Veenendaals dagblad Geregelde troepen moeten ingrijpen Baltimore en Pittsburgh centra van oproer Buiten BOMMENVRIJE ZONE NOG UITGEBREID Cernik kabinetsfomateur in Tsjecho-Slowakije Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei 24 doden en 1100 gewonden Loena-14 op weg naar maan Explosie eist 39 doden Aprilwinter Eenzaam midden in verwoesting Naar ver gelijk Praag-Vaticaan Man gegrepen bij achttiende brandstichting Hoessein sprak met Nasser Eigen zender Twee schepen vergaan Bouwmeesters I r\mtrent een jaar geleden vestigde zich 'n paartje Staartmezen in een dichte, lage tsjuga en ze werk ten zo geheimzinnig, dat geen mens het bouwen van 't nestje in de gaten had, hoewel er van 't begin tot het einde 'n dag of tien mee gemoeid zijn. Ook werd er geregeld in de moes- en siertuin gewerkt. Niettemin was de ligging weinig gunstig en ging het home verloren. We kunnen moeilijk beweren, dat de meesjes van 1967 de zelfde zijn van het spannetje, dat we thans weer druk aan hun huis bezig zien; nu zit het een eindje onder de top van een chameacyparis en ik zou zeggen, dat dit een veilige plaats is, ook al loopt het tegelpaadje naar de woning er net onderdoor. Noch de post, noch de kruidenier, de slager of de man met de was hebben er even wel erg in. Toch valt een staartmezen- nest heel makkelijk te vinden, want beide ijverige bouwers vliegen voort durend heen en weer, tonen geen vrees voor de mens en lokken elkaar zonder ophouden met „serrp serrp". Voorts ziet men mannetje en wijfje steeds tesamen; ze tonen zich echte „insè- parables" en tenslotte sluit de opval lend lange dunne staart elke verwar ring uit. Het zijn zeer bedrijvige dieren en als ze eenmaal geschikt materiaal voor fundament en wand hebben ge vonden, blijven z& zo'n bron lang trouw. Bij ons kwam de papierberk bij het vogelvijvertje hen mooi van pas; we konden uit het huiskamerraam zien hoe ze er kleine partikeltjes afpulkten en ermee nestwaarts gingen. VERKLARING SPOOR? GEMAK EIGEN WIJKEN HOOGVLIET NU GERUST Zweden heft rechten op invoer tropische produkten op GENèVE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 8 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 84 NEW YORK Geregelde troepen zijn zondagavond in allerijl naar Bal timore (950.000 inw.) overgebracht, omdat daar opnieuw ongeregeldheden uitbraken. In Pittsburgh (700.000 inw.) patrouilleren duizend manschappen van de Na tionale Garde in de van de buitenwereld afgesloten Hillwijk, waar zij pro beren een einde te maken aan drie dagen van plundering en brandstichting, die nog steeds voortduren. De noodtoestand is afgekondigd. De voorhoede van maximaal 2000 soldaten van de geregelde troepen is reeds in Baltimore binnengekomen. Deze mannen versterken de 6000 man van de Nationale Garde, die daar reeds met politie en brandweer dienst doen. Inmiddels kunnen 32.000 soldaten de rust in Washington en Chicago hand haven. Chicago is het zwaarst getroffen door de negerrellen, die daar sinds de moordaanslag op dr. Martin Luther King jr. vier dagen woedden. In het gehele land zijn tot dusver door de ongeregeldheden, als gevolg van de dood van dr. King, ten minste 24 personen om het leven gekomen en 1100 gewond. Bovendien zijn 6.950 mensen gearresteerd. Miljoenen mensen heb ben materiële schade opgelopen. Voor de federale hoofdstad van de V.S. Washington is het de afge lopen dagen dramatisch geweest. De stad, praktisch in staat van beleg, werd geteisterd door de woede, die na de dood van Dr. King, bij de ne gerbevolking een uitweg zocht in brandstichting, vernielingen en plun deringen, waarbij drie doden vielen. In de ziekenhuizen liggen 350 ge wonden. Op de foto een