„Wij waren onschuldig aan D°°ed™2°p belediging Griekse vlag" Overheidspensioenen met 5,16 procent omhoog aardgas voor warmte Weinig veelbelovends in Paasweekeinde ..Ze lagen al op straat" Twee mannen bedolven onder kolen 177 adhesiebetuigingen met brief van hoogleraren ZES OPVARENDEN VAN „EOS" VIT GEVANGENIS VRIJGEKOCHT ElV NV TERVG IN NEDERLAND: Twee bromfietsers verongelukt Dodelijke val van vijftig meter hoogte Bij na 8 ton van ambtenaren voor Israël N.B.V. wil nieuw overleg over plan-Leber Advies tot sluiting van winkels op april middag van Penderechi's Lucas Passion op tv Ook kerk in Dongen buiten gebruik AAN U HET WOORD GEHEIM AGENT DUUR INCIDENT de kraan voor het water, de knop voor het licht want: in holland brengt een buis de warmte bij u thuis pasen is een feest van vreug devolle ernst (of ernsfige vreugde, als U het zo noemen wilt). Deze mengeling komt ook in de televisie-program- ma's van het paasweekeind tot uiting. Er zijn weinig eve nementen, waarvan men op het eerste gezicht kan zeggen: „Dat wordt iets onvergete lijks. Kleinkunst i Greene Radio ZATERDAG 13 APRIL 1968 Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie SCHIPHOL De zes bemanningsle- denden van het KNSM-schip Eos, diie sinds 26 maart op Kreta gevangen heb ben gezeten wegens „belediging van de Griekse vlag", zijn gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. De KNSM heeft de in hoger beroep tot 1% en 2 maanden verlaagde straffen voor on geveer 6000 gulden afgekocht. De zes zeelieden, die op de luchthaven door verheugde familieleden en kennissen werden opgewacht, verklaarden geen van allen meer ooit naar Griekenland te willen. Zij vertelden zich in het ge heel niet aan „belediging van de Griekse vlag" te hebben schuldig ge maakt. „Hoewel later bleek, dat de 25ste maart een nationale feestdag is, waren de straten, toen wij 's avonds om onge veer tien uur gingen passagieren, in de havenplaats Heraklion op Kreta uitge storven. Ook in de cafés zaten tyjna geen mensen", aldus de 2de stuurman R. II. Nieuwland (25) uit Gorkum. „We hebben met enkele Amerikanen van 'n luchtbasis op het eiland enkele restau rants bezocht en er wijn gedronken. We waren echter niet dronken". „Toen wij gingen passagieren, lagen er al enkele, soms met stok en al naar beneden getrokken vlaggen op de straat. Terwijl we van het ene naar het ande re restaurant liepen, hebben de Ameri kanen er nog enkele naar beneden ge rukt. Wij hebben daar niet aan meege daan. Tegen een uur 's nachts liepen we over de hoofdstraat naar de haven, om terug aan boord te gaan. Op de grond lagen toen veel vlaggen. Onze mensen hebben zes schone vlaggen opgeraapt om als souvenir mee te nemen. Zodra de andere zeven ik was wat achtergebleven vlakbij de haven wa ren, kwamen er opeens van alle kanten in auto's en taxi's politiemensen aan gereden, die de groep zeelieden omsin gelden en arresteerde. De Amerikanen waren toen niet meer bij ons. Tijdens de arrestatie werden enkele bemanningsleden geslagen. Ik zag het gebeuren en ben naar het politiebureau gegaan om te vragen wat er aan de hand was. Daar werd ik ook, alles be halve zachtzinnig, gearresteerd". De 2e stuurman vertelde op Schiphol, dat de groep Nederlandse zeelieden de hele avond, naar hem later bleek, werd vergezeld door een Grieks geheim agent. Na zijn arrestatie werd de 2de stuur man van twee uur 's nachts tot tien uur 's ochtends aan een stuk door onder vraagd. Gedurende het verhoor kreeg hij niet te eten of te drinken. De zeelie den moesten later een in het Grieks ge stelde verklaring ondertekenen, waar van zij de strekking niet begrepen. „In de