Strijder tegen geweld viel in strijd voor gelijke rechten EERDER MET PENSIOEN LEGT TE ZWARE LAST OP WERKENDE GROEP" Meerderheid Kamer tegen korter werken in bouw Velen pleitten voor betere pensioenen FELIX „Geen bezwaren tegen pensioen verbetering" mipoc net toppunt van waterdichtheid Amerikaans-Duitse M.B.T.-70 favoriet als nieuwe tank Rassenhaat vervolgde ds. King sinds zijn jeugd stop de zon in uw kat met Openlijk geëerd door Koningin en prins IS.V.V.-voorzitter Een van de vele arrestaties DEBAT OVER AFGEKEERDE BOUW-C.A.O. Min. Roolvink: Twee gezinnen dakloos door brand Vijf ton voor melaatsen KOELKASTEN Patiënten bestolen door verpleger „Een generatie voor op andere Meer dan 100.000 voorkeurstemmen Vandenboeynants Volgend seizoen weer groene haring EIGEIS REDEISERIISG Fo' Arrestaties u Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. EnvanTerienka,dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: REDELIJK 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN ONDERMINISTER HAEX TERUG VIT V.S. VOORDELEN VRIJDAG 5 APRIL 1968 ADVERTENTIE Ook voor nerveuze kinderen! Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten Vaak is ds. King openlijk geëerd voor zijn werk. Hier zien wij hem nog eens op een archieffoto na de ere-promotie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam tussen de Koningin en prins Bernhard. NEW YORK De gewelddadige dood van de grote leider van de strijd tegen de apartheid in Amerika, ds. Martin Luther King, heeft een einde gemaakt aan een leven, dat er juist op gericht was, zonder geweld de eisen van de ge kleurde Amerikanen door te zetten. De domme haat van de blanken in het zuiden van de „States", heeft in zijn te korte leven, deze grote voorman van de geweldloosheid voortdurend achtervolgd. Zijn op de bres staan voor de negers, de armen in het noorden en de vervolgden in het zuiden, is door deze haat niet beïnvloed. Hij is doorgegaan, tot het voor hem wel zeer bittere einde. Martin Luther King maakte al vroeg kennis met de onverdraagzaamheid van vele blanken in de zuidelijke staten van Amerika jegens zijn ras. Hij werd in 1929 te Atlanta (Georgia) geboren. Zijn vader is daar nog steeds predi kant. Toen hij nog maar een jongen was, gaf een blanke vrouw hem eens in een winkel een klap in zijn gezicht en zei: „Jij bent die nikker die op mijn voet trapte". De jongen zei niets terug. Toen hij 15 jaar was ging hij naar het Morehouse-college in Atlanta en zette daarna zijn studie voort in Penn sylvania en aan de universiteit van Boston, waar hij afstudeerde als doc tor in de filosofie. Hij had daarna in het noorden kunnen blijven en een goed leventje kunnen leiden, maar hij ver koos de terugkeer naar het zuiden. Daar, in Montgomery, organiseerde King, die altijd voorstander van vreed zame betogingen tegen rassendiscrimi natie zou blijven, in 1955 de negerboy- SCHEVENINGEN Een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd lijkt voorlopig uitgesloten door de ver oudering van de bevolking en de groei ende opleidingsduur van de jongeren. WV-voorzitter A. H. Kloos zei dit gis teren op een vergadering van de ad viescommissie voor personeelsfondsen in Scheveningen. Het percentage werkenden, dat ook voor de niet-werkenden het brood moet- verdienen, aldus de heer Kloos, is in ons land met 35 procent van de totale bevolking aan de lage kant. Het per centage is in Italië 38, in Frankrijk 40,5 en in Engeland 45. Verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd zou het percentage werken- Vele malen werd ds. King gearresteerd wegens zijn activiteiten ten behoeve van de negerbevolking. Hier wordt hem zijn arrestatiebevel voorgelezen. DEN HAAG Bijna de hele Tweede Kamer had gistermiddag bezwaar tegen maar drastisch ingrijpen als het gaat het besluit van minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) om de >,om verkorting