Westzaner Harry Jansen winnaar van Ronde van Noord-Holland Voetbal in het buitenland V/ GRAPILLON UITSLAGEN DRAVERIJEN add nieuw van Nuts Dappere Roel Snijder in sprint verslagen Wageningen deelde met Helmond Sport kostbare buit 13e wereldrecord van Karen Muir Deelnemers voor titelstrijd bekend Benelux- kampioenschap Westelijk hockeyelftal versloeg oost2-0 Brabant-grensrit voor Claus-Jetten Tsjechische zwom Europees record 200 m vrije slag Strijd om damtitel van start gegaan Hesse en Niemeyer mee naar Warschau KNVB en WCS vonden elkaar Piet Kraak door Yelox ontslagen, RIJDT NUCHTER,DRINK.. Agnes Geene in finale enkelspel Nash evenaarde record opnieuw Zeven valpartijen, vijf gewonden Engeland Duitsland Portugal Frankrijk Spanje knisper-knasper-lekkemij metroomkaramel 'A jT en melkchocolade £jc Afleggen Zonnetje Met opzet Tegen de straat Schaken Badminton Bij de jeugd Groningen Vijf wereldrecords voor Russische gewichtsheffers Mereveld Duindigt Wolvega Pagiiij tv MAANDAG 8 APRIL 1968 ZAANDAM Roel Snijder was geen party voor Harry Jansen. Al ruim honderd meter voor de slordig getrokken eindstreep, die op de Prins Hendrikkade in Zaan dam de finish van de 23e editie van de Ronde van Noord-Holland markeerde, legde de blonde Haarlemmer met tranen in de ogen de handen bovenop het stuur van zyn fiets. Hy wist dat het onbegonnen werk was. Tegen de erkende sprint capaciteiten van Jansen was de man, die vele kilometers lang in zy*n eentje voor het peloton had uitgestormd, toch kansloos. Het gejuich, waarmee duizenden Zaanse wielcrliefhebbers de zege van streekgenoot Harry Jansen begroetten, klonk Roel nu als een requiem in de oren. Zo'n vijftien minuten lang, daar er gens in de omgeving van Purmerend, had Snijder nog gedacht, dat dit hulde betoon hem ten deel zou vallen. Op de lineaalrechte polderwegen, die de Beemster doorkruisen, was hij tot twee maal toe, uit het met een vaart van cir ca vijftig kilometer per uur voortijlen de peloton, weggesprongen. De eerste keer was zijn vrijheid van korte duur, maar toen hij even later opnieuw aan de haal ging en zonder oo- of omkijken zo'n vijfhonderd meter pakte, leek de kans op slagen aanwezig. Purmerend zag hem met flinke voorsprong over de brug van het Noordhollands kanaal stui ven en ook bij Landsmeer, op zeventien kilometer voor de finish, lag dappere Roel, ondanks pogingen van Daan Holst' en Henk Nieuwkamp de plooi recht te strijken, nog steeds alleen voorop. Toen echter vond Harry Jansen, dat het tijd werd zijn nauwkeurig voorbereidde aanval in te zetten. Als een schicht ging de donkere, slange Westzaner he lemaal aan de buitenzijde van het pelo ton naar voren. Vlak langs de berm sturend vloog Jansen naar voren en voordat in de grote groep de noodklok werd geluid streek de 21-jarige student in de handelswetenschappen als een roofvogel op een verschrikt kijkende Roel Snijder neer. De strijd leek meteen beslist. Het pe loton was duidelijk verslagen en een strijdlustige, maar vermoeide Roel Snij der, die ook al bij Medemblik bij een van de weinige serieuze ontsnappingen van deze ronde betrokken was geweest, zou het in de eindsprint beslist moeten afleggen tegen een montere Harry Jan sen, die zich 145 kilometer lang geen moment had geforceerd. Waarom niet? Het antwoord van Jansen na afloop van Nederlands oudste amateurklassieker liet aan duidelijkheid niets te wensen over: „Omdat ik macht had. Ik heb me dit seizoen helemaal op de Ronde van Noord Holland voorbereid. Ik wil de hem winnen. Ik droom er al twee jaar van. Als er een uitlooppoging was geweest, die me gevaarlijk was toege schenen, was ik er gewoon naar toege sprongen, Dat kon ik vandaag. Maar al leen Snijder wat heeft die vent ge reden heeft iets geprobeerd. Verder gebeurde er niets". Jansen had gelijk. Er gebeurde ver der niet veel belangrijks in deze Ronde van Noord-Holland. De anders bijna al tijd aanwezige regen, sneeuw, hagel en soms aanwakkerende wind, hebben de ze voorjaarsklassieker tot een van de beruchtste van het vaderlandse wieier- repertoire gemaakt. Nu zorgde een koesterend zonnetje en een aangenaam briesje echter voor een rit, die in zulk een angstaanjagend hoog tempo werd