Rijkspolitie vreest massale thuisreis op tweede paasdag Rennies „Roolvink maakt einde aan vrije loonpolitiek" vooralle kinderen! U«A vileda VEL VOEDING Zwakzinnige Duitse knaap sloeg oude man schedel in Voor „wraakneming" PTT-er veertien maanden4 geëist iP draka Vertragingen door werk in uitvoering Samenwerking van Amersfoort en nabije gemeenten Ben Goerion wilde in 1948 reeds naar Jordaan trekken Reeks bedrijven opgelicht met reclametruc EEG-commissie hulp gevraagd voor Noorden Schoolvakanties met Pasen een chaos «ÉÉikÉMÉaiÉiÉÉÉiil Overeenstemming over grafische c.a.o. Met Velpon zie je er geen barst van. QBsESET Velpon Brandend maagzuur, SAMEN TERUG KLOOS VERWIJT MUS 1ST ER US EERSTE KAMER: BOLLENSTREEK DRIE ADVIEZEN MINISTER Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. MAAJSD ISA ONTSLAG UIT GEVANGENIS: OFFICIER EIST PLAATSING IN EEN INRICHTING DWEIL Doe mee aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bij uw winkelier Kundig pleidooi Andermans tijd Merkwaardige uitspraak WOENSDAG 10 APRIL 1968 Niet alleen op de in nevenstaand artikel genoemde verkeerspleinen en wegen kan oponthoud worden verwacht, niaar ook op een reeks van wegen waar met het oog op werkzaamheden inhaalverboden en snelheidsbeperkingen van kracht zijn. Op al die punten kunnen zich files vormen. De Wegeninformatiedienst van de ANWB noemt de wegen Groningen - Nieuwe Schans ter hoogte van Winschoten, Groningen - Marum bij Midwolde, Leeuwarden - Groningen bij Grote Wielen, Lemmer - Sneek bij Follega, Harderwijk - Zwolle tussen Wezep en de IJsselbrug. Wit te Paal - Almelo bij Mariënberg, Meppel - Zwolle tussen Lichtmis en Staphorst en tussen Zwolle en Kamperspoordijk, Assen-Hoogeveen bij Assen en bij Beilen, Hoogeveen - Coevorden bij Hollandscheveld, Amersfoort - Apeldoorn tussen Hoe velaken en Terschuur, Arnhem - Rhenen bij Heelsum, Rotterdam - Haringvlietbrug vlak voor de brug, verkeersplein Hoevelaken, Haarlem - Ouderkerk tussen Schiphol en Ou derkerk en bij kruispunt Schiphol- weg, Maasbracht - Weert de Maas brug bij Maasbracht, Goes - Vlissin- gen bij Sloedam, Zierikzee - Bruinis- se bij Oosterland, Eindhoven - Til burg even buiten Eindhoven, Ven- ray - IJsselsteyn - Deurne in zijn geheel afgesloten (omleiding). Af sluitdijk tussen Monument en Den Oever. Amsterdam - Uitgeest tussen Den Ham en Krommenie, Alkmaar - Den Helder tussen Alkmaar en Schoorldam, Amsterdam - Velsen ter hoogte van de Basisweg, Goor - Oldenzaal in Hengelo, Hengelo - En schede in Hengelo, Apeldoorn - Zutphen bij kruispunt Klarenbeek, Bergen op Zoom - Breda tussen Roosendaal en Etten, Breda - Gor- kum bij Nie'uwendiijk, Eindhoven - Breda op rotonde Tilburg. DRIEBERGEN Dc piek van de verkeersdrukte gedurende het komende weekeinde wordt op Tweede Paasdag in de namiddag venvacht. De andere dagen zal het wel veel dnikker zijn dan normaal, maar toch niet zo dat het tot veel oponthoud konit. Degene die op Tweede Paasdag in de namiddag of in de avond op de weg is, moet daar wél op rekenen. ADVERTENTIE druk op dc maag, opgeblazen gevoel Adjudant J. van der Heide, van de in Driebergen gevestigde sectie bijzon dere verkeerstaken van de rijkspolitie, zegt o pgrond van de in de afgelopen jaren opgedane ervaringen: „Je hebt verschillende stromen ver keer. De Duitsers komen vooral via Bergh (Zevenaar) het land binnen en gaan dan over Oudenrijn naar Scheve- ningen of naar Amsterdam en Zand- voort. De Belgen en Fransen komen voornamelijk over Breda en Rotter dam en gaan naar de bollen. Dan heb je nog Nederlanders uit het oosten van