VAN DAGBOEK Wilson doet beroep op Kosygin inzake Vietnam AMRO-LENING Washington wacht op reacties GRAPILLOH Brestanski dood in bos gevonden Ri AIRgPfl Oe Thant toch naar Nederland HOT LINE" VOOR HET EERST GEBRUIKT Lindsay wil harder optreden degnne c -\ddelntaa. draag RIJDT NUCHTER.DRINK.. DEEL 10 n §j Ketel exploideerde in nieuw huis (als u in 24 maanden zou aflossen). Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten óók mt i -i EJTF „Nee, die drukte geeft me geen prettig gevoel maar de stranden zijn ruim genoeg om ook nog ergens alleen te kunnen zijn". Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EERSTE KEER GEEN OPTIMISME «$erIe»** -tOUflg OPHELDERING WOENSDAG 3 APRiL I960 Vakantiegangers benauwen me "n beetje /I mdat ik zo goed vooruit ga behoef ik nu nog maar tweemaal per week naar het ziekenhuis Groote Schuur om te worden onderzocht. En tot nog toe is alles altijd dik voor elkaar. De dokters houden mijn hart heel nauwgezet in de gaten, ik moet allerlei proeven ondergaan en mijn bloed en urine worden nauw keurig onderzocht. Alles oké. Dat doet me natuurlijk geweldig veel plezier. Dit is tenminste nog eens werkelijke vooruitgang zou ik denken. Voor ik het ziekenhuis verliet waarschuwden ze me dat ik toch zeker een maand elke dag zou moeten terugkomen voor onder zoek. En nu dit. Fantastisch. Intussen zijn er toch nog heel wat mensen, onder wie medische des kundigen, die mijn herstel oen beet je wantrouwig bekijken. Ze kunnen het allemaal niet zo best geloven. Zo wezen ze bijvoorbeeld op kort ademigheid die me kortgeleden plaagde. Dat kon toch geen goed teken zijn, zeiden ze. Zulke mensen zijn werkelijk te wantrouwend. Die kortademigheid is inmiddels weer bijna verdwenen. Samen met Eileen heb ik al ver scheidene tochtjes gemaakt, zoals ik u al eerder vertelde en daarbij heb ik mijn longen volgezogen met heer lijke frisse lucht. En daarbij wees niets erop dat mijn hart of mijn longen iets mankeerden. Overigens ligt het voor de hand dat we heel wat belangstelling trek ken als we buiten wandelen. Laatst ook weer. We maakten een behoor lijke wandeling langs het strand en het vervulde me met trots dat ik even rechtop kon lopen als een of ficier tijdens een parade. We waren nog niet ver toen er een hele groep vakantiegangers op dook. Ze kregen me in de gaten en kwamen nieuwsgierig op ons af. Dat vind ik nu niet zo leuk. Zo'n hele massa mensen om me heen geeft me geen prettig gevoel. Ik moet erg voorzichtig zijn om niet een of andere infectie op te lopen, maar hoe kan ik dat voorkomen wanneer er allerlei wildvreemde mensen om me heen staan te drin gen? Een poosje geleden zei ik al eens: „Het enige wat nu mijn einde zou kunnen betekenen is zo'n verd.. longontsteking". Maar ja, ik kan en wil de men sen natuurlijk niet afbekken. En daarom probeer ik ze maar met een zoet lijntje weg te krijgen als ze me te dicht naderen naar mijn zin. „Niet te dichtbij komen, alstublieft" riep ik de laatste keer, „ik wil niet dat u ook een nieuw hart nodig hebt". Inmiddels blijven brieven en tele grammen uit alle delen van de we reld binnenstromen. Verscheidene radio- en televisiemaatschappijen hebben me al om een vraaggesprek verzocht. Uitgeversmaatschappijen hebben een bod gedaan op mijn autobiografie en er is zelfs een Duitse grammofoonplatenmaatschap pij die mijn stem op een zwarte schijf wil vastleggen. Ik blijf er wel nuchter onder, al zeg ik het zelf. Een heel leuk ver zoek kwam ook uit Japan. Een tijd schrift dapr vroeg om een vraagge sprek. Ik vind het een gekke ge dachte dat ik nooit in staat zal zijn te begrijpen wat ze hebben geschre ven. Overigens zal ik de nieuwsgie righeid van al die mensen wel nooit helemaal begrijpen. Door alles wat ik heb meege maakt ben ik begonnen te denken over de betekenis van het leven. Maar ik loop me nu ook nog af te vragen waarom zoveel mensen me kennelijk een hoofdstuk willen toe kennen in de geschiedenisboekjes. BRUSSEL Oe Thant zal volgende week een bezoek brengen aan Neder land, België en Luxemburg. Dit werd gisteren, in tegenstelling tot eerdere berichten, in Brussel bekendge maakt. