Maurice op tv Beurs van Amsterdam Yara moet fouten in reportage goedmaken Pater S. P. A. Jelsma naar VPRO Vaste stemming internationals VANAVOND MORGEN RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'! Bod Schelde op Breda geldt tot 7 mei Omzet IDM over 100 milj. Emissie Albert Heijn tegen 475 PILOOT STORM RECHTER TIE I TFKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' WOENSDAG 10 APRIL 1968 God hoorde hem niet meer en moeder... moeder... Soms voelde Freek niets dan wrevel tegen zijn moeder, die ondanks al haar tra nen en matheid, vader eerder vergat dan hij. Moeder was mooi al treuren de. moeder was altijd mooi. Als zij dacht dat niemand op haar lette, kon haar gezicht weer heel gewoon staan, maar zodra merkte zij niet iemands opmerkzaamheid, of de trek van leed legde zich weer om mond en ogen. Natuurlijk had zij verdriet om vader, maar dat verhinderde haar niet tus sen twee snikken door even nauwkeu rig op Freeks kleren en manieren acht te geven als tijdens het leven van haar man, ja misschien was zij nu nog wel strenger, vermoedelijk denkend dat dit nodig was nu zij de jongen alleen moest opvoeden. En dan... dokter Wegen, die maar steeds bleef komen, vriendelijk en spottend, zich indringend in vaders huis en moeders gunst. Zijn grappen daarom lachte moeder, om dan met een verschrikte verontschuldiging over haar vrolijkheid de hand voor de mond te slaan. Freek bleef griezelen van de arts, die tegen hem toch nooit een onvriendelijk woord zei. maar zijn persoon was zo opdringend, dat de jongen zijn tegenwoordigheid nog lang voelde nadat hij al vertrokken was. Niemand, inderdaad, hij had nie mand meer voor zich. Zeker, Queeny was er nog, lief, hartelijk en toegene gen, maar aan Queeny kon hij toch onmogelijk alles vertellen en vragen, zij was om mee te lachen en blij te zijn, iemand om de blijheid mee uit te vieren, zoals die er was geweest in vaders tijd. Oma stommelde de trap op, moe der volgde; haar stemmen gingen ge dempt door de gang. Even verlichtte het de angst rondom Freek. Hij hoor de moeder haar kamerdeur sluiten. Oma scharrelde in de logeerkamer, kleedde zich uit en stapte in bed, het ledikant kraakte. Daar was de stilte weer, de nacht. Freek schokte, knipperde met zijn ogen, hij wilde niet huilen, wilde niet. Hij trachtte aan andere dingen te den ken aan school, aan de laatste aardrijkskundeles. Hoe zat het ook weer met die rivieren, die hij morgen moest kennen? Wist hij ze wel alle maal? Hij had vandaag slecht geleerd nu ja, hij was immers jarig... ze had den feest gevierd! Feest! 't Mocht wat! Gekibbeld had hij die middag met Myra, die hem met haar moeder was komen gelukwensen, onhebbelijk was hij geweest tegen oma, hij had pud ding gemorst op zijn nieuwe broek en het kon hem allemaal niets sche len. niets, maar dan ook niets schelen. Waarom dachten ze eraan, dat hij ja rig was? Nu ja, als ze er niet aan hadden gedacht, zou het nog akeliger zijn... misschien. Ach ja, dan had hij niet dat mooie sprookjesboek gekre gen. Sprookjes... Lezen... Was er iets prettigers dan lezen? Hoogstens ver tellen was nog prettiger dan lezen. Tenminste zoals vader vertelde, zo werd het echt. Vader -, is in de Hemel. Waar is de hemel? Daar wist zelfs vader geen antwoord op, hij zei dat het er eigenlijk ook niet op aan kwam, want dat het bij God was. „In liefde zal ik altijd bij je zijn, of je nu tachtig wordt of nog ouder en of je je vader lang of kort hebben zult"... Freek opende snel zijn ogen. Dat zei vader. Zei hij het ook nu of her haalde het zich alleen in zijn herinne ring? Lieve God, lieve Heere Je zus... laat dat toch waar mogen zijn, ook al is vader in de hemel! U hebt daarboven zo heel veel engelen, laat mij toch niet zo verschrikkelijk alleen. Tranen vloeiden over zijn wangen, zonder snikken huilde hij. 