Griekse gevangenissen is 't ove rigens geen gewoonte voedsel te ver strekken. De eerste twee dagen heb ben we dan ook niet kunnen eten. Daar na hebben we eten uit de stad laten ko men, dat we zelf moesten betalen. Na UTRECHT De 57-jarige stucadoor A. C. A. la Hije uit Utrecht is vrijdag ochtend in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de ernstige verwondin gen, die hij in de vroege morgenuren opliep bij een verkeersongeluk op de hoek van de Sonooijstraat en de Van der Marckstraat. De man reed op zijn bromfiets en verleende geen voorrang aan een personenauto. Via de motor kap van de auto kwam hij met zijn hoofd tegen de hoek van een huis. TILBURG In een ziekenhuis te Tilburg overleed vrijdag de 15-jarige J. Brone uit die stad. De jongen had tien dagen geleden een bromfiets van thuis meegenomen en botste kort daar na tegen een auto. De knaap werd daarbij zeer ernstig aan het hoofd ver wond. IJMUIDEN Door nog onopgehel derde oorzaak heeft de 23-jarige J. B. Hoogland uit Alkmaar vrijdag tijdens het hijsen van buizen op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden een val van meer dan 50 meter gemaakt. Hij is terstond overleden. De heer Hoogland, die betrokken was bij werkzaamheden in verband met de in aanbouw zijnde oxystaalfa- briek, was in dienst van de firma H. A. Punt uit Heiloo. DEN HAAG De actie „Ambtena ren voor Israël" heeft, naar de stand van eind maart, f 780.010,21 opge bracht. Dit bedrag kan als volgt wor den gespecificeerd: Ministeries: f 412.298,67; Staatsbe drijven: f 203.266,14; Provincies en ge meenten: f 111.611,55; Overige diensten en instellingen f 39.482,11; Particulie ren: f 13.351,74. Hierin zijn niet begrepen de bedra gen, die verschillende overheidsinstel lingen rechtstreeks hebben overge maakt op de landelijke postrekening „De Collectieve Israëlactie". «m m* De zes opvarenden van 't KNSM- vrachtschip „EOS", die op Kreta ge vangen hebben gezeten wegens beledi- ginv van de Griekse vlag, zijn vrijdag in ons land teruggekeerd. Hun ver laagde straffen zijn door de maat schappij afgekocht. We zien hier v.l.n.r. zittend J. A. Bos (3e stuurman), R. H. Nieuwland (2e stuurman), J. v.d. Heide (kok); staan de v.l.n.r. matroos S. Benjamin, kc'k A. P. Smak en hofmeester J. v.d. Vel de. het eerste proces (waarbij zes van de acht bemanningsleden tot 7 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld) begonnen de bewakers zich iets mense lijker te gedragen. Zij waren kennelijk ook geschrokken van de hoge straffen", aldus de 2de stuurman. De heer Nieuwland vertelde, in ant woord op vragen, dat men na de ver oordeling in de strafgevangenis van He raklion nog contacten heeft kunnen leg gen met mede-gevangenen. „Er zaten, ongeveer 50 a 60 Grieken van het vaste land. Men zei, dat het communisten wa ren. Ze moesten allen een straf van 20 jaar uitzitten". Op de luchthaven weigerde de heer Nieuwland vragen te beantwoorden over bedreigingen door de Griekse politie en over de gang van zaken bij het hoger beroep. „Daar kan ik me, op verzoek van de directie, nu nog niet over uitla ten. We moeten eerst dinsdag afwach ten." Op die dag zullen de bemanningsle den door de KNSM-directie worden ont vangen en zal, zoals een van de op Schiphol aanwezige KNSM-functionaris sen het omschreef, „worden bekeken wat er gaat gebeuren". Deze deelde nog mee, dat de KNSM, naast de afkoop som van 6000 gulden, zeker 20.000 gul den aan overige kosten heeft moeten maken als gevolg van het incident. Behalve de stuurman Nieuwland, keer den ook terug: 3de stuurman J. A. Bos (23) uit Hilversum, telegrafist J. v.d. Heijde (22) uit Utrecht, hofmeester