Confectie-afdelingen Van Heek gaan dicht sympathie voor cognac Nazirechters horen eis; levenslang tuchthuis Novotny erkent zijn fouten w GR A Pi L LOM Wijzigingen in Britse regering Kiesinger mag niet in Frankfort getuigen Goedkoper met de auto naar Engeland V S-troepen bij Khe Sanh aangekomen ©[LDFZaKfiT China wijst Russen uit Versnelling van Kennedy-ronde voorgesteld GENEVE KLAAR VOOR VREDESGESPREK Moord op Jood i*». Z'\J2 Cortes neemt wet op staatsgeheimen aan M1AJORICA Exploitanten van speelhol kregen boete Vanavond bekendmaking Nederland staat een nieuwe Conferentie van Genève voor Voor N.S.-personeel nog 1.5 meer de matras waarop u werkelijk uitrust! NSCHEDE De Koninklijke Textielfabrieken Van Heek en Co. in Enschede, Kerkhoven's Tricot- en Brei- fabrieken in Rotterdam en de Koninklijke Textielfabrie ken Nijverdal-ten Cate in Almelo hebben elk een miljoen gulden gestoken in de door hen opgerichte Spantor Tricotage-industrie. 7000 TON Drie partners steken elk een miljoen gulden in Spantor HONDERDEN VERZINSEL STUTTEN ENTREEKAARTJES ONTHOOFD BEHOEI) OPROER IN RIO Reorganisatie PARELS-BIJOUX EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR U EN UW KINDEREN WEERSTAND DE VRIJGEVIGSTE MAN VAN NEDERLAND GEEN VERGADERING VRIJDAG 5 APRIL 1968 GROTE BUNDELING IN TEXTIEL E(Van onze correspondent) Van onze correspondent LONDEN De Britse spoorwegen hebben bijzonderheden bekend ge maakt over de dienstregeling en de tarieven voor de nieuwe autoschepen die midden juni in de vaart komen tussen Hoek van Holland en Harwich; één ervan zoals bekend, in dienst van de Maatschappij Zeeland. Dat is de Koningin Juliana die in Engeland wordt gebouwd. Het Britse schip heet St.-George. Wat Engeland aangaat is er sprake van belangrijk lagere tarieven dan thans gelden wanneer men zijn auto op deze route meeneemt. Die moet op het ogenblik nog zowel in Hoek van Holland als in Harwich aa nboord worden gehe sen. DéTiieuwe schepen werken volgens het rij-op rij-af beginsel. De twee nieuwe autoschepen maken elke 24 uur een reis in beide richtingen, een keer overdag en een keer 's nachts. Op het ogenblik vaart de Maatschappij Zeeland uitsluitend overdag, de Britten 's nachts. In sommige gevallen, aldus de Brit se spoorwegen, is dank zij zorgvuldige stroomlijning, een reduktie mogelijk van wel vijftig procent. Dat kan, dank zij een eenvoudiger en gestandaardi seerde dienstregeling. Voor een mini-auto bijvoorbeeld be taalt men van half juli af in Engeland 3.5 pond sterling enkele reis; nu geldt bij de Britse spoorwegen op de nacht dienst een tarief voor deze kleine wa gens van 7.10 pond sterling enkele reis en 12 pond sterling retour. Voor auto's met een lengte van niet meer dan 3.75 meter betaalt men in Engeland in de nieuwe dienstregeling 4.5 pond sterling enkele reis; bij de Maatschappij Zeeland is dat nu van Engeland uit enkele reis 6.15 pond ster ling, retour 10.10 pond sterling. Dat is op het ogenblik bij de Maatshappij Zeeland het laagste tarief. Voor passagiers die met de te ver schepen auto's reizen, gelden straks ook lagere tarieven, aldus de Britse spoor wegen: 5 pond sterling enkele reis in de eerste klas en 4 pond sterling in de tweede klas. Dat is in beide gevallen 15 shilling minder dan, nu. De St.-George en de Koningin Juliana meten elk 7000 ton. Ze kunnen allebei 220 auto's vervoeren of bijvoorbeeld 32 vrachtauto's en 50 personenwagens. Het maximum aantal passagiers is 's nachts 750 en in de dagdienst 1200. Bij de Maatschappij Zeeland vestig de men er de aandacht op dat de twee rederijen straks een volledig gente- greerde dienst zullen varen. Dit bete kent dat deze maatschappij dezelfde ta rieven zal hanteren als de Britse spoor wegen. ADVERTENTIE Omdat hij zo'n zacht en toch pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van een goede, geurige, hol- landse cognacI 'PUBLIKATIE VAN J.J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM. HONGKONG China