Iuckv Lube stmpmk KOOPMANS bakmeel eno< cakemeel Nieuwe K.V.P.-voorzitter springt behendig over netelige vragen HET DAGBOEK VAN BLAIBERG „Ik moet nog eens duiken in 't koude water van de „oceaan" Debat over splijtstoffen SM IPs «wir- Diefstal van juwelen opgelost Fabrikanten zijn boos over advertenties met vermelding levensduur wasautomaten Billy the Kid, de Daltons bij 2 pakken STOFZUIGER Deel IX GESPREK MET MR. A. P. J. M. M. VAN DER STEE Afstand nemen' zal hij zich wel eigen maken Schot besliste gevecht van twee Chinezen Mutaties directie levensmiddelen divisie K.Z.O. Druk op Pond weggenomen Alles naar wens Bezoeker van 50 pagina's in kleur met en vele anderen van f,3.25 voor 1 GOED DOEN VOORKEUR GELDZORGEN MET PISTOOL Met Velpon zie je er geen barst van. CEtelhlür Velpon DINSDAG 2 APRIL 1968 ADVERTENTIE AT MX/ MM CMXOtAOCMECX CM MM mnerjES! HEB SAM ice- 0OOCM/ETS HMOE/PS TE VEQrOTSM tM ZUM SflLOON.^ (Wordt vervolgd) T*\EN HAAG Hij i6 geen lid van de Tweede Kamer maar hij loopt als pril voorzitter van de grootste partij van ons land zelfverzekerd door de wandelgangen. Hij is wat minder statig dan zijn voorganger mr. Aalberse. Hij lacht gauwer. Hij is door de stormen in de K.V.P. op het Binnenhof trou wens al een vertrouwde verschijning geworden. Tot een kwartier voor het aanvaar den van de kandidatuur voor het voor- Sitterschap hield mr. A. P. J. M. M. van der Stee uit Arnhem vast aan de regel, dat een voorzitter van een poli tieke party ook in de Kamer moett zitten: „De politiek van het land wordt in feite in de Tweede Kamer gemaakt. Daar zijn de stromingen en ideeën in ons volk het best voelbaar". De meer derheid van het partijbestuur zag en ziet dat echter anders: een jpartijvoor- zitter hoort, als dat nodig is' afstand te nemen. Dat afstand nemen zal de man, die als reserve-luitenant bij de luchtmacht de militaire dienst verliet, zich wel eigen maken. Hij wil ook meer naar de toekomst dan naar het verleden kijken. Over de nogal omstreden bedelbrief van de groep-De Quay bijvoorbeeld wil mr. Van der Stee eigenlijk liever ver der zwijgen. Maar hij begrijpt, dat zo iets weer vragen oproept. Een ondeu gende glimlach komt over zijn lippen. Hij zegt: „Die brief ging uit toen ik nog pennigmeester van de KVP was. En als penningmeester redeneer je: je moet het geld halen waar je het kunt krijgen. Maar als je om geld vraagt moet je dat natuurlijk goed doen". „Of die brief verstandig was? Per soonlijk geloof ik, dat als je opvattin gen niet goed uit de verf komen, dat voor tachtig procent je eigen schuld is". Hij vult droogjes aan: „Ik ben van plan om regelmatig voeling met de pers te houden". De nieuwe voorzitter van de KVP rijdt paard van zijn zesde jaar af. Hij blijkt ook in de politiek de hindernissen vlot te kunnen nemen. Als een goed ruiter springt hij behendig over een ne telige kwestie als de verhouding tot de radicalen: „Ik zie de partij van de radicalen als een concurrent. Ik zou niet anders kunnen". Toch wil mr. Van der Stee de ge dachte aan een gesprek met de partij van Bogaers en Aarden niet, zonder meer uitsluiten. „Ik zeg geen ja of neen op de vraag ADVERTENTIE Jumbo heet-iel Zuigkracht: enorm èn regelbaar. Jumbo bezit een 600 Watt motor, drie-in-één combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 5 m vast snoer. Heeft een gespreide luchtuitlaat. Ketelinhoud? Liefst 8 liter. Met diverse hulpstukken. f182,- of ik met haar ga praten. Aarden wijst voor de partijvorming de christelijke grondslag af. Dat maakt het natuurlijk wat moeilijker. Je zou toch ook moe ten weten in welke richting de radica len nu precies willen gaan. Na het con gres van 27 