gereden, dat van langdurige ontsnap pingen geen sprake kon zijn. Dat die hoge snelheid overigens wel veel van de stuurkunst van de wielrenners eiste, bleek uit de vele valpartijen. Al driehon derd meter na de start, deed een plot selinge rukwind een veertigtal renners een voor een als dominostenen tegen het asfalt smakken en vele favorieten, onder wie Leen Poortvliet, Frans Hoo- gerheide en Cees van der Knaap, kon den zich toen alweer in het trainings pak steken. Ook rappe jongens als Leen de Groot, Jan van Katwijk, Adri Wou ters (allen na een valpartij bij Bever- Eerste divisie: HVC—FC VVV3—1 ElinkwijkRBC 20 VeloxHolland Sport 13 Holland Sport 26 17 4 AZ 67 27 12 13 38 48—21 37 42—16 Den Bosch 26 13 9 4 35 40—25 Willem II 27 15 5 7 35 48—26 Vitesse 27 13 8 6 34 40—30 Elinkwijk 27 10 11 6 31 41—34 Cambuttr 26 11 7 8 29 35—29 DFC 27 10 9 8 29 44—35 HVC 26 9 10 7 28 39—33 Haarlem 27 8 12 7 28 34—30 Blauw Wit 26 6 14 6 26 21—26 Heracles 26 8 8 10 24 37—35 Volewijckers 27 7 9 11 23 29—29 SVV 26 6 10 10 22 33—43 RBC 27 8 6 13 -22 23—45 Eindhoven 26 7 7 12 21 35—51 rc;i 26 5 5 16 15 25—44 vw 27 5 5 17 15 31—58 Velox 27 2 8 17 12 18—53 wijk) en René Pijnen (materiaalpech bij Schoorldam), werden voortijdig uit geschakeld. Pas bij Medemblik, even nadat de zoveelste valpartij onder an deren de Nederlandse kampioen Ger Harings en Marcel Pennings had uitge schakeld, verlieten vier renners het pe loton. Hans Tesselaar, Rink Comelisse, Roel Snijder en Henk Nieuwkamp ko zen het hazepad, maar hun poging was van korte duur. Onder Enkhuizen lag alles alweer bij elkaar. Pas in de Beem ster plaatste Roel Snijder de beslissen de aanval, die Harry Jansen uiteinde lijk de zege zou opleveren. De zege, die hem misschien weer in de Olympische selectie-groep van KNWU-coach Joop Middelink zal plaatsen, waarin hij tot zijn grote verbazing aan het begin van dit seizoen niet was gekozen. „Ik denk, dat mijnheer Middelink mij echter nu wel weer zal kiezen", aldus een geluk kige Harry, „want van zijn selectie- groep zat niemand van voren. En dat zegt toch wel iets". KNWU-coach Joop Middelink had 't voor de Ronde van Noord Holland al duidelijk gesteld: „Verwacht niet te veel van mijn Olympische selectie- ploeg. Ik heb René Pijnen, Leen de Groot, Ger Harings, Fedor den Hartog en Joop Zoetemelk met opzet zo vroeg gekozen, om ertegen te waken, dat ze zich in het begin van dit seizoen over de kop zullen rijden. Het is vaak ge bleken, dat jongens, diie zich in april, mei en juni steeds bij de eersten plaat sen, in het naseizoen niets waard waren en de Olympische Spelen begrijp dat goed zijn pas in oktober..." De voorspelling van Joop Middelink kwam uit. In de Noordhollandse ronde kwam niet een van zijn geselecteerden bij de eerste twintig voor. Fedor den Hartog verscheen niet aan de start om dat het met zijn oog nog steeds niet he lemaal in orde is. Leen de Groot raak te in een valpartij betrokken en stapte af. Rene Pijnen kreeg bij Schoorldam materiaalpech, nam de fiets over van ploeggenoot Tiny van Hasselt, maar slaagde er ondanks een overigens sterk gereden achtervolging niet in het pelo ton te achterhalen. Ger Harings werd bij een valpartij ergens in het wijdse Noord'hollandse land benoorden Alk maar uitgeschakeld en Joop Zoetemelk was nergens. Geen beste prestaties dus van Middelink's keurtroep, maar de KNWU-coach is de laatste, die zich daar, zes maanden voor Mexico, nu al druk over maakt. De Ronde van Noord-Holland, in vroe ger jaren de eerste klassieker van het wielerseizoen, was altijd berucht om zijn valpartijen. De renners hadden eind maart-begin april nog weinig stuurvastheid en de nare gevolgen ble ven nimmer uit. Nu echter, na vier gro- Tweede divisie: Helmond Sport—Wageningen 11 HeerenveenPEC20 Zwolse BoysSC Drente 02 Wageningen 29 18 6 5 42 5932 Veendam 28 15 7 6 37 43—28 Helmond Sp. 29 13 11 5 37 40—16 Fortuna VI. 28 14 6 8 34 49—36 Baronie 28 14 5 10 31 5641 Hermes DVS 28 9 12 7 30 37—31 EDO 28 9 12 7 30 36—32 NO AD 28 11 7 10 29 44—44 Roda JC 28 11 7 10 29 37—45 Gooiland 28 9 10 9 28 32—34 PEC 29 10 8 11 28 47—53 Lirrburgia 28 8 11 9 27 4133 Graafschap 28 10 7 11 27 3936 ZFC 28 8 11 9 27 28—30 Heerenveen 2') 7 13 