Aankoop bestekken onder valse namen „SCHEIDING DER GEESTEN HOOGST NOODZAKELIJK" Verhoging presentiegeld raadsleden ging stroef Vrijgezellen- predikanten minder in trek bij gemeenten Veenendaal wordt vierde gemeente van ds. Blanken 0 P E L CHEVROLET Vloerwrijver en luxaflex Veertig jaar fa. J. van Schuppen H. Koekoek in Woudenberg: Kerkdienst voor zieken Conferentie Duister Benoemd Bijdrag en Giften Over de brug V.A.B. KIRPESTEIN VAM WOUT BLAUWKOUS VRIJDAG 5 APRIL I96ö ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL „Laat de berekeningen van de Dienst Gemeentewerken eens narekenen door een onafhankelijk bureau", adviseerde mevr. H. Bud- dingh-de "Vries Lentsch (VVD) gisteravond het college van burgemeester en wethouders. Zij deed die suggestie naar aanleiding van een voorstel 0111 een gevraagd krediet voor wegenaanleg met f78.700,te verhogen. Tijdens een gehouden openbare aanbesteding waren de laagste inschrijvers Bruil n.v., en G. J. van Schoonhoven n.v., met dat bedrag over de raming van gemeentewer- heengegaan. Het vrouwlijke raadslid, dat altijd op een openbare aanbesteding heeft aangedrongen, was nu bang, dat de Gemeentelijke Dienst de bestekken zodanig heeft uitgewerkt, dat slechts enkele aannemers konden inschrijven. „Men wil ons dwingen weer onder hands te gaan aanbesteden", zo merk te mevrouw Buddingh nog op. „Er wa ren 40 bestekken, en die zijn allemaal verkocht. Slechts 9 firma's hebben in geschreven. Belanghebbenden hebben dus bestekken opgekocht om concurren tie te weren. We moeten de bestekken na laten rekenen, omdat ze zo elastisch zijn als elastiek. Een buitenstaander kan nooit een scherpe inschrijving maken." In tweede instantie, nadat diverse raadsleden niet geheel met hun vrouwe lijke collega meegegaan waren, kwam ze tot de stelling: „De tijd in deze raad is kennelijk nog niet rijp om alles te vertellen, wat ik weet". De heer P. G. van Ojik (GHU) drong We zijn er min of meer aan gewend ge raakt, dat vandaag den dag met veel liefhebberijen wordt gestart door een beroep op de gemeenschap te doen. In vind dat persoonlijk bouwen op een ongezonde basis. Ergens achter staan wil niet zeggen, dat je er per gratie wel aan mee wil doen. Je moet het ook kunnen voelen in je porte monnee. En als je dat persoonlijk lie ver niet voelt zul je moeten zorgen, dat je het geld krijgt 'door de handen .de mauwen te stekeiv In dat opzicht heb ik waardering voor de manier waarop men de gang wil krijgen in de nieuwe jeugdraad, die in onze plaats geboren staat te wor den. „Om te beginnen niks afschui ven op de gemeenschap", zeggen de producenten van het lichaam. „Eerst zelf 'es wat zien te verdienen". Wat ze gaan ondernemen zal, als ik de eerste berichten heb gelezen, wel bui ten mijn bevattingsvermogen liggen, maar ik hoop wel, dat het lukt. Het is een koud kunstje om iets te torpe deren, alleen omdat het buiten je per soonlijke ambities omgaat. Belang rijk is, dat een groep van mensen in deze overvoerde maatschappij het zelf wil proberen. Net zo goed als ik bewondering heb voor dat stelletje bejaarde kerels, dat een paar jaar geleden eigenhandig een soos voor henzelf en hun soortge noten in mekaar timmerde, heb ik het nu voor onze eigen jongelui, die zelf willen aanpakken. Dat missen we tegenwoordig zo vaak. De huizen worden steeds completer afgeleverd. Er valt niks meer aan te timmeren en te schaven. Nog gekker: het mag niet eens. Ik zie het nog zo ver komen, dat de haakjes voor de schilderijen en de schemerlampjes al uit de muren steken als de mensen de huizen toegewezen krijgen. Een hark en een schoffel hebben zo langzamerhand de meesten van ons niet meer nodig, laat staan nog af mattender gereedschappen, als een spa en een mestvork. Er wordt beslist meewarig over me ge dacht als ik zeg, dat ik niet zou we ten hoe ik deze tijd van 't jaar zon der tuingereedschap ,zou moeten door komen. De moderne mens komt niet meer rechtstreeks met de aarde in aanra king. Hij kijkt vanaf een bepaalde hoogte op de pet van een persoon, die in dienst van de gemeenschap de groenvoorziening onderhoudt. Het hoofd van het gezin zet na zijn dagtaak het vaatwerk in de keu ken ter verdere bewerking door moe der-de-vrouw en in het gunstigste ge val jaagt hij nog even de stofzuiger over het kamerbrede tapijt. Daarna zal hij hoogstens nog proberen om een onregelmatigheid je van z'n brom- machine weg te werken of een nieu we boeguie in z'n autootje te draaien. Spinazie-zaaien is voor hem slechts een herinnering aan de historie. En als ie het zou willen doen, dan is er geen streepje land meer te vinden waar dat nog mogelijk is. Toch zou ik de bewerking van een stuk natuur nog 'es in uw aller aandacht willen aanbevelen. Het brengt een mens in verantwoorde beweging en tegelijk tot rust. Er valt niks aan te forceren of op te voeren, want de groei moet je aan de natuur overla ten. i Heb je nog wel iets aan zo'n advies als je ergens in de hoogte woont, waar je hoogstens aan een balkonhekje een paar geraniums in een bakje kunt hangen Op het eerste gezicht misschien niet, maar zou het gek zijn als de buurt bewoners zelf 'es een stuk plantsoen voor hun rekening namen? Of is het niet leuk om tegen de visite te kun nen zeggen: „kijk 'es, hoe we de tuin d'r weer bij hebben liggen". Dan ga je het ook beter zien. Zien, dat al die aanplant er niet is om papier in rond te laten slingeren en vandalisme in te laten plegen. Misschien is het iets om 'es een avond van de wijkgemeenschap mee te vul len... WOUT BLAUWKOUS in eerste instantie reeds aan op duide lijkheid. „Wat is de reden van dit prijs verschil?" In tweede instantie zei hij: „Ik zal ééns rekenschap moeten afleg gen van alles wat ik gedaan heb, daar om: gooi alle kaarten op tafel, ook die van mevrouw Buddingh". Voor de heer B. van- Remmerden (PvdA) was het vertrouwen in de Dienst Gemeentewer ken een gewetensapak, reden voor hem tegen 't voorstel van 1 en W. te stem men. De heren C. G. van Hal (PvdA), C. v. Genderen (CHU) en H. v. Manen (AR) meenden het voorstel „te moeten slikken". De heer G. T.v. Deelen (SGP) pleitte voor aanneming, omdat hij altijd voor openbare aanbesteding geweest was en de gemeente daardoor ook wel eens goedkoper uitgekomen was. Wethouder Koppenberg: „Ik kan me voorstellen, dat de raad teleurgesteld is. Er is ruimte voor bedenkingen. Er schijnen dingen gebeurd te zijn, die niet juist zijn. Het college staat ech ter achter de dienst. Dat er bestekken opgekocht zijn, lijkt wel zeker, doordat we twee aahnemers een nota van in lichtingen gestuurd Tiebben, die ver klaarden geen bstek aatagevraagd te hebben. Er is dus kennelijk onder valse naam bestekken gekocht. Ik geloof dat men de openbare aanbesteding hiermee belachelijk wil maken. Ik kan me voorstellen, dat we hier te maken hebben met een stukje particu lier initiatief, dat voor ons onaange naam is". Het prijsverschil van bijna f80.000 tussen aanbesteding en raming zag de heer Koppenberg in de kosten die de „opkopers van bestekken" heb ben moeten maken. Hij becijferde die op ongeveer dat bedrag, zodat daaruit de conclusie getrokken worden dat de ramingen van de Dienst goed waren. Toen er over het voorstel gestemd werd, bleken alleen mevrouw Buddingh en de heren Van Remmerden en Van Ojik tegen te zijn. 1 Gratis Meer tegenstemmers waren er bij het voorstel van B. en W. om de pre sentiegelden van de raadsleden te ver hogen. Na een langdurige discussie kon den de hcreh G. J. v. Poelen (§GI*), G. v.d. Berg (SGP), D. V. Enk (Alt), B. Vrieling (AR), H. Bcijer (BP) en A. de Kieved (BP) zich niet met de verho ging van hun inkomen verenigen. De heer Hendriks (KVP), die gesuggereerd had het raadswerk gratis te willen doen, stemde wel voor. Dominee Van