HUISKES NIET NAAR ZWEDEN Weinig lof voor Oranje Nationale zwemploeg is slechts zeven dagen thuis Lubbers, Nicolaas en Van Ispelen enige kanshebbers voor Mexico Geen tweede ploeg naar Tour de France Clark, de vliegende Schot, had wonderbaarlijke bliksemcarrière Sport in het kort Groningen wil GVAV kwart miljoen lenen Agnes Geene in finale verslagen Cambuur kreeg boete Onderzoek naar dood Jim Clark afgesloten Opnieuw nederlaag voor damesteam „VOOR MIJ IS DE TOPSPORT AFGESCHREVEN" Niet alleen leider Niet zo ver Achter mijn ideeën NA NATIONALE TITELSTRIJD Negende titel K.O.-specialist Té sterk Picchi speelde vijf kwartier met liesbreuk Weer geen beslissing bij Liverpool-West Bromwich Teleurgesteld Begrip Go Ahead won in Engeland Eén ploeg Te gemakkelijk Mysterie De jongste Record Paauwe trainer VVV Belgische pers: Volleybal DINSDAG 9 APRIL 1968 UTRECHT Anton Huiskes heeft na rijp beraad de knoop doorgehakt. Hij gaat niet naar Zweden om trainer-coach van de Zweedse schaatsploeg te wor den. Na' afloop van het aangeboden vierjarig contract kon men hem in Zwe den niet de garantie geven die Huiskes voor zich en zijn gezin wenste en hij kon daar ook niet die volmachten krijgen waarop Huiskes staat om zijn werk goed te kunnen doen. De recreatieve sector, waarin Huis kes als directeur van de Dienst Spel en Sport van de Nederlandse Katholieke Jeugdraad werkzaam blijft, geeft hem meer kans om zijn activiteiten te ont plooien dan welke sportbond in Neder land maar ook in Zweden dan ook. „Voor mij is de topsport afgeschreven, ók als ik in de naaste toekomst daar voor door wie ook zou worden ge vraagd." Vier winters achtereen heeft Huiskes zijn werk bij de Katholieke Jeugdraad enkele maanden afgebroken om eerst de Nederlandse en het afgelopen sei zoen de Zweedse schaatsers te leiden. Het bestuur van de Katholieke Jeugd raad bracht dit offer in het belang van de topsport maar voor het eigen werk was het een groot nadeel. Daarom moest Huiskes nu kiezen voor topsport of recreatie en hij koos het laatste. Het afgelopen weekeinde had hij een onderhoud op de Zweedse ambassade, telefoneerde met de voorzitter van de Zweedse technische commissie en wist het toen: hij zou in Utrecht blijven. „Ik heb hier een goede baan met werk waar ik zin in heb. De Zweden konden me niet garanderen dat ik een gelijk waardige baan zou kunnen krijgen als die ik nu in Nederland heb." Hoewel in mindere mate dan in Ne derland, ook in Zweden was men het er nog niet geheel over eens wat de taak van Huiskes eigenlijk zou moeten zijn. „Ik wil niet alleen de leider land, zoals Georg Kessler dat heeft van de toprijders zijn maar ik wil het hele jaar de supervisie hebben over de opbouw van de hele schaatssport in dat land. zoals Georg Kessler dat heeft bij de KNVB. Je hebt jongens als Kees en Ard, je hebt de top nodig voor de reclame van die sport". Het trainer-coachschap van hem is evenwel slechts een onderdeel. „Ik zou de hele vorming van de schaatssport willen leiden en ook in Zweden is niet iedereen ervan overtuigd dat dit alle maal nodig is." Is Huiskes helemaal voor de schaats sport verloren? „Natuurlijk wil ik mijn kennis verder uitdragen wanneer dit in het kader van mijn huidige werkkring past." Geen bijbaantjes echter voor Huiskes in de schaatssport zoals trainer van 'n kleine groep of van een club. „Als ik zo'n baantje aanneem zou ik het toch BRUSSEL De Belgische pers was gisteren eensgezind in de vast stelling, dat België zondag in Am sterdam verdiend gewonnen heeft van Nederland. Het Laatste Nieuws brengt zfjn verslag onder de kop: De Rode Dui vels wonnen van een matte tegen stander, die voor de rust gelijkwaar dig was, doch daarna volledig onder ging. De Gazet van Antwerpen spreekt van een verdiende zege van België in een sfeerloze en zwakke wedstrijd. Ook de Standaard vond het een „stijlloze match". De Nieuwe Gids betreurde, dat er de gehele wedstrijd geen sfeer als in vroeger