat een andere man die onmid dellijk wegreed. De oude lichtgrijze Mercedes werd een uur later twee straten verderop teruggevonden. Hij stond onafgesloten langs het trottoir van de Mussenstraat. De man op wiens naam het kente ken van de ruim tien jaar oude auto stond, kon aantonen, dat hij twee we ken geleden de wagen had verkocht. Ook de volgende eigenaar had de wa gen weer na een paar dagen van de hand gedaan. Via handelaars in twee dehandsauto's tracht de politie thans de laatste eigenaar op te sporen. Een bewoner van de Mussenstraat in Hilversum zegt te hebben gezien dat de overvallers in een Volkswagen zijn overgestapt, toen zij de grijze Merce des in de Mussenstraat achterlieten. DEN HAAG „Door de onverbin- dendverklaring van enkele bepalingen in de tussen werkgevers en werkne mers in de bouwnijverheid overeenge komen c.a.o. heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de ver beteringen teruggebracht tot een on aanvaardbaar minimum. Bovendien heeft de bewindsman de bijl gezet aan de voet van de vrije loonpolitiek, on danks zijn herhaalde beweringen, dat aan dit nieuwe stelsel een faire kans moet worden gegeven". Dit staat te lezen in een adres van de Centrale Commissie Bouwnijverheid waarin de drie bouwvakkersbonden zijn verenigd. Het adres werd vandaag tij dens een indrukwekkende protestmars van bouwvakarbeiders door Den Haag op het Binnenhof aangeboden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. De drie bouwvakbonden zeggen door Men vreest dat het moreel van de Zuidviëtnamese en zelfs van de Ame rikaanse troepen een geduchte knauw zal krijgen omdat het duidelijk is dat de Verenigde Staten genoeg beginnen te krijgen van de oorlog. Hoewel pre sident Johnson het tegendeel heeft be weerd, zegt men in Saigon dat noch pre sident Thieu, noch zijn regering zijn geconsulteerd voordat Johnson zijn dramatische verklaring aflegde. Dat is dan ook de reden dat de Ame rikaanse president het Zuidviëtnamese staatshoofd in Amerika wil ontvangen om met hem te beraadslagen hoe de vrede het best tot stand kan worden gebracht. Van Noordviëtnamese zijde is op Johnsons gebaar nog niet gereageerd. Wel heeft een Japanse correspondent in de Noordviëtnamese hoofdstad ge meld dat de eerste reacties in Hanoi niet bemoedigend waren: stopzetting van de bombardementen voor negentig procent zou niet voldoende zjin om on derhandelingen over vrede te openen. WASHINGTON President John son heeft ingestemd met een ontmoe ting met senator Robert Kennedy om een eventuele samenwerking in het belang van de eenheid van het land te bespreken. De president heeft verklaard bereid te zijn Kennedy te ontmoeten op het moment dat het hem schikt. Hij zei dit bij zijn terugkeer uit Chi cago. RAMSGATE (Engeland) Het Bel gische olieschip Jordaens (7347 ton) is vandaag op de Goodwin Sands aan de grond gelopen en een opstekende storm doet de vrees ontstaan dat het zal bre ken. De Jordaens uit Antwerpen vervoert I' normaliter spijsolie. Twee sterke sleep boten, de Duitse Eros en de Nederland se Scaldis, bevinden iich bij het schip. ADVERTENTIE Met een erewacht, bestaande uit detachementen van leger en luchtmacht van de zeven Navo-bondgenoten, is generaal Jiirgen Bennecke (55) gisteren in Brunssum verwelkomd. Generaal Bennecke neemt bij Afcent in Brunssum sinds gisteren de plaats in van de vorige week vertrokken opperbevelhebber, Johann Adolf Graf von Kielmansegg. De nieuwe opperbevelhebber was tot nu toe commandant van het eerste leger korps van de Bundeswehr. „Ik kan nog weinig over mijn nieuwe taak zeggen, ik zal me eerst in de problemen van de Navo en Afcent moeten