Kiesinger doet beroep op studenten tegen excessen Berlijners niet uit hun gewone doen door anti-Springer relletjes RUSSEN KOPPELDEN KUNSTMANEN zonneschermen BARA-LON Westduits oorlogsschip in botsing met Oostduits passagiersschip Medewerker van De Gaulle zou spion zijn Gesignaleerd in Sassenheim Tsjechen zoeken contact met Westen Ook in Londen anti-Springer betogingen MINISTER LUNS IN WAS PORTABLE VREDESTEIN McNamara steunt Kennedy Vele soorten bemiddelaars bieden zich aan Huisarrest voor Griekse ex-premiers Spaanse politie met Basken slaags tW hf (uVt mJi kit Franse kleuter vermist Bij redden van vluchteling Jordaanse saboteurs gedood „Sky spot" brak beleg van Khe San Lie tu Kwan-joe wint in Singapore CIA niet Topaz Geen noodtoestand Zendtijd GISSINGEN STILLE OCEAAN uw markiezenmaker adviseert u Krupp-diamant wordt geveild DINSDAG 16 APR.L 1,68 Demonstranten (op de achtergrondhebben een politie-motor in brand gestoken op de Kurfürstendamm. Ongeveer 3000 linkse studenten hebben deelgenomen aan de betoging uit protest tegen de aanslag op Rudi Dutschke. PARIJS Frankrijk wordt bedreigd met eenzelfde schandaal als de me moires van de Russische spion Kim Philby in Engeland veroorzaakten. Het Franse satirisch blad Le Ca nard Enchainé maakte eind van de vorige week bekend, dat de Franse ko lonel Thiroud de Vosjoli op het punt stond onthullingen te doen. Kolonel Thiraud de Vosjoli was na de oorlog ongeveer tien jaar lang de verbindings man tussen de Franse contra-spionage dienst en de Amerikaanse inlichtingen dienst, de CIA en als zodanig te Wash ington gedetacheerd. In zijn onthullingen zou hij de naam bekend maken van een van de naaste medewerkers van president De Gaulle die in dienst zou staan van de Russi sche spionagedienst. Niemand besteedde aandacht aan de ze nogal spectaculaire onthullingen, totdat de Engelse zondagochtendbla den The Observer en Sunday Times dit verhaal op de Eerste Paasdag be vestigden. De Sunday Times deed dit door de aankondiging, dat zij met in gang van de komende week de onthul lingen zal publiceren. „Dat is allemaal heel erg grappig •n wij wachten rustig deze zogenaam de onthullingen af", was het enige wat de woordvoerder van president De Gaulle hierop wilde zeggen. Om te voorkomen, dat de Franse re gering in de publikatie een poging zou zien van de CIA om het gaullistische bewind in diskrediet te brengen, heeft de Amerikaanse regering reeds aan president De Gaulle laten weten, dat zij niets te maken heeft met eventuele onthullingen en beschuldigingen van ko lonel Thiraud de Vosjoli. De gehele affaire is terug te voeren tot de onthullingen van de in 1961 naar de Amerikanen overgelopen Russische ADVERTENTIE Gele slingers, rode wangen, blauwe neuzen, witte boterhammen en rood wit blauwe pakken Friend- chips. U weet weldie nieuwe ver leidelijk lekkere tasttoe-traktatie van snack-expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! spion Anatoli Dolnytsin. Hierdoor was het mogelijk niet alleen Kim Philby, maar ook Georges Paques, de offi ciële woordvoerder van de NAVO, te ontmaskeren als spionnen. Thiraud de Vosjoli kreeg een afschrift van de tij dens het verhoor gedane onthullingen, ook van die welke niet in het officiële rapport waren opgenomen. Dit laatste was het officiële dossier, waarop de auteur Leon Uris de schrij ver van Exodus, zijn opzienbarende spionageroman Topaz baseerde. Dat is een verhaal van een overgelopen Russische agent, die in Amerika ont hult hoever de Russische spionage dienst al is doorgedrongen in de Fran se geheime dienst. Topaz is de code naam van dit Russische netwerk in Frankrijk. In zijn roman laat Uris be staande politieke figuren onder gefin geerde namen optreden. Zo