HET DAGBOEK VAN BLAIBERG Het hart van Phil hield zich zeer goed Voortdurende groei bij Alg. Bank Nederland MIAJORICA fu „Oude Nol" kreeg nieuwe verdediger toegewezen i uuus'ijiiii PARELS-BIJOUX Informateur in België Beurzen in de V.S. gesloten Oe Thant sprak met Luns en Udink EIERKOKER „Eerste 100 jaar transplantatie hersenen nog onmogelijk" Negen doden bij scheepsramp Aardschok in Californië DERTIENDE DEEL VAN HET RELAAS OVER EEN NIEUW LEVEN MET EEN NIEUW HART MANDAAG (vrijdag vie ren we feest. We zijn 32 jaar getrouwd. Vanavond hebben we voor die gele genheid een rustig dinertje en we zullen een champag ne-toost uitbrengen op ons geluk. We houden het wel rustig, geen drukte, geen opwinding. Alleen Phil, mijn broer en zijn vrouw en ik. Ondenkbaar door EILEEN BLAIBERG Winterjas Woorden Favoriete hapje Dos mee aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bij uw winkelier KOKEN VAN VIS IS EEN KUNST MIDDEN-OOSTEN VREDESPALEIS „De vonken zullen eraf vliegenbelooft mr. Simon EERST PRATEN NIET BIJ VOORBAAT HANS VAN Z. Pastoraal concilie RAPPORT OVER GEZAG NA SAAI DEBAT TERUGVERWEZEN Op scherpe toon DINSDAG 9 APRIL 1968 Ik voel me net 'n jong bruidje' Wat een verschil met een jaar ge leden. De 31ste verjaardag van ons huwelijk was toen een van de onge lukkigste dagen in mijn leven. Phil lag al een maand in het ziekenhuis. Hij had een zware hartaanval gehad en de dokters hadden me verteld dat er geen hoop meer was. Wie had er een jaar geleden ooit van harttransplantaties gehoord? Volgens de dokters zou zijn toestand steeds slechter worden tot hij zou sterven. Ik had niet kunnen denken dat we ooit de dag van ons huwelijk nog eens zouden kunnen vieren. En terwijl hij toch doodziek was stuur de Phil me die dag bloemen..- ik heb gehuild als een kind. Maar vandaag is alles anders. Nu hebben we de belofte van een ge zond leven voor Phil en ons huwe lijk heeft zowel een verleden als toekomst. Ik ben zo opgewonden als een pasgetrouwd bruidje. We hebben ca deautjes voor elkaar gekocht en we hebben ze zelfs al uitgewisseld al zouden we eigenlijk hebben moeten wachten tot vanavond. Van Phil kreeg ik een prachtige jas van antilopevel, de mooiste die ik ooit heb gehad. En ik heb hem ook een jas gege ven, een mooie donkergrijze overjas die hij goed zal kunnen gebruiken nu de winter nadert. Phil zou met alle plezier met zijn oude regenjas blijven lopen, maar ik vind dat hij zich wat beter moet kleden nu ie dereen op hem let. Phil gaf me niet alleen een nieu we jas. Ik mag ook de diamant van mijn verlovingsring opnieuw laten zetten. Goed beschouwd ben ik deze week erg spilziek. Heel wat mensen hebben blijk baar begrepen wat deze dag voor ons betekent want we hebben veel gelukwensen gekregen, van vrien den zowel als van vreemden. Giste ren werd er een geweldige fruit mand bezorgd van vrienden in Kaapstad. een toost op ons nieuwe geluk Wanneer ik terugkijk op de 32 jaar die achter ons liggen realiseer ik me dat ons huidige geluk voort komt uit een les die we al in het begin van ons huwelijk hebben ge leerd. En die les is dat een van de twee bereid moet zijn te buigen als er eens woorden zijn gevallen. Als de woordenwisselingen te lang du ren begint het ongeluk. Koppig zijn leidt tot niets. Elk paar heeft wel eens woorden, maar als het goed is gaat dat weer snel voorbij en ver geet men ze. Wat ik jammer vind is dat onze dochter, Jill, er vanavond niet bij kan zijn. Ze komt op 24 april terug uit Israël en zo zal ze in elk geval in mei nog twee feestjes kunnen bij wonen, Phils verjaardag en de mij ne. Wij laten zulke familiegebeurte nissen nooit voorbijgaan zonder ze op een of andere wijze te vieren. Ik hoop dat Phil tegen die tijd sterk genoeg is om in een van onze favoriete