Veenendaals dagblad HERMOCEL MATRASSEN herindeling ZcL-ïiroburg POLARIS MATRASSEN POLYSELECT MATRASSEN eega met messteken Man doodde Rigoureuze Mosje Dajan uit het ziekenhuis Automuseiini afgebrand DE KINDER TREIN RIJDT WEER ABRAMS OPVOLGER VAN Vriend van prins overleden WESTMORELAND Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Opnieuw nachtvorst Voor de PASEN Nog vier doden in Kansas Citv een HIP JURKJE of een LEUKE PULLOVER van romleliuis Markt 7 - Tel. 10120 VEENENDAAL Geen discriminatie meer VANDAAG NOG bij huur of koop huizen WET Levende kandelaar VERDEELD MOEDIG Bur voor redactie en administratie: Prins Berrihardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 ladm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reef.» bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG II APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 87 ADVERTENTIE TEL AV1V Mesje Dajan, de Is- I raëlische min. van Defensie is uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij behandeld is wegens ernstige kwetsuren, opgelopen bij een ongeluk tijdens archeologisch on derzoek. Aan de arm van zijn assisten ten liep hij rechtstreeks van het zieken huis naar zijn bureau. Kolonel Panchoulidzeiv UNION 9 voorrna mlly.ek van g0b Hoeke VAN 62 GEM VENTEN blijven 14 over MAASTRICHT De plannen voor een rigoureuze bestuurlijke herinde ling van Zuid-Limburg zijn klaar. Ge deputeerde Staten van Limburg hebben de plannen woensdagmiddag per bode naar de betrokken gemeentebesturen gezonden. Voorgesteld wordt om 48 van de 62 Limburgse gemeenten ten zuiden van de lijn Echt-Koningsbosch op te heffen. Heerlen moet volgens de nieuwe inde ling de grootste en belangrijkste stad in Limburg worden. Aangenomen wordt dat de procedure tot verwezenlijking van de nieuwe indeling drie a vijf jaar in beslag zal nemen. Vanavond komt de gemeenteraad van Simpelveld voor een besloten spoedvergadering bijeen om verzet te gen de voorgenomen inlijving bij Kerk- rade te formuleren. De geruchten over de herindeling hebben de afgelopen we ken tijdens menige raadsvergadering in Zuid-Limburg de tongen in beweging gebracht. In de gisteren verschenen no ta over de bestuurlijke herindeling van Zuid-Limburg zeggen Gedeputeerde Staten dat zij de gemeentelijk grenzen eigenlijk nog veel ruimer hadden wil len trekken. Maar, zegt de nota dan: „De nieuwe plannen zijn in het licht van bestaande Limburgse verhoudingen een vrij rigoureuze ingreep. Niet uit het oog moet worden verloren dat het eind resultaat leidt tot het ontstaan van ge meenten van nog altijd relatief beperk te proporties." Bij de plannenmakerij is uitgegaan van de gegroeide situatie, die Zuid-Lim burg in drie grote agglomeraties heelt verdeeld. Dat zijn de agglomeratie Maastricht e de Oostelijke (oude) en westelijke (nieuwe) mijnstreek. WASHINGTON President John son heeft het aftreden bekendgemaakt van de Amerikaanse minister voor PTT-zaken, Lawrence O'Brien. Zijn opvolger wordt Marvin Watson, secre taris van het Witte Huis. ADVERTENTIE De alarmcentrale van de Haagse po litie werd kort voor half drie door bu ren van het gezin B. gewaarschuwd. Zij hadden om hulp horen roepen. Twee po litiemannen forceerden enkele minuten later aan de achterzijde van het huis een deur, nadat zij door de halfgesloten gordijnen tussen de keuken en de gang een vrouw hadden zien liggen, badend in het bloed. De man stond naast het lichaam van zijn vrouw met een broodmes in de hand. Hij liet zich gewillig naar het bu reau brengen. In de keuken vond de politie een ontbijtmes, ook besmeurd