Veenendaals dagblad Johsort reageert snel op aanbod Hanoi Opzienbarende stap van Noord-Viëtnam Stad vocht voor haar behoud Vuur vrat zich een weg door hart van Weesp Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei HERMOCEL MATRASSEN Ja». Drie kleuters verbrand in afgesloten schuurtje POLARIS MATRASSEN POLYSELECT MATRASSEN „Hoofd" besmet 16 leerlingen met t.b.c. NACHTVORST Gesprek over totale staking vijandelijkheden Vrouw 41 jaar opgesloten Prinses Margriet maakt het goed' Verbeten strijd tegen vonken Paard viel om van de slaap WASHINGTON (Reuter) - President Johnson heeft gisteravond gezegd, dat de Amerikaanse regering contact gaat opne men met vertegenwoordigers van Noord- Viëtnam en dat hij vandaag naar Hono- loeloe vliegt voor dringend overleg met Amerikaanse afgevaardigden in Zuid- Viëtnain. De Amerikaanse president ging een ver- hiermee binnen vijf uur in op klaring van Hanoi volgens welke de Noordviëtnamese regering bereid is af gevaardigden te zenden om met Ameri kaanse vertegenwoordigers te spreken over algehele staking van de vijandelijk heden tegen Noord-Viëtnam, opdat vre desbesprekingen kunnen beginnen. PLAATSEN OP DE HOOGTE HULP ONDER DRUK DOOR SPELEN MET LUCIFERS PIANOFABRIEK N.V. RRANDENDE ROMEN Sanctuarium Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 4 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 81 EINDELIJK EEN ECHTE VREDESKANS Waar en op welke wijze het contact zal worden gelegd is nog niet bekend gemaakt. Johnson zei voorts in een onverwachte toespraak voor televisie camera's voor het Witte Huis, dat op het ogenblik gesprekken worden ge voerd met de Zuidviëtnamese regering en Amerika's andere bondgenoten in de oorlog. De president van Noord-Viëtnam, Ho Tsji-minh, de man achter de op zienbarende verklaring, waarin de rege ring in Hanoi zich bereid verklaart met V.S.vertegenwoordigers te praten over beëindiging van alle vijandelijkheden. ALKMAAR Zestien leerlingen van de Prins Bernhardschool in Alkmaar lijn besmet met tuberculosebacillen, nadat het hoofd van de school, de heer J. A. Trenning, tuberculose had opge lopen. Dit kwam aan het licht bij een onder zoek van leerlingen door de schoolarts, waarbij zestien va nhen positief re ageerden. Vijf leerlingen zij zitten bijna allen in de hoogste klas van de lagere school zullen de eerste weken thuis moeten blijven. Er bestaat geen gevaar voor verdere besmetting onder de leerlingen. "•A^AAAAAAAAAAAAA/^A^AAAAA^WAA^A^r>AA* NJabij de ingang van het Kanaal be vindt zich thans een randstoring, die behoort bij een depressie boven Zuid-Noorwegen. Samen met een ho- gedrukgebied boven de Alpen, veroor zaakte deze randstoring bij ons van daag een zuidwestelijke stroming, waarmee vrij koude en enigszins on stabiele lucht werd aangevoerd. Plaat selijk vielen dan ook enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Doordat in de nacht van woensdag op donderdag de wind overwegend matig was, kwam slechts hier en daar nachtvorst voor. Drukdalingen boven Frankrijk doen echter de wind afne men tot zwak en veranderlijk, zodat in de komende nacht op vele plaatsen nachtvorst kan voorkomen. Het weertype met opklaringen, afge wisseld door enkele buien met regen, hagel of sneeuw, houdt daarbij aan. De middagtemperaturen zullen morgen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. I)e president legde zijn verklaring af nadat hü met z\Jn voornaamste advi seurs spoedoverleg had gepleegd. Verwacht wordt dat generaal West moreland. de Amerikaanse opperbevel hebber in Vietnam, en de ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, voor het overleg naar Honolocloe zullen komen. Ook minister Rusk van Buitenlandse Zaken zal daar waarschijnlijk zijn. Waarnemers achten het mogelijk dat president Thieu van Zuid-Viëtnam ook zal worden uitgenodigd. Zoals gemeld zei Johnson maandag dat hij voor een gesprek in de V.S. had gevraagd. De inleidende contacten zullen, naar in Washington wordt verwacht, vrijwel onmiddellijk