9 27 4337 AGOVV 28 10 6 12 26 33—38 SC Drente 29 8 7 14 23 37—55 Excelsior 28 6 10 12 22 2531 Zwolse Boys 29 5 8 16 18 2153 Hilversum 28 3 8 17 14 2264 PARIJS De recordjacht waarmee de nu vijftienjarige Zuidafrikaanse scholiere Karen Muir drie jaar bezig is, heeft zaterdag in Parys voor de dertiende keer succes gehad. De rijzige (1,71 meter), blonde, gebruinde zwem ster heeft twee keer het record op de 100 meter rugslag verbeterd, vijf keer dat op de minder courante 110 yards, en drie keer de toptijden op de 200 me ter en 220 yard rugslag. Karen Muir bleek ook in Parijs een uiterst rustige, bijna verlegen tiener, die, ook nadat bekend was geworden, dat zij weer een record had gebroken, spaarzaam bleef met haar mededelin gen. Haar reacties waren trouwens ook niet uitbundig. Zij lachte, eer bedeesd dan blasé, en klapte even in de handen, want zelfs bij iemand, die gewend is records te verbeteren, blijft het een leuk succesje, zeker als er niet op wordt gerekend. En dat was het geval met Karen Muir in Parijs. Zij vertelde: „Drietiende seconde van mijn wereldrecord was het laatste waar ik op had gerekend. Ik dacht dat ik duidelijk over mijn topvorm heen was. Na de wedstrijden in Kimberley, waar ik mijn vorige record op de 100 meter zwom, en die ik als test voor de Olympische Spelen beschouwde, heb ik weinig meer gedaan dan uitrusten. Ik had hier in Montreuil maar een verlan gen, dat was de wedstrijd te winnen en dat verlangen werd sterker na mijn slechte start en na een lang niet vlekke loos keerpunt". Karen Muir, gevraagd of zij zou deel nemen aan de Spelen van Mexico, gaf een duidelijk antwoord: „Ik hoop naar Mexico te gaan, maar ik zal onder geen enkele voorwaarde starten als in dividuele deelneemster, het enige dat ik wil, is in Mexico uitkomen als lid van de Zuidafrikaanse ploeg". DEN HAAG Van de voorwedstrij den om het Nederlands schaakkampi oenschap 1969 zijn enkele afgebroken partijen uitgespeeld, waardoor de laatste finalisten bekend zijn geworden. Uit de groep Rotterdam plaatste zich nog Van Baarle en uit de groep Amsterdam J. J. Piket. De twaalf deelnemers aan het Neder lands kampioenschap zijn: Ree (Am sterdam), Bouwmeester (Utrecht), Scholl (Leeuwarden), Donner (Amster dam), Kuijpers (Eindhoven), Langeweg (Amsterdam), J. J. Piket (Leiden), Van Geet (Oegstgeest), De Ruiter (Utrecht), Etmans (De Bilt), Timman (Delft) en Van Baarle (Rotterdam). De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de voorwedstrijden luidden groep Rotterdam: RiksenBoehm 01; TimmanVan Baarle 01. Groep Am sterdam: KrabbeSteijn 10. te wedstrijden (De Ster van Zwolle, Ronde van Twente, Omloop van de Ba ronie en de Ronde van Zuid-Holland), leek dat gevaar minder. Maar niets was minder waar. Al dirèct na het startschot van Zaandijks burgemeester, de heer G. Oosterbaan, sloegen de eer ste renners tegen de straat. Het bete kende een droeve inleiding voor nog eens zes valpartijen, verder in de koers. Dat er uiteindelijk maar vijf renners naar diverse ziekenhuizen moesten wor den vervoerd, viel eingelijk nog mee. Gerrit Welsema, Roel Duyn. Piet Knub- be, Tiny van Hasselt en Karei Delnoy lagen zaterdagavond tussen de witte la kens van een ziekenhuisbed met ver wondingen als lichte hersenschuddingen, schaafwonden en al dan niet flinke kneuzingen. De organisatie had part noch deel aan deze ongelukkige inciden ten. Het parcours was ruim en over zichtelijk. De hoge snelheid (men reed soms tegen de zestig kilometer per uur) en de soms verraderlijke rukwinden waren er de oorzaak van, dat de Ron de van Noord-Holland zijn twijfelachti ge reputatie als „De ronde van de val partijen" echter toch weer waar maak te. De officiële uitslag: 1. Harry Jansen (Westzaan), 160 km in 3 uur 39 minuten en 14 seconden; op 2 seconden: 2. Roel Snijder (Haarlem); op 25 seconden: 3. Jan Serpenti (Wijk aan Zee); 4. Rink Comelisse (Amsterdam); 5. Ted Blom (Haarlem); 6. Wil Bravenboer (Rotter dam); 7. Matje Gerrits (Oploo); 8. Henk Nieuwkamp (Brone); 9. Michas Bertou (Den Haag); 10. Cor Leunds (Amster dam); 11. Dick Schmidt (Rotterdam); 12 Gerrit Leferink (Haaksbergen); 13. Ben Janbroers (Amsterdam); 14. Henk Verbeek (Poelwijk); 15. Gerrit