Veenendaals dagblad Johnson zoekt een plaats om te onderhandelen V.S. Buiten Bij vliegrampen op Londen en in Chili 41 doden nnstnnta m Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bijna allen gered uit brandende wrak TX. Nieuwe rellen in union matrassen In Leeuwarden vier branden tegelijk EERSTE CONTACT MET HANOI GELEGD Dit jaar zestig nieuwe zwembaden Executie in Saigon VROUW DEED VERGIF DOOR ETEN MAN Johnson wint populariteit Vlieger landde met brandend toestel Veroordelingen in Spanje Grote brand in veiling Westerlee I 1 Plan voor tweede staalfabriek bij Rotterdam Alweer min vier tot min zes De meest makkelijke verf heet Bouwmeesters II CHILI (en leerlingen) (ook jonge) VOOR MODERN HUISHOUDEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 9 APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 85 NEW YORK Rondtrekkende groep jes .jonge negers hebben maandag avond in Brooklyn ruiten ingegooid en winkels geplunderd. De nieuwe golf van geweld volgde op twee dagen van rust na twee avonden van wanordelijk heden na de dood van dr. Martin Lu ther King jr. De politie zond een autobus met man schappen van de oproerpolitie naar 't centrum van de relletjes in een buurt met een gemengde bevolking. Ook mo toragenten en rechercheurs rukten uit. Een timmerwerf in de buurt werd in brand gestoken. Volgens de politie was dit het werk van brandstichters. Het deel van Brooklyn waar de onlus ten woeden, wordt bewoond door Ita liaanse Amerikanen, Negers en Porto- ricanen. Voor de gehele staat Delaware is de noodtoestand afgekondigd nadat in en kele wijken van Wilmington rondtrek kende groepen negers aan het plunde ren en brandstichten sloegen. Gouver neur Charles Terry heeft 125 man van de nationale garde gelast zich paraat te houden. Een aantal manschappen van de staatspolitie is Wilmington bin nengerukt. In Jackson (Michigan), ten westen van Detroit, hebben zich enkele geval len van plundering en brandstichting voorgedaan. NOG 500 TEKORT DEN HAAG Over elf jaar zullen er in Nederland voldoende zwembaden zijn. Nu is er nog een achterstand van vijfhonderd zwembaden. Dit schrijft staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over het wetsontwerp over regeling van de hygiëne en de veilig heid in zweminrichtingen. Gemiddeld worden ongeveer 45 baden per jaar gebouwd. Dit jaar zullen ech ter vermoedelijk zestig nieuwe zwemba den gereed komen doordat de uitvoe ring van een aantal plannen is versneld om de werkloosheid te bestrijden. ADVERTENTIE UVht mooi materiaal begint de pa- pierberk pas te leveren, als zij vol wassen is; dan hangen de lappen schors er wüd en flodderig zij, zodat men er zelfs op schrijven kan, wat wel het geval is geweest. Lees daar over Longfellow maar na in de „Song of Hiawatha". Maar gced, staartmezen volstaan met kleine stukjes van onze nog jonge bomen, ook, als ze voort bouwen met groen en kortmossen, in- sektespinsel en plantepluis. Man en vrouw werken vrolijk samen aan hun huis zulks in tegenstelling tot an dere mezen maar ook fungeert het mannetje nogal eens als handlanger of begeleider van zijn eega. Kun je dit bij vogels zo zeggen? De binnenuit monstering verzorgt het wijfje echter alleen en deze vereist nogmaals een dag of tien, zodat alles-met-alles de woning in plm. drie weken opgeleverd kan worden. Dan is er een waar kunst werkje ontstaan, een groenig-grijze ronde kogel met zachte voering van donsveertjes en haar. Zijdelings bo venaan bevindt zich de entree. In een boekje, dat naar ik meen veel te wei nig gelezen wordt (pref. dr. N. Tin bergen „Vogelleven"), staat een aar dig hoofdstukje over deze kleine bouw meesters, van begin tot eind doe-het- zeivers. Ge zult het nauwelijks kun nen geloven, dat ijverige pietepeute raars eens van een staartmezenest de donsveertjes van de binnenbekleding hebben geteld; het waren er over de tweeduizend! Dit vervult ons met die pe bewondering voor deze dwergen, die slechts 7l/2 10 gram wegen en nauwelijks een minuut van hun tijd verloren laten gaan thans bij het installeren, straks bij het leggen van een dozijn eitjes en na 13 dagen be broeding twee weken verzorging der kleintjes. Alle respect! 