Veenendaals dagblad President Johnson stelt reis naar Honoloeloe uit Buiten VURIGE REACTIE OP MOORD (1000 King's dood beroert ooi Nederland sterk Stap terug inzake uitbreiding E.E. G. Dl Bevrijdingsïront valt Hanoi bij Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei weer een winnaar TÉön in (g) prijzen parade egrance GOLF VAN GEWELD IN AMERIKAANSE STEDEN: LEGER HELPT POLITIE IN WASHINGTON Verboden sigaret veroorzaakte mil j oenenbr and Akkoord over s-c.a.o. Geen akkoord in Luxemburg over vier kandidaatleden VRIJSPRAAK VOOR EX-NAZI Wegvervoer komt vele vergunningen tekort voor West-Duitsland Zon en '/t bui Terra Australis Kalmeren VOOR HET EERST... VRIJGELATEN TREUREN flinke kans dat morgen de gelukkige bent vraag een paradekaartje Bezoek de presentatie van een nieuwe generatie Mercedes-Benz Exclusieve auto-expositie in. De Buitensociëteit (zaal De Rotonde) te Zwolle op zaterdag 6 april, 10.00-22.00 uur, zondag 7 april, 10.00-18.00 uur, maandag vi april, 10.00-22.00 uur, dinsdag 9 april, 10.00-18.00 uur. STILLE TOCHT Russen reageren zeer gunstig o- „Chantage' Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces ..Vraag en Aanbod" op dï., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 6 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 83 DODENTAL STIJGT BIJ OPROER Vj(TASHLNGTON In verscheidene Amerikaanse steden is de situatie na de moord op negerleider dr. Marten Luther King zeer ernstig. Bij on lusten, die zich gisteravond in Washington hebben voorgedaan, zijn drie doden te betreuren. In ziekenhuizen liggen 350 gewonden, onder wie zeven politie mannen en zes brandweerlieden. Er werden in de federale hoofdstad 748 arrestaties verricht. In Chicago werd een jonge negerin door een sluipschutter doodgeschoten. Voorts verloren daar twee negers het leven, toen de politie het vuur op plunderaars opende. Ook in Detroit viel een slachtoffer. Een jonge neger, die met een groep plun deraars was gearresteerd, liep volgens de politie tegen een vuurwapen op, waardoor het afging. Bij ernstige botsingen in Tallahassee (Florida) is een blanke jongeman levend verbrand, doordat in de winkel van zijn vader een brandbom werd geworpen. Washington, dat gisteren vrywel in ■taat van beleg verkeerde, werd geteis terd door de woede, die de dood van dr. King bü de negerbevolking opriep. De toestand werd daar gistermiddag zo kri tiek, dat president Johnson het leger be vel gaf de politie en de al eerder inge zette nationale garde te komen helpen. Niettemin kwamen de ordebewaarders handen te kort. Vooral het centrum van de stad kreeg het zwaar te verduren. Terwyi politiewagens met gillende sire nes door de straten joegen, klonk steeds weer het geluid van brekend glas en zag men mensen zich met t.v.-toestellen radio's, camera's, kleding en wat de win keletalages nog meer bevatten uit dc voeten maken. De brandweer wist niet meer welke brand ze het eerst moest blussen. Als op de ene plaats het vuur was gedoofd, laaide het elders weer op. De brandweerlieden werden ernstig in hun taak belemmerd door stenen en flessen, waarmee zy door omstanders werden bekogeld. Rondom het Kapitool legden de militairen met de bajonet op WEESP De zware branden, die woensdag het oude deel van Weesp ge teisterd hebben, zijn vrijwel zeker ont staan door het roken van een sigaret. Een 23-jarige Amsterdammer heeft te genover de politie toegegeven, dat hij heeft staan roken in de ruimte waarin de eerste brand uitbrak, en waarin ro ken strikt verboden was. De man was in dienst van de N.V. Geesink, een bedrijf dat onder meer vuilnisauto's maakt. Hij werkte op de afdeling waar ook de spuitinstallatie staat waarvan aanvankelijk werd ver moed, dat die de schuldige was. Ver ondersteld werd dat in die apparatuur kortsluiting was ontstaan. Tegen de Amsterdammer is een pro ces-verbaal wegens het veroorzaken van brand door schuld opgemaakt. De Weesper raad heeft inmiddels een krediet van 35.000 gulden toegestaan voor het aanschaffen van nieuw brand- brandweermaterieel. "1Jooval na de 2e wereldoorlog kwam het verre Australië in de belang stelling der Nederlanders te staan. We schermden wel graag