restaurants te gaan eten. Phil vindt het heerlijk om zich thuis lekker te ontspannen maar soms krijgt hij er ineens zin in om zich te kleden en buitenshuis te gaan dine ren. Ik ben er ook dol op. Meestal probeer ik hem over te halen om voor het menu iets exo tisch te bestellen en hij belooft me altijd dat hij het zal doen. Maar Phil is oerconservatief en niet alleen als het om kleding gaat. Het eindigt er dan ook meestal mee dat hij weer dezelfde vertrouwde dingen bestelt: gebraden rundvlees of kip. Phil heeft een brief ontvangen van een jongeman die in het ziekenhuis Groote Schuur ligt en dat deed hem veel ple zier. De jongeman heeft drie nieuwe hartkleppen gekregen. Het is een ze kere Horacio Mesquita uit Portugees Mozambique die naar Kaapstad kwam, nadat hij had gehoord van de harttransplantaties die hier zijn uitge voerd. Hij was doodziek. Toen Phil van de operatie hoorde stuurde hij de patiënt onmiddellijk een telegram. De Mesquita stuurde kort daarop een briefje terug dat hij het goed maakte en dat het hem genoegen deed te horen dat Phil het ook zo goed maakte. Een beetje ziekenhuis-vriend schap. Phil voelt zich inderdaad goed en het is aan hem te zien. Zijn benen worden elke dag sterker en het herfst zonnetje heeft hem al lekker bruin ge brand. De herfst is prachtig in de Kaapprovincie, zonnig en licht en vooral niet te heet. Phil heeft dan ook genoten van de paar autotochtjes die we hebben gemaakt. Ik hoop dat we binnenkort de gele genheid krijgen om er eens wat meer op uit te trekken, om eens met volle teugen frisse lucht in te ademen en om de afgevallen bladeren te horen ritselen onder je voeten wanneer je door het bos loopt. Vóór Phil ziek werd maakten we bijna elk weekeinde een uitstapje. Vaak gingen we picknicken. Dat deden we liever dan thuisblijven. Maar we moeten geduld hebben, dat komt allemaal wel weer. Phil gaat tenslotte prima vooruit en hij is zelf ook erg tevreden over de gang van za ken. Deze week is hij naar het zieken huis geweest voor een zogenaamde to- lerantieproef, daarbij beproefden de dokters de reactie van zijn lichaam op inspanning. Phil vertelde me later hoe dat allemaal ging. Hij moest op een soort hometrainer gaan zitten en zes minuten lang fietsen. De weerstand van de pedalen werd gaandeweg verhoogd en bij elke ver hoging werd de reactie van zijn hart opgenomen. Zij namen ook ademproe- ven. De doktors waren bijzonder tevreden over Phils prestaties. Een van de zus ters vertelde hem dat zij niet in staat geweest zou zijn zo op de pedalen te gaan staan ah hij. Alles bij elkaar duurden die proeven meer dan een uur. De dag dat hij die proeven moest gaan afleggen stond hij 's morgens moe op en daarom leek het me beter dat hij de rest van de dag maar zou rusten. Maar daar wilde hij natuurlijk niets van weten. Hij had nu eenmaal beloofd dat hij die proeven zou gaan doen en hij stond erop zijn belofte na te komen. Hij gaat ervan uit dat hij zijn uiterste best moet doen om de dokters alle medewerking te verlenen. Achteraf voelde hij zich een heel stuk beter en volgens hem hadden die oefeningen hem veel goed gedaan. Ge durende de oefeningen had hij niets ge merkt aan zijn hart en hij voelde het zelfs niet kloppen zoals dat bij de meeste mensen toch het geval is wan neer ze zich inspannen. Wel voelde hij wat in zijn benen, vooral in zijn kuiten en die moeten dan ook nog wel wat sterker worden. Zijn benen zijn niet zo krachtig als ze feitelijk zouden moeten zijn. Overigens vond Phil het wel leuk om weer eens in het ziekenhuis te zijn, ook al omdat hij er drie artsen ont moette twee uit Australië en een uit Spanje die hem ook onderzochten. Hij trekt er zich inmiddels helemaal niets meer van aan dat hij altijd en overal in het middelpunt van