april in Dronten zijn we in dat opzicht misschien wat wijzer". Bekend is, dat mr. Van der Stee zich nogal heeft beijverd om het Democra tisch Centrum Nederland van dr. Cou- wenberg binnen de KVP te houden. „Ik had de indruk dat de zaken niet volle dig waren uitgesproken. Ik kan niet be oordelen of het zonder die interventie tot een breuk zou hebben geleid". Liep hij ook zo hard voor de radica len? Begin januari wilde hij als kandi daat-voorzitter niet drs. Bogaers als vi ce-voorzitter naast zich hebben („dan moet je veldbedden mee naar de ver gadering bregen"). Zijn woorden wikkend en wegend zegt de Arnhemse jurist in belastingza ken nu: „Mijn voorkeur ging uit naar het werken met nieuwe mensen. Bo gaers paste niet in het schema. Wel heb ik me daarna tijdens de bemidde lingspogingen van de vier wijze mannen positief tegenover een kandidatuur van drs. Bogaers opgesteld. Beide partijen moesten immers toen wat laten val len". Mr. Van der Stee wil een hechtere partij-organisatie. Hij wil veel meer in spraak van beneden af. Hij denkt er ook aan de partijcongressen meer be slissingsbevoegdheid te geven, zo in de richting van de methode van de Partij van de Arbeid. „Aan manifestaties en shows hebben we in deze tijd geen behoefte meer". Het gaat hem erom de communicatie in de partij van top tot teen te verbe teren. Hij staat voor een partij met een christelijke grondslag en met een voor uitstrevend karakter. De christelijke inspiratie ziet hij als het bindmiddel in de KVP. De resoluties van Arnhem zijn hem heilig. „De algemene christelijke volkspar tij moet, zoals ook mr. Biesheuvel van de AR zegt, een voorhoedepartij zijn, eigentijds en modern gericht. Ik wil geen termijn stellen, waarbinnen die tot stand moet komen". „We moeten vertrouwen in de Groep van Achttien hebben. Ik vind het ech ter wel belangrijk, dat de partij in haar totaliteit de rapporten van de groep be kijkt. Het is uitermate gevaarlijk als de top direct al een oordeel uitspreekt". De voorzitter van de KVP wuift de vraag: „En de CHU dan?", weg met het antwoord: „Dat is een zaak van de CHU KVP en ARP hebben er de tijd voor willen nemen de werkstukken van onderop door te nemen". „Wel moeten de zaken begin juni rond zijn. Ik zou het prettig vinden om nog voor de zomervakantie te weten of het gesprek in de Groep van Achttien kan worden hervat". Mr. Van der Stee is nu de leider van een partij met 220.000 geregistreerde leden. Hij maakt zich geen zorgen over het binnenkomen van de contributie. Dat neemt niet weg, dat de KVP er financieel niet best voorstaat. „Als we voor het stuk grond, dat ach ter het Romme-instituut in Baarn ligt een goedbiedende koper kunnen vin den, doen we die grond van de hand. We gaan in ieder geval niet de contri butie verder verhogen. Dat is pas in oktober gebeurd". In zijn installatierede noemde hij za terdag het woord „overheidssubsidie". Maar op welke manier? AMSTERDAM In het Binnengast huis in Amsterdam liggen twee Chine zen bij te komen van de gevolgen van een gevecht, dat zij gisterochtend vroeg hadden geleverd in hotel New Bridge in de Amsterdamse binnenstad. De één, de 28-jarige restauranthouder K. S. L„ heeft een schotwond in zjjn borst; de an der, de 26-jarige zeeman S. W. W. een gebroken enkel. De twee, die in Londen wonen, kwa men gisterochtend om een uur of ze ven het restaurant van het hotelletje binnen. Wat de aanleiding tot het gevecht is geweest, heeft de politie nog niet kun nen achterhalen. Ineens waren de twee Chinezen met elkaar aan het vechten. Tijdens deze worsteling moet de zee man zijn enkele hebben gebroken. Anderen in het hotel brachten de ge moederen enigszins