soldaat op wacht voor een volkomen uitge brand gebouw. MOSKOU Er is weer een Russische ruimtesonde in de richting van de maan gelanceerd. Het is de Loena-14. De voorlaatste, Loena-13, maakte in de cember 1966 een „zachte landing" op de maan. Het nieuws dat de Loena-14 in de richting van de maan was gezonden maakte het persbureau Tass pas zes uur na de lancering bekend. De Loena- 14 zal volgens voorlopige berekeningen woensdag in de buurt van de maan aan komen. Het doel van dit nieuwe „schot op de maan" is wetenschappelijke bestude ring van de omgeving van de maan. Dat zou er op duiden dat geen zachte landing wordt overwogen. Zes uur na de lancering bevond de Loena-14 zich nagenoeg in de vooraf be rekende baan. De instrumenten werkten goed. De signalen van de ruimtesonde kwamen goed door. In Moskou ging het gerucht dat de Loena-14 om de maan heen zou moeten gaan en met foto's van de maan naar de aarde zou terugkeren. WICK (Schotland) Het 1877 ton metende Griekse schip Maniina is voor de westkust van de Orkney Eilanden op een rots gelopen. De bemanning heeft het schip verlaten, zo heeft de kustwacht bekend gemaakt. Een Zweedse tanker en Schotse sche pen speuren het gebied af. Er zijn nog geen bijzonderheden. Later maakte de kustwacht bekend, dat het schip een bemanning had van 14 koppen. Vijf man zijn inmiddels op gepikt door de Zweedse tanker Vas- «ijaure. Negen anderen worden nog ver mist. In de Perzische Golf bij Dubad zijn zeker 200 Pakistani onder wie 70 vrouwen en kinderen verdronken toen een kleine boot met verscheidene handerden pelgrims aan boord verging, zo meldt een krant in Kratsji. 8-4-1968 A. B. WIGMAN Het aantal gevallen van brandstich ting, gepleegd door de negers uit de krottenwijken van de grote steden, is onvoorstelbaar. Alleen al in de binnen stad van Washington moest de brand weer meer dan zeshonderd branden be strijden. v Als verdacht van brandstichting en plundering zijn in Washington meer dan vierduizend mensen gearresteerd, voor het overgrote deel negers. De schade in de hoofdstad werd gister avond geschat op meer dan tien mil joen dollar. Wat in Washington gebeurde na de moord op de negerleider ds. Martin Luther King speelde zich op vrijwel de zelfde schaal af ft» andere grote ste den. Het ergst was het in Chicago, Pittsburgh, Memphis, Baltimore en De troit. President Johnson zal, onmiddellijk na de begrafenis van ds. King beide Kamers van het Congres toespreken. Hij wil de volksvertegenwoordiging er toe brengen een verklaring goed te keu ren waarin herstel vah de fêenhèid in het land en totale opheffing van de on gelijkheid der rassen tot een nationale taak wordt verheven. Johnsons eerste voorstel zal zijn het uitbannen van ras senonderscheid bij de verhuur of ver koop van huizen. Procureur-generaal Ramsey Clark heeft zondag verklaard dat de federale recherche het spoor volgt van een man „die ervandoor is", in verband met de moord op dr. Martin Luther King jr en dat zij hoopt hem „spoedig te kunnen arresteren". „Wij hebben eeh naam waar we ach terheen zitten", zei Clark, „of het de juiste naam is valt nog te bezien". Clark zei dat er tot dusver geen aan wijzingen zijn dat meer dan een per soon bij de moord betrokken is ge weest. Het wapen dat donderdagavond in de omgeving van de moord is gevonden is waarschijnlijk het wapen waarmee de moord is gepleegd. De man, die verdacht wordt van de moord op dr. Martin Luther King jr, heeft in het goedkope pension, waarin hij een kamer neeft gehuurd, ver klaard John Willard te heten. Hij sprak met een zuidelijk accent. Hij betaalde voor zijn kamer van 8,50 dollar per week met een nieuw biljet van 20 dol lar, dat hij los in