J. v.d. Velde (24) uit Amsterdam, kok A. P. Smak (24) uit Beekbergen en ma troos S. Benjamin (21) uit Amsterdam. GEERTRUIDENBERG B(j het schoonmaken van een der kolenbun kers bij de Amercentrale in Geertrui- denberg, zijn vrijdagmiddag de 22-ja- rige A. Emmen uit Dongen en de 24- jarige H. vata Tilburg uit Raamsdonk- veer om het leven gekomen, toen zij onder een grote hoeveelheid kolen be dolven raakten. Ondanks alle terstond ondernomen reddingspogingen, kon men de man nen niet meer op tijd bereiken. De vei ligheidsmaatregelen, die voor dit werk in normale gevallen gelden, waren in acht genomen. Met behulp van de arbeidsinspectie en de technische recherche der rijks politie zal worden bestudeerd welke verdere maatregelen nodig zijn om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. UTRECHT Wanneer uit de cijfers blijkt dat het niet mogelijk is dagelijks 1950 Nederlandse vrachtauto's op de Duitse autowegen te laten rijden, die nen de onderhandelingen met de West- duitse Bondsrepubliek te worden her- op ehd. Dit is het standpunt van de bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel. De NBV wil het aantal vergunningen verhogen als de 1950 onvoldoende blijken te zijn. Bij 'n goede organisatie biedt de vergunning- nieuwe-stijl meer mogelijkheden, maar de NBV acht zo'n organisatie moeilijk te verwezenlijken. NieuvJe onderhandelingen zijn dan nodig, omdat anders na 1 mei een ern stige situatie zal ontstaan, die voor honderden werknemers in de vervoers sector verlies van werkgelegenheid dreigt te brengen. DEN HAAG De overheidspensioe nen zullen gerekend van 1 januari 1968, 5,16 pet hoger worden dan zij eind 1967 waren. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken heeft de directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds on langs gemachtigd, in afwachting van de wettelijke regeling, met de verho ging bij wijze van voorschot rekening te houden. De overheidspensioenen volgen, zoals bekend, de algemene wijziging inde sa larissen van het overheidspersoneel: de zgn. welvaartsvastheid. De salarissen van het rijkspersoneel werden per 1 januari 1968 met 2 pet verhoogd. Dit betekende ten opzichte van het salaris peil op 31 december 1967 een verhoging met 3,63 pet, omdat men dit peil eerst met de 1,6 pet nacalculatie-1967 moet verhogen vooitöat men de verhoging met 2 pet toepast. Volgens het beginsel van de wel vaartsvastheid, diende dus het peil, dat de overheidspensioenen op 31 decem ber 1967 hadden, per 1 januari 1968 eveneens met 3,63 pet te wprden ver hoogd. Nu de salarissen van het rijksperso neel met ingang van 1 mei maar met terugwerkende kracht tot 1 janua ri van dit jaar nog 1,5 pet hoger worden, betekent de verhoging van in totaal 3,5 pet een stijging van 5,16 pet ten opzichte van het peil per eind 1967. Ook de overheidspensioenen zullen dus sedert 1 januari 1968 5,16 pet ho ger moeten worden dan zij eind 1967 waren. De directie van het A.B.P. verwacht, dat het resultaat van de verhoging niet eerder dan in de maand juni bij de pensioenbetalingen merkbaar zal kun non worden. Het Spaanse Real Madrid heeft don derdagavond in Lyon voor de vierde maal de Europese basketballbeker ver overd. De Madrilenen versloegen in de eindstrijd van het toernooi om de Euro pa Cup het Tsjechische Spartak BRNO met 98-95. Bij de rust stonden de Span jaarden met 5249 voor. Vorig jaar was Real Madrid ook bekerhouder. XJet artikel in de krant van 9 april jl. over het doodvonnis van een krijgsraad in 1940 is gegrond op artike len van mr. J. Leyten en mr. H. M. Voetelink in het Juristenblad, waarin zij zich tot taak hebben