V rijetijdsschilders presenteren hun werk in raadhuis RIJMEXPERT WON f 1000 Raiffeisenbank nog dit jaar in eigen gebouw Wie werkte met Giel in Duitsland Lof voor organisator VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Tennissen op Candia-veld Brandschade in vakantiehuis DSA-ploeg gaat naar de finale n HORLOGERIE VAN MANEN MARKTEN 0 P E CHEVROLET Wandelfestijn in Leersum Geen spreekuur muziekschool Half zeven Vakantie Broodmaaltijd Zingen en uitdelen Voor de armen Evangelisatie Voorlichtings predikant Overloop Paaszang Dia'* Gast Postzegels Zoete rust VAN WOUT BLAUWKOUS Permanent FORD-show in showroom BARNEVELD V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 12 APRIL 1968 Burgemeester «pende expositie Het is me niet bekend hoeveel aanne mers van bouw- en bestratingswer- ken ik tot m'n lezerskringetje mag rekenen. Tot op dit moment, welte verstaan. Ik heb namelijk het ver moeden, dat ik het voor het vervolg wel weet. Namelijk: niet één. Het zou me helemaal niet vreemd zijn als na deze de aanvoerders van het bouwvak me ongelezen links laten liggen. Voor de meeste lezers zal het overbo dig zijn het woord „aanbesteding" een nadere toelichting mee te geven. Ik wil het toch nog even doen. Vol gens een door mij geraadpleegd woor denboek niet het eerste, het beste is een aanbesteding een gelegen heid waarbij ondernemers de prijs van een bepaald werk op kunnen ge ven. Het is vanzelfsprekend de be doeling van de opdrachtgever dat ze dat onafhankelijk van elkaar doen. Anders is de zin van de aanbesteding zoek. Als het helemaal volgens de spelregels gaat dan zit er een mate van sport in zo'n aanbesteding. De opdrachtge ver zet voor zichzelf een begroting op en hij lacht in z'n vuistje als hij het werk kwijtraakt voor een prijs die daar beneden ligt. Voor de aannemer is het de kunst om een mooi winstje te maken en toch met de laagste prijs uit de bus te komen. Tot zover een korte uiteenzetting over de regels van het spelletje. Wie meent dat het op deze manier in de praktijk in z'n werk gaat is mis schien een gelukkig mens, maar hij is er naast. In de aannemerswereld is zo'n aanbesteding hetzelfde als een spelletje ganzeborden met de vakge noten. D'r zit geen winst is, alleen maar ergernis als ze met hun prijs in de put terechtkomen. Een aanbesteding gaat meestal ge paard met zogenaamde opzetjes. Ie dereen speelt netjes mee, met de han den boven tafel, maar van tevoren is afgesproken wie het potje moet winnen. Vandaar misschien de uit drukking: onder één hoedje spelen. Voor de aanbesteding steken de con- concurrenten de koppen bij mekaar en praten ze af wie de klus zal op knappen. Die moet natuurlijk de laagste prijs op het papiertje zetten, maar die hoeft nou ook weer niet zó laag te zijn dat ie niet het hele in schrijvende gezelschap een klein fooitje mee kan geven. Ik heb me wel 'es laten vertellen dat er op die manier mensen, die in het verre verleden 'es een keer een half steens muurtje opgetrokken hebben, nog altijd in hun levensonderhoud voorzien. Mocht het waar zijn dan zal het wel een uitwas wezen, maar het feit blijft dat er door de opdracht gever duiten op tafel moeten worden gelegd die niks met het te leveren werk te maken hebben. In de raadsvergadering van vorige week is dat twijfelachtige systeem van geldmaken onomwonden uit de geheimzinnigheid gehaald. En ik kan me voorstellen, dat de edelachtbare dame en heren zich ondanks hun po litieke in diverse andere kleuren hebben geërgerd