't Was alles zo vreselijk moeilijk en ingewik keld. Scherp voelde de kleine jongen zijn nietigheid maar koppig hield hij vast, hardnekkig, de tanden op elkaar gebeten of hij daartussen vastgeklemd hield waarvoor hij vocht. Hij smeekte alles aan hem smeekte, hij was ver stijfd van smeken, zijn armen en be nen krampten ervan. Lieve Heer, lieve Heer--- vader... vóder Stilte. Niets dan stilte en nacht. Freek lag roerloos, voelde van ver moeidheid de spanning wijken, zijn ogen zonken toe. Diep in hem klonk het nog na als verwijderd roepen, al door zachter: Vader, vader... Door de bomen zong de wind.» Door het huis suisde de stilte. Ergens ritselde iets. In de verte blafte een hond. Vrede. Het was Freek alsof hij deinde. Het was de aftocht van zijn vrees. Vader. De stilte zegende, het duister was een zoet geheim, dat Freek niet wil de trachten te aanschouwen, omdat hij het wist zonder zien, omdat hij geloofde. Hij was niet eenzaam, als hij zijn ogen nu zou opendoen... Maar de rust hield ze gesloten, de stilte s boog zich sereen door de nacht. Vader, zie ik je eens in de droom- tuin?... Niets, dan adem, onhoorbaar, nau welijks te voelen van tederheid. Leven. Liefde. De band tussen aarde en hemel. XI Met Ko Sol was het weer goedgeko- men, Freek ontliep hem niet meer. Dat lag aan Ko, niet aan hem, Freek bekende het zichzelf met schaamte. Hij had Ko ontlopen, uit vrees voor... ja. waarvoor eigenlijk? Om niet aan Riekie te hoeven denken, Riekie ging hem immers niet aan. zijn zusje was het niet. Maar Arnold Arlsover was Ko's vader niet en toch, die eerste keer, dat Freek na zijn vaders dood van school naar huis liep, kwam Ko hem achterop. Freek zweeg toen de andere jongen naast hem kwam lo pen. Hij voelde zich klein en vreemd bij Ko. Ko begon over huiswerk, keek ter sluiks opzij naar Freeks neergebogen gezicht. Freek herademde. Zijn eerste ant woorden waren nog stug, maar al meer en meer vergat hij zijn verlegen heid en hervond de oude kameraad schappelijke toon. Toen op de stille buitenweg, had Ko plotseling zijn hand uitgestoken en Freek aangepord. Ik wou je zeggen, dat ik 't zo rottig voor je vind... en voor je moeder ook... Freek keek de andere kant uit, zijn hart bonsde. Aju, zei Ko, tot kijk. Hij draaide zich om en ging terug, zijn handen in zijn zakken, neuriënd van tevredenheid. Freek bleef staan en keek hem na. De volgende dag vroeg hij aan de onderwijzer of hij in het vervolg naast Ko Sol mocht zitten. De onderwijzer, die het wel goed vond, dat de ruwe goedhartige Ko en het zachte moedersjongetje Freek met elkaar omgingen, willigde het ver zoek grif in. Freek was met Ko samen uit school gekomen, zij hadden gepraat en ge lachen, Ko had een ónderwijzer nage daan, dat was komiek. In de sloten stond grauw smeltend winterijs, de weiden waren bevrijd van hun sneeuwdek. Er hing iets in de lucht van voorjaar, Freek voelde het door zich heen tintelen en hij was nagenoeg blij. Na de nacht van zijn verjaardag was hij trouwens opgewekter dan hij de maanden daarvoor was geweest. Stil kon hij dikwijls vaders atelier binnensluipen, waarin nog niets was veranderd. Het was daar of alles wachtte, of vader maar even was heengegaan. (Wordt vervolgd) 5 r 3784. David had de beide apparaten synchroon ge steld zodat hij en Mentos elkaar niet kwijt zouden ra ken in de ontzaglijke wijdheid van enig heelal. Achter hen kromp de stad ineen tot speelgoedformaat en wel dra was de hele ovale planeet verdwenen en kon Men tos zich verlustigen in de aanblik van talloze, onbe kende werelden, sterren, gaswolken en al de wonderen die David nauwelijks meer interesseerden. Toch was de geleerde van Terra tevreden dat hij voortaan een compagnon aan zijn zijde zou hebben, waarmee hij al lerlei kon bespreken en filosofische beschouwingen kon houden. Doch de eindeloze opeenvolging van bij na steeds dezelfde taferelen en beelden maakte ten slotte ook Mentos tot een stille figuur. Slechts wanneer het