Kerkdiensten verstoord Géén smerig bruin plafond! „Ik moet goed oppassen voor infectie" DOOD MASARYK NU VOLOP IN 1 NIEUWS Over de Abrams De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Paasprocessie in Jeruzalem HOENSONS U 202en404 ACTIE TEGEN RUSSISCHE KUNSTENAARS België bestelt Friendship Hart van baby klopt weer „Ook vrouwen mobiliseren" NORDHOFF OVERLEDEN Oproer van linkse studenten in West-Duitsland Voor het eerst sinds dertien maanden een kostuum aan Opstand onderdrukt in Binnen-Mongolië INTERNATIONALE VOLGEKLAD Op afstand Onder de indri'1' Steeds beter Doodgewaand na ramp met Wahine IPHÏLÏPS BATTERIJEN! I isi die móeten wel goedzijn\ Onderzoek in Tsjecho-Slowakije WOND ACHTER OOR DOCUMENTEN PARLEMENT IN SAIGON: DIRECTEUR V.W. ZATERDAG 13 APRIL 1968 T>()NN In verscheidene Westduitse steden hebben tegen de aanslag op ■*-* de extreem-linkse studentenleider Rudi Dutschke protesterende stu denten op de ochtend van Goede Vrijdag kerkdiensten verstoord. In Frankfort aan de Main drong een groep van 125 jongelui een Lutherse kerk binnen. Hun aanvoerder richtte zich, gekleed in een groen „Mao-pak", tot de aanwezigen om hun te verzoeken „op deze dag waarop we het offer van de stichter van de christelijke godsdienst herdenken", zich te bezinnen op het lot van Rudi Dutschke. ADVERTENTIE Dit behoort tot een van de 20 be langrijke technische voordelen van de gaskonvektor met de grote PANORAMISCHE RUIT. Géén ander fabrikaat garandeert dit I Nu ziet u dat er inderdaad een groot technisch verschil bestaat tussen een gewone gaskonvektor en de Hoenson met de grote PANORAMISCHE RUIT. Wacht daarom met kopen tot u weet welke de 19 andere belangrijke tech nische voordelen van de 202 en 404 zijn. Post deze coupon nog vandaag lAAN HOENSON AMSTERDAM I Verzoeke om gratis toezending van uit- 'gebreid documentatiemateriaal overl |de Hoenson 202 en 404 gaskonvetorl J met de grote panoramische ruit en hun i 120 belangrijke technische voordelen. |Naam: .Adres: [Plaats: „J MOSKOU Het Russische blad „Moskovskaja Prawda" meldt, dat de bekende Moskouse kunstschilder Boris Birger uit de communistische partij is gestoten wegens zijn protest tegen het proces, dat kortgeleden in Moskou is ge voerd tegen vier jonge Russen. Andronof, een andere kunstschilder die lid van de partij is, zal voor dezelf de „overtreding" door de partij ter ver antwoording worden geroepen. De par tij had de afdeling-Moskou van de Sov- jetrussische vereniging van kunstenaars voorts het advies gegeven het lidmaat schap opnieuw in overweging te nemen van een groep artiesten „die in de kaart had gespeeld van hen die een ideologische strijd voeren tegen het Sov jet volk". Eerder deze maand meldde het blad van de Moskouse kunstenaars, dat er al verscheidene kunstschilders uit de kunstenaarsvereniging zijn gezet, om dat zij verzoekschriften inzake het pro ces tegen de vier jonge Russen hadden getekend. Men heeft kennelijk tot de actie te gen de kunstschilders besloten na een rede van partijleider Breznjef. Deze waarschuwde er veertien dagen geleden ln een rede voor, dat intellectuelen, die het partij- en regeringsbeleid in het openbaar afkeuren, gestraft zullen wor den. In München deelde een kleinere groep tijdens een dienst in de protes tantse Mattheuskerk geschriften uit, waarin onder de kreet „arresteert Springer" de gelovigen werden opge roepen zich bij de studenten aan te sluiten om de verkoop en de versprei