Thijs- sen (Groesbeek). Harry Jansen: juichend over de meet. LONDEN De kahs, dat de stad Manchester opnieuw de kampioen van het Engelse voetbal voorbrengt, is za terdag een stuk kleiner geworden. Manchester United verloor op eigen veld met 1-2 van Liverpool en Manches ter City verloor de uitwedstrijd tegen Leicester City met 0-1. Door deze re sultaten heeft Leeds United, dat tegen Sheffield United een indrukwekkende reeks overwinningen voortzette (3-0), evenveel punten als Manchester Uni ted, maar een wedstrijd minder ge speeld. Liverpool en Manchester City volgen op een achterstand van twee punten. Zo boeiend als de strijd aan de kop is, zo spannend is het ook aan de staart van de ranglijst, waar de laaggeplaat sten voor sensationele uitslagen zorg den. Sunderland versloeg Stoke City met 3-1, Wolverhampton was tegen Nottingham nog produktièver, 61, West Ham United versloeg Newcastle met 5-0, Leicester behaalde zijn verras sende overwinning op Manchester City en Coventry deelde de punten en twee doelpunten met Fulham, waardoor de degradatie van Fulham vrijwel vast staand is geworden. Manchester United, dat de laatste weken met geblesseerde spelers kampt, verloor voor de tweede achtereenvol gende keer op eigen veld en voor de vijfde maal in acht wedstrijden. Man chester United was voor de toeschou wers op Old Trafford overigens bijzon der goed begonnen, want na twee mi nuten had de ploeg door George Best al een voorsprong genomen. Tony Hate- ley, Engelands duurste spitsspeler, zorgde er echter voor dat Liverpool een kwartier later een voorsprong van 2-1 had. Hij gaf de passes waaruit Yeats in de tiende en Hunt in de zeven tiende minuut de doelpunten voor Li verpool maakte. Voor Leeds United is niets te veel. De ploeg, die al het bekertoernooi won van de Engelse league, die nog steeds in de strijd is in het toernooi om de FA- Cup, die nog volop meedraait in het toernooi van de Jaarbeurssteden, toon de Sheffield United en 41.000 toeschou wers in het geheel nog niet voetbalmoe te zijn. Na een aanloopperiode vielen binnen een kwartier de drie doelpunten van Giler (2) en Jones, waardoor Shef field een kansloze ploeg werd. Burnley - West Bromwich Albion 0-0; Everton - Arsenal 2-0; Fulham - Co ventry City 1-1; Leeds United - Shef field United 30; Leicester City Manchester City 1-0; Manchester Uni ted - Liverpool 1-2; Sheffield Wednes- da - Chelsea 2-2; Sunderland - Stoke City 3-1; Tottenham H - Southampton 6-1; Wek Ham Utd - Newcastle Utd. 5-0; Wolverhampton - Nottingham F. 6-1. De 29e ronde van de Duitse Bundes- liga is zonder grote schokken geschie denis geworden. Het meest opvallende was in feite, hoe merkwaardig het mo ge klinken, de overwinning van lijst aanvoerder FC Niirtiberg. De Neuren- bergers hadden namelijk in de voor gaande vier wedstrijden geen overwin ning kunnen behalen en FC Köln, dat op bezoek kwam, had nog een uiterst kleine kans op het kampioenschap. FC Nürnberg stelde 45.000 toeschouwers zaterdag echter niet teleur en won met 2-1. Bayem München, de grootste concur rent won echter ook, met 2-0 tegen Schalke '04. Borussia Mönchen Glad- bach, dat met vier punten achterstand en nog vijf wedstrijden te spelen, ook nog niet helemaal uit de strijd is, maak te de degradatie van Borussia Neun- kirchen vrijwel vaststaand door in Saar land met 3-0 te winnen. De andere club, die de hoogste klasse gaat verla ten is zonder twijfel Karlsruher SC, dat op eigen veld vrij ongelukkig met 1-2 van landskampioen Eintracht Braun schweig verloor en nu drie punten ach terstand heeft op Borussia Neunkirchen en tien punten op FC Kaiserslautern. FC Nürnberg had in de belangrijke wedstrijd tegen FC Köln Strehl en Brungs niet opgesteld. De ploeg speelde duidelijk beter dan de Keulenaren en nam door Volkert en Starek een voor sprong van 2-0. FC Köln kwam niet verder dan een doelpunt van Rühl. De meest opvallende score van deze zaterdag was de overwinning met 7-0 van MSV Duisburg een in andere competitieronden vrij spaarzaam sco rende ploeg op Kaiserslautern. De negentienjarige spitsspeler Rainer Bud- de, die vorig seizoen bij Fortuna Düs- seldorf in acht wedstrijden in de Bndes- liga maar een keer