Enk, als eerste spreker over dit onderwerp zei: „Ik ga vaak op mijn eerste reacties af, en de eerste reactie vw»s: We moeten dit niet doen. Het gaat niet om 't grote bedrag, want het kan de gemeente misschien hooguit f 2.000 per jaar kosten, maar we moe ten 'n daad stellen. Steeds meer worden er loon- en prijsverhogingen ingevoerd. Daartegen moet een dam opgeworpen worden en wij moeten op dit klein ni veau een voorbeeld geven. Ik zeg dit niet om de mooie jongen te spelen", zo voegde hij er tot slot aan toe. Voor de heer Van de Berg „hoefde het ook niet", evenmin als voor de he ren Vrieling en Dè Kievid. De heer Van Hall was ook tegen: „Als we de ver goedingen van de kamerleden vergelij ken metdie van ons, moeten we zeg gen: „Waar maken we ons druk over?" maar het is de gemeenschap, die dat geld moet opbrengen." Nijdig Mevrouw Buddingh zei: „Ik ben het eens met het voorstel. Ik ben echter nij dig geworden toen ik er aan dacht, dat als er een verhoging van wethouders salarissen moest komen, dat dan altijd het Seniorenconvent (de fractievoorzit ters) bijeen moest komen. Daardoor kon er in de openbare raadsvergadering niet over gepraat worden. Dat had nu ook moeten gebeuren. Ik geloof dat het college van B. en W. denkt „het gaat maar over de raad", en uit de geringe verhoging van f3, terwijl GS f7 voor- steld, blijkt volgens mij de geringe waardering, die het college heeft voor de werkzaamheden van de raadsleden". De heer Hendriks „kon het niet zo veel schelen, zelfs al kreeg hij hiets be taald". Het KVP-raadslid had echter niet veel moeite om met het voorstel akkoord te gaan. De burgemeester in- terrupeerde met „U bent nog niet zo ver, dat u een voorstel doet om de ver goeding te laten vallen". De heer Hen driks antwoordde hierop: „Al zou ik er een voorstel van maken, dan zouden er toch niet zoveel idealistejn zijn, dat de raad met me mee zou gaan". Burgemeester Hazenberg antwoordde op de vragen: „Het college van Gede puteerde Staten gaat uit van een norm dat er als regel overdag vergaderd wordt, daarom willen ze de vergoeding op f 30 brengen. Omdat het bij ons niet het geval is, stellen wij voor om f25 per vergadering te geven. Dat is geen bewijs van onderwaardering voor het werk van de raad. Ik ben bereid om het seniorenconvent bijeen te roepen en daarin uiting te geven van de grote waardering, die het college heeft voor het werk dat de raad doet". Aan het begin van de vergadering werd de heer H. Beijer geïnstalleerd als opvolger van de heer H. Brouwer. Bij de koffie was er gebak, ter gele genheid van de verjaardag van de heer Van Hal. Onder de hamerstukken was er een tot het onderhands aanbesteden van het ouwrijpmaken van een deel van „De Engelenburg". In dit deel Worden 144 drive-in eengezinswoningen gebouwd. De firma Bruil heeft hier voor f273.800 nodig. Uit protest tegen de gang van zaken rond de openbare aanbesteding en wegens het feit dat zij altijd tegen onderhandse aanbesteding is, stemde mevrouw Budding tegen, evenals de heer De Kievid, Van Hal en Van Ojik. MEVR. BUDDINGH (V.V.D.) ...narekenen... C. G. van Hal (PvdA) is bekend, dat hij de schoolbesturen graag slechts eenmaal per jaar een aan tal voorzieningen voor hun scholen zou willen laten aanvragen. Naar aanleiding van. twee voorstellen, waarbij één school om luxaflex vroeg en de ander vergroting van ramen en het op de vloer leggen van marmoleum kwam hij gister avond tot de volgende opmerking: „Bij de Patrimoniumschool zijn onlangs de ramen vergroot, van avond moeten we een krediet voor luxafles beschikbaarstellen. In een andere school had men marmoleum gekregen en een vorige keer moes ten we daarom een krediet beschik baar stéllen voor een vloerwrijver. Nu krijgt de Juliana van Stolberg- school een krediet voor grotere ra men en voor marmoleum. Ik zou graag willen weten of deze school al luxaflex en ten