9-4-1968 A. B. WIGMAN WASHINGTON Het Witte Huis heeft verklaard, dat de eerste officiële reactie van Hanoi op president Johnsons aanbod vredesbesprekingen te ope nen maandagmorgen via diplomatieke kanalen is ontvangen. Perssecretaris George Christian van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat nien mag aannemen dat het antwoord van Noord-Vietnam via Vientiane, de hoofdstad van het neutrale Laos, is gekomen. Zowel de Verenigde Staten als Noord-Vietnam hebben diplomatieke missies in Laos. De boodschap uit Hanoi zal door president Johnson heden besproken wor den tijdens de algemene conferentie over Vietnam in Camp David. De Ame rikaanse ambassadeur in Viëtnam, Ellsworth Bunker is te Camp David. De president komt bijeen met o.a. Bunker, minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, minister van Defensie, Clark Clifford, zijn adviseur Walt W. Rostow, aldus Christian. Een sfeer van onderhandelingen be gint vorm aan te nemen. Momenteel gaat het erom. waar de eerste contac ten plaats zullen vinden. De Verenigde Staten denken aan Genève, vooral met het oog op de goede communicatiemid delen die daar bestaan. Hanoi zou vol gens uitlatingen van minister van Bui tenlandse Zaken Ngoejen Duy Trinh, de voorkeur geven aan Phnom Penh. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen zijn van mening dat Phnom Penh de communicatieproblemen niet zal kunnen verwerken, als er een grote conferentie gehouden zou worden. Meer dan 200 verslaggevers en 14 dele gaties van 20 tot 25 man mag men in dat geval verwachten. President Johnson keek ernstig en stroef toen hij de pers in het Witte Huis ontving en meedeelde dat hij een bood schap van Hanoi gedateerd 3 april had ontvangen, in antwoord op zijn uitnodi ging. „Wij hebben onze bondgenoten op de hoogte gesteld", zei Johnson, „en zullen trachten ten snelste tijd en plaats voor de besprekingen overeen te ko men Daarop kondigde ohnson aan dat hij naar Camp David zou vertrekken om daar met Bunker, Rusk, Clifford en Rostow overleg te plegen. Bunker heeft in Saigon "kerbaalae ma len gesproken met president Ngoejen Van Thieu en vice-president Ngoejen Cao Ky, die zouden vrezen, dat Zuid- Viëtnam buitengesloten wordt van de besprekingen tussen Washington en Ha noi. De Amerikaanse minister van Defen sie Clark M. Clifford heeft inmiddels ontkend, dat na 31 maart, de Ameri kaanse luchtmacht nog doelen ten noor den van de 20ste breedtegraad heeft ge bombardeerd, zoals door Hanoi herhaal delijk gezegd is. „Er hebben geen Amerikaanse aan vallen plaatsgehad ten noorden van de 20ste breedtegraad sinds de rede van de president acht dagen geleden", ver klaarde Clifford. De Amerikanen en Zuidviëtnamezen hebben bij de operatie „Guyet Thang" (wil om te winnen) de zuivering van de vijf provincies rondom Saigon 2658 tegenstanders gedood, zei een Zuid- viëtnamese militaire woordvoerder van daag. Bijna 50.000 Amerikaanse en Zuid- viëtnamese militairen namen aan de actie deel die 11 maart begon en van nacht om middernacht eindigde. De Amerikanen verloren in die periode 105 man aan doden en 933 aan gewonden terwijl de verliescijfers voor de Zuid viëtnamezen respectievelijk 105 en 500 waren. De grote B-52 bommenwerpers vielen maandag doelen op 22 kilometer ten zuidwesten van Hoe-é en ten noordwes ten van Asjaoe (bij de Laotiaanse grens) aan. De jachtbommenwerpers van de Amerikaanse strijdkrachten kwamen bij