met Abel Tas man, Van Diemen, Willem Jansz en de vermaarde Melbourne-race, maar de ware interesse, gevolgd door echte emigratie kwam pas enige tientallen jaren geleden op gang en tegenwoor dig zijn er een menigte landgenoten gevestigd. Daarom zal het fraaie boek „Australië, wonderland" door Meiss- ner (Forum-boekerij 's-Hage, f 18,90 geïll.) door velen worden gelezen. Ik deed dit ook, al zal ik op mijn leeftijd het 5e continent nooit betreden. Er staat in dit vlotte interessante werk van alles over historie, land en volk, van oerbewoners tot immigranten, over de prachtige natuur, de steden en gelukkig ook over de boeiende planten- en vaak zeer gespecialiseerde dierenwereld van dit dunst bevolkte land op aarde (11,3 milj. inw. tegen 12 milj. in Nederland, die zich ver dringen op 240 x minder oppervlakte!) Ge kent mij nu langzamerhand een beetje en zult kunnen begrijpen, dat de ongeloofwaardige fauna van kan goeroes en andere buideldieren, emoes, opossums, zeldzame vogels, wombats, mierenegels overblijfsels soms van een miljoenen jaren trage evolutie mijn speciale aandacht trokken. Men valt bij het lezen over de eierleggende zoogdieren (mierenegel en het vogel bekdier met de eendesnavel) van de ene verbazing in de andere en het is geen wonder, dat de zoölogische we tenschap er lange tijd geen raad mee wist. Laatstgenoemd schepsel kan men zien in enkele Australische diergaar den, waar er 'n z.g. „platypussorium" (kent ge dit vreemde woord?) voor werd geschapen. Platypus is de latijnse naam van het vogelbekdier. 6-4-1968 A. B. WIGMAN het geweer een kordon mittrailleurs in stelling. en brachten De militante negerleider. Stokeley Carmichael, die eerder op de dag zei dat blank aan zwart de oorlog had ver klaard, mengde zich onder de menigte in Washington en trachtte de negers te kal meren en naar huis te krijgen. In Chicago was de toestand gisteren eveneens ernstig. Een blanke automon teur werd door jonge negers uit zijn voertuig gesleurd en mishandeld. Zijn wagen werd in brand gestoken. In New York trokken groepen negers gister avond uit Harlem naar het winkelcen trum van Manhattan. Onderweg sloegen zij etalageruiten stuk en plunderden winkels. In de negerwijk zelf raakten jonge negers slaags met de politie. Een bijeenkomst van negers én blanken in Central Park verliep vreedzaam. Hier voerde o.a. dr. Benjamin Spock het woord. Gouverneur Romney heeft in de staat Michigan 9000 gardisten in staat van alarm gebracht. In Detroit is een uitgaansverbod ingesteld van zonsonder gang tot zonsopgang en alle vermaaks centra en zaken, die wapens verkopen moeten evenals in Washington de deu ren gesloten houden. De politieverloven zijn ingetrokken en de nationale garde houdt pantserwagens in gereedheid.. Nashville (Tennessee) heeft de noodtoe stand afgekondigd. In Memphis waar dr. King donderdag avond door een geweerschot werd ver moord, nam gisteravond het plunderen en brandstichten af als gevolg van een uitgaansverbod. De stad deed aan oor logstijd denken. Door de verlaten stra ten patrouilleerden voertuigen met po litie en militairen. De radio zond onop houdelijk oproepen uit de kalmte te be waren. Ernstige ongeregeldheden wor den maandag in Memphis verwacht tij dens een betoging, die dan ter nagedach tenis van de vermoorde negerleider wordt gehouden. Dr. King wordt dins dagochtend in Atlanta begraven. Voor de eerste maal voegden zich gisteren blanke geestelijken bij hun gekleurde collega's om bij de burge meester van Memphis aan te dringen op inwilliging van de eisen van de vuil nisophalers, de directe aanleiding waar voor dr. King naar de stad was geko men. President Johnson heeft zijn reis naar Honoloeloe, waar hij met zijn voornaam ste militaire en politieke leiders bespre kingen zou voeren over de oorlog in Vietnam, enige dagen uitgesteld. Hij heeft aangekondigd dat hij uiterlijk maandagavond het Congres zal toespre ken om aanbevelingen te doen voor ,,'n constructief optreden in dit uur van na tionale nood". Gisteren heeft Johnson in het Witte Huis gesproken met de leiders van de beweging voor gelijke burger rechten en hoge regeringsambtenaren. Nadien