TWEEHONDERD T.V.-AFLEVERINGEN MET MALLE INDIAAN Taaltje van Klukkluk heeft school gemaakt Mej. Kooke redde' zitting van pastoraal concilie BENDE STOOKTE ILLEGAAL JENEVER Gr&Kpaasshow winnaressen Concreet geluid over ontwikkelingshulp in stroom van nutteloze breedsprakarigheid Al vijf Nederlanders en drie Belgen in arrest t an een onzer verslaggevers Tournee van de week Eén op de vijf Ambonezen in Nederland wil repatriëren Nationale figuren In Mali Duistere praktijken in in Brabantse boerderij Ontwikkeling „HARDE JONGENS" DE GROOTSTE Wij houden rond de Pasen en ook op 2® paasdag (van 11-5 uur) een unieke paasshow van meubelen, waarop een ieder van harte welkom is Wij steken het niet onder stoelen of banken dat onze collectie van beide enorm is. Enkele voorbeelden uit onze grote sortering, meest uit voorraad leverbaar 1375.- voor een beter binnenhuis Arnhem, Ketelstraat U kunt parkeren bij Parking-House, Oude Stationsstraat Vrijdagsavonds tot 9 uur geopendl ZATERDAG 13 APRIL 1968 jlJlMSTERDAM Herbert Joeks heeft de openbare mening nog niet kunnen peilen. Daarvoor is de wond die het bericht over het verdwijnen van de Pipo-serie in i menig kinderzieltje heeft geslageneigenlijk ook nog te vers. In de stilte die de storm voorafgaatvraagt de heer j Joeks zich vertwijfeld af: Zouden ze het erg vinden ADVERTENTIE De 52-jarige Amsterdamse acteur, als de ontroerend-kinderlijke Indiaan Klukkluk één van de steunpilaren van het zo hecht lijkende Pipo-bolwerk, kreeg de onheilstijding woensdag thuis in de vorm van een net briefje, afge zonden door de Nederlandse Televisie Stichting. „Het leek ons juist, nu de Pipo-serie op het toppunt van haar suc ces staat, met deze serie voor het sei zoen 1968/1969 te stoppen", was zo ongeveer de inhoud van de eerste ali nea. Herbert Joeks is over de eerste ■chrik heen. Hij heeft nagedacht en kwam tot de slotsom: „Ze hebben wel enigszins gelijk". Bovendien het tweede gedeelte van de brief heeft hem al weer wat opge fleurd. Daarin stond, dat onderhande lingen zullen worden gevoerd om de 9erie in het seizoen 1969/1970 weer op het scherm te brengen, ,,'t Is dus niet een kwestie van overlijden, onder de grond douwen en zand erover", con stateert de heer Joeks. Trouwens, met het kinderleed kan 't de komende maanden ook meevallen. Herbert Joeks' helderblauwe ogen be ginnen te stralen als hij vertelt over zijn toernee, een (trek)pleister op de wonde. „We reizen het land door met kindervoorstellingen. Clowns, een ge dresseerde aap en Klukkluk. die door het hele programma heen loopt. Het gaat geweldig. Elke woensdag en za terdagmiddag spelen we en natuurlijk ook alle dagen in de vakanties'*. Nee, Klukkluks einde is nog lang niet in zicht. Hij begint zelfs een nieuw le ven. Bij de heer Joeks thuis hangt zijn nieuwe indianenkostuum, waaraan me vrouw Joeks na dagenlange nauwgezet te arbeid deze week de laatste hand legde. Tweede Paasdag komt het pak voor het eerst uit de klerenkast en zal de heer Joeks het dragen op een kin dervoorstelling in de Rotterdamse Doe len. „Mijn oude Klukkluk-pak, waarin ik tien jaar lang ben opgetreden, valt zo zachtjes aan van ouderdom uit el kaar". Wim Meuldijk schiep tien jaar gele den het Indianen-mannetje Klukkluk. Herbert Joeks gaf deze figuur reliëf. Hij vertelt over het begin: „Klukkluk is eigenlijk afkomstig uit Berezonië, in het tamelijk Wilde Westen. Zijn moeder heet Ugh, over zijn vader wordt nooit gesproken. Klukkluk is in Nederland terecht gekomen bij het ma ken van een omtrekkende beweging. Hij nam toen de bocht te ruim. Koste lijk hè?" Klukkluks taalgebruik heeft school gemaakt. Half Nederland heeft het nog steeds over „van de bijzondere", „van de slechte" etc. Herbert Joeks be heerst dit „krompraten" tot i-n de fi nesses. „Ik geloof dat ik het van mijn hond heb", zegt hij kryptisch. Hij ver duidelijkt: ..Ik heb een boxer en vroe