dagen ontstond. „Zelfs het Wilhelmus, dat vroeger door duizen den kelen weergalmde, werd slechts sporadisch meegezongen", aldus dit blad. De Libre Belgique spreekt van een test zonder conclusies. De Volksgazet meende, dat de Rode Duivels in Li bero-opstelling voor een aangename verrassing zorgden, doch dat dit me de 't gevolg was van een schrijnend gebrek aan offensieve inspiratie van Nederland. De eveneens socialistische Le Peuple stelt dan ook, dat de nieu we methode van de Rode Duivels herzien moet worden als de ploeg te genover een sterke tegenstander zal komen te staan. GRONINGEN Het college van B. en W. van Groningen heeft de raad voorgesteld garant te staan voor een lening van f 250.000 waarmee de stich ting betaald voetbal GVAV haar liquidi teit wil vergroten. Men acht het betaal de voetbal van grote betekenis voor het leefklimaat van het noorden. Het is de gemeente niet mogelijk op korte termijn een lening aan de stich ting te verstrekken, maar B. en W. zijn' van mening dat men de betaling van rente en aflossing kan garanderen, wanneer de stichting een onderhandse langlopende lening van ongeveer f 250.000 aangaat. De voorwaarden van de lening mo gen echter niet zwaarder zijn dan de voorwaarden, die de Bank voor Ne- derlandsche gemeenten in Den Haag stelt bij het verstrekken van een on derhandse geldlening aan de gemeen ten. PARIJS De Nederlandse badmin- tonkampioene Agnes Geene heeft in de finale van de open Franse kampioen schappen in Parijs met 11-2, 11-0 verlo ren van de Zweedse Eva Twedberg. In het gemengd dubbelspel wonnen Lili ter Metz en Herman Leidemeyer de titel door een overwinning van 5-15, 16-14, 15-10 op het paar Julie Charles (GB)/ Klaus Winter (W-Dld). De overige finale uitslagen waren: Heren-enkelspel: Sture Johnson (Zwe- den-Kin Tat Lee (Singapore) 15-12, 15-3. Herendubbelspel: Losch/Kucki (W-Dld.» Sture en Kurt Johnson (Zweden) 6-15, 15-3, 15-2. Damesdubbelspel: Eva Twed- berg/Karin Dittberger (Zweden/W-Dld) Gerda Schumacher/Lore Hawig (W-Dld) 15-11, 15-11. te intensief willen doen. Het werk voor de Jeugdraad is dikwijls in de avond uren en tijdens het weekeinde. Ik zou er eenvoudig de tijd niet voor hebben om het goed te doen." Huiskes gelooft niet. dat men in ons land iemand gaat aanstellen die een jaar-functie als technisch leider van de Schaatsbond krijgt. „We zijn in Neder land nog niet zo ver. Een trainer-coach is echter méér dan een man met een schaatspetje op die langs de baan zijn vingers omhoog of omlaag steekt. Zo kent de grote massa mij en ik wil van die image af. Het leiden van een schaatsploeg is geen hobby zoals voor bestuursleden of voor sommige advi seurs en ook geen bijbaan maar een vak waarvoor men moet zijn opgeleid." Daarom is Huiskes van mening, dat niet elke oud-schaatsenrijder ook al is het een „grote" geweest voor deze taak geschikt is. „Je moet met je adviseurs op niveau kunnen praten en weten, waarover ze het hebben. Dan moet jij echter de beslissing mogen nemen omdat jij het geheel kunt overzien. Wanneer door ge brek aan opleiding het niveau er bij de trainer-coach niet is dan hebben de ad viseurs het in feite voor het zeggen en dat is fout. In mijn huidige werkkring staat men meer achter mijn ideeën dan bij een sportbond mogelijk is omdat men zeker is ons land sport nog steeds niet als een cultuurbestanddeel ziet. Op het recrea tieve deel van sport en spel ligt een groot werkterrein open en ik ga daar keihard voor werken." SCHIPHOL Na een reis van v(jf en een halve week door Oost-Europa en Frankrjjk is de nationale zwemploeg weer op eigen honk teruggekeerd. Voor enkele dagen slechts, want by aankomst op Schiphol kondigde coach Rob Kerk hoven aan, dat de zeslandenwedstryd van Stockholm op 20 en 21 april a.s. zal worden voorafgegaan door een trainingskamp, dat direct na Pasen in Den Bosch begint. De zeslandenwedstrijd was de direc te aanleiding voor Kerkhoven om deze meest omvattende