tweetal vanuit het ene universum in het volgende overging, voelden zij nog iets dat op nieuwsgierigheid leek. Wanneer hun substantieloze lichamen door de korst van een nieuwe wereld groeiden was het steeds de vraag wat zij aan de oppervlakte zouden aantref fen 70. De straten zijn verlaten als Rechter Tie zich naar de kade begeeft. Hij zal zo vrij zijn Violets boot te lenen voor zijn nachtelijke tocht. Het is een geluk dat hij vanmiddag wat geoefend heeft in het manoeuvre ren van de boot toen hij met Violet terugkeerde van het vissen. Het moet nu een uur of elf zijn en er schijnt een bleke maan. Het is te hopen dat de wolken niet al het maanlicht zullen verduisteren want dan kan hij geen hand voor ogen meer zien. Het is een laatste kans, deze nachtelijke tocht naar het erkerpaviljoen van de Prinses. Als de boogschutters op de muren hem snap pen is hij verloren. En als de Prinses niet in het pavil joen is, zal alles voor niets zijn geweest. Maar toch moet hij het erop wagen. Heeft de Prinses niet gezegd dat ze haar geluk in zijn handen legde? Hij móét deze opdracht tot een goed einde brengen. Het zou eenvoudi ger zijn geweest als hij in zijn functie van Keizerlijk Grootinquisiteur naar het paleis kon gaan om daar een officieel onderzoek in te stellen. Maar de Prinses heeft hem juist gelast om zijn opdracht geheim te hou den tot hij het halssnoer gevonden heeft. De Rechter vindt de boot van Violet aan de kade en stoot af met de vaarboom. Gelukkig staat er geen wind en verkeer is er nu ook niet op de rivier. Nu moet hij die vierde inham zien te vinden. 81. Professor Starreveld had gedaan wat hij Tekko be loofd had. Zodra hij het stoomschip bereikt had, en aan boord geklommen was, deelde hij de kapitein kort en zakelijk mede. wat er van hem verlangd werd. De oude zeerob was' direct één en al bereidwilligheid en zijn bevelen schalden luid over het dek. Iedereen haast te zich om de orders zo snel mogelijk uit te voeren en in minder dan geen tijd heerste er een bedrijvigheid aan boord van jewelste. Zo kwam het dat alles al lang in gereedheid gebracht was om de batiscaaf te bergen voordat Tekko teruggekeerd was en de kapitein en pro fessor Starreyeld van ongeduld op de uitkijk stonden. „Daar komen zij!" juichte de gezagvoerder eindelijk en hij sloeg zich van louter plezier op de knieën dat het klapte. „Nu gaat het spul beginnen! Zie ik er netjes genoeg uit om de commissaris te ontvangen, professor? Staat mijn pet recht? En ehheb ik een schone zak doek in mijn zak?" „Zij liggen al langszij kapitein!" berichtte de professor die op de uitkijk was blijven staan. „Taks vraagt om de kabel! Zij zullen niet eerst aan boord komen!" En zo was het. Tekko dacht al leen maar aan de gevangenen die het nu lang niet leuk zouden hebben en hij riep om de kabel en de duikers helm. En de inspecteur die alleen maar aan zijn dui zend Zanzibarijnse florijnen dacht, slaakte 'n zucht van verlichting toen na de duikershelm, de kabel naar be neden kwam. Al gold het dan een tv-reportage van 9 februari j.l. gisteravond heeft Mau rice Chevalier afscheid genomen van zijn Nederlandse bewonderaars(ters). Na 25 minuten was Uw recensent van plan, voor het programma over de au tomatisering over te schakelen op Ne derland 2, maar toen begon Maurice net aan een imitatie van de „Me and my shadow" zingende Maurice Cheva lier, zoals die door Sammy Davis jr. wordt geïmiteerd. Dat hield me toch maar aan het eerste net gekluisterd en ik heb daar geen spijt van gehad. Er viel in het laatste half uur van de door Jef de Groot uitstekend geregis seerde reportage nog veel meer te ge nieten, zoals de conférence over de whisky en de jongensachtige meisjes (vice versa), waarin Maurice liet zien, hoeveel gelaatsexpressie en „timing" zijn bewonderaar Toon Hermans wel wat hem moet hebben geleerd. Behalve over vakmanschap beschikte Maurice ook nog over