Veenendaals v dagblad V.S. roepen 24.500 reservisten op Buiten DUTSCHKE WELLICHT BLIJVEND GEKWETST anstruita f.1000 Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei weer een winnaar Winm prijzenparade Auto gevonden van moordenaar ds. King V redesbesprekingen niet van invloed Nu 549.500 man in Vietnam „OVER-DE-BRUG-KOE" GING SCHEEP NAAR PARAMARIBO Bewoners van Waterweggebied verontrust Benoeming van dr. Platteel tot burgemeester van Hilversum lijkt zeker Drie Brabantse kerken gesloten Marten Luther King- fönds opgericht Weer onlusten Kansas-City Aanvallen op Springer-concern Aardbeving in Davos Dutschke-betoging in Amsterdam Jongens begroeven gewond hondje WELLICHT DROOG PAASWEER Krent DOORGAAN Leger stuurt 13 jaar na afzwaaien rekening voor zoekgeraakte uitrustingstukken VOOR MODERN HUISHOUDEN f flinke kans dat morgen de gelukkige bent! vraag een paradekaartje VUURGEVECHT ONLUSTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces .Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 12'APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 88 ATLANTA (Georgia) Federale agenten hebben donderdag een witte Ford-Mustang in beslag genomen, die voldoet aan de beschrijving van de au tomobiel, die in verband met de moord aanslag op dr. Martin Luther King jr. wordt gezocht. De automobiel, die voorzien was van een nummerplaat van de staat Alaba ma, stond sinds jongstleden vrijdag geparkeerd op een bouwterrein bij het capitool van de staat Georgia, aldus de Atlanta Constitution. Omwonenden, die grapjes gemaakt hadden over de overeenkomst met de gezochte wagen, werden door agenten van het federale recherchebureau (FBI) ondervraagd, aldus het blad. Volgens de Atlanta Constitution heb ben twee omwonenden een jonge man gezien, die voldoet aan de beschrijving van de scherpschutter. De automobiel is naar een federaal gebouw overgebracht, zo meldt het blad. blad. Mevrouw Ernest Payne zei dat de „Mustang" tussen 20.30 en 21.00 uur vrijdagavond, circa 24 uur na de moord aan was komen rijden, aldus de krant. De bestuurder leek tussen de 25 en 30 jaar. Een in hetzelfde huis als me vrouw Payne wonende jongen van 13 zou hebben verteld, dat hij in de auto twee toeristenvisa voor Mexico had ge zien. Enkele uren voor de moord op do minee King had in Memphis een aan het signalement van de dader beant woordende man, op het Mexicaanse consulaat een dergelijk visum gehaald, zo meldde de „Atlanta Constitution". WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Clifford, heeft donderdag bekendgemaakt, dat hij 24.500 reservisten onder de wapenen zal roepen. Tienduizend van hen zullen naar Vietnam worden gezonden. De ver sterkingen voor Viëtnam zijn volgens hem in overeenstemming met de uitbrei ding die president Johnson op 31 maart aankondigde. De president heeft niet besloten of hij nog meer reserves zal laten oproepen, aldus Clifford. Clifford, die het woord voerde op een persconferentie, zei dat de tienduizend reservisten de logistieke steun vormen voor de elfduizend man, die in februari als gevolg van het „Tet"-offensief met spoed naar Viëtnam werden gezonden. Met de nieuwe versterkingen komt het totaal van de Amerikaanse troepen in Viëtnam op 549.500 man. Het is op het ogenblik de bedoeling van de presi dent dit aantal niet uit te breiden, aldus Clifford. Clifford bracht deze beslissing van de president om verdere deelneming van de Verenigde Staten aan het con flict te beperken, in verband met een andere belangrijke beslissing „om de belangrijkste inspanning langzamer hand op de Zuidviëtnamezen te laten overgaan." I~)it is weer een struik, die in zijn bloei op-en neer gaat met