Jaarvergadering V.V.D. in Maastricht Toxopeus somber over partijvernieuwing Meeste willen per jaar directeuren twee keer vakantie Ronnie wil je een stnk kaas* uit het vuistje Man kocht lukraak met „blauwe kaart''1: nu f 25.000 schuld Op de bres voor vrijlating politieke gevangenen „DE VERBROKKELING NEEMT TOE EN DE NUANCES WORDEN TE FIJN" NCD bestaat vijftien jaar De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Voor ton diamanten uit auto gestolen Vier kilo hasjiesj in beslag genomen AMNESTY INTERNATIONAL WERD EEN WERELD ORGANISATIE Pas verschenen boeken Ook Nederlandse afdelingen boekten al enkele successen SAMENHANG ZELDEN ZIEK „SPLINTER" BEZORGDHEID „AMBITIEUS" BENAUWEND EIS NEGEN MAAGDEN GEVANGENISSTRAF TWINTIG LANDEN KRACHT GEEN ETIKET REGERING VAN DE GROND ZATERDAG 6 APRIL 1968 „We moeten helaas constateren, dat er regelmatig communicatie stoornissen optreden met de uni versitaire wereld als gevolg van een relatief gering contact tussen de ondernemers van het middel grote bedrijf rn het universitaire onderwijs. Het NCD streeft er naar hierin verbetering te bren gen. Een belangrijk facet voor de toekomst is echter ook de toene mende mate van verwevenheid van de onderneming met onze huidige maatschappij". Dit zei gis teren de voorzitter van het be stuur van het Nederlands Cen trum van directeuren (NCD), drs. J. A. van de Kamp, in zijn jaar- rede in de RAI in Amsterdam ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van dit centrum. Kort tevoren had de staatsse cretaris van economische zaken, drs. L. G. M. van Son. deze fees telijke bijeenkomst officieel ge opend, die als motto „De directeur in vier dimensies" had meegekre gen. „Indien het NCD nog meer het karakter van de beroepsvereni ging wil krijgen", zo zei de heer Van de Kamp, „dan is het nood zakelijk, dat aan de basisopleiding meer wordt gedaan dan tot dusver het geval was". Nadat dr. Th. L. Stok de resul taten van het NCD-onderzoek naar het levens- en werkpatroon van de Nederlandse directeur, na der had uiteengezet, sprak in de middagvergadering de hoofdre dacteur van het Franse blad I'Ex- press, Jean Jacques Servan Schreiber, die adviezen gaf voor „de directeur van de toekomst". Hierna leverde een panel com mentaar op de voordracht van de Fransman. (Voor een nadere uit eenzetting van de denkbeelden van Servan Schreiber zie men el ders in dit blad). AMSTERDAM Verreweg de mees te directeuren in ons land zijn voor stander van twee korte vakanties per jaar (namelijk 83 pet.), de rest neemt liever één lange vakantie op. Ruim 34 pet. van alle directeuren heeft vier weken vakantie per jaar, maar 28,9 pet. moet het doen met drie weken. Dit zijn enkele van de ruim 50.000 ge gevens, die het Nederlands Centrum van Directeuren (NCD) heeft ver kregen uit een onderzoek, dat kort geleden is gehouden onder ruim 1100 directeuren van Nederlandse bedrij ven. I De resultaten van dit onderzoek zijn gisteren in het kader van het der de lustrum van de NCD bekendge maakt. I I Van diverse uitgevers ontvingen wij weer enkele boeken, die wij hieronder vermelden „Paradijs in opstand" door Ole Juul, een luchtig en ietwat erotisch getint verhaal over een eilandje in het Kat tegat, dat zich afscheidt van Dene marken, nadat de „Vrienden der Ge lukzaligheid" er de macht gegrepen hebben. Natuurlijk geeft dat aanlei ding tot allerlei merkwaardige ver wikkelingen. Het boek is een uitga ve in de Arbo-reeks van de N. V. „De Arbeiderspers" te Amsterdam; de prijs is f. 9, „Linkshandigheid", wetenswaardig heden en curiosa voor links- en rechtshandigen, door Michael Bars- ley (Uitg. W. de Haan f. 9,90). „Astronomische