Veenendaals dagblad Politie in Memphis zoekt blanke dader Nationale garde in staat van alarm gebracht Buiten Johnson waarschuwt tegen blind geweld anstrutta Een christen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aanhoudend vrij koud Zeventien man ontslagen hij warenhuis Memphis/Tennessee - De 39-jarige bekende negerpredikant en Nobelprijswinnaar voor de vrede, dr. Martin Luther King, is gister avond in Memphis, in de Amerikaanse staat Tennessee, het slachtoffer geworden van 'n aanslag. King kreeg een kogel in het hoofd toen hij op het balkon van een motel stond, waar hij sinds een betoging van vorige week over nachtte. De negerleider werd naar een zie kenhuis gebracht waar een spoedoperatie plaatsvond, die hem evenwel niet meer kon redden. Korte tijd na zijn aankomst overleed dr. King. De politie legde een kordon om het motel en radiowagens reden door de stad om het signalement te verspreiden van een jonge blanke, die men een vuurwapen had zien wegwerpen. Onmiddellijk na de aanslag werd de natio nale garde in staat van alarm gebracht. Toen het nieuws van de aanslag zich verspreidde braken op sommige plaatsen in de negerwijk ongeregeldheden uit. 9 Grazige weiden WIELRÏJDSTER DOOR RUKWIND IN SLOOT VOOR MODERN HUISHOUDEN GEWEER OPROEP PLUNDEREN ISA DIEFSTALLEN: Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge- ri§ht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 5 APRIL 1968 - 42e JAARGANG no. 82 ONRUST IN V.S. MOORD OP RING Staande op het halkon van dit motel werd ds. King doodgeschoten. Deze foto werd kort na de aanslag gemaakt. De politie is bezig de tuin en de directe omgeving van het motel nauwkeurig te onderzoeken. V7oor de schaapherders, die eertijds met hun kudden over de Gelderse hei zwierven, rees er nauwelijks een voedselprobleem. Er stond overal cal- luna en waar deze voor hun dieren te houtig werd, brandde men het veld af; er groeide wildgras genoeg en aan fijne spurrie op het schrale zand was geen gebrek. Dit was niet het reeds lang in ongebruik geraakte akkergewas, doch familie ervan. Ook het grofwild leef de van deze planten, voorzover 't niet op de bouwlanden en de uiterwaarden kon uitwisselen. Sindsdien ging men zich echter in 'Merlei voeds&lvraag- stukken verdiepen zowel natuurlij ke als verstrekt voedsel en in het lente-no van „Het Edelhert" (orgaan der Ver. tot behoud van het Veluws hert) staan er zelfs twee verhandelin gen over. De grofwilddeskundige J. A. Eijgenraam van het Itbon heeft zich al plm. 14 jaar beziggehouden met maagonderzoek van herten. Hij vroeg zich af, welke grassen bij de dieren de voorkeur genieten; dit bleken boch tige smele met zijn roodachtige hal- menkleur en struisgras, doch voort gezette proeven bevredigden niet, want voor monocultuur (wildakkers) lenen ze zich slecht, o.m. door vervil- ting der zode. Thans is ook het Insti tuut v. Rassenonderzoek v. Landb.- gewassen ingeschakeld en op zijn ad vies begon men met proefveldjes van niet minder dan 22 cultuurgrassen, die reeds voor de veevoedering werden toegepast, zoals Engels raai, timotee, rcodzwenk, kropaar e.a. Die perceel tjes van 25 m2 elk, welke soorten door het edelwild worden geprefereerd en op grond der te verkrijgen uitkomsten inzake de intensiviteit van de begra- zing zal men t.z.t. een ideale voerwei kunnen verkrijgen. Een mooi staaltje van toegepaste wetenschap. 5-4-1968 A. B. WIGMAN WASHINGTON Binnen een uur na de aanslag op dr. Luther King kwam president Johnson op het televisie scherm. Hij noemde de daad een wrede moord en zei, dat hij zijn ver trek naar Hawaii, waar hij met ge neraal Westmoreland en ambassa deur Bunke'r over Viëtnam gaat pra ten, een dag had uitgesteld. Hij vroeg alle Amerikanen het „blinde geweld" dat dr. King het leven heeft gekost, te verwerpen. Amerika is geschokt en bedroefd. Ik bid, dat de verwanten van dr. King troost zullen kunnen vinden in al hetgeen hij heeft getracht te doen voor het land, waar van hij zoveel hield, aldus de presi dent. Ik weet, dat elke Amerikaan van goede wil met mij zal treuren over de dood van deze buitengewone leider en zal bidden voor vrede en begrip in dit land. We kunnen niets bereiken door onwettigheid en verdeeldheid. Slechts door ons aaneen te scharen 'en sa men te werken kunnen wij blijven voortgaan op weg naar gelijkheid voor een ieder van ons, aldus John son. De Amerikaanse president heeft me vrouw King opgebeld om haar zijn deelneming te betuigen. Vice-presi dent Humphrey noemde dood van de negerleider,, tragisch en smartelijk voor zijn familie en het land". Deze misdaad werpt schande over ons land. Een apostel van de geweldloos heid is het slachtoffer van geweld geworden, aldus de vice-president. IJSSELSTEIN