Zo is het in Tsjecho-Slowakije President vriend der Russen Rusland zw*jgt over de Tsjechische experimenten Bevredigende resultaten bij Hoogovens KZO-divisies toonden bevredigende groei Onderscheiding voor Zaanse orgelbouwer Onze militaire medewerker schrijft Mundi Victor De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u, elke dag. Transacties in Hoogovens geroyeerd Jongelui leefden van roven uit parkeermeters Bij inzamelen jjeen namen genoteerd van militairen Boetes voor schuld aan ongeluk met vier doden Mil j oenenstrop voor Zwolsman Gero moest flink terug ZH Plan voor verbinding over Westerschelde DONDERDAG II APRIL 1968 ItëSL" - i Tsjecho-SIowakye is 3,8 maal zo groot als Neder land en heeft 14,5 miljoen inwoners. Het land gaf in 1965/1966 nog ongeveer evenveel aan defensie uil als Nederland, doch in 1967 was dit al 4,6 miljard gulden 5,7% van het nationaal inkomen, tegen over Nederland 3 miljard gulden 3,8% van het nationaal inkomen, terwijl de planning voor 1967/1968 reeds 5,3 miljard gulden bedraagt tegen over Nederland 3 miljard gulden. Leger en luchtmacht tezamen hebben de beschikking over 225.000 man beroepspersoneel, los van de grens- en politic- troepen. Bu ons leger en luchtmacht samen 35.000 man be roepspersoneel. De diensttijd voor dienstplichtigen bedraagt er 2 jaar voor de landmacht en drie jaar voor de luchtmacht; in Neder land is dit voor de landmacht zestien maanden en voor de luchtmacht, voor specialisten 24 maanden, voor niet-spe- cialisten 21 maanden. Het leger bestaat uit veertien divisies: vier tankdivisies en tien gemechaniseerde divisies, alle voor 70% paraat, tegen over Nederland twee (gedeeltelijk) parate gemechaniseerde divisies en een volledig mobilisabele infanteriedivisie. De Tsjechische strijdkrachten hebben de beschikking over 3200 overwegend redeiyk-moderne Russische T55-tanks, tegen over 600 tamelijk verouderde Centurion-tanks aan onze kant. De Tsjechoslowaakse landmacht beschikt verder nog over een parachutistenbrigade, terwijl buiten land- en lucht- machtverband nog een 40.000 man grens- en politietroepen op de been worden gehouden. De luchtmacht beschikt over 600 gevechtsvliegtuigen van moderne Russische typen, terwijl Nederland hiertegenover een 250-tal eveneens moderne toestellen kan stellen. In de Rode Ster het dagblad van de Russische Strijdkrachten van 8 maart j.l. is het feit herdacht dat 25 jaar geleden in de omgeving van Charkov het toen pas opgerichte le Tsjechoslowaakse bataljon vijf da gen en nachten Duitse tegenaanvallen heeft weerstaan, waardoor Russische eenheden van de ondergang werden gered. Dit bataljon werd gecomman deerd door de toenmalige kolonel Svo boda, de pas benoemde nieuwe presi dent van Tsjecho-Shwakije. De plaats vervangend commandant was de toen malige kapitein Lomski, die nu de missionaire minister van defensie. Svoboda is tijdens het regiem van Novotny bevelhebber van de Tsjechi sche strijdkrachten geweest. In het artikel, dat dus verscheen op het moment dat president Novotny's positie hevig werd aangevallen, wordt de rol die dit Tsjechische bataljon in de strijd tegen de Duitsers heeft ge speeld, geweldig opgehemeld. Zcwel Svoboda als Lomski wordt als grote held beschreven. Het moment waar op het werd gepubliceerd is wel op vallend. Er kan worden aangenomen dat dit een zeer bewuste publikatie is, en dat men zich in Rusland, blijkens dit artikel, neutraal opstelt ten aan zien van de recente „ommezwaai" in IJMUIDEN De resultaten van Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken nv in 1967 zijn, volgens het heden gepubliceerde jaarverslag bevredigend geweest. De netto-winst steeg met 33,9 pet. tot f 106,7 min. Dit