Amerika wil Warschau niet als ontmoetingsplaats Veranderingen in Polen gaan verder door van waterdichtheid Vuurgevechten nabij het Meer van Galilea T GRAPiLLOM RODE RUDI: IDEOLOOC VAN HET GEWELD STIJLGROEP GRONINGEN een „eerlijk" kostuum van zuiver scheerwol Niet neutraal genoeg Liever Nieuw Delhi of Djakarta Sylvie Vartan had auto-ongeluk Werkgroep voor bezuinigingen bij luchtmacht Sovjet-theoreticus overleden Dodental Wahine kleiner dan gevreesd Belgische nazi spion gepakt Dubcek zet rem op tempo vernieuwingen Actie-comité voor Rockefeller Moordenaars van Indianen voor gerecht Fransen leveren Irak Mirages Vissen verhuisd per vliegtuig v STIJLGROEP bevestiging wachten McCarthy Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. En van Terienka dus toch aangenaam ventilerend. Datis nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR U EN UW KINDEREN VRIJDAG 12 APRIL 1968 ADVERTENTIE WARSCHAU De benoeming van de 61-jarige Poolse minister van De fensie Maarschalk Marian Spychalskl tot president, was donderdag het hoog tepunt van de wijziging in het Poolse regeringsbestei. De opvolger van Spychalski is de 44- Jarige beroepsmilitair, generaal Woj- ciech Jaruzelski, die sinds 1962 plaats vervangend minister van Defensie is geweest. Verdere mutaties zijn: de minister voor de Lichte Industrie, Eugenieusz Stawinski is vervangen door zijn plaats vervanger Tadeusz Kunick. De minis ter voor de Levencmiddelenindustrie, Feliks Pisula, is door de plaatsvervan gend minister van Landbouw, Stanis- laf Gucwa, vervangen. Zonder een opvolger te benoemen is voorts de eerste plaatsvervangende voorzitter van het comité voor weten schap en techniek, Mieczyslaw, door het parlerpent van zijn functie onthe- VERSAILLES „Popzangeres" Syl vie Vaartan is gisteren gewond bij een auto-ongeluk, waarbij een vriendin om het leven kwam. De politie zei dat juffrouw Vartan de vrouw van de rock and roll-zanger Johnny Hallyday, in haar sportauto voorbij de afrit van een autoweg reed, toen een bestelwagen voor haar plotseling afsloeg. De politie heeft haar passagier geïn- dentificeerd als Mercedes Salmel Man des, de dochter van een Franse gene raal. Het meisje stierf in het zieken huis. De bestuurder van de bestelwagen is een paar uren na het ongeluk aan zijn verwondingen overleden. Volgens de doktoren heeft Sylvie Var tan een gebroken arm en een ernstige «hoek Johnny Hallyday, die zijn rijbewijs tijdelijk heeft veloren, na verschillen de ongelukken in sportauto's, was op het moment van het ogeluk in Hamburg. Toen hij door vrienden van het ongeluk op de hoogte werd gesteld zei hij dat hij onmiddellijk naar Frankrijk zou vliegen om zijn vrouw in het ziekenhuis te bezoeken. Silvie die Johnny naar Duitsland had vergezeld, was naar Parijs terugge keerd voor een grammofoonplaatop name. ven. Donderdag zijn verder drie nieuwe vice-ministers van Defensie benoemd. Het zijn het hoofd van het politieke bu reau van het leger, generaal Josef Urba- nos Urbanowicz, de plaatsvervangende stafchef Boleslaf Chocha en de inspec teur-generaal, generaal, Tadeusz Tuc- zapski. Na de reorganisatie in het Poolse ministerie van Defensie zijn donder dag ook in de legerleiding wijzigingen aangebracht. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat de 44-jarige generaal Boleslaf Chocha staf-chef van het leger is ge worden. Chocha is tot dusver waarne mend chef van de generale staf ge weest. Generaal Jaruzelski, de nieuwe Pool se minister van Defensie, is in 1940 naar de Sovjet-Unie gegaan. Drie jaar later sloot hij zich aan bij het in de Sovjet-Unie gevormde Poolse leger. Na de oorlog nam hij deel aan de strijd tegen anti-regeringsbenden die in het oosten van Polen opereerden. In 1960 werd hij benoemd tot hoofd van de politieke afdeling van het leger en in 1962, op 37 jarige leeftijd, werd hij vice-minister van Defensie en chef van de generale staf. Jerzu Zawieyski, vooraanstaand lid van de rk partij ZNAK, is uit de ze ventien leden tellende Poolse staats raad getreden, uit protest tegen de aanvallen op hem en zijn partij in het