Veenendaals dagblad maandag naar Honoloeloe de V.S. Johnson Hanoi beschuldigt van onnodig uitstel Paasdrukte liep politie niet uit de hand Buiten DIPPEN wenst U prettige feestdagen Italië steekt Europese ruimtevaart spaak in wiel Springer-pers mikpunt van woede linkse betogers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vijf grootste Nederlandse werven bereid tot samenwerking Spoor in zaak- bleek vals King KAAS WERD GOEDKOPER Toestand Dutschke gaat iets vooruit Overwegend droog en wat warmer DUITSERS STROMEN NAAR DE KUST Van de paasflora VRIJ GROOT (en leerlingen) JOHNSON AANVAL GEPASSEERD BIJ VITVOERIJSG TWEE PROJECTED Protesterende betogers drongen kerk binnen Springer Dader Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 13 APRIL I968 - 42e JAARGANGno. 89 MOSKOU IN oord-Vietnam vindt het onredelijk dat Amerika de Poolse hoofdstad, Warschau, heeft afgewezen als plaats voor inleidende vredesbespre kingen. De Noord Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken Ngoejen Doey Trinh zegt, dat de Vietnamese oorlog „een nieuwe periode" is ingegaan, waarin het Amerikaanse „falen onherroepelijk is". Hij herhaalde ook de communis tische voorwaarden, als basis voor vredesbesprekingen met Amerika. Het officiële persagentschap van Hanoi heeft vrijdag verklaard, dat Trinh sprak tijdens een recente receptie waarop een Oostduitse regerings- en partijdelegatie verwelkomd. Trinh noemde het bevel van president Johnson van 31 maart, inzake beperking van de bombardementen, „een sluwe manoeuvre van de Amerikaanse regering, om de publieke opinie aan haar kant te krijgen". Hij zei dat Amerika „voortgaat met het bombarderen van een belangrijk deel van Noord-Viëtnam en.,nog steeds weigert de bombardementen en andere oor logsdaden op het gehele gebied van de democratische republiek Viëtnam stop te zetten. „Naar verluidt hebben de Verenigde Staten geen gronden om Warschau als plaats van inleidende besprekingen af te wijzen," aldus het Russische offi ciële persagentschap Tass. „De Verenigde Staten hebben aller eerst herhaaldelijk gezegd dat zij be reid zijn Noordviëtnamese vertegen woordigers op iedere plaats en op ieder tijdstip te ontmoeten. De Verenigde Staten hebben reeds afwijzend gere ageerd op Phnom Penh en nu weer op Warschau." „Tevens hebben de Verenigde Sta ten uitdrukking gegeven aan hun be reidheid zo spoedig mogelijk contacten te leggen tussen vertegenwoordigers van de twee landen, maar de Ameri kaanse acties hebben dergelijke con tacten alleen maar uitgesteld." „Hun afwijzing van Phnom Penh hebben de VS gemotiveerd met de me dedeling dat de Cambodjaanse hoofd stad niet de noodzakelijke voorwaar den biedt onder welke de Amerikanen kunnen werken. Maar Warschau heeft een Amerikaanse ambassade, een staf correspondenten en talloze verbindings mogelijkheden." ADVERTENTIE Pasen 1968 in Zandvoort. Vrijdag was het er al een drukte van belang. \Tooral in de periode der chr. vier dagen, zoals Kerst, Paos en Pinkster, namen vele planten bij ons voorgeslacht een zeer beduidende laats in. Tal vqn overleveringen, sprookjes en devote verhalen worden 'dcm door bomen, gewassen en bloe men ondersteund en bleven in vrome volkspoëzie bewaard. Boeren voor al in 't zuiden des lands riepen in de paasdagen handelingen met palm takken op, die teelt en oogst tegen brand en hagel moesten beschermen. De in ons land niet voorkomende palm werd vervangen door buxus, de bekende heestertjes van plattelandse perk-afzettingen en alle buitenkinde ren kennen deze bij optochten onont beerlijke palmpaasjes. Onze voorou ders zagen het lijden van Christus weerspiegeld in de rode euforbia, de Christusdoorn en de rupsklaver, in de rode spikkels (bloed) van de lelie en de lettertekens J. C. die de varenste len als een monogram hebben behou den, toen de Heer ze in Gethsémané met de hand beroerde. Het gebroken hartje of Mariahartje herinnert