»«L„ S.G.P. herdacht gouden jubileum Gerrit van Manen hanteert vrijdag 60 jaar hamer en beitel Lyceïsten gaan een week lang leren in Oost- en West-Berlijn Bewoners van ,,De Punt" bepleitten kortere weg naar nieuwe speelweide Bestuur Oranjevereniging met twee man uitgebreid Gesignaleerd op bruiloft Werkweek is geen vakantie WITTE KRUIS - i Bromfietsster van 15 kreeg hersenschudding Bestelauto gaf geen voorrang Reünie oud-leden der Marechaussee BENNEKOMSE SCHAKERS PROMOVEREN Oud-Bennekom weer l»'j een Accordeoniste won le prijs Geen roeping voor steenhouwer Diploma Eigen bedrijf Vraag AGENDA RAIFFEISENBANK „LUNTEREN" GEEN ZITTING TE EDERVEEN Proefalarm van brandweersirene HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS r WOENSDAG 10 APRIL 1968 VEENENDAAL „Is het werkelijk niet mogelijk voor de gemeente om met eenvoudige technische en financiële middelen voor de bewoners van de „Enge lenburg" en „De Punt" een eenvoudige en vooral ook kortere toegangsweg te realiseren tot de speelweide?" Met deze vraag worstelt al geruime tijd het bestuur van de wijkgemeenschap „De Punt", dat deze kwestie ook al bij de gemeente ter sprake heeft gebracht. Het bestuur heeft de suggestie gedaan om gebruik makend van het sluisje een eenvoudige noodbrug te bouwen; waar door twee vliegen in een klap geslagen worden: de tuinaanleg rond de flats in „De Punt" zullen minder aantrekkelijk zijn voor voetballende jeugd en ander zijds kunnen de moeders met hun kroost de ongetwijfeld veel drukker wordende G. van Schoonbekestraat mijden. Volgens de voorzitter van de wijkge meenschap, de heer Van Ee, is een ver binding van „De Punt" met genoemde speelweide eenvoudig te realiseren eventueel door middel van een houten brug op de plaats van het aanwezige sluisje. Het bestuur heeft hierover al een onderhoud gehad met de wethouder van openbare werken, de heer C. N. van Kuijk en enkele andere gemeente lijke functionarissen. De bezwaren van de gemeente waren, dat de G. van Schoonbekestraat met tertijd aan de kant van de speelweide nog verder volgebouwd zal .worden LUNTEREN Op de kruising Troel- stralaan Schaapmanstraat vond een aanrijding plaats tussen een bestelau to, bestuurd door H. uit Wageningen, en een bromfiets, bestuurd door een 15-jarig meisje, J. W-„ uit Lunteren. Het meisje verleende op de kruising geen voorrang. Zij en haar 7-jarig broertje, die achter op de bromfiets zat, werden door de botsing van de bromfiets ge worpen. Het meisje werd met ver moedelijk een hersenschudding, en haar broertje met hersenletsel, overge bracht naar het Julianaziekenhuis in Ede. HARSKAMP Maandagavond vond op de kruising Radioweg Kostverlo- rensteeg een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door J. K. uit Rotterdam, en een personenauto, be stuurd door W. van H uit Harskamp. K. had verzuimd voorrang te verlenen aan Van H. De beide voertuigen wer den door de botsing zwaar beschadigd. Op zaterdag 18 mei wordt er in de Koning Willem Ill-kazerne te Apeldoorn waarin jarenlang het depot van het Wapen der Marechausse is gevestigd geweest en thans het Opleidingscen trum van dat wapen is gehuisvest, weer een grote reünie van oud-mare chaussees gehouden. Het wordt dit jaar de tiende keer dat oudleden van de marechaussee elkaar weer in Apeldoorn kunnen ontmoeten in een omgeving die prettig is om er te vertoeven en met een accommodatie die zulke dagen ze ker tot een succes maken. Op de reünie worden speciaal dege nen verwacht die voor 10 mei 1940 bij het wapen hebben gediend en zij die na 5 mei 1945 vanuit de marechuasse zijn gepensioneerd. Dat is dus speciaal de oudere categorie. Voor deelneming aan de reünie gelieve men zich voor 1 'mei op te geven aan de secretaris van de. Reüniecommissie Koninklijke Mare chausse, de heer B. Advocaat. Jhr. Mol- leruslaan 31 te Apeldoorn. waardoor een toegangsweg tussen de huizen door ongetwijfeld veel bezwaren zal oproepen. Het treffen van een voor ziening vergt verder een bedrag van rond f. 20.000,— zo is er door de ge meentelijke dienst van openbare wer ken becijferd. Nog afgezien van de vraag of er bij Rijkswaterstaat en Ge