het land die naar familie in het westen willen en mensen uit de randstad en de kuststreek die naar Brabant en de Ve- luwe gaan." „Héén wordt dat allemaal gespreid over de vrijdagavond en de hele zater dag. Maar iedereen wil tegelijk terug, op de Tweede Paasdag in de namiddag en de avond. Daarbij komt dan nog dat juist de Tweede Paasdag voor de thuis blijvers de traditionele dag is voor een zondagsritje". „Al dat verkeer bij elkaar is meer dan de wegen kunnen verwerken. Dus komen er opstoppingen en oponthoud. Om nog maar niet te spreken van het oponthoud als er ongelukken gebeu ren." De bij voorbaat gedoodverfde knel punten, die op Tweede Paasdag vrijwel gegarandeerd moeilijkheden zullen op leveren, zijn: verkeersplein Oudenrijn verkeersplein Hoevelaken 0 de weg Hilversum-Uithoorn-Hoofd- dorp - Haarlem de weg Diemen - Amstelveen - Bad hoevedorp de weg Rotterdam - Dordrecht - Ze- vcnbergschenhoek. Op de verkeerspleinen zelf zal niet veel aan de hand zijn. Die hebben hun maximale capaciteit en als er meer auto's aan komen dan de pleinen kun nen verwerken, gaan zich files vormen op de aanvoerwegen. Die files kunnen vele kilometers lang worden. Ook op de twee provinciale wegen zal fileverkeer regel zijn. Inhalen kan men beter maar vergeten. Op de autosnel weg Rotterdam - Breda zal de brug in Dordrecht wel weer een obstakel van betekenis worden, evenals, zij het in mindere mate, de Moerdijkbrug. Ten zuiden van deze brug ligt de ge vaarlijke aansluiting Zevenbergschen- hoek, die gebruikt wordt door 't verkeer DEN IIAAG Het socialistische Eerste-Kamerlid A. H. Kloos tevens voorzit ter van het NVV heeft minister Roolvink gistermiddag tydens de behandeling van de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid in de senaat verweten dat zyn ingreep in de c.a.o. voor de bouwvakken een einde heeft gemaakt aan de vrye loonpolitiek. De minister heeft o.a. door zijn be paling dat de werktijd in dit en in het volgende jaar slechts met een kwartier per dag mag worden verkort, normen gegeven. „Dat is in strijd met de spelregels van het nieuwe loonbeleid en de minister neemt dan ook een ontzaglijke verantwoordelijkheid op zich. De werkgevers zullen geen weer stand meer bieden tegen de eisen van de vakbonden, omdat de minister toch voor hen vecht. De minister doet nu de vuile was voor die werkgevers", zei de heer Kloos. Dit Kamerlid had er bovendien be- bezwaar tegen dat de regering met en kele gegevens voor 1969 komt om haar beleid te verdedigen. „Ik wil wel een debat over de economische mogelijk heden voor dat jaar. maar dan moe ten alle aspecten hierin worden betrok ken. Argumenten van de regering die alleen op deze gegevens zijn geba seerd, weiger ik te aanvaarden", aldus de heer Kloos. Het overgrote deel van de senaat was het wel met het loonbeleid van de regering eens. Minister Roolvink verdedigde gister avond zijn loonbeleid in feite niet an ders dan hij de vorige week in de Twee de Kamer deed. „De regering heeft toen zij sneed in de c.a.o. voor de bouw op een strategisch punt ingegre pen". De minister wees erop dat vijf tien procent van het aantal werknemers met een c.a.o. tot de bouwvakken en aanverwante bedrijfstakken behoort. Het ging dus om een ingreep in een contract dat een grote invloed op on ze economie heeft. Minister Roolvink wil nog niet „in volle ernst" denken aan maatregelen die moeten worden genomen als de overeengekomen loonsverhogingen al AMERSFOORT De gemeenten Amersfoort, Hoevelaken, Leusden, Soest en Stoutenburg willen op bepaal de gebieden gaan samenwerken. Daar