charme en de bekende overslaande stem. Hij beschikte voor de instrumentale begeleiding alleen maar over een verdienstelijk pianist (Fred Freed). Dit verleende het af scheidsliedje „Au revoir" veel sfeer, maar was toch niet voldoende om van het geheel een daverende show te ma ken. Ik heb zelf een plaat, waarop Che valier wordt begeleid door het orkest van de muzikale duivelskunstenaar Mi chel Legrand, maar dat klinkt weer veel te hard ten opzichte van het toch wel iets minder geworden volume van deze chansonnier. Een ensemble van een man of zes, zeven had de show in Tuschinskv echter wat minder mager kunnen maken dan hij althans via de televisie tot ons kwam. Hetgeen niets afdoet aan de kwaliteiten die Maurice nog tentoonspreidde. Integendeel: zij waren een uitgebreider begeleidings- apparaat waardig. Eerder op de avond voegde het Ne derlandse zangeresje Conny van Ber gen op de wijs van het Russische volksliedje „Kalinka" haar pianobege leider toe: „Jij doet meer met akkoor den dan een ander met woorden." Ze had groot gelijk, want die pianobege leider was de Roemeen Eugen Cicero. Persoonlijk vind ik hem een van de briljantste en veelzijdigste pianisten van dit ogenblik. Hij speelt, met een bewonderenswaardig toucher, even ge makkelijk een jazz-wals als een stuk van Bach of een novelty. Men kan hem volgens mij vrijwel op één lijn stellen met een And ré Pre vin of een Peter Nero. gelukkig echter zonder dat hij zoveel pianistische tam-tam maakt als laatstgenoemde. Cicero is tot dusver nog de jongen die zich vooral als so list of met slechts een klein combo om zich heen als een vis in het water voelt. Vandaar dat zijn programma tje met onze Conny van Bergen (steeds beter, al moet er aan haar stijl nog steeds iets worden bijgeschaafd) de aandacht dubbel en dwars waard was. J. v.d. K. AMSTERDAM De Vara moet in haar televisieactualiteitenrubriek Ach ter het Nieuws een rectificatie geven op haar reportage van 11 januari over het sterven van de vijftigjarige inwo ner van Zeist, W. L. Verhagen op 5 jahuari. De verslaggevers Koos Postema en Bas Roodnat, die destijds deze repor tage maakten, moeten in deze rectifi catie zelf aangeven waar ze volgens de gemeente Zeist in de reportage on juist en onvolledig zijn geweest. Daar komt het vonnis op neer dat de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, gistermorgen in een vervroegde uit spraak („om onnodige sensatie te voorkomen", aldus mr. Stheeman) heeft gegeven in het geding, dat de gemeente Zeist tegen de Vara had aan gespannen. Het kort geding diende eergisteren. De Vara had als gevolg van een interne communicatiestoring verstek laten gaan. MiMÊm mmm HILVERSUM I 18.00 Gewijde muz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Econom. aspecten van het onderwijs, gastcolle ge 19.50 Fluit en piano (gr): mod. muz. 20.05 Radio Philh. Ork. en solisten: klass. muz. 21.30 Wie is mijn naaste (11) progr. over buitenlandse arbeiders. 21.50 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België, een progr. in samenwer king met de BRT NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitz. van ARP. Spreker: mr. W. de Kwaad- steniet, secretaris van de A. R. P. 18.33 Stereo: Kinderkoor. 18.55 Stereo: Dansorkest. 19.30 Nws. 19.35 Muz. le- zink. 20.00 Stereo: Metr. Orkest en zangsolist: Musical-muz. 20.30 Accent act. feiten van nabij bekeken. 20.45 Ak koord: Licht gev. platenprogr. 21.10 Sores van Dorus: Licht progr. 21.35 Akkoord (vervolg). 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor, radiofeuilleton. 22.15 Country en Western muz. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Radio kamerorkest en solisten: mod. muz. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.5524.00 Nieuws. NEDERLAND I VARA: 17.00—17.35 Voor de kinderen NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. NTS: 19.06 Nw. avonturen van De Drie Musketiers, TV-feulleton (dl 3) 19.31 Panoramiek: panorama van het wereldgebeuren. STER: 19.56 Reklame. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. STER: 20.16 Reclame. NTS 20.20 Uitzending van de GPV. 20.30 Uitzending Stichting Socutera. 20.35 In burgeren: Ons vuile water. 21.00 The Naked Edge (De Schaduw), speel film. (Rijkskeuring: 18 jaar). 22.35 Journaal. KRO: 22.4023.00 Pastoraal Concilie. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journ. VARA: 19.03 Coronation Street, tv-feuilleton. 19.50 Ruiterdans, folklo ristische Tsjechische dansfilm. NTS: UTRECHT Pater S. P. A. Jelsma gaat naar de VPRO. Het algemeen be stuur van deze omroep heeft deze orde geestelijke van de congregatie van de missionarissen van het Heilig Hart met ihgang van 15 april benoemd tot hoofd van de afdeling informatieve program ma's, jeugduitzendingen en kunstpro gramma's van de televisie-sectie. De 49-jarige pater staat bekend als een vurig pleiter voor oecumene. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar vredesvraagstukken en ontwikkelings hulp. Hij is lid van het dagelijks be stuur van de Novib, en bestuurslid van Kerk en Vrede en de Sjaloom- groep. Het kantoor op de zevende verdie ping van een flatgebouw in Utrechts nieuWste wijk Overvecht-Noord, dat hij een maand geleden betrok, is rokerig. Er is kennelijk veel bezoek geweest. De pater heeft een forse gestalte en een sympathiek open gezicht. Hij spreekt bedachtzaam. Wat bracht hem ertoe bij de VPRO te solliciteren? Pater Jelsma: „Ik wist dat deze nieuwe functie bij de VPRO open stond maar ik heb niet direct gesolliciteerd. Ik zag mezelf in het begin nog hele maal niet op die plaats zitten. In ge sprekken met mensen van de VPRO groeide echter over en weer het besef, dat het het overwegen waard was". „Achteraf, toen de zaak eigenlijk al was beklonken hoorde ik dat de AVRO ook iemand zocht voor een dergelijke functie. Maar een dergelijke baan bij de AVRO zou ik nooit ambieren". 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Rood, wit, blauw: een (vrij nationaal) gekleurd progr. voor (over wegend) jonge mensen die graag zwart wit willen zien. 21.25 Uit Bellevue: film over de regisseur Walter Felsenstein. 22.15—22.20 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 't Levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. platenpr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.35 Waterst.). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?: pedagogische lezing. 10.20 Muz. uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Variant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de Band: li. gev. muz.pr. (opn.). 14.30 Klass. en mod. gew. muz. 15.00 Herv. middagdienst. NRU: 15.30 Banden met 't verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatieve vrije tijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Toneel op school, 'n pr. in samenwerking met de stichting WIKOR. 16.25 Stereo: Li. gr.muz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Ste reo: Voor kleine bezetting: mod. kamer muz. NCRV: 17.45 Sportact. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtengymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. VPRO: 7.54 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio- journ. 8.20 Stereo: li. gr.muz. (verv.). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Duits- romantische kamermuz. voor blazers, (gr.). 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit.: populair verzoekplatenpr. (11.00 - 11.02 Nws.). 11.55 Beursber. (2.00 Rotterdams phil- harmonisch koperensembl.: oude en mod. muz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Topper van toen (gr.). 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Klass. en mod. kamermuz. 14.25 Log boek 1562. klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: 'n radiopr. in 'n Notedop. 17.00 Muz. uit Suriname, de Ned. Antillen en omringende landen. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Strictly instr.: Li. instr. muz. 10.00 Nws. 10,03 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.). NRU 12.00 Nws. 12.03 Platen- keus: bek. Ned. op 't gebied v.d. ern stige muz. kiezen li. gr.platen. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 TNT: knal- muz. 14.00 Nws. 14.03 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.03 Where the action is. 16.00 Nws. 16.03 lORRRRrrrtiener- pr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07 - 18.00 Draaijijofdraaiikverzoekplatenpr. WOENSDAG 10 APRIL 1968 DUITSLAND I 10.00'Journ. (herh. van gisteravond) 10.20 Der Tod eines Handlungsreisen- den, Amerikaanse speelfilm. 12.00 13.30 Actualiteiten-kroniek 16.40 Journ. 16.45 Filmreportage. 16.55 Progr. over beroepskeuze. 17.25 Kleur: Land ohne Stefne. filmreportage. 18.0018.05 Jour naal. 19.10 Kleur: Valerie und dat Aben- Actualiteiten. 18.19 Nordschau. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Kleur: Natuurfilm. 19.59 Progr.-over- jdcht. WDR: 18.05 Kleur: Voor de kleu ters. 18.10 Kleur: Beatmuz. 18.25 Goe denavond. 18.30 Hier und Heute: Jour naal. 19.10 Kleur: Valerie ind das Aben- teuer, tv-film. 19.40 Kleur: Reisrepor tage). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Amusementsprogr. 21.00 Kleur: Dansparty. 22.00 Grammophon-Ballett, Tsjechische tv-film. 22.30 Journ., com mentaar en Weerbericht. 22.50 Reporta ges van de kwartfinale van de wedstrij den in de DFB-cup. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Ac tualiteiten en muz. 18.15 Lassie, tv-film. 18.50 Dezermat M, tv-film. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.00 Kleur: Disneyland, natuurfilm, Aansl.: Nws. 20.45 Kleur: König Otto- kars Glück und Ende, treurspel. 22.20 Nws., weerbericht en actualiteiten. Fonds Nederland 1966-1 7 Nederland 1966 61 Nederland 1968 61 Nederland 1967 6i Nederland 1967 6 Nederland 1965-1 5! Nederland 1964-1 51 Nederland 1964 5 Nederland 1958 41 Nederland 1964 4è Nederland 1959 41 Nederland 1963-1 41 Nederland 1961 4 Nederland 1953 31 Ned. staffell 1947 31 Nederland 1951 3» (Slotkoersen van gisteren) Vorig* 1st* koer* not. Nederland Nederland Nederland 1953 1-2 3* 1950 1-2 31 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. *57 6 id. 30-jar 1958/*59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. t eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit v. a. Unilever c.v.a. Kon Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe;r. t a. H.AL a. Java-China o n.r.c.v.a. K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 61 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 64 Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 Bk v Ned Gem '58-1-2-3 41 Nat bk v. mid kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 5J iiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiuiiiiiMimiiiiiuin Fr.-Gron. Hyp.b dw 6 Alb Heyn wdlobl '55 4 British Petrol. 1966 74 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r.spaarbr Ned Gasunie 1966 64 Ned. Gasunie 51 Philips dlr 250-100 '51 4 PegeiT 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 96 Rott. Rijn PJjpLmij. 54 95 '4 KLL.M. 15-jarig 5 94% 103 H 100% 98% 98 A 94% 93% 90% 87% 88% 95 n 87 82% 83% 80% 71A 89% 83% 73 74V« 83A 87 97% 85 A *22 76 82 124.3 132.7 124.7 163.5 784% 158.8 77V. 171 203 164% 133 V* 101% 99% 95 87 100'/. 94% 93 135% 102 95 149 99 94 V* 77% 96 96% 10344 100A 98 A 98 A 94% 93% 90A 88 A 88A 954J 87 A 82% 84% 80% 71 89 U 83% 72% 74% 83A 97 A 85% 121% 77.3 80.6 125.5 134 125.2 163.6 792% 160.4 77% 171% 218 166 132% 100% 99 A 95% 87 A 100% 94% 92% 1Q2 95 150 98% 94% 95% 94% Ned. Spoorw 57 1-2 41 Berghuizer Pap.fabr. 44 Gelder Zonen v. 4i Grasso's Kon. Mach.f. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.- Verbl. Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. Ned. Mlddenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f250-1000 a. Blijdenst-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé nj. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. DJLU. a Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Blerbr. aand. Holec aand. Interr atio aand. Kon Ned Papierfabr. a. Kon Ned Textielunie eert. Krasnapolsky La. K.VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr aand. Ned. Kabelfabrieken aand Nelle, wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Niiverdal-ten Cate a. Overz Gas, nat bez. vji.I. Pakhoed a. Pal the a. 89Vi 89% 94 94% 88 87% 51 91 Vt 92 5! 85% 85% 41 88% 88% 44 108% 109 a. 243% 243% a. 50.5 50 697 691 171 171 Vt 93.5 93.9 169 170 1308 1308 402 407 208 208 66V» 65% 181.5 182 138% 138 399 402 465 466 644 646 860 866 156 158 134 133Vt 367 372 75 75 351 354 560 65 64Vt 499 163 111% 717 147 629 150 314 153% 50 55 209 271 130 117 244 568 181 138% 282 399 25% 78% 100.3 97.5 60% 448 162 110% 718 147'/» 631% 150 314 154'/* 49% 55.2 205 272 128 118Vt 244 569 185 138% 284 393 25% 79'/* 100 97.8 62'/* 172 25 186 230 93 440% 270 102.3 34% 108 163 148 138% 156 65 Pont Houthanael a. 174 Reesink en Co. a. 163 Scheveningen Expl.miji. a. 25 Schokbeton aand. b. 187% Scholten Carton en Pap. a. 232 Schuppen Sajetfabriek a. 91 Simon de Wit aand b. 437 Technische Unie a. 263 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 103 Twentsche Kabelfabriek a. 367 Ubbink-Davo a. 34 Unilever 1000 cert 7cpr. a. 108 Veenendaalsche stoomsp. a. 180 Ver. Machinefabrieken a. 163 Ver. Ned. Uitg. bedr. 148.5 Ver Touwfabrieken c.v.a. 139 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 155 Vulcaansoort a. 65 Wessanen's kon. fabr. a. 90.8 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 161 162% Billiton le rubriek a. 824% 823 Geldersche Tramw.mij a. 59% H.B.B, bel. depot 1-2 pb f. 770 770 Interbonds 1 pb t 643 643 Vastgoed bel.fonds part f. 634.5 Interunie f 50 a. 184 185 Robeco f50 a. 225 226.5 Rolinco t 191 192.5 (Jnitas f 50 a. 439 445 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 103 103.5 Canadian Pac. Railw. eert. 49% 49% Int. Nickel Cy. Can. cert. 117% 119% Shell Can. (10 a.) cert. 28 28% A.T.T !5-10a33-l/3d. cert. 51% 51% Anaconda cert. 41% 42 Bethlehem Steel cert 29% 29% Chesapeake and Ohio cert 59% 61 Cities Serv 10 a 10 dlr cert 48% 49% Douglas Aircraft cert. 84% 83 Dupont d.a 10 a 5 dlr cert. 158% 160% General Electric cert. 90% 92 General Motors cert 80% 83% Kennecot* Copper cert. 41% 41% Phillips Petroleum cert. 57% R.C.A. cert. 50% 51% Republic Steel cert 40% 40% Shell OU cert 62% 62 Standard Brands 10 a cert 38% 38% U.S Steel (10) cert. 23% 24 Wool worth cert. 38% 39% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 161.40; Unilever 126.00; Phi lips 134.60; A.K.U. 78.60; K.L.M. 222.00.1 AMSTERDAM, 9 april De min of meer gunstige tendentie van maandag voor de internationale waarden hebben deze fondsen vandaag verder kunnen doortrekken. De stemming bij de ope ning was aan de vaste kant. Philips ontmoette wat lokale vraag alsmede kooporders voor Zwitserse rekening. Hierdoor opende Philips op 134, tegen gisteren als slotprijs 132.80. Het gepu bliceerde jaarverslag van de Kon./ Shell-groep werd op Beursplein 5 gun stig ontvangen en gehonoreerd met een koerswinst van bijna een gulden op 159.90. Later steeg de koers van Kon. Olie tot 160.50. Unilever bleef bij deze fondsen aanvankelijk achter met een eerste verhandeling op 125.10 (124.70), doch kon later goed meekomen met een prijs van 125.60. AKU kwam zeer goed voor de dag op 77.30 (76.10), om later verder uit te lopen tot 77.50. Hoogovens werd ruim een gul den hoger geadviseerd op 125.50. De handel in al deze fondsen was kalm, mede doordat Wall Street vandaag, we gens de begrafenis van dr. Martin Lu ther King, gesloten blijft. In verband hiermede is er vandaag in