scoorde, schoot drie keer raak. Het was de tiende keer dat Budde in het eerste elftal van MSV Duisburg meespeelde, zijn totaal aantal treffers bedraagt nu tien. Karlsruher SC - Eintracht Braun schweig 1-2; Hannover '96 - VFB Stutt gart 2-1; Borussia Neunkirchen - Bo russia München Gladbach 0-3; MSV Duisburg - FC Kaiserslautern 7-0; Ham burger SV - Eintracht Frankfurt 0-1; 1. FC Nürnberg - 1. FC Köln 2-1; Ale- mannia Aachen - Werder Bremen 1-1; Borussia München - 1860 München 0-0; Bayern München - Schalke '04 2-0. Braga - Porto 2-3; Sporting - Varzim 1-0; Academica - Guimaraes 3-0; San- joanense - Barreirense 1-0; CUF - Ben- fica 2-0; Tirsense - Setubal 0-0; Leixoes - Belenenses 1-0. De stand op kop: 1. Sporting, 35 pnt; 2. Benfica, 33 pnt.; 3. Porto en Acade mica, beide 29; 5. Setubal 27 pnt. In verband met de interland Frankrijk Zuidslavië te Marseille werden dit weekeinde slechts drie wedstrijden ge speeld in de eerste klasse van de Fran se voetbalcompetitie. De uitslagen daar van waren: Red Star - Rouaan 0-2; Lens - Ajaccio 1-2; Metz - Lille 1-0. Elche - Malage 1-0, Sabadell - Real Socieddad 1-0, Valencia - El Espanol 2-3, Cordoba-Seville 1-1, Betis-Zaragoza 2-1, Barcelona-Real Madrid is uitgesteld tot woensdag. De stand in de kopgroep is: 1. Real Madrid 26-37; 2. Barcelona 26-34; 3. Las Palmas 26-32; 4. Valencia en Atletico Madrid 27-32. DEN HAAG De organisatoren van het jaarlijkse Benelux-badminton-kam- pioenschap hebben zondag tot hun schrik ervaren, -dat de fraaie entou rage in de nieuwe sporthal Lindoduin ten spijt hun evenement tot een tweede-rangsgebeurtenis was» gedegra deerd. Op de overvolle wedstrijdkalen der had het toernooi een ander plaats je gekregen en viel daardoor plotseling samen met de internationale kampioen schappen van Frankrijk. De Belgen prefereerden en massa een reisje naar Parijs en ontbraken derhalve in Sche- veningen, evenals Agnes Geene, die wel had ingeschreven, maar ook naar de Franse hoofdstad bleek te zijn getogen. Een weinig beleefde geste van de na tionale titelhoudster, die dezer dagen een briefje in de bus kan vinden, dat zij het inschrijfgeld, ten bedrage van negentien gulden, toch maar moet vol doen. Van het Beneluxkampioenschap bleef weinig meer over dan een niet al te sterk bezet ranglijsttoernooi. In de fi nale versloeg Huub van Ginneken zijn broer Ruud met 1511, 159, en het dames-enkelespel was voor jeugd- speelster Pim Janssen. Deze won met 1210, 116 van Marja Ridder. Jeugd kampioene Joke van Beusekom was weinig op dreef en verloor in de kwart finales van het Haarlemse meisje Mar jan Luesken. LAREN Het westelijke hockey elftal heeft zaterdag in Laren met 2-0 gewonnen van de oostelijke selec- tieploeg. Bij de rust was de stand 0-0. De westelijke ploeg is bijna de gehe le wedstrijd in het offensief geweest, maar in de eerste helft kon de ooste lijke verdediging, met een uitstekende doelman Van Wezel (Hattem) stand hou den. In de tweede helft gaf de betere con ditie van de westelijken de doorslag. Rob Westdijk (Kampong) opende na 5 minuten de score, waarna Jan Piet Fokker in de 20e minuut de eindstand op 2-0 bepaalde. KAATSHEUVEL De equipe Claus/ Jetten heeft dit weekeinde in de 25e Brabant-grensrit, meetellend voor het Nederlands kampioenschap, de over winning in de A-klasse behaald. Van Wijk en Verschuren eindigden op de tweede plaats, De Wit en Blankers wer den derde: De uitslagen luidden: A-klasse totaal ca. 510 km: 1. Claus/ Jetten (Stiphout/Boxmeer), Opel 478 strpnt; 2. Van Wijk/Verschuren (Eind hoven), BMW 621; 3. De Wit/Blankers (Arnhem), Opel 727. B-klasse, totaal ca 401 km: 1. Gie- sen/Van Hoek (Eindhoven). Triumph 522; 2. Niemeyer/Wessels (Delft), NSU 559; 3. Baartmans/Vreijling (Ho- gerheide), BMW 673. C-klasse, totaal ca. 300 km: 1. Da- men/Bettonville (Den Bosch/Spijke- nisse), Autobianchi, 0; 2. Hendriks/ Asperen (Vught), Fiat, 20; 3. Hopper/ Haal (Amstelveen), Sunbeam 36. Toerklasse: ca. 150 km: 1. Rayman Wijnands (Den Bosch), Triumph 30; 2. Kooy/Algra (Zeist/Den Haag) Vol vo 30; 3. Suermondt/v.d. Veldeh (Waalwijk/Tilburg), Volkswagen 36. Veteranenklasse: 1. Jonkers/Ver heugt (Valkenswaard/Eindhoven), Mercedes 0; 2. Jansen-Venneboer/ Kaiser (Doetinchem), Lancia 0; 3. Coenen/Butter Wassenaar/Schiedam) Ford 30. PRAAG Bij de nationale indoor- zwemkampioenschappen van Tsjecho- Slowakije in Zilina zwom de Tsjechi sche Olga Kozicova zondag een nieuw Europees record op de 200 meter vrije slag. Zij finishte in 2.14.7 en verbeter de daarmee het bestaande record van de Franchise Danielle Dorleans met 0.3 seconden. Olga Kozicova won daar naast de 100 meter vrije slag in de nieuwe Tsjechische recordtijd van 1.01.9. Ook het nieuwe Europese re cord staat niet bepaalde scherp in ver gelijking met het wereldrecord, dat met 2 min 9.7 seconden op naam staat van de Amerikaanse Pam Kruse. ARNHEM De eerste ronde van het toernooi om het nationaal jeugdkam pioenschap dammen is zaterdag in Arnhem gehouden. De wedstrijden worden vandaag in Apeldoorn voortge zet. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde waren: Dros (Langweer) Releaux (Chevremont) 2-0; Broers (Zwartsluis) Simons (Voorburg) 1-1; Huet (Rotterdam) Hofman (Groningen) 0-2; De Bruyn (Woerden) Geer (Zaandam) 1-1; Lere (Middel burg) Paulissen (Tilburg) 0-2; Smeenk (Ruurlo) Kalverboer (Leeuwarden) 1-1. APELDOORN Fred Niemeijer uit Hengelo en Jan Hesse uit Arnhem zullen van start gaan iri de internatio nale klassieke wegwedstrijd Warschau- Berlijn-Praag, die dit jaar van 9 mei tot en met 24 mei zal worden gehouden. Naast genoemde oostelijke renners ma ken verder deel uit van de Nederland se ploeg: Hans Tesselaar uit Kalver- dijk, Piet Kettenis uit Den Haag, Jos Dekker uit Enthuizen en Gé van der Winden uit Beverwijk. Als ploegleider zal fungeren de heer H. Poot uit Utrecht UTRECHT Het bestuur betaald voetbal van de KNVB en dat van de Vereniging van Contract Spelers (WCS), waarbij rond 90 pet. van de semi-profvoetballers aangesloten zijn, zullen nauw gaan samenwerken. Beide besturen hebben zaterdag in Utrecht vergaderd. Zij zijn tot de conclusie ge komen, dat het in het belang van het betaalde voetbal in Nederland is, dat beide organisaties samenwerken. Er zal intensiever overleg plaats vinden met betrekking tot club- en spelersbelangen UTRECHT Piet Kraak, de oud doelman van 't Nederlands elftal, is per 1 juni ontslagen als trainer van de Utrechtse eerste-diviseiclub Velox. Zijn functies worden overgenomen door Daan van Beek, tot nu toe hulptrainer. Kraak, die Velox dit seizoen voor het eerst trainde, heeft zijn ontslag gekregen wegens een controverse met de spe lers. ADVERTENTIE GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP De uitslagen van de zondag in Gro ningen gehouden draverijen waren: Intrepidprijs 1840 m: 1. Frits W. J. M. Lugies 2.40.9, 1.27.4; 2. Eldorado; 3. George van Rhea. Winn. 5.70, pl. 1.70, 1.90, 1.30; koppel 17.40; cov. 6.90; trio 186.90. Gallant Wayprijs 2240 m, le afd: 1. Fantast, W. F. Hauber 3.20.5, 1.30.3; 2. Fullbood Maire; 3. Flora K. Winn. 2.-, pl. 1.30, 1.70: koppel 4.40; cov. 3.70; Annie Burnettprijs 1840 m: 1. Dartel G. Scholten 2.36,-, 1.25.7; 2. Bellamia; 3. Davld v.d. Lente. Winn. 2.70. pl. 1.80, 3.20, 3.60; koppel 4.20; cov. 9.60; trio 137.30. Gallant Wayprijs 2240 m, 2e afd.: Dead Head: Fleche, W. Stort 3.23, 1.32.3 en Frankie Scotch, P. E. Bron 3.23, 1.30.6; 3. Fanny Pluto. Winn. 1.40, 1.50, pl. 1.40, 1.30, 1.50; koppel 2.50, 2.50; cov. 2.10, 2.30. Xaverina D prijs 1820 m, le afd.: 1. Gitte Norton. J. Hof 2.41.7, 1.28.8: 2. Goudplevier S: 3. Golden Ray S. Winn. pl. 2.50, 1.90; koppel 4.30; cov. 4.20. Nell Worthy prijs 2240 m: 1. Arrow Ax\yorthy, W. F. Hauber 3.09.9, 1.24.8; 2. Aristo Scotch; 3. Brommelia. Winn. 6.90, pl. 2.50, 2.20. 3.30; koppel 19.50; cov. 4.10; trio 997,80. Xaverine D prijs 1820 m, 2e afd.: 1. Grace Again, K Woudstra 2.41,-, 1.28.5; 2. Goudvos; 3. Ganymedes. Winn. 2.20, pl. 1.20, 1.30. 