licht, warmte en milde regen. In een koud en tegenhoudend voorjaar blijven de krenteboompjes, gelijk zo menige len teheester „pratten", zo men ten plat- telande zegt, wanneer het met de ont wikkeling van boom of kruid slecht wil opschieten. Ook de amelanchiers vanouds rots- en bergmispel gehe ten zouden we sems wel een duw tje willen geven, al is ook het zachte fraise omhulsel der nog niet ontloken knoppen de moeite waard. De mens kan zijn ongeduld echter doorgaans moeilijk intomen en als hij op de „Ho ge Veluwe" de Bunt of de Pampel passeert en bij Dwingelo of Ommen in april naar de bloei van de krenten- bossen uitkijkt, toont hij zich teleurge steld, als deze nog maar weinig vor dert. Overigens wordt veelal de fees telijke presentie aangekondigd in de kranten, doch dan dient ge er inder daad gauw bij te wezen, want ze duurt vrij kort. De witte bloemen han gen trosgewijs aan witviltige stelen en decoreren boszoom of binnenveld luchtig en teer. Op beschutte, wind vrije plekjes, warm en behaaglijk doen ze 't wel het best, b.v. op de oude huisplaatsen van ons Nat. Park. La ter in de tijd zitten deze struiken vol blauwzwarte zoete krenten, zx> groot als aalbessen en bij de kinderen even zeer geliefd als bij de kleine bosvo gels. Minstens even vaak als onze (uit Midden-Duitsland gekomen) soort vinden we tuinvormen alsook de wat groter opstrevende Canadese krente- struik, die uit het verre land geheel bij ons verwilderde. Er bestaat weinig verschil tussen beide en ze zijn even mooi, dus waarom zoudt ge u het hoofd breken over canadensis, florida of ovalis? 12-4-1968 A. B. WIGMAN 0 AMSTERDAM De 3-jarige drach tige koe die door de heer Hageman uit Aalten aan de actie „Kom over de brug" is geschonken ,embarkeerde don derdagochtend aan boord van het m.s. „Solon" van de KNSM voor de reis naar Paramaribo, waar zij een nieuwe woon plaats zal vinden bij een kindertehuis. OOSTVOORNE Een groep bewo ners van alle gemeenten in het Water weggebied heeft zich in een open brief tot burgemeester Thomassen van Rot terdam gewend om hun verontrusting uit te spreken over de gang van zaken in dit gebied. Zij stellen ernstig verontrust te zijn over de berichten omtrent mogelijke in dustrievestiging op Voorne en Putten en uitbreiding van de Maasvlakte in zuide lijke richting. Zij worden steeds weer getroffen door de afwezigheid van een duidelijk planologisch beleid op lange termijn. Hun verontrusting wordt nog versterkt, doordat de hinder ten gevol ge van luchtverontreiniging door de reeds gevestigde industrieën niet merk baar is afgenomen. Daarom vragen zij zich in deze brief onder meer af, of het regionale belang van het waterweg gebied en van de Rotterdamse havens niet meer geplaatst dient te worden in een nationaal en Europees kader. Bo vendien menen zij dat de economische betekenis van de eenzijdige concentra tie van havens en industrieën in het Waterweggebied overschat wordt in het licht van de daartegenoverstaande of fers aan grond, kapitaal en leefbaar heid. DEN HAAG Minister Roolvink (so ciale zaken) wil beoefenaars van een vrij beroep verplichten in een pensioen fonds te gaan. Hij heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een wets ontwerp hiertoe. De nieuwe minister, die pas zes we ken in functie is, zei dat het besluit óm de belangrijkste oorlogsinspanning geleidelijk op de Viëtnamezen over te laten gaan, genomen is na maanden van besprekingen met de Zuidviëtna mezen en dat er rekening werd gehou den met het besluit van de regering in Saigon, om de Zuidviëtnamese troepen macht uit te breiden met 135.000 man. Het oproepen van de reservisten werd al aangekondigd in Johnsons re devoering