Creatief tv-werk Beurs van Amsterdam Freedom House-prijs voor PabSo Casals Boze gezichten rond Songfestival Internationals merendeels vriendelijker Winst T en D steeg met 20% VANAVOND MORGEN RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Nefo verkocht veel aandelen PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS DIVIDE1SDVOORSTELLE1S Pagina 2' DINSDAG 9 APRIL 1968 26 Oom John dankte allen, die gekomen waren, kortaf bijna, zijn stem klonk rauw. Onder haar krippen sluier snik te de moeder, zij stond zwaar tegen oma aangeleund, en eigenlijk huilde iedereen hier aan de open groeve, al leen Freek wist niet waarom hij hui len zou. Het was naar en benauwend, maar... De verwondering, dat vreem de sluierende gevoel, wilde nog maar niet wijken. Was hij een harteloze jongen, had hij geen verdriet, dat va der weg was, vader... weg...? Ja, als hij dat zou geloven, dan zou hij neer vallen, hier op de mulle grond, hij zou schreeuwen van ellende, maar vader was niet weg, hij zag hem allleen maar niet. Als hij zijn ogen toedeed, voelde hij vaders nabijheid even dui delijk als wanneer zij samen wandel den. Vader kon hem immers niet al leen laten, dan kón niet, dat bestónd niet, vader en hij hoorden altijd bij elkaar. Hij voelde oma naar zich kijken, wist plotseling haar gedachten: Die kinderen van tegenwoordig toch, niet eens om hun ouders geven zij meer! Hij boog het hoofd, beet veronge lijkt op zijn lip. Lastig toch, dat je dikwijls zo precies wist wat de men sen dachten; vooral als je het wei eens zei, keken ze je lelijk aan. In eens moest hij recht naar voren kij ken, over het graf heen, waaromheen de mensen zich al verspreiden. Daar stond dokter Wegen en keek hem aan. Freek schrok terug, het was of er een aanval op hem werd gedaan of op zijn vader...? Bevreemd van zijn eigen rare gedachten wendde hij snel de ogen af, keek om naar Queeny en voelde dat zijn gaan tot haar eigen lijk een vlucht was, een toevlucht zoe ken bij de enige, die hem beschermen kon, nog beschermen kon, Bescher men? Waartegen? Langzaam, heel langzaam pas, in de loop van dagen die tot weken aaneen groeiden, begon Freek iets te besef fen van wat hij verloren had en hij bemerkte, dat hij het gemis van va ders aardse tegenwoordigheid met alle mooie dromen niet vermocht op te heffen. Vreemd en stil bleven de dagen als gingen zij op kousevoeten aan de klei ne jongen voorbij. Het werd winter, maar bij hen waren er geen rode avonden meer, kwamen er geen ar tiesten meer, nadat moeder lusteloos en mat gezegd had liever alleen te zijn. Oma was na een poosje ook weer vertrokken, Leentje, in de keuken, zweeg altijd weer gauw als zij aan een lied begon. Alleen oom John en Queeny bleven trouw komen; zij waren zorgzaam, beknorden Eleonoor over haar luste loosheid, waren vriendelijk en goed voor Freek. Maar zelfs zij schenen veranderd, want ofschoon bij hun thuis alles na enige tijd weer gewoon werd en zij weer lachten en mensen ontvingen, toch was Freek ook bij hen niet meer geheel op zijn gemak. Het huis herinnerde hem te veel aan de dagen van vaders ziekte toen hij hier noodgedwongen had gelogeerd. Wel was hij graag nog met Queeny alleen, maar hij wist niets meer te gen haar te zeggen. En bij moeder was het nog moeilijker. Eleonoor was bleek en lusteloos. Haar kleding noch haar uiterlijk kon den haar meer schelen, zij at, 'zij dronk, zij zorgde zo'n beetje voor het allernodigste, maar het scheen buiten haar om te gaan. Meestal als Freek, die na de begrafe nis weer geregeld schoolging, thuis kwam, vond hij zijn moeder op de di van liggen, stil, zonder iets te doen, de ogen wijd naar de zoldering. Soms sloop'hij weg en zocht zijn troost bij Queeny of in de schuur bij Joep en Lobbes, waar het gemis van vader het minst voelbaar was. Soms ook trachtte hij zijn moeder te troos ten, kuste haar en streelde haar bleek gezicht. De ene keer reageerde zij nauwelijks, een andere maal begon zij te huilen