Aantal huisartsen verhoogde tarieven voor particulieren Baksteenindustrie saneert zich zelf Hoofdpijn Samkalden doorgang rammeide IJ-tunnel „IVO Üf Vakopleiding leraren aan universiteiten bepleit jt^uionicA 29 CENT VOOR DEZE HOFNAR BOUQUET DAN STEEKT U IETS FIJNS O DUJARDIN Goede Vrijdag Johnson tekent wet burgerrechten Overproduktie gevolg van daling bouwactiviteit RUWBOUW OPGELEVERD morgen nesnen~. sèlf proeven! mi Vier procent hoger loon groepsvervoer Sterke stijging aantal gevallen van rode liond ct»P óók u/f deg"J*e ^ddelitia^ draag ^crlen^ Soung Tmbmka, YIMINf. PARELS-BIJOUX Radiatorenfabriek in hoofdstad dicht Roolvink schrapte opnieuw in cao's Gezinstarief KLM: goedkoper naar Amerika TIJDIG VOORGESCHIEDENIS Dan helpt Snel, doeltreffend, betrouwbaar! OP VERGADERING 99VERENIGING VOOR MULO Moutbrood NIET BEKEND KLEIN PERCENTAGE PANNENBIER WENNEKER TELEURSTELLEND MOTIE Een gestorven voor allen (2 Cor. 4 vers 14)- is dat opzienbarend WASHINGTON President Johnson Ifceft donderdag de wet op de burger rechten, die woensdag door het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd, ondertekend. Deze wet behelst o.m. een verbod van discriminatie bij huur of verkoop van woningen. ROTTERDAM Een onbekend aantal huisartsen In Nederland heeft zijn tarieven voor particuliere patiënten verhoogd. In plaats van de acht en twaalf gulden die zij gewend waren te berekenen, hebben zij op hun kwartaalnota negen en dertien en een halve gulden voor een consult op visite ingevuld. Zoals de zaken er nu voorstaan, ziet het ministerie van Economische Zaken geen aanleiding tot optreden. „Mocht er binnenkort sprake zijn van een „olie vlek-effect", dan is het duidelijk dat wij de zaak opnieuw zullen bekijken", werd ons gezegd. Toch kan deze artsen in feite geen en- ADVERTENT1E Meneer Spie Span fs terug in het gehele landen ook Mevrouw Scholten, (Piersonatraat 94, Nijmegen) won 25 harde guldens. Bij duizenden huisvrouwen komt de vrijgevige Meneer Spie Span nog aanbellen. Laat u niet verrassen zonder pak Spie Span AKNHEM De terugloop in de bouwactiviteit en het feit, dat tal van onderne mingen in de baksteenindustrie de kostprijs voor hun produkten nauwelijks meer kunnen halen, zijn er wel de voornaamste oorzaken van dat de fabrikanten van metselbaksteen hebben moeten besluiten tot een sanering, die naar verwacht wordt, ruim 200 miljoen bakstenen ofwel circa tien procent van de totale Ne derlandse produktie uit de markt zal houden. Zoals wij reeds eerder berichtten houdt die sanering in, dat er in verloop van enige maanden tijds 35 steenfabrieken hun poorten sluiten, waarmee het ont slag van meer dan zeshonderd man personeel gemoeid is. Het bestuur van de Vereniging Sane ring Metselbaksteenindustrie, de orga nisatie die deze unieke sanering heeft voorbereid, wil met de thans in een dracht en op vrijwillige basis genomen maatregelen beslist geen grote produk- tiebeperking van metselbaksteen berei ken om daardoor de prijs te kunnen „opvijzelen". Het bijzondere van deze sanering is dat die is voortgekomen uit de bedrijfstak zelf en niet door de oyerheid is gesuggereerd of opgelegd. „Wij doen dan ook niet, zoals in ver- ichillende bedrijfstakken is gebeurd nadat men bemerkte dat het getij is gaan keren, achteraf een beroep op de belastingbetaler", kon de voorzitter van de saneringscommissie, de heer, L. E. Arriëns, donderdagmiddag op een pers bespreking in Arnhem met een zekere trots meedelen. Men heeft al tijdig onderkend dat er een overschot In de baksteenindustrie was te verwachten. Reeds vroeg (in 1956) werd onder de fabrikanten, aan gesloten bij de Nederlandse Vereniging van Baksteenfabrikanten een enquête gehouden aan de hand waarvan men zich op de komende toestand kon voor bereiden. Naar aanleiding van de uitkomsten van die enquête is naar een plan ge zocht dat de zo nodige sanering het beste zou realiseren. Geheel vrijwillig hebben bepaalde