om een bedrag van tachtigduizend gulden, dat de ge meenschap werd ontfutseld. Maar ze hadden 'et maar te „vreten". En daarmee eigenlijk ook het bewijs, dat een openbare aanbesteding niet meer tot de mogelijkheden behoort, omdat „je d'r met open ogen in gaat". Dat de andere partij de goeien aan die kant uiteraard niet te na gespro ken nergens voor terugdeinst is ook komen vast te staan. Het wilde van de bouw is eraf, mogen we wel zeggen. We gaan zo langzamerhand de tijd tegemoet dat er weer slag moet worden geleverd om een kar wei. Dat lijkt een gezond tijdsver schijnsel, maar er schijnen nog altijd foefjes te vinden zijn om het werk naar je toe te trekken. Bijvoorbeeld door veertig stuks bestekken weg te kopen voor de neus van anderen, die ook wel 'es de aardigheid konden hebben een gokje te wagen. „Hoe is het in vredesnaam mogelijk, dat in een tijd, waarin alles zo gere geld schijnt te zijn, dat niemand bui ten het potje kan plassen", vraag je je dan af. Maar als een gemeenteraadslid zoiets al boven de pet gaat. wat zal dan een burger, die geen zetel onder z'n billen heeft ervan zeggen? Niks. Ik was ook sprakeloos toen ik het las... Wout Blauwkous. t De heer C. Overeem ontvangt uit han den van burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg een geschenk als stoffelijk blijk van waardering voor zijn inzet bij het organiseren van de tentoonstelling. VEENENDAAL Gisteravond opende buTgeineester mr. dr. J. Hazenberg de tentoonstelling „Uit hart en handen", die tot en met 24 april in het raad huis te Veenendaal te zien zal zijn. Deze tentoonstelling bevat ongeveer drie honderd werken van een kleine vijftig Veenendaalse vrijetijdsschilders. Bij de opening waren onder andere aanwezig de voorzitter van de Stichtse Culturele Raad, mr. dr. O. K. James, het voltallige college van burgemeester en wethouders en de samensteller van de expositie, de heer C. Overeem. Alvorens de burgemeester tot de ope ning van de tentoonstelling overging, richtte de wethouder van culturele za ken, de heer C. N. van Kuyk een woord van dank aan het adres van Cocky Overeem. „Hij heeft een enorm stuk voorbereidend werk verricht", zei de heer Van Kuyk en in dit verband noem de hij tevens de namen van de heren A. P. de Kleuver en E. Staudt, die vooral de laatste dagen hard aan de verwezenlijking van de expositie heb ben gewerkt. De burgemeester noemde de tentoon stelling een manifestatie. Hij was er van overtuigd, dat de expositie een suc ces zou worden. „Toen ik daarnet nog eens langs alle werken liep, kwam de gedachte bij me op, dat het ongeloof lijk waardevol zou zijn, als deze expo sitie elk jaar rond de Pasen zou terug keren", zei hij. Volgens hem was het werk van de exposanten werkelijk uit het hart ontstaan met behulp van vaar dige handen. „Daarom is het zo mooi, dat deze kunstenaars in het hart van Veenendaal hun werk naar voren kun nen brengen", aldus burgemeester Ha zenberg. De burgemeester noemde de exposi tie een waardevolle uiting, waarvan men zich moest realiseren, dat zo'n creativiteit in de Veenendaalse gemeen schap leeft. „De deelnemers zijn wel iswaar geen beroepskunstenaars, maar het is toch zo ontzettend belangrijk, dat ze eens hun werk naar buiten kun nen tonen, en dat ze over de drempel worden gebracht." RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat er nog een beperkte gelegenheid bestaat voor het huren van de derde tennisbaan op het Sportcomplex „Can- dia". Belangstellenden dienen