van de werktijd" kondigde een,motie aan, waarin de Ka- T. mer wordt gevraagd de beslissingen Daarentegen is de grote meerderheid van de Kamer het met het besluit en de motieven van de minister eens om niet te dulden, dat de werktijd in de bouw met een half uur per dag wordt verkort. Bovendien was er nogal wat kritiek op de brief van de „wijze mannen", die een advies over deze C.A.O. hebben uitgebracht. Ook de omstandigheid dat minister Roolvink de Kamer niet heeft ingelicht over zijn beslissing de verbetering van de pensioenen af te keuren, werd nogal wrevelig ontvangen. Formeel behoefde de heer Roolvink dit niet te doen, om dat de overeenkomst tot verhoging van de pensioempremie met één procent om aldus de oudedagsvoorziening te verbeteren, buiten het contract om is afgesloten. „De pensioenen in de bouw zijn al bijzonder laag; er moet een aanvaard bare oplossing worden gevonden", zei de anti-revolutionair drs. J. Boersma. Mr. R. J. J. Nelissen (KVP), de heer H. Kikkers (CH), de liberaal J. C. J. Rietkerk en de heer P. Jongeling (GPV) waren het met de anti-revolu tionair eens. Ir. C. N. van Dis (SG) aarzelde nog. De socialisten, de PSP, D'66, de com munisten en de Groep Aarden vonden daarentegen dat niet alleen de beslis sing van de minister over de pensioen verbetering, maar ook de afkeuring in- ADVERTENTIE zake verkorting van de werktijd moet worden teruggenomen. „De beslissing van de minister is on rechtvaardig, onbegrijpelijk en onaan vaardbaar". zei de socialist E. R. Wiel- draaijer. Het beleid van de regering is volgens hem „afwachten als het gaat om de bestrijding van de werkloosheid, DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), heeft geen enkel bezwaar tegen verbe tering van de pensioenen voor de bou werij. Hij is echter tegen de afspraak van werkgevers en werknemers deze verbetering pas 1 januari 1969 te laten ingaan, dai is twee maanden voor het verstrijken van de cao voor de bouw vakken. Het resultaat van deze afspraak is dat de loonkosten op 1 januari plotse ling 0,5 procent zouden stijgen. Bij de onderhandelingen over het contract voor het volgend jaar zulle nde partij en begrijpelijkerwijs bij hun on derhandelingen van dit percentage uit gaan. Hiertegen heeft de minister be zwaar. Op die manier wordt weer te veel beslag gelegd op de ruimte voor loonsverbeteringen in 1969. Minister Roolvink zou veel liever zien dat een verbetering van de pensioenen op 1 maart van dit jaar desnoods 1 of 2 maanden later zou zijn in gegaan. Dan zouden, door de spreiding over een langere tijd, de loonkosten niet met 0,5, maar met 0,1 procent zijn gestegen. Deze stijging is een meer aanvaardbaar uitgangspunt voor onder handelingen over verdere verbeterin gen in 1969. „Er wordt dan", zo zei minister Rool vink, „een schokeffect vermedem". De minister wilde gisteravond ln de Twee de Kamer zelfs nog verder gaan. Als 't percentage van verbetering van de pen sioenen, gerekend over de gehele con tractsperiode, niet 0,1 maar 0,2 pro cent zou zijn, heeft hij hiertegen ook geen enkel bezwaar. De heer Roolvink noemde zelfs het optrekken van de pensioenen „een van de meest sympathieke bepalingen uit 't gehele contract". De heer Roolvink had zijn bezwaar tegen de afspraken over verbetering van de pensioenen op 1 ja nuari niet in de brief aan de Tweede Kamer opgenomen, omdat ze buiten de cao staan. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen verkorting van de werktijd met een half uur per dag. van de heer Roolvink terug te draaien. D'66 hield er een eigen redenering op na. Drs. E. Nijpels vond inderdaad, dat onze consumptie moet worden in geperkt om de economie in de hand te houden. Het is echter fout juist het con tract aan te grijpen voor de bedrijfs tak, waar de produktiviteit zo enorm is gestegen. Daarom had zijn fractie bezwaar tegen de beslissingen van de minister. De Boeren zongen weer over vrij heid, blijheid. Mr. H. Ch. J. M. Kro nenburg had ernstige bezwaren tegen het ingrijpen van de regering. Volgens hem, moet het gehele stelsel van af keuring door de overheid verdwijnen. Verscheidene Kamerleden hadden ook kritiek op de brief van de wijze mannen. De heer Wieldraaije r greep hem aan om te bewijzen, dat er van de c.a.o. voor de bouwvakken geen ge volgen voor contracten in andere be drijfstakken zouden zijn. Wat moeten we eigenlijk met zo'n brief doen'^, vroeg drs. Boersma. Ook de heren Kik kert en Rietkerk vonden dat de brief onduidelijk was. Mr. Nelissen wilde een advies van de Sociaal-Economische Raad over de mogelijkheid en de ge volgen van een verkorting van de werk tijd op wat langere termijn. cot van de autobussen, die in twee ge deelten een voor blanken en een voor negers waren gescheiden. Toen een negervrouw gearresteerd was wegens overtreding van de plaat selijke verordening die negers verbood in het voor blanken gereserveerde ge deelte van bussen te gaan zitten, gaf King het sein tot de boycot door naar zijn werk te gaan wandelen en een „pool" van driehonderd auto's te orga niseren. De boycot duurde ruim een jaar. Zelfs toen op 30 januari 1956 een bomaanslag op zijn woning werd ge pleegd, bleef King de 50.000 negers die aan de boycot deelnamen smeken, pas- ief verzet, te blijven plegen. „Wij ge wen in orde en wét'', zo zei hij hun. In september 1958 werd King in Montgomery veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf toen h(j weigerde een kleine boete te betalen wegens het geen gehoor geven aan een politiebe- vel, zich uit het stadhuis te verwijde ren. Een onbekende betaalde, echter de boete en King werd vrijgelaten. In juli 1962 werd King te Albany/ Georgia opnieuw veroordeeld, nu tot een gevangenisstraf van 45 dagen, in verband met het organiseren van een betoging tegen rassenscheiding, maar opnieuw betaalde een onbekende de boete, die hijzelf niet had willen beta len en King kwam na twee dagen vrij. In september 1963 begaf hij zich naar Birmingham (Alabama) om er daar bil de negerbevolking op aan te drin gen, niet tot geweld over te gaan naar aanleiding van een bomontploffing in een negerkerk, die aan vier negerkin deren het leven kostte. In juni jl. nog werd hij gearresteerd te St. Augustine (Florida) na geweigerd te hebben zich van de trappen van een alleen voor blanken bestemd hotel-res taurant te verwijderen. Tijdens de ongeregeldheden in de New Yorkse negerwijk Harlem van en kele maanden geleden, riep King de negers opnieuw op, een einde te maken aan gewelddaden. King, die Baptistisch predikant is, heeft eens in een interview met het weekblad Time verklaard, dat hij eerst niets voelde voor het predikambt. „Ik kwam in opstand tegen het emotione le karakter van het negergeloof... en begreep dat niet en het verwarde mij" zo zei hij, maar hij was tot de slotsom gekomen, dat het predikambt de enige juiste grondslag bood voor zijn denk beelden aangaande sociale protesten. Grote indruk op hem maakten Hegel, Kant en Gandhi. „Van laatstgenoemde leerde ik mijn operationele werkwijze", aldus King. Dr. King kreeg in 1964 de Nobelprijs voor de vrede. DEN HAAG Twee gezinnen zijn gisteravond in Den Haag in korte tijd dakloos geworden toen aan de Hoefka- de een textielzaak en twee bovenliggèn- de verdiepingen uitbrandden. De scha de wordt geschat op zeventigduizend gulden. DEN HAAG Er zijn naar schatting tien miljoen melaatsen op de wereld, terwijl een veelvoud hiervan door deze ziekte wordt bedreigd. Daarom heeft het Missiehulpkorps in Wassenaar be sloten het werk voor melaatsen onder te brengen in de stichting „Wij Belaat- sen". Dit vertelde prof G. H. L. Zeegers, voorzitter van het Missiehulpkorps, gis termorgen in de Rolzaal op het Haag se Binnenhof bij de afsluiting van de actie voor het Columbiaanse