ondernemingen het besluit genomen om er een streep on der te zetten dat zijn er dan 35 van ADVERTENTIE kele afwijking van regels of voorschrif ten worden verweten. Bezijden de waarheid is echter de mededeling op een aantal nota's, dat de verhoging be rust op een besluit van de Landelijke Huisartsen Vereniging. De L.H.V. heeft geen bemoeienis meer met de tarieven. Intussen is interessant wat aan deze incidentele prijsverhogingen is vooraf gegaan. Op 29 september van het vo rige jaar riepen de ministers De Block (Economische Zaken) en Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid) bij volkomen verrassing de huisartsen een halt toe door het afkondigen van een prijzenstop. De dokters willen hun ta rieven voor particulieren verhogen van acht tot negen gulden voor een consult en van twaalf tot 13,50 gulden voor een visite. De Landelijke Huisartsen Vereniging had haar leden toen verder geadviseerd het dubbele tarief te berekenen voor spoedvisites of -consulten, voor visites aangevraagd na het ochtendspreekuur, voor consulten of visites op verzoek van de patiënt op èen bepaalde tijd, en voor consulten of visites in het week einde of op feestdagen. Een dag later liet de L.H.V. weten, dat zij haar leden had geadviseerd voorlopig de tot 1 oktober geldende ta rieven te blijven berekenen. Op 9 ja nuari dwongen de twee ministers de L.H.V. het advies tot verhoging van de tarieven in te trekken. Tegelijk ver klaarden de ministers de prijzenstop vervallen. Dit betekende, dat iedere huisarts vrij was naar eigen geweten zijn no ta's in te vullen. De regering vertrouw de erop, dat de dokters van hun nieu we vrijheid gelijk aan die van voor 1966 geen misbruik zouden maken. Toen de prijzenstop in september werd afgekondigd, berekenden vele van de 4500 huisartsen al meer dan de door het bestuur geadviseerde mini mumprijzen. Zij konden daarmee door gaan, omdat de beschikking alleen ver bood méér te berekenen dan voor sep tember gebruikelijk was. ADVERTENTIE Burgemeester Samkalden stapt door het gat, nadat het laatste kopschot van de oostelijke IJ-tunnelbuis is doorbroken. De nieuwe oeververbinding zal in het najaar voor het verkeer worden opengesteld. AMSTERDAM Stofwolken, doffe dreunen, juichende autoriteiten op de bo dem van het IJ: het kon niet anders betekenen dan het inluiden van de laatste fase van de IJ-tunnelbouw, die gisteren in ruwbouw werd opgeleverd. Burgemeester dr. I. Samkalden ram meide zelf het laatste kopschot aan puin, zodat de eerste wandeling via de IJ-tunnel van het centrum naar Am sterdam-Noord kon worden gemaakt. Het verwijderen van de laatste be tonnen wand, tussen twee tunnelmoten, was geen gelegenheidskarwei, maar bittere ernst. Dr. Samkalden bediende de handles echter alsof hij niet anders gewend is en na ruim honderd woe dende stoten van de duizend kilo we gende kogel brak het „noorderlicht" door het grauwe beton. De IJ-tunnel was een feit. Op de bodem van het IJ ontmoetten burgemeesters uit de rand gemeenten hun Amsterdamse collega. Precies volgens het schema is deze belangrijke fase in het werk bereikt. In oktober hoopt men de tunnel open te stellen voor het verkeer. Dan zal er rond 250 miljoen zijn geïnvesteerd, met de aanleg meegerekend. van wegaansluitingen de ruim 180 die in totaal zo'n 220 bak- steenfabrieken in ons land hebben en ook geheel vrijwillig heeft ruim 75 pet van de ondernemingen het voor de be drijfssluiting benodigde geld op tafel gelegd of toegezegd. Daarmee is dan, zoals bekend, een bedrag van negen miljoen gulden gemoeid. Het saneringsplan is niet alleen uniek omdat het door de bedrijfstak zelf is ontwikkeld, maar ook vanwege tal van voorwaarden waardoor de rechten van de werknemers, die moeten worden ontslagen, volledig zijn veiliggesteld. Dat geldt niet alleen voor de rechtqn, voortvloeiende uit de cao's, maar ook en vooral voor de pensioenaanspraken van de oudere werknemers. Men wilde