met bloed. Van het verhoor van de overspannen man is de politie niet veel wijzer ge worden. De man heeft niet zo lang ge leden tweemaal een beroerte gehad en spreekt sindsdien moeilijk. Hij bekende dat hij zijn vrouw enke le malen met een mes had gestoken, maar herinnerde zich niet waarom. Voor zover bekend hebben de echtgeno ten gisteren ruzie gehad. Uit het huwelijk, dat ruim 25 jaar heeft geduurd, zijn twee kinderen gebo ren. Een meisje van 23 is enkele jaren geleden naar Canada geëmigreerd. Een inwonende zoon van achttien was gis termiddag niet thuis. DEN HAAG De AOW- en AWW- pensioenen worden nog deze of anders volgende maand verhoogd met drie pro cent. Dit heeft minister Roolvink de Eerste Kamer meegedeeld. Verhoging kan pas plaats hebben als de gemiddelde loonstijging na 31 juli '67 drie procent bedraagt en het bereiken van die stijging wordt spoedig verwachi. ADVERTENTIE ADVERTENTIE trek nam. In de eerste naoorlogse jaren was de .kolonel vaste bezoeker van de belang rijke ruiterfestijnen, maar in de afgelo pen tien jaren verdween hij uit de be langstelling, zodat zijn doodsbericht in feite voor velen slechts een herinnering is aan een man die al veel eerder in een schimmig verleden was verdwe nen. WET BURGERRECHTEN IN V.S. AANGENOMEN ytUanneer een boer de linden voor zijn huis of de populieren langs de wei tot op de hoofdtakken inkort, zeggen de tuinlui dat hij de aldus mis handelde bomen gekandelaard heeft, want nu lijken de knot-armen 'n kaars te kunnen dragen. Liever zijn mij de levende kaarsenkronen van de kas tanjes, want geen figuur in bos of park straalt in haar duizendvoudig licht zo feestelijk als deze statige reu- zebloeier. Soms breken we en paar van de rende, pokdalige mergrijke twijgen met de glimmend-dikke, bruin- gelakte knoppen of rapen die van de grond op, als de kastanje gesnoeid werd. Al heel vroeg in de lente kun nen wij ze nl. in huis halen en op wa ter zetten, om te zien, hoe die tak ken bollen met wollige scheuten tus sen de uitstoelende prachtig opgevou wen bladhanden. In april kunnen we er ook buiten van genieten en dit is natuurlijk veel royaler en mooier. Men ziet daaraan in een park of bij een kasteel niet gauw onverschillig voorbij en het is maar goed, dat een Nederlandse gezant van Ferdinand I te Constantinopel er in 1575 stekken mee van naar Holland bracht, want wegens de zware zaden kan de soort zich niet uit zichzelf verspreiden. Dit was Ogier de Busbeck, die eigenlijijk gewoon Bonsbeeken heette, maar la tiniseren stond altijd deftig en schonk een wetenschappelijk tintje. We zien dit nogmaal bij de kastanje met rode bloemen (Aesculus pavia), want dit is een kruisingsprodukt met een Ameri kaanse soort, uitgevoerd door dokte. Pieter Paauw uit Amsterdam, die zich „Pavius" noemde. Het kan ons alle maal niet zoveel schelen, wanneer wij de schoonheid van de met ontelbare bloesemkaarsen bestoken kandelaars als een bijzondere gave van de lente aanvaarden. 11 APRIL 1968 A. B. WIGMAN Fen gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren via de Britse eilanden, de Noordzee en Scandinavië tot boven Noord-Rusland. Langs de noordwestflank ervan trek ken oceaandepressies over IJsland naar de Poolzee. Aan de zuidflank wordt het hogedrukgebied geflan keerd door een depressie boven Rus land. Om de depressie stroomt koude lucht over Polen en West-Rusland waar plaatselijk al weer 10 cm sneeuw ligt. Dit storingsgebied breidt zich heel langzaam in westelijke rich ting uit, zodat de wind morgen iets toeneemt uit noord tot noordoost. In de lucht, die hiermee