toe hebben zij het samenwerkingsor gaan Eemland gevormd, dat nog door de Kroon moet worden goedgekeurd. Het dagelijks bestuur bestaat uit de burgemeesters van de deelnemende ge meenten met als voorzitter de burge meester van Amersfoort, mr. J. de Wildt. Ook de wethouder van stadsont wikkeling van Amersfoort maakt deel uit van het bestuur. Eemland heeft al commissies inge- ■teld voor de ruimtelijke ordening, het onderwijs, verkeer en openbaar vervoer, de actieve en passieve recreatie en de milieuhygine. te zeer zouden blijven stijgen. Hij ont kende dat zijn ingreep een einde heeft gemaakt aan het nieuwe systeem van vrijere loonpolitiek. „Evenmin wil ik", aldus minister Roolvink tegen het Ka merlid Kloos, „een norm stellen die de vrije onderhandelingen in de be drijfstakken doorkruist". TEL AVIV Ex-premier David Ben Goerion van Israël heeft vanddag in een kranteartikel onthuld, dat hij 1948 de westelijke oever van de Jordaan in een bliksemactie had willen veroveren, maar dat het plan door tegenwerking van het Israëlische kabinet strandde. Ben Goerion had de Arabische acties tegen Israël na het bestand van 1948 willen aanvoeren voor het toebrengen van „een belangrijke slag aan de Ara bieren: de bezetting van Latrum en het bereiken van Ramallah en de rivier de Jordaan". Gesterkt do~r het advies van de gene rale staf, dat een dergelijke operatie binnen een of twee weken kon worden uitgewerkt, gaf Ben Goerion de rest van het kabinet te kennen, dat Israël volgens hem het recht had het bestand te schenden om „de strop rond Jeruza lem te verwijderen". Slechts weinig kabinetsleden steun den het plan en het werd afgewezen, al dus de oude staatsman. Later gaf het kabinet wel toestemming voor een mili taire actie tegen de Egyptenaren in de Negev, die daar een Israëlisch konvooi hadden opgehouden, aldus Ben Goerion. dat van Brabant naar de Moerdijkbrug wil. Hier gebeuren altijd veel ongeluk ken. Op veel extra drukte moet men gedu rende het hele Paasweekeinde rekenen in de bollenstreek, met name in de buurt van de Keukenhof, en in Zee land. Ook kon het de dinsdag na Pasen wel eens drukker dan anders zijn. Vorige jaren bleek dat veel mensen de dag na Pasen huiswaarts gingen om de drukte op de Tweede Paasdag te vermijden. Dat gebeurde zoveel dat de rijkijspolitie al spreekt van „Derde Paasdag". Voor de verkeersmensen van de Rijkspolitie zelf is er geen sprake van een vrije Pasen. Zij werken dan op volle toeren, met versterking zelfs. Uit de lucht worden zij geholpen door een verkenningsvliegtuig, dat rechtstreeks in contact staat met de witte Porches. Op enkele punten langs de autosnel wegen staan bemande ambulances van het Rode Kruis klaar. Voor het oprui men van wrakken kan de politie terug vallen op het door de ANWB en de Bo- vag gevormde net van takelwagens. Voor al degenen die heelhuids en zon der schade thuis willen komen, heeft adjudant Van der Heide drie advie zen. „Niets nieuws, maar je kunt er niet genoeg op wijzen", zegt hij zelf. 1 Wees geduldig in fileverkeer. Houdt afstand. Let voortdurend op de remlichten van de file voor u. Waag u niet te veel aan inhaalmanoeuvres. 