tijdens de persconferentie in Arnhem nog niet zeggen welke be drijven er zullen worden stilgelegd. Zulks om verloop in het personeelsbe stand te voorkomen. Verschillende fa brieken hebben nog vrij grote orders af te werken die in het gedrang zou den komen als het merendeels vakkun dig personeel voortijdig de bedrijven zou gaan verlaten. De bedrijven die worden stilgelegd (een groot deel daarvan ligt in het ri- voerengebied van Zwolle tot Culem- borg) sluiten voor tien jaar, hetgeen in de praktijk betekent dat ze voorgoed sluiten. Daarbij zijn bedrijven met een modern machinepark en met zeer des kundig stafpersoneel. Een deel daar van zal vermoedelijk te zijner tijd in het kader van de ontwikkelingshuig el ders kunnen worden ingezet. Voor de overige werknemers zal zeer waar schijnlijk overgang naar andere bedrij ven, waar een afvloeiing wegens ouder dom aan de gang is, mogelijk zijn. Het proces van de sanering zal over enige weken beginnen en naar het zich laat aanzien drie of vier maanden in beslag nemen. De ontslagen gelden voor wat betreft de Gelderse Achter hoek en Twente voor 35 man, dat is 10 pet van het totale aantal arbeiders in steenfabrieken in dat rayon. In het gebied van de grote rivieren gaat het om 270 mensen, doch om maar 5 pet van het totale aantal arbei ders in de branche. Percentueel het grootste aantal (13 pet of 85 man) wor den er in de komende maanden in de drie noordelijke provincies ontslagen, man (5 pet.). In Zeeland en Limburg gaat het om respectievelijk 65 man (6,5 pet) en 95 In de Nederlandse baksteenindustrie zijn thans ruim 8000 mensen werkzaam. Die produceerde^ in 1967 in totaal bij na 2000 miljoen stuks metselbaksteen en 283 miljoen stuks straatstenen, het geen op 'n produktie van 1 miljoen ste nen door gemiddeld 3,6 man neerkomt. In 1946, toen de baksteenindustrie weer enigszins op gang was gekomen, werk ten 10,8 man aan de produktie van 1 miljoen stenen. UTRECHT Prof J. C. II. Gerret- sen, hoogleraar in de wiskunde in Gro ningen, heeft gistermiddag op de alge mene vergadering van de Vereniging voor mulo in Utrecht gepleit voor een vakopleiding voor leraren, zo mogelijk aan de universiteiten. Onderwijskundig bezien is de leraar aan de ulo- of vhmo-scholen een auto didact, aldus prof. Gerretsen. Er be staat in Nederland geen beroepsoplei ding voor leraren en wat nog erger is, men heeft zich daartegen in leraars- kringen ook steeds verzet, zo zei hij. Ook het voorstel van de staatscom- missie-Reinink in 1949 om afzonderlijke doctorale examens in te stellen waar- ADVERTENT1E l'jUJARDlNjI Na een wandeling van ruim een kilometer onderstreepte dr. Samkalden in het noordelijke ventilatiegebouw het belang van de tunnel voor stad en streek „Amsterdam-Noord zal spoedig dich ter bij het centrum zijn dan de tuin steden Osdorp en Buitenveldert". „Maar dan alleen voor automobilis ten", interrumpeerde provo-raadslid L. Schimmelpennink, die ijvert voor het toelaten van fietsers tot de tunnel. Hij kon de stemming niet bederven. Dr. Samkalden bood de uitvoerders het traditionele pannenbier .aan en zijn andere gasten een borrel. „Het moei lijkste deel is achter de rug. Alle mo gelijke waterbouwkundige constructies zijn hier toegepast en men komt dan ook kijken uit China en Afrika hoe het gaat. Wel het gaat goed met de IJ- tunnel, mede dank zij de goede samen werking tussen gemeente en particu liere bedrijven. Het laatste kopschot is gevallen. Proost", zei dr. Samkalden. Met bussen werden de gasten vervol gens van Amsterdam-Noord via de pont naar hun auto's op de andere oever ge bracht. Zelfs teruglopen door de tunnel was vele malen sneller geweest, waar mee het nut van de nieuwe verbinding nog eens werd onderstreept. SCHIEDAM ROOSENDAAL bij rekening werd gehouden met de toekomstige werkkring van de betrok kenen, is niet verwezenlijkt omdat het bij de leraren slecht werd onthaald. Volgens prof Gerretsen hebben zij om