verdiepen", zei de generaal later. de gang van zaken rondom de c.a.o. ernstig geschokt te zijn en zij dringen er bij de Kamerleden met klem op aan bij de bepaling van hun standpunt het belang van een passende rechtspositie voor de werknemers in de bouwnijver heid in hun overwegingen te betrekken. In het adres laten de bonden, waar in tezamen ruim 210.000 bouwvakarbei ders zijn georganiseerd, nogmaals de punten de revue passeren, die in de voorgenomen c.a.o. waren opgenomen, waarbij met name ruime aandacht werd besteed aan de werktijdverkor ting. De conclusie van de in het adres ge geven uiteenzetting kan, volgens de bonden, dan ook geen andere zijn, dat de specifieke omstandigheden van de bouwnijverheid zodanig zijn, dat ee<n arbeidstijdverkorting met een half uur per dag in deze bedrijfstak stellig ge wettigd is. De vrees, dat andere be drijfstakken hierin aanleiding zullen vinden in gelijk tempo tot een soortge lijke verkorting over te gaan, mag vol gens ondergetekenden voor de minister geen reden zijn om de werktijdverkor ting in de bouw tegen te houden. De onverbindendverklaring van de bepaling inzake de verhoging van de pensionpremie (het tweede punt, waar tegen met name de bezwaren van de minister gericht waren) heeft de bouw vakbonden zeer onaangenaam verrast. De bonden willen in dit verband wij zen óp de miserabele materiële om standigheden, waarin zeer veel bejaar de werknemers ondanks het geluk kige bestaan van de AOW verkeren. Het is dan ook met name uit sociaal oogpunt onaanvaardbaar, dat in het bijzonder aan deze groep een verbete ring vaai de inkomensoositie wordt ont houden. De beslissing om de verhoogde pen sioenpremie af te wijzen, is in flagran te tegenstelling tot de zorg, waarvan de minister blijkens een schrijven van zijn hand voor de laagstbetaalden ver vuld is, aldus de conclusie van de bon den. APELDOORN VVeyenberg's super markt in Apeldoorn gaat met ingang van morgen de broodprijzen met tien tot vijftien procent verlagen. Dat is per brood een prijsvermindering variërend van 12 cent (voor gesneden wit) tot 9 cent (voor gesneden tarwe), alles verge leken met de prijzen voor thuisbezorgd brood. Weyenberg's supermarkt hanteert de verlaagde broodprijzen al enige weken in drie filialen in Deventer en Twente en zal na Apeldoorn de „broodoorlog" ook gaan voeren in Zutphen. Volgens een woordvoerder van het be drijf is de verkoop van brood zowel voor de supermarkten als voor de zoge noemde „koude bakkers" een goudmijn tje. Er wordt, volgens hem, zeker der tig procent op een brood verdiend. Ve le grote levensmiddelenzaken vinden die marge te hoog voor een dagelijks gebruiksartikel. TWELLO Een korte, doch felle brand heeft vanmorgen in het centrum van Twello een schade van ongeveer f 500.000,aangericht. Een café-restau rant, alsmede de bijbehorende dans- en feestzaal en een belendende zelfbe dieningszaak gingen totaal verloren. Door het ontploffen van cilinders in een aangrenzende smederij werd aan tientallen woningen glasschade aangericht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De uitgebrande panden liggen op de hoek van de Duistervoordseweg en de Dorpsstraat. De vuurhaard werd omstreeks vijf uur vanmorgen ontdekt in het achterge deelte van de danszaal, waar twee oliekachels stonden. De onmiddellijk ge alarmeerde vrijwillige brandweren van Twello en Terwolde, alsmede die van Deventer, stonden welhaast voor een onoverkomelijke zaak, want het door de felle wind aangewakkerde vuur greep bijzonder snel om zich heen. In korte tijd werd het café-restaurant en de daaraan vastgebouwde danszaal van de heer H. Stavast in de as