was niet alleen te danken aan een gun stiger gang, van zaken in de fabrieken te IJmuiden, maar ook aan een verbe tering der resultaten van Demka. De ze vennootschap, die in 1966 een ver AMSTERDAM De Koersen in certificaten van aandelen Hoogovens die gisteren in de eerste en tweede beursperiode op de Amsterdamse Effectenbeurs tot stand kwamen, zijn door de commissaris van de no tering doorgehaald. Dit wordt mee gedeeld door de Vereeniging voor den Effectenhandel. De gerealiseerde koersstijging was gebaseerd op de verwachting dat de winst in 1968 met 34 pet. of iets meer t.o.v. 1967 zou stijgen. Daar dit volgens Hoogovens echter op een misverstand berust en de werkelijke winstverwachting neer komt op een zelfde of iets hogere winst als in 1967, worden de giste ren tot stand gekomen koersen als onjuist beschouwd, zo wordt verno men van de hoekman van Hoog ovens op de effectenbeurs. Volgens deze hoekman, is de consequentie van het doorhalen van de koersen dat alle gisteren tot stand gekomen koop- en verkooptransacties in cer tificaten van aandelen-Hoogovens zullen worden geroyeerd. De trans actie-omzet van gisteren in deze cer tificaten zou volgens de hoekman ca. 70.000 a 80.000 stuks van elk f 20 no minaal hebben bedragen. Tsjecho-Slowakije, maar ook dat deze ommezwaaibepaald niet een essen tiële wijziging betekent ten opzichte van de te verwachten verhouding met de Sovjet-Unie. Vrij algemeen beschouwt men het Warschau-Pact als een sterk, hecht aaneengesloten blok van communistische Oosteuropese landen. Talloze zuiver militaire factoren ondersteunen deze veronderstelling. De organisatie van hun militaire eenheden, hun opleiding, hun politieke in doctrinatie en hun tactische wijze van optreden is volko men gelijkgeschakeld en alle niet-Russische Warschau- Pact-landen voeren vrijwel volledig dezelfde wapens als de Russen. Deze wapens worden door Rusland gefabriceerd en geleverd of in licentie in die landen zelf gemaakt. Ver gelijken we deze ver doorgevoerde standaardisatie met die der NAVO-landen, waar vrijwel ieder land over een wat andere organisatievorm beschikt en wapens en materieel koopt die het zelf produceert of waarbij de eigen industrie de meeste voordelen kan behalen, dan is het volkomen begrijpelijk dat, zuiver militair bezien, dit op de militair in het Westen een enorme indruk maakt. Ondanks deze ver doorgevoerde standaardisatie met al haar voordelen zijn er (gelukkig) nog heel andere factoren die meespelen. De gebeurtenissen van de afgelopen weken in Polen en vooral in Tsjecho-Slowakije maken dat duidelijk. Over deze zaken gaat hel in onderstaande beschouwing van onze militaire medewerker. A/fen kan de Oosteuropese bondgeno- ten van de Sovjet-Unie in algeme ne zin verdelen in een geïndustrialiseer de. maatschappelijk hoog ontwikkelde NOORD-groep nl. Oost-Duitsland, Tsje cho-Slowakije en Polen en een agrari sche, maatschappelijk wat lager ont wikkelde ZUID-groep n.l. Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Polen en Tsjecho-Slowakije uit deze NOORD-groep zijn sterk anti-(West)- Duits, hebben erg door de tweede we reldoorlog geleden en vrezen geannex eerde vroegere Duitse gebieden kwijt te raken, terwijl Oost-Duitsland zelf zich door West-Duitsland in zijn bestaan bedreigd voelt. De landen van de ZUID-groep zijn veel minder anti-Duits. Roemenië en Hongarije zijn, in tegenstelling tot wat sommigen denken, geen Slavische lan den en waren zelfs Duitslands bondge noten in de tweede wereldoorlog. Het is dus beslist geen wonder dat dit alles in het ogenschijnlijk zo gesloten blok tot uiting komt. Militair hebben bijvoor- beel de drie noordelijke Warschau-Pact- landen: Oost-Duitsland, Polen en Tsje cho-Slowakije veel meer onderling con tact dan de Zuidelijke drie: Roemenië, Hongarije en Bulgarije. De Noordelijke drie oefenen veel tezamen, de Zuidelij ke drie nemen het, nog steeds militair gesproken, niet zo nauw. Een en ander komt ook zeer duidelijk tot uiting in de uitgaven voor defensie. Nemen we 1967 eens onder de loep: 60.