verklaarde hij dat blanken en negers moeten samenwerken om waar te maken, dat het land wordt geregeerd door de stem van de kiezers en niet door de kogel. De moordenaar van dr. King is nog niet gevonden. Er zyn enige ver dachten ondervraagd, maar weer vry- gelaten toen bleek dat zy onmogelyk iets met de aanslag te maken konden heb ben. De Amerikaanse president heeft be paald dat morgen een dag van nationale rouw zal zijn. De marsen en demonstra- Onmiddellijk na het bekend wor den van de moord op dr. King, braken in tal van steden in de V.S. onlusten uit. Woedende negers rea geerden met geweldpleging, plunde ring en brandstichting. Deze foto toont een in brand gestoken winkel in de New Yorkse negerwijk Harlem. ties in Memphis en Washington die door ds. Martin Luther King waren georgani seerd, zullen ondanks diens geweldda dige dood doorgang vinden, zo heeft 'n medewerker van de vermoorde neger leider gezegd. „Wij hopen dat de mars in Memphis nu groter zai zijn dan ooit tevoren", zo verklaarde hy. Jacqueline Kennedy heeft gisteren ge zegd, dat zij treurde voor mevrouw King en haar kinderen „om de zinloze daad van haat, die een man om het leven bracht, die liefde en hoop predikte". De weduwe van de vermoorde president John F. Kennedy vroeg zich af: „Wan neer zal ons land leren dat leven met het zwaard betekent omkomen door het zwaard?" Grote verontrusting is in Amerika verwekt door de agressieve oproep van Stokeley Carmichael, de leider van Black Power. „Wat wij nodig hebben", zo riep hij uit, „zijn vuurwapens en nog eens vuurwapens. Aan intellectueel ge praat hebben wij geen behoefte meer. Toen King werd vermoord stierf tevens de hoop van de blanken". De overheid vreest dat deze woorden alle smeekbe den van Kings volgelingen om orde en rust te handhaven, zal overstemmen. De Canadees-Amerikaanse grens tussen de steden Windsor en Detroit werd gisteravond tot zaterdagochtend gesloten in verband met de gespannen toestand in Detroit. EINDHOVEN De vakbonden heb ben met Philips overeenstemming be reikt over een nieuwe c.a.o. Er komt op 1 juli een jaarlijkse loonsverhoging van vier procent. Het contract geldt 3 jaar. Dc werktijd wordt verkort van 43 3/4 uur tot 42,5 uur, ingaande 1 ja nuari 1970. Het loon wordt bij de stijging van de kosten van levensonderhoud aangepast tot een maximum van anderhalf pro cent. Voor het eerst gebeurt dat op 1 januari volgend jaar. ADVERTENTIE 0 Ai 3.C.Overman, Tamboerijnlaan 7, Rijswijk ADVERTENTIE DEN HAAG De moord op dr. Mar tin Luther King heeft ook in Nederland veel reacties gewekt. Koningin Juliana heeft een telegram van deelneming ge zonden aan dc weduwe van dr. King en aan de president van de Verenigde Sta ten. Minister-president De Jong stuur de namens de Nederlandse regering een telegram aan de Amerikaanse regering. Dit telegram luidde: „De regering van het Koninkrijk is met u diep geschokt door de moord op ds. Martin Luther King. Het is tragisch, dat deze voorvechter van een geweldloze evolutie in de betrekkingen tussen de verschillende bevolkingsgroepen het slachtoffer is geworden van geweld. De regering van het Koninkrijk leeft met u mee in uw leed". De Nederlandse bisschoppen legden naar aanleiding van de moord in Mem phis de volgende verklaring af: „Te mid den van de blijdschap om de nieuwe perspectieven, die in de laatste dagen voor de vrede in Viëtnam zijn open ge gaan, wordt geheel de wereld plotseling verbijsterd door de laffe moord op do minee Martin Luther King. De bisschop pen van de Katholieke Kerk in Neder land roepen alle gelovigen op, met name aanstaande zondag, om te bidden voor hem, zijn nabestaanden en zijn volk en om God te vragen, dat hij alle pogingen van de mensen van goede wil om overal in de wereld de vrede te vestigen, mag zegenen." De rector-magnificus van de Vrije Universiteit, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft gistermiddag tijdens een al eerder in verband met een promotie vastgestelde openbare zitting van de se naat, een korte herdenkingstoespraak gehouden naar aanleiding van het over lijden van dr. King, die eredoctor van de Vrije Universiteit was. Na afloop van een „walk-in talk-in- bijeenkomst" in het oude Rai-gebouw in Amsterdam, georganiseerd door de fe deratie van jongerengroepen van de P.v.d.A.