en kuste hem hartstochte lijk terug. Lieveling, mijn enige lieveling, jij bent alles wat me is ge laten. Zeg dan eens hoeveel je van je moeder houdt. Dan voelde Freek zich ouder dan zijn moeder, het was hem of vaders glimlachje zich om zijn mond weer spiegelde en gewillig zei hij alles wat moeder van hem horen wilde, maar zijn gedachten gingen en gingen. Wie zich niet liet afschrikken door Eleonoors apathie was dokter Wegen. Hij kwam en schreef haar poeders voor, praatte met haar zonder zich aan haar stemming te storen, lachte zijn grove lach en trachtte te schert sen met Freek, die daar echter in het geheel niet van gediend was. Het scheen de jongen of hij bevroor in tegenwoordigheid van Meine Wegen, de chirurg, of zijn enig wapen tegen de overmacht van de ander, koele afwijzing kon zijn. Ook Queeny en John schenen de j dokter niet te kunnen waarderen, i Freek merkte dat heel wel, zonder dat zij het hem ooit zeiden. Hij ving hun blikken op en voelde, dat zij de vreemde wantrouwden en zich afvroe gen waarom hij toch bleef komen nu er van belangstelling voor een zieke geen sprake meer kon zijn. Het grote raadsel begon nu voor Freek zich duidelijker te omlijnen, nu de verdoving langzaamaan van hem week. Vader was een goed mens geweest, zonder enige twijfel, vader was nu in de hemel, maar bij tijden voelde Freek hem dicht bij zich, zo dicht dat hij hem zou kunnen aanra ken; hoe kon dat? Het probleem liet hem niet los, maakte dat hij op school dikwijls niet oplette, zodat de onder wijzer hem fronsend vermanen moest, woorden, die Freek met grote ver schrikte ogen aanhoorde. Dan-deed hij ook wel weer zijn best, en trachtte op te letten totdat vader er weer tussenschoof... Vader... Waarom was hij niet altijd even dicht bij zijn jon gen? Was hij er soms nooit? Droom de Freek? Verbeeldde hij zich dit ook? Vor het eerst begon de jongen te twijfelen aan de waarde van zijn eigen gevoel, de echtheid van de din gen, die hij alleen beleefde, door moe der jokken, door vader fantasie ge noemd. Verbeelding? Op de avond van zijn tiende verjaar dag lag Freek laat in bed. Het was de eerste verjaardag geweest zonder va der, de eerste keer ook dat er zonder vader van zoiets als feest sprake was geweest. Hij had cadeautjes gekregen net als vroeger. Queeny, oom John en baby Mol waren er de hele dag ge weest en ook oma was overgekomen als verrassing. Maar Freek kon niet blij zijn. Er lag een gevoel van ondoordringbare verlatenheid over hem, van wroeging ook, omdat hij ineens bemerkte vaders gezicht niet zo precies meer voor zich te kunnen halen; hij was bang, dat hij vader begon te vergeten, hoewel hij hem steeds dieper miste en zich al meer afgetrokken voelde worden van de blijheid, die vader hem voor geschreven had. Blijheid... ja. toen vader leefde was die er vanzelf ge weest, blijheid om alles om zon, bloemen, bomen, dieren, mensen en dingen. Nu, als onverwacht die blij heid in hem opsprong, dacht hij on middellijk aan vader, die hij miste en dan doofde die blijheid weer. Die avond in bed was de eenzaamheid rondom hem als een vijand. Het duis ter sloop benauwend op hem toe. Er was geen maan, er waren geen ster ren, de wind ruiste door onzichtbare bomen; hoog en dreigend stond de nacht. Freek beet op zijn vingerknokkels om niet te schreeuwen. Vroeger was hij met al zijn angsten en tobberijtjes naar vader gegaan, maar vader was er niet meer. (Wordt vervolgd) 3783. In de Pagode der Wijsheid vertelde David in kor te trekken zijn avonturen waarna Mentos telepatisch uitlegde waarom hij zo moederziel alleen in de stad- planeet woonde. Beelden vormden zich in snelle opeen volging in Davids brein. Hij zag hoe een vreselijke epidemie de bewoners van deze stad decimeerde, de overlevenden trokken in grote ruimteschepen weg, op zoek naar een nieuwe wereld. Aleen Mentos, de filo soof, bleef achter om zijn levenstaak te volbrengen. Ontelbare jaren reeds zat hij in de