Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VREDESKANDIDAA T" VERSTERKT POSITIE AANZIENLIJK Verwarring om vredes poging V.S. Buiten PTT geeft steden en straten nummers Woerdenaar trouwt met meegesmokkeld" meisje Brand verwoest St. Pauluskerk in Antwerpen MORRIS - MG - SHOW Prof. Landau overleden Opnieuw sprake van appelcrisis Man mishandelde zijn ex-vrouw Onder dubbele bodem van eendjenaar het Westen Vele kunstschatten gered BOTSING DOOR SLINGEREN Van Gelder en Octopus vormen belangengroep Psychisch onderzoek van treinmachinist gevraagd Aprihvinter MILWAUKEE - De meeste uitslagen (90%) van de gisteren in de Amerikaanse staat Wisconsin gehouden voorverkiezingen gaven bij de Democraten een voor sprong van senator McCarthy op president Johnson te zien. Hoewel de president zondag aankondigde zich niet kandidaat te zullen stellen, bleef zijn naam op de stem biljetten staan. GROTER GEBIED VOOR BOMBARDEMEN TETS Heidetuin KANSEN TEGENSTAND Denkt U om de grote Garage A. van de Lustgraaf TOEKOMSTBEELD: GELD W1SSELE1S NOBELPRIJS IN 1962 STRAFKAMP LEVEN GERED Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Courariten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden *1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 3 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 80 McCarthy winnaar in wisconsin WASHINGTON Het nieuwe Viëtnam-vredesoffensief van pre sident Johnson zit lelijk verward in een ruzie over de geloofwaardigheid die volgens sommige Amerikaanse autori- riteiten een propaganda-actie voor Noord-Viëtnam kan worden. Regeringsautoriteiten geven toe, dat Hanoi propaganda winst kan slaan uit de bekendmaking, dat het deel van Noord-Viëtnam dat open blijft voor luchtaanvallen onder het gedeeltelijk bombardeerverbod, in feite veel groter Is dan het leek in Johnsons bekendma king van zondagavond. Fulbright, voorzitter van de senaats commissie voor Buitenlandse Zaken, sprak de beschuldiging uit, „dat hij misleid werd met betrekking tot de be tekenis van Johnsons bekendmaking" en voegde er aan toe: „Het stoppen van de bombardementen heeft geen ge volgen en zal zeer zeker het noorden er niet toe brengen aan de conferentie tafel te komen". Zowel senator Robert F. Kennedy els Eugene McCarthy, kandidaten voor het Democratische presidentschap, had kritiek op de bombardeerpoli- tiek. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren doelen aangevallen tot op 135 km van Hanoi. De enige reactie uit Hanoi was een bericht in het blad van het Noordviët- lamese leger, waarin Johnson werd ver weten dat hij probeert de openbare me ning te misleiden, maar dat hij niet te gemoet was gekomen aan de eis van Noord-Viëtnam, dat een algehele en on voorwaardelijke stopzetting van de bombardementen wil. Volgens V.N.-kringen is ook secreta ris-generaal Thant niet met het vre- desgebaar van Amerika ingenomen. Hij zou dit niet zien als een aanvaarding van zijn voorstellen. W/e hebben 'n week of vier geleden stilgestaan bij de bloeiende erica en nil kunnen we dit gerust weer doen, want nog altoos staan de pollen wit, rood en vleeskleurig getooid. Was het toen een enkele bij, die eens pools hoogte kwam nemen, nadien kwamen ze bij honderden, vaak vergezeld door dikke, gezellige hommels, aangelokt als ze werden door die hei, maar voor al door de kleurigheid van de bonte krokusjes. Komt er dan een gifzwarte merel met gouden sneb in het vijvertje ploeteren, zodat de droppels glinsteren in de zon, dan geeft dit alles tesamen een hoekje van bijzondere lentechar me. Ik spreek niet van onze hei-„tuin", want daartoe is hij van te bescheiden proporties en te weinig gevarieerd, maar ook in 't kleine schuilt voldoe ning. Hier en daar weet ik buitenhui zen, omringd door erica's in tal van soorten, doch zulke entourages eisen veel onderhoud en overigens krijgen