-afdcling Amsterdam, is daarna een stille tocht naar de Westermarkt ge houden, ter herdenking van ds. King, waaraan ongeveer 750 jongeren hebben deelgenomen. Er waren veel negers by. Een 29-jarige deelnemer aan deze tocht is in de Ferdinand Bolstraat door een nog onbekend persoon met een luchtdrukpistool beschoten. Het kogel tje verwondde de man aan het neus been. In het Wilhelmina-Gasthuis is hij hiervoor behandeld. In Amsterdam wordt ook vanavond en wel voorafgaande aan een interker kelijke herdenkingsdienst voor Martin Luther King in de Westerkerk een stille tocht gehouden. Deze begint om 19.00 uur bij het Frederik Hendrikplant soen en gaat naar de Westermarkt, waar de kerk staat. Morgenmiddag om vier uur begint een stille tocht van het J. D. Meyerplein naar de Westermarkt. georganiseerd door de Anti-rassen discriminatieclub (A.R.K.), de vereniging „Ons Suriname" en de jeugdorganisatie van het N.V.V. afdeling Amsterdam. Het actiecomité Utrecht (dat zich tot nu toe uitsluitend met Viëtnam-activi- teiten heeft bezig gehouden) belegt van avond in de Leeuwenbergkerk te Utrecht een herdenkingsbijeenkomst. Op initiatief van het bestuur van de afdeling Amersfoort van de P.S.P. zal maandagavond in een van de grotere zalen (gedacht wordt bijv. aan de Markthal) een manifestatie worden ge houden, waarop ieder welkom is om so lidariteit te betonen met de strijd voor de burgerrechten, die in de persoon van de vermoorde ds. King werd belichaamd. De K.R.O.-televisie zal vanavond, in een extra uitzending van Brandpunt, om half acht op Nederland 1, een eigen interview uitzenden met ds. Martin Luther King. Dit gesprek werd begin deze week in Amerika opgenomen. LUXEMBURG „Helaas, het is een volledige mislukking geworden. Wij hebben vandaag een stap terug moeten doen", aldus gisteren een teleurgestelde minister Luns na een dag vergaderen in de ministerraad van de Europese Ge meenschap in Luxemburg. Doel van de besprekingen was voor dc kandidaat-leden Engeland, Denemar ken, Noorwegen en Ierland een tyde- ïyke regeling te treffen om de stap naar het volledige lidmaatschap van de Ge meenschap gemakkelijker te maken. De scherpe meningsverschillen tussen enerzijds Frankrijk en anderzijds Bene lux, West-Duitsland en Italië, bleken een oplossing in de weg te staan. Het enige akkoord was de zaak nog eens door de permanente vertegenwoor digers van de Zes te laten bekijken, maar veel heil verwachtte minister Luns daar niet van. Gesteund door de vier partners, wilde hij pas verder praten als de tijdelijke regeling voor de kandidaten, ondermeer in de vorm van een verlaging der douanetarieven, zal uitlopen op het volledige lidmaatschap. De Franse minister Couve de Mur- ville daarentegen wilde op dit punt geen enkele concessie doen. Als afgesproken met de Duitsers in februari dat was tenminste zijn versie moet een soort handelsakkoord met de kandidaten wor den afgesloten voor een bepaald tijd vak, dit ter versteviging van hun econo mische positie. Pas daarna zal opnieuw worden bekeken of de landen rijp zijn voor het volledige lidmaatschap. HANNOVER. De 59-jarige gewezen politieman Kurt Jericho is gisteren door een rechtbank in Hannover vrygespro- ken van moord op Joodse vrouwen en kinderen in de oorlog. De officier van Justitie had levenslang geëist. Jericho werd ervan beschuldigd, in de Vinter van 1942/1943 in het Getto van ae Poolse stad Czestochowa twee vrou wen en twee kinderen te hebben dood geschoten. In februari 1966 was hij hier voor door een rechtbank in Lüneburg tot levenslang veroordeeld, maar het hooggerechtshof in Karlsruhe had het vonnis vernietigd en de zaak terugver wezen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Er zijn van die dingen die zich in een adver tentie moeilijk laten vertellen. Begrippen als pasvorm en draagcomfort zeggen u niet zo veel, zolang u niet zelf hebt ondervonden dat hiermee bedoeld wordt of uw figuur al of niet perfect is. Zoals u weet zijn wij gespecialiseerd in T r i u m p h-foundation, de