zijn zak had zitten en dat hij met beide handen vasthield al vorens het aan de pensionhoudster te geven. Hij doeg een donker pak en had weinig gemeen met de mannen, die ge woonlijk in goedkope pensions wonen. Hij nam kamer nr. 4. Die kamer ligt niet meer dan 13 passen van de badka mer van waaruit de moordenaar dr. King trof. Dr. King werd neergeschoten toen hij alleen op het balkon stond van het Lor raine Motel dat precies 63,20 meter van de badkamer aan de andere zijde van de Mulberry Street staat. Troepen patrouilleerden overal. Hun vastbesloten optreden, dat gepaard ging met een minimum aan geweld, maakte SAIGON Amerikaanse zegslieden hebben verklaard, dat president Johnson opnieuw een maatregel heeft genomen ter Inkrimping van de bombardementen op Noord-Vlëtnam. Johnson heeft namelijk de grenzen van het gebied, waar binnen de Ameri kaanse vliegtuigen mogen bombarderen, ingekrompen van de gedemilitariseer de zone tot de 19e breedtegraad, een gebied met een diepte van globaal 275 kilometer. Johnson heeft dit besluit niet wereldkundig gemaakt. In het openbaar geldt zyn besluit van 21 maart nog steeds. Volgens dat besluit van 21 maart werden de Amerikaanse bombardementen beperkt tot een gebied dat zich uitstrekte van de gedemilitariseerde zone tot de 20e breedtegraad, een diepte van globaal 360 kilometer. PRAAG Dr. Erika Kadlecova, de nieuwe directrice van het bureau voor kerkelijke zaken, heeft in een persge- sprek verklaard dat een overeenkomst tussen het Vaticaan en Praag een voor waarde is voor het opnieuw bezetten van de vacante bisschopszetels in het land. Het weer toelaten van priesters tot het uitoefenen van hun ambt aan wie dit onder het oude regime was verbo den, noemde zij een „gemakkelijker aangelegenheid", die door plaatselijke autoriteiten zou kunnen worden gere geld. „De nationale comités in de distric ten (plaatselijke bestuursorganen) zijn daartoe gemachtigd", zei zij volgens „Lidova Damocratie", het dagblad van de niet-communistische volkspar tij. „Deze gevallen kunnen zonder ver wijl worden afgedaan". Volgens een schatting van de katho lieke kerk, kunnen ongeveer 1500 gees telijken op 't ogenblik hun functies niet uitoefenen en zijn in totaal twaalf bis schopszetels vacant. Onder de oude re gering mochten slechts vier bisschop pen hun ambtsbezigheden verrichten. indruk op de negerbevolking van de armste wijken, die sinds donderdag avond volkomen waanzinnig scheen te zijn. Groepen negers hebben twee dagen lang vernield wat er te vernielen viel. Zij plunderden alle winkels waar zij binnen konden dringen. Na zich te heb ben voorzien van nieuwe kleren, van koelkasten, van radio- en televisietoe stellen, van meubels en van voedsel staken zij de brand in de leeggeplun derde winkels. De chaos was zo onbeschrijfelijk groot, dat zij op hun dooie gemak te werk konden gaan. Niemand kwam tus sen beide. De politie stond volkomen machteloos. De ervaring van vorige ge beurtenissen had geleerd dat het ge bruik vah vuurwapens tegen de plun deraars de zaak alleen maai erger kon maken. Het aantal branden was al na een et maal zo groot dat de brandweer niet meer wist waar zij het eerst aan het werk zou gaan. Vele gebouwen zijn daardoor tot de grond toe afgebrand. Het deel van de zwarte bevolking van Washington dat aan de onlusten deel nam is niet te schatten. Het waren hoofdzakelijk de bewoners van de arm ste wijken in elk geval een minder heid van de totale negerbevoling van Washington. Wat er in Washington gebeurde speelde zich eveheens af in steden als Pittsburgh en Chicago. Ook daar, en in Baltimore en Detroit, werd voor mil joenen schade aangericht. De overheid nam er dezelfde