2 Houdt uw snelheid in toom. Doe rustig aan. U hebt toch geen haast, u bent immers voor uw plezier uit. 3 Vermijdt de knelpunten. Neem een kaart mee en zoek naar andere we gen. Luister naar de radio, die melding zal maken van grote opstoppingen. DEN HAAG Tientallen horeca ondernemers, exploitanten van kam- peerbedrijven en behzinepomphouders zjin de afgelopen maanden opgelicht door lieden die beweren dat zij voor de ANWB werken. Zij stellen zich voor als C. P. uit Maastricht, G. L. uit Mechelen aan de Maas of als mede werker van het reclamebureau H. L. De zakenlieden wordt: voorgespiegeld dat de ANWB een gids of een herdruk van folders over toeristische routes gaat uitgeven. Tegen betaling van 125 tot 160 gulden worden de naam en de foto van het betrokken bedrijf opgeno men. Bij kampeerbedrijven wordt het praatje opgehangen, dat de ANWB in het voor- en naseizoen caravanrally's zal organiseren, waarbij alle deelne mers het betrokken kampeerbedrijf zullen aandoen, mits ervoor be taald wordt. In vrijwel alle gevallen zo is de ANWB in Den Haag gebleken, betaalden de bedrijven onmiddellijk. Na betaling werd beloofd dat veer tien dagen later foto's voor de gids of folders zullen worden genomen. De be drijven horen daarna niets meer. Zowel C. P. en G. L. als de reclame agent H. L. hebben zich in het verleden meer schuldig gemaakt aan misleiden de acquisitie. P. heeft onder meer de leiding van de Hotel-autoclub Europa, die faciliteiten verleent bij restau rant- en hotelbezoek. Het lidmaat schap kost 95 gulden. Bovendien kun nen couponboekjes van vijftig gulden worden gekocht. In februari beschul digde P. zijn colporteur G. L. ervan dat hij lidmaatschapsgelden in eigen zak had gestoken. Het vooronderzoek daarnaar is aan de gang. De hoofdinspecteur van de Maas trichtse politie vertelde ons gisteren: „Die Hotel-autoclub Europa is voor zover ons bekend bonafide. De bezwa ren van de ANWB tegen de activitei ten van P. kan ik niet onderschrijven. Er heeft ons geen enkele klacht be reikt." De ANWB in Maastricht heeft ook nog geen klachten over het optreden van de Limburgers gekregen. DEN HAAG Dc Europese Commis sie gaat na of ze iets kan doen voor de ontwikkeling van het Noorden van Ne derland. Twee socialistische leden van het Europese Parlement, de Nederlander ir. H. Vredeling en de Westduitser H. B. Gerlach, hadden de Commissie hierom gevraagd. Het is de Commissie nog niet moge lijk te zeggen of het Noorden een bij drage van de gemeenschap kan krijgen. Zij zal eventuele maatregelen samen met Nederlandse instanties bekijken. ADVERTENTIE DEN HAAG Veel moeders en soms ook vaders hebben het in de we ken voor en na Pasen moeilijk. Oorzaak: het bijna spreekwoordelijke ontbreken van overleg in Nederland. Anders gezegd: de regelingen voor dc paasvakantie lijken nergens op. De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen heeft de rijksscholen verzocht de paasvakantie te laten du ren van 5 tot en met 16 april. Ze kunnen zon verzoek gemakkelijk naast zich neerleggen. Alle andere scholen zijn zelfs volmaakt vrij in het vaststellen van data die hun goeddunken. Het resultaat is, dat geen mens in Nederland precies weet welke scholen wanneer met vakantie zijn. Dat is min der erg dan het feit dat in heel wat ge meenten de paasvakanties niet op de zelfde dagen vallen. Vooral de moeders met kinderen op middelbare en op la gere scholen zitten er mee. Er zijn middelbare scholen die de deuren al anderhalve week voor Pasen hebben gesloten. In diezelfde gemeen ten kan het gebeuren dat de lagere of ulo-school de kinderen pas vrijdag de vrijheid geeft. De moeders zitten dus veel langer dan nodig is met kinderen in huis. Vaders die rondliepen met het plan er met het gehele gezin wat da gen op uit te trekken, kunnen dat wel vergeten. Leden van de socialistische fractie in de vaste commissie voor onderwijs zaken uit de Tweede Kamer hebben nog geprobeerd er iets aan te doen. Hun gedachten gingen daarbij niet al leen