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft wel afgezien van lijn voorgenomen reis naar Engeland. Oe Thant wordt dinsdag in Brussel verwacht, na een kort bezoek aan Ne derland. Donderdag bezoekt hij Luxem burg. DOKKUM Doordat de ketel van de centrale gasverwarming ontplofte is gisteren ernstige schade aangericht in een nieuw huis in Dokkum. De gevel werd zwaar beschadigd, het dak werd opgelicht entientallen ruiten in de buurt sneuvelden. Niemand werd ge wond. 55 ADVERTENTIE Verkrijgbaar: voorf.118,37 in de maand EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK (Van onze correspondent) T ONDEN Uit het gebruik van de zg. hot-line naar Moskou, de di recte telexverbinding tussen het bu reau van premier Wilson en het Krem lin in Moskou, blijkt hoe intensief Engeland zoekt naar mogelijkheden om de oorlog in Viëtnam te beëindi gen. Gisteren is onthuld dat premier Wilson op deze manier bij de Rus sische premier Kosygin heeft aange drongen op medewerking voor het bij eenroepen van een vredesconferentie voor Viëtnam. Engeland voert zjjn vredesoffensief ook nog via de langzamer werkende diplomatieke kanalen, d.w.z. via zijn minister van Buitenlandse Zaken Ste wart en de Russische ambassadeur in Londen met wie Stewart de nieuwe toestand, die is ontstaan door de con cessies van president Johnson, al heeft besproken. Zo nodig wil minister Ste wart voor overleg met zfln Russische ambtgenoot Gromyko naar Moskou gaan. Het was de eerste keer dat de hot line tussen Londen en Moskou is ge bruikt. Vorig jaar spraken Wilson en Kosygin af dat een dergelijke telex verbinding zou worden aangelegd. Dat gebeurde toen de Russische premier in Londen was. Een officieel antwoord op de Britse aandrang is er nog niet gekomen, net zo min als de Amerikanen officieel ant woord hebben gekregen uit Noord- Viëtnam. Maar in Londen was men ook gisteren allesbehalve optimistisch, met uitzondering van hen, die menen, dat geen nieuws in dit verband goed nieuws betekent. Deze groep gelooft, dat een onmiddellijke reactie uit Hanoi een volkomen afwijzing zou hebben be tekend van wat de Verenigde Staten hebben voorgesteld. Nu zal Noord- Viëtnam, zo hoopt men althans, mis schien inzien dat er meer ruimte is gekomen voor vredesoverleg. Maar, zoals gezegd: niemand is wer kelijk optimistisch. Vrijwel niemand ziet een mogelijkheid voor snel vre desoverleg. Noord-Viëtnam is allerminst in een teneergeslagen stemming. De strijd lust is daar door het recente offensief tegen de Amerikanen danig toegeno men. Het is er op uit om de Amerika nen volledig op de knieën te dwingen en blijft eisen dat de Amerikanen alle bombardementen staken. Voor het zo ver is, kan men van de Sovjet-Unie geen medewerking verwachten. Dat is minister Stewart al gebleken uit zijn eerste contact met de Russische am bassadeur in Londen. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons gisteravond: Mai Van Bo, het hoofd van de Noordviëtnamese po litieke missie in Parijs, heeft de Fran se regering verteld, dat zijn land slechts tot onderhandelingen kan over gaan wanneer de Amerikanen hun bom bardementen onvoorwaardelijk en ge heel stopzetten. De Noordviëtnamese regering wil in Johnsons gebaar wel 'n stap in de goede richting zien, maar het is bepaald niet voldoende als be wijs van de goede wil van de Ameri kanen. NEW YORK De burgemeester van New York, John Lindsay, heeft de ge meenteraad om speciale bevoegdheden gevraagd ter bestrijding van oproer of ter voorkoming ervan. Als deze hem worden verleend dan kan hij de nood toestand afkondigen voor de duur van twee weken en deze periode desgewenst verlengen. Zaterdag werden In vier grote waren huizen in het centrum van New York pogingen tot brandstichting gedaan, vol gens de politie Croor jonge negers. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn ■peumatische pijnen, spit, zenuwpij* nep, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van ?»ijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk n de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet. tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Terlenka Young kostuums zijn !n alle moderne herenkledingzaken verkrijgbaar. TToor de gedeeltelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam heeft president Johnson de deur wijd open willen zet ten voor vredesonderhandelingen. Toch blijft het zeer twijfelachtig of Noord-Viëtnam dit opmerkelijke ge baar op overeenkomstige wijze zal beantwoorden. In het verleden heeft de Noordviëtna mese regering er steeds met nadruk op gewezen dat er van onderhande lingen alleen sprake zou kunnen zijn wanneer de bombardementen onvoor waardelijk en voor honderd procent zouden worden gestaakt. Dit is niet gebeurd. In een beperkt gebied worden nog aan vallen uitgevoerd. Nauwkeurig be grensd is dit gebied allerminst. Daar naast blijven Amerikaanse vliegtui gen verkenningsvluchten uitvoeren boven vijandelijk terrein. Zij mogen dan al geen bommen afwerpen, hun verschijning zal toch zeker niet bij dragen tot geruststelling van de Noordviëtnamezen. Het wantrouwen van Noord-Viëtnam jegens Washington is zeker niet weg genomen door de jongste Amerikaan se maatregelen. Bij vroegere gele genheden beschuldigde Noord-Viët nam de Verenigde Staten herhaalde lijk van „diplomatieke trucs" en het is niet onwaarschijnlijk dat het presi dent Johnsons jongste besluiten ook zo zal kenschetsen, waardoor het ef fect ervan grotendeels zou verloren gaan. TJo Tsji-minh, de Noordviëtnamese president, was tot nog toe niet be reid te onderhandelen over een stop zetting van de bombardementen. Daarvoor immers, zo stelde hij, zou den de Amerikaanse agressor en de Viëtnamese slachtoffers op één lijn worden gesteld. Niets wijst erop dat hij inmiddels is teruggekomen op dit standpunt. Ho-Tsji-minh en zijn adviseurs leggen elke belangrijke verandering in de Amerikaanse regering of in het mili taire opperbevel gewoonlijk uit als een bewijs van interne tegenstellin gen die een communistische overwin ning waarschijnlijker maken. De ont heffing uit zijn commando van gene raal William Westmoreland was dan ADVERTENTIE V GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP ook gesneden koek voor Noord-Viët nam. Het ligt daarom voor de hand dat de Noordviëtnamezen gelijksoortige en misschien zelfs verdergaande conclu sies zullen trekken uit het feit dat pre sident Johnson zich niet herkiesbaar stelde. Zoals Johnson zelf al vaststel de „schijnt Hanoi in 1968 beslissingen te willen forceren...". Niettemin staat Ho Tsji-ming nu voor een moeilijke beslissing. Hij zal moe ten uitmaken hoe de belangen van de Viëtnamese communisten het beste kunnen worden gediend. Kan hij wat dat betreft iets verwachten van on derhandelingen met een president die juist omwille van de oorlog een moei lijke persoonlijke beslissing heeft ge nomen? Of moet hij wachten tot hij een overwinning behaalt op John sons opvolger of met hem tot onder handelingen komt? Van verscheidene zijden komt Noord- Viëtnam nu zeker onder druk te staan om de geboden gelegenheid aan te grijpen. Het heeft een kleine winst geboekt nu de Amerikaanse bombar dementen voor een