vloerwrijver heeft?" Zondag, 7 april VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk: 9.30 uur: ds. Wisgerhof; 17.00 uur: ds. Van Assenbergh. Julianakerk: 9.30 uur: ds. Van Assen bergh, 17.00 uur: ds. Graafland. Vredeskerk: 9.00 en 10.30 uur: ds. Vroeg- indewey, 17.00 uur: ds. Langerak. Sionskerk: 9.30 uur: ds. Balke uit Bode graven; 17.00 uur: ds. Wisgerhof. Poortkerk: 10.30 uur: ds. Langerak; 18.30 uur: ds. Van Assenbergh. Bejaardencentrum: 9.00 uur: ds. Lange rak. Veeneind: 15.00 uur: ds. Van Viegen uit Amerongen. Dijkstraat: 14.45 uur: de heer Vanjtos- sum uit Scherpenzeel. Herv. Gemeente Sola Fide: 10.00 uur: ds. G. C. Vijzelaar (bev. nieuwe lidmaten); 17.30 uur: ds. H. Nijeboer. Geref. Kerk: Oude kerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. Van Enk (bed. H.A.). Petrakerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. IJt- sma (bed. H.A.). Geref. Kerk (Poortkerk): 9.00 uur: dienst; 15.00 uur: ds. Velt- man uit Zeist. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. Van Dijken van Biezelinge. Pniëlkerk: 9.30 uur: leesdienst; 15.30 uurds. Roos uit Middelharnis. Geref. Gemeente (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: ds. Mallari. Geref. Gemeente (syn.): 9.30 en 17.00 uur: dhr. A. M. de Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. mr. Hoevers uit 's-Gra- venhage. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: zaterdag, 6 april a.s.. 18.45 uur en zondag 9.00 en 11.00 uur: H. Mis. Willibrorduskerk: 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst; 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 uur: „de Wachttoren" studie; 10.30 uur: Openbare toespraak; dins dag, 9 april a.s., 19.30 uur: Thoec. school; 20.30 uur: Dienstvergadering. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra;18.30 uur: ds. J. van Noort. Dorpshuis: 10.00 uur: jeugdkapel. Gereformeerde Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. Lugtigheid. N^d. Prot. Bond: 10.30 uur: mej. ds. C. E. Jolles uit Soest N.H. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: eerw. heer G. van Vrouwerff. Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst; woens dag, 10 april a.s., 10.00 en 19.00 uur: ds. Van de Poel uit Ede (Biddag). ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. van Malestein; 18.00 uur: ds. I. Schipper van Bennekom. Geref. Gem.: 9.30 en 18 .00 uur: leesdienst. LEERS UM Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. L. Zwaan (H.A.). Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: 9.00 uur: ds. J. J. Tim mer uit Woerden; 10.30 uur: ds. A. Westra; 18.30 uur: ds. Kooreman. Bergschool: 9.00 uur: geen dienst. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. A. W. T. Nijen- huis (H.A.). Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: Geen dienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 (Op. Bel.) en 18.30 uur (Bed. H. Doop): ds. J. T. Cazander. Herv. Wykgem. „Salem": 10.30 uur: ds. J. Douwes uit Bilthoven (Op. Bel.). De dienst wordt gehouden in het nieuwe Verenigingsgebouw te Woudenberg. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. A. B. W. M. Kok, em. pred. te Zeist; 19.00 uur: ds. P. van Strien. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: ds. P. Mollema uit Kampen. De dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. Ver. van Vrqz. Herv.: Geen dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. Van de Peut (Op. Bel.). Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Jonkers (H.A.). EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds.' C. J. de Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug Oud. Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 uur: leesdienst. EDE Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 uur: ds. J. van de Poel. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: dhr. J. M. Meijer^uit Vee- nendaal; 18.30 uur: dhr. W. J*. Sijthoff uit Ommeren (Bevestiging nieuwe lid maten uit Ommeren). RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. J. van de Heide uit Eek en Wiel^J|.3(^uu_r?:^- J- van Drenth OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30* uur: ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. RENSWOUDE Donderdagmiddag werd in Renswoude het huwelijk voltrok ken tussen de heer M. den Hartog en mejuffrouw E. van Grootveld uit Over- berg. De bruidegom is in het dagelijks le ven rijschoolhouder. Ter gelegenheid van het huwelijk hadden 15 rijschoolhouders uit de omgeving hun lessen tijdelijk ge staakt om het bruidspaar met hun fami lie naar het gemeentehuis en de kerk te rijden. VEENENDAAL De firma Jac. van Schuppen vierde deze week het veertig jarig bestaan van de zaken in de Gortstraat met de heropening van de feheel gemoderniseerde en vergrote beddenzaak. In een tot een soort bloe mententoonstelling omgevormde bed denzaak liet de familie Van Schuppen zich met het jubileum en de verbete ring van de verkoopruimte complimen teren. In de beddenzaak heeft men door het magazijn aan de achterzijde er bij te trekken en een zes meter lang portiek aan de voorzijde ook tot winkelruimte te bestemmen, een goede ruimte ge kregen om een uitgebreide collectie te tonen. Men kan in deze zaak een keus maken, die varieert van een envou- dig éénpersoonsbed,tot ^en,. ropmplete slaapkamer met lits-jutaeöux. De zaken aan de overzijde hebben interii otffc enige wijziging ondergaan, doordat men de babyafdeling in een aparte aan de achterzijde van de gebouwen gelegen ruimte heeft on dergebracht. Een handwijzer op de straat wijst de weg naar deze nieuwe baby-afdeling. SCHERPENZEEL „Als er een bedrijf gesloten moet worden dan is het wel D'66. Die lui hebben helemaal nergens verstand van". Dat was een van de stuk ken heengegaan. Het vrouwlijke raadslid, dat altijd op 'n openbare aanbesteding kannonade op de politieke groeperingen in Nederland. Hij deed dat tfjdens 'n ver gadering van de Boerenpartij afd. Scherpenzeel/Woudenberg e.o. in hotel „De Schans" te Woudenberg. Niet alleen D'66 moest het ontgelden maar ook alle an dere politieke partijen werden zwaar onder vuur genomen. „Uit alles blijkt", aldus de heer Koe koek, „dat men bang is voor de linkse figuren in de regeringspartijen. Men durft eenvoudig niet rechts te rege ren. Wat we nodig hebben is een schei ding der geesten tussen rechts en links. Volgens de Boerenleider is het zeer goed mogelijk op iedere begroting van elk departement meer dan drie mil joen gulden te bezuinigen. „We krijgen dan sluitende begrotingen en van het overschot kan bijvoorbeeld het noorden van het land worden geholpen wat be treft de verdere ontwikkeling van dit gebied, de bestrijding van de werk loosheid, etc." Ook richtte hij een ernstige waar schuwing aan het adres van de PvdA. „De Boerenbedrijven zijn onrendabel gemaakt door de socialisten, „want", zo zei spreker „door de kleine bedrij ven financieel aan de grond te helpen verwachtte de PvdA dat de slachtof fers wel op de PvdA zouden gaan stemmen". Ook het. werk dat door dr. S. Mans- holt irl de EEG wordt gë'daan kon geert genade vinden in de ogen van de heer; Koekoek. Als voorbeeld van zijn stelre^ gel dat de regering niet "thuis geeft als het gaat om een oplossing te vinden voor problemen, schilderde de heer Koekoek de moeilijkheden die hij heeft om zijn auto kwijt te raken bij het ge bouw van de Tweede Kamer... Ook de plannen die er bestaan om binnen de provincie Utrecht te komen tot een achttal grote waterschappen in plaats van de ruim Ï00 die er thans opereren, kreeg de aandacht van de heer Koekoek. Zijn ervaring was, dat de lasten door concentratie alleen maar zwaarder worden zonder dat er aan wijsbaar voordeel tegenover staat. Hij adviseerde de aanwezige ingelanden er voor te