Amsterdam geen nabeurshandel en vindt er tevens geen telefonisch avond-effectenverkeer plaats. KLM werd wederom flink ho ger geadviseerd door de koersverbete- ring van dit fonds met 2'/* dir. in Wall Street. Voorbeurs werd in KLM f 212 tot f 215 betaald, tegen gisteren als officiële koers f 203. Het Damrak dankte de gunstige ten dentie voor de hoofdfondsen hoofdzake lijk aan Wall Street. Aldaar werd maan dag zeer vast gesloten. Dit op de ver klaring van Hanoi, om met de Ameri kanen vredesbesprekingen te beginnen. Deze mededeling leidde in Wall Street tot ruime handel, waarvan de koopop drachten sterk in de meerderheid wa ren. Ook het feit dat de rust in Ameri ka begint terug te keren, na de uit barstingen als gevolg van de moord op dr. King, droegen tot de zeer vaste stemming in Wall Street bij. Het Dow Jones gemiddelde voor de industrie- aandelen ging er bijna 19 punten om hoog tot 884.42. De scheepvaartsector was over het algemeen iets gemakkelijker met wei nig zaken. Van de cultures steeg Am sterdam Rubber een punt tot 60. De aan delen Centrale-Maatschappij gaven wei nig verandering te zien. De dividend verhoging door deze maatschappij tot 18 (16) pet was reeds eerder in de koers van de aandelen CSM verdiscon teerd. De staatsfondsenmarkt was me rendeels aan de vaste kant. Koersveranderingen van betekenis kwamen er in de internationale waarde niet meer voor. De handel bleef uiterst kalm. AKU verliet de markt op bijna de hoogste koers van de dag, n.l. op 77.80. Philips deed 133.80, Unilever kwam op 125.30 en Kon. Olie op 160.30. Hoogovens boekte ruim een gulden winst, terwijl KLM zeevast in de markt lag met een koerswinst van 15 gulden. ROTTERDAM De aandeelhouders van de Machinefabriek Breda worden tot 3 mei in de gelegenheid gesteld hun stukken aan te bieden ter verwis seling in aandelen Rijn-Schelde Machi nefabrieken en Scheepswerven. Uiter lijk 7 mei zal worden bekendgemaakt of het bod gestand wordt gedaan. Dit zegt het bestuur van Rijn-Schel de in het bericht over het bod, dat half november al werd aangekondigd. Voor elk aandeel Machinefabriek Breda van nominaal f 350, ex dividend 1967, wor den nominaal f 400 aandelen Rijn-Schel de aangeboden, eveneens ex dividend 1967. Daarnaast kunnen de aandeelhou ders van Machinefabriek Breda f 450 in contanten opnemen. Bij het vaststellen van de ruilver houding is rekening gehouden met de rentabiliteit in de laatste jaren en de verwachtingen daarvoor in de nabije toekomst. Bovendien is de intrinsieke waarde op basis van de benaderde vervangingswaarde in aanmerking ge nomen, alsmede het aanwezige techni sche potentieel en de voordelen die in de toekomst door het samengaan kun nen worden verkregen. De houders van de prioriteitsaandelen hebben zich al bereid verklaard hun aandelen op deze basis te verwisselen. Als de fusie doorgaat wordt „Breda" de vierde werkmaatschappij van Rijn- Schelde. Dit concern is ontstaan door de fusie tussen de Koninklijke Maat schappij De Schelde. De Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij en de Motorenfabriek Thomassen. AMSTERDAM De omzet van de Industriële Disconto Mij., die nu vol ledig eigendom is van de Algemene Bank Nederland, heeft in 1967 voor het eerst de f 100 miljoen overschreden. De kredietportefeuille steeg van f 79,96 tot f 94,51 miljoen. Het bruto inkomen aan rente, provisie en diverse baten steeg van f 12,33 tot f 14,91 miljoen. Het aantal vestigingen werd uitge breid met een kantoor in Alkmaar en bedraagt nu zestien. ZAANDAM Albert Heljn heeft de uitgiftekoers van de eerder aangekon digde emissie van f 7.755.500 gewone aandelen vastgesteld op f 95 (475 procent) per aandeel van f 20. De nieu we aandelen delen mee in het dividend over 1968. Voor houderrs van oude aan delen geldt een voorkeursrecht van 1 nieuwe op 2 oude. Het prospectus ver schijnt volgende week.

De Vallei | 1968 | | pagina 2