deel zijn gestaakt. Maar de Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Viëtnam zal nog worden uit gebreid. Daarom zal Noord-Viëtnam toch op een of andere wijze aan de Amerikaanse eisen moeten tegemoet komen indien het niet een hervatting van de bombardementen wil riskeren. president Johnson herinnerde zon dagavond in zijn toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie aan zijn zogenaamde formule van San Antonio, waarin sprake is van „volledige stopzetting van de bom bardementen". Echter op voorwaar de dat Noord-Viëtnam zou reageren met overeenkomstige maatregelen en dat het geen militair voordeel zou trekken uit de stopzetting. Dit betekent, zoals de Amerikaanse mi nister van Defensie, Clark Clifford, later toelichtte, dat de gevechten in Zuid-Viëtnam zouden worden voortge zet, maar dat Noord-Viëtnam tegelij kertijd zijn normale aanvoer van manschappen en materieel niet mag opvoeren. Officieel heeft de regering in Hanoi overigens nooit toegegeven dat het betrokken is bij de oorlog in Zuid-Viëtnam. Dit kan het probleem voor Noord-Viët nam slechts vergroten Het blijft echter een feit dat het nu toch zal moeten reageren. Dat de regering in Hanoi dit niet overhaast zal doen lijkt een duidelijke zaak. En naarma te het antwoord positiever zal uitval len zal het waarschijnlijk langer du ren voor het komt. PRAAG Dr. Josef Brestanski, vice-president van het Tsjechoslowaak- se Hooggerechtshof, heeft zelfmoord gepleegd. Hij werd sinds midden vori ge week vermist. Brestanski, een van de meest voor aanstaande juristen van Tsjechoslowa- kije, verdween spoorloos kort nadat hij opdracht had gekregen de revisie te leiden van de politieke processen uit de stalinistische periode, toen tienduizen den zware straffen kregen voor geringe vergrijpen. Blijkbaar had dr. Brestanski zelf bo ter op het hoofd. De kranten beweren nu tenminste dat hij zelf betrokken is geweest bij het voorbereiden van een van de poliiteke processen die nu op nieuw gevoerd moeten worden. Óp grond van door hem vervalst bewijs materiaal zouden in 1955 mensen tot langdurige vrijheidsstraffen zijn ver oordeeld. Gisteren heeft men zijn lijk gevon den in een bos. Hij had zich aan een boom opgehangen. Zijn vrouw en zijn kinderen hadden, toen zij hem voor het laatst zagen, niets bijzonders aan hem gemerkt. Voorts is gisteren openlijk gevraagd om opheldering over de wijze waarop Jan Masaryk op 10 maart 1948 de dood vond. Hij was de laatste minister van Buitenlandse Zaken van het demo cratische Tsjechoslowakije. Toen de communisten de macht overnamen sprong hij uit een raam of werd eruit geduwd. ADVERTENTIE WOENSDAG 3 APRIL 1968 584ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE Prijzen van f 20 zijn gevallen op nummers eindigende op 3 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 99 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 72 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 35 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op f 699 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 722 f 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op 3457 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 032691 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 019449 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 092665 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 025589 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 052060 De prijs van f 10.000 is gevallen op 't nummer 038196 De prijs van 20.000 is gevallen op 't nummer 091000 De prijs van 25.000 is gevallen op 't nummer 036969 De prijs van 50.000 is gevallen op 't nummer 047946 De prijs van f 100.000 is gevallen op 't nummer 025399 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9