Les tricots d Italië" vileda Een hoed moet vaak slordig haar verbergen De lente in met een nieuw m TARVO Heerhugowaard heeft een scrabbleelub Xiuckv Luke stmbow KOOPMANS bakmeel .nc cakemeel Max Heymans toonde zijn nieuwe collectie Schoonmaak wordt van mannen- kinderwerk bij 2 pakken LOUZAC VEROVERT BIJZONDERE PLAATS Israël contra Esther en Abraham Ofarim morgen nemen», zelf proeven! Fijn idee! Elastisch katoen. Een broekje dat rimpelloos past. Waar de pasvorm nooit uitwast.Dat toch luchtig is, hygiënisch is. Omdat 't katoen is. 'n Ideaal broekje. Nieuw van Tïma. VOORJAARS MOEHEID Nieuwe voorzitter Voedingsraad DWEIL Fraaie borduursels Jeugd Moutbrood PRIJZEN Shamponeren 2j> Uitgestorven en vele anderen van f.3.25 voor I VRIJDAG 5 APRIL 1968 „Les Tricots d'Italie", zo heet de collectie die Max Heymans, de Amsterdamse mode-ontwerper die ook in het buitenland steeds meer bekendheid krijgt, en kele dagen geleden aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. Het is een collectie die zich onder meer onderscheidt van de creaties van be roemde buitenlandse couturiers, doordat zij bestaat uit modlellen waarvan nie mand bij voorbaat zal zeggen: „Wel aardig, maar beslist niets voor mij". Integendeel, deze collectie bestaat uit echt draagbare modellen en ook de prij zen ervan liggen binnen het bereik van het grote publiek, zoals de hiernaast afgebeelde ontwerpen aantonen: Links een tweedelig pakje van Leacril met tweed-effect, dat nog geen honderd gulden gaat kosten; rechts een gele pullover met vele twinkelende glazen knoop jes, prijs 66,75. Tanja toont het model Excelsior"een prettig draagbaar pakje. ADVERTENTIE Nu ook een superieure Doa mee aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bij uw winkelier Villa Medici" f is de naam van deze char mante gele pullover. Jean Louzac, die ook internationaal als Nederlandse ont werper steeds meer bekendheid krijgt, weet de interpre tatie van actuele modeverschijnselen een heel eigen ka rakter te geven. Juist daardoor neemt hij onder de cou turiers in ons land? met Max Heymans, 'éen bijzondere plaats in. De terugkeer van de ceintuur is het hoofdmotief van zijn lentemodellen. Zowel bij strikte tailleurs als bij vlotte vakantiekleding is een brede of smalle omlijsting van de leest de blikvanger. Heel brede ceintuurs van leder komen zelfs op lange terrasjurken en avondtoiletten voor. Bij de tailleurs en mant'els bepaalt de aanwezigheid van de ceintuur met een goed gevoel voor de juiste balans de algemene lijn van het geheel. De jasjes van de man telpakjes zijn vrij lang en de accentuering van de taille wordt aangevuld door decoratieve, opgezette zakjes. r'WM Bij de vakantiekleding heeft deze Haagse couturier dit voorjaar een zwak voor strepen. Voor de cocktailmode geeft hij de chemisier een gekleed aanzien, onder andere door witte accenten en geborduurde details.. Jeugdige baretjes en kleine hoedjes bekroonden deze lentemode van Nederlandse oorsprong met een internationale allu re. Bij de avondtoiletten werd door de fraaie in handwerk uitgevoerde borduursels Spaanse zwierigheid en Oosterse romantiek bereikt. Ook op het gebied van de mode gaat men steeds meer aan marktonderzoek doen. De Nederlandse detailhandel in dameshoeden gaf een bureau de op dracht eens na te gaan, hoe de vrouw in ons land tegenover het dragen van een hoofddeksel staat. Bij de Nederlandse vrouw is de hoed TEL AVIV De Israëlische pop-ster ren Esther en Abi Ofarim, die in Eu ropa enorm succes hebben, kunnen in hun eigen land geen plaat verkopen. De Israëli's beschouwen dit echtpaar, van welks jongste plaat „Cinderella Rockefella" in Engeland 150.000 exemplaren zijn verkocht en die hun een zilveren