belang stelling staat. Hij heeft zich helemaal bij het unieke van de situatie neerge legd. We zijn er eigenlijk allebei al aan gewend en het irrteert mij nu even min dat de mensen op straat naar me wijzen. Soms vragen de mensen ons om eens buiten op het trottoir te komen zodat ze ons van nabij kunnen bekij ken. Dan kunnen ze hun vrienden ver tellen dat ze dr. Blaiberg hebben ge zien en zelfs dat ze hem hebben ge sproken. Gisteren kregen we een tele foontje van een wildvreemde mevrouw uit Montreal, Canada. Zij belde alleen maar eens op om ons te horen praten. Maar goed, ik zei al we geven er niet meer om. Tenslotte zijn harttrans plantaties een interessante aangelegen heid en de meeste nieuwsgierigen zijn erg vriendelijk en beleefd. Het was trouwens zo dat Phil het wel opwin dend vond om met die Canadese vrouw te praten. Het telefoontje moet haar een geldt hebben gekost. Inmiddels is ons leven wel radicaal veranderd. Niet voor wat betreft ons gezamenlijk leven maar wel voor zo ver het gaat om de dingen die we doen. Wanneer iemand ons een paar maanden geleden zou hebben verteld dat Phil en ik nog eens stukjes in de krant zouden schrijven zouden we hem hartelijk hebben uitgelachen. En nu is Phil werkelijk een auteur. Ik geloof niet dat ik overdrijf als ik zeg dat het hem goed doet. Het houdt hem bezig en soms hoor ik hem in zichzelf lachen wanneer hij bezig is een of andere gebeurtenis op te schrijven. We houden beiden van le zen en ik vind het erg amusant en op windend dat er straks een boek zal zijn dat is geschreven door Philip Blaiberg. Het is nu vier maanden geleden dat Phil werd geopereerd. Sinds die tijd denken we altijd in termen als voor-de- operatie en na-de-operatie. Maar al heeft hij dan ook een nieuw hart hij is nog steeds dezelfde Phil met wie ik 32 jaar geleden trouwde. ADVERTENTIE Hf' 1* 111:1II«VW iPnE Sri5tr AMSTERDAM - De Algemene Bank Nederland nv heeft zich, blijkens het verslag, in 1967 mogen verheugen in een voortdurende groei, welke mede tot uitdrukking is gekomen in een ster ke stgging van het geconsolideerde balanstotaal van f 7605 min tot f 8701 min. Deze groei is ten dele daaraan te danken dat voor het eerst in de gecon solideerde balans volledig zijn ver werkt de Banque Jordaan, de Indus- trieele Disconto Mij en de Nationale ADVERTENTIE BRUSSEL Koning Boudewjjn heeft graaf d'Alcantera, minister van Mid denstandszaken in de afgetreden rege ringVanden Boeynants met in infor matieopdracht belast. Graaf d'Alcantera, die de christelijke volkspartij van het arrondissement Gent vertegenwoordigt, kreeg tot taak verslag uit te brengen over een rege ringsprogramma dat een regeling in houdt van de institutionele problemen. Daarmee worden bedoeld de Vlaams- Waalse vraagstukken en het probleem Brussel met zijn gemengde bevolking. Daarboven zal de informateur de Koning ook verslag moeten uitbrengen over de economische en financiële pro blemen en aanwijzingen moeten ver schaffen over de regeringsformule die bij uitvoering van deze dubbele taak past. NEW YORK Ter nagedachtenis van dr .Martin Luther King zullen in de Verenigde Staten heden 9 april veel beurzen en markten gesloten blijven, o.a. de New York Stock Exchange, de American Stock Exchange en de goe derenmarkten in New York, Chicago, Minneapolis en Kansas City. In de staat New York zullen ook de banken en de overheidskantoren gesloten blijven. Crcdietbank, alsmede aan de gewijzig de waardering van de post gebouwen. Ook zonder deze bijzondere factoren echter blijkt sprake te zijn van een be vredigende groei, waartoe meer dan in vorige jaren het zuiver binnenlandse bedrijf heeft bijgedragen. Vooral de spaargelden hebben een zeer sterke vooruitgang vertoond en wel van f 887 tot f 1145 min. Zoals gemeld wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 14 tot 15 pet. De directie is hiertoe overgegaan we gens -de bevredigende uitkomsten van de buitenlandse kantoren en van de met haar geaffilieerde banken in het buitenland. Verwacht wordt dat het verhoogde dividendpercentage kan ge handhaafd worden, ook over het tot ca f 174 min verhoogde kapitaal. Hierbij is er rekening mee gehouden dat na de conversie van de converteerbare obli gaties het kapitaal zal kunnen stijgen tot f 195 min. De directie is niet pessimistisch over de vooruitzichten voor 1968. Zij zal haar aandacht in hoge mate concen treren op de opvoering van de efficien cy en zal ernaar streven het jaar kos- tenbepalend door te komen. De bank is bezig met een efficiency- onderzoek, waarbij men employees het gehele bedrijf laat doorlopen. De voor lopige resultaten hiervan zijn bevredi gend. Het ligt in de bedoeling het dienstenpakket van de bank in de ko mende jaren verder uit te breiden zon der dat meer personeel behoeft te wor den aangetrokken. Een belangrijk feit was uiteraard de fusie van de ABN met de Hollandsche Bank-Unie. De balanstelling van beide instellingen tezamen bedraagt meer dan tien miljard gld nl. f 10.285 min per ultimo februari 1968. De totale ba ten zijn met bijna f 40 min toegeno men tot f 284 min. De gunstige ont wikkeling van de rentebaten geeft, vol gens het verslag, reden tot tevreden heid. De stijging van de provisie-in komsten en van de baten uit het ef fectenbedrijf is echter gering. De kos tenstijging van het binnenlandse be drijf was hoog zodat een scherpe be waking van de kostenontwikkeling ge boden blijft. De Algemene Bank Nederland is i blijkens het jaarverslag bezig met de doorlichting van de „hypotheekbank van de Algemene Bank Nederland". Het kapitaal van f 10 min is al voor tien pet volgestort. De aan particulie ren te verstrekken hypothecaire lenin gen zijn bedoeld voor de financiering van het eigen woningbezit Voorlopig ligt het niet in de bedoeling pandbrie ven te gaan uitgeven. Hiermee gaat de bank zich dus ook op neventerreinen begeven. ADVERTENTIE Vis blijft het sappigst wanneer1 het water juist niet kookt! Breng liter water, waarin 1 wat azijn of citroensap met wat zout, stukje wortel, ui, peterselie, selderij en laurier blad, aan de kook. Leg de vis j kg vismoten of i kg filets) er in, temper het vuur en laat de vis zachtjes gaar broeien gedurende 5 10 minuten totdat het visvlees ondoor schijnend is. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bil het Proauktschap voor Vis en Vlsprodukten. Wa3senaarseweg 20, Den Haag. DEN HAAG Oe Thanl, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gistermiddag in de Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof met minister Luns (Buitenlandse Zaken) pn minister Udink (Ontwikkelingshulp) van gedach ten gewisseld over internationale pro blemen. De besprekingen duurden drie uur. De heer Thant vertrekt vanmiddag van het vliegveld Ypenburg naar Brus sel. Hoofdschotel van de gedachtenwisse- ling was de kwestie Viëtnam, zo ver luidt in Den Haag. Minister Luns heeft de secretaris-generaal de resultaten meegedeeld van de Nederlandse polsin gen bij Oost- en Westeuropese landen naar de bereidheid mee te doen aan een internationale vredespoging, uitgaande van Nederland. Een ander belangrijk punt was de toestand in het Midden-Oosten, die nog steeds gevaarlijk is. De bevindingen van minister Luns tijdens het recente bezoek van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban aan ons land zijn daarbij aan de orde gekomen. Derde punt vormden de conclusies van minister Udink na de tweede we reldhandelsconferentie (UNCTAD) in New Delhi. Oe Thant zwaaide zondag bij zijn aankomst Nederland alle lof toe voor