gesteld te age ren tegen het militair strafprocesrecht. Het artikel van mr. Leyten is indertijd reeds weerlegd in datzelfde blad o.m. door mr. H. H. A. do Graaff. Volkomen wordt voorbijgegaan aan 't feit, dat sinds 1940 de toestand in goe de zin is gewijzigd en sindsdien verbe terd. Thans bestaat er een militair ju ridische dienst, terwijl de organisatie van krijgsraden te velde zodanig is voorbereid, dat zij onmiddellijk in wer king kan treden. Hoewel reeds in 1939 was vastgelegd, dat de voorzitter van een krijgsraad ju rist moest wezen, was daaraan tenge volge van het ontbreken van beide ge noemde organisaties nog geen gevolg gegeven, zoidat inderdaad een krijgs raad ad hoe moest worden samenge steld. Intussen kan hen kennende be zwaarlijk worden aangenomen, dat de leden van die krijgsraad zich zouden hebben laten beïnvloeden door de toe spraak van de commanderend generaal. Zeker niet de auditeurmilitair, 'n rech ter uit de burgerlijke rechterlijke macht die onafhankelijk van de woorden van de generaal de eis tot doodstraf stelde. Het betrof toch desertie van het ge- vechtsveld. Het enige, dat men het vonnis zou kunnen verwijten is, dat de motivering te summier is geweest, zodat b.v. de opdracht tot algemeen bekendmaken is achterwege gebleven. Maar om het te gebruiken als argument tegen de huidi ge militaire strafrechtspleging kan al leen als kwaadwilligheid worden aange merkt. Het betoog van mr. Voetelink, dat 'n advocaat had kunnen „rekken" kan ge voeglijk naar het rijk der fabelen wor den verwezen. Allereerst stond op de dag van het vonnis nog helemaal niet vast, dat capitulatie aanstaande was; dit is een redenering achteraf. Voorts geeft hij blijk van een volkomen ge brek aan voorstellingsvermogen ten aanzien van de heersende oorlogsom standigheden, terwijl de door hem op gesomde middelen geen van alle zouden zijn aanvaard. In hoge mate betreur ik, dat de ster ke agitatie tegen de militaire straf rechtspleging wellicht ongewild mede steun ontvangt door genoemd ar tikel en het artikel indertijd in uw krant van mr. Schuurmans die beter weet als oud-militair jurist. J. H. Couzy Apeldoorn, luitenaint- generaal b.d. DEN HAAG De centrale werkge versorganisaties in de detailhandel ad viseren, op basis van overleg met de in de Decom samenwerkende bonden van werknemers, om op Koninginnedag dinsdag 30 april, de winkels, indien enigszins mogelijk vanaf 13.00 uur te sluiten. ADVERTENTIE Publikatia van de N.V. Nederlandse Gasunie Hoewel: de Lucaspassie van de moderne Poolse componist Krys- tof Pendericki, die we zaterdag avond om tien over negen via de NCRV op Nederland 1 te zien krij gen, heeft vorig jaar nogal furore gemaakt. Het gaat hier trouwens ook om een opname van de uitvoering die tijdens het Holland Festival 1967 plaats had in De Doelen te Rotter dam en waaraan onder meer werd meegewerkt door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Philhar- monisch Koor Krakau en het Maags Matrozenkoor. De liturgie van de paasnacht wordt dit jaar via Ned. I (KRO) uitgezonden uit de kerk van de Moe der van de Verlosser in Haarlem- Schalkwijk. De uitzending begint za terdagavond om 23.00 uur. Deze Nederlandse paasnacht-litur gie, bestaande uit de dienst van het licht, de dienst van het woord (waar in opgenomen een doopplechtigheid) en de dienst van de eucharistie, is ontworpen door de werkgroep voor volkstaalliturgie in Amsterdam on der leiding van Huub Oosterhuis en Bernard Huijbers. Hoofdcelebrant is pastor P. van Zijp, concelebranten zijn de pastoors H. Dürr en M. Bu- ter. De gezangen worden samen met 'de gemeenschap van gelovigen uit gevoerd