zwemtrip uit de ge schiedenis van de KNZB te organise ren. Daar wil hij onder de ogen van NOC-officials de kern van de Olympische zwemploeg kiezen. Het succes van deze opzet blijkt al uit het feit dat de achttien zwemsters en zwemmers voor Stockholm geheel zul len worden gekozen uit de twintig, die op reis gingen. De in Nederland ach tergebleven kandidaten kunnen zich Schaatscoach Anton Huiskes (links), deelde gisteren mee dat hij zich uit topsport terugtrekt. Voor de radio zette hij zijn standpunt uiteen. ROTTERDAM Hoewel het toernooi om de nationale bokstitels dit jaar op een aanmerkelijk hoger peil stond dan in het verleden, heeft de Nederlandse boksbond toch maar een beperkt aantal amateurs, dat in een Olympisch toernooi enige kansen heeft. Alleen zwaargewicht Rudi Lubbers, die tegen de snel naar voren gekomen Nicolaas imponeerde door zyn techniek en inzicht en de Haar lemse middengewicht Jan van Ispelen zyn tit nu toe serieuze kanshebbers. Ve dergewicht Jan Huppen, in het verleden een vaste keus, maar altyd falend in grote toernooien, deed het nu weliswaar niet slecht, maar het flitsende, dat zyn boksen anders zo kenmerkt, ontbrak toch te veel om een selectie te rechtvaar digen. Datzelfde geldt voor veteraan Herman Schregardus. De 35-jarige Amsterdam mer, die zyn carrière in Mexico zou willen besluiten, behaalde weliswaar zyn negende nationale titel, maar alleen met een eindstoot komt men er in een Olym pisch toernooi toch niet. Pierre Doorenbosch prolongeerde te gen de jonge Amsterdammer Dirk Vos zijn titel in het lichtgewicht. De Bos schenaar moest, integenstelling tot vo rig jaar toen hij De Vos in de tweede ronde knock out sloeg, nu de volle drie ronden boksen. De Vos, technisch be gaafd, was duidelijk bevreesd voor de gevaarlijke linkse van zijn rechts voor staande tegenstander, want hij nam al snel zijn toevlucht tot afklemmen, het geen hem op enkele vermaningen van scheidsrechter Bril kwam te staan. In de laatste ronde kreeg Doorenbosch, die in de eerste ronden toch wel wat meer had gescoord, de kans op een eindstoot. Hij nam razendsnel de aan val van De Vos over en haalde de Am sterdammer met een linkse op de kaak neer. Hij probeerde daarna het ge vecht af te maken, maar De Vos haalde toch de laatste gong. De 35-jarige Herman Schregardus be gon tegen de veelbelovende Jacques van den Dolder imponerend. Al met zijn eerste stoot, een rechtse hoek, haalde hij de Enschedeër naar het canvas. Van den Dolder herstelde zich snel en slaagde er door zijn grotere lengte in Schregardus op afstand te houden. In de tweede ronde leek de blonde Twen tenaar even het initiatief te pakken. Schregardus bleef echter bijzonder ge vaarlijk met z'n zware stoten en halver wege de ronde moest Van den Dolder na een ruime rechtse hoek op de kaak op nieuw neer. Ook deze treffer was ech ter niet zuiver genoeg, want Van den Dolder was vrijwel direct weer op de been. Hoewel hij knap tegenstand bood, scoorde de Enschedeër toch te weinig om enig voordeel te krijgen. Voor vete raan Schregardus was het de negende nationale titel. De lichtwelters Schulte en Van de Bergh boksten een rommelige partij waarin de grotere conditie en het onop houdelijke aanvallen van Schulte de doorslag gaven. Pas in de slotronde kwam de technisch bekwamere Van de Bergh even terug. Hij plaatste enkele goede links-rechtse combinaties, maar dat was onvoldoende om Schulte van zijn eerste kampioenschap af te houden Jan Huppen, vorig jaar bantamkam- pioen na een prestatiepartij tegen een Duitse tegenstander, moest ook nu zijn kunnen tonen tegen een buitenlander voor hij zich titelhouder in het vederge wicht mocht noemen. De felle Amster dammer, die toch duidelijk het flitsende van enkele jaren terug mist, bokste te gen de Belg Lelieur een technisch knap pe partij, waarin pas tegen het slot even iets van zijn oude klasse terug kwam. Aan zijn puntenzege bestond evenwel geen twijfel. Jan