plaat heeft opgeleverd, als „onvaderlandslievend", omdat zij zich in Duitsland hebben gevestigd. De herinnering aan de gruwelen van Hitler is de Joden hier nog altijd een ergernis. De songs van de Ofarims wor den nooit uitgezonden door de Israëli sche staatsradio, „Kol Yisjrael" en hun platen worden in het land niet geperst. De laatste keer dat het paar zijn ge boorteland bezocht, sloot het zich op in zijn suite op de 14de verdieping van het Hiltonhotel te Tel Aviv uit ergernis over de koele wijze, waarop het was ontvan gen. Maar in Duitsland, waar zij wonen, zijn zij beroemd en worden zij door hun vereerders bijna verafgood. „Ik kan het niet begrijpen", zei Es ther. „Wij houden van Israël en zullen er eens terugkeren, maar wij wonen in Duitsland omdat daar het geld is". „Misschien zijn de mensen alleen ja loers op ons succes" voegde Abi hier aan toe. Abi heeft vele Israëli's tegen zich in het harnas gejaard, omdat hij in een persgesprek heeft gezegd, dat hij graag ee^i Jaguar zou willen hebben „omdat zo'n lange Joodse neus heeft". „Ik bedoelde er niets kwaads mee, maar 't deeld de ronde in een groot deel van de Israëlische pers, waarin evenwel niets werd gezegd over de 24.000 dollar, die wij gedurende de cri sis in mei van het vorige jaar voor Is raël hebben ingezameld". De eerste lentedagen vragen gewoon om een nieuw uiterlijk. De kosmetische industrie heeft dan ook gezorgd voor een uitgebreide reeks kleurtjes in lip sticks, rouges, crèmes en oogschaduw. Over het algemeen kunnen wij zeggen, dat het uiterlijk van de vrouw deze zomer natuurlijk en levendig wordt door een verfijnde make-up. Zoals er bij de mode een herleving van de jaren dertig te zien is, zo is dit ook op het gebied van de cosmetica te merken. vooral in trek als onderdeel van de kle ding bij bepaalde gelegenheden, zoals bijvoorbeeld recepties. Er wordt hier echter nog maar weinig ingezien, dat het dragen van een hoed de aantrekke lijkheid kan verhogen. Van de duizenden voor deze hoeden - enquête ondervraagden bleek slechts ze ven procent buitenshuis altijd iets op het hoofd te hebben. Verder hangt het dragen van een hoed in ons land echter nog vooral af van de temperatuur, 's Winters wordt er tegen de koude een hoed gedragen, 's Zomers houdt men het hoofd liever koel zonder bedekking. Van de vrouwen die aan het onder zoek meewerkten droeg negen en tach tig procent wel eens een hoed; vier pro cent helemaal nooit. Het een hoed op zetten blijkt in Nederland vooral met leeftijd, -welstandsklasse en godsdienst in verband te staan. Niet de „hippe jongeren maar de oudere dames zijn hier de beste klanten van de hoedenza ken. Van de jongeren tot vier en twintig jaar draagt zelfs tachtig procent hele maal nooit een hoed. Van de ouderen van vijftig tot vier en zeventig, bedekt echter slechts vijftien procent het hoofd nooit. Het hoofddoekje is in ons land nog al tijd fen grote concurrent van de hoed. Van degenen die geregeld het hoofd bedekken doet zeven en zestig procent dat met zo'n stukje textiel. Van de hoe- dendraagsters besteedt vijftien procent slechts twee tientjes per jaar aan een hoofddeksel. Maar vijf procent heeft er per jaar meer dan vijftig gulden voor over. Een groot deel van de vrouwen grijpt in ons land naar de hoed niet om het modieuze of het flatteuze, maar heel prozaïsch om een slordig kapsel te ver bergen! Verder vindt men dat de hoed vooral past bij de dame uit betere kringen. De jongeren hebben tegen hoe den nogal wat praktische bezwaren. Ze drukken het kapsel uit model, waaien af of zijn te warm op het hoofd, vinden de tieners. ADVERTENTIE te diï© maaiis 8 De mond wordt niet meer verdoe zeld door een bleke make-up, maar ADVERTENTIE gotd