deputeerde Staten een willig oor voor deze voorzieningen is te vinden acht men dit bedrag zeker niet in overeen stemming met het belang, dat er mee gediend wordt. Het .bestuur van de wijkgemeenschap is het met deze motivering niet eens. Men wijst dan op de mogelijkheid ge bruik te maken van het sluisje. „Dit valt buiten het bestek van de huizen, die er gepland zijn en bovendien is het plan vanaf het aanwezige trottoir met weinig kosten te realiseren. De speel weide zal door de betere verbinding meer aan zijn doel beantwoorden en een zuigkracht uitoefenen op de jeugd, waardoor de groenstroken rond de flats, die nu vaak als speelterrein dienst doen, meer worden ontzien", zo redeneert men in „De Punt". Bij de wijkgemeenschap hoopt men, dat het laatste woord met de afwijzing door de gemeente hierover nog niet is gesproken. Er is we/ een verbinding tussen,, de Punt" en de speelweide, maar die is te smal en bovendien voorzien van een puntig kunstwerkje. BENNEKOM De Bennekomse Schaak Vereniging is in feeststem ming. Door een overwinning met 6-4 op het derde tiental van Wageningen promoveren de Bennekommers naar de le klas van de Oostelijke Schaak bond na de laatste twee jaren in de 2e klas te hebben gespeeld. De volledige uitslagen van de thuiswedstrijd tegen Wageningen waren als volgt: Kroon (Bennekom) - Timmer (Wageningen) 1-0; Oomkes - Kronenburg 1-0; Vos - Houbraken 0-1; Bodlaender - de Bruyn 0-1; Mulder - Van Leeuwen V2-V2; Bosch - Staalduine 1-0; Voerman -Zee- ger Vt-Vi; De Vries - Van Weideren Rengers V2-V2; Pasterkamp - Sötebeer 1-0; Van de Kamp - Broekman V2Vi- BENNEKOM De vereniging „Oud- Bennekom" belegt donderdagavond, 18 april, in het verenigingsgebouw aan de Kerkstraat 'een bijeenkomst voor de le den die deze keer nu eens niet over Bennekom zal gaan. De lezing, over de geschiedenis van de vestingstad Naarden, te houd»» door dr. A. C. J. de Vrankrijker, is bedoeld als een in leiding tot de excursie, die dit jaar Naarden tot doel heeft. De tocht naar Naarden vindt plaats op dinsdag 7 mei. De bijeenkomst begint om acht uur. VEENENDAAL De kiesvereniging der Staatkundig Gereformeerde Partij be staat vijftig jaar. Aan dit feit werd gisteravond op eenvoudige wijze aandacht geschonken tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De vereniging be sloot een gift te zenden aan het hoofdbestuur, ter gelegenheid van dit feit. Ver der hield de heer D. Ariesen een lezing over de vijftig jaar, die hij als lid van de kiesvereniging heeft meegemaakt. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer J. v.d. Haar, die 33 leden welkom mocht heten. Tijdens het huishoudelijke gedeelte werden de bestuursleden, de heren J. R. van Leeuwen, J. G. Tombroek en E. Valkenburg herkozen. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat men het afgelopen jaar 11 nieuwe le den had kunnen inschrijven, hetgeen over een periode van twee jaar een groei van 25 leden betekent. Na de pauze met „feestkoffie" kreeg de heer Ariesen het woord. „De grote stoot tot oprichting van de kiesvereni ging werd gegeven door de toenmalige predikant van de gereformeerde ge meente ds. H. Kieviet." aldus de heer Ariesen. „We startten in 1918 met 89 leden, welk aantal in de loop der jaren uitgroeide tot een maximum van 263. Na een inzinking zijn we thans weer tot 145 leden gestegen." „Bij de oprichting werden zowel in woners uit Stichts-Veenendaal als uit het Gelderse deel als lid ingeschreven. Om praktische redenen werd de kies- RENSWOUDE Tijdens de een de zer dagen gehouden ledenvergadering van de oranjevereniging „Renswoude" werd het bestuur met twee personen uitgebreid. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat de voorzitter, burge meester J. A. Hosang, had gewezen op de omvangrijke taak die de be stuursleden is toebedeeld bjj de orga nisatie van verschillende evenementen, zoals de feestelijkheden op Koninginne dag, het Oranje-zomerfeest en de op tocht op Lampegietersavond. Burgemeester Hosang moest in zijn openingswoord tot zijn spijt constate ren dat „de tribunes" lang niet bezet waren. Hij betreurde deze geringe be langstelling van de zijde van de leden. Daarna gaf hij een overzicht van de activiteiten in het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer S. Laansma viel te beluis teren, dat, hoewel het ledental alles zins rëdelijk is, nog altijd veel inge zetenen van Renswoude geen lid zijn. De penningmeester, de heer De Vries kon een batig saldo meldden dal. altijd nog f 250,hoger lag dan vorig jaar. Bij de bestuursverkiezing moest er worden voorzien in een vacature we gens het vertrek van de heer E. J. Vermeulen naar elders. Door de uit breiding van het bestuur met twee per sonen moesten er drie leden uit de ver gadering woriden benoemd. Het werden de heren Koot, Prins en Theunissen, die hun benoeming accepteerden. Ver der besloot de vergadering de tarieven van het lidmaatschap ongewijzigd te laten. Na de pauze vertoonde de heer Laansma een aantal kleurendia's en LIENDEN Op het te Tiel gehou den accordeonisten-solisten-concours, uitgaande van de Nederlandse Accor deonisten Associatie behaalde Adriana van Ingen uit Lienden een eerste prijs met 72 punten. De jury werd gevormd door de heren W. Kaasjager uit Hilver sum en E. Reeskamp uit Utrecht. enkele unieke zwart-wit opnamen van Renswoude. Aan het eind van de vergadering werd er nog een bespreking gewijd aan de activiteiten die voor de komen de maanden op het programma staan. Getracht zal worden voor de Rens- woudse jeugd op Koninginnedag een feestprogramma samen te stellen, ter wijl het zomer-oranjefeest in augustus zal worden gehouden. Ook het tradi tionele Lampegietersavondfeest zal weer de nodige aandacht krijgen van het bestuur van de oranjevereniging. Voor 4 mei wil men een kleine oor logsexpositie houden in een van de klassen van de lagere school. Organi sator is de heer S. Laansma, die zelf een verwoed verzamelaar is van voor werpen uit de oorlogstijd en daarvoor. Deze expositie zal dan geopend zijn 's morgens van 10.3012.30 uur en 's middags van 25 uur. Als er men sen zijn in Renswoude, die eventueel nog voorwerpen uit die tijd bezitten en ze hiervoor willen afstaan, stelt men dit bijzander op prijs. Men kan zich hiervoor dan vervoegen bij de heer Laansma, Van Redeweg 3, tel. 671. vereniging later in twee groepen ge splitst, één voor Gelders- en één voor Stichts-Veenendaal. Na de grenswijzi ging in 1960 werden beide groepen weer samengevoegd." Het eerste raadslid, zo bleek uit de rede van de heer Ariesen, was de heer R. van Eist, die in 1923 vijf jaar na de oprichting van de SGP in Nederland en in Veenendaal tot lid van de raad gekozen werd- Geruime tijd heeft men twee vertegenwoordi gers gehad, tot men bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen, mede dank zij de uitbreiding van het aaintal raads- zetels, tot drie vertegenwoordigers kwam. Voor de SGP hebben thans de heren G. J. van Deelen, J. v.d. Haar en G. van de Berg zitting in de ï'aad van Veenendaal. ADVERTENTIE 1 Bruid, 2 schoonmoeders, 8 zwa gers, 16 volle nichten en 28 lege pakken Friendchips. U weet wel: die nieuwe o zo feestelijke lekkernij van snack-expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! VEENENDAAL April 1908. Een schuchter jongetje komt aan de hand van zijn vader hij de firma Buddingh om werk vragen. Het was de thans 72-jarige heer Gerrit van Manen, die vrijdag aanstaande gaat herdenken dat hij zestig jaar lang grafmonumenten gemaakt heeft. Nog steeds hanteert hij heitel en ha mer, maar ook de moderne steen- bewerkingsmachines. Hij mag zich dan ook waarschijnlijk de steen houwer met de meeste dienstjaren noemen, die er momenteel in Ne derland is. Overigens is hij niet meer in dienst bij de firma Bud dingh daar heeft hij hetslechts" 39 jaar en 8 maanden uitgehouden. De laatste twintig jaar werkte de heer Van Manen voor zichzelf, in een bedrijf dat momenteel aan de Gort straat gevestigd is. Nooit had dat jongetje uit 1908 kuninen denken dat hij een mensen leeftijd later zou gaan herdenken, dat hij nog steeds in dat vak zou zitten. Hij moest aan het werk en het was in die dagen gebruikelijk, dat je aan de hand van vader ging informeren of er een baas was, die je hebben wilde. Een zekere „roeping" voor steen houwer voelde hij echt niet. „Een vriendje van me was een jaar daar voor bij Buddingh begonnen en het kan best zijin, dat die me gevraagd heeft of ik daar ook wilde gaan werken, maar dat weet ik niet meer", vertelt de heer Van Manen nu. Toch moet het vak hem al gauw aangetrokken hebben, ook al kreeg hij de eerste maanden nog geen beitel in handen. „Je begon natuur lijk als boodschappenjonger! Later kreeg je dan een stuk -steen, waar-» van je de rand moest bijwerken. Brak dié steen doormidden, dan was dat nog geen ramp". Maar toen hij een jaar bij de steenhouwer werkte ging hij lessen volgen aan de „Teekenschool". Vier jaar later verliet hij die school met een diploma dat hij al tijd trouw bewaard heeft. In gedeeltelijk gedrukte en ge deeltelijk fraai gekalligrafeerde let ters staat er: „Het bestuur der Vereeniging „De Teekenschool" te Veenendaal, provincie Utrecht, verklaart op grond van het oordeel der leeraren dat Gerrit van Manen, geboren den 30 Januari 1896, den cursus in het Hand- en vakteekencn voor steen houwers met voldoend gevolg heelt doorloopen. Veenendaal, den 13 Maart 1913". Het document werd namens de „hoofdleeraar" ondertekend door de heer H. J. Zimmerman en na mens het bestuur ondermeer door dokter J. G. Kets. („De oude dokter Kets", vertelt de heer Van Manen er bij). Ook na die vier jaar studie aan de „Teekenschool" zal de heer Van Manen nog niet volleerd geweest zijn, maar hij kon toen toch een hamer en beitel vasthouden en wat meer zegt ook de letters op de stenen tekenen. Als de heer Van Manen nu over een kerkhof loopt het Veenendaalse of een uit de wij- De Keer Gerrit van Manen. de omgeving, zijn werk ligt tot in Spakenburg toe kan hij zomaar de stenen aanwijzen die door hem gebeiteld zijn. Dat is meer dan een „moderne" steenhouwer kan zeg gen. Nu alles bijna machinaal ge beurt, worden de letters altijd ge lijk. De eigen inbreng van de steen houwer is in feite verdwenen. In december 1947 zegde de heer Van Manen de steenhouwerij aan de Kanaalweg vaarwel. Hij „begon voor zichzelf", zoals dat heet. Al leen kon hij het niet volhouden en dus haalde hij zijn zoon Piet uit de slagerij, waar deze zijn hart aan verpand scheen te hebben. Zoon Piet wilde wel voor tijdelijk zijn va der helpen, maar zodra deze een an dere knecht kreeg zou hij weer de slagerij in gaan. Die andere knecht is er nog niet tenminste Piet werkt nog steeds met steen, in plaats van met vlees. Ook hem heeft het ambacht van steenhouwer gegre pen. Toch is er verschil. Aan vader Van Manen is voor ingewijden dui delijk te ziein, dat hij steenhouwer moét zijn. Van Manen sr. heeft na melijk een „steen houwerspink", die ontstaan is door het jarenlang vast houden van de beitel. Op het onder ste kootje van de pink komt in de loop van de jaren een niet meer te verwijderen vereelte misvorming. Zoon Piet heeft die pink niet. „Hij kent het hele vak wel", vertelt zijn vader, „maar al gauw deden de machines de intree in het be drijf. Het echte handwerk komt bij na niet meer voor". Hij zegt dit als iemand, die er spijt van heeft, dat iets moois verloren ging. Dat is be grijpelijk, want het grote verschil met vroeger en nu is het eigene van het handwerk en het zielloze van het fabrieksprodukt. Toch kon ook de heer Van Manen de tijd niet stil houden. Hij begon in een tijd, dat er „vraag" kwam naar grafstenen. Voor de oorlog liet alleen de deftigheid een steen ma ken. „We werkten bijna uitsluitend voor de Kerkewijk" weet de heer Van Manen. Tegenwoordig bestelt bijna iedereen een steen op het graf van een geliefde dode. De intrede van machines in dit bedrijf was mede daardoor niet te gen te houden. Toch is de heer Van Manen alleen nog maar gelukkig, als hij hamer en beitel in zijn han den heeft al zal hij er niet meer aan denken om een steen met de han glad te schuren. De schuurmachine is een hulpmiddel, dat wat hem be treft reeds veertig jaar eerder zijn intrede in het vak had mogen doen. Maar het apparaat om letters mee te maken, is voor hem een geheel andere zaak. ADVERTENTIE IN VERBAND MET GOEDE VRIJDAG 12 APRIL a.s. VEENENDAAL Voor de