wordt aange voerd kernen flinke opklaringen voor, maar er drijven ook enkele wolken velden in mee. Het blijft droog weer. Er wordt opnieuw op vele plaatsen nachtvorst verwacht. In de middag- temperaturen komt weinig verande ring. De opvolger van dominee Martin Lu ther King, ds. Abernathv, verklaarde dat de aanvaarding van 4<* wet „voor de Amerikaanse negers slechts een eerste stap in de goede richting in houdt en geen oplossing vta het pro bleem". Hij wees erop, da» in tal van steden, waar al bij plaatselijke veror dening elke discriminatie op het gebied van de huisvesting was verboden, nog niets veranderd is en de negerghetto's nog steeds bestaan. Een functionaris in Washington van de nationale vereniging voor de voor uitgang van gekleurden (NAACP) sprak van een „schitterende overwinning" en bracht hulde aan president Johnson, maar het Congres voor rassengelijkheid (CORE) noemde de maatregel „be drog" en meende dat een doeltreffende toepassing onmogelijk was. BENNEBROEK De Linnaeushof te Bennebroek heeft gisteren haar poor ten weer voor het publiek geopend. Op de foto de eerste rit van de grote attrac tie voor de kinderen: de kindertrein. DEN HAAG In de Haagse Huis duinenstraat 56 heeft de 54-jarige werkloze Frans G. G. B. gistermiddag omstreeks twee uur zijn 50-jarige vrouw Lena met messteken in hals en hoofd van het leven beroofd. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft van daag de wet op de burgerrechten, met onder andere het verbod op discrimi natie bij huur of verkoop van huizen, goedgekeurd. De afgevaardigden hadden daarvoor een amendement afgewezen van tegen standers van de zogenaamde „free housing", die hadden voorgesteld, dit on derdeel van het wetsvoorstel door een commissie van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden te laten bestuderen. Eerder was het wetsvoorstel door de Senaat goedgekeurd. Het wetsvoorstel is bijna een jaar geleden aan het Congres voorgelegd. Congresleden ontkennen dat de aanvaarding iets te maken zou hebben met de onlusten die na de moord op dT. Martin Luther King in meer dan hon derd Amerikaanse steden zijn uitgebroken. J KANSAS CITY In de Amerikaanse stad Kansas City hebben rassenonlus- ten woensdagavond aan vier personen het leven gekost. Er werd op grote schaal geplunderd en brand gesticht en overal in de stad opereerden sluip schutters die iedereen die zich over straat bewoog beschoten. Wapens van de Nationale Garde en de politie kwa men onder een hagel van stenen en flessen. De plaatselijke autoriteiten hadden juist besloten het uitgaansver bod dat dinsdagavond was afgekondigd, nadat bij onlusten een neger was dood geschoten, geheel op te heffen omdat het overdag rustig was geweest. Kan sas City is een stad van een miljoen inwoners. Gouverneur Richard Hughes roept de Nationale Garde op in de hoofdstad van New Jersey, die door rassenonlusten- geteisterd wordt, aldus heeft een woord voerder voor burgemeester Carmen Ar- menti woensdag meegedeeld. Hugher gaf opdracht dat voldoende reserves van de garde aanwezig zouden zijn in een kazerne buiten Trenton. Hij zei dat hij de garde opdracht gegeven had zich paraat te houden op verzoek van burgemeester Armenti. AMERONGEN Het museum voor oude auto's en rijtuigen op de grens van Amerohgen en Eist is gisteravond afgebrand. Enkele voertuigen werden gered. De schade aan het museum, dat was ondergebracht in een grote loods waar van de muren en het dak bedekt waren met rietmatten en hout, is nog niet be kend. Het wetsvoorstel ls onmiddellijk na goedkeuring naar het Witte Huis