heet presi dent De Gaulle hierin generaal Pierre de la Croix. In 1962 riep de Franse regering ko lonel Thiraud de Vosjoli terug, omdat hij al te zeer zou aanpappen met de CIA. Hij weigerde naar Frankrijk te rug te keren en woont nog altijd in Amerika. PRAAG De in Praag verschijnen de krant Pravda heeft voorspeld, dat er voorzichtig- zal worden ingegrepen in de Tsjechoslowaakse buitenlandse politiek. „De Tsjechoslowaakse buiten landse politiek zal nader worden toege licht in de regeringsverklaring die mo menteel wordt opgesteld". aldus het blad. De verandering zal in de eerste plaats betrekking hebben op de politiek t.a.v. Oostenrijk en West-Duitsland, maar tevens zal er naar worden ge streefd de banden met Frankrijk, Ita lië, de Benelux-landen. Engeland en de Scandinavische landen te verbeteren, zo schreef Pravda. Voor wat betreft de Verenigde Staten zei de Pravda, dat de Amerikaanse regering een verbetering van de be trekkingen in de weg staat door „haar weigering het Tsjechoslowaakse goud, dat aan het eind van de oorlog uit Duit se handen is verkregen, terug te ge ven". Waarnemers nemen aan dat het arti kel de goedkeuring heeft gehad van ministers van Buitenlandse Zaker Jiri Hajek. WASHINGTON De kortgeleden als Amerikaans minister van Defensie afgetreden Robert McNamara, heeft twee verklaringen opgesteld, die hij tij dens de verkiezingscampagne van Ro bert Kennedy voor de televisie wil af leggen, om de senator te steunen in zijn strijd voor de democratische presi dentskandidatuur. Dit heeft een woord voerder voor Kennedy zaterdag ont huld. In een van<'de verklaringen zou gunstig over Kennedy worden gespro ken in verband met zijn rol tijdens de Cuba-Crisis in 1962. MOSKOU Twee Russische kunstmanen zijn gisteren in de wereldruimte auto matisch aan elkaar gekoppeld en later weer ontkoppeld. Het zijn de Kosmos-212 en Kosmos-213. Zij bleven drie uur en 50 minuten lang aan elkaar gekoppeld om de aarde draaien. De Russische televisie zond opnamen van het koppelen en ontkoppelen van de twee kunstmanen uit. De beelden waren minder duidelijk dan de televisiebeelden van een soortgelijke manoeuvre die op 30 oktober van het vorige jaar werd uitgevoerd. BONN De laconieke Berlijners hebben hun Paasdagen niet laten bederven door het rumoer van studenten en politie. Op een steenworp afstand van de relletjes dronken zij hun koffie op terrasjes. In de bossen en langs de meertjes genoten de mensen van het wanne zomerweer. In Keulen, München en Bremerha ven kwam het tijdens de Paasdagen tot kleine botsingen met de politie. In vele Duitse steden verliepen de „Paas- marsen" betrekkelijk rustig. In Ham burg werd het kantoor van de linkse studentenbond SDS door de politie be zet. Drie studenten werden daarbij ge arresteerd. In totaal zijn er bij de on lusten ongeveer elfduizend studenten betrokken geweest, de Paasmarsen niet meegerekend. In een televisierede heeft Bondskan selier Kiesinger gezegd, kort samenge vat: „Kleine extremistische groepen stellen zich tot doel onze democratie te vernietigen. Tot nu toe is de overheid bewust terughoudend opgetreden. De Bondsregering beschikt niet over een eigen politiemacht de politie is in handen van de deelstaten maar het ministerie van binnelandse zaken in Bonn houdt met de deelstaten nauw contact". Kiesinger deed een beroep op de meerderheid der studenten om zich niet op sleeptouw te laten nemen. De extremisten waarschuwde hij, dat ver dere excessen niet zullen worden ge duld. De minister van Binnenlandse Zaken, Benda, ziet geen aanleiding om de noodtoestand af te kondigen. De mi nister van justitie, Heinemann, veroor deelde alle geweld, maar stelde toch de vraag: „Wat hebben wij er zelf toe bij gedragen