Mevrouw G. Ver steeg, een 46-jarige inwoonster van IJs- selstein is donderdagmiddag door ver drinking om het leven gekomen. Zij was omstreeks drie uur nog gezien, toen zij op haar fiets over een van de binnen wegen van het dorp heed. Om vijf uur werd zij dood in een sloot gevonden door een passerende schooljongen. De politie vermoedt, dat de vrouw door een felle windstoot van haar fiets is geduwd en in het water is terecht ge komen. Zij was moeder van vier kinde ren. GENÈVE De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft vandaag als zijn overtuiging te kennen gegeven dat spoedig besprekin gen zullen beginnen tussen Viëtnam en Amerika om een einde te maken aan de Viëtnamese oorlog. Hij acht het zeer goed mogelijk, dat Genève als plaats van samenkomst zal dienen. ADVERTENTIE ^n9trten%asaUt°Voor veeV^se aUtoma drog®ra'395.-' Na de betoging van vorige week in Memphis, die uit liep op plunderingen en gevechten met de politie, stond voor maandag een nieuwe demonstratie op stapel. De fe derale districtsrechter zou vandaag bepalen of zij mocht doorgaan. Op dr. King zijn in de afgelopen tien jaar twee aanslagen gepleegd. Twee jaar geleden wierp iemand een mes naar hem toen hij in Chicago een toespraak hield. In 1957 mislukte een bomaanslag. De bom, die in het portaal van zijn huis in Montgomery (Alabama) was neer- De enigen, die de aanslag hebben ge zien waren twee predikanten die naar dr. Kihg stonden te kijken. Toen deze zich voorover boog om hun iets toe te roepen klonk een schot en werd hij in het gelaat getroffen. „Wy hoefden de politie niet te waarschuwen; zij waren er toen ik me omdraaide", aldus een der getuigen. Volgens de plaatsvervan ger van de negerleider, Young, moet King hagenoeg onmiddellijk dood zijn geweest. In een toespraak, die King gisteren hield, zei hij: „Er wordt gesproken van bedreigingen van de kant van onze zie ke blanke broeders. Ik wil graag nog lang leven, maar ik ben daar nu niet bezorgd om. Ik beh nergens bezorgd om". Hij zei, dat zijn vliegtocht naar Memphis aan vertraging onderhevig was geweest omdat de luchtvaartmaat schappij toestel en bagage, die de hele nacht onder bewaking hadden gestaan, nog eens extra had laten inspecteren. De politie van Memphis heeft een automatisch geweer met telescoop ge vonden dat de dader op zijn vlucht zou hebben weggeworpen. De hoofd commissaris van politie van Memphis, waar een uitgaansverbod is afgekon digd, zei, dat volgens de eerste aanwij zingen de dader een jonge blanke was geweest, die zich op vijftig tot honderd meter afstand van het motel had ver borgen. De politie heeft twee arresta ties verricht, maar is er niet zekér van dat de gearresteerden iets met de moord uitstaande hebben. Volgens de hoofdcommissaris was een uitgaansver bod afgekondigd, omdat kort na de aan slag groepen jonge negers door de stra ten trokken en enkele in het bezit ble ken te zijn van zelfgemaakte brand bommen. De nationale garde, die weer naar de stad is gedirigeerd, was deze week teruggetrokken na de relletjes van maandag, toen een door dr. King gelei de vreedzame betoging uit de hand liep. Bij de relletjes kwam een zestien jarige neger om het leven en werden meer dan zestig mensen gewond. Radiostations voor negers in New York onderbraken hun programma's en zonden nieuws over de aanslag en treurmuziek uit. De afdeling-Washihg- ton van het coördinatiecomité van ge weldloze studenten (SNICK) heeft de negers in deze stad gevraagd om van daag in verband met de dood van dr. Luther King het yverk neer te leggen. Aan afdelingen in ahdere steden is ge vraagd hetzelfde te doen. De bevolking van Washington bestaat voor zestig pet. uit niet-blanken. „Dr. Martin Luther King was de vre- 0 De weduwe van ds. King vecht tegen haar tranen, nadat zij heeft vernomen dat haar man is ver moord. gelegd, kwam niet tot ontploffing doordat de lont uitging vlak voordat het vuur de staven dynamiet bereikte. In de loop van de tijd ontving King herhaaldelijk bedreigingen met moordaanslagen. De federale recherche heeft opdracht gekregen een on derzoek in te stellen. De gouverneur van Tennessee heeft 4.000 man van de nationale garde naar Memphis gestuurd en een beroep op de bevolking gedaan kalm te blijven. de zijn na de moord op ds. King naar Nashville gezonden, nadat negers het verkeer met stenen begonnen te beko gelen. In de negerwijk zijn schoten ge hoord. In New York is burgemeester John Lindsay persoonlijk naar de negerwijk Harlem gegaan om de gemoederen tot bedaren te brengen, nadat melding was gemaakt van plundering en brandstich ting. De politie legde een kordon om een blok huizen in de voornaamste winkel straat in Harlem toen een bende jonge lieden een kledingmagazijn