parlement. De ZNAK-fractie, de enige oppositie groep in het Poolse parlement, werd woensdag door premier Cyrankiewicz beschuldigd van „meespelen van het politieke spel" van zionisten, stalinisten en revisionisten, die verantwoordelijk geacht worden voor de recente studen tenonrust in Polen. Er zijn donderdag zes personen uit de Poolse communistische partij gesto ten. Onder hen bevindt zich Jan Go- recki, die vorige maand als directeur- generaal van het ministerie van Finan ciën was ontslagen nadat zijn zoon als een der leiders van de studentenbeto gingen was genoemd. DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns zal van 26 tot en met 28 april de internationale Bilderbergconferentie bijwonen in de Canadese plaats Mont Tremblant. Hij bezoekt de conferentie niet in zijn functie van minister van bui tenlandse zaken, maar als particulier. WASHINGTON Opnieuw heeft Amerika een plaats voor inleidende vre desbesprekingen afgewezen die was voorgesteld door Noord-Viëtnam. Het verzette zich tegen de Poolse hoofdstad, Warschau, als plaats van samen komst, omdat deze stad niet stelt aan een „neutrale plaats' voldeed aan de voorwaarden die Washington Eerder wees Amerika de Cambod jaanse hoofdstad, Phnompenh. af, die eveneens was voorgesteld door Noord- Viëtnam. De belangrijkste reden voor de afwijzing van Phnompenh was dat Amerika geen diplomatieke betrekkin gen onderhoudt met Cambodja. Het Russische persbureau, Tass, meldde gistermorgen dat Noord-Viët nam had voorgesteld de inleidende vre desbesprekingen met Amerika in de Poolse hoofdstad te houden. Bevesti ging van dit bericht kwam later op de dag uit Vientiane, de Laotiaanse hoofd stad, waar Noordviëtnamese en Ame rikaanse diplomaten al enkele dagen Overleg plegen. In diplomatieke kringen in Washing ton twijfelde men er aanvankelijk niet aan dat president Johnson akkoord zou gaan met de keuze van Warschau. De Amerikaanse ambassade in deze stad beschikt over alle faciliteiten die nodig zijn voor een dergelijke ontmoeting. Bovendien is Warschau al jarenlang de enige plaats waar diplomatiek overleg wordt gepleegd tussen de Verenigde Staten en communistisch China. Niettemin wees Washington het nieu we voorstel van Hanoi van de hand. George Christian, de perschef van het Witte Huis, deelde gisteren mee, dat president Johnson nog steeds wacht op antwoord van Hanoi op zijn voorstel besprekingen te houden in een aantal niet nader genoemde neutrale plaatsen. Warschau voldeed volgens Christian niet aan de voorwaarden die Amerika stelt aan die neutraliteit. „Het is be langrijk", aldus Vhristian' „dat zulke belangrijke besprekingen worden ge houden in een strikt neutrale omge ving, die voor beide partijen aanvaard baar is." Hij wilde niet zeggen welke neutrale ontmoetingsplaatsen president Johnson haid voorgesteld. Algemeen neemt men echter aan dat New Delhi (India) en Rangoon (Birma) hiertoe als eerste be horen, terwijl men mogelijk ook naar Djakarta (Indonesië) of Vientiane (La os) zou kunnen gaan. Toen men Christian vroeg hoe de jongste Amerikaanse afwijzing viel te rijmen met de opmerking die president Johnson herhaaldelijk maakte dat Ame rika bereid was „op elk tijdstip overal te onderhandelen", antwoordde hij dui delijk geïrriteerd: „Ik rijm niets. Ik deel u alleen wat mee." Senator Eugene McCarthy heeft ge zegd, dat de bezwaren van de regering tegen plaatsen voor onderhandelingen met Noord-Viëtnam niet erg steekhou dend zijn. „De president heeft verscheidene maanden geleden gezegd, dat hij op on- DEN HAAG Om meer bezuinigin gen mogelijk te maken heeft de bevel hebber van de luchtmacht een werk groep kosteninformatie geïnstalleerd. De groep moet proberen een inzicht te krijgen in de verdeling van de kos ten van de luchtmacht. Op 1 januari zal dan een systeem van interne bud gettering worden ingevoerd dat een grotere doelmatigheid van personeel en materieel van de luchtmacht tot ge volg zal moeten hebben. ADVERTENTIE •Mipoc is een speciale finish die stoffen absoluut waterdicht maakt. DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Epe