gtroukl, geschikt gepnjrf Modieus-model, comfortabel katoen. Blijvend wit en elastisch ook na eindeloos vaak wassen. Slip 2.95, panty 3,50. HEERHUGOWAARD Eens per maand buigen zich tussen de tien en twintig (en straks misschien meer) Heerhugowaarders over de borden voor een wedstrijd avond van tweemaal een uur. Ze spelen scrabble in clubverband, dank zij een initiatief van mevrouw Josephi- na van Schaik-Roodveldt, een 35-jarige huisvrouw die niet van kaarten houdt, in haar leven menige kruiswoordpuzzel invulde en meer dan enthousiast scrab- blelaarster werd. Mevrouw Van Schaik: „Ik lees welis waar veel, maar toch zat ik me af en toe behoorlijk te vervelen. Ik wil niet zeggen dat er hier in Heerhugowaard niets te doen is, maar je moet er ook maar net voor voelen. En hele avon den achter de televisie is niks voor mij. Je wilt er weieens uit. Bovendien, mijn man is verzekeringsinspecteur. Dat betekent dat hij 's avonds vaak weg is". „Toen ben ik links en rechts gaan polsen; wat men dgcht van een scrab- bleclubje. In Mijdrecht, waar we zeven jaar hebben gewoond, heeft zoiets ook eens bestaan. Heel leuk". Mevrouw Vari Schaiks idee sloeg aan. Twintig mensen reageerden en van hen kwamein er twaalf opdagen op de eer ste „club"-avond in café-restaurant De Zwan, waar ze zich met drie man per (scrabble) bord rondom de tafels schaarden. Een spel duurt een uur. Een speler die dan nog letters op zijn plankje heeft staan, krijgt de waarde van die letters op zijn puntentotaal in mindering gor bracht. Een speler die aan zijn bord het spel binnen het uur uitmaakt, krijgt een bonus van vijftig punten. „Langer dan een uur mag je een spel niet laten duren", meent mevrouw Van Schaik. „Drie kwartier zou mis schien nog beter zijn. Het kan vervelend woeden als het te traag gaat". Na het eerste spel wordt gepauzeerd. Daarna wisselen de spelers van bord en beginnen zij met andere tegenstan ders aan het tweede uur. De punten worden bij elkaar opgeteld en wie de meeste punten heeft is winnaar. Een prijs(je) komt er echter pas als over een aantal avonden een totaal score van vierduizend punten wordt be reikt. Dat betekent dat iedereen in de prijzen valt als hij of zij maar lang ge noeg meedoet. Wie aan het eind van het (winterseizoen de meeste punten bij elkaar heeft gescrabbled krijgt een extra-prijs. „De mens waren heel enthousiast na de eerste avond", vertelt mevr. Van Schaik. „We zijn overigens nog lang geen club met statuten en zo. De men sen betalen alleen anderhalve gulden als ze komen; dat is een bijdrage in de zaalhuur". LONDEN Een groot warenhuis in het noorden van Londen is afgelopen nacht door brand verwoest. Na ruim drie uur blussen slaagden meer dan 200 brandweerlieden' er met 25 water kanonnen in, het vuur meester te wor den. De schade wordt geschat op een half miljoen pond sterling. zorgt samen met de ogen voor de zwaartepunten in het gezicht. In de vorm van een hartje tekent een iets donkerder tiint dan de lipstick de con touren van de lippen. De kleuren van de lipsticks, variërend van oranje naar rood, zorgen voor een volle mond. Voor het donkere type vrouw zijn iets vage re tinten irn de handel. De wenkbrauwen worden deze zomer niet meer bijgetekend. Ze blijven dun, rond en sierlijk. Het brede sportieve accent zal alleen bij de jeugdige meis jes gehandhaafd blijven. De zware eye liner wordt vervangen door «een pastel tint in dezelfde kleur als de lichte oog schaduw. Voor de avond kan een zilver- of goudkleurige eyeshadow heel leuk staan. In plaats- van de zwart omran de ogen krijgen de wimpers extra aan dacht. Als ze niet door mascara be werkt worden kan een eenvoudig paar valse wimpers dienst doen. Voor de avond zullen