we het zelden zo volmaakt te zien als in de grote heidetuin van Driebergen (Rijsenburgse Bossen), een boeiend ge- meentebezit van vijftig ha. Zijt ge daar eenmaal in die buurt verzeild, dan zit ge vlakbij de bekende kwekerijen van Abbing, waar ge de z.g. alpenboom- heide vindt, een in ons land zeldzame figuur van oude buitenplaatsen, die afkomstig is uit het Middell. Zeege bied, waar uit de staalharde wortel knol de bekende Bruyèrepijpen worden gesneden. Dit zagen we pas nog op de televisie. De struik heeft het formaat van een middelmatige sierheester; ge kunt er voor drie rijksdaalders veel plezier aan beleven. 3-4-1968 A. B. WIGMAN De laatste uitslagen van de voorver kiezingen waren (90% der stembureaus): Republikeinen Nixon 357.320 stemmen (80 procent der Republikeinse stemmen). Reagan 47.043 (10 procent). Stassen 26.425 (6 procent) Inschrijf stemmen: Rockefeller 6.720 (1 procent); Wallace 1.225 (0 procent). Democraten: Johnson 236.936 (35 procent der De mocratische stemmen). McCarthy 378.525 (56 procent). Inschrijfstemmen: Kennedy 39.294 (6 procent); Wallace 3.009 (0 procent); Humphrey 2.156 (0 procent). Volgens de uitslag van de opiniepei ling, die het nationale bureau van de Amerikaanse Democratische partij vo rige week onder afgevaardigden naar de partijconventie heeft gehouden, zou president Johnson verzekerd zijn ge weest van 1500 stemmen, voldoende om tot de officiële kandidaat van de Democraten voor het presidentschap te worden benoemd. Op het bureau van de party zei men gisteravond, dat de uitslag van het on derzoek zaterdagavond aan het Witte Huis was doorgezonden, dus voor John son zondag meedeelde, dat hij zich niet kandidaat zou stellen. Richard Nixon h^ei't gisteravond ver klaard, dat het aantal stemmen, dat hij bij de voorverkiezingèn in Wisconsin heeft behaald, „een zeker teken is voor een Republikeinse stembuszege in no vember." Toen de uitslagen van dhgeveer de helft der stembureaus bekend waren had Nixon 80 pet der Republikeinse stemmen. Senator Robert Kennedy heeft ver klaard, dat Eugene McCarthy kenne lijk als overwinnaar te voorschijn is ge komen uit de Democratische voorver kiezingen in Wisconsin. Daaruit blijkt, zei hij, dat er veel tegenstand is tegen het Viëtnam-beeld van president John son. Kennedy legde deze verklaring af toen nog slechts enkele uitslagen be kend waren. „Ik wens senator McCar thy geluk met de schitterende wijze waarop hij de in zowel Wisconsin als New Hampshire zijn standpunt verde digd heeft", zei Kennedy voor de tele visie. Hij zei, dat McCarthy wellicht in sterke mate heeft geprofiteerd van de rede, die Johnson zondag heeft uitge sproken en waarin hij verklaarde zien geen kandidaat te zullen stellen. ADVERTENTIE morgen, vrijdag en zaterdag In gebouw „ELTHETO" te Veenendaal. Zandstraat 117-119 Veenendaal - Tel. 08885-12129 DEN HAAG Na anderhalve maand is in Nederland opnieuw voor de tweede maal een appelcri sis uitgebroken in de zin van de EEG- bepalingen. Drie marktdagen achter een zijn de veilingprijzen beneden de vastgestelde minimumprys gebleven. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten, dat de crisis van daag is ingegaan. De veilingen kunnen nu tegen een vergoeding aan de telers appelen uit de markt nemen om die te vernieti gen. Dit ingrijpen wordt betaald door het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland. De veilingen zijn niet verplicht in te grijpen, maar moeten wel hun besluit dit wel of niet te doen aan het Centraal Bureau mee delen. Senator Eugene McCarthy maakt hier het V-teken om zijn vreugde over de uitslag van de prima riesin Wisconsin tot uitdrukking te brengen. ROTTERDAM Er zal eeh tijd ko men dat op brieven alleen nog de naam van de geadresseerde in letters zal worden geschreven. Alle straten zullen (voor de posterijen) een nummer krij