zorgen dat er bij verkiezingen voor het waterschapsbestuur de juiste (boerenmensen op de juiste plaats ko men. Tijdens deze vergadering die door een honderdtal personen werd bijgewoond, gaven een aantal mensen zich op als lid van de binnenkort officieel te vor men afdeling van de Boerenpartij. De vergadering werd geleid door het Sta tenlid de heer Van Yperen uit Drieber-/ gen. EIER VEILING BARNEVELD Aanvoer 660.210 stuks, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 g 11,06-11,69; 57-58 g 1^00-1*3^762-63 g'l3;68-14,0766-67 g 14,31-14,90. EIERMARKT BARNEVELD Aanvoer ca. 2.300.000 stuks, handel redelijk. Eieren van 50-58 g f 10,90 tot f 13,30 per 100 stuks, kg-prijs f/2,18 tot f 2,29; 59-65 g f 13,50 tot f 14,65 per 100 stuks, kg-prijs f 2,29 tot f 2,25. VEENENDAAL In het (gereformeerde) „Centraal Weekblad" van 30 maart gaat een anonieme medewerker in op een facet van het beroepingswerk. Hij komt in zijn artikel, dat hieronder in zijn geheel volgt, tot de conclu sie, dat een predikant of kandidaat weinig kans maakt op een beroep indien hij vrijgezel is. Paulus was ook vrijgezel, maar kreeg de meeste beroepen van alle apostelen, zo overweegt de schrijver. Elk jaar weer opnieuw komen we, bij het doorbladeren van het kerkelijk jaarboek, onder de in druk van het steeds groeiend aan tal vacainte gemeenten en de gees telijke nood, die daar dikwijls mee gepaard gaat. Hoorcommissies sloven zich uit, om een kandidaat of dominee te „bemachtigen" en op de achter grond horen we de gemeente diep zuchten en uit de verte of dichtbij klinkt dan, nu eens wat meer, dan weer wat minder de roep „Kom over en help ons". U weet wel, dit was de wekroep voor de apostel Paulus in zijn visioen van de Mace donische jongeman uit Europa, welk „beroep" hij dan ook direct aannam. Zo handelen kandidaten en domi nees heden ten dage niet meer. daar wij niet meer leven in de tijd van directe openbaring en bij stem men uit de hemel. Toch leven we wel dicht bij die nood, zij het dan, dat deze zich in onze tijd en in de diverse gemeen ten in andere vormen openbaart. Samenvattend kunnen we deze nood misschien noemen: de pastorale nood. Deze „nood" zal een gemeen te er steeds bewust of onbewust toe drijven voor haarzelf een herder en leraar te begeren. Toch ben ik van die nood in de praktijk van het beroepingswerk niet altijd zeker. In de eerste plaats dit: men informeert dikwijls zo uit- tentreuren hoe die kandidaat of dominee is, dat de lijst die men samenstelt te vergelijken is met de lijst van een menu, waaruit men de lekkerste spijzen kiest. Je krijgt dan de indruk, dat die „nood" niet die is van een werkelijk hongerige maag, die voedzame spijzen begeert maar van een reeds enigszins ver wend jochie, dat 'n tijdje zijn snoep goed moet missen. Maar om nu weer tot Paulus te rug te keren: U weet: Paulus was vrijgezel. Dat was voor hem geen reden om thuis te blijven. Maar het was ook voor de gemeenten geen reden hem niet te beroepen". An ders lazen we er wel van in de bij bel (u weet: de bijbel is zo'n eerlijk boek). Nota bene krijgt Paulus van al de apostelen de meeste beroepen! Te genwoordig is dat evenwel precies andersom. Zijn hoorcommissies en gemeenten eerst enthousiast over de „gehoorde kandidaat" dit laatste bekoelt meestal direct, wanneer men constateert, dat de betreffende per soon de ring aan zijn rechterhand mist. Voor het vervullen van de zoéven breed uitgemeten kerkelijke nood heeft men deze persoon opeens niet meer nodig. Je vraagt je dan wel af: hoe groot is nu toch eigen lijk de echte geestelijke nood in die gemeente? Is dit bovendien niet een beetje een discriminatie van Paulus? We hebben déze apostel in onze refor matorische kerken altijd op een voetstuk geplaatst, en zijn prediking en leer worden iedere week nog van af de kansel beluisterd. Maar als Paulus zich vandaag beroepbaar zou