^ «2 c O c 3 •O •- Ml van tot nat. prod. O.-Duitsland Polen Tsj.-Slowakij Hongarije Roemenië Bulgarije 3848 6016 5256 1133 1918 825 3,3 5,3 5.7 2.8 3,5 3.9 gem. 4,8 gem. 3,4 Deze cijfers die afkomstig zijn uit „The Military Balance 1967" zijn in 't verleden gebleken zeer betrouwbaar te zijn voor onderlinge vergelijking. Nooit mag men echter vergeten dat de ze cijfers beslist NIET te vergelijken zijn met de overeenkomstige cijfers uit het Westen. Daarvoor verschillen de economische systemen te veel. hetgeen tot uiting komt in de samenstelling van het bruto nationaal produkt, geen belas tingen op defensiematerieel, enz., ter wijl talloze defensie-uitgaven in het oostblok „ondergedoken" zitten bij an dere departementen, zoals Binnenland se Zaken (politietroepen). Economische Zaken (aanschaf van nieuw materieel zoals tanks en voertuigen uit staatsfa brieken), enz. enz. Alvorens met de beschouwing ver- der te gaan even een zijsprong. Enkele maanden geleden werd meege deeld dat Rusland zijn defensiebegro ting sterk ging verhogen en korte tijd daarna werd officieel bekendgemaakt, dat ook enkele Oosteuropese Warschau- Pact-landen hun defensiebegroting re volutionair verhoogden. Dat waren: Oost-Duitsland met 62 pet (Denkt U zich eens in wat er gebeurd zou zijn als West-Duits'land zou hebben bekend gemaakt dat het zijn defensiebegroting dusdanig zou verhogen). Polen met 10 pet; Hongarije met 17 pet. Vreemd ge noeg zijn hieruit, voor zover mij be kend, aan Westelijke zijde geen verkla rende perscommentaren voortgekomen. Toch moet er voor een dergelijke enor me ingreep een belangrijke reden zijn. Het volgende kan zeer wel een verkla ring zijn: Rusland heeft nu in nog drie Oosteuropese landen grote troepeneen heden gelegerd en dat zijn nu juist die zelfde drie landen die hun defensiebud get zo drastisch verhogen. In Oost- Duitsland staan 20 Russische divisies, in Polen staan 2 Russische divisies, in Hongarije staan 4 Russische divisies. Deze verhouding 20 2 4 heeft de zelfde tendens als de verhogingen der defensiebegrotingen in deze landen 62 pet 10 pet17 pet. Als we dan dich ter bij huis het jaarlijks terugkomend touwtrekken volgen inzake de bepaling der financiële en economische tege moetkomingen in verband met de sta tionering van buitenlandse troepen in de Bondsrepubliek, dan zou het niet eens zo vreemd zijn als zich iets der gelijks nu ook aan de andere zijde van het ijzeren gordijn ging afspelen. Tie recente protesten al dan niet met betogingen in enkele Oosteuropese landen, met name Roemenië, Polen maar vooral Tsjecho-Slowakije hebben natuurlijk één gemeenschappelijk doel en zijn gericht tegen de Russische over heersing en de politiestaat. Dat het in Tsjecho-Slowakije, waar geen Russi sche troepen zijn gestationeerd, alle maal een beetje gemakkelijker en met wat minder risico's gebeurt is uiter aard begrijpelijk. Toch is het opmerke lijk dat juist vóór en tijdens het aftre den van Novotny opmerkelijk druk door de Russen en Oostduitsers werd geoe fend in Oost-Duitsland, Polen en Rus land. Een goede illustratie van het feit dat een leger lang niet altijd behoeft te vechten, doch dat met een ai dan niet openlijke dreiging matiging kan worden bewerkstelligd of afgedwongen. In zekere zin is zoiets te vergelijken met „toevallige" vlootoefeningen of vlootbezoeken