Wonen bij de oosterburen en werken met Nikes en Hawks Geleide wapens en onze luchtmacht NIKE HAWK UN TEGENZIN ■Conclusies na een bezoek aan onze luchtmachtsoldaten in Duitsland De meesten vinden het prettig en Militair en misschien ook wel politiek bezien is onze aanwezigheid als lid van de NAVO in Duitsland nood- zakelijk, gegeven de huidige machtsverhoudingen. Het moreel van de in Duitsland geplaatste militairen is, van laag tot hoog, bijzonder goed. Men kent zijn taak en begrijpt het waarom en daarom wordt er hard en met toewijding gewerkt. De verhouding tot de Duitse burgerij is uitstekend en kan er alleen maar toe bijdragen dat velen, voor wie een democratisch gedragspatroon misschien nog wat vreemd is, meer „Europees" gaan denken. Voor de gezinnen is het belangrijk dat alle bijkomende voorzieningen als onderwijs, geestelijke en materiële verzorging, op hoog peil staan. Laat niemand denken dat men in Duitsland „met goud behangen" wordt. Er zijn inderdaad op bepaalde detail punten voordelen, maar een „rijk leventje" hoeft men ook daar niet te verwachten. Voor velen is de plaatsing in Duitsland niet alleen een nuttige maar vaak ook een prettige ervaring. Dat geldt niet alleen voor de dienstplichtigen maar ook voor de beroepsmilitairen en hun geznnen. SFEER HET WERK SPORT Gesprekken vertellen van W Het hoofdkwartier van de 5e groep geleide wapens is gevestigd in Stolzenau. Het is een nieuwgebouwd kamp waarbij men profijt getrokken heeft van de ervaringen bij de bouw der oudere hoofdkwartieren en daarom is het hier goed werken. Als men er niet direct bij betrokken is heeft men er nauwelijks erg in dat er over onze oostgrens heen, rond Eems en Weser, enkele duizenden Nederlanderse gezinnen wonen. Ze zijn nauw betrokken bij elk eventueel krijgsgewoel en bij de ontwikkelingen in de internationale politiek wie bij de geleide wapens werkt weet nu eenmaal dat uiterste waakzaamheid vereist is. Niet dat dit een stempel drukt op het gezinsleven daar in Duits land gelukkig niet! Hun leven, wonen, werken daar in Handorf, Blom berg, Stolzenau en hoe al die dorpen heten mogen, is anders dan in Ne derland. Hoe? Daarvoor zijn we een week die streek in geweest tussen de Nederlandse grens en de Weser en dit zijn de antwoorden: men woont er in het algemeen goed, vaak in een natuurrijke streek of bij een schilder achtig dorp. Men leeft er doorgaans ook prettig, hetzij in een apart voor de Nederlanders gebouwde woonwijk, of wat nog sporadisch voorkomt tussen een doorgaans welwillende Duitse bevolking. En tenslotte: men werkt er hard. Want de kostbare elektronische apparatuur waarmee ra ketten geleid worden, vereist een voortdurend onderhoud. En bovendien: de eenheden moeten nu eenmaal een hoge graad van paraatheid bezitten. Aan de buitenkant van het romantische dorp Blomberg is voor de Nederlandse mili tairen en hun gezinnen een fraai aangelegde woonwijk verrezen (foto boven). Maar al wonen ze aan de buitenkant, het betekent niet dat de Nederlanders zich afzijdig houden van wat in het dorp gebeurt. Op het rustieke dorpsplein staan soms meer Nederlandse dan Duitse auto's, FRANKRUK NIKE -HOOFDKWARTIER HAWK-HOOFDKWARTIER Waarom, 7.0 vragen velen zich af, staan er in West-Duitsland geleide wapens opgesteld? Dit is, kortweg gezegd, een gevolg van de internationale toestand die een doelmatige bescherming van het westen noodzakelijk maakt. Die bescherming bestaat niet alleen uit landstrijdkrachten, maar ook uit luchtmacht eenheden, deels bewapend met vliegtuigen, deels ook met geleide wapens. Deze laatste categorie verdedigingsmiddelen moet West-Europa vanaf Noorwegen tot Turkije tegen eventuele invallen door de lucht vanuit het oosten beschermen. Daartoe heeft de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie, de