navigatie voor zei lers" door Mary Blewitt en „Steken splitsen en knopen" door Cyrus L. Day (Uitg. Hollandia N. V. te Baarn, prijs per stuk f. 7,90). „Wikkelfiguren", „Zelfgemaakte ca deautjes van raffia en pitriet" en „Eieren kleuren" drie nieuwe deeltjes in de serie „Vaardige han den van Zomer en Keuning N.V. te Wageningen (prijs per stuk f. 3,50). „Kind zijn is alles ontdekken" en „Een handjevol gezegden" door de schrijfster en illustratrice Joan Walsh Anglund. Ideale geschenkjes als een kleine attentie! (Zomer en Keuning, per stuk f 3,75). „Uw kind en de Mammoetwet" door prof. dr. G. Th. M. Verhaak, lid van de commissie VWO-HAVO-MAVO praktische informatie voor ouders over de opleidingsmogelijkheden voor hun kinderen. In deze derde druk is ook het beroepsonderwijs behandeld. (Uitg. L. C. G. Malmberg te Den Bosch, prijs f 0,95). „De duivenjagers", een recente af levering van de serie stripverhalen, „De avonturen van Bessy" door Wi- rel („Standaard-uitgeverij" Antwer pen). AMSTERDAM De beet»—n r-~ de provinciale VVV's van Noord- en Zuid-Holland zijn van mening dat de concurrentiepositie van Nederland als toeristenland bij de invoering van het algemeen tarief van de BTW ernstig wordt bedreigd. Deze mening hebben de besturen gistermiddag in een tele gram kenbaar gemaakt aan de vaste commissie voor de financiën van de Tweede Kamer. Zij verzoeken de com missie aandacht aan deze zaak te be steden. Het onderzoek naar het levens- en werkpatroon van de Nederlandse di recteur was bedoeld om een reëler beeld te kunnen opbouwen voor het grote publiek en de directeur zelf be ter van dienst te kunnen zijn. Er werden 1520 directéuren benaderd, van wie 78 pet de 122 gestelde vra gen beantwoordde. Van de bedrijven, waarvan de directeuren deelnamen, kwam 32,5 pet uit de industrie, 23,2 pet uit de handel en 25 pet uit han del en industrie. Van de bedrijven was 73 pet een gesloten nv en 19 pet een open nv. Het onderzoek wees uit dat 22,7 pet van de directeuren de vader of een ander familielid was opgevolgd, 30,7 pet had zichzelf opgewerkt, 27,1 pet was op hoog niveau van buiten aange trokken en 19,4 pet had zelf het be drijf gesticht. Van alle directeuren blijkt 30 pet een universitaire oplei ding te hebben gehad (middelbare opleiding 56 pet). Wat de verdiensten betreft: 14,5 pet van de directeuren verdient minder dan f 35.000 per jaar, 28 pet tussen f 35.000 en f 50.000, 29 pet tussen f 50.000 en f 75.000 en 28,5 pet meer dan f 75.000. Het grootste deel van de geënquê teerde directeuren had de leeftijd van ongeveer 50 jaar (45,1 pet). Er blijkt, aldus het onderzoek, een dui delijke samenhang te bestaan tussen leeftijd en inkomen. Bijna de helft van degenen die ouder zijn dan 60 jaar, verdient meer dan f 75.000. Meer dan tweederde van alle direc teuren (67 pet) vindt dat zij tegen over hun personeel democratisch op- optreden, terwijl 32 pet zich tot het autocratische type rekent In de in dustrie is men overigens democrati scher ingesteld dan in de handel. Van alle directeuren prefereert 80 pet het beroep van directeur boven andere belangrijke beroepen. Een directeur werkt gemiddeld tussen 50 en 55 uur per week (34,9 pet), maar 25,2 pet werkt tussen 45 en 50 uur. Meer dan 60 werkuren werkt 11,6 pet van alle directeuren. Ruim 90 pet van de ondervraagden heeft vaak avondwerk, 75 pet werkt ook op zaterdag. De zondag is voor de mees ten de rustdag (58,1 pet werkt dan nooit, 30,9 pet af en toe en 11 pet re gelmatig). Ongeveer 70 pet van de directeuren reist jaarlijks meer dan 20.000 km per auto voor zakelijke doeleinden. Jaarlijks is 35,6 pet tussen de twee en vier