tot rust. Toen de Chinezen echter weer alleen waren, viel het schot. De zeeman kwam naar buiten met het pistool nog in zijn vuist. De ander strompelde met een niet levensgevaarlijke schotwond in zijn borst ook naar buiten. Op de stoep zak te hij bloedend in elkaar. Mr. A.P. J. J. M. VAN DER STEE „...radicalen zijn concurrenten...,, O „Grote, gezonde en goede politieke partijen zijn essentiële voorwaarden om een democratie in stand te houden. Het is dan helemaal niet zo gek als de staat, indien de partij-inkomsten niet toereikend zijn, gaat bijspringen". „Dan krijg je de vraag: moet je die rijkssubsidie tot alle partijen uitbrei den? Je zou je kunnen voorstellen dat de overheidsbijdrage voor de politieke zendtijd op de tv aanzienlijk wordt verhoogd". ARNHEM Met ingang van gisteren zal de directie van de levensmiddelen divisie van Koninklijke Zout Organon NV bestaan uit de heren F. Schudde- boom en drs. B. G. Kernkamp. Beiden waren reeds werkzaam bij ondernemingen van K. Z. O. De heer Schuddeboom was tot dan toe lid van de raad van bestuur van Noury en Van der Lande te Deventer. De heer Kernkamp maakte voorheen deel uit van de directie van Zwanen- berg's fabrieken te Oss. Aan de directie van de levensmidde lendivisie van KZO is als stafmedewer ker toegevoegd drs. A. M. van der lin den, tot dan toe coordinator voor de vlees war enbedr ij ven van KZO. In de levensmiddelendivisie zijn de ac tiviteiten samengebracht van alle levens middelen producerende bedrijven van KZO, zowel in Nederland als daarbui ten. Deze bedrijven zijn Zwanenberg te Oss, Noack te Amersfoort, Uithoorn- se Baconfabrieken te Uithoorn, Anton Hunink te Deventer, Golden Wonder (Holland) te Deventer, FINO (California) te Harderwijk, Neco te IJmuiden, Van Vollenhoven te Emmen, Wijnbergen te Rosmalen, FICA te Boechout, België en Zwan te Schoten België. ROTTERDAM Een vlucht in een huis, waar juist een bevalling gaande was, heeft de 23-jarige Rotterdamse koppelbaas H. L. weinig geholpen. De politie hield hem aan op verdenking van diefstal van gouden sieraden en horlo ges ter waarde van tachtigduizend gul den. L. is aan de officier van justitie voorgeleid. Hij heeft de recherche in Rotterdam intensief speurwerk gekost om de da der en enkele helers van de inbraak bij een juwelier aan de Beijerlandselaan te pakken. Met de aanhouding van L. en van de helers C. J. van de P. (24), H. H. E. R. (24), J. v. M. (16). F. v. E. (23) en C. H. J de K (21) allen Rotterdammers, kon ook voor enkele duizenden guldens aan gestolen siera den in beslag worden genomen Aalleen de koppelbaas nam bij zijn aanhouding de benen. Hij werd echter meteen in een huis in de buurt weer ingerekend. Hij had een pistool bij zich en een paar gouden manchetknopen tussen zijn kiezen geklemd. Tijdens het onderzoek naar de da der van de inbraak hield de politie ook nog de 44-jarige Rotterdamse slijter J. A. S. aan, die in het bezit was van vier gouden polshorloges. Zij bleken afkomstig te zijn van een inbraak in Den Haag. Bij de man werd voor onge veer 43.000 gulden aan horloges gevon den, bijna de helft van het gestolene. AMSTERDAM De eensgezinde houding van de negen rijke landen tij dens de besprekingen in Stockholm hebben op de valutamarkt een gunsti ge invloed gehad. De druk op het pond is weggenomen en contant steeg de koers in Nederland van f 8,66-7/8 naar f 8,69-5/8. De koers in Londen tegenover de dol lar steeg weer boven de officiële pari teit tot ca. 2,4035. Tekenend voor het nieuwe herstel was weer de inkrimping van de termijn disagio's in Nederland. Voor één, drie en zes maanden daalden die respectie velijk 2>/«, 3 1/4 en 5 1/4 cent