ta. van Putten, ta. Veldkamp - Veenendaal ta. Diepeveen. HERENREGENJASSEN - Apeldoorn fa. Gijs Bout - Epe Mulder Mode - Veenendaal fa. Wevers. verschillij welke plaats en welk tijd stip tot besprekingen bereid was. Daar na heeft de regering bezwaar gemaakt tegen Cambodja dat toch ook een plaats is", zo zei de senator in een ver- kiezingsredevoering voor studenten. MOSKOU Professor F. Joedin, een van de belangrijkste Sovjetrussi- sche theoretici op het gebied van het marxisme en atheisme en voormalig ambassadeur in China, is op 68-jarige leeftijd overleden. Joedin, die in zijn jonge jaren bankwerker is geweest, werd voor de laatste wereldoorlog lec tor in de marxistische filosofie. Na de oorlog werd Joedin benoemd tot hoofdredacteur van het blad, uitge geven door de Cominform, de internatio nale communistische organisatie. In 1950 gang hij naar Duitsland als plaats vervangend hoge commissaris van de Sovjet-Unie. Van 1953 tot 1958 was hij ambassadeur van de Sovjet-Unie in China. Daarna ging hij naar Rusland terug om zijn academische loopbaan weer op te nemen. WELLINGTON Het dodental bij het vergaan van de veerboot Wahine is donderdag officieel geschat op 51 of 52. Eerst werd gevreesd dat bij de ramp 150 mensen de dood hadden gevonden. Van de 605 passagiers en 122 beman ningsleden hebben 566 passagiers en 110 bemanningsleden de ramp over leefd. Duikers van de politie hebben in het wrak gezocht, nadat iemand klopsigna len meende gehoord te hebben, maar z-i hebben niets gevonden. RIO DE JANEIRO Een man. die geidentificeerd werd als de in België geboren ex-nazi spion uit de tweede we reldoorlog, is in Porto Elgro door de Braziliaanse federale politie gearres teerd op verzoek van Interpol, aldus deelt het Jornal do Brasil mee. Het blad deelde mee, dat Paul Au- bert Marcel Champy, (55) uit Antwer pen, Brazilië binnengekomen was ver momd als katholiek priester. Uit Tel Aviv wordt inmiddels meegedeeld, dat de Braziliaanse autoriteiten een voor aanstaande nazi-misdadiger hadden ge arresteerd wiens naam spoedig bekend gemaakt zal worden, aldus heeft een Braziliaanse senator die hier op bezoek is donderdag meegedeeld. Maar senator Aaron Steinbruch wei gerde te antwoorden op vragen van de pers, of de man Martin Bormann of Joseph Mengele is of bijzonderheden over de arrestatie bekend te maken. Maar hij zei, dat de man achtervolgd werd door Israëlische- en Westduitse agenten. Steinbruch, die een particulier be zoek brengt, heeft voor een bijeen komst van het Joodse wereldcongres verklaard, dat wanneer 't nieuws be kend gemaakt wordt „dit een grote ge beurtenis zal zijn voor het Joodse volk en de vrije wereld". AD VER JTIE TEL AVIV Btf de grens tussen Israël en Jordanië, ten zuiden van het Meer van Galilea, is donderdag opnieuw heftige stryd uitgebroken, toen de beide par- tyen in een langdurig duel schoten wisselden met artillerie en machinegeweren. In de gevechten bij Gesher in de dicht bevolkte Beisan Vallei, die om 7.30 uur begonnen, werden volgens berichten van het leger twee Israëlische solda ten gewond. Dit was de grootste botsing sinds 29 maart, toen de Israëli met tanks en vliegtuigen Jordanië waren binnengetrokken, om bases van de guerrillastrijders te vernietigen. Volgens het Israëlische leger opende de Jordaniërs het vuur met machinege weren, en werd toen het vuren door beide zijden voortgezet. Later op de dag werden twee nederzettingen op on geveer 16 km ten zuiden van Galilea, Bet Yosef en Yarden, onder vuur geno men. Volgens een correspondent van AP, heeft Israëlisch mortiervuur zware ver woestingen aangericht in de Jordaanse nederzetting Sjeik Mohammed, een mijl van de grens. Volgens radio-Amman hebben Israëli sche tanks en artillerie drie Jordaanse dorpen verwoest, na de duels met ma chinegeweren over de rivier de Jor- daan. Volgens het radiobericht had ADVERTENTIE OLIFANT EN DE SJIEKE VRIEND. Sjieke vriend op bezoek. Had Olifant cognac in huis. Niks gezegd. Ingeschonken. „Franse?" „Nee, Olifant!" „Oh, la, lal" tyicider, Alexander Dubcek, heeft don- tijleider, Alexander