heeft de ge zagvoerder en de tweede stuurman van het Russische vrachtschip Komsomol Oekrainy gelast het land onmiddellijk te verlaten, zo maakte het Chinese persbureau Nieuw-China vandaag be- kand. De twee mannen, wier schip in Kanton ligt, mogen voortaan geen en kele Chinese haven meer binnenkomen. Volgens het persbureau zijn zij schul dig bevonden aan spionage. Een film camera met inhoud is in beslag geno men. Het schip zal de haven onder ge wapende begeleiding moeten verlaten. Tegelijkertijd heeft Van Heek aan gekondigd zijn twee confectie-afdelin- gen nu te zullen sluiten. Dit is een on derdeel van de reorganisatie bij het bedrijf, die na deze sluiting nog niet tot een einde zal zijn gekomen. Tot voor kort werkten op deze afde lingen 117 medsjes. Zeventig van hen zijn intussen geplaatst bij andere con fectiebedrijven in Enschede en omge ving. Gezien het tekort aan vrouwe lijk personeel in de Enschedese con- fectie-industrie wordt verwncht, dat ook de overige werkneemsters, met uitzon dering van een aantal oudere vrouwen ander werk zullen vinden. In Spantor tot stand gekomen na maandenlange besprekingen zullen de tricotagefabriek van Jansen en Ti- lanus, de NV voorheen A. J. Hoopen en Zoon met haar verkoopmaatschappij Koala (beide behorend tot Van Heek) en Kerkhoven worden gebundeld. In de fabrieken waar het hier om gaat (in Neede, Lobith, Vriezenveen, Vrooms- hoop, Rotterdam en Roosendaal) wer ken vijf- a zeshonderd mensen. „Wij zullen in Spantor proberen zo veel mogelijk als een efficiënte eenheid te werken", zei ons de directie van Nij verdal-ten Cate. „Misschien brengt dit in de toekomst verplaatsing van ma chines met zich mee, maar de bunde ling betekent toch een grotere waar borg voor het handhaven van de werk gelegenheid." „De naam Spantor die nu dus de artikelenpakketten (onder meer dames- en herenondergoed, nacht- en sportkle- ding en lingerie) van Jansen en Tila- nus in Vriezenveen, Ten Hóopen in Neede en Kerkhoven in Rotterdam voortzet is een volkomen verzinsel. Het heeft niets met Spanjaard, doch teronderneming van Nijveidal-ten Cate te maken. Wij hel>ben de' naam alleen gekozen, omdat deze internationaal ge makkelijk is uit te spreken", aldus de directie- De drie miljoen investeringen is voor een deel in contanten en voor de rest in machines als inbreng van de deelne mende bedrijven geschied. De vijf- a zeshonderd man personeel hiervan zor gen op het ogenblik voor een jaarom zet van tien a vijftien miljoen gulden. Het is niet uitgesloten, dat dit in de toekomst meer wordt. „Het commerciële streven is nu een maal het marktaandeel te vergroten", aldus de directie van Nijverdal-ten Ca te. „Wellicht lukt dit, want wij hebben er nu twee stevige stutten bij". Drs. J. Alderlieste (directeur van Kerkhoven) en de heer H. van Joolen (die als zodanig aftreedt bij Van Heek) gaan over Spantor de directie voeren. Kerkhoven is een familiebedrijf met ca. 100 a 120 man personeel. Van Heek, eveneens een familievennootschap, kwam vorig jaar in' het nieuws door werktijdverkorting voor bijna alle 3.700 personeelsleden, hetgeen werd gevolgd door ontslagaanvragen voor ongeveer de helft van hen. BRUSSEL De Europese Commis sie heeft een formeel voorstel uitge werkt voor hulp van de EEG-landen aan de Verenigde Staten door middel van een versnelling van de Kennedy- rpnde. Een woordvoerder van de commissie verklaarde gisteren in Brussel, dat het voorstel een extra fase voor de Zes bij redelijke" EEG-bijdrage om de Ver enigde Staten te helpen de moeilijkhe den met hun betalingsbalans te over winnen. Naar verluidt omvat het commissie voorstel een extra fase voor de es bij de geleidelijke toepassing van de ta riefverlagingen volgens de Kennedy- ronde en het overslaan van een fase door de Verenigde Staten. De Commissie heeft voor het uitwer ken van haar voorstellen diplomatieke contacten gehad met het voornaamste belanghebbende