weken voor zakelijke doelein den van huis en 17,1 pet gedurende één tot twee maanden. Van alle directeuren voelt 57,9 pet zich soms nerveus en gespannen tijdens zijn werk, 28,4 pet is dat zelden en 10,2 pet regelmatig. Het onderzoek wees ook uit dat de di recteur niet vaak ziek is (60 pet ge middeld minder dan twee dagen per jaar, 18 pet meer dan vijf dagen). Bijna de helft van alle directeuren laat zich tenminste eenmaal per jaar onderzoeken. Slechts 23 pet Van ae cnclcrv<raaguc.il i*-gt de tijd te hebben voor zijn hobby, waaraan 32,8 pet van de deelnemers twee tot vier uur per week besteedt en 18 pet tussen de zeven en tien uur. Ruim 36 pet kijkt circa twee uur per week naar de televisie, meer dan zes uur ongeveer 9 pet. Tijdens de weekeinden zijn deze percentages 35 pet en 5 pet. Ruim 67 pet van de directeuren leest regelmatig grote Nederlandse opiniebladen. MAASTRICHT De VVD streeft naar alle vernieuwingen die een verbete ring van het bestaande betekenen. Zij zet zich in voor het vinden van nieuwe vormen, daar waar oudere structuren niet goed meer functioneren. Aldus mr. E. H. Toxopeus, voorzitter van de liberale fractie in de Tweede Kamer, op de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, die gisteravond in Maastricht is begonnen en die vandaag wordt voortgezet. Mr. Toxopeus, die niet optimistisch zei te ztfn over de partyvernieuwing in ons land, sprak zich uit voor samenwerking met anderen by het streven naar ver nieuwingen. Hy ging uitvoerig in op het vraagstuk van de partyvernieuwing, daarby erop wyzend dat in de z.l. thans nog chaotische stryd om partyvernieu wing de verwydering der geesten toeneemt en dat tekening in de ontwikkeling nog niet is te bespeuren. De heer Toxopeus noemde het geen gunstige ontwikkeling dat de bereid heid tot samenwerking op basis van een beginsel lijkt af te nemen. „Ik vrees dat de weg naar partijvernieuwing nog lang zal zijn". Zo concludeerde de li berale fractieleider. De beloning van het streven naar grotere politieke een heden is z.i. de oprichting van vier nieuwe partijen. „De verbrokkeling neemt toe in plaats van af en de grenzen tussen de ver schillende opvattingen bakenen zich niet duidelijk af maar worden getrok ken in zulke fijna nuances en zodanig tere halftinten dat het een apart spe cialisme wordt om voortdurend bij te houden waar zij precies lopen, wie weet nu werkelijk wat de ware onder scheiding is tussen een Paroolsocialist, een echte Radicaal, een D'66'er, een KVP-radicaal, een AR-spijtstemmer en een progressieve CHU'er", aldus mr Toxopeus. Hij wees erop dat de eerder ontwikkelde stelling, dat in een toe komstige constellatie de VVD en de PvdA de polen zullen zijn waaromheen de concentraties zich zullen gaan vol trekken, door de feiten kracht is bijge zet. In zijn rede in Maastricht ontwikkelde mr Toxopeus kritiek op wat hij noem de „een splinter van het KVP-blok", te weten de nieuw opgerichte partij ra dicalen. De heer Aarden, aldus de heer Toxopeus, moet kiezen: zijn groep is ofwel een confessionele partij ofwel een niet-confessionele partij. Over de PvdA zei mr Toxopeus onder meer: „Wij weten ndet wat de PvdA- politiek voorstelt vandaag. Wij we ten niet waarheen zij gaat, en wat meer zegt: zij weet het zelf niet". Mr Toxopeus wees er vervolgens op dat er in de confessionele partijen zijns inziens geen ontwikkeling is waar te ne men die tot een werkelijke vernieuwing van de partijstructuur voert. Naar zijn mening is de partij D'66 even verdeeld als de KVP. In zijn rede sprak de heer Toxopeus zijn bezorgdheid uit over de huidige ontwikkeling in ons land met betrekking tot de democratische