gen, steden en dorpen een Cijfer, eveh- tueel gevolgd door een cijfer voor de wijk in een stad, of voor een dorp daar dicht by. Naar het voorbeeld van de netnum mers bij de telefoondienst zou Rotter dam 10 kunnen worden, Amsterdam 20 Den Haag 70. De posterijen zijn al be zig met het uitwerken van een lande lijke code. Grootverbruikers die de co dering te zijner tijd toepassen, zullen een grotere korting krijgen dan nu ge bruikelijk is. Dit was een van de frappante mede delingen, die gisteren zijn gedaan in een bijeenkomst van de posterijen met het Rotterdamse bedrijfsleven. Drs. Ph. Leenman, plaatsvervangend hoofddirecteur van de posterijen deel de mee, dat nog dit kwartaal de nieu we adresseercentrale van de PTT zal worden voltooid. Er zullen dan drie en een half miljoen adressen in zijn opge borgen. De posterijen zullen dan niet alleen de adresering van grootverbrui kers kunnen overnemen, maar ook ge richte reclame kunnen gaan verzorgen. „Wil een bedrijf bijvoorbeeld alle te lefoonabonnees in het Gooi gaan be werken, dan is de verzorging daarvan voor ons maar een kleinigheid", zei de heer Leenman. „Geheimhouding zal daarbij voor ons een heilige koe in het kwadraat zijn". HEERLEN De politie van Schaes- berg heeft de 26-jarige timmerman B. uit deze gemeente aangehouden, die, naar eerst thans bekend is geworden, in de nacht van donderdag op vrijdag zijn ex-vrouw zodanig heeft mishan deld, dat zy in het ziekenhuis te Heer len moest worden opgenomen. B. wilde 's nachts een bezoek bren gen aan zijn gewezen echtgenote.'Toen deze hem niet binnen liet, verschafte de man zich toegang door een raam, waarna Hij de vrouw te lijf ging. Deze vluchtte de straat op, achtervolgd door B., <üe met een grote stok zwaaide. Enige meters verder kreeg hij de vrouw te pakken en ranselde haar zo af, dat zij met bloedende hoofdwonden en een gebroken pink naar het zieken huis moest worden overgebracht. Om standers, die aanvankelijk trachtten 'n einde aan het gevecht te maken, kon den niet verhinderen, dat B. op de vlucht sloeg. WOERDEN Ineengevouwen onder de dubbele bodem van een „lelijk eend je", heeft de 25-jarige Maria Gerthe uit Oost-Duitsland zich dezer dagen door de dertigjarige Woerdenaar S. An- del over de Tsjechisch-Oostenrijkse grens laten smokclen. Versuft door kalmeringstabletten en in |een onge makkelijke houding, onde^iaVn zij met hulp van haar verloofde ♦Zucht naar het Westen. Gistermorgen trouwden zij in Woerden. Zeven jaar geleden ontspon zich tus sen hen een romance in een dorpje na bij Wenen, waar de heer Andel werkte als landbouwkundig ingenieur. Zij ont moetten elkaar regelmatig, ook nadat Maria als medisch assistente in Oost- Duitsland was gaan werken. Alleen maakte de Berlijnse Muur het in augustus 1961 voor de heer Andel wat moeilijker om Maria naar Nederland te halen. Tot een paar weken geleden autoslo per Van Varik in het lelijke eendje een dubbele bodem van 1.70 meter lang construeerde. Hierna voltrokken de ge beurtenissen zich in snel tempo. Maria vertrok uit Dresden voor een ski-vakan tie met enkele vriendinnen naar het Tsjechische Bratislava. De heer Andel ging er met zijn „eend" naar toe. Uitgeput van haar reis stapte Maria (1.72 lang) in Bratislava in de ruimte, waarin zij zich nauwelijks kon bewe gen. Moe en versuft liet zij zich voort- wiegen in de richting van de grens. De eerste grenspost, waarbij zij arri veerden, bleek onmogelijk te passeren. Er stonden politiemensen met honden, die de verscholen Maria zeker zouden hebben opgemerkt. Verder ging het, langs het IJzeren Gordijn. Maria weet nog precies wat er gebeurde bij de tweede grenspost. „Ik hoorde de grenswachten naar 'n pas vragen. Daarna bleef het een hele tijd stil. Ik begreep daaruit, dat mijn man de auto had verlaten. Dat was eigenlijk het enige ogenblik van de reis, dat