in of nabij onrustige ge bieden. Al met al heeft het Tsjechoslowaak se experiment beslist een veel grote re kans als de anti-communistische en anti-Russische Poolse arbeidersop stand in Poznan in 1956. niet het minst omdat er geen Russische troe pen in Tsjecho-Slowakije staan. Tsje cho-Slowakije neemt namelijk in Oost-Europa een aparte positie in. Enerzijds was het communisme er al vanouds sterk: bij democratische verkiezingen in 1946 stemde maar liefst 38 pet communistisch. Ander zijds echter heeft het land, in tegen stelling tot de andere Oosteuropese landen, een grote democratische tra ditie. Als in alle Oosteuropese landen is er een sterk nationalisme. Het le ger is als geheel, vanuit Russisch standpunt bezien, veel meer betrouw baar dan bijvoorbeeld het Poolse om over Roemenië en Hongarije maar niet te spreken. Wat we nu zien is niet een reactie op de Russische over heersing alleen, doch eveneens een bewegin«T voor binnenlandse hervor mingen, een proces met veel meer diepgang dus. Toen de communisten in 1948 de macht overnamen in Tsje cho-Slowakije was men daar in ma terieel opzicht de overige Oosteurope se landen verre vooruit. Een reorga nisatie van de economie naar het vrij achterlijke Russische voorbeeld gaf dan ook alleen maar nadelen te zien. Er is een sterk verlangen naar meer contact met het Westen. De voorzich tige Tsjechen zagen hoe de Poolse en Hongaarse opstanden stuk voor stuk te vroeg kwamen en de Russi sche economische uitbuiting en com munistische terreur werd ondanks al lerlei gistingen verder ondergaan. Nu ziet men echter zijn kans schoon. De Tsjechische vrijheidsbeweging wordt bovendien geleid door de beste ele menten uit de communistische partij zelf met als ideaal een communisti sche democratie met Joego-Slavië als voorbeeld. Het is in ons aller belaftg dat deze revolutie niet uit de hand loopt en ze ker voorlopig blijft steunen op een com munistische basis. Zou dat niet het ge val zijn dan lijkt een Russische inter ventie niet te voorkomen. Terugkeer naar kapitalisme zou in dit land boven dien niet mogelijk zijn. Wel is men al lerwegen gebrand op wederinvoering van kapitalistische technieken zoals markttechnieken. Dusland, dat tot voor zeer kort No- votny met alle macht steunde, zwijgt. Het verkeert dan ook in een uiterst lastig parket. Militair ingrijpen in een communistisch geregeerd land waar men zelf geen troepen heeft gele gerd, is tegenover alle andere commu nistische landen en de hele wereldopi nie een pijnlijke zaak zeker met China op de achtergrond, dat een dergelijke ontwikkeling alleen maar zou toejui chen beslist uitbuiten. Al met al hebben we hier te maken met een desintegratieverschijnsel van de eerste orde. Zou dit experiment sla gen en de resultaten na enige maanden of jaren niet wéér teniet worden ge daan, dan is een navolging door ande re Oosteuropese staten een kwestie van tijd, n.l. het wachten op het goede mo ment. Dit alles kan voor ons Westeuropea nen een vermindering van de militaire dreiging gaan betekenen, want een mo gelijke Russische aanval door deze lan den wordt dan beslist onwaarschijnlij ker. Het zou misschien ook mogelijk heden openen voor een vergroting van „Europa", nu nog slechts een Europa van de zes. Een Europa met een eigen strijdmacht, want wie zich niet verde digen kan, kan zich slechts onderwer pen. DEN HAAG De Haagse politie heeft een einde gemaakt aan de bedrij vigheid van vijftien jongelui, die in het dagelijks levensonderhoud voorzagen door parkeermeters open te breken. In acht maanden leegden zij onge veer zestig meters, waarvan de uurwer ken in het water werden gegooid. De gemeente heeft hierdoor een schade ge leden van