die reden hun positie duidelijk ver zwakt. Prof. Gerretsen maakt deel uit van de in 1964 ingestelde commissie-Dre- wes die in verband met de inwerking treding van de Wet op het Voortgezet Onderwijs de hele lerarenopleiding be studeren moet. Deze commissie heeft zich nog niet duidelijk uitgesproken over de plaats waar de instituten voor de lerarenopleiding moeten komen. Persoonlijk is prof. Gerretsen van mening dat die plaats alleen maar de universiteit kan zijn De bestaande instituten willen echter de hele lerarenopleiding aan zich trek ken. Prof. Gerresten vindt echter de resultaten die zij boeken teleurstellend. Dat ligt voor een deel aan de kandida ten, maar volgens hem is ook de oplei ding niet steeds bevredigend: „Ik heb meermalen meegemaakt dat een kan didaat de dupe werd van de kennelijke onbekwaamheid van zijn opleider." „Vakkennis is meer dan feitenken nis", aldus prof Gerretsen. „En als het onderwijs meer moet zijn dan louter instructie, als het inderdaad de bedoe ling is dat de leerlingen waardevolle ervaringen opdoen, een zekere zelf standigheid meekrijgen en een verlan gen naar verdere ontwikkeling, dan zullen aan de scholen leraren verbon den moeten zijn met een grondige we tenschappelijke vorming, dat wil zeg gen met een feitenkennis die wordt ge dragen door een brede vakkennis." Vandaar dat de leraar zal moeten worden gevormd aan of in nauwe sa menhang met de universiteit en dat het docentenkorps voor deze opleiding voor een deel uit de universitaire staven ge- recruteerd moet worden. De algemene vergadering van de Vereniging voor mulo heeft gisteren een motie aangenomen waarin wordt gepleit voor het gratis verstrekken van de benodigde leermiddelen van alle leerlingen van het voortgezet onder wijs. In de toelichting van de motie werd gezegd dat het niet meer gratis be schikbaar stellen van boeken en leer middelen aan de leerlingen van het mavo (ulo) een enorme stap achteruit betekent in de sociale ontwikkeling van ons land. „De zo hoog geprezen democratie van het onderwijs wordt daardoor 'niet alleen belemmerd doch teruggedrongen", aldus de toelichting. ADVERTENTIE UTRECHT Het loon in het toer- wagen- en groepsvervoer gaat met vier pet omhoog. Over de nieuwe cao is gis teren overeenstemming bereikt. De loonsverhoging gaat in met terug werkende kracht tot 1 april. Chauffeurs die in het buitenland ook als reisleider optreden, krijgen er vijftien gulden per week bij. Tussen 1 januari en 31 maart van het volgend jaar wordt een begin gemaakt met verkorting van de werk dag met een kwartier. De drie vakbonden voor de horeca hebben de hulp ingeroepen van het College van Rijksbemiddelaars bij de onderhandelingen over *de nieuwe cao. De werkgevers steunen het initiatief. De vakbonden willen een loonsverho ging van vier procent De werkgevers houden het op drie procent. De cao had op 1 april moeten ingaan. DEN HAAG Het aantal gevallen van rode hond neemt in ons land sterk toe. In hel eerste kwartaal van dit jaar zijn 1105 gevallen gemeld, tegen 223 tijdens dezelfde periode van het vorige jaar. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt zich allerminst ongerust. Het is geen ernstige ziekte, vandaar ook dat vele huisartsen ge constateerde gevallen waarschijnlijk niet hebben gemeld. Gevaar levert rode hond alleen op voor vrouwen die in de eerste vier maanden van de zwangerschap zijn. Besmetting kan funest zijn voor de vrucht, maar de vrouwen kunnen als zij in aanraking zijn geweest met een patiënt, een beschermingsinjectie krij gen. ADVERTENTIE Terlenka Young kostuums zijn !n alle moderne herenkledingzaken verkrijgbaar. AMSTERDAM De radiatorenfa briek Veha-Nedo in Amsterdam gaat dicht. Het bedrijf wordt overgeplaatst naar de vestiging in Wierden. Veha- Nedo is een dochteronderneming van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij. Het personeel van de Amsterdamse fabriek wordt onderge bracht in andere afdelingen van de NDSM. Een klein deel verhuist mee naar Wierden. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), heeft opnieuw ingegrepen in de vrije loonvorming. In twee c.a.o.'s die waren afge stemd op het contract voor de bouw nijverheid heeft hij de overeengeko men arbeidstijdverkorting van half uur per dag geschrapt. Het zijn de con tracten voor het grondborings- en bui- zenleggersbedrijf (2500 man) en voor de steen-, houtgraniet- en kunststeen fabrieken (1500 man). De c.a.o. voor de stukadoors (8000 man) heeft de minister voor drie we ken opgeschort om haar nog eens rus tig te kunnen bekijken. Het is beter, dat één mens sterft dan... Vult u maar in!... een heel gezin, een hele stad, een heel volk. Hoge priester Kajafas heeft gelijk als hij zegt, dat beter één mens (n.l. Jezus kan ondergaan dan een heel volk. Eén mens is toch altijd minder waard dan twee mensen, dan tien, dan hon derd. Het is een rekenkundige logi ca. Maar hoe verklaren we dan dat een heel bataljon soldaten hun leven minder belangrijk acht dat dat van hun geliefde bevelhebbert En hoe denkt u over de miljoenen Chinezen die zó hun leven willen geven voor hun Mao. Waar blijft dan die logi car In de natuur geldt deze regel: het la gere leven moet sterven om het ho gere leven in stand te houden. Hon derden muggen om één zwaluw in leven te houden. Ontelbare planten om bepaalde dieren te voeden. En hoeveel leven gaat niet ten onder om u en mij te laten leven. De graan korrels, de sla-planten, de grotere en kleinere dieren. Allemaal ten onder gegaan om de mens te doen leven. Het lagere leven sterft voor het ho gere. In die reeks passen de voorbeeldendie ik u eerder noemde. Mensen zijn be reid hun leven te geven om één, dis boven hen staat te redden. Ook hier geldt, dat de mindere bereid is zijn leven te geven voor de meerdere. De geschiedenis der mensen kent enke le uitzonderingen. Van een vorst, die zijn leven offerde. Wie denkt niet aan een Willem van Oranje, aan bepaalde mensen uit het verzet, die het meer dere prijs gaven om zich voor het mindere in te zetten. Maar uniek is, dat de Enige, die boven de mens staat, dat Ood Zich voor het lagere gaat inzetten. Voor deze mens, die Oods hoogste schepsel is, staat al het aardse leven ter beschikking. Maar een leven in blijdschap en lief de heeft hem dit niet gebracht. Ds mens dreigt aan honger en nijd ten onder te gaan. Totdat... Messias Je zus komt! Een leven uit Ood. De hoogste gestalte die onze wereld ooit heeft aanschouwd. Jezusleven offert zich voor het lagere leven van ver vreemde mensen. Is dat niet opzien barend f Dat is de wereld op zijn kop. De unieke Messias van Ood of fert Zijn Leven om het leven aan ons mensen terug te geven. Eén gestor ven voor allen! Geen wonder dat vélen het niet vatten kunnen of willen. Maar voor wie het leert verstaan, is de dag van Jezus* offer: Ooede Vrijdag!! Apeldoorn Ds. C. H. van Rhijn AMSTERDAM Op 22 april worden de goedkope gezinstarieven voor lucht reizen over de Noordatlantische Oceaan van kracht. De KLM zal ze toepassen behoudens goedkeuring van de rege ring. Het gezinshoofd moet het normale ta rief betalen. Zijn vrouw en kinderen tus sen twaalf en 22 jaar kunnen volstaan met een gewone enkele-reis prijs voor een retourvlucht. Behalve voor normale vliegreizen is deze reductie van bijna vijftig procent ook van toepassing op individuele Ité- reizen. Deze goedkope gezinstarieven gelden voor reizen van Europa en het Midden-Oosten naar de Verenigde Sta ten eh Canada. Het voorstel voor het instellen van zulk een drastische tariefsverlaging werd mede door de KLM gedaan in de tweede helft van februari op een verga dering in New York van de internatio nale organisatie van luchtvaartmaat schappijen (IATA). Alle negentien luchtvaartmaatschappijen die over de Noordatlantische Oceaan vliegen, zullen deze tarieven invoeren. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7