dat het anti-communisme kon leiden tot deze aanslag? Hoe komt het dat de oudere generatie het contact met de jeugd verloor?" De oud-burgemeester van West-Ber- lijn, Albertz, maakte de oprichting be kend van een comité van onafhanke lijke burgers, dat moet bemiddelen. De liberale politicus prof. Dahrendorf betoogde dat de oudere generatie de opstandige reactie van de jeugd in de hand heeft gewerkt. Hij eiste het af treden van president Lübke en het be knotten van de machtspositie van het krantenconcern van Springer. Er waren nog meer bemiddelaars, maar de linkse groepen hebben alle be middeling van de hand gewezen. Zij eisen in hoofdzaak de ontbinding van het concern van Springer in kleine kranten ondernemingen. Ook eisen de linkse studenten een uur zendtijd per dag; de zender Vrij Berlijn is bereid daarover besprekingen te beginnen. ATHENE Twee Griekse oud-pre miers, George Papandreoe en Panajo- tis Kanellopoelos, zijn maandag dpor de militaire regering onder huisarrest geplaatst. Voor de woningen van Pa pandreoe, leider van de Unie van het Centrum-partij en Kanellopoelos, lei der van de nationale radicale eenheids partij stonden leden van de veiligheids dienst. Zij mogen geen contact met de bui tenwereld onderhouden en hun telefoon aansluitingen zijn afgesloten. Volgens bepaalde informaties, zou Papandreoe een telegram naar het bui tenland hebben gezonden, waarvan de inhoud op 21 april ter gelgenheid van het feit dat een jaar geleden de mili taire staatsgreep plaatsvond zou wor den gepubliceerd. De twee mannen ondergingen al eer der huisarrest. Dit werd vorig jaar de cember ter gelegenheid van een kerst amnestie opgeheven. SAN SEBASTIAN Duizenden Bas- kische nationalisten zijn zondag in San- Sebastian slaags geraakt met de politie toen ze probeerden te demonstreren voor een onafhankelijke Baskische staat. Ruim honderd demonstranten werden gearresteerd. LONDEN De aanslag op Rudi Dut schke in Berlijn heeft ook in Londen op twee plaatsen ongeregeldheden tot gevolg had. Eerst gistermiddag, voor 4© West- duitse ambassade en later voor het enorme krantengebouw van de Daily Mirror, waar het Londense kantoor is gevestigd van het Westduitse Springer concern. Na forse vechtpartijen met vele honderden politieagenten werden twintig demonstranten gearresteerd. De betogers die het op het ambassa degebouw hadden gemunt en op de Daily Mirror, vormden splintergroepen van de 25.000 demonstranten die gister middag op Trafalgar Square in Londen de jaarlijkse Paasmars hadden beslo ten van de campagne tegen kernwapens die stond onder leiding van kanunnik Collins van de St. Pauls kathedraal in Londen. Enige honderden studenten hebben bij een gebouw van de Westduitse am bassade in Parijs betoogd tegen de aan slag op Rudi Dutschke. Zij werden door de politie uiteengejaagd. Twintig studenten werden gearresteerd. Enkele honderden personen hebben ook in Milaan voor het Westduitse consulaat een betoging voor Rudi Dut schke gehouden. Ze voerden portretten mee van Ho Tsji-Minh. De betogers vernielden later ruiten van een Milane se krantendrukkerij en van het Ita liaans-Duitse instituut. Er zijn geen arrestaties verricht. In Rome betoogden verscheidene honderden studenten voor de Westduitse ambassade. ADVERTENTIE autobanden Duitse politie (Schupo) in gevecht met demonstranten op het John F. Kennedyplein in Berlijn, voor het stad huis Schöneberg, waar ook waterkanon nen zijn gebruikt. PERPIGNAN Vierhonderd vrijwil ligers, Franse politie, Spaanse boeren en 105 man guardia civil doorzoeken 't platteland in de omgeving van het dorp Darnius, op zoek naar Jean-Luc Wau- ters (3) die al een week wordt ver mist. De jongen speelde verstoppertje met zijn