maatregelen: een ver bod op de verkoop van drank en van benzine (waar de brandstichters brand bommen van maken), een verbod op verkoop van wapens, sluiting van ca fés, uitgaangsverbod in de avond en nacht enz. Vervolgens trokken troepen van nationale garde en leger de stad in. In alle getroffen steden hebben de ne gers ook in hun eigen wijken grote schade aangericht. Zo stonden in Wash ington duizenden negers gisteren te wachten op uitkeringen van de overheid omdat hun huizen of winkels waren ge plunderd of afgebrand. In Washington zijn, voor zover be kend, negen doden gevallen. De verde re balans was gisteravond: DETROIT: Binnen 36 uur was de or de hersteld nadat de politie was ver sterkt met drieduizend man van de na tionale garde. In Detroit vielen bij ras- senonlusten vorig jaar 43 doden. Nu zijn er twee deden en enkele tientallen gewonden. Het aantal gearresteerden bedraagt ruim drieduizend. CHICAGO: Na plunderingen en brandstichtingen op grote schaal was gisteren de orde herstcld^door elfdui zend man politie, vijfdui^'^^man fede rale'troepen en 65(iü man nationale gar-4 de van de staat Illinois. Er zijn ten minste tien doden en honderden gewon den en daklozen. De schade kon nog niet worden geschat. Vierhonderd ne gers zijn gearresteerd. Na Washington schijnt Chicago de zwaarst getroffen stad te zijn. Hele blokken huizen en winkelpanden zijn tot de grond toe afgebrand. MEMPHIS: In de stad waar ds. Mar tin Luther King werd vermoord was het gisteren rustig, maar er werden nog voortdurend versterkingen van na tionale garde en leger aangevoerd. In Memphis braken de onlusten meteen na de moord uit. De weduwe van dr. Luther King zal vandaag te Memphis in de staat Ten nessee aan het hoofd lopen van een de monstratie ter ondersteuning van sta kende vuilnismannen. Dr. King had het plan voor deze manifestatie al op gezet, toen hij op het balkon van een motel in deze stad werd doodgeschoten. Mevrouw Corretta King, die vergezeld zal worden door dr. Ralph Abernathy de opvolger van dr. King als leider van de „Southern Christian Leadership Con ference" wil met haar komst naar Memphis laten zien, dat het werk van haar vermoorde echtgenoot moet wor den voortgezet. Dr. King was vorige week naar Mem phis gekomen om morele steun te ge ven aan de stakende vuilnismannen, van wie de meeste negers zijn. Beeld van de plundering van een win kel door jonge negers in het centrum van Chicago. Plundering en brandstich ting waren er na de dood van dr. King aan de orde van de dag. De plunderaars en vooral plunderaarsters honden door de aanvankelijke terughou dende actie van de politie rustig hun gang gaan. OLDRICH CERNIK ROTTERDAM Na ruim een jaar lang elk weekeinde te hebben gepost is het rechercheurs van de Rotterdamse politie gisterochtend vroeg gelukt op heterdaad een man te betrappen, die achttien keer brand heeft gesticht in flats in de Rotterdamse wijk Hoogvliet. Het was de 23-jarige P. van V. uit Rot terdam. De man begon zijn activiteiten in fe bruari 1967. Hij opereerde meestal in het weekeinde en koos vooral kelders en trapportalen van flats tot zijn werk terrein. Tien keer stak hij de brand in bromfietsen. In de nacht van zaterdag op zondag werd het geduld van de rechercheurs beloond toen zij Van V. betrapten bij een poging in twee kelders aan de Digna Johannaweg in Hoogvliet brand te stichten. De man rende weg maar kon enkele tientallen meters verder worden gepakt. Op het bureau legde hij vlot een be kentenis af. Een motief voor de brand stichtingen gaf hij niet. MANILLA Zweden heeft de invoer rechten op tropische produkten en in dustriële grondstoffen afgeschaft. Dit heeft de Zweedse ambassadeur op de