zwaardere modellen wim pers voor een paar sprekende ogen zorgen. Het levendige effect van de make up wordt vooral door de transparante dagcrème én de poeder bereikt. De dagcrème voor de aanstaande zomer is geen dikke beige massa meer, maar een heel dunne vloeibare laag waar de eigen huid doorschemert. Ook door de poeder (bij Ayer met kleine glinster- tjes erin) is de gezichtshuid te zien. Bovendien wordt rouge weer gebruikt. De moderne wijze van opmaken zal zeer geschikt zijn voor de wat oudere vrouw. Het wit en het zilver van de oogschaduw past goed bij grijs haar. Laat een zwarte streep rondom de ogen de vele verradelijke rimpeltjes zien, dit probleem kan nu omzeild worden. Bij de jonge meisjes lijkt de huid gladder wanneer zij transparante ma ke-up gebruiken. Maar op een vermoeid gezicht houdt geen enkele make-up. Een goede „voorjaarsschoonmaak voor het gezicht" met een maskertje, een extra reinigingscrème, een paar dagen een fruitdieet, vroeg naar bed en enke le frisse wandelingen in de buitenlucht doen wonderen. Slechts weinigen weten, dat voor jaarsmoeheid een volkomen natuurlijk proces is, dat het lichaam elk jaar moet doormaken. De een heeft van de ze gamg van zaken veel last, de ander nauwelijks. Het lichaam moet alle energie be schikbaar stellen om, na een lange periode van koud weer plotseling, vaak van de ene dag op de andere, te wen nen aan bijna zomerse temperaturen. Temperatuurwisselingen en voortduren de veranderingen in het weerbeeld ver tragen deze aanpassing, met al haar gevolgen, vaak weken of maanden. Wie last heeft van voorjaarsmoeheid moet beginnen met veel naar buiten te gaain. Verder is het goed zich 's mor gens en 's avonds met koud water te wassen en daarna stevig af te drogen. Dat bevordert de doorstroming van het bloed. Hetzelfde effect hebben gym nastiekoefeningen. Tot de belangrijke factoren in de strijd tegen voorjaarsmoeheid behoort ook de voeding. Het ontbreekt juist in het voorjaar het lichaam vaak aan vitaminen. To -^einig verse groenten en fruit tegei lalbare prijzen. Moe heid en slaptt i nog de minst scha delijke gevolgen van een eventueel vi tamine-tekort. Voor het ontbijt wordt aanbevolen een glas met gesuikerd vruchtesap of een melkdrank. Vruchten en verse sla, met melk en citroensap toebereid, vervullen dezelfde taak. De dagen worden langer, de zon staat hoger aan de hemel de zomer is na bij. Wie zich desondanks nog ellendig voelt, moet zich niet uit het veld laten slaan. Frisse lucht, veel beweging, vol doende slaap en voeding die zowel rijk is aan vitaminen als aan energie ver schaffende componenten deze een-* voudige middelen zullen de hinderlijke symptomen verjagen en ons helpen het voorjaar nog meer te waarderen. Er wordt weer gepoetst, geschrobd» geboend, geveegd, gestoft, gesopt, ge zogen, gedweild, gelucht en gewassen in Nederland. Geen vrouw of ze heeft het oeroude geluid van de nieuwe lente gehoord. Geen man of het sop staat hem tot de lippen. Niet nieuws onder de prille zon, zo op het oog, maar toch: er is iets aan het veranderen in ons nationale schoon- maakwezen. Het tijdperk van de druk- op-de-knop-schoonmaak, van de vlug vlug en o-zo-handige middeltjes en van de hupsakeeweg-vuil-reinigertje« staat op aanbreken. Onstuitbaar is de opmars van de ge specialiseerde middelen, de snelwer- kertjes voor elk doel. Het traditionele schoonmaken uit grootmoeders tijd, het dagenlang gezwoeg met lijf en le den, gaat eruit. Het is allen een trage ontwikkeling, want de Nederlandse huisvrouw hecht aan wat moeder leer de. (Bovendien: Big mother ziet vaak toe). Helemaal om is de zeepmarkt. Was machines en -automaten hebben het wasbord definitief verdrongen. Met ge lijke tred