2.40; koppel 4.10; cov. 4.20. Nell prijs 2240 m: 1. Anto, B. D. S. Bol wijn 3.08.6, 1.24.2; 2. D Charlie Mills; 3. Bing Parisien. Winn. 3.50, pl. 1.50, PARIJS Agnes Geene, de Neder landse kampioene, heeft de finale be reikt van de internationale badminton kampioenschappen van Frankrijk in het damesenkelspel. De finale in het heren-enkelspel zal gaan tussen de Zweed Sture Johnson en Lee Kin Tata uit Singapore. John son, die voor de komende Europese kampioenschappen in Bochum als eer ste geplaatst is, overwon in de halve finales de pas 14-jarige Mexicaan Roy Gonzales. Deze scholier bezorgde John son niet al te veel moeilijkheden 15-8, 15-4. Eerder had Gonzales de Neder landse kampioen Herman Leidelmeyer in de kwartfinales uitgeschakeld: 15-11, 15—7. Agnes Geene ontmoet in de finale de sterke Zweedse Eva Twedberg, die voor de Europese kampioenschappen ook al boven aan de plaatsingslijst staat. Agnes Geene werd een vierde po sitie toebedacht, maar de kans is groot, dat zij Nederland niet zal vertegen woordigen in Bochum. De blonde Haar lemse riskeert dan namelijk een schor sing van haar club Duinwijck, die deel neming aan een Paastoernooi belang rijker acht dan de centrale training. Grote tegenstand ondervond Agnes Geene in de halve finale van de Duitse Schumacher. De eerste game ging met 9-12 verloren. Met 11-7 herstelde de Nederlandse kampioene het even wicht en in de laatste game ging het uithoudingsvermogen een grote rol spe len. Agnes Geene was toen duidelijk sterker: 11-1. STANDERTON De 21-jarige Zuid afrikaanse sprinter Paul Nash heeft za terdag in Standerton tijdens de atletiek- kampioenschappen van Oost-Transvaal weer het wereldrecord op de 100 meter geëvenaard. Nash liep evenals 2 april in Krugersdorp de afstand in 10,0 se conden. Het wereldrecord op de 100 meter werd in 1960 door de Westduitser Armin Hary in Zürich op 10,0 seconden ge steld en is sindsdien geëvenaard door Harry Jerome (Canada), Horacio Este- ves (Venezuela), Bob Hayes (V.S.), Enri- Hines (V.S), Willie Turner (V.S.), Enri que Figuerola (Cuba) en Nash. Nash is in 1947 in Londen geboren en bezit naast de Zuidafrikaanse ook de Engelse nationaliteit. Hierdoor zou Nash, indien de toelating van Zuid-Afri- ka weer ongedaan zou worden gemaakt, als Engelsman aan de Olympische Spe len kunnen deelnemen. Nash evenaarde het wereldrecord za terdagmiddag in Standerton twee keer. Eerst kwam de Zuidafrikaam tot 10.0 seconden in de series; daarna kwam hij in de finale van de 100 meter weer tot deze tijd. DOEBNA Bij nationale wedstrij den te Doebna, in de buurt van Mos kou, hebben de Russische gewichtshef fers Jan Talts en Viktor Koerentsov 5 wereldrecords verbeterd. In het middengewicht kwam Koerent sov bij het tweehandig drukken tot 160,5 kilo en daarmee verbeterde hij het record van zijn landgenoot Joeri Filomonov met een halve kilo. Het to taal voor de drie Olympische oefenin gen van Koerentsov was in Doebna 472,5 kilo, 2,5 kilo boven zijn eigen re cord. Middenzwaargewicht Talts bracht 3 records op zijn naam. In het tweehan dig trekken overtrof hij met 153 kilo het oude record van zijn landgenoot Anatoli Kalinitsjenko met 1,5 kilo. Bij het stoten kwam hij tot 195,5 kilo waar mee hij zijn eigen record ook 1,5 kilo „zwaarder" maakte en voor de drie Olympische oefeningen bereikte de Est- landse atleet een totaal van 510 kilo, waarmee hij zijn vorige recordpresta tie met 4,5 kilo verbeterde. 1.70, 2.40; koppel 12.-; cov. 6.80. Volann prijs 2240 m: 1. Festa V Hid- dum, K. Woudstra 3.16.8, 1.27.9; 2. Da- ria DN; 3. Earl Magowan. Winn. 4.90, pl. 2.70, 4.30; koppel 14.50; cov. 5.80; trio 184.00. Skipper prijs 2240 m: 1. Darma Mago wan, K. Woudstra 3.11.9, 1.24.9; 2. Da- biola Norton; 3. Danny Boy BS. Winn. 16.70, pl. 3.60, 3.00, 2.60; koppel 7.40; cov. 7.80. De zondag gehouden draverijen te Me- reveldluidden v. Dooyeweerd 3.14.1, 1.32.7; 2. Excel- Vaalsprijs 2140 m: 1. Gieteling S, J. lentie S; 3. Gracia Trickson. Winn. 3.10, pl. 1.60, 2.10, 3.-; koppel 18.90; cov. 6.80, trio 432.70. Susterenprijs 1700 m, met autostart: 1. Goldfinger, B. de Vries 2.39.4. 1.33.8; 2. Gambler; 3. Gusta W. Winn. 5.60, pl. 2.40, 1.80, 2.-; koppel 4.10, cov. 3.30. Valkenburgprijs 2140 m: 1. Eemsboy M. R. G. J. v.d. Lubbe 3.09.8, 1.28.7: 2. Freddy Hollandia; 3. Ekan Zora. Winn. 2.-, pl. 1.60, 2.