van 31 maart, waarin hij ook een gedeeltelijke stopzetting van de bombardementen aankondigde om. tot vredesonderhandelingen te komen. Clifford die een belangrijke rol heeft gespeeld in het overleg op hoog rege ringsniveau, dat leidde tot vredespo gingen, zei dat „na een aarzelend be gin" er nu druk berichten werden uit gewisseld tussen de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam. Hij beschreef de berichten als formeel van toon. De minister zei dat de stappen naar vredesbesprekingen „geen enkele uit werking hebben" op de mobilisatie plannen. „We gaan te werk zoals wij voordien te werk gingen, om de bevel hebber te velde te voorzien van wat hij nodig heeft." Hij verklaarde tegenover de pers dat de uitbreiding met 24.500 man bespro ken werd met de aftredende generaal William C. Westmoreland en zijn op volger generaal Creighton W. Abrams en dat beiden ermee instemden. De nieuwe chef van het Pentagon zei dat de 24.500 reservisten van leger, vloot en luchtmacht, die voor 24 maan den in actieve dienst worden geroepen, ondergebracht zijn in 88 eenheden. „Elke man zal tenminste 30 dagen tevoren een oproep krijgen voordat hij zich melden moet", aldus Clifford. Johnson had in februari 14.787 reser visten van de luchtmacht in actieve dienst geroepen in het kader van het inbeslagnemen door Noord-Korea van het spionageschip Pueblo. Deze man nen zijn nog steeds in actieve dienst. Tot nog toe is geen van hen overzee gestuurd. De nieuwe oproep dient voor een deel tot versterkingen van de strategi sche reserve van parate troepen in Amerika, waarmee het mobiliseren van reservisten opgelopen is tot 39 000 man. Clifford heeft niet aangegeven wanneer de 10 000 man reservisten naar Viëtnam zullen gaan. Hij deed vermoeden dat een deel van de 14 500 man, die in strategische reserve ge plaatst zullen worden, uiteindelijk ter vervanging naar Viëtnam gestuurd zul len worden. Door het verschepen van de 10 000 man zullen de eerste reser visten worden ingezet in de Viëtname- se oorlog. DEN HAAG Hilversum kan bin nen niet al te lange tijd een nieuwe burgemeester verwachten in de per soon van dr. P. J. Platteel, sinds 1962 burgemeester van Ede. Daarmee blijft de opvolging van oud-burgemeester J. J. G. Boot, die in december met pen sioen ging, in A.R. handen. Het is allemaal nogal moeilijk ge gaan met deze vacature, waarvoor aan vankelijk de burgemeester van Kam pen, dr. W. P. Berghuis, zo ongeveer de vaste kandidaat was. Zijn benoe ming was eigenlijk reeds voorbereid toen de functie vrij kwam. Dr. Berghuis vroeg echter uitstel met het oog op zijn gezondheid. Twee maan den geleden kwam vast te staan dat hij daarom ook niet in aanmerking kon komen voor een benoeming. De Hilversumse gemeenteraad is ver volgens nog geraadpleegd door de com missaris van de koningin in Noord- Holland, mr. F. J. Kranenburg, waar na gedurende enige tijd sprake is ge weest van de benoeming van drs. P. C. W. Bogaers, oud-minister van volks huisvesting. Wegens persoonlijke zowel als politieke redenen is daarvan afge zien. Nu is na ruim een kwartaal burge meesterloos tijdperk binnenkort een be slissing te verwachten. In Hilversum is men overigens voortdurend op de hoogte geweest van de stand van za ken. Burgemeester Platteel noemde des gevraagd het bericht over zijn op han den zijnde benoeming nog speculatief en wenste zich van commentaar te onthouden. ROTTERDAM De 34-jarige Rotterdamse classificeerder Martin Boers heeft van het ministerie van Defensie een brief gekregen, waar in wordt gezegd, dat hij 54,61 gul den moet betalen. De heer Boers zou dertien jaar geleden, toetn hij de militaire dienst verliet, een aan