Rust keert langzaam terug Guerrilla's tot over de Jordaan achtervolgd TARVO Over de grenzen Nieuwe hoop Koninklijke/Shell gunstig resultaat Aristo I 'n veilig idee Vooralarm Afgeschermd Weer arrestaties in Griekenland Griekse kampen ongeschikt ne? OCQ mason morgen nemen-, zelf proeven! Communisten in Praag leveren meeste ministers Gevangenis voor ex-nazi's Z.-Afrika verkoopt geen goud meer ctap ook iij. de gnj>e ^ddelniaa, draag *erleii -^ouiig In Richmond thans 43 doden INTERTEST om op wyers te bouwen President Johnson verhinderd CARMICHAEL BAAR HUMPHREY Kroatische fascisten veroordeeld Têilenka TMM HELE LIJS IE AARDGAS FUSA1SCIERIJVG DINSDAG 9 APRIL 1968 WEDUWE DS. KING AAN HOOFD VAN DE ROUWMARS Dominee Ralph Abernathy kijkt bezorgd naar de weduwe van dr. Martin Luther King tijdens de herdenkingsmars, die maandag plaats had. TEL AVIV Israëlische, per helikopter aangevoerde, parachutisten hebben maan dag een Arabische guerrillatroep op Jordaans grondgebied achtervolgd en de ar tillerie heeft een artillerieduel gevoerd met het Arabische legioen over de rivier de Jordaan. Maar in legerkringen in Tel Aviv wordt stellig ontkend, dat Israëlische lucht en landstrijdkrachten een invasie op grote schaal zouden hebben uitgevoerd in het woestijngebied ten zuiden van de Dode Zee. ATHENE Van goedingelichte zij de in Athene is vernomen, dat er in Sa- löfiiki -vijf mensen zijn aangehouden die nauwe relaties zouden hebben on derhouden met de voormalige afgevaar digde van het centrum Andreas Papan- dreoe. De arrestaties zouden verband houden met de verspreiding van vlug schriften aan de universiteit van Sa- loniki. De vijf, onder wie het voorma lige parlementslid Manawis, zijn naar Athene gebracht. ATHENE Het Griekse militaire regime heeft een rapport van het in ternationale Rode Kruis uitgegeven over de voorwaarden en behandeling van de politieke gevangenen, die sinds het leger op 21 april de macht over nam, vastgehouden worden. Een hoge functionaris van de rege ring ontkende geruchten als zouden de gevangenen gemarteld worden als „mythen, die niet met de werkelijkheid overeenkomen". Het rapport was opgesteld door een delegatie van drie man, die de gevan genkampen op de eilanden Jiaros en Le- ros hadden bezocht en de ziekenhuizen van de eilanden en van de gevangenis in Athene. Het raport werd de Griekse rege ring ter hand gesteld door R. Gallopin, de directeur-generaal voor buitenland se zaken van het Rode Kruis. Volgens Gallopin kunnen de gevangenissen op de twee eilanden „niet geschikt worden geacht voor langere detentie, hoewel het eiland meer geschikte gebouwen heeft, die op het ogenblik niet worden bewoond". Gallopin stelt een maandelijks be zoek door familieleden voor per schip. Het Rode Kruis zou bereid zijn in de kosten bij te dragen. In het rapport worden ook oefenin gen in de open lucht en de vrijlating van oude en zwaar zieke gevangenen voorgesteld. Gallopin vraagt om een spoedige eva cuatie van vrouwen en mannen uit het kamp van Jiaros, omdat de levensom standigheden naar hij zegt, daar „onze ker zijn". „Het eiland Jiaros is niet ge schikt als gevangenkamp", schrijft hij. ADVERTENTIE oooo\*y©G Een woordvoerder van het leger ver klaarde dat de enige troepen waar sprake van is, een 30-tal parachutisten zijn, die met helikopters Arabische roristen tot bij hun basiskamp a volgden. De gevechten zijn langs de gr Jordanië weer opgelaaid op ec ment dat VN-afgezant Gunnar Ja...ng juist Cairo bezoekt, voor besprekingen met de Egyptische regering. De woordvoerder noemde de actie te gen het kamp van de guerrillastrijders, dat ongeveer 50 km ten zuiden van de Dode Zee was gelegen, een „beperkte en spontane" actie. Te tien uur 's ochtends was een groep terroristen waargenomen die de grens overstak ten oosten van de kibboets Ein