per pond. Het is te hopen, dat het pond nu ein delijk een rustpunt zal vinden. Het wordt voor de handel, vooral die in' goederen en stapelprodukten, met alle schommelingen van de laatste tijd ris kant om concurrerend te calculeren. De contante dollar was vaster. De termijnen krompen in, blijkbaar in sympathie met de iets lagere renteta rieven voor Eurodollars. Tk heb een druk maar interessant weekeinde achter de rug. Eerst kreeg ik bezoek van een befaamde chirurg uit Iran (Perzië) en daarna ging ik op visite bij professor Bar nard in het ziekenhuis Groote Schuur. Het deed me goed om de profes sor weer eens te zien. Ik had hem niet meer gesproken sinds de dag, waarop ik veertien dagen geleden het ziekenhuis verliet. Professor Bar nard liet me zaterdagmiddag halen. Ik was een beetje verbaasd maar zorgen maakte ik me toch niet. Dr. Bertie Bosman Bossie noemen wij hem reed Eileen en mij naar het ziekenhuis waar professor Bar nard al op ons zat te wachten. Het is misschien het beste, dat ik eerst uitleg waarom ik hem niet meer had gesproken sinds ik thuis ben. Regelmatig ga ik naar het zie kenhuis voor onderzoek. Ik word er onderzocht door de leden van het me dische team, die zijn belast met mijn nazorg. En professor Barnard krijgt natuurlijk de volledige uitslag van het onderzoek. Maar de afgelopen zaterdag keer de hij terug in Kaapstad van een kort bezoek aan West-Duitsland. En hij wilde meteen zelf vaststellen of alles met mij in orde was. Hij is nu eenmaal een perfectionist. Hij zou en hij moest zélf constateren, dat mijn nieuwe hart nog goed werkte. Na het onderzoek verzekerde hij me herhaaldelijk, dat alles naar wens ging. Dat had ik hem ook wel kunnen vertellen, want sinds ik thuis ben ga ik prachtig vooruit. Toen we elkaar in het ziekenhuis ontmoetten, glimlachte hij. Het eer ste wat hij deed was zich veront schuldigen voor het feit, dat hij me zo onverwachts had laten komen. Maar ik zei dat dat niets te beteke nen had. Al in de donkere dagen voor de operatie had ik tenslotte mijn volledige medewerking beloofd Toen alles achter de rug was, reed Bossie ons weer naar huis. Die was zaterdag niet weg te slaan. Eer der op de dag had hij al een be zoeker meegebracht, dr. Jevad Heyat uit Teheran. Dr. Heyat is een char mant man en we hebben dan ook een hele tijd zitten praten over zijn fascinerende land. Hij was naar Kaapstad gekomen om hier meer te leren over harttransplantaties, maar we hebben ook lang zitten praten over het werk van de beroemdste dichter van zijn land, Omar Khay yam, een van de favorieten uit mijn jeugd. In de gedichtenbundel van Khay yam, die ik heb, schreef dr. Heyat: „Tijdens mijn verblijf in Kaapstad om dr. Barnards wonder te zien, ben ik blij, dat ik dr. Blaiberg heb aan- ADVERTENTIE T~Ke Tweede Kamer wijdt vandaag een openbaar debat aan vragen, die zijn gerezen over het ultra-centrifu geproject. Dat is een project dat, indien het uitvoerbaar blijkt te zijn en aan de verwachtingen zal beantwoorden, een einde zou kunnen maken aan een Ame rikaans monopolie op de wereldmarkt van de brandstof voor bepaalde typen kerncentrales. Die brandstof is ver rijkt uranium, het produkt van drie gi gantische gasdiffusiefabrieken in de Verenigde Staten Volgens de voorstan ders van het ultracentrifugeproject zou een fabriek voor scheiding van splijt baar en niet splijtbaar gasvormig ura nium in senl ronddraaiende centrifuges zeker tien maal zo goedkoop splijtstof fen kunnen produceren als de Ameri kaanse gasdiffusiefabrieken, en ook veel geringere investeringskosten ver gen. Volgens de verwachtingen, zal A. de Goede, lid van de Tweede Kamer voor D'66, van de