aan Zijn lijden en zelfs de hulst, die wij vooral kennen als kerstplant heette te zijn voortgekomen uit de palmtak ken van 's Heilands intocht te Jeru zalem. Voorts mag niet het bloedblad (Jezuskruid) en de Aaronskelk, noch de passiebloem, die tot in onderdelen het gebeuren op Golgotha vertelt, worden vergeten, evenmin als het kersthooi, 's Heren wondkruid met 't bloed in zijn lover, het eeuwig sidde ren der blóren van de onrustige po pels, die zich laatdunkend over de kruisdood hadden uitgelaten. Toen de ze zich had voltrokken, kreeg de rouw-iris haar sombere uiterlijk, kleurde de ceder zijn naalden don kergroen en trok zich op kerkhoven terug, de wijnstok bracht blauw zwarte druiven voort en vreemde paddestoelen verschenen op oude vlie ren, die Judas-oren werden geheten. 13 april 1968. A. B. Wigman. ROTTERDAM „Het is behoorlijk druk geweest op de wegen, zonder dat er grote problemen op te lossen zijn geweest", zo karakteriseerde gister avond de Verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen het verkeer van gisteren. De indruk bestond, dat vooral de Duitsers flink in aantal de grens zijn overgekomen. Bij de grensovergang bij Arnhem werd als maximum tweedui zend auto's per uur geteld. In de loop van de middag werd het ook vrij druk bij Nieuwe Schans, waar het verkeer uit Scandinavië ons land binnenkwam, en bij de grensposten in het zuiden, waar Fransen en Belgen passeerden. De alarmcentrale van de A.N.W.B. in Den Haag vond de drukte op de Ne derlandse wegen meevallen. „Nauwe lijks erger dan op een drukke zondag", was het korte commentaar. Bij de Haagse V.V.V. moesten de in- formatrices gisteravond noodadressen gebruiken voor het onderbrengen van de talrijke paastoeristen. Alleen hotels met prijzen van vijftig gulden en hoger wa ren er voldoende De Algemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer noemde de drukte gisteravond vrij groot, maar niet uitzonderlijk. Overal kon men de men sen aan logiesadressen helpen. Wederom overheersen de Duitsers sterk in aantal, maar daarnaast waren er ook veel Fran sen, onder andere in Den Haag, Delft, Rotterdam en Utrecht, verder Scandina- niërs. Ook zijn de Engelsen en gealli eerde militaire verlofgangers talrijk. In Zeeland valt de drukte nogal mee. De hotels zijn aardig bezet, maar er is toch nog voldoende ruimte. Er zijn veel Fransen, wat Belgen en wat Duitsers. Opvallend veel Fransen, die op weg zijn naar de bollenvelden, passeren Zeeland, waarschijnlijk omdat zij gebruik maken van de onlangs gereedgekomen auto route Du Nord tussen Parijs en Rijssel. Bij de Spoorwegen heeft men de drukte tot kort na het middaguur goed kunnen verwerken. Het verminderde fo- rensenvervoer werd gecompenseerd door een groter aantal paasverlofgan- gers. Druk tot zeer druk waren de trei nen naar het noorden, oosten en zuiden van ons land. PIANOFABRIEK N.V, vraagt in verband met ver dere uitbreiding van het bedrijf PIANOSTEMMERS MEUBELWERKERS HOUTBEWERKERS METAALBEWERKERS en verder ENKELE KRACHTEN (ook jonge) die belangstelling hebben om te worden opgeleid voor speciaal werk, zoals het maken van snaren (het om spinnen van staal met ko per), het aanbrengen van de snaren, montagewerk, afstellen van mechanieken, maken van onderdelen etc. De pianobouw is een inte ressant bedrijf, dat door zijn veelzijdigheid de gele genheid biedt om technische' kennis te vergroten en een goede toekomst te bouwen In verband met de gunstige vooruitzichten van het pia novak. Degenen die daar voor Interesse hebben kun nen verschillende afdelingen van het bedrijf doorlopen, waarmee zij zich een bijzon dere positie kunnen verwer ven. De fabriek is in 30 jaar ver reweg de grootste in Euro pa geworden en de vraag naar onze instrumenten stijgt gestadig. Kippen Pianofahriek N.V'. Reehorsterweg 52 - Ede ASSEN Het Criminologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit In Gronin gen gaat