hun aanvallen op Noord-Viëtnam maandag tot 230 kilometer in dat land, ruim ten zuiden van de 31 maart door president Johnson bepaalde uiterste noordelijke grens. De troepen van de eerste luchtcava- leriedivisie zijn maandag voor het eerst sedert zij 1 april de actie tot ontzet van Khe Sanh begonnen op een sterke Noordviëtnamese eenheid gestuit. Na de ontzetting van de basis rukten zij op naar het geruime tijd geleden onder de voet gelopen kamp Lang Vei. Bij een gevecht werden 91 Noordviëtnamezen gedood terwijl de verliezen aan Ameri kaanse zijde „licht" worden genoemd. Over het algemeen blijft de druk van de artillerie van de tegenstander ech- tergering terwijl ook zijn infanterie de strijd ontwijkt. Zo verspreidde een een heid zich korte tijd nadat het tot een treffen met de luchtcavaleristen was gekomen, aldus een Amerikaanse me dedeling. UTRECHT Op aanwijzing van buren heeft de Utrechtse politie de 33- jarige mevrouw B. R. gearresteerd, die na een enkel verhoor heeft bekend, dat zij twee keer had geprobeerd haar man, de 36-jarige broodbezorger J. C. B. te vergiftigen. Toen de broodbezorger op 4 april ter observatie in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht was opgenomen yertelden buurtgenoten die hem daar hadden bezocht aan de hoofdzuster dat B. waarschijnlijk het slachtoffer was van vergiftiging. De symptomen die bij hem werden waargenomen wettigden een onderzoek in die richting. Het hoofdhaar van B. begon uit te vallen en ook andere ver schijnselen zouden door inwerking van vergif veroorzaakt kunnen zijn. Ook de politie.werd gewaarschuwd Het nadere onderzoek bevestigde het vermoeden van de aangevers. De vrouw van B. gaf toe dat zij eind januari het rattegif thallium had ge kocht. Half februari had zij een paar korrels fijngemalen in de koffiemolen. Het giftige poeder had zij door het eten van haar man gedaan. Die werd prompt een dag later ziek. Hij herstel de echter weer. Begin maart deed de vrouw een gro te hoeveelheid vergif in het eten van haar man. Hij werd er ernstig ziek van. Daar de oorzaak van die ziekte verschijnselen niet direct duidelijk was, adviseerde de dokter een uitvoeriger onderzoek in het ziekenhuis te laten in stellen. Omtrent de drijfveer heeft de vrouw geen aannemelijke verklaring afge legd. Bekend was dat de verhouding tussen beide echtelieden al enkele ja ren bijzonder gespannen was. Het echt paar heeft geen kinderen. WASHINGTON De populariteit van president Johnson is sterk toege nomen sinds zijn afwijzing van een nieuwe ambtstermijn en zijn vredes aanbod aan Hanoi. Volgens een vorige week door het bureau Louis Harris verrichte opiniepeiling keurt nu 57 pet van de Amerikanen zijn algemene po litiek goed (tegen 38 pet vorige maand) en stemt 43 pet in met zijn Viëtnam- beleid (was 30 pet). Anderzijds sprak 57 pet zich uit voor de beperking van de bombardementen op Noord-Viëtnam, terwijl 24 pet te gen was. Veertig pet van de onder vraagde personen meende echter dat het Amerikaanse vredesinitiatief niet tot onderhandelingen zal leiden; 31 pet was overtuigd van het tegendeel en 29 pet wist het niet. Het is nauwe lijks te geloven dat er uit het fel brandende wrak van het passagiers vliegtuig nog 121 mensen konden ontsnappen. Er waren tonnen ben zine aan beo rd, want de reis was nog maar net be gonnen toen het vliegtuig veronge lukte. ADVERTENTIE MADRID In Madrid zijn maandag Marcelino Camacho en Julian Ariza. twee leiders van de zogenaamde arbei derscomités, een machtige illegale ar beidersbeweging in Spanje, elk tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens hun aandeel in de voorbereiding van de arbeidersbetogingen van 27 ja nuari van het vorig jaar. Zij moeten bovendien nog een boete betalen. DEN HAAG Een zich zeer snel uit breidende uitslaande