Jahav. Helikopters werden te hulp geroepen om de terroristen te achter volgen. De helikopters, bemand met parachu tisten, voerden tijdens de achtervolging tot 30 kilometer in Jordanië een fel vuurgevecht met de terroristen. Ver schillende malen landden de helikop ters. De terroristen werden dan over land achtervolgd. „Drie tót vijf saboteurs zijn zeker ge dood, verschillende meer gewond. De Israëli hebben geen verliezen geleden. De para's hebben twee gebouwen op geblazen en een aantal tenten in het kamp in brand gestoken. Na drie uur hebben onze strijdkrachten zich terug getrokken", aldus de woordvoerder. Hij verklaarde dat Israël zich gerechtigd acht, tot alle maatregelen bij de be strijding der saboteurs, die de laatste tijd weer bijzonder actief zijn in het ge bied ten zuiden van de Dode Zee. De incidenten deden zich voor nadat eerder op de dag een Israëlisch pa trouillevoertuig ten noorden van Jeri cho op een mijn was gelopen, waarbij twee Israëlische militairen en een Ara bische verkenner in Israëlische dienst, om het leven waren gekomen. In een Jordaans communiqué werd gezegd, dat de Israëlische eenheid te ruggedreven werd, zonder dat deze haar taak had kunnen uitvoeren en dat aan Jordaanse kant geen verliezen wa ren te betreuren. Ook werd melding ge maakt van de artillerieduels. Jordanië heeft bij de Veiligheidsraad 'n klacht ingediend tegen 't Israëlische optreden, maar nog niet om een bijeen komst van de raad verzocht. Ook Is raël diende een klacht in. PRAAG De ^liet-communistische partijen in Tsjecho-Slowaklje zijn er niet in geslaagd meer posten in de nieu we regering van premier Oldrich Cer- nik te krijgen, niettegenstaande de ver zekeringen dat de liberalisatiecampag ne van het regime het» zou helpen een groter aandeel te krijgen in de natio nale aangelegenheden. Het kabinet van Cernik van 29 leden is heden beëdigd door president gene raal Svoboda. Er zitten maar twee niet- communisten in, de minister van Jus titie, Bohuslaf Kucera van de socialis tische partij en de minister van Volks gezondheid Bladislaf Vlcek van de ka tholieke volkspartij. De twee partijen hadden dezelfde mi nisteries in de vorige regering van pre mier Jozelf Lennart, die afgetreden is tijdens de recente reorganisatie van het kabinet. Verschillende nieuwe minis ters, die volgens hun officiële levensbe schrijvingen geen partijbindingen heb ben, zouden toch lid van de communis tische partij zijn. Van goed ingelichte zijde werd mee gedeeld, dat de beide minderhiedspar- tijen meer kabinetsposten geëist had den in onderhandelingen met de com munisten. MEMPHIS Zwaar gewapende sol daten stonden gisteren langs de stra ten van Memphis, de hoofdstad van de staat Tennessee, waar tienduizen den negers een stille mars begonnen om hun vermoorde leider, dr. King, te herdenken. King werd donderdag in Memphis door een blanke sluipschut ter doodgeschoten. De moordenaar is nog altijd niet gevonden. Op de kruispunten van Memphis, waar de lange stoet moest passeren, waren versterkte posten ingericht. Men vreesde nieuwe ongeregeldheden maar het regende zacht en alles bleef rustig. De weduwe van ds King liep voorop, met de opvolger van King, dominee Abernathy. Er liepen ook enkele hon derden blanken mee, maar zij waren verre in de minderheid. De betoging die zwijgend door de re gen trok had onder andere ten doel de Amerikanen en de hele wereld duide lijk te maken dat de geweldloze strijd voor rassengelijkheid door zal gaan overeenkomstig de beginselen waar voor Martin Luther King was gestor ven. In Atlanta, de stad in Georgia, waar ds King vandaan kwam en waar hij vandaag zal worden begraven, waren ook duizenden negers en blanken ver zameld. Zij brachten het stoffelijk overschot van de vermoorde de laatste eer. Het Morehouse College, waar zo wel ds. King