beginnen. Diplomaten zou den elkaar kunne o-tmoeten in ver scheidene hoofdsteden waar beide lan den vertegenwoordigingen hebben, zoals Parijs, Moskou, New Delhi en Boeka rest. Andere mogelijke plaatsen zijn de Laotiaanse hoofdstad Viëntiane, waar diplomaten vorige week regelingen trof fen voor de uitlevering van drie Noord viëtnamese gevangenen van de Ameri kanen, Genève en Rangoon. Het was gisteravond nog niet duide lijk of Averell Harriman en/of Thomp son (de door Johnson benoemde specia le afgevaardigden) bij die eerste con tacten betrokken zullen zijn. De opzienbarende Noordviëtnamese stap was vervat in een lange verkla ring, waarin de nadruk werd gelegd op „Amerikaanse agressie en het totale mislukken daarvan in de afgelopen ja ren". Hij kwam nadat president John son zondag meedeelde de bombarde menten op Noord-Viëtnam te hebben beperkt tot een gebied dat loopt tot aan de 20ste breedtegraad, 320 kilometer in Noord-Viëtnam. Naar een woordvoerder van Oe Thant meedeelde, stond de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties al sedert Johnsons rede van zondag in -contact met Noord-Viëtnam. Oe Thant was te voren op de hoogte gesteld van de be trekkelijkheid van de beperking van de bombardementen. Noord-Viëtnam heeft vandaag na zijn eerste belangrijke stap op weg naar vrede, de Verenigde Staten gewaar schuwd geen concessie te verwachten in ruil voor een totale stopzetting van de bombardementen op zijn gebied. Deze verklaring, een nieuwe afwij zing van de vredesformule, die presi dent Johnson in San Antonio heeft uit eengezet, werd afgelegd door een offi cieel communistisch orgaan, 10 uur na dat de regering te Hanoi haar bereid heid tot onderhandelingen had bekend gemaakt. Johnson had verklaard, dat de bom bardementen zouden worden gestaakt indien korte tijd later produktieve vre desbesprekingen zouden volgen en het noorden geen militaire voordelen pluk te uit de nieuwe situatie. De maatrege len, die de president de laatste 72 uur heeft bekendgemaakt, wijzen er echter op, dat hij niet langer strak en stijf aan de San Antonio-formule vasthoudt. Zowel in de regeringsverklaring als in het partijblad wordt gezegd, dat Hanoi bereid is te spreken zodra de bombar dementen geheel zijn gestaakt. Premier Wilson van Engelanid heeft Hanoi's opzienbarende verklaring toege juicht en gezegd dat Groot-Brittannië klaar staat om als me de-voorzitter van de Geneefse conferentie op elke wijze te helpen. De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Paul Martin, zei dat de we reld reden heeft te hopen zelfs te verwachten dat het einde van de oorlog in Viëtnam in zicht komt. Cana da is (als lid van de controlecommissie voor Viëtnam) gereed om aan een vre desconferentie deel te nemen. Uit goede bron in de Franse hoofd stad werd vernomen dat president De Gaulle de Verenigde Staten alle hulp wil bieden bij onderhandelingen die in de toekomst zouden kunnen beginnen. Nog voor de Noordviëtnamese verkla ring was uitgegeven had hij Johnsons stap van zondag „een daad van rede en politieke moed" genoemd. Ook de regering van de Scandinavi sche landen uitten zich verheugd over de ontwikkelingen, evenals het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Za ken dat zei het Noordviëtnamese ant woord op Johnsons gebaar met diep gaande voldoening te hebben verno men. Noord-Viëtnam heeft naar de mening van George Ball onder zware druk van de Sovjet-Unie en van de Oosteuropese landen gestaan alvorens het positief reageerde op het jongste Amerikaanse aanbod tot onderhandelingen. De gewe zen Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond in een uitzending van de Amerikaanse televisie tevens gewaarschuwd tegen te hoog gespannen verwachtingen met be trekking tot het spoedig tot stand ko men van vrede in Viëtnam. Nadat, hij had geconstateerd, dat thans het langdurige proces kan begin nen dat uiteindelijk tot werkelijke vre desonderhandelingen zou kunnen leiden, zei Ball, dat de houlding