GATT-landen, w.o. de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Japan en de Scandinavische landen. Het voorstel zal op 9april a.s. in Luxemburg door de ministers van Fi nanciën en Economische Zaken van de Zes worden besproken. Het is bekend dat van Franse zijde weinig enthou siasme bestaat voor zo'n EEG-gebaar, dat aanvankelijk is voorgesteld door de Duitse minister Schiller. Deze had ech ter veel verder willen gaan en de EEG de gehele Kennedyronde per 1 januari a.s. willen laten uitvoeren, in plaats van geleidelijk in een periode die tot 1972 loopt. Na een eventueel akkoord van de EEG-ministerraad zal de zaak verder besproken moeten worden met de ove rige GATT-landen in Genève. De Europese Commissie heeft bij haar voorstel een rapport gevoegd, waarin de gevolgen van de voorgestel de maatregelen voor de verschillende industrietakken in de gemeenschap worden geschetst. Het Paleis der Naties in Genève wordt door vele waarnemers beschouwd als de meest waarschijnlijke plaats voor onderhandelingen tussen Amerika en Noord- Viëtnam. Op de foto de conferentiezaal waar de besprekingen over Korea wer den gevoerd. President Johnson ontmoette gisteren in New York de secretaris-generaal van de Ver. Naties, vlak voordat laatstgenoemde naar Genève vertrok. Gisteravond hebben zij, na de bijwoning van de installatie van aartsbisschop Terence Cook van New York, van gedachten gewisseld over de situatie inzake de Vietnamese oorlog. (Van onze correspondent) BONN Levenslang tuchthuis heeft de officier van Justitie in Neuren berg geëist tegen de voormalige nazirechters. dr. Karl Ferber (67) en dr. Hednz Hoffmann (62), die in 1942 een Jood in Neurenberg ter dood veroor deelden wegen „rassenschande", een liefdesverhouding met een niet-Joodse „arische" vrouw. Hoewel oorspronkelijk doodslag ten laste was gelegd, con cludeerde de officier nu tot moord, „bedreven door middel van rechtsver- draaiing en uit laaghartige motieven". De twee vroegere naziechters hou den hardnekkig vol dat het doodvon nis van 1942 juridisch volkomen juist was, al ging het lot van de Joodse ver oordeelde, zo zeggen zij nu, hun zeer aan het hart. De 68-jarige Lehmann Israël Katzen- berger, de voorzitter van de Joodse ge meente in Neurenberg, had destijds, naar wel vaststaat, niet meer dan een vaderlijke vriendschap voor de 31-jarige fotografe Irene Seiler. Op 13 maart 1942 werd het showpro ces gehouden, waarvoor de rechters ook entreekaartjes aan bevriende na zi's hadden gestuurd. Zonder een schijn van bewijs nam de nazirechtbank aan dat de oude heer 'n intieme relatie met de fotografe had door de rechters aangerekend als „mis daad tegen de volksgemeenschap in oorlogstijd" omdat de veronderstelde ontmoetingen zouden hebben plaatsge had onder beschutting van de verduis teringsmaatregelen, en omdat Irene Seilers man in militaire dienst was. Een beraad van twintig minuten had den de rechters nodig om te komen tot hun doodvonnis, dat zelfs de naziwetten ver te buiten ging. Katzenberger werd onthoofd, de jonge vrouw kreeg twee jaar tuchthuis, en mevrouw Katzenber ger verdween in een concentratiekamp en keerde nooit meer terug. Zelfs nazirechtsgeleerden waren ver bijsterd over de krasse veroordeling, maar de antisemitische „Stürmer" ju belde, en Hitler was zo geestdriftig dat hij zich meteen een exemplaar van het vonnis liet sturen. Toch ontstak de Führer in woede omdat bij het proces de Joodse man en de „arische" vrouw in een en hetzelfde beklaagdenbankje hadden gezeten... Dc president van de toenmalige rechtbank, Rothaug, meende „Rassen schande is erger dan moord" en zei trots „Van honderd presidenten had den er 99 niet de moed gehad om deze Jood ter dood te veroordelen. Ik had die moed wèl!" Rothaug is na de oorlog veroordeeld door een Amerikaans tribunaal en hij is inmiddels gestorven. De officier van Justitie die destijds de doodstraf tegen Katzenberger eiste, Hermann Markl, is ook in Neurenberg als getuige' ge hoord. Ook hem wacht