ding van het belangrijkste blad van de Springer-groep, de „Bilzeitung", te verhinderen. De kerkgangers drongen de studen ten terug, waarop dezen de rest van de blaadjes in het rond strooiden en de Mattheuskerk verlieten. In de (evangelische) Peterskerk in Frankfort hieven ongeveer 200 beto gers, die de kerk door een zij-ingang waren binnengekomen, tijdens het slot lied de Internationale aan. De predi kant reageerde door te verwijzen naar de aanslag in West-Berlijn en te zeg gen, dat de Christenen zich niet binnen een vreedzame cirkel kunnen terug trekken, als buiten de wereld in brand staat. In Stuttgart werden tijdens een kerk dienst vlugschriften uitgedeeld, waarin geprotesteerd werd tegen de „schijn heilige rouw van Kiesinger". In Bonn drongen de studenten niet de kerk bin nen, maar ze deelden hun geschriften bij het uitgaan van de kerken rond. De aanslag op Dutschke was volgens de betogers niet een op zichzelf staande daad van een gek, maar „het resultaat van een systematische campagne, waarin wordt opgehitst tot pogroms te gen geëngageerde democraten". In Aken zijn bijna alle kerken, als mede het gemeentehuis en het huis van bewaring volgeklad met opschriften als „Springer moordenaar" en „Jesus- Martin Luther King-Dutschke". Opschriften in Dtisseldorp luiden: „de kapitalisten schoten op Dutschke" en „Dutschke, slachtoffer van Sprin ger". SCHIPHOL In de Fokker-fabriek is gistermiddag een contract afgeslo ten voor de levering van een Fokker F-27 Friendship aan de Belgische luchtvaartmaatschappij Sobelair, een dochteronderneming van de Sabena. Sobelair zal voor Sabena tweemaal per dag de lijndienst BrusselKeulen- Bonn gaan onderhouden en eenmaal per dag de lijndienst BrusselKeulen gen. 's Nachts zal bovendien een dage lijkse vrachtdienst BrusselSchiphol worden uitgevoerd. De Friendship voor Sobelair zal eind april worden afgeleverd. Met België hebben thans alle EEG-landen Friend ships besteld of in bedrijf, terwijl de Friendships o.m. ook vliegen in Noor wegen, IJsland, Denemarken, Zwitser land en Spanje. Met deze nieuwe bestelling is het to tale verkoopresultaat van de F 27 ge stegen tot 461, waarvan er 183 bij Fok- ker's Amerikaanse licentiehoudster Fairchild Hiller werden besteld. ADVERTENTIE SPAARBANK» stmt-1n voiün» 998- lj U» «pMfrrknwng tt belietul CwJ s*r>f- m volgnmiw»». Vtiimldl Oft 4c fttrmuJiercn vorn inleg en tnieeen. orlke u Mtt óe te.tu.t Je Ryt»(Xte<»p«*lh»n|i «>K»I Or STAAT .aurhorvt tr tutter. 4u.tr ,k- fitirfktif^avSiai te hm ch huatttow <t! itmktnu ét A.t v té* ér /WeMoHw* «Pt i >->.< Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Tk heb zowaar een kostuum aan gehad. Voor het eerst sinds mijn opreatie wel te verstaan. U weet in middels dat ik weinig om kleding geef, maar deze keer was ik hele maal opgetuigd: kostuum, over hemd, netjes dichtgeknoopt tot aan mijn nek en een stropdas. Ik houd er niet van en gewoonlijk loop ik dan ook in korte broek en open hemd door onze flat. De laatste maal dat ik eens een echt kostuum droeg was dertien maanden geleden. Dat was op de bruiloft van een vriend van me. De dag erop stortte ik in. Van toen af was ik bedlegerig en droeg ik van zelf geen kostuum. Maar dezer da gen vierden we de 32ste verjaardag van ons huwelijk. We hadden en kele familieleden op bezoek en ik zat er mooi opgedoft bij terwijl de kurken van de champagneflessen al spoedig heerlijk knalden. We genoten van een