zijn houding op de conferentie. Aangenomen wordt dat ook de volks raadpleging in West-Irian, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, ter sprake is gekomen. De secretaris-generaal heeft onlangs de Boliviaanse diplomaat Fernando Ortiz-Sanz als ztfn speicale vertegenwoordiger voor de voorberei ding van de volksraadpleging aangewe zen. Vanochtend bracht de secretaris-ge neraal een bezoek aan het Vredespaleis. Daarvan zou gebruik zijn gemaakt om te praten over de nieuwbouw voor het internationale gerechtshof, dat nu in het Vredespaleis is gehuisvest als gast van de Carnegie-stichting. Geruime tijd geleden heeft Nederland een aanbod voor financiële deelneming in de nieuwbouw gedaan. De Verenigde Naties zouden de rest moeten betalen. De besprekingen zijn echter nog niet ver gevorderd. Het wachten is op een duidelijk inzicht in de eisen die aan de nieuwbouw moeten worden gesteld. ADVERTENTIE Ei, ei! Automatische eierkoker met maatbeker voor de juiste hoeveelheid water. Kookt één, twee, drie, vier, ja zelfs vijf eieren tegelijk. Hard of zacht. Inschakeling door druk op de rode knop. Uitschakeling door thermostaat. f49&) BREEZAND Op een door knipper lichten beveiligde spoorwegovergang in Breezand bij Anna Paulowna is gister middag de 53-jarige C. Tiebie met zijn auto door een trein gegrepen. De man was op slag dood. UTRECHT De Utrechtse strafpleiter mr. B. F. J. Simon Is door de president van de Utrechtse rechtbank toegevoegd als verdediger van Oude Nol. Eerder had mr. G. A. van Straten zich teruggetrokken wegens een meningsverschil met Oude Nol over de manier waarop de verdediging zou worden gevoerd. Oude Nol wordt ervan verdacht, dat h(j Hans van Z. tot twee roofmoorden heeft aangezet. Mr. Simon „Ik sta aan de ver keerde kant van de zestig, maar ik zie er nog vief genoeg uit. Kom maar op de zitting kijken, dan vliegen de vonken eraf" kent Oude Nol. In 1935 of 1936 heeft hij hem al eens ver dedigd. „Het ging toen om een heling en een diefstal", weet hij zich te herinneren. „Bij Oude Nol ging het altijd om der gelijke zaken. Daarom kan ik mij niet voorstellen dat hij heeft gedaan waar van hij wordt verdacht. Maar ja, ik kan over de zaak zelf nog niet veel zeggen. Zaterdag kan ik voor het eerst met Oude Nol praten. Het kan nog best dat hij helemaal geen verdediger wil hebben. De president van de recht bank is verplicht een verdediger aan te wijzen. Dat heeft hij gedaan." Mr. Simon geldt in Utrecht als een ervaren strafpleiter. Vorige week ver dedigde hij nog de Spanjaard Rafaello R. Q., die bij de opzienbarende politie- overval op handelaars in verdovende middelen in Bilthoven werd overmees terd. In deze zaak doet de Utrechtse rechtbank vandaag uitspraak. Ook al voor de oorlog leverden de pleidooien van mr. Simon stof op voor hele krantekolommen. Zijn grootste zaak voor de oorlog was de verdediging van de man die ervan was beschuldigd een politieman in Waddinxveen te heb ben vermoord. Na het vonnis van twaalf jaar gevangenisstaf tekende mr. Simon voor hem cassatie aan. Het gerechtshof in Amsterdam besteedde zeven dagen aan de behandeling van die zaak. De man werd toen vrijgesproken van moord en veroordeeld tot twee jaar wegens po ging tot zware mishandeling. „Ziet u de zaak van Oude Nol als een mooie taak voor een verdediger?", vroegen wij mr. Simon. Hij antwoord de zonder aarzeling: „Zeker, ik heb zijn zaak liever dan die van Hans van Z. Er zijn nauwelijks woorden te vin den voor wat die man heeft bekend. Het leek wel of hij over een nood- slachting sprak". Maar ja, in die zaak zal ik tegen over een bevriende confrère komen te staan, mr. Van Ravenzwaay, die heeft de zaak Van Z. toegewezen ge kregen. Wij zijn heel goede vrienden en als Oude Nol wil dat ik hem