NAVO, een systeem van twee met raketten voorziene verdedigingsgordels tussen het „ijzeren gordijn" en het westen opgebouwd. De buitenste gordel, evenals de binnenste in sectoren verdeeld die ieder weer door verschillende leden-landen worden bemand, is uitgerust met Hawk-raketten die een reikwijdte hebben van 25 tot 30 kilometer en zowel op lucht- als op gronddoelen kunnen worden afgevuurd. Deze gordel ligt dicht langs de rivier de Weser. Meer naar de grenzen van Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk toe ligt de tweede gordel, voorzien van de Nike-raketten die een reikwijdte van rond de 160 kilometer halen en tot op een hoogte van ruim 30 kilometer reiken. De geleide wapens hebben, althans voor een deel, het werk overgenomen van de vliegtuigen. Ze zijn goedkoper en doeltreffender. Op bovenstaand kaartje staat schematisch aangegeven hoe ongeveer de ligging van die gordels is en hoe die gordels in sectoren zijn verdeeld. Verschillende landen van de NAVO hebben een of meer van die sectoren voor hun rekening genomen. Nederland „bezet" de twee sectorgordels tussen Rheine en Hannover. De raketten staan opgesteld bU onderdelen, squadrons genaamd. Vier van dergelijke squadrons vormen tezamen met vervangende eenheden één groep geleide wapens. De squadrons van de Nike-groepen, die op nogal grote afstand van de groepshoofdkwartieren zijn gelegen, een vijftig tot zestig kilometer meestal, zijn geheel „self-supporting". Ze hebben eigen militaire kampen met daarbij eigen woonwijken. De militair die bij een Nike-squadron is ingedeeld werkt en woont dus in en bij zijn kamp. Bij de Hawk-squadrons is het wonen echter geheel gescheiden van het werken. De Hawk-squadrons liggen rond het basiskamp, al kan de afstand zeker nog wel 25 kilometer bedragen. De bij die squadrons werkzame militairen moeten steeds tussen de basis en hun „werkplaats" vervoerd worden. Het Nederlandse aandeel in de bescherming van het westen via de lucht wordt geleverd door enige squadrons vliegtuigen, deels in Nederland, deels ln het buitenland gestationeerd en door vijf groepen geleide wapens, alle in Duitsland gesitueerd. In de buitenste verdedigingsgordel hebben wij drie groepen die met Hawk-raketten zijn uitgerust en in de binnenste verdedigingsgordel twee groepen, bewapend met Nike-raketten. Deze vijf groepen ressorteren onder het Commando Luchtverdediging (CLV) te Zeist en staan dus operationeel ter beschikking van de NAVO en wel speciaal van het tweede „ATAF" (Allied Tactical Air Force). De hoofdkwartieren van de groepen die met Nike-raketten zijn uitgerust liggen in Münster-Handorf en in Schöppingen, vlak bij de Nederlandse grens. Onder deze hoofdkwartieren staan acht squadrons die gelegen zijn tussen de Nederlandse grens en de oostelijke rand van het Teutoburgerwoud. De drie andere hoofdkwartieren van de Hawk-groepen liggen in Blomberg, ten zuiden van Hameien, Hessisch-Oldendorf, zuid-oostelijk van Hameien aan de Weser, en in Stolzenau, eveneens aan de Weser doch 35 km noordelijker van Minden. Met de bemanning van al die squadrons is direct en indirect (werkplaatsen, transportgroepen, verzorgende eenheden) ongeveer een vijfde tot een zesde van de mankracht van de Koninklijke Luchtmacht, in totaal ongeveer vijfduizend man, gemoeid. Hot merendeel van hen. ongeveer 75 pet., behoort tot het beroepspersoneel. Zij hebben hun gezinnen mee naar Duitsland genomen. Als we een gezin op gemiddeld vier personen stellen, dan kan men gerust zeggen dat het aantal Ne derlanders dat direct of indirect bU de verdediging van het westen in Duitsland betrokken is, op rond vijftien duizend personen kan worden gesteld. Al deze mensen zijn voor kortere of langere tijd, meestal voor een jaar of drie tot