Philippijnen, de heer G. H. Edelstam, meegedeeld op een vergadering van de Aziatische ontwikkelingsbank in Manil la. Zweden heeft ook op gemakkelijke voorwaarden leningen verstrekt aan een aantal ontwikkelingslanden. PRAAG Het j Tsjechoslowaakse kabinet, dat onder ^leiding stond van Jozef Lenart, is afgetreden. Oldrich Cernik, een van de vice-premiers onder Lenart, zal een nieuwe regering vor men. Het oude kabinet trad af om de weg vrij te maken voor ingrijpende hervor mingen die het Centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, geleid door Alexander Dubcek, heeft voorgesteld. Het nieuwe kabinet zal, naar men verwacht, sterk liberaal zijn gericht. Het nieuwe actieprogram dat partijlei der Dubcek onlangs voorstelde wordt beschouwd als de derde fase in de over gang van het „stalinistische" bewind onder de vroegere president, Novotny, naar een meer liberaal bewind dat Dudock en de zijnen voor ogen staat. De eerste fase begon toen vorig jaar de intellectuelen en vooral de schrijvers in verzet kwamen. In de tweede fase zette men Novotny aan de kant, eerst als leider van de partij en onlangs als staatshoofd. Cernik beschikt al over een lijst met de namen van kandidaat-ministers. Zij zijn voorgedragen door de communis tische partij. Daarnaast komen dan nog de vertegenwoordigers die mogen worden aangewezen door de partijen die met de communisten zijn verenigd in het Nationale Front. Dit zijn de Tsjechische socialistische partij (de voormalige partij van Benesj) en de roomskatholieke volkspartij. De afgetreden premier, Lenart, stond sinds 1963 aan het hoofd van de regering. Hij behoort niet tot de groep nieuwlichters onder leiding van Dub cek, maar hij was evenmin een onvoor waardelijke navolgeling van Novotny. Hij behoudt een belangrijke plaats in de partijhiërarchie. RICHMOND Een zware ontplof fing in een winkel in sportartikelen en munitie in Richmond in de Amerikaan se staat Indiana heeft zaterdag het le ven gekost aan negenendertig mensen. Ruim honderd mensen werden gewond» 33 mensen worden nog vermist. De ontploffing, vermoedelijk veroor zaakt door een gaslekkage, richtte om vangrijke schade aan in het centrum van de stad, die ruim 45.000 inwoners telt. De Nationale Garde sloot onmid dellijk na de ramp een deel van Rich mond af. Uit Indianapolis werd een grote hoeveelheid serum aangevoerd voor injecties tegen tetanus. De ontploffing ontstond in de kelder van de Marting Arms Co., een winkel in sportartikelen. In die kelder lag een voorraad buskruit voor de verkoop aan jagers en dergelijke. De recherche onderzoekt of een lek kende gasbuis de oorzaak van de ont ploffing kan zijn geweest. CAIRO Koning Hoessein van Jor danië is gisteren in zijn land terugge keerd nadat hij zaterdag in de Egypti sche hoofdstad Cairo ruim vier uur lang had gesproken met de Egyptische president Nasser. De Verenigde Staten en Noord-Viët- nam zijn dit weekeinde een stap dich ter gekomen tot de weg die via voorbe reidende besprekingen zou moeten lei den naar beëndiging van de oorlog in Viëtnam. De nieuwe ontwikkelingen van dit weekeinde waren: een langdurig onderhoud tussen president Johnson, die zijn reis naar Honoloeloe (Hawaii) definitief heeft af gelast, en enkele van zijn voornaamste adviseurs, Averell Harriman en gene raal Westmoreland. ene verklaring van Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, dat er naar zijn mening spoedig onderhande lingen zouden beginnen over onvoor waardelijke stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Viëtnam. berichten uit onofficiële bronnen u Hanoi dat Noord-Viëtnam bereid is con tact op te nemen met Amerikaanse af