zich voor 't huren van deze baan te wenden tot de afdeling onderwijs en personeelszaken van het gemeentehuis, telefoon 2141, toestel 002. Vervolgens overhandigde de burge meester een cadeau aan, de heer Over eem, namens de gemeente, als dank voor het samenstellen van de expositie. De heren De Kleuver en Staudt kregen cadeaubonnen uit handen van burge meester Hazenberg. Cocky Overeem bedankte de burge meester voor het feit, dat de gemeen te zo bereidwillig ruimte voor de expo sitie had afgestaan. Men had dit vol gens de burgemeester graag gedaan, om de verborgen krachten in Veenen daal naar'voren te brengen. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 LEERSUM Gistermiddag woedde een korte maar felle brand in het va kantiehuis De Hoge Ginkel. Een houteh opslagplaats was een gewillige prooi voor de vlammen, temeer daar het ge bouw een rieten dak had. De felle wind was er de oorzaak van dat de vlammen ook oversloegen naar het hoofdgebouw maar door snel optreden van de brandweerkorpsen uit Ameron- gen en Leersum kon hier de schade beperkt blijven. Over de oorzaak va1» de brand is nog niets bekend. In de opslagplaats gingen veel kampeertenten in de vlam men verloren. Het gebouw is eigendom van de Raad van Lichamelijke Opvoeding der gemeente Rotterdam. RENSWOUDE In het jeugdge- bouw Rehoboth te Ede vonden woens dagavond voorwedstrijden plaats tus sen jongensclubs uit deze streek om uit te maken wie op 1 juni naar de finale in Leersum zal worden afgevaardigd. De wedstrijden bestonden uit denksport en behendigheidssport. In 10 plaatsen in Nederland werden deze voorwedstrij den georganiseerd. In de denksport had DSA 2 koppels in gezet en de jongens Teunis Vlastuin en Gert v. Leeuwen wisten zich met een totaal van 45 punten als eersten te plaatsen. Het tweede koppel Gerrit Veldhuizen en Wim Vink kon zich niet in de finale plaatsen. Teunus Vlastuin en Gert van Leeuwen zullen DSA dus op 1 juni in Hilversum vertegenwoordigen. Minder succesvol was de toch zo ge vreesde DSA-club deze avond met de behendigheidsspelen waarin zij anders zulke grote uitblinkers zijn. Anton, Jaap en Adrie Veldhuizen, Kees Doest, Wim Pater, Gijs Hol, Gert v. d. Broek, Jan Rijnders en Henk v. d. Meijden, die in deze spelen de eer van DSA moesten hoog houden konden het deze keer niet bolwerken. Zij wisten slechts 20 punten te verzamelen. De jongens club uit Kesteren werd met 30 punten winnaar. KELTUM SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL RENSWOUDE Voor het einde van dit jaar hoopt het bestuur van de Coöp. Raiffeisenbank een echt bank gebouw te betrekken. Tot nu toe ge noot men steeds gastvrijheid in het ge bouw van de Landbouwcoöperatie, maar door het aankopen van de pan den Dorpstraat 115a en 115b krijgt men de kans de noodzakelijke uit breiding te realiseren. Als de ene wo ning in juni leeg komt, hoopt men met de verbouwing te kunnen beginnen. Hoewel het „boerenleenbank"-princi- pe van de Raiffeisenbank gehandhaafd blijft, brengt de moderne ontwikkeling van het betalingsverkeer mee, dat het aantal werkzaamheden sterk stijgt. In dien het werk niet meer door de hui dige beheerder de heer Prins en zijn assistente gedaan zou kunnen worden, zou er voor de dan noodzakelijke extra kracht eigenlijk geen ruimte zijn. „Vorig jaar hebben we 14.000 posten verwerkt", vertelde de heer Prins, „en dit jaar zullen dat er zeker meer dan 20.000 zijn. Het aantal rekening-courant houders steeg in het hele jaar met 41. Tot nu