brand heeft gister morgen twee vrij nieuwe hallen van het veilingcomplex Westerlee (gemeente De Lier) in de as gelegd. Zesduizend vierkante meter ging in de vuurzee verloren. De brand was ontstaan op een mo ment dat in de hallen druk werd ge werkt. Honderden mensen waren bezig met het pakken en verladen van sla en tomaten. Omstreeks 10 uur brak de brand uit doordat een weggeworpen sigaretten peukje een voorraad terpentine ontstak. Honderden mensen trachtten met man en macht te redden wat er te redden viel. De auto's konden alle worden weg gereden en men zag ook kans de toma ten te redden. Twee brandweerlieden raakten door de rook bedwelmd. De schade wordt op enkele tonnen ge schat. Het werk zal niet te lijden heb ben van de brand. LONDEN „Het wonder van London Airport": daarvan sprak men gisteren op het grote Londense vliegveld nadat 121 mensen levend te voorschijn waren ge komen uit het brandende wrak van een Boeing-707. Er waren aan boord van de Boeing, van Londen onderweg naar Australië. 126 mensen; vijf van hen zijn omgekomen: vier passagiers en een stewardess. Onmiddellijk nadat het vliegtuig op gestegen was vloog een der straalmoto ren in brand. De piloot begon meteen aan de moeilijke manoeuvre om terug te vliegen naar Londen Airport. Hij was nog maar twe«* minuten in de lucht. Nauwelijks een minuut later, nadat hij een scherpe bocht had gemaakt bo ven Windsor, brak een der motoren uit de vleugel. Na vier minuten smakte het enorme vliegtuig, dat toen al fel brandde, neer, in het volle gezicht van het voornaamste gebouw op Heath row, zoals het vliegveld officieel heet. VUURZEE Een nooduitgang achterin werd open gesmeten eji daaruit en uit alle moge lijke andere openingen sprongen passa giers en bemanningsleden uit de razen de vuurzee die in het achterste deel woedde. De Boeing was tijdens de noodlading door zijn landingsgestel gezakt en de romp brak daarbij in tweeën. Eén vleu gel knapte als een lucifersstokje af. Vooral hierna en door enkele explosies verspreidden de vlammen zich blik semsnel door het achterste gedeelte van de Boeing. Enorme rookwolken stegen op uit 't verongelukte toestel.- Tientallen brand weerauto's gingen aan het werk; zie kenauto's snelden weg met de eerste gewonden. Alles ging zo snel in zijn werk dat niemand tijd had om precies vast te stellen hoeveel overlevenden er waren en hoeveel gewonden. Een moeder ver telde snikkend hoe een man haar klei ne kinderen uit het brandende vliegtuig had gegooid. Intussen stroomde er brandende ben zine uit het vliegtuig; er was geen tijd geweest om in de lucht benzine te lo zen. Seconden langer in de lucht zou de zekere dood hebben betekend van de meeste, zo niet alle 115 passagiers en elf leden van de bemanning. De federale politie heeft bekendge maakt, dat een DC-3 met 36 personen aan boord maandagavond in een berg achtig gebied ih Zuid-Chili is neerge stort en ontploft. SAIGON Ngoeven Van Phuc. een adjudant-onderofficier van het Zuid- viëtnamese leger is hedenmorgen door een vuurpeloton in aanwezigheid van 200 nieuwsgierigen geëxecuteerd. Phuc werd ter dood veroordeeld omdat hij een bedrag van 57.500 gulden had ver duisterd. Phuc's executie was de tweede in 1 week tijd. Op 2 april werd een soldaat wegens aanranding en moord doodge schoten. Phuc werd op 13 maart ter dood veroordeeld. Een gratieverzoek werd door president Ngoeyen Van Thieu afgewezen. Phuc had bekend de som in 1966 als betaalmeester van het leger te hebben verduisterd. De 200 nieuwsgierigen voornamelijk kinde ren moesten in een verzengende hit te op de binnenplaats van de Chia Hoa gevangenis op de executie wachten. Captain Charles R. W. Taylor, gezag voerder van de verongelukte Boeing- 707, door wiens kordate optreden een grotere ramp kon worden voorkomen. Hij werd hier