ger, toen dat dier nog klein was, zat ik er vaak mee te kletsen. Zo van... je bent van de brave, hoor. Eigenlijk is het Engels, je weet wel, die uitgang ing, zoals walking". De acteur heeft er soms wel eens genoeg van. „Als ik een dag gespeeld heb, ben ik blij dat ik weer eens gewoon kan praten". De reacties die de heer Joeks in de loop der jaren van de Nederlandse jeugd heeft ontvangen, zijn bijna ver bijsterend. Toen Klukkluk eens zijn veer kwijt was, kreeg hij 500 veren uit alle delen van het land toegestuurd. „Van hele kleine kippeveertjes, tot prachtige pauweveren toe. Ik heb ze allemaal nog thuis". Na de overstelpende hoeveelheid re acties zegt de heer Joeks: „Ik heb soms het gevoel, dat ik een moderne Sinter klaas ben. Als je de kinderen zo naar je op ziet kijken, met zo'n adoratie, dan denk ik vaak: Ja hoor, ik ben toch net een Sinterklaar". Klukkluk verveelt hem niet. „We hebben een zeer serieus team, dat de Mej. R. Schellevi8, Relwee 46, Wijk aan Zee; Mevr. Ch. Voor- ma-Bosschaart, Camerlingstr. 115, Delft; Mej. E. H. Masselink, Oude Deldenerweg 264, Boe- kelo; Mej. C.M. Franken, Kruis weg 41. Utrecht; Mevr. A. FUnk, Dierenselaan 3. Den Haag. Doe óók mee aan het 3 Ster- renspeLWin óókf 100.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! DJAKARTA De heer A. M. Pasil- la. algemeen secretaris van de com missie voor de repatriëring van Am bonezen. heeft Nederland geprezen we gens zijn hulp aan de Ambonezen in Nederland, die wensen te repatriëren. Pasilla, die pas een bezoek aan Ne derland heeft gebracht, zei dat 6000 van de 30.000 Ambonezen, die nu in Nederland zijn, naar Ambon terug wil len. Hij had hun erop gewezen, dat de levensstandaand in Nederland veel ho ger is dan in Indonesië. Vorige maand is een vijftigtal Ambonezen uit Neder land gerepatrieerd. Vorig jaar waren het er slechts enkele tientallen. Er wa ren enige moeilijkheden gerezen tussen de repatrianten en de bevolking van Ambon. Klukkluk en Pipo: nooit een uitzending in elkaar geklotst.... Pipo-serie maakt. Het wordt echt niet in elkaar geklatst. Er is een leuke stemming en dat moet je hebben. Ik zal nooit vergeten dat Sleeswijk zei: Als er geen goede sfeer in de troupe zit, kan de voorstelling ook niet goed zijn". Herbert Joeks denkt met dankbaar heid terug aan de ruim 200 televisie afleveringen. Vrijdag 31 mei is de Pipo-familie voor het laatst op het scherm. De kin deren staan nog zo'n 50 avonturen te wachten. Het verhaal dat op de avond van Koninginnedag op het scherm komt, is een bijzonder verhaal. Deze aflevering is gefilmd in de tuin van Paleis Soestdijk. Pipo en de zijnen zijn inderdaad nationale figuren geworden. Mejuffrouw J. S. M. Kooke is deze week min of meer de heldin van de tweede zitting van het pasto raal concilie in Noordwijkerhout ge worden. Dit lag meer aan de vergade ring dan aan mejuffrouw Kooke zelf. In de voortkabbelende stroom van nut teloze breedsprakigheid, waarin iedereen die het moest aanhoren se dert maandag dreigde te verdrinken, waren dinsdag haar duidelijke woor den over ontwikkelingshulp redding boei en lafenis tegelijk. Zij kreeg toen lulde bijval, vermoe delijk mede veroorzaakt door de wat schuchtere formulering van haar stel ling. Die schuchterheid heeft in elk ge val te maken met onzekerheid. Mejuffrouw Kooke weet waarover zij praat als het over ontwikkelings hulp gaat en zij heeft voldoende ken nis om haar gedachten duidelijk naar voren te brengen. Voor het eerste staat haar ervaring borg als lerares aan een middelbare school in Bamako, in de Republiek Mali, voor het tweede haar opleiding aan de universiteiten van Pa rijs en Straatsburg in de Romaanse taal en letterkunde met als bijvakken sociologie en psychologie. Sinds 1964 mag zij zich doctoranda noemen. Waarom naar Mali? Dra. Kooke: Ik ben naar Mali ge gaan om de onmacht te doorbreken tussrti alle mooie woorden, die