Pagode, wachtend, wachtendzonder precies te weten waarop. En nu bracht deze bezoeker van een andere wereld uit een verre kosmos het antwoord. David nodigde Mentos uit hem te begeleiden op zijn eeuwige reis. Zij dupliceer den de krachtscherm-machine en maakten een soort transparante cocon, waarin Mentos zich voldoende kon bewegen. De filosoof verheugde zich op het komende avontuur en David durfde geen domper op zijn enthou siasme te zetten. Hij zweeg over de dodelijke verve ling en de neerslachtige buien waaraan zij onherroepe lijk ten prooi zouden vallen... In een extra uitzending liet de VPRO- tv gisteravond onverwachts beelden zien uit een ondergronds Italiaans filmjournaal over de studentenrellen in Rome. Deze indrukwekkende opnamen van gewelddadigheid, voorzien van com mentaar door Jan Blokker en de jonge Italiaanse cineast Silvano Agosti (die de film zei te hebben gemaakt om een wig te drijven in de apathie en blind heid van de publieke opinie) vormde een spectaculair slot van een avond vol „creatieve televisie." Het hoogte punt van deze avond was wel de film „De Bezetene" over de Ne derlandse drummer Han Bennink (win naar van de Wessel Ilckenprijs), in op dracht van de VPRO vervaardigd door Trino Flothuis en Jan de Bont. „De Be zetene" bleek geen overdreven om schrijving van Han Bennink te zijn. En kele citaten van deze grote jazz-musi- cus: „Ik speel altijd voor honderd pro cent. Ik kan niet iets minder. Als ik speel, dan word ik er helemaal gek van. Ik word helemaal gek, als ik een paar uur geen muziek hoor. Ik ben gewoon verslaafd aan muziek. Ik wil alle drummers in Europa een doodsklap be zorgen. Ik moet gewoon waanzinnig goed worden". Dat is Bennink voor een aantal insiders als Ben Webster, Mi- chiel de Ruyter en Willem Breuker („Misschien is-ie wel de beste") dan ook wel zo ongeveer. Zelfs mensen die nog nooit van de winnaar van de Ne derlandse jazz-prijs hadden gehoord (zoals Willy Alberti) moeten gister avond wel diep onder de indruk zijn ge komen van deze man, die welhaast al les lijkt te slaan en te strelen wat daar voor maar in aanmerking komt en daar bij ook nog wordt beschouwd als een drummer die een effectief gebruik van de stilte maakte. Zij moeten ook onder de indruk zijn gekomen van de bijna „Hoepla"-openhartige manier waarop deze meeslepende film was vervaar digd (er kwamen dan ook enkele zinnen in voor, die niet bepaald alleen maar vakjargon waren). Eveneens „uit het leven gegrepen", zij het minder experimenteel en artistiek van vormgeving, was de aflevering van Netty Rosenfelds serie „Een mens is maar een mens", waarin ditmaal het woord werd gegeven aan Eva Hoornik, Rob de Nijs (eerst naar eigen zeggen als idool f 500 per week verdiend, daar na als niet-idool nog geen tientje, nu bezig om een vakman te worden) en een gouden echtpaar van het platte land, waarvan de mannelijke helft aan Netty moest vertellen en laten zien, wat pruimen eigenlijk is en haar ook nog even waarschuwde: „Als u zo blijft ro ken, dan wordt u niet oud, hoor"! Kortom: een enerverend avondje, waarin helaas echter ook weer sprake was van slechte coördinatie. Ik ben er namelijk van overtuigd, dat de meeste kijkers naar de voortreffelijke Franse film „De l'amour" (VPRO) zich ook zullen hebben geïnteresseerd voor „Ha- dimassa" (VARA). Hebben zij de lief desfilm boven het satirische program ma verkozen, dan hoeven zij daarvan geen spijt te hebben, want afgezien van het liedje „De ballade van Joetje en Heit" en het eerste onderdeeltje over de straatmuzikanten was „Hadimassa" gisteravond veel middelmatiger en on geïnspireerd dan tot dusver het geval was J. v.d. K. NEW YORK Pablo Casals, de Spaanse grootmeester op de cello die uit protest tegen de dictatuur in Spanje reeds dertig jaar in zelfgekozen bal lingschap vertoeft, heeft maandag de „Freedom House"-prjjs voor 1968 ont vangen. De prijs die uitgereikt wordt door Freedom House, een organisatie die zich wijdt aan de bevordering van de men selijke vrijheid, werd aan de 91-jarige Casals overhandigd door oud-gouver neur Luis Munoz Marin van Puerto Rico. Casals woont sinds 1956 in Puerto Rico. Het jaarlijkse „Freedom House"- diner in New York werd bijgewoond door meer dan 1000 personen. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Harmonie-orkest: mo derne muziek. 18.19 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Nws. 18.46 Actuali teiten. 19.05 Licht ensemble en- solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend ge loven: Godsdienstige vorming in deze tijd. 20.00 Omroeporkest, koor en solis ten: operaconcert. 21.10 Gesrekken op dinsdag: interview met Noord- en Zuid nederlandse schrijvers. 21.25 Stereo: Radio Philharmonisch orkest en solist: modern pianoconcert. 22.00 Kunst: cul tureel programma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk, muzikale lezing. 23.00 Kontekst: maga zine, waarin op de dingen wordt door gepraat. 23.30 Zin: liedjesprogramma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Promenade-orkest en zangsolisten: ro mantische muziek. 19.00 Trefpunt: dis cussierubriek voor actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Tot Uw orders, gevarieerd programma voor de militairen. 20.35 Stereo: Licht orkest met zangsoliste, afgewisseld met licht pianospel. 21.00 Stereo: Ballroomorkest. 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk!: satirisch pro gramma. 22.30 Nws. 22.40 Radiojour naal. NRU: 22.55 Muziek van deze eeuw (opn.). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Pi po de clown. NTS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 In kleur: De vliegende non, TV-feuilleton. 19.32 Con nie en Cicero: zang en piano: NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVROs Televizier. 20.45 Reportage van het Af- scheids-gala van Maurice Chevalier. 21.43 Muzikaal gesprek over de Mat- thëus-Passion. NTS: 22.20 Journaal. KRO: 22.25-22.45 Pastoraal Concilie. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker: inter nationaal jeugdjournaal. 19.15 Van ge west tot gewest. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: dl. 24: Het team van dr. Jonas Salk, wetenschappelijke documentaire. 20.00 Journaal. 20.20 In kleur: Dubbel spion: Het meisje met de kostbare Ma donna, TV-film (dl. 1). 21.10 M—M =A Een verkenning: gesprekken over auto matisering. 22.00 De Mammoetwet, dis cussies. 22.30-22.35 Journaal. LONDEN Massiel, de Spaanse win nares van het Eurovisie Songfestival, is vandaag heel kwaad geworden over de beweringen dat zfj haar zege aan de politiek had te danken. Ook was z\j ont stemd over een bericht uit Madrid dat de Britse jury haar by de stemming zou hebben geboycot. Zü merkte op dat zy vandaag juist een briefje aan de B.B.C. had gestuurd om te bedanken voor de ondervonden vriendeiykheid, de prima organisatie en de gastvrijheid. Massiel zei niet dat 't juist opmerkingen van de B.B.C.-regisseur Stewart Morri waren waarover zij kwaad was. Hij zou tegen Brian Dean van de Londense Daily Mail hebben gezegd: „Ik ben van mening dat er altijd een zekere mate van politieke vooringeno menheid is bij het uitbrengen van de stemmen. Je maakt bijv. altijd mee dat Duitsland voor Spanje stemt. Dat heeft Groot-Brittannië verslagen". Nog een opmerking van Cliff Richard, die met 2928 stemmen door Massiel werkelijke naam Maria de Los Angeles Sanatamaria werd verslagen: „Het was een verschrikkelijk gevecht, maar met slechts één stem verschil verliezen is geen schande". HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr. Muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klas- dansen (gr.) TROS: 8.00 Nws. 9.11 Lichte gr muz. en praatje. (8.30 Nws. en act.) 9.10 Muz. uit Brazilië (opn.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleu ters 9.55 Stereo: Mod. muz. (gr.) 10.30 Sphinx: progr. voor de vrouw. 