toe hebben we dit jaar al 28 nieuwe rekening-couranthouders gekre gen. We maken nu een periode van enorme groei door. ook al door het groter aantal werkzaamheden dat wij voor de cliënten kunnen verrichten". Die werkzaamheden zijn ondermeer salarisbetalingen voor enkele Rens- woudse bedrijven, uitgifte betaal cheques, verkoop van buitenlands geld en sinds 1 januari bemiddeling in alle soorten verzekeringen. Van spaar- en leenbank heeft men dus langzamer hand het karakter van een gewone handelsbank gekregen. De nieuwe plaats van vestiging voor de Raiffeisenbank is uitstekend geko zen. Liggend aan de Dorpsstraat is zij voor iedereen gemakkelijk te vinden, terwijl het plantsoentje met de vent- weg voldoende parkeerruimte voor de bezoekers van de bank garandeert. Voor nieuwe inwoners was het op schrift op het huidige kantoor „Spaar bank" wel eens wat misleidend. De heer Prins hoopt op zijn nieuwe kantoor ook het woord „Raiffeisen bank" in neon op de gevel te kunnen zetten. Iedereen weet dan dat men niet te doen heeft met een dorpsspaar bank, maar met een bank waar men voor alle zaken terecht kan al blijft het „Raiffeisenprincipe" (geen winst oogmerk) volkomen gehandhaafd. Het toekomstige bankgebouw van de Raiffeisenbank. VEENENDAAL Giel van der Zei uit Hom is op zoek naar een aantal oude kameraden met wie hij gedurende de oorlog verplicht te werk werd gesteld hij de Wande rer Werke" te Chemnitz. Samen met oude makkers uit alle delen van het land wil hij de Veenenda lers op 23 mei Hemelvaartsdag tijdens een reünie te Hoorn hij el kaar brengen. Giel herinnert zich uit die tijd nog wel een aantal na men zoals Gijs Stuivenberg, Gert- jati Re bergen, Jasper Gaasbeek, Teus van Dijk en Joop Diepeveen, maar de adressen is hij kwijt. Zijn verzoek is nu: willen zij die de pe riode 19421945 bij de Wanderer Werke hebben doorgebracht zich melden aan zijn adres. Zij krijgen dan het reünie-programma thuis ge stuurd. Het adres van Giel van der Zei is Koe poort sweg 17 te Hoorn, tel. 02290—5025. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld. Aanvoer 375.641 stuks, stemming rus tig; prijzen in guldens per 100 stuks. 52/53 g 11,15—11,32; 57/58 g 13,53—13,78; 60/61 g 14,26—14,62; 64/65 g 14,71—15,64. Eierveiling Barneveld. Aanv. 365.75S stuks, stemming rustig; prijzen in gul dens per 100 stuks: 52/53 g 11,0711,52; 57/58 g 13.44—13,87; 62/63 g 14,6115,07; 66/67 g 15,00—15,62. Kruishoutem (België). Aanvoer 200.520 stuks, stemming redelijk; prijzen in gul dens per 100 stuks: 47/48 g 9,129,47; 57/58 g 13,05—13,15; 62/63 g 14,19—14,49. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel grote redelijk, kleine traag; eieren van 50/58 g 10,70 14,00 per 100 stuks, kg-prijs f2,142,41. eieren van 59/65 g f 14,30—15,60 per 100 stuks, kg-prijs f2,422,40. Aangevoerd werden ca. 1600 kievits eieren, die 20 tot 30 cent per stuk op brachten. Varkensmarkt Barneveld. Aanvoer 92 stuks, handel redelijk; prijzen biggen 6572,50 gulden. VEENENDAAL Als er een prijs vraag is, waarbij een rijmpje moet wor den aangevuld of een slagzin moet wor den bedacht, dan doet de heer S. P. J. Maas altijd mee. Tot voor kort is die moeite in de loop der jaren meermalen beloond met verschillende kleine prijzen, in totaal tot een waarde van ongeveer f 1.500,-. Gisteren ging zijn „saldo" met een grote sprong omhoog, door de offi ciële overhandiging van een prijs ter waarde van f 1.000,- door een vertegen woordiger van de Technische Unie in de zaak van de firma Wout van Schuppen. De heer Maas had kans gezien in de nationale wedstrijd, die de Technische Unie in de Sinterklaastijd organiseerde, de hoofdprijs te winnen uit een veld van maar liefst 30.000 deelnemers. Voor zijn geld koos de heer Maas na rugge spraak met zijn echtgenote, die een bloe metje kreeg een televisiemeubel. Op de foto staat hij de knoppen van zijn beloning te proberen. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE LEERSUM Zaterdagmiddag krijgt Leersum een wajidelaarsinvasie te ver werken. De wandelsportvereniging van de openbare Julianaschool organiseert namelijk een wandeltocht over afstan den van 5, 10, 15 en 20 km. Het wandelparcours is uitgezet door de mooiste delen van Leersum. Vanaf 1 uur kan er ingeschreven worden op het schoolplein aan de Schermlaan. Reeds nu zijn ruim 400 inschrijvingen binnen uit alle delen van Nederland. De organiserende school en de sport verenigingen Larsheim en HDS zullen ook met enkele groepen vertegenwoor digd zijn. Ook voor individuelen be staat de mogelijkheid om mee te lopen. De muziekvereniging EMM uit Leer sum en het tamboerkorps „Klein Maar Dapper" uit Maarn zullen vooreen muzikale noot zorgen. EDE In verband met de Paas vakantie vervalt het spreekuur van de Stichting Gemeentelijke Muziekschool op dinsdag 16 april te Ede en op woensdag 17 april te Bennekom. Door de zorgen van de diakonie der hervormde gemeente te Vee nendaal kunnen een aantal geeste lijk gehandicapte kinderen een week met vakantie gaan. Zij zullen deze week doorbrengen in vakantie huizen. In verband met de korte tijd waarin deze zaak moest wor den voorbereid kon geen vakantie voor alle in aanmerking komende kinderen worden geregeld. De dia konie hoopt dit volgend jaar wel te bereiken. Gewoonte getrouw hebben leden van de hervormde gemeente te Rhe nen ter gelegenheid van Pasen weer een gezamenlijke broodmaaltijd ge had. Deze vond plaats op 11 april j.l. (witte donderdag). Tijdens deze eenvoudige maaltijd werden het lij den, sterven en de opstandigen van Christus herdacht. Er werd samen gezongen, gedeclameerd en uit de Bijbel gelezen. Het zangkoor „Eben- Haëzer" verleende medewerking. Alom in den lande zijn de opna men van de gemeentezang in de ge reformeerde kerk van Urk bekend (er zijn zelfs platen compleet met golfgeklots en klokgelui). Het comi té Gemeentezang Urk, dat als pro motor van dze ..platenzaak" óp- treedt, heeft rijkelijk gedeeld uit de opbrengst van de niet-ritmische zang op de plaat. In totaal werd reeds meer dan een ton beschik baar gesteld voor bijzondere doel einden. Laatstelijk kregen het Christelijk blinden-instituut „Barti- meüs", het christelijk instituut voor dove kinderen „Effetha" en de gere formeerde kerk van Walvisbaai (Zuid-Afrika) voor het beroepen van een eigen predikant elk nog 10.000 gulden. 5.000 gulden ging naar de ex-priester-stichting „In de Rechte Straat" te Velp voor de financicie- ring van de voorgenomen uitgave van haar maandblad in het Spaans. lingen en diakenen van de christe lijke gereformeerde kerken, vertelt prof. dr. W. H. Velema, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn, dat hij laatst in een ge meente ambtsdragers moest beves tigen en de broeders toen wilde la ten toezingen het derde vers van de morgenzang „Dat wij ons ambt en plicht, o Heer, getrouw verrich ten tot uw eer". De koster had ech ter op het psalmbord het derde cou plet van de avondzang aangegeven, dat begint met de regel ,jVerkwik ons