straks een pro ces. De justitie had ook Irene Seiler opge- spoordl dip tegenwoordig in Oostduits- land woont. Daar heeft zij ten over staan van een Oostduitse rechter her haald dat van een liefdesverhouding met Katzenberger geen sprake is ge weest. Een zeer merkwaardig argument te zijner verdediging heeft de aangeklaag de ex-rechter Ferber aangevoerd. „Et telijke doodvonnissen", zo redeneert hij, „hebben de veroordeelden behoed voor nog erger, omdat zij dan tenminste niet in handen vielen van Himmlers kampbeulen." MADRID De Cortes het Spaan se parlement heeft gisteren met gro te meerderheid van stemmen de wet aanvaardt die ten doel heeft de staats geheimen te bewaren. Op het ontwerp voor deze wet is voor al van journalistieke zijde veel kritiek uitgeoefend omdat men n%eende dat de voorlichting van de overheid hierdoor in gevaar zou komen. Men stelde dat de betaande voorschriften voldoende ga ranties bieden om de beletten dat staatsgeheimen uitlekken. Naar de mening van vele journalisten berekent de nieuwe wet een stap terug op de weg naar de liberalisering van het politieke leven in Spanje. RIO DE JANEIRO Enkele duizen den studenten zijn gisteren in Rio de Janeiro slaags geraakt met de politie na een mis voor een student, die vori ge week bij een treffen met de politie om het leven is gekomen. Er zijn der tig gewonden gevallen. Vijftig studen ten zijn aangehouden. PRAAG (Reuter) De bijeenkomst van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische par tij had gisteren als hoogtepunt de zelf beschuldigingen van de vroegere pre sident Novotny en andere vooraan staande partij- en regeringsfunctiona rissen. Novotny gaf toe dat hij vele fouten had gemaakt, waarvan hij achteraf grote spijt heeft. Maar hij ontkende de zwaarste beschuldiging, hamelijk dat hij het leger te hulp had willen roe pen om de vernieuwingsbeweging in de partij en de regering desnoods met ge weld tegen te houden. Het Centrale comité vergadert al een paar dagen. Novotny is steeds aanwe zig geweest, maar gisteren nam hij voor het eerst het woord. Hij was er bij, toen in de vergadering o.a. de mi nister van Defensie, generaal Lomsky, zijn ontslag nam wegens zijn fouten in het verleden. Andere mannen dié 'hun hoge positie opgaven waren gisteren vice-premier Simunek en twee partij ideologen, Hendrych en Koucky. De nieuwe Tsjechische partijleider, Dubcek, is intussen bijna gereed met de reorganisatie van de partijleiding en van de regering. Men verwacht nog het aftreden van de premier, Lenart, en van de minister van Buitenlandse Zaken David. De kranten eisen bo vendien het heengaan van Neuman, de minister van Justitie en van de minis ter van Gezondheid Plojhar. De voorzitter van de Algemene ver gadering (parlement) heeft bovendien een pleidooi gehouden voor het kiezen van ministers door de volksvertegen woordiging. Zij worden nu door de pre sident aangewezen. ADVERTENTIE BREDA Dc Rotterdammers II. V. en A. S-, die eind vorig jaar en begin dit jaar in Breda een speelhol hebben geëxploiteerd, zijn door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een boete van ieder tweeduizend gulden. De eis tegen V. was duizend gulden boete en drie maanden voorwaardelijk, die tegen S. tweeduizend gulden boete en eveneens drie maanden voorwaar delijk. Het speelmateriaal werd ver beurd verklaard. Over het in beslag genomen geld werd geen uitspraak ge daan. De Bredanaar J. L. en diens vrouw die hun huis als speelhol beschikbaar hadden gesteld, kregen ieder 150 gul den boete. Tegen hen was dezelfde boe te en een maand voorwaardelijk geëist. De nieuwe gouverneur van Suriname dr. J. H. E. Ferrier is met zijn gezin naar Suriname vertrokken. Tijdens zijn verblijf in Nederland is hij door de Ko ningin beëdigd. OEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRU1VESAP (Van onze correspondent) LONDEN Premier Wilson legde gisteravond de laatste hand aan ingrij pende veranderingen in zijn regeringsploeg. Zij