rechtsstaat. De li berale fractievoorzitter constateerde dat in de laatste tijd onder het vaandel van de vrijheid van meningsuiting, of ook zonder dat excuus, middelen zijn ge bruikt in de politieke strijd, die in strijd waren met de wet, en, in bepaalde ge vallen, ook als wetsovertreding niet vaststond, naar zijn oordeel getuigen van een volstrekt gebrek aan verant- woordeiijksheidbesef. Het gebruiken van geweld in de po litieke strijd is de ontkenning van de democratische rechtsstaat, zo zei mr Toxopeus, eraan toevoegend dat allen die meedoen aan het wat hij noemde aftasten van de grenzen van de wet, een onzagidjke verantwoordelijkheid op zich laden: die van de ondergang der demo cratie. Daarom is het, aldus mr Toxopeus, dat ik meen dat 'n hoogleraar als prof. Delfgaauw en het Eerste-Kamerlid Boe tes, die krachtens ambt en functie een verzwaarde last van verantwoordelijk heid dragen, in strijd met hun verant woordelijkheid handelen, wanneer zij dingen zeggen en doen waarvan zij moe ten toegeven dat zij daarmee aan die ondermijning meewerken, ja, daartoe het voorbeeld geven. De heer Toxopeus bepleitte aller steun aan de democratie en haar instellingen. „Wij wensen de democratie en zullen die handhaven op democratische wijze. Een sterke, hecht in het volk veranker de democratie kan alle gevaren glori eus doorstaan. Ik heb vertrouwen in onze democratie, ik heb vertrouwen in onze justitie en politie. Dat moeten de mensen die de zware taak hebben zon der aanzien des persoons de rechtsstaat te handhaven weten, juist nu". Mr. Toxopeus constateerde dat de regeringscoalitie door het uit- en optre den van een aantal radicalen niet ge schokt is. „Het kabinet kan en moet rustig doorgaan", aldus de heer Toxo peus. Sprekend over het kabinet-De Jong zei hij onder meer dat het kabinetspro gramma in wezen ambitieus is, dat het kabinet op het stuk van de ontwik kelingshulp zijn beloften waarmaakt, dat het bezig is de vicieuze cirkel te doorbreken waarin de woningbouw en de huurpidltick is geraakt, en dat ten slotte het erin slaagt op een ru.siige en evenwichtige wijze oplossingen te vin den voor de zware problemen waarvoor het zich ziet gesteld. Mr. Toxopeus schonk in zijn rede aandacht aan de werkgelegenheid, zich daarbij afvragend waarom de arbeids markt niet tevens meer tot een com municerend vat wordt gemaakt. Waar om, zo vroeg hij zich af. werken over heidsinstanties en bedrijfsleven niet be ter samen om meer mobiliteit te be reiken? De heer Toxopeus zei het nodig en verantwoord te achten, bij wijze van tijdelijke gedragslijn de mensen naar het werk te leiden, ook al wordt er naar gestreefd in het kader van de ruimtelijke ordening naar het brengen van het werk naar de mensen. De heer Toxopeus vroeg zich af of wij de hoog conjunctuur van de laatste jaren wel hebben aangekund, erop wijzend dat er vele duizenden zijn die maandenlang werkloos blijven, terwijl er elders in het land voldoende plaats fc. „Jongeren, voor wie in ons land vol doende werkgelegenheid te vinden is, mogen hier en daar best eens wat flin ker worden aangepakt", aldus de heer Toxopeus. Tenslotte schonk hij aandacht aan de buitenlandse politiek. De Franse po litiek is z.i. een met veel intelligen tie gevoerd beleid, gericht op volstrekt onaanvaardbare doeleinden. De heer Toxopeus noemde het een benauwende gedachte dat de eenmaking van Euro pa zo in het oog lopend stagneert. Hiij concludeerde dat Nederland, al ls het niet kritiekloos, zich in de bui tenlandse politiek op de NAVO en op het bondgenootschap met de Verenigde Staten behoort te blijven baseren. Het linkse anti-Amerikanisme dat