verde dig dan zullen mr. Van Ravenzwaay en ik straks lijnrecht tegenover elkaar staan. Dat zal dan de eerste keer van ons leven zijn. Oude Nol is een door ouderdom ge bogen en kreupele vent, die zich met een stokje voortbeweegt. Als je na gaat dat hij in een soort spelonk woon de, waar die jonge vent, die door hem zou worden gechanteerd, hem met ge mak de hersens had kunnen inslaan. Als dat zou zijn gebeurd zou men heb ben gezegd: Oude Nol is vermoord en niemand zou er een traan om hebben gelaten". „Oude Nol is te zeer belast met zijn verleden, maar daarom is hij nog niet bij voorbaat schuldig. Hij verkeert, om zo te zeggen, in de voordelige posi tie dat hij met zijn armen over elkaar tegen de officier van justitie kan zeg gen: bewijs het mij maar". „Nee, de zaak schrikt mij niet af", zei mr. Simon, „maar het haingt hele maal van Oude Nol af, o| ik hem zal bijstaan. Zaterdag kan ik in alle rust met hem praten en daarna weten wij meer". Mr. Simon heeft ook elf jaar lang in Toronto de advocatuur uitgeoefend. „Tijdens de oorlog heb ik twee jaar bij de Duitsers in gevangenschap door gebracht". Toen in 1953 het geduvel met die muur in Berlijn begon kreeg ik de schrik weer te pakken. Ik heb toen alles achtergelaten en ben Kals over kop naar Canada gegaan. In 1964 ben ik teruggekomen. Ja, ik werk nu weer vier jaar als advocaat in Utrecht. Hans van Z., is intussen naar de marechausseekazerne in Soesterberg overgebracht. De eenzame opsluiting daar is een technische maatregel, zo zei men ons bij de Utrechtse politie. Voor het verdere onderzoek naar mo gelijk nog meer berovingen en moor den mag hij niet meer in contact ko men met andere Utrechtse gedetineer den in het huis van bewaring. Ondertussen is de Utrechtse recher- AMSTERDAM De eerstvolgende honderd jaar zullen hersentransplanta- ties onmogelijk z(jn. Dit heeft gisteroch tend prof. dr. G. P. M. Horsten, physio- loog aan de universiteit van Nijmegen, verklaard in Amsterdam. H(j zei dit tij dens de toelichting op een symposium over orgaantransplantaties, dat op 6, 7 en 8 juni in Amsterdam zal worden ge houden ter opluistering van de officiële opening van het Amsterdamse St. Lucas ziekenhuis op 8 juni. Bewezen is dat het ruggemerg geen aangroeimogelijkheid heeft, aldus de hoogleraar. „Een wereld-topconferentie over or gaantransplantaties", zo noemde de geneesheer-directeur van het nieuwe ziekenhuis, dr. J. C. M. Hattinga-Ver- schuure, het symposium waaraan zes tien van de meest vooraanstaande ge leerden zullen deelnemen. Onder hen zijn prof. dr. C. Barnard, beroemd geworden door de harttrans plantaties in Kaapstad, prof. dr. J. D. Hardy, hoogleraar in de chirurgie, die de eerste harttransplantatie bij een aap en de eerste longtransplantatie bij een mens verrichtte, en prof. dr. M. Hume, die al meer dan honderdvijftig nier transplantaties bij mensen uitvoerde. che bezig met het afronden van de drie moordzaken die Hans van Z. heeft be kend. Het dossier van de moorden, op zijn vriendin Coby van der Voort in Amsterdam, de Utrechtse winkelier J. J. Donse en de landbouwer Reijer de Bruin in Heeswijk bij Montfoort, zal binnenkort bij de justitie worden inge leverd. WICK Negen opvarenden van de Griekse vrachtvaarder Manina zijn gis teren omgekomen nadat hun schip bij de Orkney Eilanden ten noorden van Schotland op de rotsen was gelopen. Het schip strandde gisterochtend vroeg. Na korte tijd maakte het water en werd gezegd dat de opvarenden van boord gingen. Een uitgebreide speur tocht van schepen en vliegtuigen had slechts tot resultaat dat vijf van de veertien opvarenden werden gered. LOS ANGELES Een aardschok, krachtig genoeg om grote gebouwen op hun fundamenten te doen wankelen heeft maandagavond Los Angeles en San Diego