zullen naar alle waarschijnlijk heid vanavond worden bekend gemaakt. Deze wijzigingen komen een week eerder dan werd verwacht; ze zijn het gevolg van de verpletterende nederlaag die de socialistische partij vorige week leed bij vier tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis. De drie zetels die daarbij voor Labour op het spel stonden gingen allemaal over in conservatieve handen. De eerste aanwijzing dat er veran deringen in de regering op komst zijn kwam eind vorige week in een merk waardige rede van de leider van het Lagerhuis, minister Crosman. Hij sprak, met toestemming van premier Wilson, over de noodzaak van een re constructie van het kabinet. Hij vroeg versterking van het „collectieve leider schap", een soort leidinggevende com missie in het kabinet waarin de ver schillende stromingen in de Labourpar- tij elkaar in evenwicht houden. Dat is dus heel iets anders dan de sterk persoonlijke leiding die er tot eind vorig jaar van premier Wilson uitging. Door de onafgebroken reeks tegenslagen en nederlagen die Wilson kreeg te incasseren, is er ook in het DEN HAAG Minister Luns heeft de ambassadeurs van de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië op zijn departe ment verzocht hun regeringen mee te delen, dat Nederland hoopt op een zeer positieve reactie op het beroep dat de Amerikaanse president Johnson inzake Viëtnam op hen heeft gedaan. President Johnson heeft beide lan den als voorzitters van de Conferentie van Genève van 1954 over Viëtnam ge vraagd alles te doen om te komen tot vrede in Zuidoost-Azië. Minister Luns heeft de ambassa deurs meegedeeld dat de Nederlandse regering het zou toejuichen als een nieuwe conferentie zou worden gehou den op basis van de akkoorden van Ge nève van 1954. De ambassadeurs werden ontvangen voordat de Noordviëtnamese bereid heid tot besprekingen met de Verenig de Staten bekend was gemaakt. De Ne derlandse regering ziet deze bereid heid als een stap in de goede richting. Afgewacht moet echter worden hoe de ze bereidheid vaste vorm zal krijgen. De regering bestudeert inmiddels hoe het in voorbereiding zijnde Nederland se vredesinitiatief inzake Viëtnam kan worden aangepast aan de nieuwe situa tie. Het vredesinitiatief gaat uit van de motie-Van der Stoel, die de Tweede Kamer op 6 februari heeft aanvaard. In Den Haag wordt aangenomen dat de regering de nieuwe ontwikkelingen voorlopig wil afwachten. Als de bespre kingen tussen Noord-Viëtnam en de VS mochten vastlopen, zou Nederland wellicht met enkele andere landen een poging kunnen doen om de zaak in goede banen te, leiden. UTRECHT Het spoorwegpersoneel krijgt een loonsverhoging van ander half procent. De verhoging komt op de reeds toegekende verhoging van twee procent. Deze geldt met terugwerken de kracht tot 1 januari van dit jaar. Vijf inzittenden van een personenbus- je werden gisteren ernstig gewond toen het busje op de rijksweg Utrecht-Eind hoven slipte en via de vangrail aan de rechterzijde van de weg van het talud rolde. ADVERTENTIE Meneer SPIC SPAN komt terug. Een team in rood en geel geklede SPIC SPAN heren doorkruist opnieuw heel Nederland. In dorp en stad, huis en flat, bellen ze aan. Antwoordt u juist op een makkelijk vraagje, dan wint u al 15 gul den. Toont u bovendien een pak SPIC SPAN, dan bent u direct 25 gulden rijker. Laat u niet verrassen: haal nieu we SPIC SPAN in huis voor uw grote schoonmaak, en u hebt een werkelijke kans op 25 harde guldens. BONN Bondskanselier Kiesinger zal niet naar Frankfort gaan om op te treden als getuige in het proces tegen de oud-diplomaat Adolf Beckerle, die wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan de moord op ruim elfduizend Joodse Bulgaren. Het kabinet heeft Kiesinger geen toestemming gegeven om naar Frankfort te gaan. Beckerles advocaat wil nu dat de vol tallige rechtbank naar Bonn reist om de bondskanselier te horen .In dat geval zou ook een Oostduitse advocaat, die