van Ispelen kreeg voor de twee de maal in nauwelijks een week een ko- specialist tegenover zich. De Haarlem mer, die vorige week woensdag in Zwolle de Amsterdammer Baars in een sublieme partij de weg naar de eind strijd versperde, was met zijn gave techniek ook te sterk voor Nico Alosery. Deze wist dat zijn enige kans in een k.o. lag. Hij zocht deze vanaf de eerste gongslag. Van Ispelen bepaalde zich er in de openingsronde toe zijn tegenstan der met zijn linkse stopstoot van zich af te houden. In de tweede ronde bracht de titelhouder ook zijn combinaties in de strijd en toen werd de achterstand op punten van Alosery steeds groter. In de slotronde had de Amsterdammer he lemaal niets meer in te brengen. Van Ispelen „prikte" keer op keer zijn link se door de verdediging en kwam dan di rect na met zuivere combinaties op hoofd en lichaam. Een Van Ispelen in deze vorm kan de NBB met een gerust hart voordragen voor Mexico. Rudi Lubbers was voor Rop Nicolaas, die dit seizoen van de C-klasse doorliep naar de nationale top, te sterk. Nico laas, die maandag zijn 23e verjaardag vierde, legde pas in de tweede ronde iets van zijn scroom af en kwam toen enkele malen door met goede treffers. De uiterst geconcertreerd boksende Lub bers, die dit seizoen overstapte naar de zwaarste klasse, werd toen geen mo ment bedriegd. Bijzonder variërend bok send behaalde hij een zeer ruime over winning op punten. Spectaculair was het gevecht tussen de halfzwaargewichten Schoorl en Net ten. De 33-jarige Netten, zondagavond vader geworden van een zoon, onder vond geen hinder van het feit dat hij twee nachten vrijwel niet had gesla pen. De Bosschenaar profiteerde in de eerste ronde ;oed van de fout die Schoorl maakte door hem het lijf-aan- lijf-gevecht op te dringen. Met korte stootjes op hoofd en lichaam bouwde Netten toen al aan een kleine voor sprong. In de tweede ronde viel de be slissing. Met een zuivere rechtse hoek op de kaak bij Schoorl, die weliswaar snel overeind was maar bij de achtste tel toch groggy in de hoek stond. Net ten greep meteen zijn kans en met een rechtse hoek besliste hij de strijd. Schoorl ging opnieuw neer waarna het gevecht reglementair werd gestaakt. Lodi Koolmees zal over enekele we- Nederlandse bokskampioenschappen amateurs. Pierre Doorenbosch (rechts) prolongeerde zijn titel in het lichtge wicht door een overwinning op Dirk de Vos. ken opnieuw moeten proberen zijn we reldtitel te prolongeren. De Rijswijker liep in het gevecht tegen de Amster dammer Van Schaik in de tweede ronde een bloedende wenkbrauwblessure op, waarna het gevecht op medisch advies werd gestaakt. LEEUWARDEN De eerste-divisie- vereniging Cambuur uit Leeuwarden heeft van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) een boete van vijfhonderd gulden gekregen. Na af loop van de bekerwedstrijd Cambuur - Veendam werd er door het publiek naar scheidsrechter Bentvelzen met modder gegooid. Hij bracht hiervan rapport uit. In een brief aan Cambuur vestigt de KNVB er de aandacht op dat deze club al eerder is gewaarschuwd wegens on geregeldheden bij de wedstrijd Cam buurElinkwijk. Het bestuur heeft in middels de bloembak waaruit de sup porters de modder haalden verwijderd. SOFIA Armando Picchi, de Ita liaanse international, die in Sofia in dp zestiende minuut van de wedstrijd te gen Bulgarije in het Europese kam pioenschap voor landenteams werd ge blesseerd, blijkt 74 minuten met een liesbreuk te hebben gespeeld. Zaterdag avond werd hij na de wedstrijd voor onderzoek naar een ziekenhuis te Sofia gebracht en daar is hij aan zijn breuk geopereerd. LIVERPOOL De overgespeelde wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de FA-Cup tussen Liver pool en West Bromwich Albion is na verlenging geëindigd in een gelijk spel: 11. De ploegen zullen nu op neutraal terrein vóór de derde maal tegen el kaar uitkomen. Tony Hateley, voor 100.000 pond sterling aangekocht, gaf het favoriete