tal uitrustingsstukken niet hebben ingeleverd. De heer Boers zegt: „Natuurlijk weiger ik te betalen. Dertien jaar later kan ik niet meer nagaan, of ik al deze spullen bij het verlaten van de dienst inderdaad kwijt was". De op 5 april 1963 gedateerde brief is ondertekend door het „hoofd van de afdeling landmachtzaken van de hoofdafdeling comptabiliteit" van het ministerie. Volgens een specificatie moet de heer De Boers onder ande re nog een draagriem (1,65 gulden), een gelaatsnet (1,42), een rantsoen- zak (0,34), een he'mnet (0,41), een buitenhelm (9,75), een hangslot (1,12) en een eetvork (0,52) betalen. Volgens de brief krijgt de heer Boers, voordat tot het eisen van eem schade-vergoeding wordt besloten, zes maal 24 uur de tijd zich schrifte lijk te verantwoorden voor het zoek raken van deze uitrustingsstukken. De heer Boers zegt: „Nu, dertien jaar later, kan ik mij hier niets meer van herinneren. Omdat ik in dertijd, in 1955, zeeman was, mocht ik van mijn kolonel één dag eerder afzwaaien. Ik had op een schip aan gemonsterd, dat op vc^ ,-kken /lag. Mijn plunjezak roet ïmhbud ik toen ingeleverd bij een burger, die in onze kazerne in Amersfoort werk te". De afdeling voorlichting van het ministerie verzekerde ons gister avond het ook een vreemde zaak te vinden, dat iemand dertien jaar na zijn afzwaaien nog een rekening ge presenteerd krijgt. DEN BOSCH Drie kerken in het bisdom Den Bosch zullen voorlopig uit veiligheidsoverwegingen worden geslo ten. Het zijn de kerk van de Heilige Vincentius a Paulo in Eindhoven, de Sint Andries kerk in Nuenen en de kerk van de Heilige Laurentius in Rosma len. De kerken zijn op dezelfde manier ge bouwd als de St. Lucaskerk in Den Bosch, die op 13 januari gedeeltelijk in stortte. NEW YORK In de Verenigde Sta ten is het afgelopen weekeinde het „dr. Martin Luther King ,jr"-fonds opgericht, een interreligieus herdenkingsfonds voor de bevordering van het werk van de vermoorde strijder voor gelijke bur gerrechten. KANSAS CITY In de negerwijk van Kansas City, waar woensdag bij hevige onlusten vijf doden en 66 gewon den vielen, is het donderdagavond op nieuw tot schietpartijen gekomen. In twee uur vielen twee gewonden en wer den 23 arrestaties verricht. Voorts zijn er weer branden uitgebroken. De wijk verkeerde donderdag vrijwel in staat van beleg. Op de daken hadden politie mannen en leden van de nationale gar de postgevat om hernieuwde activiteit van sluipschutters tegen te gaan. Onder de doden die woensdagavond vielen bevonden zich een negerpredi kant en zijn 16-jarige zoon. Volgens de politie is slechts een neger door een politieman doodgeschoten en waren de omstandigheden waaronder de anderen de dood vonden moeilijk na te gaan. In haar jacht op sluipschutters, heeft de politie donderdagavond in Kansas City twee blanken aangehouden op een punt, vanwaar eerder op de avond schoten werden gelost. Ter plaatse werd munitie gevonden. De beide mannen werden dichtbij de commandopost van politie en nationale Garde aangehouden. Zij zullen zich moeten verantwoorden wegens onwettig wapenbezit, poging tot doodslag en het bezit van marijuana. De mannen hadden een geweer en een revolver in hun bezit. WEST-BERLIJN De links-radicale studentenleider Rudi Dutschke (27) zal volgens artsen de donderdagavond in West-Berlin op hem gepleegde moordaan slag overleven, maar de kans op bltfvend hersenletsel is niet uitgesloten. Na een operatie van vier en een half uur, waarbij twee kogels uit zijn lichaam wer den verwijderd, werd meegedeeld dat de toestand van Dutschke „naar omstan digheden goed" was, maar dat pas over 48 uur kon worden gezegd in hoeverre de hersens beschadigd