tiende maal wordt er op het Christelijk Lyceum in Veenendaal een zogenaamde „werkweek" georganiseerd. Voor de tiende maal zullen de leerlingen uit de op één na hoogste klassen (de vierde van HBS en MMS en de vijfde van gymnasium) een week lang op een andere wijze en in 'n andere plaats les krijgen zoals de con-rector drs. H. Hiensch het uitdrukt. De reis voert ditmaal, in verband met het „jubileum" wat ver der weg dan vorige jaren. Bleef men meestal in Nederland, thans gaat men naar West-Berlijn, terwijl er zelfs een bezoek aan Oost-Berlijn gebracht wordt. „Het is geen vakantie voor de leerlin gen", vertelde de heer Hiensch. „'Er moet in die week wel degelijk gewerkt worden. Alleen gebeurt het allemaal wat anders, wat meer in de praktijk, dan op school. Om een voorbeeld te geven, vroeger gingen we meestal naar een streek in Nederland. We heb ben bijvoorbeeld Rotterdam, Amster dam en de IJmond, Zeeland, Brabant, Twente en Zuid-Limburg bezocht. Steeds werd het karakter van die stre ken in al zijn aspecten duidelijk ge maakt. Dat gaan we ook nu weer doen in Berlijn. Het verschil tussen Oost en West, de cultuur van Duitsland en de historie zijn onderwerpen, die ruime aandacht zullen hebben". De jongelui worden verdeeld in twee groepen. Dat is noodzakelijk, omdat er met de leiding mee, ongeveer 100 per sonen aan de reis deelnemen. Indien men één groep ging, zou men een geheel onderkomen voor zich opeisen. Nu verblijft men in twee „conferen tieoorden", waardoor men tevens in de gelegenheid is met inwoners van andere landen kennis te maken. In het ene conferentieoord verblijft ge lijktijdig met de Veenendalers een Duitse groep, terwijl in het andere waarschijnlijk een Franse of een Zweedse groep jongeren zal verblij ven. „Zo kom je met andere volken op een prettige manier in contact meent de heer Hiensch. De heenreis is gepland op woensdag 17 april, de terugreis op dinsdag de 23- ste. Een groep uit het programma geeft een indruk van hetgeen de jon gelui „geboden" wordt. Donderdag 18 april staat een gesprek over de cultu rele, politieke en economische pro blemen van Berlijn met iemand van het „Informationszentrum Berlin" op het programma en een rondleiding door het Rathaus Schöneberg. De vrijdag is bestemd voor een bezoek aan Oost-Berlijn. Via „Checkpoint Charlie" komt men in het oostelijke stadsdeel. Geleid door Oostberlijnse gidsen krijgt men een drie uur duren de „sight-seeing", met bezoeken aan Treptow-monument. Museum Insel en Pergamon-Museum. In de middag uren zal men een bezoek brengen aan het „Haus der Jungen Pioniere" waar men een gesprek met jonge Oostduit sers zal hebben, 's Avonds brengt men een bezoek aan het Brecht-Theater, waar het Berliner Ensemble Brechts „Soldat Schwejk im II. Weltkrieg" brengt. Om half elf in de avond hoopt men weer in het westelijk stadsdeel terug zijn. Zondag zal men de kerkdienst in de „Gedachteniskirche" bijwonen. In de avonduren zal er een gesprek met Ne derlanders in Berlijn plaatsvinden, waarbij mej. ds. B. Ruys over de ker kelijke situatie in Oost- en West-Ber lijn eri de D.D.R. zal spreken. Verder staan het bijwonen van twee lessen op een Berlijnse middelbare school, een bezoek aan zender „Freies Berlin", een bezichtiging van een Chemische fabriek en een bezoek aan de „Zoo" de beroemde diergaarde op het programma. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Lokkend Havenkwartier". Morgen, donderdag VEENENDAAL Raadhuis 19.30 uur: Oepening tentoon stelling „Met hart en handen" door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. BIOSCOOP Luxor Theater Veenewdaal 19.30 uur: „Tripple Cross". LIENDEN Teneinde meer zeker heid te hebben, dat de brandweersire ne op het gemeentehuis, ingeval van alarm goed zal functioneren, heeft het gemeentebestuur besloten voortaan weer eenmaal per maand proefalarm te geven. Dit zal gebeuren op iedere laatste vrijdag van de maand, 's mid dag om 12 uur. ADVERTENTIE fjh. 1 En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: i aktief tegen griep, verkoudheid en l pijnen. Witte kruis spaart boven- 1 dien de maag

De Vallei | 1968 | | pagina 3