van Hanoi 'm val zou kunnen zijn om een zomeroffen- sief voor te bereiden, de politieke ont wikkeling in de V.S. vóór de presidents verkiezingen te beïnvloeden of om de positie van de Zuidviëtnamese regering te verzwakken. UNION ADVERTENTIE ADVERTENTIE nylons NUORO (Sardinië) Een vrouw op Sardinië is na 41 jaar gedwongen op sluiting bevrijd door de politie. Zij zat in een afgesloten kamer in het dorp Dorgali. De politie zei dat zij de vrouw. Sera- fina Chironi (61), vond na een tip ont vangen te hebben, dat zij door haar broer, de 65-jarige Pietro, opgesloten was. Pietro is gearresteerd. Hij ver klaarde tegenover de politie dat Sera- fina in die kamer zat sedert 1927 toen zij ziek werd. Hij zei het gedaan te heb ben, omdat hij niet wilde dat iemand wist dat zij ziek was. De politie vond de vrouw in lompen gekleed, zij lijdt aan zware ondervoeding. CLINGE Drie kleuters zijn gister middag in het Zeeuws-vlaamse grens plaats jc Clinge in de vlammen omgeko men. Het schuurtje, waarin zjj met lu cifers speelden, brandde in enkele mi nuten af. De lichaampjes van de vier jarige Alex Verschueren, de vijfjarige Dirk Dorselaar en de vierjarige Mark Naessen werden later tussen de resten van het kotje, dat diende als opslag plaats van brandhout en stro, gevon den. Een speelkameraadje van het drie tal, de zesjarige Dannie van Goethem, was na een ruzietje uit het schuurtje gezet. Toen zij even later zag, dat het brandde, rende zij naar huis. De kleu ters, die aan de binnenkant de knip op de deur hadden gedaan, riepen nog om hulp, mcar Danny hoorde het niet meer. Zij vertelde later aan de politie, dat haar vriendjes de lucifers van huis hadden meegenomen. De drie kleuters woonden allen in de Molenstraat. Ze speelden wel vaker In het houten optrekje met strooien dak, achter op het erf van de 86-jarige al- leenwondende Theofiel Thock. DEN HAAG Prinses Margriet is gistermiddag voor een routine-onder zoek bij prof. dr. W. P. Plate geweest. De hoogleraar zal eind deze maand de bevalling van de Prinses leiden. Volgens prof. Plate, laat de gezond heidstoestand van de Prinses niets te wensen over. Een luchtopname van een gedeelte van de enorme vuurzee, die giétermiddag de binnenstad van Weesp teisterde. We zien hier de brandende gebouwen van de N.V. Gees ink. ADVERTENTIE vraagt in verband met ver dere uitbreiding van het bedrijf PIANOSTEMMERS (en leerlingen) een veelzijdig vakkundig MEUBELMAKER (voor controle van meubel werk en lakwerk) MEUBELMAKERS HOUTBEWERKERS en verder ENKELE KRACHTEN (ook jonge) die belangstelling hebben om te worden opgeleid voor speciaal werk, zoals het maken van snaren (het om spinnen van staal met ko per), het aanbrengen van dc snaren, montagewerk, afstellen van mechanieken, maken van onderdelen etc. De pianobouw is een inte ressant bedrijf, dat door zijn veelzijdigheid de ge legenheid biedt om tech nische kennis te vergroten en een goede toekomst te bouwen in verband met de gunstige vooruitzichten van het pianovak. Degenen die daarvoor interesse hebben kunnen verschillende afde lingen van het bedrijf door lopen, waarmee zij zich een bijzondere positie kunnen verwerven. De fabriek is in 30 jaar verreweg de grootste in Europa geworden en de vraag naar onze instrumen ten stijgt gestadig. RIPPEN PIANOFABRIEK N.V. REEHORSTERWEG 52 EDE WEESP Een laaiende brand in Weesp heeft gisteren waarschijnlijk voor en kele miljoenen guldens schade aangericht. De gebouwen van de n.v. Geesink, een fabriek waar allerlei reinigingsmaterieel werd gemaakt, de honderd meter verder gelegen gereformeerde kerk, alsmede de openbare leeszaal gingen ge heel in vlammen op. TOKIO Radio-Moskou heeft giste ren omgeroepen, dat onlangs in Kanton ongeveer 900 tegenstanders van Mao Tse-Toeng zijn geëxecuteerd. ADVERTENTIE UNION DEN HAAG In Den Haag is een paard, dat voor een kar stond in de Kootwijkstraat, in slaap gevallen. Het dier rolde om. De brandweer rukte met de grote kraanwagen uit en zette het beest weer op