gelegd. De familie Stavast kon met moeite gered worden uit de slaapkamer. Ook de belendende zelfbedieningszaak van de heer B. G. Wensink ging in vlammen op. Een daaraan grenzende smederij bleef gespaard, doch ontplof fende cilinders veroorzaakten veel glasschade aan omliggende woningen. Zo is al het glaswerk van horlogerie Van Dassel vernield. De panden kregen bovendien veel waterschade. De brandweren waren kort na zeven uur de brand meester. Hoewel de oorzaak onbekend is, denkt de politie een aanknopingspunt te heb ben in de oliekachels die in het achtergedeelte van de feestzaal stonden. De schade wordt geschat op een half miljoen. Deze wordt door verzekering ge dekt. Op de foto zien we de brandweer bezig met nablussingswerkzaamheden. DEN HAAG Namens prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vanoch tend meegedeeld, dat de Prinses zich voor haar bevalling tegen het einde van de maand zal doen opnemen in de kliniek voor verloskunde van het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. Prof. dr. W. P. Plate, hoogleraar in de verloskunde en leer der vrouwen ziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zal Hare Koninklijke Hoog heid bij de geboorte van haar baby terzijde staan, geassisteerd door de kinderarts dr. .T. Drukker, de anesthe sist G. M. H. Nijhuis en de hoofdver pleegster mej. C. L. van Beuzekom. In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis op Het Loo, heeft de regering besloten, dat de officiële be kendmaking van de geboorte door de Rijksvoorlichtingsdienst zal geschieden met medewerking van pers, radio en televisie. Voortaan zal bij de geboorte van een nieuw lid van het Koninklijk Huis worden afgezien van het geven van saluutschoten. Na de bekendmaking zal van alle of ficiële gebouwen de vlag met oranje wimpel tot zonsondergang worden uit gestoken. Mocht de officiële bekendma king na vier uur 's middags plaats hebben, dan zal ook de volgende dag worden gevlagd. Het zal op prijs wor den gesteld als de bevolking eenzelfde gedragslijn zal volgen. Aan de ambtenaren zal geen vrijaf worden gegeven. Wat de onderwijsin- ADVERTENTIE stellingen betreft geldt het volgende: Heeft de officiële bekendmaking plaats voor of gedurende de schooltijd voor 3 uur 's middags: dan diezelfde dag vrij; na 3 uur 's middags: dan de vol gende dag vrij; onder schooltijd na 3 uur: dan bovendien de rest van die dag vrij; op een zaterdag voor 12 uur 's middags: dan diezelfde dag vrij; za terdags na 12 uur: dan terstond en de daaropvolgende maandag vrij; op een zondag of een daarmee gelijkgestelde feestdag: vrijaf op de eerstvolgende werkdag. De eindexamens vinden gewoon door gang. (Van onze weerkundige medewerker) De uitersten raken elkaar... Kregen we vrijdag een staaltje zui vere zomerwarmte met recordtempe raturen van 24 tot 25 graden C., vier dagen later beleeft West-Europa een ijzige kou-inval van Noordpoollucht, die vandaag alle delen van de Britse eilanden in haar greep krijgt. Er vallen hagel- en sneeuwbuien en in Schotland en Noord-Engeland vriest het vandaag matig tot streng. Van morgen om acht uur werd er al -5 tot -8 graden gemeten. Hoewel de koude lucht ons land in enigszins aangewarmde toestand zal bereiken, ontkomen ook wij niet aan een gevoelige daling van de tempera tuur. Deze zal zich in hoofdzaak mor gen en overmorgen na de passage van een koufront voltrekken. Wij verwachten ook in Gelderland de ontwikkeling van enkele hagel en/of sneeuwbuien naast opklaringen en een toenemende kans op nacht vorst, zodra de aangevoerde lucht wat meer tot rust komt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1