ruimden de klassieke vetzure zepen het veld voor de alkali-vrije syn thetische zeepprodukten. Zeker, ze zijn er nog volop, de ouder wetse stukken zeep, want hun geweldi ge reinigende kracht is maar moeilijk te kloppen door de synthetica. Maar de kunstprddukten steken in groeiende massa's de kop op. Elke kruidenier heeft bij wijze van spreken zijn eigen merk in spuitbus of knijpfles. Er zijn er voor de vaat, de vloer het verfwerk, de auto waar eigenlijk niet voor? Alleen met plastic en gra- nito vloeren of aanrechten is het even oppassen geblazen zeggen de kenners. Daarop hebben de klassiekers een be tere uitwerking. Alle meubelen de kamer uit, je kle den naar buiten en kloppen tot je er als man de rimram van krijgt? Hele maal uit de tijd. Shamponeretn, da'i pas in. Een droogschuimmiddel en een schuimplastic rollertje schijnen al be scheiden wonderen te verrichten. Een beetje drogist verhuurt vandaag de dag al eenvoudige shamponeermachi- nes. Alleen na afloop goed stofzuigen, anders is het niet duidelijk waar het vuil blijft. De shamponeermachines die ook zuigen, zijn voorshands nog te duur voor niet-commercieel gebruik. Een volwaardig apparaat dat als een grasmaaier door de kamer raast, kost nu vijf mille. Toch is het de toekomst, want ons oppervlak tapijt groeit ge staag. Gewoon een kwestie van status. Onthouden! Hoewel in de Verenigde Staten hebben ze een honkbalstadion met èunststoftapijt belegd en in Tilburg een tennisbaan. Nog iets zwabbert u nog? Rustig doorgaan dan, maar besef wel dat er een eind aan moet komen. Binnen en kele jaren eist de ontwikkeling dat we stof afnemen met geïmpregneerde vlie zen, die we na gebruik met vuil en al wegwerpen. Zwabbers uitslaan vanuit het flatje elfhoog en de buren stof la ten happen zal dan niet meer gaan. Wie praat daar nog over meubelwas- sen? Een haast uitgestorven zaak toch zeker! De drift om overal wat op te smeren raakt eruit hoor. Moderne meubelen vragen trouwens niet meer om was, beweren lieden die het weten kunnen heeft u er trouwens ooit een oud meubel om horen vragen? Wie het nodig vindt, kan hooguit wat teak olie verwerken. Wat hebben we nog niet gehad, da mes? Natuurlijk: closetpotten, aan rechten, wasbakken en badkuipen. Dat is eenvoudig. Voor de laatste drie bie den schuurmiddelen uitkomst, als ze maar schuimen en niet krassen. Voor de closetpot is er gelukkig weer zo'n moderne verworvenheid-van-de-tech- niek: het poederzuur. Net make-up. Even poederen en je ziet er niets meer van. Zet het toch maar niet op de toilettafel, want het is gemeen goedje en alleen bestemd voor het verwijderen van kalkafzet in de toiletpot. Tot de één-twee-drie-klaar-karwei- tjes behoren zilver en koper en ruiten zemen. Poetsmiddelen voor zilver en koper zijn op hun retour. Dompelrei nigers nemen de macht over. En rui ten zemen met water, goed je ziet het nog, veel zelfs, maar de spuitbus rukt ook hier op. Even knijpen, afnemen met een doek en het resultaat is een streeploze, glimmende ruit. Nog een luttel aantal jaren en we weten niet beter. Dan kan het rustig lente worden. Grote schoonmaak? Best. Even hier spuiten, wat wegwerp doekjes laten wapperen, wat knoppen en handels bespelen en het is gebeurd. Geen mannenwerk, maar kinderwerk. DEN HAAG Prof. dr. C. den Har- tog ito Wageningen is benoemd tot voor zitter van de voedingsraad. De benoe ming geldt voor vijf jaar. Prof. Den Hartog is buitengewoon hoogleraar in de leer van de voeding en de voedselbereiding aan de Land bouwhogeschool in Wageningen. Hij volgt prof. dr. ir. M. J. L. Dols op, die met pensioen is gegaan. ADVERTENTIE TOM MOP DÈUGH/Er,EMU£ KROOT EerJPflZ I/OOP BROEK:. (Einde van dit verhaal)

De Vallei | 1968 | | pagina 13