11.00 Nws 11.02 Piek-Uur: amus. program ma 11.50 Act. KRO: 12.00 Van Twaalf tot twee: gev. progr. (plm. 1222 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 1315 Ondernemend) NCRV: 14.00 Stereo: Platennws. 15.00 Handboek en water, hoorspel. 15.50 Stereo: Lichte Gr. muz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd 17.00 Volksmuziek (gr) Schotse liederen. 17.15 Recht op en neer, cab'aretprogr. 17.30 Stereo: Lichte Gr. muz. 17.50 Over heidsvoorlichting: Zeker is zeker, inf. over onze sociale verzeringen. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lich te gr. muz. (7.307.35 van de voorpag., persoverzicht.) VPRO: 7.54 Deze dag, VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Lichte gr. muz. (8.308.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klass. gr. muz. 10.00 Lichte gr. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo Klass. gr. muz. 12.00 Arrangementen over volksmelodieën. 12.22 Voor het platte land. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.29 Stereo Licht instr. sextet met zangsoliste. 13.00 Nws. 13.11 Act. en kalender 13.25 Stereo: Beiers radio orkest: amus. muz. 13.45 Gespr. portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Radiokomerorkest: moderne en oude muz. 15.35 Stereo: Pianotrio mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Operettemuz. 16.50 Stereo: Vara-dansorkest met solisten 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Operetteklanken. 11.30 Grenzenloos: muz. uit alle windstreken. (12.00 Nws. 12.30 Musical fragm. AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Zet 'm op: vrolijk pl. progr. 14.00 Nws. 14.03. Muz. Boetiek 15.00 Nws. 15.03 Arb. vit. populair verz. pl. progr. 16.00 Nws. 16.03 Poptopnon- stop: verzoekplatenprogr. 17.00 Nws. 17.0518.00 Zingende Bougie: gevari eerd platenprogr. voor automobilisten. DINSDAG 9 APRIL 1968 DUITSLAND I. 10.00 Journaal (herh. v. gisteravond). 10.20 Amusementsprogramma. 11.00 Filmreportage. 11.45 Canada-magazine. 12.00-13.30 Actualiteiten-kroniek. 16.40 Journaal. 16.45-18.00 Gevarieerd kinder programma. 18.00-18.05 Journaal (Re gionaal programma: NDR: 18.05 Ac tualiteiten. 18.19 Nordschau. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Der kleine Vagabund, TV-film. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Filmportret. 18.10 Filmreportage 18.25 Goedenavond. 18.30 Hjer undJÖeu- te: journaal. 19.10 Gilligans Insel, TV<- film. 19.40 Satirisch programma). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Kleur: Natuurfilm. 21.00 Die Benachrichtung, TV-spel. 22.10 Filmreportage over Is raël. 22.55 Journaal, commentaar en weerbericht. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Drei Frauen im Haus, TV-film. 18.50 Kleur: Die Globetrotter, TV-film. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Sportprogramma. Aansl.: Nieuws. 21.00 Kleur: Mit Schirm, Char me und Melone, TV-film (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 21.50 Informa ties en meningen uit het economische leven. 22.20 Nieuws, weerbericht en ac tualiteiten. AMSTERDAM, 8 april Niettegen staande Wall Street vrijdag lager sloot hebben de internationale waarden van daag de eerste dag van de nieuwe beursweek bij de opening ingezet met een vriendelijke stemming. Philips was zelfs aan de vaste kant met een koers winst van een gulden op 132.80. Dit op het gepubliceerde jaarverslag van het Philips-concern. De cijfers over 1967 van deze maatschappij hebben de gun stige verwachtingen zoals bekend over troffen. Voor 1968 verwacht het bestuur van Philips een verdere groei. In 1968 gaat dit werelddoncern computers aan derden verkopen, terwijl de financie ring geen probleem is. Op dit alles had vraag van het publiek in de Philips- hoek tot gevolg, terwijl ook Zwitser land wat stukken uit de markt nam. AKU verbeterde 30 cent tot 76.10. Uni lever ging 1 dubbeltje omhoog tot 124.40. Kon. Olie viel wat tegen met een eer ste verhandeling op 158.90 (159.20). De handel in al deze fondsen was zeer kalm. Men wacht de