twintigduizend gulden. De jongelui gingen op twaalf gestolen brommers naar hun werkterrein. De politie betrapte zondagavond een paar jongelui op heterdaad. Een werd gegrepen. Daarna werden meer aan houdingen verricht. Gisteren werden de laatste jongens gearresteerd, die zich hadden teruggetrokken in een bun ker in de duinen. Twee vijftienjarige meisjes, die hun levensmiddelen en si garetten wilden brengen, brachten de politie op het spoor.. DEN HAAG Bij de inzameling, die onder meer in de Haagse Alexanderka- zerne is gehouden voor een ponystal voor de verjaardag van prins Willem- Alexander is niet geregistreerd wie wel en wie niet gaf. Juist is uitdrukkelijk gewezen op het vrijwillige karakter van de inzameling en op de anonimiteit van de gevers. Dit antwoordt minister Den Toom (defensie) op vragen van het Tweede- Kamerlid mejuffrouw Barendregt (soc) DELFT De Delftse kantonrechter heeft de achttienjarige H. J. C. E., tuin der in Berkel en Rodenrijs, veroordeeld tot drie boetes van in totaal 325 gulden. E. was de bestuurder van de auto die in de Oudejaarsnacht in de Noordeind- se Vaart in Berkel en Rodenrijs reed. Drie meisjes en een jongen kwamen hierbij om het leven. ADVERTENTIE ARNHEM Koninklijke Zout-Organon N.V. heeft in 1967 een bevredigende groei doorgemaakt, zo meldt het verslag. In vergelijking met de gecombineerde cijfers over 1966 van Zout-Ketjen en Zwanenberg-Organon nam de omzet met 11,8 pet. toe tot 1.676,1 min. De exploitatiewinst steeg met 11,5 pet. tot 163,3 min. en de netto-winst met 10,8 pet. tot 90.7 min. Na de noodzakelijk geachte reserveringen ad 54 min. wordt, zoals bekend, voorgesteld aan de houders van prioriteitsaan delen 4 pet. en aan de houders van gewone aandelen 4,per aandeel van 20, uit te keren. De uit te keren winst stijgt daardoor van f. 32.5 miljoen tot f. 36,7 miljoen. Ondanks de niet voorzienbare invloed van de devaluatie van het Engelse Pond en van enkele ander valuta's, alsmede van de Amerikaanse monetaire maatre gelen bestaat, op grond van de progno ses van de 7 divisies, waarin het werk terrein van het concern is gesplitst, het vertrouwen dat de groep ook in 1968 een gunstige ontwikkeling te zien zal ge ven. Het beleid is erop gericht een vol doende liquiditeit (ultimo 1967 f. 169,4 miljoen) in stand te houden. Ook in 1968 en volgende jaren zal de groep, op grond van bestaande plannen, voor grote investeringsuitgaven komen te staan. Verwacht wordt, dat deze kun nen worden gefinancierd uit de in be drijf te houden cash-flow (1967: f. 177,7 miljoen), terwijl voorzover nodig, lenin gen zullen worden opgenomen. Het laat zich aanzien, dat in 1968 niet door een aandelenemissie nieuwe middelen be hoeven te worden aangetrokken. De in vesteringen in 1967 daalden van f. 107,4 miljoen tot f. 87,7 miljoen. De afschrij vingen namen toe tot f. 87 miljoen (f. 82,8 miljoen). Voorlopig zijn de werkmaatschappij en gegroepeerd over 7 divisies, waar van 4 werkzaam zijn in de chemische sector, t.w. de zoutdivisie (in hoofd zaak de KNZ-groep van Zout-Ketjen), ADVERTENTIE Bolknak Parma 29 ct. Bolknak Trianon 35 ct. Corona Cyrano 27 ct. Ketjen-divisie (in hoofdzaak de Ketjen- groep van Zout-Ketjen), de Noury-divi- sie (in hoofdzaak de chemische divisie van Zwanenburg-Organon) en de Sik- kens-divisie (in hoofdzaak de Sikkens- groep van Zout-Ketjen). Daarnaast zijn er een farmaceutische divisie (de far maceutische, veterinaire en cosmeti sche activiteiten van Zwanenburg-Orga non) en een huishoudelijke produkten divisie (huishoudelijke produkten divi sie van Zwanenburg-Organon). De periode tot 1 januari 1969 zal wor den benut, om de organisatie aan deze indeling aan te passen. Tot dat