werden gesproken over hulp aan arme landen en de daden, die er in feite tegenover stonden. Ik heb het ook gedaan omdat Ik me Interesseer voor mensen, voor andere vo'keren. Ik wilde weten hoe ik andere volkeren. Ik wilde weten hoe in tuur werd gedacht. Een week nadat ik afgestudeerd was ben ik vertrokken. Ik had een dienst verband voor twee jaar. De school waar ik les gaf, was gesticht door de Witte Paters, maar in het onderwijs plan van de Republiek Mali opgeno men. Dra. Kooke maakte deel uit van een Frans team van internationale samen stelling. „Dit is ontzettend belangrijk" zei ze. „want anders zouden de leraren te veel een nationaal gezicht krijgen". Zij noemde haar ervaringen in Mali VEGHELDe douane in Noord-Brabant is er, met hulp van de politie, in ge slaagd althans een gedeelte van een bende clandestiene jeneverstokers op te rol len, die deze jenever in waarschijnlijk grote hoeveelheden naar België smokkel de. Tot nu toe zjjn de laatste dagen in totaal acht personen aangehouden. Het Is niet uitgesloten, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. De clandestiene jeneverstokerij bevond zich in de schuur van een afgelegen boerderij ln de Brabantse gemeente St.-Oedenrode, op de rand van het natuur reservaat „De Moerkuile" een strategisch goed gekozen plaats, omdat men vanuit de onmiddellijke omgeving van de boerderij over heel wat verharde land wegen in verschillende richtingen kan wegkomen. MEJ. DRA. J. S. M. KOOKE ....te veel mooie woorden.... als lerares van onschatbare waarde. „Je leert daar de problemen van de Wes terse samenleving te relativeren. Ik heb daar ook de levenswijsheid en de moed van de negers leren waarderen". Enkele oudere Afrikanen hadden haar gezegd: „Wij hebben hier allerlei ziek ten. maar jullie hebben ook een ziekte: geld, Wij wensen niet zulke materia listen te worden als jullie". Dra. Kooke vervolgde: „Er is een ge weldige ontwikkeling gaande in Mali. De bevolking werkt zelf geducht mee. Wij vinden dat het niet snel genoeg gaat, maar we vergeten hier ft* het Wes ten dat het tijdsbegrip daar anders is. Niettemin heeft Mali nog met grote problemen te kampen. Dra. Kooke noemde onder andere: de ligging van Mali, het land ligt niet aan zee, er zijn grote stukken woestijn, er zijn weinig natuurlijke hulpbronnen, en er ont breekt vrijwel een industrie. Voorts het typische probleem van veel ontwikkelingslanden: in Mali wordt katoen verbouwd, maar er is geen verwerkende industrie. De ruwe katoen wordt tegen lage prijzen uitge voerd, maar de prijzen van de katoe nen stoffen die Mali moet invoeren lig gen aanzienlijk hoger. Dra. Kooke besloot: „Er is nog veel te doen, maar dat dringt hier in het Westen niet voldoende door, zo is mijn ervaring. Er is hier veel te weinig in formatie over de ontwikkelingslanden. Ook aan de coördinatie van de verschil lende organisaties, die helpers naar de ontwikkelingslanden sturen, ontbreekt nog te veel. Gearresteerd zijn de 68-jarige A. O., bewoner van de boerderij, diens-echt genote, M. O.-van E., en een 35-jarige zoon, W. G. O., voorts de 48-jarige A. T. uit St. Oedenrode, exploitant van *n wasinrichting, en de 28-jarige H. uit Hoogeloon, losarbeider van beroep; daarenboven drie Belgen, afkomstig uit Lommei, een plaats juist over de grens ten zuiden van Valkenswaard, die er van worden verdacht de jeneverstokerij te hebben gebouwd en geëxploiteerd. De stokerij bevond zich, kunstig ge camoufleerd achter een wand van pak ken hooi en stro, in de stal van de boerderij. De douane heeft maanden lang gespeurd om achter de plaats van de stokerij te komen. De eerste tips kwamen van de Belgische douane, die ongeveer 300 liter waarschijnlijk uit Ne derland afkomstige clandestiene jene ver van slechte kwaliteit had aange troffen. Een nadere aanwijzing volgde, toen ongeveer zes weken geleden in Roosen daal een gekantelde wagen werd