SLECHTE BETALERS KOMEN OP ZWARTE LIJST VAN WINKELIERS KERKDIENSTEN FELLE BRAND VERWOEST DEEL VAN MUSEUM Veiling Septer Tiel Gertie en Mies: charme en gratie in de judosport Turnsters behaalden zwarte band in judo Duo met gave techniek Brandweren uit Eist en Amerongen bestreden vuurzee Vier auto's betrokken bij botsing; één kreeg schade Lijst moet tegen wanbetaling preventie geven Verkeerd vuur onder motorka p Geen veiling Intensief Voorbeeld DONDERDAG II APRIL I960 tal met bijzonder hoge waar de gingen door het vuur verloren. De brand werd rond zeven uur ont dekt. Direct werd groot alarm gege ven. Als eerste arriveerde de brand weer uit Amerongen. Toen ook de Elster brandweer te hulp kwam ging men het vuur met een zestal stralen te lijf. De brandweren hadden de groot ste moeite om het vuur, dat gretig voedsel vond in de kurkdroge opstal len en rijtuigen, te lokaliseren. Met man en macht werden de rijtuigen die nog niet door het vuur waren aange- tacht in veiligheid gebracht, waardoor nog een aanzienlijk aantal exemplaren kon worden gered. De heer Drost had in zijn tot mu seum omgevormde boerderij tal van waardevolle antieke voertuigen onder gebracht, variërend van oude brikken tot oude auto's van voor de Tweede Wereldoorlog. Zeker een derde hiervan is verbrand. Ook aan andere antieke voorwerpen, veelal verband houdend met de liefde van de eigenaar voor al les wat met paarden te maken heeft. werd veel schade aangericht. Veel hiervan is onvervangbaar. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. VEENENDAAL Over enkele weken zullen de Veenendaalse winkeliers be schikken over een wapen tegen de slecht betalende klanten. De winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" heeft het initiatief genomen tot het samenstellen van een „zwarte lijst", waarop wanbetalers voorkomen die bij enkele winkeliers een reeds langer dan een half jaar bestaande schuld hebben. Het bestuur van de winkeliersvereniging is tot dit besluit gekomen, naar aanleiding vaq een door le den op de jaarvergadering gemaakte opmerking. ADVERTENTIE 'paspoort/voor interlandmode „Je hebt altijd slechte betalers en de vraag is, wat doe je er mee", aldus de voorzitter van de winkeliervereniging, de heer J. H. van Schuppen. „Op het secretariaat was altijd al een lijst met de namen van slechte betalers, maar die kwam meestal niet verder dan het bestuur. Namen die je zelf al had ble ken later vaak op die lijst te staan, maar dat was altijd werken achteraf. We willen nu naar een zekere preven tie toe en dat kan als er voldoende win keliers meewerken". Alle leden van „Handel en Nijver heid", hebben deze week een rond schrijven gekregen waarin de „zwarte lijst"-plannen omschreven zijn. Bij het schrijven zijn een aantal antwoord kaarten gevoegd, waarop men de naam van de schuldenaar, het bedrag en de datum waarop de vordering ontstond kan opgeven. Bovendien vraagt de ver eniging te vermelden welke pogingen men gedaan heeft om het geld te vor deren en hoe men de mentaliteit van de schuldenaar acht. „We hebben goede hoop, dat er veel kaarten bij de secretaris binnen zullen komen. Aan de hand van de binnenge komen kaarten zullen we dan een lijst gaan samenstellen. Er komen alleen namen op de lijst die door tenminste drie winkeliers zijn ingediend. Het is natuurlijk altijd mogelijk, dat een win kelier een klant opgeeft uit een zekere rancune, omdat er over het verkochte artikel moeilijkheden gerezen zijn. Dat kan een reden zijn niet te betalen. Daar om gaan we niet op de melding van