naar die ouders uit, maar ook naar het kleine derde trimester dat overblijft als de vakantie is afgestemd op het dit jaar laat vallende Paasfeest. Kunt u, vroegen zij minister Veringa, niet alsnog een beroep doen op gemeen ten en schoolbesturen de vakanties van lager en voortgezet onderwijs gelijk te laten vallen. De minister was bezorgd, maar kon er niet veel aan doen. Zie boven. Hij zou ook de kwestie niet zonder meer landelijk willen regelen. „Vanwege dc bedrijfsstructuur in sommige gemeen ten zouden er te veel uitzonderingen nodig zijn". De pinkstervakantie valt voor de rijksscholen van 1 tot en met 4 juni, de grote vakantie van 29 juni tot en met 19 augustus. DE WINKELIERS in Haarlems bin nenstad zullen tot half mei ter opvro lijking van de stad de kunstbloemetjes buiten zetten. Een versiering met ech te bloemen zou veertigduizend gulden kosten. Zoveel kan de gemeente niet missen. Nu is men voor tienduizend gulden klaar. ADVERTENTIE X7>"-:j -LiVft-ïl I j.ié'i* 'I LiCiA -i Llf? 'i Ll&ft' *'i& ft ïÊi iÜhi ROTTERDAM Twee keer was in grondige Duitse psychiatrische rapporten zyn zwakzinnigheid aangetoond. Twee keer was overwogen hem op te nemen in een inrichting. Veertien maanden had hy na het laatste rapport in een Duitse gevangenis gezucht. In juli vorig jaar kwam Karl Heinz Günter F. (19) vrjj een maand later sloeg hy in Vlaardingen de 76-jarige opa Willem van der Plaat om niets de schedel in. Als een toonbeeld van zieligheid stohd de magere, wasbleke jongen met zijn lange, gladde haar tot in de nek gister ochtend voor de Rotterdamse rechtbank. De eis van de officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in eeh krankzinnigengesticht voor een jaar en terbeschikkingstelling van de regering ontmoette slechts begrip. Op één punt slechts verschilden offi cier en raadsman, mr. M. van der ADVERTENTIE Nu ook een superieure van DEN HAAG Bijzonder mild was gisteren de eis van de Haagse officier van justitie, mr. J. Hillen, tegen de 20-jarige Leo J. M. H„ oud-employé by de PTT Voor verduistering van achtduizend gulden door het vervalsen van spaarbank boekjes, het doen van een valse aangifte by de Haagse politie en het begaan van een overigens mislukte overval op een hulppostkantoor kwam de officier tot veer- ten maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en een psychiatrische behandeling. De president van de Haagse Recht bank, prof. mr. W. F. C. van Hattem en de verdediger mr. H. W. Huygens hadden evenals de officier niet veel te vragen. De verdachte had zijn mis stappen van vorig jaar vlot bekend en bereidwillig lichtte hij gisteren de mo tieven toe. De matras waarop U I wérkelijk uitrust! Van DRAKA. AMSTERDAM Het „Centraal bu reau voor de grafische bedrijven" maakt bekend, dat tussen partijen over eenstemming is bereikt over de ver nieuwing van de cao's voor het tech nische en leidinggevende personeel in het grafische bedrijf, die met terugwer kende kracht tot 29 januari 1968 zullen gelden. De nieuwe cao's voorzien onder meer in een loonsverhoging van 4V* procent, voortzetting van de regeling ingeval van ontslag bij fusie, reorganisatie of liqui datie, uitbreiding van de vakantie met een verplichte snipperdag en per 1 juli een arbeidstijdverkorting voor 'n kwart uur per dag in de normale dagdienst, in verband waarmee compenserende maatregelen ten aanzien van de ploe gendienst- en werktijdregeling zijn ge troffen. DE VALLENDE GRIJPER van een hijskraan heeft gisterochtend in Huizen de 53-jarige J. de Jong uit Blaricum dodelijk getroffen .Vermoedelijk is een