begon te plunderen. Verder is melding gemaakt van on geregeldheden uit Hartford in Connec ticut en Raleigh in Noord-Carolina. Onlusten braken uit in Jackson (Mis sissippi) nadat Charles Evers, leider van de plaatselijke NAACP (Nationele Vereniging voor de Bevordering van het welzijn der niet-blanken), had meege deeld, dat hij telefonisch bedreigd was met hetzelfde lot als ds. King. Later is gemeld, dat ook in de New Yorkse wijk Bedford-Stuyvesant ge vechten zijn uitgebroken tussen negers en politie. destichter die vrede liet heersen onder de militante negers en andere niet- blanken. Nu hij er niet meer is, is de geweldloosheid met hem verdwenen'', aldus een verklaring van de leiders van de beweging voor rassengelijkheid (Co- re). Honderden negers, wild geworden door de moord op ds. King, zijn van morgen vroeg in Washington aan het vernielen en brandstichten gegaan. De politie sloot een gebied van 15 huizen blokken af. Voor het bedwingen van oproer uit geruste politie is de negerwijk van Washington binnengetrokken. Zij begon met „zuiveringsoperaties" ongeveer 3 kilometer van het Witte Huis. Er zijn arrestaties op grote schaal verricht naar aanleiding van brandstichting en plundering. Vele winkeletalages zijn vernield en auto's in brand gestoken. Later keerde daar de rust terug. In Nashville, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Tennessee, is een 13-jarige negerjongen door de politje neergeschoten. Een politiefunctionaris is ernstig gewond door een steen. Nog 4.000 man van de nfttionale gar-» "jVTederland bevond zich vandaag in het overgangsgebied tussen twee depressies, een boven Scandinavië en een andere boven Noord-Spanje en Zuid-Frankrijk. Hierdoor was er maar weinig wind uit uiteenlopende richtin gen. Tijdens opklaringen kon in de nacht van donderdag op vrijdag de tempera tuur, vooral vlak boven het aardop pervlak, tot onder het vriespunt dalen. Daar werd op het vliegveld Volkel een minimum van vijf graden onder nul gemeten. Ook in de komende nacht kan weer nachtvorst voorkomen, voor al in het noordwesten van het land. Doordat de depressie bij Spanje in noordoostelijke richting trekt en in het zuidoosten van het land wolken- schermen kan brengen, is de kans op nachtvorst daar kleiner. Overigens houdt ook zaterdag het huidige weertype met vrij koud weer en plaatselijk buien aan, bij een zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Nooit zal iemand weten wat er aan gedachten door Martin Luther King is heengeflitst op het moment dat de moordende kogel hem trof. Maar als we hem typeren mogen, dan leggen we hem de woorden in de mond van zijn stervende Heiland: „Vader ver geef het hun, want ze weten niet wat ze doen..." Omdat Martin Luther King een christen was, tot in het diepst van zijn ziel doordrongen van de ze kerheid dat niet kracht of geweld maar de totale ommekeer door Gods Geest zijn zwarte broeders zou kun nen verlossen uit de uitzichtloosheid van hun door blanke rassenwaan ver peste leven. Niet dat Martin Luther King een heili ge was allerminst. Men heeft hem ook al door hem de Nobelprijs voor de vrede toe te kennen tot een symbool gemaakt voor de strijd te gen rassendiscriminatie in deze we reld. Hy heeft dat symbolisme aan vaard, er zich misschien toch wel van bewust dat hy de capaciteiten miste om dè mede door hem ontketende krachten in de hand te houden. Nog was hy een leider maar langzaam maar zeker dreigde hy aan de kant geschoven te worden door andere, veel militantere groeperingen. Nu is dit het merkwaardige: misschien zal zyn dood een nieuwe impuls ge ven aan de idealen die King nastreef de. Misschien zal deze schok eindelyk het geweten wakker schudden, ook en vooral het christelyk geweten dat zich nog te weinig voor dit alles heeft ingespannen. Teveel deze man alleen heeft laten, tobben. Misschien zal uit zyn dood heil voortkomen voor zijn volk inderdaad, deze Martin Luther King was een navolger van Christus. NIJMEGEN Bij het warenhui» Pfeil in Nijmegen zijn zeventien men sen op staande voet ontslagen nadat zij in een jaar tijds goederen ter waarde van vijftienduizend gulden uit het be drijf hadden verduisterd. Elf buren en familieleden van hen zijn aangehouden wegens heling. De betrokken leden van het waren- huispersoneel hadden bij de een voor een schijntje nieuwe vloerbedekking ge legd, bij de ander werd even goedkoop een wasmachine, een radio of een gras- maaimachine afgeleverd. De Nijmeegse politie meent, dat de directie van het warenhuis, die zich altijd zeer heeft ingespannen voor de belangen van het personeel, te goed van vertrouwen is geweest en niet streng genoeg heeft gecontroleerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 1