door de twee liturgie-koren van Haarlem-Schalkwijk: een jonge renkoor van ruim 40 jongelui en een gemengd koor van ruim 30 dames en heren. De muzikale leiding heeft pas tor J. van Duin. Het gaat hier om een volkomen nieuwe vorm van paas- nachtliturgie. Op de ochtend van paaszondag voorafgaande aan de toespraak van paus Pauius en de zegen Urbi et Orbi uit Rome verzorgt de KRO voor het RKK een kort programma onder de titel „Pesach-Pasen". (11.35 - 11.55 uur.). Dit jaar vallen het Joodse Pesach en het christelijke paasfeest nage noeg samen. Wat betekent Pesach voor de jood en Pasen voor de Christen nu? Deze vraag wordt voorgelegd aan dr. J. Soetendorp, rabbijn van de li beraal joodse gemeente in Nederland en aan dominee J. J. Buskes uit Am sterdam. In een persoonlijk getuige nis zeggen zij wat pasen voor hen is. Aansluitend aan hun getuigenis volgt een herhaling van de korte homilie 's nachts tijdens de paasliturgie uit gesproken door pastoor H. Dürr in de katholieke kerk van Haarlem- Schalkwijk. Met toepasselijke filmbeelden en joodse en christelijke paasmuziek wordt het programma in een kader gezet. De produktie van het program ma heeft Jan Braakhuis, samenstel ling en regie zijn van Guus Kristel. CVK en IKOR brengen dezelfde morgen om tien uur via Neder land 1 een paasdienst uit de Sint Mi- chaelskerk in Hamburg, waar de ge meente in het Noors en het Fins het feest viert met de Noorse en Finse zeemanskerken. 's Avonds om 19.05 uur brengen zij „Zingend Geloven" vanuit de Grote Kerk in Soest. Het wordt de eerste uitvoering van de Pesach-cantate van Maarten Kooy. Samen met het RKK komen CVK en IKOR om half acht met „Het open graf", een gedramatiseerde televi siereportage uit Canada, die nogal omstreden is. m ELLEN VOGEL ...zondagavond in „Een lankmoedige minnaar" op Nederland l... Dick Poons met het lied „Het geeft niet hoeveel kilometer", de Belgi sche zangeres Yvy Kant met het Duitse liedje „Der Revoluzer", chansonnière Elly Nieman zingt het lied „De zeven tuinen", de Belg Miel Cools brengt twee liedjes: „Heer Koning" en „De zeven zwa nen", de Amerikaanse zangeres Africa Yarbo zingt „Cry me a ri ver". de Franse chansonnier Geor ge Ghelon komt met het liedje „Père prodique" en „Comme on dit" voor de camera en gitarist/zanger John Pearce zingt samen met Dick Poons „Walking". De solisten worden begeleid door John Pearce en Dick Poons, gitaar, Michel Bernholc en Rudy van Hou ten, piano. Rob Langereis, bas en Evert Overweg, drums. „Snaren- spul" wordt samengesteld, gepresen teerd en geregisseerd door Rik Gy les en Nico Knapper. De VARA-televisie brengt op de avond van eerste Paasdag via Nederland 2 ook een opera- en ope- retteprogramma. Aan dit in kleur opgenomen programma werken mee de solisten Christine Deutekom, Wil- ma Driessen en Simon v.d. Geest, de toneel- en operettever. Tha lia en het Kunstmaandorkest, het ge heel onder leiding van Anton Kers jes. Het koor zal de wals uit „Faust" van Gounod zingen en samen met de solisten fragmenten uit Die Lustige Witwe van Léhar. Christine Deute kom bezingt het Venetiaanse Carna val, Wilma Driessen zingt en speelt de .onschuld uit Dia.Fledermaus en Simon van der Geest brengt „Ach, so fromm", uit de opera Martha van Van Flotow, Christine Deutekom en Wilma Driessen zingen bovendien twee duetten: Ich bin die erste San- gerin uit Der Schauspieldirektor van Mozart en het Kattenduet van Ros sini. (20.0520.45 uur). i Het VPRO-programma op de avond van Tweede Paasdag (Ne derland 1) staat voornamelijk in het teken van dè kleinkunst. Om 20.20 uur komt Jenny Arean met haar nieuwe repertoire op het scherm, om 