stellen in onze ker ken, dan zou hij, nog afgezien van zijn miserabel verleden, wegens zijn vrijgezel zijn, amper voor een be roep in aanmerking kunnen komen. Brandend van begeerte het evange lie te brengein, had hij geen ge meente kunnen vinden. Of is het ten slotte toch nog altijd God zelf, Die Zijn knechten roept om waar en hoe dan ook Zijn Woord uit te dra gen? Dan is dit ook vandaag nog een zaak van geloof. Laten vrijgezellen-dominees zie her dan maar mee troosten dat ook hun voeten „bereid tot de vaardigheid van het evangelie" door Christus zijn vrijgemaakt, om Zijn evangelie te brengen zo mogelijk „tot aan de einden der aarde". De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Veenendaal wil het mogelijk maken om een kerkdienst speciaal voor zieken, ge handicapten, kortom voor mensen die normaal niet naar de kerk kun nen gaan, te beleggen. Als er voldoende gegadigden zijn zal de dienst op Tweede Paasdag in de Sionskerk plaatsvinden. Het vervoer zal, zo nodig, met zie kenauto's kunnen geschieden. Op 17 en 18 april houdt de Vereni ging van predikanten van 'de gere formeerde kerken in Nederland de jaarlijkse ledenvergadering. Naast referaten van gereformeerde en miet- gereformeerde theologen zullen de predikanten ds. H. Leenen te Scha- gen en ds. N. Schuman te Westzaan een cabaretvoorstelling geven. Tot diaken der hervormde wijk- gemeente „De Engelenburg" te Vee nendaal is benoemd de heer J. van den Heuvel, die zijn benoeming heeft aangenomen. Met de vrijwillige bijdragen voor de hervormde gemeente te Ameron gen is het goed gelopen. Op 23 maart jl. had men het streefbedrag van 30.000 gulden al met ruim 1000 gulden overschreden. Voor het nieuwe jeugdcentrum ont ving de hervormde kerkvoogdij te Amerongen een gift ineens van 1000 gulden. Bij de gereformeerde kerk te Ame rongen kwam een gift van 500 gul den binnen voor het bouwfonds. Met 8000 gulden kwamen de leden van de gereformeerde kerk te Rhe- nen over de brug voor de bekende landelijk actie. Hierin is de op brengst van een kerkcollecte begre- pen. In Amsterdam-Zuild kwam tijdens de kerkeraadsvergadering eein aan tal besluiten en brieven van de sy node ter tafel, die volgens het ver slag van de vergadering „miet be paald uitmuntten door helderheid". Besloten werd dat verschillende stukken in voor kerkeraadsleden hel dere en klare taal zouden worden overgebracht. Zelfs een kerkeraad moet wel in een hartelijk lachen uitbarsten als de praeses voorleest, dat de synode de kerken in de be slissing over de gemeenschappelijke diensten aan de bepalingen die te vin den zijn in acta 1961/1962, art. 399; acta 1963/1964, art. 201; acta 1965/ 1966, art. 108 enz. enz. C. W. VEENENDAAL De vacature in de gereformeerde kerk, die is ont staan door het emeritaat van ds. D. van Enk, wordt weer vervuld door het aannemen van een beroep door ds. J. Blanken. Ds. Blanken staat momenteel in Badhoevedorp, welke gemeente hij sinds oktober 1963 dieht. De nieuwe Veenendaalse pre dikant is gehuwd en vader van twee jongens en twee meisjes. Ds. Blanken werd in 1929 te Zwol le geboren. Hij volgde daar de op leiding aan het Christelijk Lyceum, waarna hij in 1948 ging studeren aan de Theologische Hogeschool der gereformeerde kerken te Kampen. In 1954 studeerde hij af en werd in oktober van dat jaar bevestigd in Rutten (NOP). Tijdens zijn ambts termijn in Rutten bracht de heer Blanken een jaar door in militaire dienst als legerpredikant. In oktober 1959 verwisselde hij Rutten voor Westerbork (Drenthe), welke ge meente hij vier jaar later verliet door een beroep naar Badhoeve dorp aan te nemen. Bij zijn komst naar Veenendaal zal ds. Blanken waarschijnlijk bre ken met de gewoonte in oktober van gemeente te verwisselen. Hij hoopt deze zomer reeds naar Veenendaal te komen al kon hij nog niet mee delen in welke maand.

De Vallei | 1968 | | pagina 3