privé-film- voorstelling, ja zeker. En u mag ra den welke film we zagen. Over mijn harttransplantatie! De film heet hoe kan het anders De Harttrans plantatie en ze werd gemaakt door een Amerikaanse televisiemaat schappij. Ik mocht de film lenen van een speciale vriend: professor Chris Barnarfd. Ik was wel een beetje teleurge steld toen ik kort geleden in een Amerikaans tijdschrift las dat ik baby's onder het kinnetje kietelde en dat soort dingen. Dat is gewoon niet waar. Iedereen weet toch dat ik niet te dicht bij andere mensen mag komen. Door bepaalde pillen die ik moet slikken ben ik bevatte lijker geworden voor infectie en daarom mag ik geen vreemdeling aanraken. Alleen „geselecteerde" mensen mogen me bezoeken. En wanneer ze binnenkomen roep ik meestal voor de grap: „Blijf op een afstand, broer". Als ik bezoek heb praat ik met de mensen van de andere hoek van de kamer uit, zodat ze me in elk geval niet kunnen besmetten met het een of ander. Overigens wacht ik wel vol ongeduld op de dag dat ik me weer normaal onder de mensen zal mogen mengen. Zover is het echter nog niet en daarom kom ik ook nog niet erg vaak buiten. En wanneer we ergens heengaan moeten we er goed op let ten dat er niet te veel mensen zijn. Nu ons huwelijksfeest achter de rug is kijken we uit naar twee spe ciale gebeurtenissen: de terugkeer van onze dochter, Jill, uit Israël en de verjaardag van mijn vrouw op 5 mei. Eileen en ik hebben een uitstapje Heerlijk gegeten; nu maar weer hopen dat de ponden er af willen...." gemaakt naar de haven van de Ta felbaai hier in Kaapstad. Het is leuk om er te kijken naar de zeemeeuwen en het af- en aanvaren van de sche pen. We vonder er een rustig plek je. Er was geen sterveling te zien toen we op de kade in de auto za ten. We hadden er een minuut of tien zo gezeten toen er plotseling twee schoolkinderen naast de auto ston den die me om een handtekening vroegen. Ze vroegen niet wie ik was, dat wisten ze blijkbaar al. Dat komt natuurlijk doordat er steeds foto's van me in plaatselijke kranten ver schijnen. Ook hebben we nog een ritje ge maakt naar het strand bij Muizen berg. Onderweg wuifde een fietser naar me en op het strand bood een man me voor de grap een „ritje" aan op zijn surfboard (plank om op de golven te „rijden"). „U mag hem gebruiken wanneer u maar wil" zei hij. „U verdient 't. Gefelici teerd!" Het is hier nu herfst en ik zal wel moeten wachten tot de volgende zo mer voor ik weer eens in het water kan ploeteren. Inmiddels zijn de onderzoeken in het ziekenhuis Groote Schuur terug gebracht op maandag en donderdag. Tijdens mijn laatste bezoek aan het ziekenhuis ontmoette ik een Neder landse arts die me onderzocht. Hij was erg ingenomen met mijn vooruitgang, zei hij. Hij leek nogal onder de indruk. Er was ook nog een Canadese dokter. Hij onderzocht me niet maar stelde me wel een paar vragen. Dan heb ik nog een brief gekre gen uit Italië waarin me werd ge vraagd of ik nooit vreemde dromen heb of eigenaardige gedachten sinds ik een nieuw hart heb. Met nadruk wil ik er nogmaals op wijzen dat ik helemaal normaal ben. Ik heb altijd een goede nachtrust, ik eet goed en mijn gevoelens ver schillen in geen enkel opzicht van de voor de harttransplantatie. Ik heb trouwens wel tweemaal een nachtmerrie gehad. In de eerste was ik een van achttien mannen die op een locomotief stonden. Die reed alsmaar in het rond. In de tweede maakte ik een of andere geheime bijeenkomst