in Assen een onderzoek naar de jeugdcriminaliteit instellen. Het is het eerste onderzoek in ons land dat per brief zal geschieden. ADVERTENTIE „Tenslotte is Warschau nu al langer dan 10 jaar de plaats geweest waar contact bestaat tussen de Verenigde Staten en de volksrepubliek China", al dus het Russische persbureau. President Johnson is vrijdag per vliegtuig In Texas aangekomen voor het vieren van Pasen. Maandag ver trekt de president naar Hoholoeloe. President Johnson zal woensdag a.s. in Honoloeloe een ontmoeting hebben met de Zuidkoreaanse president Tsjoeng Hie Park. De Poolse regering heeft meegedeeld, dat zij bereid is alles te doen om in Warschau vredesbesprekingen tussen vertegenwoordigers van Noord-Viëtnam en de V.S. mogelijk te maken, zo meldt het Poolse persbureau P.A.P. Noordviëtnamese troepen hebben van morgen voor het aanbreken van de dag, de voorpost Lang Vei van de Ame- rikanse marinebasis Khc Sanh be stormd. De aanval werd afgeslageh door Zuidviëtnamese parachutisten, die de post, welke op 7 februari in Noord viëtnamese handen was gevallen, woens dag opnieuw hadden bezet zonder op verzet te stuiten. De aanvallers lieten eli doden achter. De verliezen aan Zuitviëtnamese '/{jij niet bekend. Aan de bestorming was een mortier- beschieting vooraf gegaan. Gedurende de voorgaande nacht en ook gisteren overdag hadden de Noordviëtnamezen de stellingen van de parachutisten al met artillerie beschoten, hun „lichte verliezen" toebrengend. Voor het eerst sinds twee weken heb ben vrijdag weer straalbommenwerpers van het type F lila toestellen van omstreden kwaliteit deelgenomen aan luchtaanvallen op Noord-Viëtnam. Ze waren aan de grond gehouden nadat twee ervan in drie dagen tijd waren neergestort kort nadat deze vliegtuigen met verstelbare vleugels bij de strijd in Viëtnam waren ingeschakeld. Noord- Viëtnam beweert beide toestellen te heb ben neergeschoten. De Amerikanen zeg gen dat een ervan door een technisch mankement is verongelukt. Enkele da gen geleden is het aantal in Thailand gestationeerde F-llla's weer op zes ge bracht. ROTTERDAM Italië heeft 'n crisis veroorzaakt in het Europese ruimte vaartorgaan Esro en daarmee de plan nen voor twee kunstmanen op losse schroeven gezet. De twee belangrijke projecten waar het om gaat z\jn al in produktie b(j een internationaal consortium. Esro heeft in februari 1967 een contract ter waarde van 91.5 miljoen gulden gesloten met de groep Mesh, die wordt gevormd door de fabrieken Engins Matra uit Frankrijk, Hawker Siddely Dynamics uit Engeland, Erno uit West-Duitsland en Saab uit Zweden. Veel onderdelen voor de twee kunst manen in kwestie zijn al gefabriceerd en er zijn al enige tientallen miljoenen guldens uitgegeven. Italië heeft op 4 april, een dag na de opening van het ruimtevaartlaborato rium Estec, in Noordwijk in een bijeen komst van de raad van ESRO een spaak in het wiel gestoken omdat de Italiaanse industrie geen gelegenheid had gekre gen aan de uitvoering van beide pro jecten deel te nemen. Formeel maakte Italië volgens het Franse blad Le Monde er in Noordwijk bezwaar tegen dat de kosten van beide projecten tweemaal zo hoog waren ge komen als de oorspronkelijk begrote. Italië weigerde daarom akkoord te gaan met besteding van 100 miljoen franc (75 miljoen gulden) extra voor beide projecten. De twee projecten zijn daardoor stil komen te liggen, want in de raad van ESRO is unanimiteit vereist. In feite sprak dus Italië in Noordwijk een veto uit. De kunstmanen waaraan nu niet ver der kan worden gewerkt zijn de TD-1 en de TD-2. Het zijn kunstmanen van 340 kg elk. die in 1971 voor lancering ge reed hadden moeten zijn. Definitief van de baan zijn zij niet, want de Italiaanse regering, die deze crisis vermoedelijk niet op de spits zal drijven, komt, naar men verwacht, op 20 april met een te genvoorstel. Het ziet ernaar uit dat men bij Estec de stillegging van de projecten TD-1 en TD-2 spoedig zal merken, tenzij ESRO enkele vervangingsprojecten gaat uit voeren. In dat laatste geval zouden de projecten TD-1 en TD-2 beslist zeer grote vertragingen gaan oplopen. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 ROTTERDAM De vijf grootste Nederlandse scheepswerven zijn bereid tot samenwerking. Zij hebben dit deze week in een brief meegedeeld aan de minister van Economische Zaken. Het plan van Verolme om de werf op Rozenburg geschikt te maken voor de bouw van tankers van tweehonderddui zend ton en groter zal eerst worden uit gevoerd. De vier samenwerkende wer ven (Wilton-Fijenoord, Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, De Schelde en Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij) gaan daarmee akkoord. De vorm van samenwerking staat nog niet helemaal vast. Ook de financiële consequenties zijn nog niet defenitief geregeld. Volgens de heer C. Verolme betekent de overeenkomst: „Ik bouw het nieuwe dok alleen en als het klaar is, zal het ook ter beschikking staan van de vier andere werven". Hij verwacht volgende week de beslissing van de minister. Minister mr. L. de Block had de vijf werven op 4 maart op korte termijn om een gezamenlijk standpunt gevraagd. Zowel Verolme als „de vier" hadden financiële medewerking van de regering gevraagd bij de bouw van een mam- moetbedrijf. De combinatie wilde een reparatiebedrijf op de Maasvlakte ves tigen. De heer Verolme: „Als dat te zijner tijd doorgaat, ben ik bereid daarbij te helpen". BONN In verscheidene Westduitse steden is het vrijdag de gehele dag roerig geweest als gevolg van betogin gen tegen de aahslag op de linkse stu dentenleider Rudi Dutschke, die zwaargewond in het zelfde ziekenhuis ligt waar de 25-jarige dader wordt ver* pleegd. De toestand van Dutscheke gaat vooruit. Hij is weer bij bewust zijn. Al in de loop van vrijdagmiddag le verden enkele duizenden betogers op de Westberljjnse Kurfürstendamm slag met een sterke politiemacht. De beto gers staken met benzine delen van de boulevard in brand en blokkeerden de rijbanen. De politie liet waterkanonnen aanrukken en probeerde met wapen stokken de demonstranten uiteen te ja gen, die rode vaandels, Viëtcong-vlag- gen en portretten van Rosa Luxem burg, Karl Liebknecht en Rudi Dutschke meedroegen. Reeds vroeg in de middag spitste de situatie in West-Berlijn zich bedenke lijk toe toen de demonstranten in ver scheidene speerpunten naar de binnen stad doorstootten. De politie, die op volle sterkte aanwezig was, kon hen niet tegenhouden. Het verkeer werd volkomen verlamd. De betogers ver nielden een waterkanon en een motor rijwiel van de politie werd in brand ge stoken. Verscheidene politiemannen en betogers raakten gewond. In Frankfurt belemmerden jongelie den de expeditie van de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" en bekogelden de drukkerij met stenen. De politie sloeg met knuppels op de betogers in. In München, waar betogers het verkeer naar de binnenstad blokkeerden, werd een politieagent afgeranseld. In Essen versperden jongelui het tramverkeer voor een Springer-drukke rij, waar Springers „Die Welt" van de persen komt. In verband met de gespannen toe stand brak bondskanselier Kiesinger zijn paasvakantie af en keerde naar Bonn terug. In Hannover rammeiden betogers de deuren van een gebouw waar Springers sensatiekrant Bild-Zei- tung wordt gedrukt. Velen droegen ro de vlaggen en Viëtcong-emblemen en zongen de „internationale". In Hamburg hielden studenten een bij eenkomst waar ongeveer vijftienhon derd personen aanwezig waren.Een spreker wekte hen op de burgemeester „eruit te halen" en hem tot een discus sie te dwingen. Men trok tenslotte naar de uitgeverij van Springer, die evenwel werd beschermd door prikkeldraad en talrijke politiemannen. De betogers gin gen toen op straat zitten en hieven spreekkoren aan. In de meeste steden