Nieuw land, oude herinnering t c Weer valt een polder droog \\et 8°at nu hard: elke dag wordt het grondgebied van Nederland vele, tientallen hectaren groter. Onze jongste polder, Zuid-Flevoland, komt uit het water tevoorschijn! Als de zuigkracht van de enorme gemalen aan het Oostvaardersdiep niet versaagt, is het met enkele weken gebeurd. Ne derland is dan 43.000 hectare groter geworden. Het is een fascinerend gezicht de landaanwinst vanuit de lucht te obser veren. Waar gisteren nog een grote ondiepe plas zichtbaar was, is vandaag de sliklaag al te zien. Het is alsof in het zoete water van de vroegere zoute Zuiderzee het getij keert en het voor Zuid-Flevoland voorgoed eb gaat worden. De foto's op deze pagina geven een beeld hoe de Veluwezoom tussen Harderwijk en Nijkerk er nu uitziet: het vasteland van de Veluwe, vervol gens het prachtige Veluwerandmeer met zijn beloften voor de recreatie in ons gewest en ten slotte de dijk van Zuid-Flevoland met daarachter een wij de, met de dag groeiende vlakte van slik en slib, waarop als de water huishouding eenmaal geregeld is boeren, bos- en stedebouwers naar har telust aan het werk kunnen gaan. Aan de Baai van Harderwijk komt de stad Zeewolde, er komen stranden met campings, bossen en recreatieoorden, akkers en weilanden. Wie de nieuwste polder vanuit de lucht observeert wordt plotseling even herinnerd aan de tijd 25 jaar geleden toen de eerste grote IJsselmeer- polder, de Noordoost polder, begon droog te vallen. Beneden ons, in kers vers Nederland, ontdekten we gisteren de resten van een vliegtuig: een hoop je vergruizéld aluminium, een stuk verder iets dat op een motor leek en nog verderop een vliegtuigvleugel. De Dienst Berging en Identificatie van de Kon. Luchtmacht heeft 't wrak al herkend, 't Is 'n Short Stirling bom- Het sluizencomplex bjj Nykerk (rechts hoven vanuit de lucht en links in close-up) tussen de vaste Veluwse wal en de nieuwe polder, die voor Nljkerk al over enkele kilometers lengte is drooggevallen. De lus in het wegenstra- mien was reeds lang gereed en zal mettertijd dienen voor op- en afrit van de weg die vanuit Nijkerk recht de polder insteekt. Op de voorgrond het Veluwerandmeer dat aan de andere kant van de sluis het Eem-meer zal gaan heten en nog verderop in de richting van Amsterdam het Gooi-meer. menwerper een vier-motorige machine met vermoedelijk zeven man aan boord. Het toestel moet daar in 1943 waarschijnlijk op de thuisreis, na een vlucht boven Duitsland verongelukt zijn. Rondom de resten zijn vanuit de lucht duidelijk voetsporen te zien. Inderdaad is er al iemand ge weest. Hij nam een stukje aluminium mee en dat was voldoende voorde heer G. J. Zwanenburg, werkzaam bij de Dienst Berging en Identificatie, om vast te stellen dat het een Short Stirling is geweest. Een tocht naar het wrak trouwens elke voetstap in het nieuwe land is levensgevaarlijk. Voordat men 't weet, zuigt het slik alles wat er op komt, naar beneden. Bovendien, op verschillende plekken liggen nog explosieven. Zodra de bergers van de luchtmacht de wrakken nader kunnen bestude ren en bekend is geworden welke nummers het vliegtuig droeg, kan worden nagegaan wanneer het toestel in de oorlog is opgestegen en wie de be manning is geweest. Er is inmiddels ook een Amerikaanse bommenwerper ontdekt een B-17. Geschat wordt dat er nog enkele tientallen toestellen méér kunnen wor den geïdentificeerd als de hele polder droog ligt en begonnen kan worden met het graven van sloten, kanalen en het aanleggen van de eerste wegen. Het nieuwe land brengt een oude herinnering. Na zoveel jaar zal een va der, moeder, een echtgenote horen waar de jonge vlieger, eens als vermist opgegeven, zijn graf vond. Foto rechts: het Veluwemeer ter hoogte van Putten. Rechts het vasteland met de grote autosnelweg Hoevelaken-Harderwijk-Zwolle (foto rechts mid den van dichtbij) en links de polderdijk van Zuid-Flevoland waarachter het water nu snel verdwijnt. Vaag op de achtergrond de grote kom in het Ve- luwe-randmeer dat de Baai van Harderwijk zal worden en waaraan, in de polder zelf, Zeewolde zal worden gebouwd. Als prenten van een wildspoor liggen de voetstappen van een der eerste mensen, die een tochtje gewaagd hebben naar de resten van de Short Stir ling, de Britse 4-motorige bommenwerper, die vleugellam in het IJsselmeer neerstortte. Slik, drijfzand en explosieven maken vooralsnog het betreden van het nieuwe land tot een levensgevaarlijke onderneming. W WsÊÊÊï' -v v*" jjipps life* -v' W **- WMi .«4 II Dit zyn de resten van een Amerikaanse B-17-bommenwerper, welk toestel reeds kon worden geïdentificeerd toen er nog een laagje water in de polder lag. Tussen de wrakstukken delen van vissersnetten die er achter bleven haken.

De Vallei | 1968 | | pagina 11