optreedt als „nevenaanklager", fciesin- ger vragen kunnen stellen. Waar schijnlijker zal een rechter met bijzon dere volmachten de bondskanselier in diens residentie komen ondervragen. Beckerle, de verdachte in het Frank- forter proces, had in de oorlog als ge zant te Sofia ook te maken met de de portatie van Joden uit Bulgarije naar het vernietigingskamp Treblinka. Zijn verdediger wil bewijzen dat Beckerle niet wist dat deze Joden de dood tege moet gingen. Bondskanselier Kiesinger was in de oorlog een hoge ambtenaar op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, en betrokken bij de interne voorlichting van de Duitse ambassades. kabinet steeds meer weerstand tegen hem ontstaan. De bom barstte vorige maand toen de crisis om het goud haar hoogtepunt bereikte met het af treden van George Brown, de minister van Buitenlandse Zaken. De belangrijkste aanwijzing, dat Wil son op het punt staat om de bijl te hanteren kwam gisterochtend toen er, in tegenstelling tot anders op donder dag, geen kabinetsvergadering bleek te zijn. Er was niets om te bespreken, luidde de officiële verklaring, die door niemand werd geloofd. Het bleek dat Wilson in alle stilte aan hét werk was in zijn kamer in het Lagerhuis. Daar kan hij ministers ontvangen zonder dat iemand het merkt. Het gonste de hele dag van geruch ten in de regeringswijk, namen waren niet van de lucht, vooral niet die van de minister van Defensie, Healey, die deze functie al sinds 1964 vervult. Daar door en omdat hij het op tal van pun ten niet langer eens is met Wilson, meent men dat hij aan de beurt is voor een andere portefeuille. Verschei dene oudere ministers, zoals die van onderwijs, Gordon Walker, zullen waar schijnlijk helemaal moeten verdwijnen. ADVERTENTIE SAIGON De voorhoede van de Ame rikaanse troepenmacht die moet proberen een einde te maken aan de belegering van de marinebasis Khe derhalad sanh in het uiterste noorden van Zuid-Viëtnam, is de basis tot op an derhalve kilometer genaderd. Dit deelde het Amerikaanse hoofdkwar tier in Saigon gisteren mee. De op rukkende Amerikaanse troepen on geveer twintigduizend man heb ben tot dusver nauwelijks tegenstand ontmoet. Doel van de actie, die de codenaam „Pegasus" heeft gekregen, is de hoofdweg vrij te maken die van Laos via Khe Sanh naar de kust loopt, con tact te maken met de zesduizend be legerde mariniers en de omringende heuvels van Noordviëtnamezen te zuiveren. In de heuvels rondom Khe Sanh zouden zich al ruim tw?e maan den lang twee Noordviëtnamese divi sies hebben genesteld. Geen tegenstand De Amerikanen zijn bij hun opmars tot nu toe niet op tegenstand van enige betekenis gestoten. Hun zelfvertrou wen is hierdoor aanzienlijk gesterkt. De commandant van de eerste Ame rikaanse cavaleriedivisie, luitenant- generaal Tolson, zei gisteren toen hem een verklaring werd gevraagd over het uitblijven van een Noord viëtnamese tegenactie: „Ik denk niet dat Charlie (de vijand) weet wat wij hier aan het doen zijn en ik ben ook niet van plan het hem te vertel len. Op het deel van de hoofdweg dat nu in Amerikaanse handen is, hebben sol daten waarschuwingsborden geplaatst voor de aanrollende tanks en vracht auto's, waarop staat dat de maxi mumsnelheid twintig mijl (32 kilome ter) per uur is. „Wij hebben nog nie mand gepakt voor een overtreding van de maximumsnelheid", grapte een soldaat, „maar dat zal niet lang duren als de opmars in dit tempo doorgaat." Tegenspraak Deze gunstige berichten uit het Ameri kaanse kamp zijn overigens in strijd met een bericht van het persbureau van de Viët-Cong, dat gisteren werd aangehaald door het Noordviëtname se persbureau. Volgens dit bericht heeft een troepenmacht van de Viët- Cong driehonderd Amerikaanse mili tairen „in de pan gehakt", die tracht ten de mariniersbasis Khe Sanh te bereiken. Ook zouden 2 hefschroef- vliegtuigen met zeventig Amerikaan se militairen aan boord zijn neerge schoten.

De Vallei | 1968 | | pagina 11