waren. Vanmorgen was Dutschke nog steeds buiten be wustzijn. De hoofdideoloog van de Duitse Socialistische Studentenbond (SDS), die ook buiten Duitsland van zich heeft doen spreken, is door drie kogels getrof fen. Een drong via zijn linker jukbeen de hersenholte binnen, een andere trof hem in de rechterwang en de derde in de rechterzijde van zijn borst. Een kogel hebben de artsen voorlopig laten zitten. De dader, een jongeman van onge veer 25 jaar, had Dutschke toen die 's middags het hoofdkwartier van de SDS op de Kurfürstendamm verliet van zijn fiets getrokken en met een re volver neergeschoten. De jongeman vluchtte na de aanslag een kelder van een huis in aanbouw in, waar de politie hem pas nadat eerst tevergeefs traangas was gebruikt na een vuur gevecht te pakken kon krijgen. De da der, zwaar gewond, werd in hetzelfde ziekenhuis als Dutschke geopereerd. Zijn toestand was daarna bevredigend en hij zal in de loop van de ochtend DA VOS Een tamelijk krachtige aardbeving heeft zich donderdag vroeg in de avond in het gebied van de Zwitserse stad Davos voorgedaan. De beving duurde ongeveer een seconde en ging gepaard met gerommel als van een ontploffing. Van schade is geen melding gemaakt. ADVERTENTIE 1 'lil'I'i'ni Kie s 'oo' vr - 3* Bisschop Oosterbroek 5, Lelde Gretchen, de in Amerika geboren vrouw van Rudi Dutschke, bij aan komst voor het ziekenhuis, waar haat- man wordt geopereerd. Zij wordt geleid door Gastion Salvatore (links), een naas te vriend van Rudi Dutschke. AMSTERDAM Een groep van naar schatting tweehonderd jongelui onder wie vele studenten, hebben vannacht tussen twaalf uur en kwart voor een met een demonstratie bij het Duitse consulaat in de Amsterdamse Lairesse- straat geprotesteerd tegen de aanslag op de Westberljjnse student Rudi Dutschke. De betogers droegen een span doek met het opschrift „neofascisme op oorlogspad" en borden met „Springer moordenaar" en „de vrijheid eindigt in Berlijn". Bij het consulaat, waar ter bescher ming een veertigtal manschappen van de mobiele eenheid was samengetrok ken, werd in spreekkoor „Viva Dutsch ke" en „Dood aan het fascisme" geroe pen. Nadat de politie de betoging korte tijd had aangezien werden de jongelui, van wie een deel op straat was gaan zitten en het verkeer belemmerde, met ste vige drang het nabijgelegen Valerius- plein opgedreven. Nadat zij nog getracht hadden het consulaat via een andere weg te bereiken verdwenen zij ten slot te in de richting van de binnenstad. RUCPHEN De Rijkspolitie in Ruc- phen, bij Roosendaal, heeft de acht tienjarige C. A. R. en de negentienja rige J. P. L. bekeurd. De jongens hadden woensdagavond een jong hondje met een schop willen doodslaan. Toen zij dachten dat het bèest dood was begroeven zij het. Gistermorgen zagen enkele kinderen dat het hondje probeerde zich uit te graven. De kinderen hebben het bevrijd, maar het dier was zo erg gewond dat het moest worden afgemaakt. worden verhoord .Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. Gistermiddag had de gebaarde da der, gekleed in een leren jack en een spijkerbroek, tegen half vijf geïnfor meerd op het bureau van de SDS of Dutschke aanwezig was. Even later kwam Dutschke het gebouw aan West- berlijns grootste boulevard, de Kurfür stendamm, uit en stapte op zijn fiets. De onbekende, die op hem was blij ven wachten, liep hem achterna, trok hem van zijn roodgeverfde fiets en schoot een 9 mm pistool op hem leeg. Dutschke werd zeer zwaar gewond. Hij trachtte terug te kruipen naar het gebouw, maar zakte in elkaar. De dader barricadeerde zich in de kelder van een in aanbouw zijnd huis op de Kurfürstendamm. Een grote po litiemacht