ge zonden en krijgt wetskracht zodra het getekend is door president Johnson. In het wetsvoorstel zijn ook voorzie ningen opgenomen ter bescherming van ijveraars voor gelijke burgerrech ten en bestraffing van het aanzetten tot onlusten, terwijl ook bepalingen ter bescherming van de Indianen erin zijn opgenomen. Het Huis van Afgevaardigden nam de wet aan met 250 tegen 171 stemmen. President Johnson sprak van „een overwinning voor elke Amerikaan". Door deze voorschriften tot wet van het land te maken, wordt „de enige ware weg naar vooruitgang voor een vrij volk" ingeslagen, zei hij op een persconferentie. Langs deze weg „zul len wij voor altijd de kluisters van een oud onrecht verbreken". „Het congres heeft opnieuw ons doel als volk bevestigd om in rust en orde te leven. Het heeft erkend, dat onder drukking alleen tot verdere verdeeld heid kan leiden". „Wij zullen de verplichtingen van 'n groot land nakomen. Wij zullen de be nodigde hervormingen tot stand bren gen. Ons recht en ons doel als volk is opnieuw de duidelijke en edelmoedige betekenis geven van gelijkheid voor allen". De voorzitter van de procedurecom missie van het Huis, een democraat uit Mississippi, stemde tegen het ontwerp zeggend, dat het aannemen ervan een rechtstreeks gevolg is van de moord op King. De minister van Justitie. Ramsey Clark, gaf binnen enkele minuten na het aannemen van het ontwerp, de vol gende verklaring: „Een verstandig en moedig Congres heeft gedaan wat gedaan moest wor den. De weg ligt nu open om een be langrijke oorzaak van rassenscheiding in onze maatschappij weg te nemen". „Rechtvaardigheid en gelijkheid han gen af van kansen die niet kunnen be staan als hele groepen van de bevolking in ghetto's moeten wonen". „Het recht dat nu geschapen is voor alle onze burgers om een huis te kopen waar zij willen, ongeacht ras, zal ons bevrijden van gedwongen rassenschei ding die de levens van al onze mensen beperkt heeft". Kort daarna heeft president Johnson meegedeeld, dat hij het nieuwe wets ontwerp spoedig zal ondertekenen. Er wordt rekening mee gehouden dat dit morgen zal zijn. DEN HAAG Het officiële berichtje van het secretariaat van prins Bern- hard klinkt nuchter: gistermorgen is in kasteel Warmelo in Diepenheim over leden kolonel Alexei Pantchoulidzew, sinds 1921 huisgenoot van de familie Lippe-Biesterfeld en sinds 1945 in Ne derland woonachtig. Gehuld in de vage sfeer van oude ro mantiek en prikkelende geheimzinnig heid, waarin de vriend van prins Bern- hards moeder, prinses Amgard, heeft geleefd is hij thans gestorven. Hij was een van die schilderachtige figuren die na iedere revolutie de mensheid blij ven herinneren aan een voorbije tijd. die in hun eigen ogen steeds mooier wordt. Zelfs de leeftijd van kolonel Pant choulidzew behoort tot de bekoorlijke geheimen die het officiële overlijdens bericht niet prijsgeeft. Hij moet wel zeer bejaard zijn geweest, want al vóór de Eerste Wereldoorlog was hij huis vriend in het ouderlijk huis van prins Bernhard. Van hem kreeg de prins volgens de geautoriseerde biografie van Al den Hatch op driejarige leeftijd de eerste paardrijlessen. Van hem kreeg de prins ook zijn grote liefde voor de ruitersport. Het jaartal 1914 de Prins was toen drie jaar doet al meteen enkele vragen rijzen, want volgens de gang bare verhalen zou kolonel Pantchoulid zew een officier van de keizerlijke gar de in Rusland zijn geweest en pas in 1921 naar het Westen zijn gelucht voor het geweld van het communisme. An dere bronnen vermelden echter dat hij zich al geruime tijd voor het