vijf, uit hun eigen ver trouwde omgeving weggehaald. Ze moeten terwille van onze veiligheid, in een andere sfeer wo nen en werken en, dat is de moeilijkste opgaaf, ze moeten te allen tijde paraat zijn. Dat is voor velen een zware opgaaf. Daarom worden de militairen en hun gezin nen voordat ze naar Duitsland gaan, zorgvuldig geselecteerd. Het Nederlandse aandeel ln de beveiligii van West-Europa tegen aanvallen uit de lucht is kwantitatief vrij belangrijk en staat kwalitatief op een hoog peil. De woonsituatie is niet overal het zelfde. In sommige plaatsen heeft de Koninklijke Luchtmacht in of bij dorpen en kleine stadjes wat grotere of kleinere woonwijken kun nen laten bouwen. In bepaalde ge vallen kon men groepjes huizen van Duitse bouwondernemers huren en in een enkel geval kon men de be schikking krijgen over een geheel flatgebouw, zoals in Greven bij Handorf. In dat .fHochhaus" van Greven wonen 48 gezinnen. De vrouw van sergeant-majoor W. G. J. Stiphout, die al eerder enige tijd iin Fontainebleau heeft ge woond zegt over haar ruime flat woning in Greven: „We zijn er tevreden mee", We hebben een goed huis, beter dan we in onze omstandigheden misschien ooit in Nederland hadden kuninen krijgen. Van ons salaris en de buitenland se toelage kunnen we goed rond komen. Maar rijk worden is er niet bij ook al kan je sommige artike len in de Naafi-shops (winkels van het Engelse leger) wat goed koper krijgen en zijn de sigaretten en de drankjes belastingvrij. Die voordelen worden weer teniet ge daan door hogere kosten voor da gelijkse levensbehoeften als brood en melk. Een reisje voor familie bezoek in Nederland hakt er ook al aardig in. En dan de auto. Die heb je hier beslist nodig want de verbindingen zijn schaars en slecht. Je kunt je inderdaad iets meer luxe veroorloven dan in Ne derland. Maar mag dat een keer als je meerdere jaren ver van je eigen land moet wonen?" Bijzonder goed op hun gemak voe len zich de gezinsleden van ser geant-majoor Peer in Borgholzhau- sen waar zo'n zeventig Nederland se gezinnen wonen. Het echtpaar spreekt goed Duits en kan zich gemakkelijk aanpassen, waar dan ook. „Ik heb een goed huis, kan er behoorlijk van komen en leef in een prettige gemeenschap. Wat wil ik meer? De Duitse zaken mensen in het dorp, van wie ve len zich reeds aan de Nederland se eisen hebben aangepast, zijn vriendelijk en behulpzaam". Helemaal geen zin om weg te gaan uit Duitsland heeft het gezin van sergeant-majoor Telghuis die in de Nederlandse woonwijk Bexten bij Blomberg woont. Hij heeft tien jaar lang aan de Ravenweg in Apeldoorn gewoond maar zou niet meer willen ruilen. Het echtpaar Telghuis is opgetogen over het natuurschoon waaraan deze streek rijk is. En voor culturele genoe gens weet men de weg naar het dichtbij gelegen Detmold wel te vinden. En luitenant Kisters, een vlotte Lim burger, zit nergens mee. Hij is voorzitter van de Hollandse sectie van een Duitse zweefvliegclub en daardoor ook lid geworden van het hoofdbestuur van de Duitse club. Dat is ddan een van de vele gevallen die illustreren dat de ver houding tussen Nederlanders en Duitsers veelal heel goed is. In het Duitse plaatsje Blomberg, een oud romantisch stadje met veel vakwerkbouw, kan men de Ne derlandse sfeer als het ware proe ven. Men ziet er een café „Rotter dam", er lopen Nederlandse lucht machtmilitairen door de straten, er liggen Nederlandse waren in de win kels en in de uitstalkasten liggen foto's van Nederlandse evenemen ten. Nederlandse wegwijzers zijn aan de Duitse verkeersborden ge hecht en iedereen weet de weg naar „Die Niederlandische Einheit" te vinden. De commissaris van politie en zijn mensen kunnen het met de Nederlandse militairen en hun ge zinnen goed vinden en de plaatse lijke bakker, die brood