als zijn vader had ge studeerd. eerde de nagedachtenis van de dode door studiebeurzen ter be schikking te stellen van de twee zoons van King. Het is gisteren rustig gebleven in de grote steden in Amerika waar onlusten twee dagen lang voor miljoenen dol lars schade hebben veroorzaakt. Alleen in Baltimore, in de staat Ma ryland, kwam het tot nieuwe ongere geldheden. De politie moest er van vuurwapens gebruik maken om de or de te herstellen toen opnieuw horden negers gillend de straten oprenden om te plunderen en brand te stichten. Eén neger werd doodgeschoten, toen troepen vuurden op plunderaars van 'n drankwinkel. Eerder waren in Balti more al vier doden gevallen. In de stad liggen nu 1900 man para chutisten die president Johnson op ver zoek van de gouverneur van Maryland ter beschikking heeft gesteld. In de ge vangenis zitten 1300 arrestanten. De Amerikaanse justitie stelt een on derzoek in naar de activiteiten van Stokely Carmichael, de leider van Black Power, een zeer militante bewe ging onder de negers. Deze beweging gelooft met in de methoden van wijlen ds Martin Luther King, maar wil de rassengelijkheid afdwingen met ge weld. Carmichael heeft kort na de dood van ds King de negers aangespoord de dood van hun leider bloedig te wre ken. Hoewel hij bij de onlusten in Washington nog heeft geprobeerd de benden oproerige negers te kalmeren, onderzoekt de justitie toch of Carmi chael niet in staat van beschuldiging kan worden gesteld wegens vergrijpen tegen de openbare orde. Naar schatting 1600 a 1800 mensen per uur zijn maandag langs de baar getrokken van ds Martin Luther King in een kapel van het Spélman College in Atlanta. Vier negerinnen in rouw kleding met witte handschoenen ston den aan de hoeken van de baar. Het stoffelijk overschot van ds King werd later overgebracht naar een bap tisten kerk alvorens het ter aarde werd besteld. Ongeveer 100.000 mensen zullen ds King naar zijn laatste rustplaats bren gen. President Johnson, die te zeer met de kwestie-Viëtnam bezig is, kan de begrafenis niet bijwonen en heeft zich laten vertegenwoordigen door vi ce-president Hubert Humphrey. President Johnson zal heden in Camp David in Maryland de gehele dag be sprekingen voeren met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, de minister van Defensie, Clark Clifford en de Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Viëtnam, Ellsworth Bunker. Andere bekende figuren die de plech tigheid dinsdag wel zullen bijwonen zijn senator Robert Kennedy, gouver neur Nelson Rockefeller van New York, ondersecretaris-generaal Ralph Bunch van de N.V. en de burgemees ter van New York, John Lindsay. An dere bekendheden als Marlon Brando, Mahalia Jackson, Sammy Davis jr., Bing Crosby. Sidney Poitiers en Harry Belafonte zullen aanwezig zijn. De dienst in de kerk zal alleen door genodigden worden bijgewoond. Ds Abernaty zal d dienst leiden, tezamen met ds William Holmes Borders. HAMBURG In Hamburg zijn twee Westduitse vroegere politie-inspecteurs tot acht jaar veroordeeld, wegens me deplichtigheid aan moord op ongeveer 25.000 Joden, die in de jaren 1942 en 1943 uit de Poolse stad Lublin en om- gving naar vernietingskampen werden gebracht. De twee veroordeelden, de 53-jarige Wolfgang Hoffman en de 54- jarige Julius Wohlauf, zijn tot 1963 in Hamburg inspecteur van politie ge weest. De 58-jarige vroegere reserve-luite nant Kurt Dreyer kreeg eveneens acht jaar voor medeplichtigheid aan moord. Anton en Heinrich Becker kregen resp. zes en vijf jaar. VREEMDE RUST IN HANOI NA BOMBARDEMENTEN ftldrich Cernik (46), die door de communistische partij van Tsje- cho-Slowakije is voorgedragen als formateur van een nieuwe regering wordt beschouwd als de „intellectu eel van de partij". Geboortig uit een mijnwerkersgezin uit de streek rond