getroffen. NOORDWIJKERHOUT Een ver nietigend oordeel is gisteren uitgespro ken over het nieuwe rapport „Gezag en gezagsopvatting in de rooms-katho- lieke kerk" dat gisteren in de tweed® voltallige vergadering van het pasto raal concilie in Noordwijkerhout in be handeling is gekomen. Het oorspronke lijke rapport over het gezag, samen gesteld door de Commissie-Loeff, was in januari al van de tafel geveegd. Gis termiddag laat viel de beslissing die zich om tien uur in de ochtend al af tekende: terugverwijzing naar de cen trale commissie. Er zal een nieuw rap port moeten komen. Alle sprekers die gistermorgen aan het woord kwamen en dat waren er nogal wat, al had niet iedereen iets te zeggen spraken een negatief oor deel uit. Prof. Groot, voorzitter van de oecu menische commissie van het concilie: „Volkomen ondoorzichtig, een duidelij ke vorm van onduidelijkheid". Prof. Bronkhorst, gedelegeerde na mens de Nederlandse HerHvormde kerk: „Bijzonder teleurstellend er is geen verschil met de statuten van voetbal clubs". Prof. Van Holk (Remonstrantse Broederschap): „Te algemeen, te mat, te onduidelijk, te organisatorisch, on voldoende bezield". Prof. Tans (Delegatie bisdom Gro ningen): „Bloedeloze samenvatting van op- en aanmerkingen, gemaakt tijdens de eerste voltallige vergadering van het pastoraal concilie in januari". Toen zich een uur lang een onafge broken stroom kritiek over het rap port had uitgestort, stapte tenslotte een lid van de Commissie-Loeff naar de microfoon en zei duidelijk geïrriteerd: „Wij hebben alleen maar de opdracht uitgevoerd die de vergadering ons in januari gegeven heeft. Het rapport geeft niet onze mening weer, maar het standpunt van het concilie zoals dit uit de stukken van januari naar voren is gekomen. De concilieleden hebben nu kennelijk een andere mening dan de vorige keer". De voorzitter van de commissie mr. Th. J. C. Verduin 1kwam er later op scherpe toon op terug. Hij toonde zich gegriefd door de ontvangst die het rapport ten deel was gevallen. Hij laakte vooral de laatdunkende wij ze waarop er over was gesproken. („Het maaksel"). Hij vond het vooral merkwaardig dat de oecumenische com missie, die zich de vorige maal scherp tegen het rapport van de Commissie- Loeff had gekeerd, nu dit rapport terug verlangde. Laat in de middag sneuvelde tenslot te na een oeverloos, saai en vooral onnodig debat het nieuwe rapport over het gezag. Blijft de vraag hoe het mogelijk is dat een rapport, samengesteld uit op en aanmerkingen die tijdens de vorige vergadering zijn gemaakt, zo vernieti gend werd onthaald. Het antwoord legt duidelijk de zwakte van dit concilie bloot. Iedereen krijgt de kans op- en aanmerkingen te maken, maar nie mand weet in hoeverre deze opmer kingen de mening van de vergadering weergeven. Zo kon het gebeuren dat een nieuw rapport werd samengesteld over het gezag, inclusief de aanmerkingen van mensen die alleen maar namens zich zelf praten, zonder dat de vergadering daar in positieve of negatieve zin op reageerde. Gisteren bleek opnieuw dat de onder linge discussie op de vergadering het zwakke punt is. Deken Joosten uit Limburg, lid van de conservatieve- Rooms-katholieke Cónfrontatiegroep, hield een betoog waarin een sterk heim wee doorklonk naar het Rijke Roomse leven van weleer. Hij laakte de kritiek die op de Heilige Vader, de paus, werd uitgeoefend, en vond het betreurens waardig dat in het rapport niets over het pauselijk gezag werd gezegd. Uit het ontbreken van applaus viel af te leiden dat er geen algemene waardering was voor de woorden van de deken, maar aanvankelijk reageer de niemand. Pas veel later ondernam prof. Tans uit Groningen een poging de deken van repliek te dienen. Daar bleef het bij.

De Vallei | 1968 | | pagina 11