corsetterie uit de grootste fabriek op dit gebied. Triumph-Inter- nationel, niet alleen de grootste fabrieken, maar alom vermaard om zijn onovertroffen pasvorm. Zou het niet interessant voor u zijn een zeer deskundig advies te krijgen over de modellen die speciaal voor uw figuur geschikt zijn. Welnu wij hebben a.s. maandag en dinsdag 8 en 9 april van 9.30 tot 6 uur een adviseuse uit de Triumph-fabrieken in onze zaak. Zij zal u gaarne ontvangen en van advies dienen waarvan u geheel vrijblijvend gebruik kunt maken. U bent een graag geziene gast ZANDSTRAAT 5 TEL. 0838.V12305 VEEN LM het is leuk winkelen om het hoekje - SAIGON Het Zuidviëtnamese Bevrijdingsfront heeft vandaag zijn goedkeuring gehecht aan het ant woord van Hanoi op de toespraak van president Johnson, waarin deze een be perkte stopzetting van de bombarde menten op Noord-Viëtnam bekend maakt. Het front, dat hiermee voor de eerste maal op deze gebeurtenissen commentaar gaf. veroordeelde het standpunt van Johnson. Na enkele dagen van stilzwygen heeft de Sovjet-Unie gisteren gunstig gereageerd op het contact tussen de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam. De Russische regering verleent haar volledige steun aan de verklaring van de Noordviëtnamese regering, dat zy bereid is besprekingen met de Verenig de Staten aan te gaan, zo werd in een officieel communiqué gezegd. Volgens de Sovjet-Unie zou het niet alleen tot beëindiging van de oorlog in Viëtnam kunnen komen, maar ook tot een „politieke regeling in het belang van het Viëtnamese volk en tot herstel van de normale toestand in geheel Zuid- oost-Azië". De Russische regering is overigens van mening, dat de verdere ontwikke ling van de gebeurtenissen zal afhan gen van het antwoord op de vraag of de Verenigde Staten hun bombardemen ten en andere oorlogsdaden tegen Nrd.- Viëtnam volledig en onvoorwaardelijk staken. De Russische premier Alexei Kosygin zal het officiële bezoek dat hij op het ogenblik aan Perzië brengt met één dag bekorten, zo deelde het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken gis teren mee. Hij keert nu morgen naar de Sovjet-Unie terug. Voor de wijziging in het reisprogramma werd geen reden op gegeven, maar men neemt aan, dat de premier eerder naar Moskou terugkeert met het oog op de ontwikkelingen ir Viëtnam. Ook communistisch China heeft gis teren voor het eerst gereageerd op het nieuws over mogelijke onderhandelin gen tussen Noord-Viëtnam en de Ver enigde Staten. De Chinese reactie was zeer negatief. Radio Peking omschreef het aanbod van president Johnson om de bombardementen stop te zetten als „politieke chantage". DEN HAAG Het Nederlandse weg vervoer komt honderden vergunningen tekort voor het vervoer op West-Duïts- land. Er zyn volgens de nieuwe rege ling slechts 1960 vergunningen beschik baar, die op de onderneming zyn uit geschreven en niet langer op de auto. Daarom kunnen er maar zo'n vijftien honderd vrachtwagens tegelijk in West- Duitsland zijn. Het aantal 1960 is ge baseerd op een Nederlandse telling van het aantal vrachtwagens in Duitsland op 'n topdag. Nederlandse vervoerders zeggen nu, dat uit een Duits onderzoek is gebleken, dat er op een topdag 2360 Nederlanders rondrijden. Op de bureaus, die in West-Duitsland vergunningen verstrekken voor het vervoer op ons land, is een stormloop ontstaan. Veel chauffeurs blijken altijd zonder vergunning te hebben gereden. In vervoerkringen hoopt men, dat staatssecretaris M. J. Keijzer (Verkeer en Waterstaat) nog deze maand met zijn collega Leber over de problemen gaat praten. (Van onze weerkundige medewerker) Fen diepe depressie boven Noord- Scandinavië en een hogedrukge- bied ten westen van Schotland hebben ons met koude lucht opgescheept die we niet gemakkelijk direct kwijt kun nen raken. Er komt dit weekeinde daarom niet veel verandering in het weertype. Aan de ene kant zullen er zonnige perioden voorkomen, maar daarnaast houdt de kans op enkele buien aan vanwege de lage tempera turen in de bovenlucht (-35 graden C. op 5 d 6 km hoogte). De nachtvorsten zullen in Gelder land nog aanhouden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1