regering eisen dat zij de afspraak met de regering van de Ver enigde Staten over geheimhouding van gegevens over het Nederlandse ultra centrifuge-project opzegt. Hij maakt geen geheim vvan zijn mening dat de Tweede Kamer onvoldoende is ingelicht over in 't bijzonder de economische kan tenvan dit vraagstuk en er daarom ook niet goed over kan oordelen. „Het is een miljardenzaak", heeft de heer De Goede de afgelopen weken verscheidene malen gezegd. XJet is ook een bijzonder moeilijk vraagstuk dat zeer veel politici als een steen op de maag ligt, omdat het hen heeft gedwongen na te denken over de economische keerzijde van het beoogde nonproliferatieverdrag, dat een uitbreiding van het aantal kernwa- penmogendheden moet verhinderen, maar tevens de positie van de Verenig de Staten op de splijtstoffenmarkt on aantastbaar zal maken. Verwacht had dus mogen worden dat de heer De Goede in de dagen vlak voor het juist door hem zo vurig be geerde debat in de Tweede Kamer alles zou vermijden, dat vertroebelend zou kunnen werken en dit voor het grote pu- blik toch heus niet al te gemakkelijke vraagstuk zou kunnen doen wegzinken in de poel der onduidelijkheid. In plaats daarvan reageerde hij met opmerkelijke snelheid met vragen aan de minister van Economische Zaken, toen plotseling ruchtbaarheid was gege ven aan een al maanden gaande zijnd Amerikaans-Europees „gevecht" waar van de prijs van een geheel andere soort splijtstof de inzet is. Die splijtstof, plutonium, is onmisbaar bij de uitvoe ring van het Westduits-Nederlands-Bel gische project tot ontwikkeling van een snelle kweekreactor. (Reactoren van dit type zullen in de niet al te ver verwij derde toekomst elektrische energie én plutonium produceren. Men noemt ze kweekreactoren omdat zij meer splijt stof produceren dan zij verbruiken.) Plutonium, een element dat in de na- tuui niet voorkomt, is de kostbaarste stof op aarde. Een echte prijs op de vrije markt bestaat er niet, maar de Amerikaanse commissie voor atoom energie (AEC) verkoopt deze splijtstof voor 43 dollar per gram. Het plutonium van de AEC kost dus 154.800 gulden per kilogram. Ook wat de handel in pluto nium betreft heeft Amerika een mono poliepositie, en alles wijst er op dat Washington ook die monopoliepositie wil gebruiken om West-Dutsland, Ne derland en België aanvaarding van het beoogde nonproliferatieverdrag af te dwingen. Tn het belang van de duidelijkheid in de politiek en wel heel in het bijzonder voor dit took voor de meeste Kamerleden bepaald moeilijke politieke vraagstuk zal het dienstig zijn dat deze twee kwesties van elkaar geschei den worden gehouden. De lancering van gegevens over Amerikaans-Europees touwtrekken om plutoniumprijzen heeft de zaak van de heer De Goede dunkt ons geen goed gedaan. Daarbij komt nog dat de presentatie van die gege vens in vakkringen wenkbrauwen heeft doen fronsen. Het is niet waarschijnlijk dat deze gegevens afkomstig zijn van de heer De Goede. Immers: als een ad der onder het gras gaat daarin de ver onderstelling schuil, dat plutonium pro ducerende kweekreactoren op den duur de ultracentrifugemethode voor produk- tie van „goedkoop" verrijkt "uranium overbodig zou maken. Alleen al wegens die adder onder het gras had de heer De Goede dit nieuwe element in de po litieke discussies over de toekomstige energieproduktie beter eerst kunnen ne geren. Het kan hem namelijk zijn voor- naamte wapen het ultracentrifuge project is een levensbelang voor ons land uit de hand slaan. Philip Blaiberg en zijn vrouw genieten van een mooie na-zomerdag in Kaapstad. getroffen, gezond en gelukkig en zeer geïnteresseerd in Omar Khay yam, de grote