mee waar verdovende middelen werden genomen. Een heleboel heel respectabele mannen stonden voor een tafel van dat goed je te kopen. Onder hen bevond zich een bekend psychiater uit Kaapstad wiens naam ik hier niet durf te noe men. Die nachtmerries kreeg ik kort na de operatie. De keren dat ik nu eens droom zijn het altijd normale dro men, van het soort dat iedereen wel eens heeft. Over de harttransplantatie zelf heb ik nooit gedroomd Het kan me trouwens niets schelen. Maar Eileen, mijn vrouw, vertelde dat ze er wel een angstige droom over had gehad. Ik denk dat ze zich meer zorgen maakt dan ik. Het enige waarover ik me zorgen maak, is dat mijn ene been nog steeds stijf is als gevolg van 't feit dat ik zo lang op bed heb gelegen. Maar elke dag gaat het lopen toch al wat beter. AUCKLAND Een baby van een jaar die, nadat de veerboot Wahine bij Wellington (Nieuw-Zeeland) woens dag was gezonken, aan een ambulance auto werd doorgegeven als een dode, blijkt nog steeds in leven te zijn. In het ziekenhuis waar de kleine Gordon Hick verblijft wordt aangenomen, dat zijn hart ongeveer 20 minuten heeft stilgestaan. Hij bevond zich in de eerste red dingsboot van de Wahine welke aan de wal kwam en bij aankomst noteerde de politie hem bij de doden. Zelfs de dokter van de eerste-hulppost dacht dat hij dood was, maar toch probeerde hij de levensgeesten weer op te wek ken en constateerde nog een sprankje leven. Onderweg naar het ziekenhuis in Wellington werd mond-op-mondbeade ming en hartmassage toegepast, wel ke ook werd voortgezet in de lift naar de afdeling spoedgevallen. De lift bleef nog even onderweg steken nadat de stroom was uitgevallen. Geneeskundig-directeur Caleb Tuc ket zei: zij kregen eigenlijk pas zijn hart weer echt op gang toen hij 20 minuten na aan land gekomen te zijn in het ziekenhuis aankwam. Hij neemt aan dat Gordon zijn leven te danken heeft aan het koude water in de haven, waardoor schade aan de hersens is voorkomen. In het ziekenhuis ligt Gordon bij zijn moeder. Zijn zusje van drie jaar, Alm- ba, is verdronken: zijn vader bevond zich niet op de veerboot. ADVERTENTIE ÖRAAG De Tsjechoslowaakse pers houdit zich nog dagelijks bezig met de omstandigheden, waaronder de minister van Buitenlandse Zaken Jan Masaryk op 10 maart 1948 de dood vond. Zoals bekend, wordt hier naar onder het nieuwe bewind een onderzoek ingesteld. Het dagblad „Lidova Democracie" haalde gisteren een voormalig ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan die verklaarde, dat de Tsjechoslowaakse vertegen woordiger bij de VN na de dood van Masaryk mededelingen wilde doen over de omstandigheden. De tekst van zijn rede werd echter door iemand van de Tsjechoslawaakse ambassade in Washington gestolen. De toespraak is nooit gehouden. Masaryk werd dood aangetroffen on der het raam van zijn appartement in het Ozernin-paleis in Praag. De offi ciële lezing was dat hij zelfmoord had gepleegd. Donderdagavond zond de Praagse te levisie een vraaggesprek uit met een voormalige kokkin in het Czernin-pa- leis. Zij had gezien dat Masaryk een gat achter het oor had. nadat hij van de binnenplaats van het paleis was weggehaald. Het jeugdblad „Mlada Fronta" schreef gisteren, dat maatregelen wor den genomen om verdere vernietiging van officiële documenten over de ge beurtenissen tijdens het vorige regime te voorkomen. Kort voor het aftreden van Novotny als president, aldus het blad, werden