omsingelde het pand en trachtte de man met traangasgranaten uit zijn schuilplaats te verdrijven. De jongen smeet verscheidene grana ten terug voordat zij konden ontplof fen en schoot tegelijkertijd opnieuw zijn pistool leeg De politie maakte daarop ook van de vuurwapens gebruik en spoedig volgde schot op schot. Omdat de jongeman gewond was ge raakt hadden volgende gasgranaten meer succes en bewusteloos werd hij tenslotte uit de kelder gedragen. De aanslag leidde in Wcst-Berlijn tot ernstige onlusten voor het hoofdkan toor van het uitgeversconcern Axel Springer, dat een groot deel van de Westduitse pers in handen heeft en door de linkse studenten beschuldigd wordt van een hetze tegen links. Circa 3.500 studenten bestormden tegen mid dernacht het Springer-Haus en Staken er twintig auto's in brand. Voorts gooi den zij ruiten in en wierpen ze bran dende fakkels en zelfgemaakte benzin- nebommen in het gebouw, waar het personeel de projectielen onschadelijk wist te maken. De politie sloeg met knuppels op de menigte in en slaagde er uiteindelijk in nadat ook waterkanonnen waren ingeschakeld die de studenten in de vrieskou tot op het hemd natspoten de betogers te verdrijven. Er zijn veel gewonden gevallen. Het Springer-concern gaf vanmorgen vroeg een verklaring uit, waarin het stelde dat zijn kranten steeds zowel excessen van linkse als rechtse radi calen hadden veroordeeld. De aanval op het hoofdkantoor werd als „terreur van een radicale minderheid" bestem pelde. De hoofdredacteur van een van Springers kranten, Malte-Kill Kogge, zei dat zijn vrouw vannacht twee ano nieme telefoontjes had ontvangen waar in zij gewaarschuwd werd dat „wat Dutschke overkwam ook met uw man zal gebeuren" Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft zijn Paasvakantie op het Noordzee-eiland Sylt afgebroken en keert vandaag terug. Zijn woning en die van andere gemeentefunctionaris sen staan onder politiebewaking. Ook in andere Westduitse steden trokken na het bekend worden van de aanslag massa's studenten de straat op. In München bestormden ruim 100 stu denten het Springer-kantoor, verniel den er apparatuur en ruiten, en plun derden de foto-archieven. In Keulen en Karlsruhe vergeleken betogers Dutsch ke met de vermoorde Amerikaanse ne gerleider dominee Martin Luther King. Ze droegen biljetten mee waarop stond „Memphis gelijk aan Berlijn" en „gis teren King, vandaag Dutschke, morgen wij". In Frankfort verstoorden 500 stu denten met Viët-Cong-vlaggen een to neelvoorstelling. TToewei het omvangrijke hogedruk- gebied boven de Noordzee en Zuid-Scandinavië langzaam in beteke nis afneemt, verwachten we toch, dat het weer tijdens het paasweekeinde op de meeste plaatsen droog zal blij ven. Het is namelijk niet waarschijn lijk, dat depressies erin zullen slagen tot in Nederland neerslag te brengen. Op de weerkaart treffen we mo menteel twee centra aan: een mini mum van 1010 millibar boven de Oostzee, dat vergezeld van sneeuw buien langzaam in noordwestelijke richting optrekt, en een ander mini mum van 1000 millibar ten westen van Ierland, dat uitdiepend een noor delijke baan volgt. De luchtdrukverschülen zullen door het in kracht afnemen van het Noord- zeemaximum eerder kleiner dan gro ter worden, waardoor de wind de nei ging vertoont niet al te sterk te zijn. voor het gevoel kan het daardoor iets minder koud worden, maar het kwik zal toch moeilijk hoger kunnen komen dan een middagniveau van 10 a 12 graden Celsius. De nachten blijven vooreerst koud, metaanhoudend kans op lichte vorst. De minima van de afgelopen nacht varieerden tussen -2 en -4 graden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1