voor de luchtmachtbasis bakt, heeft in de etalage van zijn winkel wittebrood, gebakken „nach Hollandischer Art". De waardin van het Gasthuis „Forst- haus", waar veel Nederlandse gas ten van de Kon. Luchtmacht worden ondergebracht, vindt de Nederlan ders „Anstandige Leute". Van de officieren kan men horen dat er goede contacten zijn met de Duitse overheid. Over het onderwijs voor kinderen van in Duitsland geplaatste Neder landse gezinnen, dat natuurlijk ge heel op Nederlandse leest is ge schoeid, is men tevreden. Men hoort zeggen dat het goed tot zeer goed is. Dat kohit door een strenge selectie van het personeel en door de vaak kleine klasjes waarin de leerkrach ten meer dan de gebruikelijke aan dacht aan de leerlingen kunnen schenken. De leermiddelen komen uit Nederland en de scholen staan onder toezicht van Nederlandse on derwijs-inspecties. Voor de kleine, dagelijkse zorgen kan de heer Stek- kinger, hoofd van de school iin Gre ven die nog aan de Leerschool aan de Moleruslaan in Apeldoorn heeft gewerkt, altijd terecht bij de verte genwoordiger van zijn militaire ba siscommandant, majoor J. B. W. M. de Koning, de officier die ook een bemiddelende rol speelt tussen de Duitse verhuurders van woningen en de Nederlandse gezinnen. Want vele officieren, met name de commandan ten, hebben naast hun militaire ook nog een burgertaak. Ze zijn zo'n beetje te vergelijken met een burgemeester. Een moeilijke zaak bij het onder wijs zijn de afstanden. De leerlingen van de lagere scholen vinden altijd wel bij het kamp een school, maar voor het volgen van middelbaar en hoger onderwijs moeten vaak lange afstanden worden afgelegd. De lucht macht heeft schoolbussen beschik baar gesteld, met chauffeurs. Die moeten vaak ritten van zestig en meer kilometers maken. Vooral in de winterdag, als de wegen met ijs en sneeuw bedekt zijn, is dat een zware opgave. Die lange busritten vinden vele ouders een bezwaar. De kinderen komen moe thuis en kun nen moeilijk studeren. Een bezwaar acht men het ook, dat er geen tech nisch onderwijs in Duitsland wordt gegeven. Nu moeten vele ouders hun kinderen die naar een technische school willen, naar Nederland sturen, in pension of bij familie. Een tand arts in Blomberg zou eigenlijk een Europees standaardonderwijs willen. Maar waar men in Nederland op ie dere school andere leerboekjes aan treft en men iin Duitsland pas een jaar geleden het onderwijs in de ver schillende „Lander" een beetje heeft De Nike-Hercules raket is een geleid wapen dat, geheel gevechtsklaar, ongeveer 5000 kg weegt, bij een lengte van 12,6 meter. De raket wordt door com mando's vanaf de grond geleid, waarbij gebruik gemaakt wordt van elektronische apparatuur als radar en computer. Het heeft het voordeel dat de raket zelf weinig elektronische apparatuur behoeft mee te voeren en dus een grote lading aan brandstof en bewapening mogelijk is. Daardoor heeft de Nike een groot bereik en een grote vernietigingskracht: onderscheppingen op meer dan 32 km hoogte en 160 km afstand zijn mogelijk. De maximumsnelheid is ongeveer twee en een half maal zo groot als de snelheid van het geluid. De lanceer- inrichtingen zijn weliswaar in bijzondere omstandig heden verplaatsbaar, maar in de praktijk zijn deze raket ten aan hun vaste bases gebonden. De Hawk-raket is, in tegenstelling tot de Nike, een geleid wapen met veel „hersens", ook al is de afmeting geringer: een lengte van ca. 5 meter. De snelheid be draagt tweemaal die van het geluid en de draagwijdte ligt rond de 25 kilometer. De zeer secuur werkende elek tronische apparatuur maakt de raket geschikt voor gebruik zowel tegen lucht- als gronddoelen, daarbij in begrepen zeer laag vliegende doelen. Bij de lancering wardt de Hawk vanaf de grond geleid maar al heel