Ducek, heeft don derdag gewaarschuwd voor anarchie in Tsjecho-Slowakye. Dit wordt door waarnemers opgevat als een aanwijzing dat hij probeert het tempo van de libe ralisatie in zijn land te vertragen. In een vraaggesprek met het com munistische partijorgaan Rude Pravo, heeft Dubcek de vrees in linkse intellec tuele kringen voor stopzetting van het democratiseringsproces „ongegrond" genoemd. Maar anderzijds, aldus de Tsjechoslowaakse partijleider, zou men met voorzichtigheid en bedachtzaam verder moeten gaan, zonder hysterie en in overeenstemming met de beginselen van de socialistische ethiek. Wanneer men democratie beschouwde als een mogelijkheid voor een ieder zich met alles te bemoeien en maar te doen wat men het beste vindt, was dat, hetzelfde als anarchie te willen.Dat had niets te maken met democratie. De veranderingen in de rijen van de veiligheidspolitie die tegelijk begonnen met het ontslag van hoge veiligheids functionarissen in de partij, gingen door in wat de nieuwe minister van Binnen landse Zaken, Josef Pavel, beschreef als „een poging om mensen te verwij deren „die de wet overtreden hebben". „Degenen die daar nog overgebleven zijn, zullen moeten vertrekken" zei Pa vel tegen het persbureau CTK, en hij voegde daar aan toe, dat hij niet kon zeggen hoeveel mensen, die aan wets overtredingen schuldig zijn, nog op het ministerie werken. WASHINGTON In Washington is een comité opgericht dat gouverneur Nelson Rockefeller van New York er toe wil bewegen, alsnog naar de repu blikeinse presddentskandi datuur te din gen. Volgens de republikeinse senator Thruston Morton is de campagne niet bedoeld om Richard Nixon's campagne te dwarsbomen, maar om Rockefeller te tonen, dat hij meer aanhang heeft dan hij geloofde toen hij vorige maand aankondigde geen campagne voor de presidentskandidatuur te zullen voeren, maar wel de kandidatuur zou aan vaarden als de partij conventie daarom zou verzoeken. In het „Rockefeller voor president" comité hebben o.a. vijf voormalige voorzitters van het re publikeinse nationale partijcomité en verscheidene gouverneurs, congresle den en vooraanstaande burgers zitting. Na de aanvankelijke rust in de Ame- kaanse steden, zijn gisteren de ras- senonlusten in vele steden weer in volle hevigheid opgelaaid. Op de foto, geno men in Kansas-City, zoeken politieman nen dekking voor het vuur van sluip schutters. Op de achtergrond een rij brandende gebouwen. GEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP BERLIJN Rudi Dutschke, (rode Rudi) die zich binnen enkele maanden tot geweld-ideoloog van de intellectue le linkerzyde in West-Duitsland heeft weten op te werpen, heeft zich daar naast ook faam als „Bürgerschrek (schrik der burgers) verworven. De 27-jarige student in de sociologie is zelfs geraadpleegd door vooraan staande Marxisten in het westen. Dutschke is afkomstig uit Oost-Duits- land, waar hij lid was van de Evange lische „Junge Gemeinde" en de staats organisatie „Vrije Duitse jeugd". Door dienstweigering, mocht hij niet gaan studeren, waarna hij naar het Westen uitweek en in West-Berlijn toelatings examen tot de universiteit aflegde. Door het oprichten van de muur in 1961, kon hij niet meer terug naar Oost-Duitsland. In datzelfde jaar begon hij een studie sociologie aan de vrije universiteit en was de afgelopen maan den bezig aan een proefschrift over de Israël het vuur geopend met machine geweren op een groep Jordaniërs, die bij het dorp Shune, halverwege het meer van Galilea en de Dode Zee, een vrachtwagen aan het laden waren. De Jordaanse strijdmacht beant woordde het vuur en een duel van meer dan een uur ontspon zich. Er waren aan Jordaanse zijde geen verliezen. Een officier van de Arabische com mando-organisatie El Fatah heeft zich vannacht in zijn cel opgehangen. De man zat al een maand in een gevange nis in Nabibes (Cis-Jordanië) en was kort voor zijn daad, nadat hij onder vraagd was, alleen in een cel gezet. Vol gens de Israëlische autoriteiten had hij nimmer over een eventuele slechte be handeling geklaagd. RIO DE JANEIRO In de zaak van de massamoord