door een zoete rust". Prof. Ve lema heeft toen de opmerking ge maakt, dat de gemeente deze broe ders de zoete rust wel gunde, maar dat het hem toch beter leek het door hem uitgekozen vers te zingen. Kerknieuws. In de meeste kerken is de collec te „voor de armen" een onbekend begrip geworden. Ze schijnen er vandaag toch nog te zijn. Misschien stille armen, voor wie in Opheusden de leden van de hervormde meisjes- vereniging haar jaarlijkse rondgang hebben gemaakt. De inzameling bracht bijna 1000 gulden op. De leiding van de .zondagsschool „Abia", uitgaande van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal, gaat deze zomer evenals vorig jaar weer het evangelisatiewerk op de camping de „Batterijen" aan de Klomp doen. Men ontving voor dit werk reeds een gift van 250 gulden. Met ingang van 21 april a.s. zal de tweede kerkdienst in de gerefor meerde kerk te Leersum weer be ginnen om half zeven 's avonds. De gereformeerde kerken in Bra bant en Limburg overwegen de aan stelling van een predikant, speciaal belast met het contact met en de voorlichting aan de r.k.-kerk. De provinciale synode heeft een com missie benoemd die deze zaak zal bestuderen. Men denkt eraan de Eindihovense studentenpredikant ds. A. T. Besselaar voor de helft van de tijd met dit werk te belasten. In het gereformeerde „Centraal Weekblad" lezen we, dat twaalf studenten van de vrijgemaakt-gere- formeerde kerken, studeren aan an dere theologische faculteiten. Van de theologische hogeschool van de vrijgemaakt gereformeerde kerken te Kampen zijn 8 studenten overge gaan naar de Vrije Universiteit te Amsterdam en twee naar de rijks universiteit in Utrecht. Twee stu denten hebben zich van de vrijge maakte hogeschool te Kampen la ten overschrijven naar de synodale hogeschool, eveneens in Kampen. Woensdag 17 april a.s. is een bij eenkomst belegd voor de bejaarde gemeenteleden van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal. De zen dingspredikant ds. A. Bikker te Utrecht zal dia's vertonen. De Open Deur (Onderweg)-groep in Veenendaal houdt eerste Paas dag weer een rondrit door de ge meente waarbij op verschillende plaatsen Paasliederen zullen wor den gezongen. De groep vertrekt 's morgens om half acht vanaf ga rage Van Schoonhoven aan de In dustrielaan. Er zal worden gezon gen op het Coniferenplein, het dr. Slot. de Bruineplein, 't Hoorntje, bij het bejaardencentrum „de En- gelenburgh" en het Julianazieken- huis. De zang zal worden begeleid door een trompettersensemble. Voor vervoer van het ene naar an dere punt zal worden gezorgd. Des middags om twaalf uur gaat de groep naar het woonwagenkamp voor het zingen van enkele Paaslie deren. Tevens zal hier een korte meditatie worden gehouden. In „Ambtelijk Contact", het maandblad ten dienste van ouder- In 't Bijbelhuis, Herengracht 366, AmsterdamC, wordt deze week een tentoonstelling gehouden van postze gels met bijbelse voorstellingen rondom het paasgebeuren. Een spe ciale enveloppe met stempel is ver krijgbaar. De tentoonstelling is mor gen nog geopend van 10 tot 5 uur. Op zondag 21 april zal in „Sola Fide" een Open Deur dienst wor den gehouden waarin ds. Willems uit Aalst (België) zal voorgaan. Zo als bekend onderhoudt de Herv. Gemeente Sola Fide sinds geruime tijd vriendschappelijke betrekkingein met de kleine gemeente te Aalst. Ds. Willems komt zaterdag 20 april met een aantal gemeenteleden naar Veenendaal en vertrekt zondags weer naar België.

De Vallei | 1968 | | pagina 3