Iraanse dichter. Ik wens u een lang en gelukkig leven, dr. Blaiberg." Was dat een prach tige wens? En hij beloofde me bo vendien, dat hij me een nieuwe ver taling van het werk van de dichter zal sturen wanneer hij terug is in Iran. se pantoffels van hem. Die zitten Ik kreeg ook nog een paar Iraan- me als gegoten. ,Dat moet Eileen iwel plezier hebben gedaan, want zij probeert alsmaar iets aan mijn kle ding te doen. Vorige week heeft ze Imijn oude pantoffels, die ik al acht 'jaar droeg, laten verdwijnen. Een dag later bracht ze nieuwe eieren voor me mee. Maar goed, ik Ikan mijn vrienden nu vertellen dat ik weliswaar niet op dure Perzische tapijten loop maar in elk geval wel 'op Perzische pantoffels. Over lopen gesproken, het gaat ksteeds beter. Als het een beetje wil loop ik komende zaterdag weer net als vroeger. Elke zaterdag maak ik de balans op van mijn vooruitgang. Daarmee ben ik meteen na de ope ratie begonnen. Als het allemaal zo doorgaat, zullen mijn verwachtingen wel uitkomen, denk ik. Elke dag worden mijn benen sterker ook al hebben ze de vervelende gewoonte om af en toe onverwacht te „zwab beren". Maar dat is geen wonder na al .die maanden, dat ik in bed heb gelegen. Ik kijk echt uit naar de dag, dat ik weer eens kan uitgaan. Een ding heb ik me al voorgenomen. Ik moet nog eens een duik maken in het kou de water van de Atlantische oceaan. Ik ben gek op koud water. In de tijd, dat ik nog in Engeland studeerde, nam ik altijd zoveel mogelijk koude douches en baden. Later zullen Eileen en ik dan mis schien weer eens kunnen wandelen in de bergen rondom de stad. Ik voel dat ik het zal kunnen. En ik doe alles wat ik kan om dat te bereiken. ROTTERDAM Het vermelden van de levensduur van wasautomaten in een advertentie, is de Rotterdamse winkelier Gerard de Lange op een kort geding komen te staan. De importeur van Zanussi, de n.v. Elektrotechniek in Amsterdam, vindt dat zijn merk er te slecht afkomt. De belangen van Zanus si worden daardoor geschaad. Vorig jaar november heeft Gerard de Lange voor het eerst in een Haagse krant de prijzen en de levensduur van de meest voorkomende merken ver meld. Van vele fabrikanten kreeg hij toen een brief, waarin hem het recht hiertoe werd ontzegd. Na de tweede ad vertentie, veertien dagen geleden, heeft Elektrotechniek het kort geding aange spannen. Het televisieprogramma Koning Klant van de Vara heeft er vorig jaar op aangedrongen, dat winkeliers in hun advertenties de verwachte levens duur van wasautomaten bekend maken. „Ik ben het daar volkomen mee eens. Zolang ik kan, doe ik het ook", aldus de heer De Lange. In zijn prijzen laat hij ook het ver schil in de wasautomaten tot uiting ko men. Bij hem zijn Italiaanse produkten, die hij een levensduur van gemiddeld zes jaar geeft, veel goedkoper dan merken, die langer mee gaan. De ge bruikelijke prijs van de verschillende merken ontloopt elkaar niet veel. „De inkoopprijzen verschillen wel de gelijk en de consument moet dat kun nen merken", vindt de heer De Lange. Van vele kanten is er pressie op hem uitgeoefend om zijn actie te staken. „Een dertigtal Haagse winkeliers heeft vorige week een vergadering belegd om een tegenactie te voeren", zo zegt hij. Via een grossier heeft AEG druk op hem uitgeoefend om niet langer de levensduur te vermelden. „Het gaat mij er niet om anti-recla me te maken voor Italiaanse produk ten. Wanneer die tegen een lagere prijs worden aangeboden, dan zijn ze even aantrekkelijk als produkten die langer mee gaan maar duurder zijn", meent de heer De Lange. Vrijdag beslist de president van de Rotterdamse rechtbank in het kort ge ding.

De Vallei | 1968 | | pagina 9