kabel van de hijskraan gebroken. Nog geen drie weken geleden was de hele installatie door deskundigen gekeurd. Een kastekort van honderd gulden, waarvan hij uit eigen zak tien gulden aan zijn werkgever moest terugbeta len, had hij als onrechtvaardig erva ren. Hij wilde zich op de P.T.T. wre ken en besloot daarom een postkan toortje aan de Haagse Erasmusweg te beroven. Dat een vijfenveertigjarige hulpbestelster, mevr. J. H. van Zessen den Boon, daarvoor onschadelijk moest worden gemaakt, had hij nauwelijks overdacht. Hij meldde zich 's morgens vroeg bij haar als schoonmaker, wees de vrouw op een lek in het toilet en sloeg haar neer met een luchtdrukpistool. Toen ze begon te gillen, vluchtte Leo zonder de dertigduizend gulden, die hij had wil len buitmaken. Nog geen maand later verduisterde hij achtduizend gulden en deed toen bij de politie aangifte, dat hij in de Haagse duinen was overvallen en beroofd van vijfduizend gulden. „Ik voelde toen al ,dat ik nog maar korte tijd in de vrije wereld zou zijn. Een arrestatie kon niet uitblijven. Daar om kocht ik een auto en gaf mijn moe der wat geld. Als ik die dertigduizend gulden van het postkantoortje had ge kregen, had ik dat geld in de duinen verbrand", verklaarde hij gisteren voor de rechtbank. Een psychiatrisch rapport beschreef hem als een jongeman met een duide lijke intelligentie maar met talrijke neu rotische storingen. Met psychiatrische begeleiding en behandeling zou veel te bereiken zijn. In het rapport werd sterk aanbevolen hem niet te laten terugke ren naar zijn moeder. Dat hoopte ook mr. Huygens in zijn verdediging, waarbij hij vaag sprak over spanningen in de huiselijke kring. Hij dankte de officier voor het feit, dat deze in zijn requisitoor en zijn eis meer had gelet op de mens danop de ge pleegde misdrijven. De neergeslagen vrouw kreeg nog een hand van Leo met wat gestamelde woor den van spijt. Broek van mening. De officier achtte opzet tot doden bewezen, de advocaat bestreed dat in een zeer kundig gecon strueerd pleidooi en meende, dat juri disch slechts houvast kon worden ge vonden in opzettelijke zware mishande ling. Op 5 juli vorig jaar was Karl bij zijn ouders in het Duitse Ostersander terug gekeerd, nadat hij veertien maanden had gezeten voor een aantal diefstallen. Op 2 augustus arriveerde hij in Rotter dam, waar hij monsterde op de Duitse ertstanker Frigga. De avond van de volgende dag ging hij, na het nuttigen van een halve fles jenever, passagieren. Omstreeks middernacht kuierde hij be schonken door Vlaardingen, waar hij bij toeval opa Van der Plaat aantrof. De oude man, die zoals gewoon was de avond in zijn stamcafé had doorge bracht, probeerde omstandig zijn huis sleutel in het slot van zijn voordeur te steken. Karl herinnerde zich gisteren, dat hij had aangeboden te helpen, waarop opa Van der Plaat hem binnen had genood. In de huiskamer zaten beide mannen een uur zwijgend tegenover elkaar, ter wijl zij een fles jenever ledigden. Tas tend in zijn geheugen kwam Karl gis teren niet verder dan het laatste glas. De president mr. A. R. Jolles hield hem aan de verklaring, die hij bij po litie en rechter-commissaris had afge legd. Daaruit bleek, dat Karl op zeker ogenblik genoeg had gekregen van het drinken, was opgestaan om de hamer op te rapen die hij bij het binnenkomen al op de grond had zien liggen en op opa Van der Plaat was toegestapt. Na twee of drie harde slagen op zijn hoofd was de oudere man volgens Karl bloedend in zijn stoel blijven zitten. Hij gaf geen kik, hij bleef mij steeds aan kijken en ik had