documenten uiA het paleis van de president weggehaald en vernie tigd. Een lid van het presidentiële se cretariaat verklaarde tegenover 'n ver slaggever van „Mlada Fronta", dat de documenten niet belangrijk waren, maar het tijdstip van de vernietiging ongelukkig was gekozen. HONGKONG Radio-Binneb-Mongo- lië heeft gisteren gemeld dat Oelanfoe, de voormalige leider van het tot China behorende Binnen-Mongolië, gepoogd heeft weer aan de macht te komen. De 68-jarige Oelanfoe, na de commu nistische machtsovername in China in 1949 jaren lang de „sterke man" in 't voor een groot deel autonome Binnen- Mongolië, was een van de eerste slacht offers van Mao-Tse-toengs culturele re volutie die in 1966 uitbrak. Voor Oelan foe van het toneel verdween, was hij gebrandmerkt als een contra-revolutio nair. In november van het vorig jaar werd er in Binnen-Mongolië een Maoïstisch revolutionair comité geïnstalleerd om daar het bewind uit te oefenen. Volgens het radiostation van Binnen-Mongolië heeft Oelanfoe nu getracht met hulp van een groep „agenten en verraders" de macht weer in handen te krijgen. Dit was echter mislukt. JERUZALEM Duizenden bede vaartgangers, van wie sommigen zwa re kruisen op de schouders torsten, hebben gisteren in een processie door de nauwe, stoffige straten van de hei lige stad Jeruzalem de weg gevolgd, die Christus bijna 2000 jaar geleden heeft afgelegd naar de plaats van zijn kruisiging. Hoewel gevreesd was voor gewapen de acties van Arabische terroristen, de den zich geen incidenten voor. Er wa ren geen Israëlische soldaten op de been gebracht, en slechts hier en daar stond een Israëlische politieman op zijn post. Na van de rooms-katholieke pa triarch van het heilige land, mgr. Al berto Lgori, bij de eerste statie van de kruisweg de zegen te hebben ontvan gen begaven de pelgrims zich op weg naar Golgotha. Enigen zingend, anderen huilend, maar de meesten biddend, gingen zij de Via Dolorosa langs en verpoosden zij bij iedere statie van de kruisweg. In de oude kerk van het heilige graf was lang niet voldoende ruimte voor alle gelovigen. Velen stonden buiten. SAIGON De Zuidviëtnamese na tionale vergadering heeft gisteren voor gesteld ook vrouwen te mobiliseren. Het parlement bestudeert momenteel het woensdag door president Van Thieu ingediende wetsontwerp dat de algemene mobilisatie mogelijk moet maken. Tot nu toe was slechts gesproken over mobilisatie van mannen, maar het wetsontwerp voorziet in de „on middellijke mobilisatie van alle krach ten ln het land". De afgevaardigden zijn van mening dat ook ongehuwde vrouwen van 18 tot 35 jaar onder de wapenen moeten worden geroepen. W- generaal Creighton W. Abrams jr. die een bres door de Duitse li nies geslagen heeft bij de strijd rond Bastogne (Bastenaken) heeft de re putatie een doortastende legeraan voerder te zijn die een volledige i'n- zet van zichzelf en zijn niensen eist Een medewerker van de nieuwe Ame rikaanse militaire bevelhebber in Viëtnam zei dat de 53 jaar oude ge neraal een ieder het commando zal ontnemen, die niet voldoet aan zijn eisen. Abrams verliet gelijk met zijjn voor ganger generaal William C. Westmo reland in 1936 de militaire academie van West Point. In de „battle of the Bulge" in de win ter van 1944-'45, voerde hij het bevel over een tank- en infanteriekolonne welke door de Duitse linies brak en de 101ste luchtlandings divisie in Bastogne ontzette. /"kndanks zijn achtergrond van een