gebeurtenissen ln Amerika af en ook hoe Wall Street daarop verder zal reageren. Hooovens werd 124 (onv.) geadviseerd. De New Yorkse beurs heèft vrijdag op het tragische gebeuren van dr. Martin Luther King gereageerd met lagere slotkoersen. Het even uitstellen door president Johnson van de voorbe reiding t.a.v. de besprekingen met Ha noi hadden verkopen tot gevolg. Het Dow Jones-gemiddelde voor de indus trie-aandelen daalde er bijna 7 punten. Toch lagen de aandelen van de vlieg tuigmaatschappijen vast in de markt. KLM kon hiervan mee profiteren en steeg bijna 2 dollar. Gedurende de voorbeurs werd in KLM gedaan f 197 tot f 200 tegen vrijdag als slotprijs f 190.50. In de scheepvaartsector was de handel eveneens zeer kalm met een merendeels prijshoudende tendentie De cultures bleven onveranderd. De staatsfondsenmarkt was licht verdeeld, eveneens met weinig zaken 69. Na de ontdekking van de moord op Lang is Rech ter Tie naar zijn kamer gegaan waar hij ten prooi aan sombere gedachten heen en weer blijft lopen. Morgen om twaalf uur vertrekt de Prinses naar de hoofdstad. Voor die tijd moet hij de zaak hebben opgelost en het halssnoer hebben teruggevonden. Maar hij is vastgelo pen. Hoe is hem te slim afgeweest en Tai Min kan het halssnoer wel overal in het bos verborgen hebben. Had de Prinses hem maar wat meer bijzonderheden verteld maar ze was juist erg zwijgzaam geweest over de ach tergronden van de diefstal. Wat moet hij doen? Plotse ling klaart zijn gezicht op. Ja, hij kan toch wel iets doen zonder zijn opdracht openbaar te maken. Hij kan de Prinses heimelijk een bezoek brengen, via dezelfde weg die Tai Min heeft genomen om het halssnoer te stelen. Dan kan hij eerbiedig om nadere inlichtingen vragen. Snel kijkt hij in zijn zadeltassen en glimlacht tevreden als hij een zwart gewaad en wijde zwarte broek ziet. De juiste uitmonstering voor een tocht als deze. Even aarzelt hij of hij het Keizerlijk document zal meenemen, dat de Prinses hem gegeven heeft. Maar nee, als hij gesnapt wordt, zou het op zijn lijk worden gevonden en dan is het hem tot geen nut meer. Een kwartier later sluipt hij via de achterdeur de Ijsvogel uit. Het is al donker geworden op straat. 80. „Kalm! Kalm!" vermaande Tekko de inspecteur die opeens een levendigheid en energie ten toon spreid de dat Tekko er bang van werd. „De vliegmachine ligt hier vlakbij in de haven en de daders van dé dief stal zitten een heel eind verderop onder water opge sloten en zijn dus alleen per boot bereikbaar!" „Geen bezwaar! Dan gaan we per boot!" antwoord de de inspecteur en enthousiast gespte hij zijn klewang en pistool om. „Duizend Zanzibarijnse florijnen! Dat is nog eens de moeite waard en ik zal zorgen dat ze me niet ontgaan!" „Abdeel Grijpjan!" schalde vervol gens de stem van de dikkert door het gebouw waar op onmiddellijk een inlandse diender binnensnelde. „Maak ogenblikkelijk de boten klaar. Ik ga duizend... eh... ik bedoel we gaan direct de daders van die vlieg tuigdiefstal arresteren! Begrepen?" „Komt in orde in specteur!" antwoordde de agent die zich verwonderde over de plotselinge activiteit van zijn chef en zich ij lings uit de voeten maakte. Toen Tekko even later met de inspecteur bij de haven kwam lagen daar inderdaad al twee volledig bemande politiemotorboten klaar, ie der met een klein ouderwets scheepskanonnetje op de boeg gemonteerd. Zij stapten in, de inspecteur gaf het sein tot vertrek en daar gingen ze. iiiiimiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiiimi minium Fonds Vorige koers 1ste not Nederland 1966-1 7 103% 10311 Nederland 1966 61 100A 100% Nederland 1968 6è 98 A 98% Nederland 1967 61 98 A 98 A Nederland 1967 6 94% 94% Nederland 1965-1 53 93% 93% Nederland 1964-1 51 90% 90% Nederland 1964 5 88 87% Nederland 1958 41 88% 88% Nederland 1964 41 95% 95 11 Nederland 1959 41 87 87 Nederland 1963-1 41 82Vt 82% Nederland 1961 4 83% 83% Nederland 1953 33 80 A 80% Ned staffell. 