de benen. Het paard bleek geen letsel te hebben opgelopen. Het beloofde voor Weesp een ramp zalige dag te worden toen het vuur naar nog meer gebouwen oversloeg. Met tientallen stralen kregen de brand weerkorpsen uit Weesp, Muiden, Die- men, Amsterdam, Hilversum en een mobiele colonne van herhalers uit La ren het vuur onder de knie. Zij wisten te voorkomen dat het middeleeuwse deel van Weesp, waarbij de brand woedde, aangetast werd. Een brand weerman uit Bussum werd niet ern stig gewond. De brand brak uit in een spuitafde- ling van de N.V. Geesink. Mogelijk is kortsluiting ontstaan in de spuitappa ratuur van de sanitair-afdeling van het bedrijf. In de rest van het gebouw waren kantoren van het bedrijf geves tigd en de technische dienst van de gemeente. Het gebouw was grotendeels eigen dom van de gemeente Weesp; juist gis teravond zou in de gemeenteraad wor den beslist over de koop (tegen de prijs van anderhalve ton) van het resteren de deel van het gebouw, dat nog eigen dom van de N.V. Geesink was. Het was de bedoeling dat het gebouw als bedrijfspand zou verdwijnen. De N.V. Geesink zou de produktie gaan voortzetten elders in Weesp en in Er- melo. Alle administratie, de loongegevens en het hele archief van het bedrijf gin gen verloren. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende openbare leeszaal, waar 20.000 boeken aan de vlammen ten offer vielen, alsmede, op de zol der, een hoeveelheid Weesper kunst schatten die daar waren opgeslagen in verband met de restauratie van het middeleeuwse stadhuis. Te midden van deze furie streden de bewoners van het oude gedeelte van de stad tegen de vonkenregen, die nog meer voedsel zocht. Met emmers wa ter ging men op de daken het over waaiende vuur met succes te lijf. Slechts in een geval moest de brand weer even bijstand verlenen. De burgemeester van Weesp, mr. C. Kooiman, zei later, dat de plaats voor een nog grotere ramp gespaard is gebleven. „Op een zeker moment begonnen de bomen aan de overkant van de Nieuw- stad een gracht al te branden. Toen heeft het er even lelijk uitgezien, want wanneer het vuur vat had kun nen krijgen op het oudste gedeelte van de stad, zou een ramp onvermijdelijk zijn geweest". Men zie verder elders in dit num mer. riowél in het vrije grofwild-revier als in de omrasterde wildbanen van de Veluwe vinden we z.g. rustgebieden voor onze grote viervoeters, roofdieren en misschien een enkele grijpvogel, di we nog overhebben. Natuurlijk pro fiteren ook haas en konijn, korhoen en patrijs er eventueel van. Het publiek wordt uit zulke oorden streng geweerd en dit geeft weieens wrijving tussen de beheerders en het publiek, dat zeer goed weet, dat zich in die rustige hoe ken juist het wild ophoudt. Op de Hoge Veluwe vinden we dergelijke rustgebieden langs het Deelerwoud (Gietense Flessen) waar de publieke weg niet zelden versperd wordt door de auto's der beestjeskijkers; het zal dan ook terecht worden opgeheven. Ook kan men succes hebben op de openbare weg langs het Oud Reemster Zand. Het Zwarte Veld en de Klep langs de Houtkampweg, een stukje voor reeën bij Westerflier, het mooie Bunterbos, het z.g. Staf's Bos en een deel van de Plijmen. Ze vormen even eens van die ongestoorde reservaten, groot en klein. In het Hoenderlose Bos, van het Staatswildgebied, treffen we zo'n uitsluiting eveneens aan en men moet er zich mee troosten, dat ze allemaal voor de rust der die ren en niet voor de bezoekers uit het vrije landschap gehouden zijn. Op ons Nation. Park zal men van 12-15 april een tweetal paaswandelingen (resp. van 12 en 19 km) door deze voor ve len geheimzinnige achterwerelden kun nen maken aan de hand van de A.N.W.B en te beginnen om 9 uur. Late tippelaars zullen weinig kans maken, want dan is al het wild door hun voorgangers stellig reeds naar de sanctuaria verjaagd, waar het ook op de drukke paasdagen tegen dl te grote belangstelling gevrijwaard is. 4-4-1968 A. B. WIGMAN ADVERTENTIE UNION

De Vallei | 1968 | | pagina 1