gezanten, waarbij Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, als plaats van samenkomst werd genoemd. een voorstel van Amerika de voor bereidende besprekingen in Genève te houden. een weigering van de Zuidviëtname se president Thieu op korte termijn naar Washington te reizen voor overleg met president Johnson. President Johnson heeft zaterdag en kele uren geconfereerd met generaal William Westmoreland, de commandant van de Amerikaanse troepen in Viët nam over militaire problemen en over kwesties die voortvloeien uit het Noord- viëtnamese aanbod om te onderhande len. Aan de besprekingen nam ook Averell Harriman deel, president Johnsons rei zende ambassadeur, die is aangewezen om de moeilijke onderhandelingen met de Noordviëtnamezen te voeren. Aanvankelijk zou president Johnson dit weekeinde naar Honoloeloe zijn ge vlogen voor overleg over de Viëtname- se' kwestie, maar hij gelastte de reis af na het uitbreken van de onlusten die volgden op de moord op ds. Martin Luther King. Generaal Westmoreland vloog daarop naar Washington. De perschef van het Witte Huis. George Christian, deelde later mee dat de president met generaal Westmore- land ook uitvoerig heeft gesproken over zijn opvolger als commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam. Generaal Westmoreland legt op 1 juli het opperbevel in Viëtnam neer. Hij wordt chef-staf van het Amerikaanse leger: Voorts zei Christian dat de Ame rikaanse regering via een Noordviëtna- mese functionaris in Laos de Noord- viëtnamese regering een boodschap had doen toekomen waarin Genève werd voorgesteld als de plaats waar bespre kingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam zouden kunnen begin nen. In deze boodschap werd onder an dere gezegd dat Averell Harriman zich gereed hield om onmiddellijk contact op te nemen met Noordviëtnamese ver tegenwoordigers. MOSKOU Een kassier van de li staatsbank in Pawlodar in de Sovjet- I russische republiek Kazakstan is ver- |i oordeeld tot een boete van vijftig roe- bel (ruim tweehonderd gulden) omdat - hij met een clandestiene zender een i eigen radioprogramma had verzorga. Hij had daarvoor de golflengte van het plaatselijke radiostation gebruikt. De man bracht voornamelijk zigeu- i- i nermuziek in zijn programma's. De i uitzendingen kondigde hij aan met de H woorden: „Ik ben een idioot, ik ben §f. een idioot. Ik roep de nietsnutten op". i| Ook gaf hij regelmatig sappige vloe- ken ten beste. De kassier voerde als verontschuldiging aan dat er te wei- nig zigeunermuziek in de ether was. (Van onze weerkundige medewerker) TJet is wel een voorjaar met uiter- sten.' Na de uitzonderlijk hoge temperatuur van 29 maart (24 tot 25 graden C.) beleefden we in de afge lopen nacht op een kleinigheid na een recordkou. Het vliegveld Deelen re gistreerde op anderhalve meter hoogte -6 graden C., de vliegbasis Twente -7 graden. Deze waarden krijgen reliëf wanneer men weet dat in De Bilt sedert 1849 nooit een lagere apriltemperatuur dan -6 graden werd gemeten en wel in 1864. Voor deze eeuw geldt als april- minimum -5,5 graden in 1922. Het re cord van Winterswijk is -8,1 graden (in 1905). De lage waarden kwamen tot stand onder een hogedrukgebied dat lang zaam in zuidoostelijke richting over Midden-Engeland beweegt. De invloed van dit maximum in onze omgeving, tot uiting komend in zonneschijn en droogte is niet van erg lange duur. Een storing met buien volgt namelijk over Schotland, in verband waarmee er morgen weer bewolking zal zijn met kans op een bui. De temperatuur kan door deze activiteit nog niet flink stijgen en ook in de komende nacht zal het in Gelderland tot lichte vorst komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1