één winkelier af", aldus de voorzitter. De winkeliers houden een duplikaat van de ingezonden kaart in het archief. Indien de klant later betaalt, moeten ze dit duplikaat naar de winkeliersvereni ging sturen, waardoor bereikt kap wor den, dat een klant weer van de lijst wordt afgevoerd. Iedere vier maanden zal de vereniging een nieuwe lijst sa menstellen, die vertrouwelijk aan alle leden wordt toegezonden. „Als wij als winkeliers hierbij de han den ineenslaan, dan hebben we een mo gelijkheid om ongewenst krediet tegen te gaan. Natuurlijk zullen de meeste winkeliers nog wel iets opschrijven, of op rekening verkopen. Qnrter het ver lenen van krediet kom je natuurlijk nooit helemaal uit en dat hoeft ook niet. We willen echter misbruik voorkomen. In de~ praktijk is meermalen gebleken, dat indien men bij een bepaalde winkel schuld heeft, men 'n volgende maal naar een andere winkel gaat. Als men de lijst goed gebruikt kan het niAt meer voorkomen, dat iemand bij alle win keliers in Veenendaal in de schuld komt te staan", aldus de heer Van Schup pen. ELST Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: ds. Van Ma- lenstein. EDE Oud. Geref. Gem., 19.30 uur: ds. Van de Poel. VEENENDAAL De nevelspuit van de brandweer moest er woensdagmid dag aan te pas komen om een brand te blussen, die woedde onder de motorkap van de personenauto van de heer A. aan de Stationsingel. Het vuur, dat door zelfontbranding was ontstaan, verwoest te een deel van de bedrading en liet ook zijn sporen na in de lak van de motor kap. KESTEREN Op Goede Vrijdag vindt in Kesteren geen veiling plaats, evenals op tweede paasdag. De eerst volgende veiling wordt gehouden op woensdag 17 april. VEENENDAAL Op de rijbaan Utrecht-Arnhem van Rijksweg 12 ge beurde een ongeluk, waarbij vier auto's betrokken waren, maar waarbij slechts een personenauto werd beschadigd. Het ongeluk gebeurde doordat een kleine vrachtwagen en een personen auto, die geparkeerd hadden gestaan, op de vluchtstrook wel wilden rijden. Een naderende vrachtwagen met aan hanger combinatie in totaal 40 ton zwaar bestuurd door L. P. uit Rid derkerk, week uit naar links, omdat P. dacht anders het personenautootje te zullen kraken. Vlak achter de vrachtwagencombinatie reed de heer J. H. H. uit Hengelo met een personen wagen. Toen hij wilde passeren ging de aanhanger voor hem naar links. Hij remde, slingerde de berm in en kwam tegen de aanhanger aan. De bestuur ders van de twee auto's, die het op hun geweten hadden, verklaarden later niets van het ongeval te hebben bemerkt. De kleine vrachtauto werd bestuurd door de heer L. C. H. van A. uit Hil versum, de personenauto door de heer G. J. van A. uit Baarn. ELST Het particuliere rijtuigenmuseum van de heer B. Drost aan de Schoolweg te Eist liep gis teravond ernstige schade op door een felle brand. Ze ker een derde deel van de opstallen en de daarin ge stalde rijtuigen en 9,old timers99 waaronder een aan- Hangt dit kostuum morgen bij U? Dan hebt U werkelijk gekozen wat geen staartje van spijtachter- af geeft. Dat's MODE. Dat's kwaliteit. Goed tot in elke vezel In een pasvorm waar U enthou siast over zult zijn. HOOFDSTRAAT 90 VEENENDAAL TELEFOON 12163 Opgave naar klasse mm maat. Appelen Dijkmanszoet x Goudreinette k.2 x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 Jasappel x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Jonadel k.l Joandel k.2 Laxtons Superbe k.2 Lombartscalville k.2 Pomme Rosa k.2 75/opw 70/75 65/70 2740 24—31 21—25 55—57 48—53 42—55 39—52 30-45 40—44 37—39 31—34 28—34 24—33 57—61 34—38 36—39 60/65 55/60 25—36 15—25 24—26 24—26 29—31 25—29 21—24 2 13—23 21—55 14—30 49—51 32—37 32—35 30—35 Kroet per 100 kg zuur fl. 6,10; rood fl .6,00 zoet fl. 6,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank fl. 9,10; rood fl. 6,00. Stip en stek per 100 kg fl. 6,00. Groenten: Prei 5863, 4145; radijs per bosje 1317; Uien 817; witlof 82—1,04, 48—71; spinazie 45—78; stoofsla 3540; Sla per krop 11,0025,00. Aardappelen middel 8—10; Kievitseieren per stuk 54. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Volgende veilbericht woensdag 17 april 1968. 23—39 Goede Vrijdag VEENENDAAL Donderdag, 11 april 1968 Herv. Gem. „Sola Fide": 19.30 uur: ds. G. C. Vijzelaar (Bed. HA) Vrijdag, 12 april 1968 Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Langerak. Julianakerk, 19.30 uur: ds. A. Vroeg- indewey. Vredeskerk, 19.30 uur: ds. Jongerden. Sionskerk, 19.30 uur: ds. Wisgerhof. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. G. C. Vijzelaar; 19.30 uur: ds. Nijeboer (Bed. H.A.). Geref. Kerk: Oude Kerk, 19.30 uur: ds. J. Overduin. Petrakerk, 19.30 uur: ds. Ytsma. De Poortkerk, 19.30 uur: ds. Boxman uit Ede. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 19.30 uur: ds. Langbroek. Pniëlkerk, 19.30 uur: prof. Oosterhof uit Apeldoorn. Geref. Gem. (in Ned.): 19.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gem. (Syn.): 18.00 uur: de heer Snoep uit Utrecht. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 19.30 uur: Herdenking lijden en sterven van Christus. Zaterdag, 13 april 22.00 uur: Paaswa ke. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: ds. Cazan- der. Geref. Kerk, 19.30 uur: ds. J. Firet sr. Geref. Gem., 19.30 uur: de heer B. Roest. Vrge Evang. Gem., 19.00 uur: ds. Van Petegem (Bed. H.A.). AMERONGEN Geref. Kerk, 19.30 uur: ds. Lugtigheid uit Zeist. OVERBERG Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: ds. G. G van Vrouwerff. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: ds. De Bie. Oud Geref. Gem.. 19.30 uur: lëesdienst.. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: ds. Van de Peut. Geref. Kerk. 19.30 uur: ds. Jonkers. LEERSUM Geref. Kerk, 19.30 uur: ds. Lugtigheid uit Zeist. Oud Geref. Gem in Ned., 14.30 uur: ds. Du Marchie van Voorthuizen. KESTEREN Ned. Herv. Kerk. 19.30 uur: ds. K. van de Pol uit Ede. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: ds. Muilwijk Geref. Gem. in Ned., 19.30 uur: ds. Van Beek. RHENEN Ned. Herv. Kerk, Cunerakerk: 19.30 uur: ds. Kooreman. Geref. Kerk, 20.00 uur: ds. De Jong uit Wagenigen. Gerei'. Gem. Syn., 20.00 uur: de heer Snoep uit Utrecht. Veertien meisjes van het district Midden-Nederland deden in sport school Boersma in Amersfoort exa men en acht van hen slaagden voor de zwarte band. Ook de gave tech niek en de grote zelfbeheersing van Gertie Veldhuizen in het dagelijks leven kantoorbediende en Mies de Vries waren beloond. De pupillen van v.d. Velde beoe fenen overigens nog meer sporten. Beiden zijn lid van de Scherpen- zeelse gymnastiekvereniging DOTO. Gertie Veldhuizen: „Ik heb zes jaar geturnd bij DOTO en hoe ik nu eigenlijk in de judosport ben te rechtgekomen kan ik niet zeggen. Gewoon, ik las dat er in Veenendaal een judoschool werd geopend en dat leek me wel een leuke sport. Ik ben er dus voordien niet op de een of andere manier door gefascineerd. legt", vertelt de blonde Renswoud- se. Leraar Van der Velde vindt het sportieve duo een voorbeeld voor ziijn pupillen. „Ze slaan bijna geen training over en