melaat sendorp Agua de Dios Deze actie voor vijfduizend melaat sen is vorig jaar gevoerd en heeft, ruim 520.000 gulden opgebracht. Het geld is o.a. besteed aan een centrale apotheek, ,de herbouw van een school en de bouw van een recreatiecentrum. ADVERTENTIE Mipoc fs een speciale finish die stoffen'absoluut waterdicht maakt DAIVitb- EN KINÜERREGENJASSEN - Epe ta. van Putten, fa. Veldkamp 'JEREN REGEN-I ASSEN Apeldoorn f» Giis Bou' - Epe Mi'lder M nrU V veenandaal <3. Üiepevee- den nog doen afnemen en de lasten op de werkenden verzwaren. „Het einddoel van de pensioenrege ling waarnaar wordt gestreefd, 'n wel- vaartsvast pensioen van zeventig pet van het inkomen is voor velen nog ver verwijderd", zei hij. Ongeveer een der de van de loontrekkers in het bedrijfs leven heeft geen pensioenverzekering, behalve de AOW. Hij bepleitte verplichtstelling van be- dr i j f spensioenverzekering, waardoor alle loontrekkende'n een aanvullend pensioen boven hun AOW zouden krij gen. De NVV-voorzitter vond het „niet on redelijk" als het pensioen wordt geba seerd op het gemiddelde loon geduren de de jaren dat men werk, in plaats van op het laatst verdiende loon, zoals nu veel voorkomt. In dit laatste geval moeten de men sen met lage salarissen, meebetalen aan de hogere pensioenlasten, die de hoger gesalarieerden op basis van hun eindloon krijgen. Dit houdt verband met de sterkere stijging van het inko men van deze laatsten gedurende hun loopbaan. Wanneer men de mensen met een ho ger inkomen een redelijk pensioenrecht wil toekennen, dan zullen zij de kosten daarvan zelf moeten dragen aldus de heer Kloos. Namens minister B. Roolvink (Socia le Zaken) verklaarde de directeur-gene raal voor sociale voorzieningen, mr. A. C. M. van der Ven, dat een welvaarts- vast pensioen van zeventig procent van het laatste loon, inclusief de AOW re delijk moet worden geacht. „Men is met zestienduizend pen sioen van zeventig procent van het laatste loon, inclusief de AOW redelijk moet worden geacht. „Men is met zestienduizend pensioen voorzieningen voor een kleine twee mil joen werknemers op de goede weg", zo zei hij. „Maar er valt nog veel te ver beteren, zowel in de hoogte van de pensioenen, als voor de mensen, die nu nog geen ander pensioen dan de AOW krijgen." Generaal Lemnitzer, de Amerikaan se opperbevelhebber van de strijd krachten van de Navo in Europa, is in Washington geopereerd aan zijn blinde darm. Lemnitzer, die in de Verenigde Staten was voor besprekingen met de Amerikaanse generale staf zal het zie kenhuis over ongeveer een week verla ten. ADVERTENTIE Neem bijvoorbeeld de 145 L met ruime groentebak en diepvriesvak en vleeslade over de volle breedte. Dit is één van de 11 Err es koelkast modellen. Vanaf f258,: HAARLEM De 27-jarige ziekenver pleger M. C. W. uit Nieuwe Vennep is in Haarlem opgesloten. Hij wordt er van verdacht in een Haarlems zieken huis patiënten vooral ouderen te hebben bestolen. Hij had de patiënten gevraagd tijdens de schoonmaak de zaal te verlaten. Toen ze terugkwam en misten ze geld uit hun portemonnaies. ADVERTENTIE SCHIPHOL De kans op aankoop van tanks van het type M.B.T.-70 voor het Nederlandse leger is na het bezoek van staatssecretaris Haex (Landmacht) aan de Verenigde Staten aanmerkelijk gestegen. De staatssecretaris zei don derdag bij zijn aankomst op Schiphol zeer onder de indruk te zijn van het ver mogen van het gezamenlijke Amerikaans-Duitse produkt. „De M.B.T.-70 is een volledig nieuwe tank, zeer snel goed wendbaar en verstelbaar en met een grote actie radius. Hij verschilt een generatie met de tanks die nu op de markt zijn. Hij is ook zeer eenvoudig te bedienen. Bijna alles werkt automatisch. De tank is tot en met elektronica". Zou Nederland besluiten de M.B.T.