waren de beto gers er vrijdagavond duidelijk op uit de expeditie van Springer-bladen te ver hinderen. Zij blokkeerden de uitgangen van de drukkerijen en vielen expeditie wagens aan, die probeerden het gebouw te verlaten. Daarbij ontstonden vecht partijen met de politie. Westberlijnse studenten boden de burgemeester een wapenstilstand aan als hij de toezeg ging zou doen de onteigening van Sprin ger voor 1 mei op de agenda van de gemeenteraad te plaatsen. Het voorstel werd door de burgemeester van de hand gewezen. Ondertussen heeft de politie meege deeld, dat de dader Josef Erwin Bach- mann heeft verteld, dat hij het idee van de aanslag gekregen had, door het lezen van de moord op dr. Martin Luther King jr. Ik las daarover en ik dacht: je moet ook zo iets doen, zo had hij de politie verteld. Bachmann (23) heeft bij het verhoor verteld, dat hij Dutschke niet kon uit staan, „omdat hij communist is". Hij heeft verteld dat hij het spijtig vindt, dat hij niet door de politiekogels is ge dood. In de kelder van het bouwwerk, waarin hij gevlucht was, heeft hij 20 slaappillen ingenomen. De Franse politie heeft meegedeeld, dat Bachmann begin 1966 Frankrijk il legaal is binnengekomen en dat hij ver scheidene maanden later wegens dief stal, wapenbezit en verzet bij arresta tie werd opgesloten. 21 juli 1960, werd hij te Draguignan tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Na zijn vrijla ting werd hij uit Frankrijk gewezen. Bij huiszoeking bij Bachmann is een aantal schilderijen van Hitier en een van Napoleon in beslag genomen. De schilderijen waren door Bachmann zelf vervaardigd. Zijn moeder zou aan de politie hebben verklaard, dat haar zoon „een communistenvreter" was. Er zijn geen bewijzen dat Bachmann is van een rechtse politieke organisatie. (Zie verder elders in dit blad). WASHINGTON De Amerikaanse minister van Justitie, Ramsey Clark heeft vrfjdag meegedeeld, dat de agen ten van de federale recherche „de klok rond werken en elk spoor volgen" dat kan leiden naar de moordenaar van dr. Martin Luther King. De verklaring van Clark, zijn eerste openbare in de zaak in vijf dagen werd uitgegeven door zijn persdienst. Hij weigerde verzoeken van de pers hem vragen te stellen. Clark zei: „De federale recherche doet alles aan dit onderzoek. Materiële be wijzen zijn er genoeg. Maar het blijft onmogelijk te voorspellen, wanneer de moordenaar gearresteerd zal worden, hoewel ik blijf hopen dat het spoedig zal gebeuren". Een groep van 125 radicale jongelui is vrijdag in Duitsland verscheidene kerken binnengedrongen, om te protes teren tegen de aanslag op Rudi Dutschke. Hier een beeld uit de St. Peterskerk in Frankfort, met links de protesterenden en rechts de geestelijke die de dienst leidde, dr. Jungheinrlch. LEEUWARDEN De kaas is giste ren in Leeuwarden een stuk goedkoper geworden. De prjjs van Goudse kaas bij voorbeeld daalde op de eerste „vrije kaasmarkt" met ruim dertien procent tot 2,75 gulden per kilo. Sinds 1 april moeten de kaasprodu centen het steuntje in de rug ontberen: de prijs waartegen zij hun kaas altijd nog bij het Voedsel in- en verkoopbu reau konden inleveren, is nu verlaagd. (Van onze weerkundige medewerker) XIet wordt eindelijk 'n tikkeltje war- mer! Via Denemarken stroomt lucht uit Scandinavië naar ons land, die droger en relatief warm te noe men is. De middagtemperaturen kun nen hierin in Gelderland vandaag en morgen tot 12 d 14 graden oplopen. De nachtvorsten worden geleidelijk wat minder uitgebreid. Er is verder een goede kans, dat het tijdens Pasen op de meeste plaatsen droog zal bfij- ven. Een eventuele bui op Paasmaan dag, als reactie op een temperatuur stijging tot ongeveer 15 graden, zal gelet op de droogte van de lucht vermoedelijk een plaatselijk karakter hebben. We mogen rekenen op 'n flin ke activiteit van de zon, dus op Paas- weer, dat er best mee door kan.

De Vallei | 1968 | | pagina 1