spoedig kan het projectiel „op eigen benen staan": met behulp van van de ingebouwde computer kiest het zijn eigen richting en is het in staat eventuele afwijkingen te corrigeren. De raket wordt afgevuurd vanaf een verrijd bare lanceerinrichting dit maakt het mogelijk in vrij korte tijd een gehele Hawk-opstelling te verplaatsen met behulp van trucks. kunnen normaliseren, lijkt dat nog een vrome wens. De groeps- en squa'dronscomman- dainten van de luchtmacht in Duits land zijn over hun militair en burger personeel goed te spreken. Majoor J. J. Burghoorn in Borgholzhausen zegt dat er flink en met toewijding wordt gewerkt. Een dergelijk geluid laat ook luitenant-kolonel C. C. Wilhelm, de commandant van de 3e groep» ge leide wapens in Blomberg horen. Die noemt met name de kortverbandvrij- willigers waarmee hij nogal in zijn schik is. Niet anders is het in het nieuwste kamp van de luchtmacht, het modelkamp Stolzenau waar luite nant-kolonel J. van Nieuwenhuyzen het commando voert. „We hebben de zaak hier in korte tijd vam de grond weten te krijgen. Daarvoor hebben we allemaal flink moeten aanpakken. Maar niemand heeft mij in de steek gelaten" vertelt hij met een zekere trots. Dat er hard moet worden gewerkt hebben wij bij een bezoek aan ver schillende groepshoofdkwartieren en squadrons wel kunnen constateren. De raketten op de stellingen moeten worden schoongehouden en geverfd. Het materieel om die zware projec tielen te kunnen vervoeren of te ver plaatsen heeft onderhoud nodig Men sen moeten worden aan- of afge voerd. Eten moet naar de stellingen worden gebracht en de zeer gevoeli ge elektronische apparatuur heeft een intensief onderhoud nodig. Dat gebeurt b(j alle weersomstandighe den en die kunnen in het middelge bergte vaak moeilijk zijn. Op de „si te" zoals de militairen zeggen, is al tijd wel werk. Poetsen, smeren, ver ven, stellen en controleren. Want de „hap" daar aan de Weser en ook die aan de Nederlandse grens, moet pa raat blijven. Voor die paraatheid heeft de Navo bepaalde normen aan gelegd. De Nederlanders, en dat kan met een zekere voldoening worden gezegd, hebben die normen nog nooit, bij welke controle ook, overschreden. Men ligt zelfs onder de vereiste tijds limiet. Met de ontspanning en vooral met de sport ligt het in vele kampen in Duitsland wel wat moeilijk. Er is ge brek aan sportaccommodatie, hier wat meer, daar wat minder. Daar wordt overigens wel aan gewerkt. In Handorf is men bezig met de bouw van een sporthal, in Borgholzhausen wordt een sportveld aangelegd. In sommige kampen zoals in Blomberg en Stolzenau beschikt men al over een goede sportzaal. Maar voor het zwemmen moet men een beroep doen op de veraf gelegen Duitse ba den. Ook bieden Duitse sportvereni gingen weieens de helpende hand. Dat is plaatselijk overigens zeer verschillend. - iim Vanzelfsprekend zijn veel mensen, die bij het werken met zulke geperfectioneerde wapens betrokken zijn, in vele opzichten specialist. Een groot deel van hen, onge veer 75 procent is derhalve beroepsmili tair. Maar ook dienstplichtige militairen zijn vaak belast, uiteraard na eerst een grondige opleiding te hebben genoten, met verantwoordelijke werk. Wij hebben in Borgholzhausen een dienstplichtig militair uit Apeldoorn aangetroffen hij ziet zijn naam liever niet in de krant die vóór zijn dienstplichtige periode in het geheel geen technische opleiding had gehad. Hij was reclame-tekenaar. Maar na een goe de scholing aan de LETS, de Luchtmacht Elektrotechnische School in Deelen, bleek hij goed met de telefooncentrale te kunnen omgaan. Zelfs in staat te zijn kleine man kementen zelf te verhelpen. Met zijn ken nis van het Engels en het Duits kan hij nu de telefonische verbindingen, samen met een paar kaïperaden, goed