-70 te kopen dan zal volgens een oude afspraak met de voormalige Ameri kaanse minister van defensie Mc Na- mara de Nederlandse industrie (met name de elektronische) voor vijftig procent in de co-produktie delen. Tegenover de tankorder zullen ook belangrijke compensatie-orders kunnen staan. Staatssecretaris Haex dacht niet, dat er een volledige compensatie uit de bus zou komen, maar dat was een punt waarover hij in Washington nau welijks heeft gesproken. Dat is ook een zaak van Economische Zaken en Bui tenlandse Zaken, zei de heer Haex. Het is de bedoeling dat de Nederlandse re gering in het najaar een beslissing over de keuze van de tank zal nemen. Zo als bekend liggen nu nog drie types in de markt de Amerikaanse MBT- 70, de Duitse Leopard en de Britse Chieftain. Kiest de regering de MBT- 70 dan kan het leger in 1973 de eerste tanks van dit type tegemoetzien. „Wij denken de tanks dan per bataljon te krijgen", lichtte de staatssecretaris toe. De M.B.T.-70 zal volgend jaar in West-Duitsland door het Nederlandse leger worden getest. De heer Haex noemde nog enkele voordelen van de Amerikaans-Duitse tank: „Je hebt er minder nodig (ongeveer vierhonderd), je hoeft er maar drie militairen in te zetten en je hebt nagenoeg geen on derhoud. Bij de MBT-70 wordt niets gerepareerd, alles wordt vervangen en dat kost weinig tijd". Hij had in Amerika zelf in een mo del van de vijftigtonner gereden: „Een geweldige ervaring. Ik reed er zo mee weg. De MBT-70 reageert sneller dan een Volkswagen". Hij prees ook het nieuwe wapensys teem van de tank, de shilelagh (Iers woord dat knuppel betekent). Het heeft met zijn kaliber van 152 millimeter een verbazingwekkende trefzekerheid" Aankoop van de „nieuwe generatie"- tank houdt in dat de Landmacht langer met het wagenpark van de Centuri ons zal moeten doen. „Als alles mee loopt, hoeft dat geen probleem te zijn", zei de heer Haex De Centurions kunnen door een zogeheten „retrofit" ook voor de parate onderdelen, nog ja ren bruikbaar blijven en in vermogen de gangbare tanks dicht benaderen. Zo'n retrofit wil eenvoudig zeggen een vernieuwing van de motor en van de versnellingsbak. Nederland krijgt de ze zomer twee Amerikaanse Continental motoren te leen om die op de Centu rions te beproeven. De Amerikanen hebben die motoren ook in hun verou derde tanks van het type M-48 en M-60 gezet. Bij het slagen van de motorenproef is de kans heel groot, dat de Neder landse regering haar keus op de MBT- 70 zal laten vallen. Het uitrusten van ongeveer tweehonderd Centurions met nieuwe motoren kost zo'n veertig vijftig miljoen gulden. De financiering van het nieuwe tank park is uiteraard een belangrijke fac tor bij de regeringsbeslissing. De MBT-70 is een stuk duurder dan zijn Duitse en Engelse concurrenten (2,2 miljoen gulden), maar daar staat te genover, dat de betaling over een gro ter aantal jaren kan worden uitge smeerd. Militair-technisch bekeken voelt de staatssecretaris het meest voor gemoderniseerde Centourions met op de achtergrond de levering van de MBT-70. BRUSSEL De demissonaire Belgi sche eerste minister, Vanden Boeynant» heeft bij de verkiezingen van zondag in Brussel niet alleen een groot succes ge boekt met zijn gemengde Vlaams-Waal- se CVP-lijst, hij blijkt bovendien 116.00 voorkeurstemmen te hebben gekregen. Niet alle kandidaten bij de kamer- en senaatsverkiezingen zullen zo geluk kig zijn geweest met het bekend wor den van de voorkeurstemming. In het district Brussel waren er n iet minder dan 30 die het tot 1 voorkeurstem brachten. DEN HAAG Het volgend seizoen kan Nederland weer groene haring eten Het produktschap voor vis en vispro- dukten heeft een verordening uitge vaardigd die de verkoop van haring mogelijk maakt. De haringworm was er de oorzaak van dat alleen zwaar gezouten haring naar de klant mocht gaan. Volgens de verordening moet haring, nu of heel zwaar gezouten worden of eerst in de diepvries zijn geweest.

De Vallei | 1968 | | pagina 7