ik werkelijk bang was, omdat ik niet wist, waarom hij was uitgestapt." Dc gebaarde ihgenieur vertelde het gisteren rustig. „Ik moest nog een tientje aan Tsjechisch geld inwisse len. Dit was volgens mij dc beste ma nier om mij van alle verdenking te ontdoen." In ieder geval was Maria opgelucht geweest, toen de auto weer ging rijden. Nog enkele honderden meters door stond zij de ongemakken van h^ar ge heime bergplaats, tot de Oostenrijkse grensposten opdoemden. De heer Andel zei tegen hen: „Ik heb een vluchteling onderin mijn wa gen." Ze geloofden het niet, tot Maria vanuit het binnenste van de auto be nauwd riep: „Laat me er nu eens uit." Even later kroop zij voor de ogen van de verbaasde Oostenrijker tevoorschijn. BRUSSEL Een zware brand heeft de afgelopen nacht de zestiende-eeuwse St.-Pauluskerk in Antwerpen en een aangrenzend vroeger Dominicaner klooster verwoest. Brandweerlieden en tientallen vrijwilligers zyn er, vaak met levensgevaar, in geslaagd de meeste kunstschatten die in de kerk stonden, w.o. werken van Rubens, Jordaans en Van Dyck, te redden. Vele kunstwerken zyn zwaar beschadigd door bluswater of doordat ze in de haast uit de ïysten gesneden moesten worden. De brand was gisteravond laat uitge broken in een aangrenzende winkel. Toen het vuur in dat pand geblust scheen, laaide het omstreeks midder nacht plotseling weer op en sloeg aangewakkerd door felle wind over het voormalige klooster naast de kerk en vervolgens naar de kerk zelf. Rond twee uur nam de brand zulke afmetingen aan, dat men de huizen in de omgeving moest laten ontruimen en de hulp in riep van militairen en de Bescherming Bevolking. Tientallen vrijwilligers onder de nieuwsgierigen, die vanuit de omliggen de oude havenwijk naar de brand stroomden, hebben tot op he t laatste ogenblik geholpen bij het redden van de kunstwerken. Zo slaagde een groep van dertig mensen er in, terwijl de vlammen reeds tientallen meters hoog uit het dak oplaaiden, een drieluik van Rubens („De geeseling") uit de kerk te brengen. De berging van de kunst werken werd zo goed en zo kwaad als het ging geleid door prof. Baudouin, conservator van het Rubenshuis. Om kwart voor vijf stortte het 65 meter lange kerkdak vrijwel geheel in. De laat-gothische St.-Paulus, gelegen aan de Veemarkt nabij de Schelde en niet ver van de Antwerpse kathedraal, was een van dè mooist^ kerken van de Scheldestad. De Antwerpse brandweer, die het vuur bestreed met groot materieel, werd in de loop van de nacht versterkt met brandweerploegen uit DeUrne en andere randgemeenten. Men kon echter in feite niet veel meer doen dan pro beren de omliggende huizen te behou den. In de kerk bevinden zich nog tal rijke marmeren beelden en gebeeld houwde koorstoelen, di#1 n.;i\ gered konden worden. De klokken in de to ren smolten door de hevige hitte. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Ame rikaanse regering tot het instellen van een toeslag van tien procent op de in komstenbelasting van personen en ma- schappijen. Er waren 53 stemmen voor en 35 tegen. ADVERTENTIF DEN HAAG Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. en N.V. Ne derlandse bevoorradingsbasis „Octo pus hebben besloten een belangenge meenschap te vormen teneinde ten be hoeve van de oliemaatschappijen en booraanncmcrs do beschikbare facili teiten in Velsen/IJmuiden aan dc noordelijke oever van het Noordzeeka naal van eerstgenoemde N.V. te ont wikkelen volgens de wensen van de po tentiële clientèle. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft de zaak tegen de 38-jarige machinist bij de Nederlandse Spoor wegen J. van H. uit Rotterdam, die schuld zou hebben aan het spoorwegon geluk bij het Station Beesd op 25 augustus van het vorig jaar, aangehou den om nadere inlichtingen te verkrij gen over de psychische gesteldheid van de machinist. De officier heeft 14 dagen geleden 350 gulden boete en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf geëist. De machinist is intussen in zijn func tie hersteld na medisch te zijn goedge keurd. Bij het ongeluk waren twee do den te betreuren: de bestuurder en de conducteur van de personentrein, waarop de door Van H. bestuurde goe derentrein frontaal botste. Op Rijksweg I, bij Baarn, ter hoogte van het viaduct over de Eem, heeft zich gisteren in de vooravond een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Een wagen, rijdende in de richting Hoevelaken, begon plotseling te slingeren en raakte op de linkerweghelft, waarna een frontale botsing plaats had. De bestuurder van de tegenligger, de 42-jarige G. Musterd uit Rotterdam, kwam hierbij om het leven, terwijl de bestuurster van de slingerende wagen, een inwoonster van Bussum, ernstig werd gewond. Op de foto boven wordt de zwaargewonde bestuurster naar een ambulance gedragen en onder: het wrak van de tegenligger. MOSKOU (Reuter, AP) Prof. Lev Landau, de Russische natuurkundige, die in 1962 de Nobelprijs ontving, is eergisteren overleden. Zes jaar gele den werden zijn hersenen ernstig be schadigd door een auto-ongeluk. De geldprijs die verbonden is aan de toe kenning van een Nobelprijs had prof. Landau jaren later nog niet in ont- vahgst genomen. De waarde van die prijs was toen opgelopen tot ongeveer 208.000 gulden. Landau, een van de grootste natuur kundigen van onze tijd, heeft na het auto-ongeluk dat hem in januari 1962 invalide maakte vele malen op de rand van de dood gezweefd. Toen hij van zijn zware verwondingen was her steld was hij doof, blind en stom. Hij moest daarna opnieuw leren spreken, horen en onthouden, en zich weer leren bewegen. Ten tijde van het schrikbewind van Stalin zond men Landau naar een strafkamp in Siberië. Hij werd door de machthebbers van toen aangezien voor een spion in Duitse dienst. Ongeveer tien jaar daarvoor was Landau in Duitsland geweest, maar ook in Enge land, Zwitserland, Denemarken en Ne derland. Met spionage hadden die bui tenlandse zaken echter niets te ma ken; wel echter met vergaring van wetenschappelijke kenhis. In 1965 noemden Russische geologen een zink en ijzer bevattend mineraal dat in Siberië was ontdekt naar hem. Het kreeg de naam Landauiet. In ja nuari van dit jaar werd Landau ter ge legenheid van zijn 60e verjaardag onder scheiden met de Lenin-orde. Enige jaren na het voor hem zo rampzalige ongeluk onthulde Landau in een vraaggesprek met een Russi sche journalist dat hij zijn leven dank te aan prof. Kapitza nadat hij naar Si berië was gestuurd. Hij zou het er daar zeker geen half jaar meer hebben uit gehouden. Prof. Kapitza had toen ge zegd dat hij zijn wetenschappelijk werk zou staken indien Landau niet in vrij heid werd gesteld. (Van onze weerkundige medewerker) aprilletje zoet ook nog wel eens geeft een witte hoed, zagen we vanmorgen. De via de Britse eilanden naar onze omgeving doorgedrongen koudegolf uit Spitsbergen veroorzaak te op veel plaatsen buien met sneeuw. Daarbij zakte het kwik tot -1 graad C. De kou waaiert nu uit tot Zuid- en Midden-Europa, waarbij het Alpen gebied, evenals Schotland in een eer dere fase, zware sneeuwval te wach ten staat. Ook in Gelderland zal het gure weer de komende dagen aan houden met nog meer hagel- en sneeuwbuien en een tendentie tot iets scherpere nachtvorsten, naarmate de opklaringen breder worden. Een hogedrukgebied van 1035 millibar boven Groenland blijft samen met een depressie van 980 millibar boven het Skagerrak en het oostelijk deel van dc Noordzee poollucht naar zuidelijke contreien sturen. De thermometer in Reykjavik wees vanmorgen om zeven uur -8 graden aan, uit Noord-Groen land werd -30 graden gemeld, tegen over 10 in Zürich en +14 in Belgrado.

De Vallei | 1968 | | pagina 1