hard toeslaande soldaat in de conventionele oorlogsvoering, spreekt Abrams met eerbied over zijn gueril- lastrijders in Viëtnam en hun „zeer geraffineerde technieken van oor- logsvoering, door een grondige inte gratie van politieke en militaire me- thdden". Abrams deed dienst in Korea toen de Fransen in Viëtnam werden versla gen. Hij herinnert zich: „Ik kon niet geloven dat de Fransen het onder spit konden delven. In Korea wisten wij echter niet veel van Viëtnam. Men had in het geheel geen begrip van de politieke problemen daar. Sindsdien heeft Abrams een aantal boeken over de Algerijnse oorlog en de werken van Mao Tse-Toeng, de gesneuvelde guerrillastrijder Che Guevara en generaal Vo Ngoejen Giap, de Noordviëtnamese minister van Defensie bestudeerd. Abrams kwam in juni 1967 naar Viëtnam als de plaatsvervanger van Westmoreland. Hij werd speci aal' belast om te proberen het Zuid viëtnamese leger strijdvaardiger te maken. Hij trok door het hele land. Zo moge lijk ging hij diplomatiek te werk om de gevechtswaarde van deze troepen te verbeteren. Hij heeft hierbij wel enig succes geboekt. Bij stafbesprekingen komt zijn sigaar slechts uit zijn mond om zo nu en dan belangrijke beslissende vragen over een toestand te stellen. Wanneer hij niet te velde is en aan zijn bureau werkt, is zijn werkdag normaal 12 uur. Bovendien neemt hij dikwijls nog stafpapieren mee naar huis. „Maar wanneer hij het iidee heeft dat er geen dringende zaken zijn, kan hij zich werkelijk ontspannen", zo vertelde een vriend. Abrams houdt van een spelletje poker en van klassieke muziek. Hij heeft een kleine bandrecorder mee naar Viëtnam genomerf. Als hij GENERAAL ABRAMS ...moeilijk... v de kans krijgt gaat hij ook graag ja gen en vissen. Na West Point werd Abrams, die op 15 -eptember 1914 is geboren toen de eerste wereldoorlog begon, ingedeeld bij de eerste cavalerie divisie en in 1940 werd hij als compagniecomman dant gestuurd naar de eerste tankdi visie. In een reeks tanks, welke alle Thun derbolt heetten, reed hij van Norman- dië naar Tsjecho-Slowakije. Patton heeft eens gezegd, dat Abrams zijn evenknie als tankcommandant was. Abrams was toen 30. IVa de oorlog bewees hij dat hij even goed in stafwerk was als troepencommandant. „Zijn rapporten waren beknopt, zonder overtollige woorden" zo herinnert zich een kennis. Als commandant in Viëtnam heeft Abrams niet slechts militaire en stra tegisch inzicht nodig, maar moet hij ook diplomatiek zijn niet slechts om met de Vëtnamese gevoeligheden re kening te houden, maar ook in zijn contact met de Amerikaanse com mandanten van de luchtmacht, mari niers en de vloot. Mevrouw Abrams woont met de jonge re kinderen in Bangkok. Twee van Abrams zoons. Creighton III en John zijn reeds eerder aangewezen voor dienst in Viëtnam. Abrams krijgt het heel moeilijk. Hij zal het bij het „Tet"-offensief geschon den imago van de Amerikanen moe ten herstellen. Hij zal bovendien mi litair moeten advieseren bij het toch al zo moeilijke vredesgesprek. Weinig benijdenswaardige combinatie. WOLFSBURG Professor Heinrich Nordhoff, directeur van het Volkswa genconcern, is gisteren op 69-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. In januari 1948 werd Heinrich Nord hoff benoemd tot president-directeur van het Volkswagenconcern. Het suc ces in de jaren na de laatste wereld oorlog van de Volkswagen is voor een groot deel aan hem te danken.

De Vallei | 1968 | | pagina 6