op Indianen in Brazi lië, waarover enkele weken geleden ont stellende bijzonderheden bekend wer den, zijn donderdag 29 van de 134 voor naamste verdachten officieel in staat van beschuldiging gesteld. Allen behoor den tot de inmiddels opgeheven dienst voor de bescherming van Indianen, die direct of indirect de dood van tiendui zenden bewoners van het Amazonege bied op zijn geweten zou hebben. Ge sproken is van bombardementen en op zettelijke besmetting met ziektekiemen. Onder de beklaagden bevinden zich twee hoge officieren: generaal Moacyr Rlbeiro Coëlho en majoor Luis Vinhas Neves, voormalig hoofd van de bewus te dienst. Het misdrijf, rassenmoord" (genoci de) wordt in de akte van beschuldiging slechts indirect vermeldt. Generaal Coëlho wordt ten laste gelegd, door misdadige nalatigheid, massamoord op Indianen door „Fazienderos" (landei genaars) mogelijk te hebben gemaakt. De aanklacht behelst verder tal van andere delicten, zoals toelating van bui tenlandse missionarissen tot verboden gebieden en overbrenging van de in houd van geheime legerdocumenten aan missionarissen. PARIJS Drie Parijse dagbladen hebben bericht, dat Frankrijk 54 su personische Miragegevechtsstraalja- gers zal verkopen aan Irak. Dit be richt werd van officiële zijde niet be vestigd, maar ook niet ontkend. Irak werd niet gerekend tot de lan den in het Midden-Oosten, waaraan Frankrijk geen wapens levert na de juni-oorlog, omdat Irak niet direct bij het conflict was betrokken. Le Monde, dat doorgaans goed is in gelicht over financiële zaken, bericht te dat met de verkoop een bedrag ge moeid zou zijn van 620 miljoen franc (ongeveer 450 miljoen gulden). ROME Een Nederlandse visserij- deskundige heeft in opdracht van de voedsel- en landbouw-organisatie van de Verenigde Naties (FAO), ca. 150.000 vissen uit het Tanganjika-meer naar het op 1 120 km afstand gelegen Kari- ba-stuwmeer, op de grens van Zambia en Rhodesië, overgebracht. Hubert Matthes uit Nijmegen begon in juli 1967 met de „visverhuizing", die per vlieg tuig geschiedde. Er moesten circa der tig vluchten voor worden gemaakt. ADVERTENTIE Hongaarse communistische emigratie. Hij trad voor het eerst in de open baarheid bij een begroting tegen de „grote coalitie" van CDU en SDP eind 1966, maar kwam pas in het middel punt der belangstelling te staan, door de betogingen tegen het bezoek van de Sjah van Iran aan West-Berlijn in ju ni 1967, waarbij de student Bruno Ohnesorg door een rechercheur werd doodgeschoten, en het congres in Frank fort van de socialistische studentenbond (SDS) drie maanden later. Hij propa geert een door geweld ontstane maat schappij met vrije ontplooiing voor elk individu. Dutschke heeft ook lezingen in het buitenland gehouden, onder andere in Amsterdam. Zijn bezoek aan Neder land in februari van dit jaar leidde tot vragen aan de minister van Justitie of het wel juist was geweest iemand die openlijk onrust zaait het land binnen te laten, terwijl hij ook beschuldigd werd van belediging van een lid van het ko ninklijk huis (Prins Claus). Zijn faam in West-Duitsland werd zo groot dat berichten dat hij hier of daar zou verschijnen voldoende waren om de plaatselijke politie in alarmtoestand te brengen. Vaak is hij gearresteerd, maar men moest hem steeds weer na korte tijd vrijlaten. Dutschke is getrouwd met de 24-jari ge Amerikaanse theologie-studente Gretchen Klotz. Het echtpaar heeft sinds januari een zoon, „Che", ge noemd naar de gevallen revolutionaire held Ernesto „Che" Quevara. De laatste tijd was Dutschke in de SDS een omstreden figuur. Vele van zijn opstandige geestverwanten achten hem een onevenwichtige lawaaischop per, die meer en meer gevaar loopt in communistisch vaarwater te geraken. Anderzijds heeft de ergenis bij de Westberlijnse bevolking over de stu dentenrellen herhaaldelijk tot vechtpar tijen geleid. Hier en daar in West- Duitsland zijn stemmen opgegaan om ordediensten te organiseren, die de burgerij zouden moeten beschermen tegen de agressieve „acties" van de jeugdige utopisten. GRONINGEN

De Vallei | 1968 | | pagina 11