21.40 uur volgt „Vermoeide opstan deling", een paasprogramma met Kees Brusse, Ton Lensink, Boude- wijn de Groot, Gerard Cox, André van den Heuvel en Willem Nijholt, en om vijf over tien krijgen we weer een gedeelte te zien van t afscheids- - optreden van de chansennier Jac ques Brei in „Olympia" te Parijs (onider meer met „Le plat pays" en „Madeleine"). Op de andere zender komt de AVRO met het tweede deel van „Wallenstein" en dat duurt van 20.20 tot 23 uur. Het avondprogramma van Eer ste Paasdag wordt verder op Nederland I grotendeels gevuld door de TROS met een opvoering van Graham Greene's „Een lankmoedi ge minnaar". In de hoofdrollen El len Vogel en Joan Remmelts. De VARA-televisie brengt op het andere net om tien uur voor de vierde en laatste maal het program ma „Snarenspul", dat in samenwer king met de B.R.T. tot stand komt. Aan deze uitzending, waarin de gi taar het instrumentale middelpunt is, werken mee: het ensemble Ache- lay uit Zuid-Amerika met de num mers Carnavalite en Suwo, zanger Geheel in de sfeer van de Paas dagen zendt de NRU zondag van 16 tot 17.00 uur via Hilversum 1 een bij*- zondere produktie uit van de middel eeuwse moraliteit „Elckerlyc". Deze produktie werd in 1967 verzorgd door de Regionale Omroep Zuid in samen werking met het toen pas opgerich te Groot Limburgs Toneel. Onder re gie van Wim Bary hoort men in deze speciale radioproduktie o.m. Wim Tollenaar, Cas Baas, Gabriël Bec kers, Willy van Heesvelde, Raymond Jaminé, Raoul de Vree, Raph Wolfs Paula Sleyp, Doris van Caneghem en Gaston van Erven. GRONINGEN -- 177 docenten bij het middelbaar onderwijs in Nederland heb ben positief gereageerd op een oproep van de heren E. Bommerson en A. Doodkorte, docenten middelbaar onder wijs te Gronigen, om adhesie te betui gen met de brief, die vijf hoogleraren, onder wie prof. Delfgaauw en een do cent in de ethiek aan de Rijksuniversi teit te Groningen aan de minister van Justitie hebben gezonden. In dit schrijven werd verontrusting uitgesproken over de houding der auto riteiten tegenover studenten en andere jonge mensen, die krachtens hun ge weten op grond van hun protest tegen het Amerikaanse optreden in Viëtnam in strijd komen met art. 117 van het Wetboek van Strafrecht, zoals o.a. het geval is geweest op 24 en 25 februari jl. in verschillenlde steden van ons land. Er werd op gewezen hoe gevaarlijk het is als een tegenstelling ontstaat tussen wet en geweten, waarbij de jon gere generatie op haar morele veront rusting geen antwoord krijgt van de ou dere generatie dan een formele verwij zing naar art. 117 van het Wetboek van Strafrecht, met alle strafrechtelijke en civiele gevolgen van dien. De verklaringen van instemming van de 177 leraren bij het middelbaar on derwijs zijn inmiddels aan de minister van Justitie verzoniden. DONGEN De Pauluskerk In Don gen, die 13 mei vorig jaar in gebruik werd genomen, is met ingang van gis teravond voorlopig gesloten. Deze kerk die aan het Europaplein staat, is ont worpen door hetzelfde architectenbu reau, dat de Lucaskerk in 's-Hertogen- bosch ontwierp. Zoals bekend vertoon de die kerk constructiefouten, ten ge volge waarvan ze gedeeltelijk instort te. Naar de constructie van de Paulus kerk wordt een onderzoek ingesteld. Fouten zijn nog niet gebleken. De slui ting geschiedde uit veiligheidsoverwe gingen. De parochianen zijn tijdelijk bij andere nabijgelegen parochies inge deeld. Zoals gemeld, zijn drie andere ker ken in Eindhoven, Rosmalen en Nuenen eveneens buiten gebruik ge steld. Ook bij deze kerken zal een on derzoek naar de constructie worden in gesteld.

De Vallei | 1968 | | pagina 5