uitbreken van de revolutie in Duitsland had ge vestigd. Prins Bernhard was erg aan de kolo nel gehecht, want hij koos hem als een van de getuigen bij zijn huwelijk. Tij dens de laatste Wereldoorlog was de ko lonel samen met prinses Armgard in Duitsland. In 1944 werd hij door de Gestapo gearresteerd, maar hij werd tijdig zij het in zeer slechte lichame lijke conditie door de Amerikanen be- vrijd. Te zamen met prinses Armgard kwam hij op uitnodiging van prins Bernhard naar Nederland, waar hij na verloop van tijd de moeder van de Prins volgde naar het kasteeltje Warmelo in Diepen heim toen de Prinses daar haar vaste in- WASHINGTON President Johnson heeft generaal Creighton W. Abrams benoemd tot Amerikaans opperbevel hebber in Viëtnam als opvolger van generaal Westmoreland. President Johnson heeft voorts tij dens een persconferentie bekend ge maakt, dat admiraal John McCain is benoemd tot opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het ge bied van de Stille Oceaan. Admiraal McCain, die in de plaats komt van admiraal Ulysses Grant Sharp, is tot dusver opperbevelhebber van de Amerikaanse vlootstrijdkrach- ten in Europa geweest. Westmoreland zal begin juli chefstaf van het leger worden. Abrams wordt als onderbevelhebber in Viëtnam opge volgd door lt.-gen. Andrew J. God paster die nu commandant van het krijgscollege in Washington is. Generaal Creighton W. Abrams' taak is geweest het verbeteren van de doel treffendheid van het Zuidviëtnamese leger. In de tweede wereldoorlog had hij de leiding van een tankbataljon, dat een groot aandeel had in de doorbraak in Normandië in 1944, de opheffing van het beleg van Bastogne en de bliksem- aanval in de richting van de Rijn. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft woensdag voor de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat verklaard, dat de VS graag zouden zien dat de vredesbe sprekingen met Hanoi direct beginnen, maar dat tot nu toe is gebleken dat de Noordviëtnamezen hun oorlogsinspan ning in het geheel niet verminderen, Op de bijeenkomst van de commissie werd kritiek geoefend op het feit, dat de Amerikanen en hun bondgenoten in de omgeving van Saigon een offen sief zijn begonnen terwijl er pogingen worden gedaan om tot inleidende be sprekingen tussen Hanoi en de VS te komen. Toen Rusk na afloop van de bijeenkomst door de pers op deze kri tiek gewezen werd zei hij alleen maar, dat de VS hun militaire operaties op normale wijze voortzetten. De minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk zal gedurende twee of drie dagen een medisch controle in het Wal ter Reed-ziekenhuis ondergaan. Rusk (59) is sinds januari 1961 minister van Buitenlandse Zaken. Het laatst heeft hij in september 1966 een uitvoerige medische controle ondergaan. India heeft Nieuw Delhi aangeboden als plaats voor de onderhandelingen over Viëtnam, zo werd van goed inge lichte diplomaten vernomen. De auto riteiten in Londen zeiden dat zij ver wachten dat, als alles naar wens ver loopt, de inleidende besprekingen bin nen tien dagen gehouden i kunnen wor- dèn. De Amerikaanse ambassadeur in Viëntiane, William Sullivan, heeft een boodschap van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken over handigd aan de Noordviëtnamese zaak gelastigde in de Laotiaanse hoofdstad Ngoeyen Khanh; de inhoud van de boodschap, die bestemd is voor de re gering van Noord-Viëtnam, is niet be kend. Ook is niet bekend of beide di plomaten met elkaar' hebben gespro ken over eventuele vredesonderhande lingen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1