de indruk, zo vermeld den de verklaringen, dat hij niet buiten bewustzijn raakte. De volgende minuten had Karl ge bruikt voor het sluiten van de overgor dijnen, het roven van een wekkertje uit opa's slaapkamer en het nuttigen van een limonadeglas dry gin in de keuken. Ten slotte had hij buiten een racefiets gepakt om naar zijn schip terug te rij den. Drie dagen later werd hij gearres teerd. Heel ter loops viel gisterochtend de opmerking, dat Karl enkele minuten na zijn daad al was aangehouden door een patrouillerende politieman, toen hij in zwaar beschonken, ontredderde toe stand op de onverlichte racefiets rond reed. Karl echter was na een verma ning weer losgelaten. Willem van der Plaat was na het op treden van zijn gast niet direct dood geweest. „De man heeft nog een hele reis door zijn huis gemaakt", aldus de officier van justitie. Hij werd door een buurvrouw dood op het toilet aangetrof fen. Dat was nu net de aanleiding voor de raadsman om opzet tot doden in twijfel te trekken. „Het klinkt wat cru", zei mr. Van der Broek, „maar als de ver dachte die opzet had gehad, dan had hij opa Van der Plaat niet levend ach tergelaten, maar had hij zijn werk af gemaakt." De rest van het requisitoor had de raadsman met instemming aangehoord. De opmerkingen van de officier illu streerden schrijnend de vereenzaming van Karl. De jongen had hunkerend naar liefde en genegenheid verscheide ne briefjes naar zijn ouders geschre ven, maar er was geen antwoord. Nie mand had de moeite genomen hem in zijn cel te bezoeken. In het damesblad „Avenue" klaagt ru- klaagt rubriekschrijver Hans Ferrée briekschryver Hans Ferrée over het volledig gebrek aan eerbied voor ander mans tyd, dat medici aan de dag leg gen. Het wordt tyd dat de artsen hun praktyk gaan zien als een bcdryf als elk ander, waarin de klant minstens in zo verre Koning is, dat men afspraken met hem probeert stipt na te komen. „Ik ben particulier, zoals dat heet en dat betekent „consult volgens afspraak". Je belt op. Je spreekt af. Je komt op de afgesproken tijd en wat blijkt? De wachtkamer zit halfvol mensen. Affijn, je pakt het bekende beduimelde blad waar in staat dat Lindbergh zojuist de oceaan is overgevlogen en je wacht. Zo nu en dan'klinkt er een misvormde stem door een toeter, die vraagt of mevrouw A of me neer B naar boven wil komen. El ke keer denk je „nu ben ik aan de beurt, want ik had toch een af spraak". Maar nee hoor. De tijd verstrijkt. Je wordt zenuwachtig, want je komt in tijdnood voor je volgende afspraak. Steeds nieuwe mensen komen erbij. Eindelijk komt er een verpleegster en .vraagt naar ieders naam. Als ze het ver trek wil verlaten zeg je: Ik had een afspraak om 2 uur. Het is dan bij drieën. Ze glimlacht. Ze vindt het kennelijk een leuke mop en ver dwijnt. Een machteloze discussie breekt los bij de wachtenden. „Het is toch geen manier?" „Het lijkt wel een distributiekantoor." Als je dan eindelijk aan de beurt bent, sta je na zeven minuten op straat. Nota vijfentwintig gulden. De vol gende keer zal ik een notabriefje bij me steken: „Op u gewacht 1 uur a f 50,-", en dan aan de dokter ge ven. Kijken hoe hij reageert. Ik dacht dat de belangrijkste eigen schap van een arts eerbied voor de medemens moest zijn. Dus ook voor de tijd van de medemens. Zo als mijn tandarts, die zich exact aan de afgesproken tijd houdt en zich zelfs excuseert als je drie mi nuten hebt moeten wachten omdat de behandeling van de patiënt vóór je iets meer tijd vergde dan was voorzien. Maar die man is geloof ik een unicum. Over het algemeen proberen