ook in eigen land naar zijn mening helaas zo veelvuldig waarneembaar is. zei hij uitermate gevaarlijk te vinden. tair M. Asscher.is gisteren in Mui- derberg voor een waarde van 250.000 gulden aan diamanten bestolen. De heer Asscher, die op de Joodse be graafplaats in Muiderberg een be grafenis bijwoonde, had zijn auto voor de begraafplaats neergezet, na bij de lagere school „De Vinken- baan". Toen hij na de plechtigheid in zijn auto stapte, bemerkte hij dat enige tasseh met diamanten tot een waarde van f 250.000 waren verdwe nen. Schoolkinderen hadden gezien, dat een paar mannen via het tocht- raampje van de auto de tassen weg haalden. Een dochtertje van de postcomman- dant van de rijkspolitie had nog ge probeerd haar vader te waarschu wen, maar ze slaagde daarin niet. De postcommandant zelf had wel een auto gezien, waarvan de bestuur der zich, naar het hem voorkwam, verdacht ophield in de omgeving. Veiligheidshalve noteerde hij 't num mer, maar later bleek de man met de diefstal niets te maken te hebben. AMSTERDAM De' Amsterdamse centrale recherche heeft donderdag nacht in een hotel op het Rembrandts- plein bijna vier kilo hasjiesj in be slag genomen. Wegens bezit van het verdovende middel werd aangehouden de 41-jarige Amerikaanse schrijver H. R. B„ die sinds hij op 2 april in de hoofdstad arriveerde de in Marokko gekochte partij in de binnenstad aan de man trachtte te brengen. Verdach te, die zei uit geldgebrek te handelen, vroeg f3.500,per kg, hoewel de „of ficiële" prijs f 1.500 bedraagt. ADVERTENTIE mm 3|6 voedzaam gemakkelijk lekker ROTTERDAM Het begon in 1961. Enkele Britse juristen en wat Ierse collega's, kennissen van elkaar, zeiden dat de rechten van de mens op de we reld te dikwijls door de modder worden gehaald. Meestal blijft een dergelijk gesprek in de lucht hangen, maar soms gaat het anders; men gaat dan wal dóén. Vele grote ideeën hebben op deze manier gestalte gekregen en meestal werd begonnen door een paar mensen, die door de vriendelijke buitenwereld meewarig werden bezien „omdat er toch niets te bereiken viel" Het groepje in Engeland besloot in 1961 ook tot daden over te gaan. Z(f richtten een vereniging op: Amnesty International vrij vertaald: interna tionale beweging ter verkrijging van vryiating van politieke gevangenen. Nu, zeven jaar later, is het groepje van 1961 uitgegroeid tot een wereldor ganisatie. In 20 landen heeft Amnes ty International circa 450 afdelingen met een ledental dat in de tienduizen den loopt. In Nederland is het secretariaat van de landelijke afdeling gevestigd in Rot terdam, bij drs. C. van der Vlies, eco noom, 35 jaar, verbonden aan de per soneelsafdeling op het Rotterdamse raadhuis en als secretaris van Amnes ty International-Nederland te bereiken onder postbus 4076. Lukt het Amnesty International zich buiten de politiek te houden? De heer Van der Vies antwoordt: „Amnesty International heeft geen en kele binding met een politieke richting of een godsdienst .Maar wie zich inzet voor het verdedigen van de Rechten van de Mens neemt automatisch een politiek standpunt in: het verdedigen van de vrijheid. Ons doel is mensen die door het uiten van hun mening of het belijden van hun godsdienst vervolgd worden, te helpen." Heeft Amnesty International be langstelling voor een bepaald soort slachtoffers? „Neen. dat is nu juist de kracht van Amnesty International. Alle mensen die door vrije meningsuiting of gods dienst in moeilijkheden zijn geraakt, kunnen in principe op onze bijstand een beroep doen. Wij helpen mensen in Wes terse staten, achter het IJzeren Gor dijn en in de zogeheten ongebonden staten. Daardoor