tijdstip blijven de directie van Zout-Ketjen en de raad van bestuur van Zwanenburg- Organon evenals de raden van com missarissen nog in functie. Op 1 maart was 99,6 procent van het gezamelijke geplaatste aandelenkapitaal ter omwis seling aangeboden. De winstgevendheid van de Noury-di- visie is niet onaanzienlijk verhoogd. De belangen buiten Nederland werden uit gebreid door verwerving van aandelen van Hösch Chemie, en Pure Chemicals Ltd. De resultaten daarvan zullen in de cijfers over 1968 worden opgenomen De oliefabrieken werkten het hele jaar op volle capaciteit. De kostenstijging kon worden opgevangen. De financiële resultaten in de Sikkens divisie waren ook in 1967 gunstig, met name voor verven en lakken. De resul taten behaald met kunstharsen, lijmen en hulpstoffen zijn echter nog onbevre digend. De aanloopmoeilijkheden voor de nieuwe fabriek van synthese in Ber gen op Zoom zijn nog niet geheel over wonnen. De exploitatieresultaten van de ver enigde kunstmestfabrieken Mekog-Alba- tros (waarin K.Z.O. voor 40 procent participeert) waren iets beter dan in 1966. Van Konam N.V. wordt in 1968 nog geen bijdrage tot de winst ver wacht. Ook de farmaceutische divisie ontwik kelde zich gunstig. De verkoop van Lyndiol (de pil) leverde opnieuw een belangrijke bijdrage tot de omzetgroei. De levensmiddelendivisie vertoonde eveneens gunstiger resultaten. De door gevoerde technische verbeteringen en reorganisaties hebben geleid tot een aanzienlijke efficiency-verbetering. Ook Anton Hunink boekte over 1967 'n guns tiger resultaat. De omzet in de huishoudelijke pro dukten divisie toonde een verheugende stijging. De reorganisatie werd vol tooid. Speciale aandacht wordt besteed aan verdere uitbreiding van het produk- tenassortiment. Het totale bij de groep werkzame personeel steeg van 22.100 per 1 januari 1967 tot 22.800 eind 1967. Verwacht wordt, dat door de groei van de activi teiten het aantal beschikbare arbeids plaatsen zal toenemen. lies leed van f 6,8 min. heeft In 1967 weer een bescheiden winst gehaald. Voorts daalden ook de interestlasten. De bedrijfswinst nam toe met 16,2 pet. tot f 202,1 min. blijkens de gecon solideerde cijfers nam de omzet toe van f 1201,3 min. tot f 1236,9 min. De winst vóór belasting komt uit op f 185,6 min. (v.j. f 135,9 min.) en winst na vennootschapsbelasting op f 97,3 min. (v.j. f 69,9 min.). Na aftrek van baten uit niet-geconsolideerde deelnemingen ontstaat het vorengemelde bedrag van de netto-winst. Zoals gemeld, zal wor den voorgesteld 4 pet. dividend op de prioriteitsaandelen en 20 pet. op de gewone aandelen. Hierop is in decem ber reeds 6 pet. als interim betaald, zodat een slotdividend resteert van 14 procent. Tevens wordt voorgesteld uit de agio- reserve f 2 per gewoon aandeel van f 20 in aandelen uit te keren. Uit de netto-winst wordt voorts aan het per soneel uitgekeerd f 17,2 min. en toege voegd aan de reserve voor diverse be langen f 57 min. waarna de te verde len winst bedraagt f32,5 min. Voor in vesteringen werd in 1967 uitgegeven f335 min. Deze uitgaven werden voor een belangrijk deel intern gefinancierd. In 1967 kwamen geen belangrijke finan cieringsmutaties voor. De directie van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken NV is optimistisch gestemd over de te verwachten resul taten van 1968, zo wordt in aansluiting op het jaarverslag vernomen. Als gevolg van de conjuncturele ver beteringen in Duitsland is de vraag naar walserijprodukten sterk gestegen. Hoogovens verwacht voor 1968 naar al le waarschijnlijkheid dezelfde winststij ging als het vorig jaar (34 procent) of zelfs nog iets hoger. Hoewel alle cij fers over het eerste kwartaal van 1968 nog