Ostrava, genoot hij aanvankelijk niet meer dan acht jaar verplicht lager onderwijs. Maar, ter wijl hij al lid van de partij was, zet te hij zijn studie voort en behaalde in 1964 de titel van ingenieur. Hij wordt een van de knapste koppen van de communistische hiërarchie ge noemd en is een erkend deskundige op economisch gebied. Een tweede factor in zijn voordeel is het feit dat hij geen Slowaak is. De Slowaak Alexander Dubcek is in januari Antonin Novotny opgevolgd als partijleider. Cerniks voorganger, Lenart, was een Slowaak. De Slowaken maken slechts een derde PARIJS Voor de eerste maal sinds vele jaren is de vrees van de bevolking van Hanoi voor bombarde menten van Amerikaanse vliegtui gen niet meer merkbaar, zo schrijft de correspondent van het Franse dagblad Le Monde in de Noordviët- namese hoofdstad. Deze klimaatsverandering dateert niet van het ogenblik waarop presi dent Johnson zijn befaamde rede hield, maar van enkele dagen later, toen de regering van Noord-Viëtnam aan de Verenigde Staten liet weten dat zij bereid was tot een gesprek. De ochtend daarop was de uitgave van Nhén-Dên, het partij-orgaan m een ommezien uitverkocht, zoals dat ook het geval was geweest aan het begin van het grote offensief van de Viët-Cong. De bevolking heeft al lengs een bijzonder fijne neus ge kregen voor werkelijk bedangrijke regeringsverklaringen. De belangstelling in Hanoi voor de kaarten met de posities van de legers is zeer groot. ten. In de straten van de hoofdstad krijsten de vrouwenstemmen door de luidsprekers hun vooralarm: „Opge let! Amerikaanse vliegtuigen bevin den zich op vijftig kilometer van hier". Wat wilde zeggen „Berg u, want ze komen er aan". Welnu: Ze komen niet meer. Maar Hanoi is nog niet gedemobiliseerd, niet militair, noch psychologisch. Wel praat men anders. Men is ook minder sereen en evenwichtig dan in de dagen van de bombardementen. Die kende men immers, en men had er zich op ingesteld. Maar de vrede kent men niet en men weet niet hoe men zich nu moet gedragen. Langzamerhand veranderen ook de toon en de onderwerpen van de conversatie op straat. Enkele uren voor de rede van Johnson zagen wij, zo schrijft de correspondent van le Monde verder, nog een ploeg puin- ruimers bezig in vers puin te wroe- Daarom gaat men maar verder met het graven van schuilplaatsen. Men weet maar nooit! In de meest gebombardeerde wijken blijven de chauffeurs rijden met afgeschermde lichten, als verwachten zij elk ogen blik weer de vliegtuigen waarvan zij nu toch wel weten, dat zij niet meer komen. Maar de gewoonte en de in geboren vrees zijn sterker dan de on bekende ontspanning. Het sterkst is de verandering merkbaar bij de politieke leiders. Plotseling spreken zij over geheel andere onderwerpen. Het meest be sprokene is ongetwijfeld de struc tuur, die de toekomstige regering in Zuid-Viëtnam zal moeten krijgen. Zou het de formule worden van het revolutionaire volksverbond, zoals enkele plaatsen dit in de dagen van het grote offensief van de Viët-Cong gekend hebben? Of een soort van voorlopige regering, die de voor elke stad en streek weer andere proble men zal moeten trachten te regelen? Hoewel men vroeger prompt klaarstond met een antwoord, wei gert men nu op deze vragen te ant woorden. Deze problemen hebben echter geen enkele invloed op de dagelijkse sleur van het leven hier. Nog altijd kan men geen beter portret van de gewone man uit Hanoi geven, dan hem uit te tekenen als een actief iemand, die op zondagochtend zijn fiets pakt om zijn kinderen op vijf tig kilometer van Hanoi een bezoek te brengen. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse mi nister van Financin, dr. Niclaas Die- derichs, heeft in het Zuidafrikaanse parlement meegedeeld, dat Zuid-Afri- ka in de naaste toekomst noch op de vrije markt, noch op de officiële markt, goud zal verkopen. Hij zei dat op dit moment niet kan worden besloten wan neer en waar het Zuidafrikaanse goud zal worden verkocht. De minister wees erop dat Zuid-Afrika zich in een gun stig positie bevindt. Het is in economisch opzicht sterk, heeft een gezonde betalingsbalans en staat er goed voor wat de reserves aan gaat. Bovendien stroomt het kapitaal naar Zuid-Afrika toe. Er is dan ook geen noodzaak om in de nabije toekomst goud te verkopen, aldus minister Diederichs. BELGRADO Drie leden van een in Oostenrijk gevestigde, fascistisch getin te organisatie van Kroatische emigran ten, zijn maandag in de Zuidslavische stad Osijek elk tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Ze werden schul dig bevonden aan staatsvijandige acti viteit. Het drietal Iija Stipic (41), Luka Tomic (26) en Ivan Ilic (33) had volgens de aanklacht „propagan damateriaal het land binnengebracht en andere vijandige activiteiten bedreven". ADVERTENTIE Terlenka Young kostuums zijn in alle moderne herenkledingzaken verkrijgbaar. AMSTERDAM Vrijwel alle sectoren hebben in 1967 ertoe bijgedragen dat het resultaat van de Koninklijke/Shell gunstig is geweest. De bruto-inkomsten stegen met 10,4 procent tot 4,5 miljard en het nette-resultaat liep op met zelfs 12Vt procent tot 266 miljoen. Hierbij dient echter te worden bedacht dat de winststijging na herleiding wegens de devaluatie van het pond en uitgedrukt in verhouding dollar/gulden ÏO1/* procent heeft bedragen. De Groep drukt inkomsten en uitga-In totaal 581 miljoen pond tegen 642 ven in Engelse ponden uit. Aangezien circa zestig procent van alle activitei ten buiten het Verenigd Koninkrijk zit ten, heeft de wijziging van de valuta- verhouding ingrijpende gevolgen gehad. De balansgegevens alsmede de exploi tatierekening zijn nu opgesteld voor lO'/t maand op oude pondenbasis en voor IV» maand op de nieuwe, welk re sultaat werd gedeeld door 12. Voor geheel 1968 zullen de ontvang sten dus eveneens een vrij aanzienlijke stijging vertonen, hoewel aandeelhou ders buiten het pondengebied er geen reëel voordeel uit zullen ontvangen. Uit het winstdeel, dat de Koninklijke toekomt, zal per aandeel van f 20 een totaal dividend van f 6,85 worden gege ven, waarvan reeds f 3,25 als interim werd uitgekeerd. Opvallend is voorts dat nu ook de gang van zaken buiten Amerika weer is verbeterd. De Shell Oil zag zijn net toresultaat met 12 procent stijgen, maar dat van de Groep buiten Amerika steeg met 13 procent. De verdeling tussen het olie- en het chemisch bedrijf bleef ongeveer op het niveau van het vorige jaar, zowel wat omzet als winst betreft, en kqmt voor de laatste op ongeveer een achtste van het totaal. De verkoopopbrengst van de chemische sector steeg met 10.6 procent. Over het algemeen waren de prijzen bevredigend. Uit het verslag wordt nu wel duide lijk van welk een belang het Neder landse aardgas voor de Nederlandse groepsmaatschappij is. Zonder aardgas zouden de uiteindelijke resultaten bene den die van 1966 zijn gebleven, maar nu lagen zij daarboven. De totale leveranties van dit produkt bedroegen in 1967 ruim zeven miljard kubieke meter. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van 1966. Voor 1968 wordt wederom op een ver dubbeling gerekend. De olie-aanvoer die tijdens en na de zesdaagse oorlog in het Midden-Oosten bemoeilijkt werd, leverde de raffinade rij in Pernis een tijdelijke flinke onder bezetting op. Thans werkt Pernis ech ter weer op ca. 90 procent van de ca paciteit ondanks de recente zware brand waarvan de enorme schade in de korst- mogelijke tijd weer kon worden her steld. De opvoering van de efficiency, die overigens niet van 1967 alleen dateert maar nu reeds verscheidene jaren met kracht wordt doorgezet, veroorzaakte een verdere daling van de kostprijs