-; koppel 6.80; cov. 4.90. Nederlandse Spoorwegenprijs 2120 m, voor amateurrijders: 1. Clara Williams, G. C. Borst 3.05.8, 1.26.8; 2. Dumas Z; 3. Bird van Hiddum. Winn. 4.10, pl. 1.50, 2.10, 3.50; koppel 8.7Q; cov. 7.70, trio 491.10. Maastrichtprijs 2200 m: 1. Anton, J. Ham 3.03.9, 1.22.1; 2. Zilver Kid; 3. Al chimist. Winn. 2.90, pl. 1.30, 2.10, 1.40; koppel 13.60; cov. 8.80. Heerlenprijs 2620 m: 1. Freeloader, B. de Vries 3.47.5, 1.26.2; 2. Fan Pon B; 3. Freddy Scotch. Winn. 4.10, pl. 1.20, 1.10, 1.40; koppel 6.90; cov. 5.30. Sittardprijs 2140 m, met autostart: 1. C. van Rood en Noot, P. M. Smit 3.04.2, 1.26.1; 2. Brero Harvester; 3. Crystal Heny. Winn. 8.80, pl. 3.40, 7.60, 16.80; koppel 3.90; cov. 12.40; trio 1.824,90. Roermondprijs 2140 m, met autostart: 1. Diana Sunshine, P. M. Smit 3.00.9, 1.25.3; 2. Darlin' Juill; 3. Beatiful Star. Winn. 10.30, pl. 3.30, 4.80, 2.10; koppel 48.50; cov. 10.80. Totalisatoromzet 229.460,-. DEN HAAG De uitslagen van de draveryen, die zaterdag op de baan van Duindigt werden gehouden, luidden: Aïda-prijs (2000 meter), met auto start: 1. Eland, J. van Dooyeweerd 2.51.8, 1.25.9; 2. Eraldo Con Dios; 3. Fils du Coq d'Or. Winn. 1.50, pl. 1.20, 1.80, 2.20; kopp. 6.30; cov 12.40; trio 78.80. Tosca-prijs (2120 meter), voor leer ling-pikeurs: 1. Edoublaise, A. J. Ger ritsen 3.07.4, 1.27.6 2. Excellent Narciso; 3. Flevo. Winn. 19.90, pl. 4.90, 1.80, 3.40; kopp. 9.70; cov 4.40; trio 800. Rigoletto-prijs (2040 meter): 1. Faxila J, A. G. Heskes 3.03.8, 1.31.9: 2. Gea Volann; 3. Fais ce que doit. Winn. 2.30, pl. 3.50, 2.10, 1.30 kopp. 5.10; cov 8.50. Parelvisser-prijs (2100 meter): 1. Er nie Rita, J. v. Dooyeweerd 3.03.0, 1.27.1; 2. Boyke van Our Bonni; 3. Benjamin Olivier. Winn. 2.10, pl. 1.30, 1.90, 3.30; kopp. 4.10; cov 5.60; trio 245.60 Carmen-prijs (2100 meter): 1. Diogen, J. v. Dooyeweerd 2.54.0, 1.22.9; 2. Blanchefloor; 3. Bretteur P. Winn. 4.30, pl 1.40, 1.30, 2.20; kopp. 5.60; cov 6.40. La Traviata-prijs (1600 meter), met autostart: 1. Esmeraud, A. J. C. Harm- sen 2.11.7, 1.22.3; 2. Dougalls Stern S; 3. Claudy Williams. Winn. 1.50, pl. 1.20, 1.50; kopp. 4.cov 4.40. La Boheme-prijs (2000 meter), met autostart: 1. Benjamin, R. Q. J. v. d. Lubbe 2.49.8, 1.24.9; 2. Fan Pom B; 3. Carel Bond W. Winn. 2.50, pl. 1.70, 1.70, 2.50; kopp. 6.10; cov 6.20. De uitslagen van de rennen waren: Jolly Peter-prijs (ca. 2000 meter): 1. Firebeam, P. Perkins 2.17.8; 2. Ma- rello; 3. Tribo. Winn. 1.90, pl. 1.30, 1.80; kopp. 3.80; cov 4.30. Kandahar-pr(js (ca 1900 meter): 1. Jolly Maverick S, P. Perkins 2.08.9; 2. Hubert; 3. Flanagan. Winn. 2.70; stal pl. 1.30, 1.30, 1.90 kopp. 9.40; cov 3.70. Jolly Peter-prijs (ca. 2000 meter): I. Blizzard, F. van Deuren 2.16.4; 2. Abgars Bonny Boy; 3. Right Royal. Winn. 16.60, pl. 4.60. 2.50, 2.30 kopp. II.40; cov 6.30; trio 1649.- Totalisatoromzet: 202.392,50. De uitslagen van de zaterdagavond gehouden draverijen te Wolvega waren: Scotch Fezprijs 2200 m: 1. Fitis S, S. H. Siderius 3.20.3, 1.31.-; 2. Egbert: 3. Junny Guy. Winn. 7.30, pl. 4.20, 2.50 koppel 26.60; cov 3.20; trio 239.40. Autopas 1, 1900 m: 1. Catharina Casindra D, P. R. R. Koppejan 2.44.4. 1.26.5; 2. Cyrus; 3. Fernanda Hanover. Winn. 6.30, pl. 3.50, 7.—, koppel 40.60; cov 11.70. Autoprfjs 2, 1900 m: 1. Flamingo Six, J. Geluk 2.44.6, 1.26.6; 2. Delila; 3. Do nald Duck. Winn. 2.90, pl. 1.30, 1.50. 1.50; koppel 5.cov 7,trio 47.60. Notekraker S-prijs, 2200 m: 1. Gonny T. J. Hof 3.20.1, 1.31.-; 2. Eldorado; 3. Erwin K. Winn. 1.70, pl. 1.30, 1.30: koppel 2.80; cov 2.70. Xuthus T-prijs 1900 m le afd. 1. Emma Dunst C. P. G. Wortel 3.05.7, 1.37.7; 2. Gravin Hollyrood; 3. Gertien WS. Winn. 4.80, pl. 3.50, 4.koppel 27.60; cov 8.10. Drukkerij-prijs, 2200 m: 1. Xeres, J. Verhoeve 3.12.9, 1.26.1; 2. Arrow Ax worthy; 3. Zelos, V. Vredenhof. Winn. 3.20, pl. 1.40, 2.—, 1.40; koppel 13.10, cov 11.40; trio 214.80. Xuthus T-prijs 1900 m, 2e afd.: 1. Gerda Dunst, W. M. Maring 3.00.4, 1.34.9; 2. Gold Mac Gerda; 3. Faranez B. Winn. 2.40, pl. 1.40, 1.60 koppel 3.—, cov 4.40. Quicksilver S-prijs 2200 m: 1. Baron Pluto, D. W. Bolwijn 3.12.2, 1.26.6; 2 Dabiola Norton; 3. Briggetta Norton. Winn. 1.50, pl. 1.40, 2.40; koppel 7.50: cov 5.30; trio 51.90. Autoprijs 1900 m: Finale: 1. Flamingo Six, J. Geluk 2.45.2, 1.26.-; 2. Catharine Casindra D; 3. Donald Duck. Winn. 1.80 pl. 1.20, 1.50, 1.40; koppel 5.cov 4.20 Totalisator-omzet 106.963,—. ADVERTENT1I iwmwwWW.' ."""WT

De Vallei | 1968 | | pagina 10