gefotografeerd na de noodlan ding. Een boer heeft gezien hoe het vlieg- uitg naar de aarde dook, explodeerde en in brand vloog Volgens de berichten bevonden zich aan boord van het vliegtuig, dat van Puerto Montt naar Choihaiquen, 1750 km ten zuiden van Santiago, onderweg was, uitsluitend Chilenen. ROTTERDAM Een Amerikaans- Europese groep wil een tweede Neder landse staalfabriek op de Maasvlakte beginnen. De uitvoering hangt echter af van de bereidheid van de Neder landse regering om kredietgaranties te geven. In totaal zal het project om streeks een miljard gulden kosten. Een en ander staat in het rapport dat het ingenieursbureau Koppers In ternational op verzoek van de gemeen te Rotterdam heeft uitgewerkt. Het ministerie van economische zaken heeft de daarin vervatte plannen inmiddels in studie genomen. Het Nederlands Katholiek Vakver bond vindt een tweede staalfabriek in ons land van groot belang voor de werkgelegenheid en dringt er bij de re gering op aan zich garant te stellen voor eventuele leningen. „Beter een dergelijk initiatief dan het versnippe ren van miljoenen voor allerlei onge twijfeld belangrijke sporthallen en rij wielpaden", zo vindt het verbond. De tweejarige Hendrik Evert Zeysejjk uit Leuvenheim, onder Brummen, is gistermiddag op de niet beveiligde over weg aan het Wilgenpad onder een trein gekomen. Hij was op slag dood. Wellicht aangestoken LEEUWARDEN In Leeuwarden is gisternacht nagenoeg tegelijkertijd op vier plaatsen brand uitgebroken. Gedacht wordt aan brandstichting. Ook veertien dagen geleden heeft het op verschillende plaatsen in de stad gebrand. In de Boerhaavestraat werd door de vlammen voor 150.000 gulden schade aangericht in -een Finse school. Op de drie andere plaatsen bleef de schade beperkt tot enkele tienduizenden gul dens. ADVERTENTIE PIANOFABRIEK N.V. vraagt in verband met ver dere uitbreiding van het bedrijf PIANOSTEMMERS MEUBELWERKERS HOUTBEWERKERS METAALBEWERKERS en verder ENKELE KRACHTEN die belangstelling hebben om te worden opgeleid voor speciaal werk, zoals het maken van snaren (het om spinnen van staal niet ko per), het aanbrengen van de snaren, montagewerk, afstellen van mechanieken, maken van onderdelen etc. De pianobouw is een inte ressant bedrijf, dat door 'zijn veelzijdigheid de gele genheid biedt om technische kennis te vergroten en een goede toekomst te bouwen in verband met de gunstige vooruitzichten van het pia novak. Degenen die daar voor interesse hebben kun nen verschillende afdelingen van het bedrijf doorlopen, waarmee zij zich een bijzon dere positie kunnen verwer ven. De fabriek is in 30 jaar ver reweg de grootste in Euro pa geworden en de vraag naar onze instrumenten st(jgt gestadig. Rippen Pianofahriek N.V. Rechorsterweg 52 - Ede (Van onze weerkundige medewerker 4~kofe in de afgelopen nacht heeft het weer hard gevroren. De vliegbasis Deelen registreerde een minimum van -6 graden gistermorgen -6.3); Doe- tinchem -6 (-5); Twente -6 (-7); Zut- phen -5 (-4) en Apeldoorn Zuid -4% Hl- De voor Gelderland toepasselijke kouderecords van april, te weten -7.4 van Wamsveld in 1922 en -8.1 van Winterswijk in 1950 zijn niet bereikt of overtroffen.. De koude heeft blijkbaar haar weerslag op de levende natuur, getuige het feit dat er na het weekeinde plotseling veel minder kievitseieren zijn.Voor- eerst houdt het koude weertype aan. Een kleine depressie boven Zuid-Zwe den zal tijdelijk meer bewolking geven zonder dat het tot buien van betekenis komt. Een Engels hegedrukgebied geeft vervolgens woensdag en donder dag weer flinke zonnige perioden en overal droog weer. Vooruitzichten voor de tweede helft van deze week: Ge leidelijk wat hogere temperaturen, maar nog wel nachtvorstkansen. ADVERTENTIE &t*-e r aaar" *1A ik* KieS

De Vallei | 1968 | | pagina 1