aan getroffen met Uit België afkomstige ge smokkelde sigaretten en enkele lege va ten, waarin resten .van alcohol van in ferieure kwaliteit werden gevonden. De drie Belgen, door de douanemen sen gekarakteriseerd als „harde jon gens, die praktisch niets vertellen", zijn donderdag in het stadsverkeer van Eindhoven klem gereden en gearres teerd. De boer heeft tot nu toe verteld, dat hij zijn schuur ongeveer anderhalf jaar geleden heeft verhuurd. Zowel uit de jeneverstookinstallatie als uit wat tot op heden verder is gevonden, blijkt zeer duidelijk, dat men met een goed georganiseerde bende te maken heeft. In vier betegelde bakken werd suiker met water en gist vermengd en vervol gens met slangen naar de eerste distil leerketel gepompt, die een inhoud heeft van ongeveer 1500 liter. Deze ketel, ver zonken in de grond opgesteld, werd met grote flessen propaangas via zelf gemaakte branders gestookt. Via een tweede ketel ging het pro- dukt vervolgens naar een koel- en con- densatieapparaat, nadat de afval via leidingen naar een buiten in de grond gegraven tank was gelopen. Via onder grondse slangen ging deze afval naar een ven, waarlangs ook in kuilen met gips afgedekte afvalresten van het gis tingsproces werden begraven. Bij de overval op de boerderij, die in beslag is genomen en permanent wordt bewaakt, waren de gistingskuipen en de eerste ketel geheel gevuld. Alles was gereed voor een nieuw distilleerpro- ces. Deskundigen schatten, dat de voor bereidingen voor het distillatieproces met de aangetroffen installatie slechts ongeveer 48 uren duren en dat deze 'n capaciteit heeft van 40 tot 60 liter per uur. Het eindprodukt was een alcohol- soort van ongeveer 94 pet sterkte, die methylhoudend was. De douane stelt, dat dit vermoedelijk de grootste clandestiene jeneverstokerij is, die ooit in Nederland is aangetrof fen. Het eindprodukt werd in de 94 pro cent sterkte naar België vervoerd. De douane neemt aan, dat zich aldaar en kele grotere distributiecentra bevinden, waar deze alcohol werd verdund tot een percentage van 35 tot 38 procent, onder toevoeging van zogenaamde foe- selstof om de Juiste smaak aan te. bren gen. Hoe goed de bende georganiseerd was, bleek uit de gevonden portofoons, die ook werden aangetroffen bij een zich in arrest bevindende inwoner uit St. Oedenrode, in zijn van pantserpla ten voorziene busje. In de stal van de boerderij zijn ook kraaiepoten en rook bommen gevonden. De douane heeft pas toegeslagen, nadat de boerderij weken lang in het oog was gehouden. Daarbij waren douanemannen in de omgeving geposteerd, als wegwerkers vermomd. Ook is gebleken, dat tijdens het distil- leerproces en -transport van het pro- dukt op verschillende plaatsen uitkijk posten stonden. Veel wijst er op, dat er in ieder geval by deze clandestiene stokerij belangrijk meer personen dan de acht gearresteerden zijn betrokken. Deze acht zijn gistermiddag voorgeleid voor de officier van Justitie, mr. Van Mierlo, te 's-Hertogenbosch. De gepleegde strafbare feiten zijn in ieder geval: het illegaal stoken van al cohol, waarop een maximum-gevange nisstraf staat van twee jaar, het voor handen hebben van een clandestiene al coholstokerij, waarop een maximum ge vangenisstraf van een jaar staat, en 't illegaal uitvoeren van alcohol (maxi mumstraf: zes jaar). ADVERTENTIE Bank Nova met schuimrubber zitkussens, diverse dessins 975.- Bank Bamberg met donskussens, draion bekleding 1475.- Bank Mountford met schuimrubber kussens, echt leder, 3-zits 1535.- Bank Deauville met donskussens, bekleed met velours de laine Fauteuil Holland met schuimrubber kussen, in diverse uitvoeringen 575.- Fauteuil Creston met schuimrubber kussen, wollen weefstof 698.- Fauteuil Breton met donskussen, wollen weefstof bekleding, in diverse tinten 675.- Fauteuil Genua met veren kussen, draion bekleding 715.-

De Vallei | 1968 | | pagina 10