Liverpool na 24 minuten de leiding. De vechtlust van de thuis club verminderde daarna aanmerke lijk. Ruim twintig minuten na de her vatting scoorde Jeff Astle de gelijkma ker met een kopbal. HOCKENHEIM Het lichaam van de verongelukte autocoureur Jim Clark is maandag in Hockenheim vrij gegeven voor vervoer naar Schotland, waar de begrafenis zal plaatsvinden. Bij het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is komen vast te staan dat er geen schuldige „derde persoon" is geweest. Het wrak van de Lotus-Cos- worth zal eveneens overgebracht wor den naar Groot-Brittannië, waarin Co lin Chapman, leider van het Lotus team, het met zijn medewerkers aan een nauwkeurig onderzoek zal onder werpen. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) heeft meegedeeld dat het eeh financiële participatie in de eventuele deelneming van een tweede Tour de France-ploeg niet verantwoord acht in ver band met diverse plannen voor de gehele wielersport. De leiding van'Caballero, Smiths Chipsen Willem II-Gazelle, achten het afvaar digen van een tweede ploeg naar de Ronde van Frankryk een nationaal belang voor de wielersport en menen dat participatie door de KNWU een erkenning van dit standpunt zou zyn. Bovendien vinden zy het niet juist dat de kosten voor de afvaardiging van een tweede ploeg geheel op de sponsors zouden moeten drukken. Als gevolg van deze ïynrecht tegenover elkaar staande standpunten zal worden afgezien van de afvaardiging van een tweede ploeg. De twee grote sponsors van het Ne derlandse beroepswielrenners, Willem II Gazelle en Caballero, zijn teleurgesteld over de beslissing van het hoofdbestuur van de KNWU om geen bijdrage be schikbaar te stellen voor het afvaardi gen van een tweede Nederlandse ploeg naar de Ronde van Frankrijk. De heer Oepts van Willem II/Gazelle zei dat het besuit van de KNWU voor hem onverwachts was gekomen. „Voor het eerst waren de sponsors het in alle opzichten eens, maar wij hebben met onze eensgezindheid niets bereikt door de weigering van de KNWU". Hij acht te het niet waarschijnlijk dat de spon sors gezamenlijk nog zouden overleg gen, om ondanks de weigering van het uniebestuur, toch nog een tweede ploeg voor de Tour te financieren. „Deelneming in de kosten door de KNWU was", zo verklaarde hij „voor ons een principiële kwestie". Willem II zal zijn standpunt ten aan zien van het beschikbaar stellen van zijn renners voor de Nederlandse Tour- ploeg niet wijzigen. Teleurgesteld was ook de heer Zuu- rendonk van Caballero die echter be grip kon opbrengen voor het standpunt van de KNWU, die zijn financiën voor al ten goede wil laten komen aan de amateursport. „Onze gedachte was dat de sponsors door geldelijke steun de wielersport helpen. Het deelnemen van een tweede Nederlandse ploeg aan de Tour is ook van belang voor de wielrenunie. Van deze gedachte uitgaand, hebben wij ge steld dat ook de Unie moest bijdragen in de kosten. Daardoor zouden wij de zekerheid krijgen dat de KNWU enige erkenning heeft voor het werk dat wij doen. Het bedrag, dat wij vroegen, was iets meer dan een symbool, maar de sponsors zagen het toch in de eerste plaats als een toetssteen voor de waar de, die de KNWU hecht aan onze be moeienissen met de wielersport". Ook Caballero zal geen enkele pressie op zijn renners uitoefenen om deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk. MIDDLESBROUGH Go Ahead heeft maandagavond op Ayresome Park met 3-1 van de Engelse tweede divisie club Middlesbrough gewonnen. Bij de rust leidden de Deventernaren dank zij Veenstra met 1-0. Tien minuten na de hervatting scoorde Hickton de gelijk maker. Doelpunten van Ressel en Veenstra brachten de stand op 3-1. Ruim 6.