per eenheid verwerkt produkt. Vooral de verkoopkosten zijn in 1967 aanzienlijk gedaald. Ook de overschakeling op de mammoettankers werkt zeer voordelig. In 1967 bedroegen de uitgaven voor investeringen, speurwerk en opsporing miljben pond in 1986. Deze daling vloei de voort uit het gereedkomen van een aantal belangrijke projecten in de zo kostbare verwerkingssector (raffinade rijen in Italië en West-Duïtsland) en door een incidentele daling in de ter mijnbetalingen voor in aanbouw zijnde tankers. Deze vermindering is echter tijdelijk want ook in de nabije toekomst zullen zeer uitgebreide investeringspro gramma's nodig zijn. Tegenover het geïnvesteerde bedrag van 464 miljoen pond stond een netto winst en afschrijving samen voor 564 miljoen pond. Doordat ook nog langlo pende leningen werden opgenomen ten bedrage van 140 miljoen pond, had het concern geen moeite met de liquiditeit. De vrije en belegde middelen stegen zelfs nog met 83 miljoen pond tot 541 miljoen pond. In de spreiding van het aandelenbezit trad in 1967 geen opmerkelijke verschui ving op. Het Nederlandse belang bleef op 30 procent, het Zwitserse aandeel op 17 procent en het Amerikaanse op 31 procent. RICHMOND De ontploffing die za terdag in de Amerikaanse stad Rich mond (Indiana) een sport- en munitie magazijn verwoestte, heeft aan min stens 43 mensen het leven gekost, zo is bekendgemaakt. Negentien personen worden nog vermist. OLDRICH CERNIK proberen deel uit van de bevolking en men nam daarom niet aan, dat de twee hoogste posten in het land door Slo waken bezet zouden kunnen worden. IVfen verwacht dat Cernik de sinds een jaar op gang gekomen econo mische hervormingen krachtig zal voortzetten. Een van de redenen van de val van Novotny was zijn laks heid in dit opzicht. De economische toestand in Tsjecho- Slowakije, is verre van gunstig. Voor consumptiegoederen is naar Wester se maatstaven, veel te weinig keuze en kwaliteit voorhanden. Men hoopt, dat nieuwe economische banden met het Westen het gevolg zullen zijn van de nieuwe politieke koers, die na de „Dooi" is ingetre den. Een ruil van kapitaalsgoederen zou zeker van pas komen. Maar men beseft wel, dat in het Westen weinig lust is, om met een onstabiel land tot uitwisseling van goederen te ko men. Men hoopt nu, dat Dubcek en Oldrich het vereiste klimaat kunnen schep pen voor zulk een vertrouwen. Niet dat men de banden met Rusland wil breken. Daarvoor hangt de Tsje chische economie te veel af van de grondstoffenleveranties uit de Sovjet- Unie. Als Rusland deze kraan zou dicht draaien, zou de zware industrie volkomen lam liggen. Maar men hoopt op nieuwe afzetmark ten. /^erniks carrière is niet altijd even gemakkelijk verlopen. Onlangs nog heeft hij kritiek ondervonden, wegens beweerde mislukkingen ten gevolge van foute economische planning. Maar Cernik heeft zijn kritici 'niet op antwoord laten wachten en ontkend dat er door zijn toedoen iets verkeerd zou zijn gegaan. f'ernik is in 1945 lid van de partij ge- worden. In 1956 werd hij gekozen in het cen traal comité en benoemd tot een van de secretarissen. Dat hij in elf jaar van gewoon partijlid tot secretaris van het centraal comité was opge klommen, werd algemeen beschouwd als een bijzonder snelle carrière. In 1960 werd Cernik in het parlement gekozen, door het district Ostrava. Daarop werd hij minister van Brand stof en Energievoorziening. In 1963 werd de naam van zijn minis terie veranderd in ministerie van energie. Cernik bleef aan het hoofd en werd later in dat jaar vice-pre mier en voorzitter van de staatscom missie voor planning. In 1966 volgde zijn benoeming in het presidium van de partij. Cernik heeft veel in het buitenland, ook in het Westen gereisd. ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN g J

De Vallei | 1968 | | pagina 9