verzorgen. Een goed lopend radertje in het grote geheel. Zo zijn er meer voorbeelden. „Van je diensttijd in Duitsland, en dat geldt eerlijk gezegd ook voor Nederland, moet je zelf wat zien te maken", is de algemene op vatting van de doorsnee-dienstplichtige. We spraken met de 23-jarige vaandrig E. Reinders uit Apeldoorn. De zoon van op perhoutvester ir. E. Reinders. De vaan drig, die dienstplichtig is, heeft in Duits land bij de Luchtmacht al verschillende standplaatsen gehad. Nu zit hij sinds een jaar in Blomberg. „Ik heb het hier best naar mijn zin", verklaarde hij. Na zijn diensttijd wil hij rechten gaan studeren. Hij is daar eigenlijk al zo'n beetje mee bezig, al vlot het niet altijd even goed. „Je bent 's avonds vaak te moe om een boek aan te raken". En al is de dienst niet al tijd gemakkelijk, de vaandrig weet nu al dat, als hij weer eenmaal naar Apeldoorn is teruggekeerd, hij terug kan zien op een prettige diensttijd. „Ik heb met mensen le ren omgaan en ik heb een ander land goed leren kennen. Daar zal ik in de toekomst zeker profijt van hebben", aldus de vaan drig, die zijn diensttijd geen verloren tijd acht. Vaandrig J. M. B. Brink uit Emmen is sport- officier bij de derde groep geleide wapens in Blomberg. Hij heeft de beschikking over een goed geoutilleerde sportzaal in het kamp, sportvelden en een keur aan sport- materiaal. Met de assistentie van een ad judant en een soldaat neemt hij niet al leen de sportoefeningen van de militai ren voor zijn rekening, maar geeft hij ook leiding aan de lichamelijke ontwikkeling van de Nederlandse jeugd. Met Lucht machtteams speelt hij basketball, volley bal en voetbal tegen militaire clubs van andere Nato-eenheden. Bovendien geeft hij sportlessen aan de echtgenotes van officie ren en onderofficieren die „fit" willen blij ven. „Ik heb eigenlijk een eentonige job!" bekent de dienstplichtig soldaat L. H. A. van Duin hoven van de Luchmacht Bewakingsdienst. Met een collega moet hij de poort, die toe gang geeft tot het militaire terrein bij Han dorf bewaken. „Maar het is niet zwaar en ik heb gelegenheid om te studeren". Hij wil wiskunde M.O. gaan doen. „Zo trek ik op mijn wijze nut uit de diensttijd. Ze mo gen mij hier wel laten zitten", zegt hij bij het afscheid. „O ja, uw papieren nog", laat hij er als waakzaam bewaker van een duur object op volgen. Ronduit saai vindt soldaat Otten uit Hilver sum zijn werk bij de vuurleiding. Hij is eigenlijk meer geporteerd voor een baan in de chemische industrie. En hjj vindt het maar matig interessant, dat liever-koek- jes bij de Luchtmacht niet gebakken wor den. Nou ja, hij komt zijn diensttijd wel zonder kleerscheuren door. Maar dat is dan ook alles. Positiever reageert de 22-jarige korporaal M. van Norel uit Vaassen. Hij is beroeps en kortweg een goed militair. Hij is sec tiechef en bekleedt eigenlijk een post, die doorgaans door serganten of zelfs sergean ten-majoor wordt waargenomen. „Ik zit hier al een paar jaar. Ben gehuwd. Mijn vrouw spreekt goed Duits en past zich uit stekend aan. Zelf werk ik met plezier. Wat wil ik meer? Van anderen horen wij, dat hij bij een Duitse voetbalvereniging zijn balletje trapt en bij de Nederlandse sport- instructeur geregeld gaat trainen. Uit gesprekken met majoor De Koning en aalmoezenier Van Velthoven te Handorf, bljjkt wel, dat het succes van een plaat sing in Duitsland voor de ongehuwde dienstplichtige militairen afhangt van hun instellingen en wat de gehuwde militairen betreft voornamelijk van hun vrouw. De vrouw is eigenlijk de spil, waar alles om draait. Als die zich weet aan te passen, haar man steunt, haar kinderen op de juis te wijze weet op te vangen, is plaatsing in Duitsland geen straf, maar een mooi stuk levenservaring.

De Vallei | 1968 | | pagina 10