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. DRACHTEN Het Nederlandse da mesvolleybalteam heeft gisteravond in Drachten ook de tweede officiële inter land tegen Polen in drie sets verloren. De setstanden waren: 11-15,11-15 en 12-15. De Nederlandse dames speelden in deze ontmoeting sterker dan in Bre da. De beste speelsters waren Hilda Blanken-Van Gulik en Mathilde van der Berg. gevoeglijk als uitgeschakeld beschou wen voor deze eerste selectie. Voor hen komt een tweede kleine kans bij de nationale kampioenschappen in het begin van augustus in Utrecht. „Zelfs bij de twee, die nu afvallen, moet u niet denken dat zij minder goed aan de verwachtingen hebben voldaan. Dat is gebeurd om louter zwemtechnische redenen. We mogen namelijk slechts met één deelnemer per nummer uitkomen", aldus Kerk hoven, die niet schroomde de trai nings- en wedstrijdstage een volkomen succes te noemen. „Het klinkt zoet. Maar als er opzien barende dingen gebeurd zijn is dat al tijd geweest in positieve zin. Een aan tal jongens en meisjes zijn echt deel gaan uitmaken van de ploeg, terwijl ze vroeger aan de rand leefden, omdat ze te weinig mogelijkheden tot contact hadden. Dat heeft het presteren onge twijfeld gunstig beïnvloed. Er is van een aantal individuen een ploeg ge vormd. Dat is voor Mexico van groot belang. Van tevoren waren we ons er van bewust dat het zware programma van sommigen wellicht teveel zou eisen aan mentale aanpassing. Maar die vrees is ongegrond gebleken. Slechts eenmaal meende de leiding te moeten ingrijpen, toen Hans Spijkerman in Minsk teleurstelde. Maar zelfs dat was geen kwestie van onwil, maar van ge brek aan geloof in eigen kunnen. Voor 'n schoolslagzwemmer waren die wed strijden bepaald niet iets om je zelf vertrouwen op te bouwen. De finale was er sterker bezet dan straks in Mexico het geval zal zijn. Ik heb vroeger geëist dat hij in Warschau een record zou zwemmen, en de manier waarop hij dat deed, was niet alleen tekenend voor Spijker man maar voor de gehele ploeg. Ze hebben alles gedaan om zijn zelfvertrou wen te vergroten." Kerkhoven was niet voor de volle honderd procent tevreden over het 12 dagen durende verblijf in Font Remeu op een hoogte van 1800 meter, dat de zwemtrip afsloot. „De accommodatie was er geweldig, maar het was te ge makkelijk. We konden er duidelijk meer doen dan vorig jaar in Mexico. Aan training zelfs 30 tot 40 procent meer dan ik mij had voorgesteld. We trainden zeven tot acht kilometer aan interval per dag met een langere war- ming-up dan in Nederland gebruike lijk. Ondanks dat zware programma zwommen we in de wedstrijd tegen Engeland, die we eerst niet van be lang achtten knappe tijden en pekten we ze zelfs. De estafettes, die de af sluiting vormden, leverden twee nieu we Nederlandse records op. En dat was tekenend, want zware training be ïnvloedt de sprinttijden het meect (in ongunstige betekenis dan). Daarmee is wel bewezen dat dr. Biersteker en de zijnen gelijk hadden toen zij stelden, dat het effect van de ijle lucht pas be gint mee te spreken op een hoogte van boven de tweeduizend meter." Indien de KNZB ertoe mocht beslui ten als laatste voorbereiding op de Olympische Spelen nog eens een der gelijk trainingskamp të organiseren, zal Kerkhoven voorstellen dit niet in Font Remeu te houden maar elders in Europa op een hoger gelegen plaats. ROTTERDAM Jim Clark was nog maar een kind toen hij in het stille Zuidschotse .bergland illegaal achter het stuur van een auto kroop. Bezeten van snelheid hield hij ervan met brul lende motor door zijn lieflijke geboorte streek te razen. Langs uitgesterkte wei den met vredig blatende schapen en slaperige dorpen. Toch ging hij na zijn schooltijd als jongen vrm zestien jaar, gewoon aan het werk op de schapen boerderij van zijn vader. Net als zoveel andere jongens uit het dorp. Want op dat moment wist Jim Clark nog niet dat hij als coureur was geboren. Anderhalf jaar lang deed Jim Clark wat er van hem werd verwacht. Wer ken op de boerderij. Met en tussen de schapen. Maar na achttien eentonige maanden wist de zoon van de welgestel de herenboer James Clark dat zijn be stemming ergens anders lag. Zijn liefde