artsen van hun praktijk 'n lopende-band-fabriek te maken, waarbij alleen de tijd van de dok ter geld waard is. Hoe meer om zet, hoe beter. Een schrijnende misstand die schreeuwt om verbe tering. Maar ja je wisselt nu eenmaal niet zo gauw van dokter als van kruidenier. Toch maar 'ns proberen: die duidelijke wenk met de tegennota." jT^e regering houdt vast aan haar standpunt dat „spelen tegen de bank" in Nederland verboden moet blijven. Het wettelijk mogelijk maken van deze spelen, zoals roulette, wordt daarom niet overwogen. De regering beroept zich op de ernstige bezwaren die bij verschillende groeperingen in de samenleving tegen roulette bestaan. Het vakblad „Horec a" vindt dat een zeer merkwaardige uitspraak. „Over deze aangelegenheid is geen volksreferendum gehouden, hetgeen in ons land trouwens niet mogelijk is. De principiële tegenstanders van de roulette moeten eveneens tegenstanders zijn van de toto en van de Staatsloterij. Die laatste is echter al opgericht toen Nederland nog een overwegend calvinistisch regeringsbestel had. Waar haalt men nu plotseling de bewijzen van daan ten aanzien van de ernstige bezwaren van verschillende groe peringen in de samenleving tegen de roulette? Zijn de PvdA, de KVP en de VVD soms tegenstanders van de roulet te? Dat zijn de drie grootste poli tieke partijen. De motivering van voorgenoemde bewindslieden waarom de sporttoto moet worden veranderd en waarmee we overigens volkomen kunnen instemmen doet echter ten aanzien van de afwijzing van de roulette helemaal de deur dicht. De bewindslieden zeggen namelijk: de perspectieven van de sporttoto moeten noodzakelijk worden ver- terd, zodat er meer geld beschik baar komt voor sport en maat schappelijk, cultureel en sociaal- hygiënisch werk. De opzet is bo vendien een dam op te werpen te- gen de geldstroom naar het buiten land. Precies dezelfde motivering kan voor de roulette worden gege ven. Ze zou dan als volgt moeten worden geredigeerd. De perspec tieven van het buitenlands toeris me moeten noodzakelijk door de invoering van de roulette worden verbeterd, zodat er meer geld be schikbaar komt voor voorzieningen ten behoeve van toeristische cen tra. De opzet is bovendien een dam op te werpen tegen de geldstroom naar het buitenland. Wanneer de bewindslieden aldus hadden gere deneerd. hadden ze precies de waarheid gesproken en hadden ze zich dan niet schuldig gemaakt aan discriminatie tegenover de horeca se ctor. Verscheidene leden van de bijzon dere commissie uit de Tweede Ka mer hadden gevraagd om een cen trale keuringsinstantie, die zou moeten beoordelen of een spel al dan niet als behendigheidsspel be schouwd moet worden. De be windslieden vinden deze situatie niet haalbaar. Verboden is een spel waarbij de deelnemers op de kans- bepaling „in het algemeen geen overwegende invloed kunnen uit oefenen". Beslissend is welke re sultaten de grote meerderheid van de spelers in de praktijk bij het spel behaalt. Dat kan niet in een laboratorium worden uitgemaakt, maar zal door de politie en de jus titie moeten worden waargenomen en beoordeeld. Laten we vooropstellen dat we geen bewonderaars zijn van de zo genaamde „behendigheidsspelen", want het is veel verstandiger een goed gereglementeerde roulette wettelijk mogelijk te maken. In plaats dat de regering nu probeert met behulp van de roulette de eco nomische positie van ons land te verbeteren, gaat ze rustig door po litie en justitie het nodige werk te bezorgen. Over produktieve arbeid gesproken!" ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7