beschikken over een gave techniek. Mijn mannelijke leerlingen geven dat bij een demon stratie van hen ruiterlijk toe. Ik vind het overigens een te waar deren standpunt dat zij innemen ten aanzien van de judosport. Om vrou welijke judoka's in wedstrijden te laten uitkomen keur ik ten streng ste af. Ik vind dat het voor dames en meisjes om het plezier moet gaan en wanneer zij dan nog een zo groot mogelijke perfectie nastre ven, acht ik dat bewonderenswaar dig." Judo is niet typisch een mannen- sport; daarvan is de 'heer Van der Velde overtuigd. „Het is een sport van etiquette en zelfbeheersing en waarom zou het zwakke geslacht deze niet kunnen beoefenen? Trou wens d© dames hebben het wel be wezen met hun vaak verrassend technische inzicht", besluit de Vee nendaalse judoleraar. Gertie Veldhuizen en Mies de Vries gaan compleet met zwarte band intensief door met judo. Zij houden van deze sport net zoals zij houden van turnen en zwemmen. Maar in de laatstgenoemde takken van sport komt het vrouwelijke duo wellicht niet meer zo hoog. Vandaar dat hun judo-prestaties dan ook ze ker een unicum mogen worden ge noemd voor deze omgeving VEENENDAAL Dat de judosport niet alleen door mannen en jon gens wordt beoefend is voldoende bekend. Veel meisjes en vrouwen vooral de zeer jeugdige groep hebben zich óók in het judo-avontuur ge stort en zij beoefenen deze sport met vuur en verve. Doch meestal luwt bij vrouwelijke judoka's het enthousiasme al snel en vaak na een relatief zeer korte tijd stopt het zwakke geslacht met de judospQrt. Vrijwel de enigen die op deze regel een uitz.ondering vormen zijn de zeer jeugdige meisjes. Bij sportschool v.d. Velde in Vee nendaal zijn echter meer exceptio nele gevallen: Gertie Veldhuizen (24) en Mies de Vries (26) respec tievelijk uit Woudenberg en Rens- woude, bezoeken nu al bijna vijf jaar lang onafgebroken de trainings avonden van de Veenendaalse judo school en zij hebben in deze periode een veelbelovende techniek ontwik keld. Deze is onlangs dan ook beloond in de vorm van een zwarte band voor de judoënde dames, die zij op een landelijk examen in Amers foort behaalden. Een unicum voor Veenendaal en omgeving, dat mag zonder enige overdrijving worden gesteld. Het examen dat men voor een zwarteband-graduering moet afleg gen is nog altijd bijzonder zwaar, zeker voor vrouwelijke judoka's. In tegenstelling tot de mannelijke be oefenaars van deze sport „knokken" de meisjes nooit werkelijk op de trainingsavonden en de examinato ren letten dus nog meer dam bij de mannen op de techniek. Ik beoefen de sport zeer intensief en zuiver en alleen voor mijn ont spanning. En in die ontspanning streef ik naar een zo groot mogelij ke perfectie", aldus de fragiele Woudenbergse. Ook de charmante Mies de Vries, laboratorium-assistente, is „zo maar" met judo begonnen. Zij turnt reeds 12 jaar bij DOTO, bij welke vereniging zij de wisselbeker eens bemachtigde voor de beste presta ties. „Ongeveer vijf jaar ben ik nu leerling van sportschool Van der Velde en de judosport boeit mij enorm. We blijven doorgaan, maar we stellen ons niet bepaald een doel om een bepaalde onderscheiding te behalen." Enkel en alleen om het plezier dat zij eraan beleven gaan de judo ka's/turnsters door met de sport. Of zij ónder het judoën wel eens be wust aan zelfverdediging denken? „Nee, bepaald niet. We vinden het gewoon leuk om te doen en we pro beren nog steeds een zo groot moge lijke techniek te ontwikkelen, waar op onze leraar dan ook het accent

De Vallei | 1968 | | pagina 3