1947 31 71% 71A Nederland 1951 3f 89 ia 8913 Nederland 1953 1-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 73% 73 Nederland 1954 1-2 31 74'/t 74% Ned. grootb. obl 1946 3 83% 83 A Ned. dollarlng. 1947 3 87 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97 A 97% id. 30-jar. 1958/'59 41 85 A 85% H.V.A.-mijen ver. a. 122% 122 A.K.U. a. 75.9 75.9 Delimij. f. eert. 82.1 81.3 Hoogovens n.r.c.v.a. 124 124.7 Philips gem bezit, v a. 131.9 132.1 Unilever c.v.a. 124.1 124.2 Kon Zout-Organon 163.5 163.5 Dordtsche Petr. a. 783% 782Vt Kon Pe;t. f. a 158.8 158.4 H.A.L. a. 76% 77% Java-China d n.r.c.v.a 170V» 170% K.L.M a. 190 201 Rotterd Lloyd a. 164V» 164V« Scheepvaartunie a. 133 133% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 101% 101% Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 6è 99% 99 A Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 95% 95 Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 43 87% 87 Nat. bk v. mid kred. '66 7 100V» lOOVs Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron Hyp b dw 6 93% 93 Alb. Heyn wdlobl '55 4 137% 135% British Petrol. 1966 71 102 102 Bijenkorf 6 95 Co-op Ned. rspaarbr 148 149 Ned Gasunie 1966 61 98 99 Ned Gasunie 53 94% 94Vt Philips dlr 250- 100 '51 4 77% Pegerc 1-2 1957 6 96 96 Pgem 1957 6 96 96 Rott Rijn Pijpljnlj. 51 95 95% K.L.M. 15-Jang 5 94% 94% 89V* 94 87% 91% 85% 88% 108% 243% 50.5 697 171 92.5 168 (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 4i 89% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94% Gelder Zonen v. 43 87% Grasso's Kon Mach.f. 53 91 Meteoor beton 53 85% Stokvis en Zonen 43 89 Thomassen/Dr - Verbl. 4è 107% Alg. Bank Ned. a. 241 Amrobank f 20,a. 50.5 Nationale Ned. cert. 681 Ned. Credietb. aand. b. 171 Ned. Middenstandsbank a. 90 Slavenburg's Bank a. 167 Albert Heyn a. 1316 1308 Amstel Br n.r.c.v.a. 400 401 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208% 208 Blijdenst.-Will f 1000 nrcva 67 65 Lucas Bols a. 180.3 181.5 Bredero vast goed a. 139% 138% Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 397 398% Buhrmann-Tetterode a. 467% 468 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 640% 643 Calvé n.r. c.v.a. 860 860 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 155 156 Drentsch-overijs. houth. a. 133 134 D.R.U. a. 374 368% Edy emaille a. 76 75 Elsevier uitgeversmij. a. 352.5 351 Erdal mij. voor wasverw a. 555 558 Excelsior metaalbuizen a. 65% 65 Fokker a. 435 445 Gazelle rijwielfabriek a. 160 162 Gelder (van) papier a. 110% 111% Gist-Brocades a. 721 717 Grasso's kon. mach. fabr. a. 143 145 Heineken's Bierbr. aand. 636 628 Holec aand. 148% 150 Interratio aand. 310 315 Kon Ned Papierfabr. a. 154 154 Kon Ned Textielunie eert. 48 50 Krasnapolsky La. 55.3 55 K.VT (kon ver tap.) aand 215 209 Leidsche Wolspinnerij a. 264% 270 Lips en Gispen eert 125% 130 Meteoor Beton a. 113% 115 Misset, llitgeversmij. a. 248 244 Naarden Chem. fabr. a 560 568 Naeff gebr. a. 184 180 Nedap ned app.fabr aand 137 138% Ned Kabelfabrteken aand 287% 281 Nel Ie, wed J van aand 377 392 Nvma n.r.c.v.a. 25% 25% Niiverdal-ten Gate a. 79% 79 Overz Gas, nat bez. VM.i 100 100.3 Pakhoed a. 98.5 97.5 Pal the e. 59 60 Pont Houthanoel a. 173 173 Reesink en Co. a. 163 Scheveningen Expl.mij.f. a. 25.2 25 Schokbeton aand. b. 187 187 Schol ten Carton en Pap. a. 226 230 Schuppen Sajetfabriek a. 903/4 91 Simon de Wit aand. b. 443 437 Technische Unie a263 262 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 102.5 103 Twentsche Kabelfabriek a. 367 Ubbink-Davo a. 34 33s/« Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 107 108 Veenendaalsche stoomsp. a. 180 Ver Machinefabrieken a. 160 163 Ver. Ned. Uitg. bedr. 148 148.5 Ver Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver Bezit v. 1894 f 50 a Canadian Pac. Railw eert Int. Nickel Cy. Can. cert Shell Can (10 a.) cert. A.T.T l5-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10al0dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. 