kan niemand zeggen dat we een bepaalde politiek steunen." Zij er achter het IJzeren Gordijn of in niet-aangesloten landen afdelingen van Amnestv International? „Helaas nog ndet. We zouden het graag willen, maar daarvoor is het noodzakelijk dat men onze gedachte on derschrijft. Het is onverenigbaar met Amnesty International, wanneer men zich slechts voor een bepaalde groep zou willen inspannen, dus alleen voor gevangen socialisten, of voor de gevan genen van rechtse dictaturen, of alleen voor gevangen priesters." „Zoiets is moeilijk te peilen, maar men kan ons geen etiket opplakken. Niemand kan zeggen dat we kapitalis tisch of communistisch zijn. Daardoor is het moeilijk om anti-propaganda te gen ons te maken. Amnesty Internatio nal heeft een adviserende stem in de Economisch-sociale raad van de Ver enigde Naties. Wij zijn dus door de Uno erkend en we kunnen daar vooral in de zoveel besproken wandelgangen invloed uitoefenen." Kan Amnesty International niet on gemerkt toch voor een bepaald politiek karretje worden gespannen? „Dat risico is er natuurlijk altijd, maar door onze werkwijze is het risi co wei bijzonder klein. Er is een docu mentatiecentrum in Londen, waar be paald wordt welke afdeling zich voor welke slachtoffers zal inspannen. „De aangewezen afdeling adopteert dan zo'n gevangene nooit meer dan drie tegelijk en de leden van de af deling gaan dan via correspondentie, kranten en officiële stukken gegevens verzamelen. Soms blijkt dat de gevan gene wegens misdrijf gevangen is en dan bemoeit Amnesty International zich niet met het geval. Blijkt uit de verzamelde gegevens dat het werkelijk een zaak van vrije meningsuiting of godsdienst is, dan gaat de betrokken af deling, soms geholpen door het lande lijke of internationale centrum, aan het werk". UTRECHT De officier van justitie by de Utrechtse rechtbank heeft gister middag tegen de 25-jarige in De Bilt wonende pottenbakker A. J. K. negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van psychiater en reclasseer- der geëist. De pottenbakker stond te recht, omdat hij in 1966 en 1967 we tende dat zijn girosaldo bij lange na niet toereikend was allerlei goede ren kocht met behulp van „de blauwe kaart" van de postcheque- en giro dienst. In betrekkelijk korte tijd heeft de man kans gezien schulden te maken tot een totaal van f. 25.000, In januari van het vorig jaar zocht hij in een Amsterdams herenmodema gazijn diverse kledingstukken uit en be taalde met een girokaart. In december 1966 zwichtten twee houthandelaren voor de ongedekte girokaart, omdat zij een partij hout aan verdachte konden leveren. In Amsterdam werd een we tenschappelijke boekhandel de dupe van K's ondoordachte koopzucht. K. kocht in zijn woonplaats olie. melkpro- dukten, levensmiddelen, textiel, kan toorbenodigdheden en andere goederen tegen afgifte van blauwe kaarten, die door de girodienst nimmer werden ge honoreerd. K. stond gistermiddag ook voor de rechter, omdat hij in 1966 meermalen bedragen, die toebehoren aan de Stich ting Jeugdhonken „Rondom de Dom" en die hij in beheer kreeg als jeugdleider of kantinebeheerder in dienst van de stichting, voor zichzelf hield. In 't requisitoir zei de officier van ju stitie, dat de verdachte een sympathie ke indruk maakt en dat K. een grote be hoefte heeft aan opbouwende kritiek. „Hij heeft in wezen goede opvattingen. De moeilijkheden waarmee de verdach te te maken heeft zijn meestal te her leiden tot geldproblemen. Als hij geld heeft voelt hij zich rijk en geeft het ge makkelijk uit; hij ziet de grens dan vaak te laat. De man zou diploma's kunnen opbouwen. Hij moet er nu een erezaak van maken zijn schulden met de rente af te befalen". Dat de verdachte het niet zo onpret tig had gevonden in het huis van bewa ring, noemde de officier echter een veeg teken. AMSTERDAM Bij een boekhande laar op de Kloveniersburgwal in Am sterdam is een partij pornografie be staande uit 160 tijdschriften, veertig foto's .vijfenzeventig boeken en een aantal films en beslag genomen. De handelaar, de 54-jarige H. van S., is na verhoor door da zedenpolitie heen gezonden. Heeft Amnesty International inter nationaal gezag? ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. „Men zoekt eerst naar een deskundi ge die met de plaatselijke toestand ver trouwd is. Vervolgens tracht men de ge vangene juridische bijstand te bezor gen. Mem zal im bepaalde gevallen po gen de regering van het betrokken land te overtuigen dat de gevangene recht heeft op een eerlijk proces of men brengt de omstandigheden waarin de ge vangene moet leven, onder de aandacht van de betrokken regering. Zo nodig gaat men de achtergebleven familie i steunen." Heeft de tussenkomst van Amnestv International dikwijls resultaat? „Dat succes is natuurlijk alitijd moei lijk te bewijzen. Geen enkele regering zal zeggen dat zij een gevangene dank zij Amnesty International heeft vrijge laten. Ik kan slechts constateren dat van de ruim 2500 gevangenen er ruim duizend voor en achter het IJseren Gordijn kort nadat Amnesty Inter national tot actie was gekomen werden vrijgelaten en dat voor vele gevange nen de omstandigheden aanmerkelijk werden verbeterd, nadat Amnesty In ternational zich met de zaak had be moeid." Hebben de Nederlandse activitei ten ook al dergelijke resultaten ge had? „We werken hier in Nederland met afdelingen in Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Deze afdelingen hebben ieder twee of drie adopties. Thans zijn ze onder meer bezig met een gevange ne in Irak, een in Rhodesdë, een in Tsjechoslowakije en in Oost-Duits] and. In de twee jaar dat we hier bezig zijn, hebben we successen gehad. Zo herin ner ik me een Zuid-Afrikaan, die na on ze interventie met onmiddellijk weer werd gearresteerd na zijn straftijd, zo als dat in Zuid-Afrika gebruikelijk is met politieke gevangenen". Wie is in Nederland lid van Am nesty International? „Onze organisatie hier heeft een vrij lange aanloopperiode gehad maar we zijn nu bezig goed van de grond te ko men. Thans hebben we ruim vijftig zeer actieve leden, die uit alle richtin gen komen. Zelf ben ik lid van de P.vd.A (de heer Van der Vlies was tot voor kort lid van de Rijnmondraad) maar dat zegt voor Amnesty Interna tional niets er zijn aanhangers van de AR. van de PSP, de KVP en er zijn politiek-ongeïnteresseerden bij". „Het unieke van Amnesty Interna tional is dat door onze beweging het nog steeds wat zwevende begrip Rech ten van de Mens een dramatische in houd krijgt en dat iedereen zeer con creet kan gaan werken aan de bescher ming van deze rechten". Waarom bent u lid van Amnesty International geworden? „Het heeft me altijd geërgerd dat mensen die het lef hebben om in moei lijke omstandigheden voor hun mening uit te komen tussen de wielen terecht komen. Het geeft ie als eenling zo'n gevoel van machteloosheid. In 1965 las ik een artikel over Amnesty Interna tional. Toen zijn we onmiddellijk hier in Nederland begonnen". De her Van der Vlies weet zich na twee jaar gesteund door een nog niet zo erg groot, maar wel zeer doelbe wust groepje Nederlanders. Zo nu en dan wordt er gecorrespondeerd met het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken, ai is die correspondentie dikwijls nog wat eenzijdig.

De Vallei | 1968 | | pagina 5