voor auto's groeide gestadig en zijn ou ders voerden een wanhopige strijd te gen de hartstocht die langzaam maar zeker volledig bezit van hun zoon dreig de te nemen. Een strijd die in 1951 de finitief werd beslist. In dat jaar zag Jim Clark in een autorace in Ierland de groten uit het vak aan het werk. zwijgzame kerels, die net als Clark be zeten waren van hun snelheid en die liggend in hun slanke bolides hun leven op het spel zetten omdat ze niet anders konden. Toen hij terugkeerde naar Schotland stond zijn besluit onwrikbaar vast: hij zou autocoureur worden. Het lawaaierige circus van de inter nationale autorensport, waarin de spec taculaire show zich afspeelt in de schaduw van de dood, had een noodlotti ge aantrekkingskracht op Clark. Hij verlangde naar die razendsnelle wa gens, zoals alleen een geboren cou reur daarnaar kan verlangen. Dat rede loze verlangen, dat voor de leken altijd een onoplosbaar mysterie zal blijven, bleek sterker dan de smeekbeden van zijn moeder en nauwelijks achttien jaar oud keerde de boerenzoon Jim Clark het landelijke Kirkcaldy de rug toe. Gretig stortte hij zich in Engeland in de romantiek van de autorensport. Hij was twintig toen hij zijn eerste of ficiële race reed. Als lid van het Schot se Racingteam Border Reivers kreeg Jim Clark de beschikking over steeds snellere auto's en de vriendelijke, rus tige Schot behaalde tientallen overwin ningen in sportwagenraces. Het was het begin van een wonderbaarlijke blik semcarrière. Verrassend vlug trok de meestal stralend lachende Clark de aandacht van de grote teambazen. In 1960 werd hij gecontracteerd door de snel geëmotioneerde Colin Chapman, directeur van de renstal van Lotus. Drie jaar later was Jim Clark, de Vliegende Schot, op 27-jarige leeftijd dank zij 7 Grand-Prixoverwinningen de jongste wereldkampioen uit de ge schiedenis. Hij veranderde er niet door. Jim Clark bleef zoals hij was. Een kal me, meegaande man, die weinig ver stand had van techniek, maar die de grimmige paardekrachten in zijn Lotus op weergaloze wijze kon temmen. Een coureur uit roeping, door de kenners die bewonderd om zijn schitterende bochtentechniek, door zijn vrienden be mind om zijn bescheidenheid. Op Nieuwjaarsdag vloog Jim Clark op het Kyalamicircuit bij Johannesburg in een moordende hitte naar zijn vijfen twintigste Grand-Prixoverwinning. Met die zege in de Grote Prijs van Zd.-Afri ka verbeterde Clark het record van de Argentijn Juan Manuel Fangio, die in zijn carrière 24 keer een Grand Prix op zijn naam bracht. Clark is groter dan Fangio, zo juichte de wereld, maar de Schot stelde vast: „Fangio is vijf keer wereldkampieon geworden. Dat zal ik nooit halen. Een alleen weredltitels tellen." Zondag op het Westduitse circuit Hockenheim kwam een eind aan het le ven van de Vliegende Schot, die zijn schapen in de steek had gelaten om te kunnen racen in de schaduw van de dood. VENLO De oud-voetbalinternatio nal Bas Paauwe trainer van de tweede- divisieclub Wageningen, zal zijn con tract met deze club niet verlengen. Met ingang van 1 juli treedt hij in dienst van FC VW in Venlo, waar hij Jean Janssen opvolgt. Paauwe tekende een verbintenis voor drie jaar. JIM CLARK De Finnen Toivonen en Tinkkanen hebben zaterdag met een Porsche 911-T de Pneumant-Rally, een rit van 3000 kilometer door Oost-Duitsland, ge wonnen. De Polen Zsasada en Leszozuk eveneens in een Porsche 911-T, eindig den op de tweede plaats. De rally telt mee voor het Europese kampioenschap. De jaarlijkse damwedstrijd tussen Nederland en Rusland zal dit jaar van 2 tot 6 juli in Amstelveen worden ge houden. De tientallen zullen elkaar drie keer ontmoeten: op woensdag 3, vrij dag 5 en zaterdag 6 juli. De Nederlandse crosser Wolsing is zondag bii internationale wedstrij den in de Belgische plaats Opgrimble op de vijfde plaats in het eindklasse ment van de 500 cc klasse geëindigd. Sigmans werd zesde.

De Vallei | 1968 | | pagina 13