40% Phillips Petroleum cert. 57 R.C.A. cert 50% Republic Steel cert. 41% Shell OU cert 62% Standard Brands 10 a cert 38'/4 U S Steel (10) cert. 385/a Wool worth cert. 237/s 138 139 155 155 64% 65 91 90.8 162% 162 821V* 824% 57 59% 770 770 643 643 634.5 634.5 184 184 225.5 225 192 191 428 435 103 103 493/« 49% 118V8 117»/4 28*/« 28 52»/4 51 42 42 29s/4 29'/« 60 593/i 487/s 483/s 84% 84'/2 158% 158Vt 91% 90'/2 80% 803/4 41 573/4 50'/i 403/s 62 38V4 38% 23% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 160.00; Unilever 125.00; Phi lips 134.20; K.L.M. 213.00; A.K.U. 76.50. DEVENTER De bedrijfswinst van Thomassen Dryver-Verblifa is in 1967 met bijna 20 pet. gestegen tot f 20,1 miljoen. Dit resultaat is groten deels te danken aan een vermeerdering van de omzet met f 27,2 miljoen of 8, 9 pet. tot f 359,7 miljoen. Voorts zijn ongetwijfeld de voordelen van de uit de fusie van 1964 en 1965 voortge vloeide integratie voor het eerst goed tot uiting gekomen", aldus de directie Ondanks toenemende concurrentie in de Europese Gemèenschap vertrouwt zij ook in 1968 haar aandeel te verwer ven in het groeiende verbruik van ver pakkingen. De directie verwacht ech ter niet, dat de omzet in dezelfde mate zal toenemen als in 1967, toen door een samenloop van gunstige omstandighe den de afzet een grotere stijging toon de dan het gemiddelde van vorige ja ren. Opvoering van de efficiency zal lei den tot verdere besparingen, al mag men hiervan in een onderneming, die op dit terrein al jaren systematisch maatregelen heeft genomen, geen spec taculaire resultaten meer verwachten, zo vervolgt het verslag. Kostenverho gend zal werken de verdere stijging van lonen en sociale lasten. Het re sultaat. van 1968 zal daarom wellicht weinig van dat van vorig jaar afwij ken. In 1967 stegen de bedrijfskosten van f 278,5 tot f 321,4 miljoen, de afschrij vingen van f 16,1 tot f 16,9 en de be lastingen van f 8,4 tot f 10,2 miljoen. Het boekjaar sluit met een nettowinst van f 10,20 (f 8,76) miljoen. Aan de jaarvergadering op 26 april wordt voor gesteld het dividend te verhogen van f 4 tot f 4,30 per aandeel van f 20 no minaal. Het eigen vermogen van het concern bedroeg eind 1967 f 172,15 miljoen, waarvan f 27,58 miljoen aandelenkapi taal en f 61,29 miljoen agioreserve. Hiervan is naar schatting f 16,5 mil joen belastingvrij. Het vreemd vermo gen bedroeg f 57,1 miljoen op lange en f 64,52 miljoen op korte termijn. AMSTERDAM De Nederlandsche Fondsen Mij. Nefo heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn aandelen Holec (f 96.000), Indoheem (3000 stuks), Smit (Nijmegen) (f 175.000). Thomsen (f 100,05), Van Berkel (f 160.000). Kon. Papier (f 100.000), Bensdorp (f 125.000) en Oranjeboom (f 175.000) afgestoten. Voorts werden van de 600.000 aandelen HBU er f 400.000 verkocht en wer den de resterende omgezet in aandelen Algemene Bank Nederland, waarbij het belang nu f 1 miljoen groot is. Daartegenover werd het belang ver groot bij Hatéma, KNSM en Simon de Wit en verscheen de Ver. Ned. Uit geverijen met 25.00 aandelen in de por tefeuille van Nefo. In het eerste kwartaal steeg het ver mogen van f 87,2 tot f 88,8 miljoen. Het geplaatste aandelenkapitaal groei de door de uitkering van 2XU procent in aandelen tot f 53,28 miljoen. Het belang bij de grote internationale concerns steeg van 38,77 tot 41,91 procent van het vermogen. WESTER SUIKER De Administratiemaatschappij Wester Suikerraffinaderij wil de aandeelhou ders dezelfde dag voorstellen het di vidend over het eind september ge- eindigde jaar te verhogen van 14,8 tot 16,5 pet. TECHNISCHE UNIE Aan de jaarvergadering op 22 mei wordt over 1967 weer 17 pet. dividend voorgesteld, waarvan ditmaal desge wenst 10 pet. in agio-aandelen. Het bedrag, dat hierdoor aan de agiore serve wordt onttrokken, gaat uit de winst naar de reserve diverse belan gen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2