niet bekend zijn, blijken de reeds geboekte resultaten bevredigend te zijn. Er bestaat een redelijke kans, dat ook de winst per aandeel f 13,70 kan worden gehandhaafd. Hoogovens verwacht overigens in het buitenland nog meer concentraties in de vorm van fusies, hoewel er van de zijde van Hoogovens voorlopig geen be hoefte bestaat tot samenwerking met andere bedrijven in het buitenland. Uit het verslag van de Nederland sche Bankinstelling blijkt dat de EMS zich bij verkoop van enkele complexen in 1963 had verbonden gedurende tien jaar te suppleren als de huuropbrengst lager mocht zijn dan f 2,16 miljoen per jaar. De EMS is deze overeenkomst de laatste jaren op f 1 miljoen per jaar komen te staan. Dat kwam mede door dat de gebruiker van het complex Zeestraat, de PTT, een huur betaalt van f 500.000 per jaar. De PTT be roept zich hierbij op afspraken met de eerste eigenaar, die tot in 1976 zouden gelden. MIDDELBURG Belgische en Ne derlandse aannemingsmaatschapp(jen met ervaring in de tunnelbouw willen een vaste verbinding tussen de Wester- schelde-oevers gaan financieren, bou wen en exploiteren. De exploitatie zal moeten geschieden door middel van tolgelden. De maatschappijen, die onder meer samenwerken in combinaties Icust en Nestum hebben de minister van econo mische zaken een plan voorgelegd waarmee vijf tot zeshonderd miljoen gulden is gemoeid en waarvan de uit voering bijna acht jaar zal vergen. Een brug of tunnel over of in de Westerschelde komt nog niet voor op het Rijkswegenplan. Een financieel economische werkgroep van de stich ting Vaste oeververbinding Wester schelde is reeds ver gevorderd met een studie over de rentabiliteit van de vaste verbinding. Met de resultaten van deze studie zal de Belgisch-Neder landse aannemingscombinatie haar plan kunnen bepleiten. ZEIST De Gerofabriek heeft over 1967 een grote stap terug moeten doen. Ondanks grotere leveranties aan de overheid, liep de omzet met 11,7 pro cent terug. Het indexcijfer van de om zet, gebaseerd op 1964 is 100* daalde van 129 in 1966 tot 114 in 1967. De di rectie schrijft dit toe aan de aarzeling in de conjunctuur, toenemende concur rentie en voorraadvermindering bij de detailhandel. Dit heeft zijn invloed op de resulta ten niet gemist. Het exploitatiesaldo daalde met 36 procent van f 3,54 tot f 2,25 miljoen en de nettowinst met ruim 64 procent van f 701.704 tot f 250.020. Het dividend wordt verlaagd van 14 tot 10 procent, zodat van de nettowinst niets in het bedrijf kan wor den gehouden. Vorig jaar was dat nog f 350.000. De afschrijvingen liepen terug van f 1,36 tot f 1,20 miljoen, waarmee de tot f 666.000 (v.j. f 1,34 miljoen) ver laagde investeringen ruimschoots kon den worden gefinancierd. De investe ringen dit jaar zullen weer lager dan de afschrijvingen zijn. De ontwikkeling heeft de directie aangetoond dat zij verder moet gaan op de weg naar marktverbreding. Het eigen vermogen bedroeg eind 1967 f 24,96 miljoen, waarvan f 2,75 miljoen aandelenkapitaal. Het vreemd vermogen op lange termijn bedroeg 9,37 miljoen, dat op korte termijn 8,97 miljoen. Tegen het eind van 1967 werd de Duitse firma P. Bruckmann en Söhne overgenomen, waarvoor f 250.000 royeerbare certificaten tegen 216 pro cent werden geplaatst. Dit jaar is nog een contante betaling verricht. OHIO De Zaanse orgelbouwer de heer D. A. Flentrop krijgt het eredoc toraat van de conservatoriumafdeling van het Oberlin College in de Ameri kaanse staat Ohio. Dit eredoctoraat wordt hem verleend voor de verdien sten van de heer Flentrop bij de ont wikkeling van de orgelbouw in de Ver enigde Staten. De heer Flentrop is ook de bouwer van het Doelenorgel.

De Vallei | 1968 | | pagina 13