grootvader, vlakbij de Spaanse grens, waar zijn familie aan het pick nicken was, toen hij plotseling ver dween. Tot nu toe is al het zoeken van de familie Wauters en de Franse en Spaanse politie vergeefs geweest. De vader en de moeder van de jon gen geloven dat hun zoontje ontvoerd is. Zij zagen een vreemd paar in een witte Simca-1000 op de plaats waar de kleuter aan het spelen was. Het signa lement van de auto en de inzittenden werd doorgegeven aan ieder politiebu reau en de bevolking werd gevraagd bij het zoeken de helpende hand te bie den. Een inwoner van de plaats Begles zei dat hij de kleuter in Bordeaux had gezien in een witte Simca-1000 met een Spaans nummerbord. De inzittenden hadden de weg naar de Autoroute naar Parijs gevraagd. De man zou Jean- Luc hebben herkend van de foto's die de kranten hebben gepubliceerd. Mevr. Wauters die getracht heeft door mevr. De Gaulle in Colombey te worden ontvangen, werd te woord ge staan door een functionaris van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken die zei, dat alle pogingen in 't werk zouden worden gesteld om de jongen te vinden. De politie gelooft niet in een ontvoe ring. De Kosmos-212 werd zondag in een baan om de aarde gebracht. Enige tijd later ging de Kosmos-213 de wereld ruimte in. Zoals steeds ontbraken me dedelingen over de tijdstippen van de lancering. Radio Moskou meldde wel het tijdstip van de koppeling van de twee kunstmanen: 21 minuten over een in de middag, Russische tijd. Na de lancering van de Kosmos-212 sloeg men in Moskou druk aan het gis sen, omdat de baan waarin de kunst maan terecht was gekomen bijna de zelfde was als de baan van het ruimte schip Sojoez-1 van de verongelukte kos monaut Komarof. Toch liet de officiële bekendmaking over die kunstmaan wei nig ruimte voor gissingen. Er stond in dat de Kosmos-212 het wetenschappe lijk onderzoek van de wereldruimte zou voortzetten en dat „nieuwe systemen" op de proef zouden worden gesteld. De baan van de Kosmos-212 lag tus sen 210 en 320 km van de aarde. Na de lancering van de Kosmos-213 wer den de grootste en kleinste afstanden van de baan van die kunstmaan tot da aarde niet opgegeven. Radio Moskou volstond met de mededeling dat de twee banen maar weinig van elkaar verschilden. Radio Moskou meldde later nog dat de koppeling van de twee kunstmanen boven de Stille Oceaan tot stand was gebracht. Uit de mededelingen van de omroeper bleek niet welke technische middelen waren gebruikt om het moge lijk te maken dat de televisieopnamen van de koppeling en ontkoppeling al enige uren laten in Moskou konden worden uitgezonden. ADVERTENTIE ;v 'v ik BERLIJN De Oostduitse regering beschuldigt de Westduitse marine er van dat een van haar oorlogsschepen opzettelijk een aanvaring heeft veroor zaakt met het Oostduitse passagiers schip Völkerfrcundschaft. Deze aanva ring. die in de nacht van zaterdag op zondag plaats had, wordt een daad van „zeeroverij" genoemd. De Westduitse onderzeeboot jager Najade ontmoette zaterdagavond in de Oostzee het meer dan 12.000 ton me rende passagiersschip. De twee sche pen passeerden elkaar op korte af stand in de zeestraat ten noorden van het Deense eiland Fehmarn. Een opvarende van de Völkerfreund- schaft, die terugkeerde van een reis naar Cuba met Oostduitse toeristen, zag zijn kans schoon en dook over boord. Op de Najade werd dat waargeno men en het oorlogsschip voer op het passagiersschip toe om de man op te pikken. Bij die operatie liepen de sche pen op elkaar, maar de vluchteling werd gered. Het was geen zware klap. Het Oostduitse passagiersschip liep in het geheel geen schade op. De Najade beschadigde haar steven en een van haar ankers. De Oostduitse lezing van het geval is dat de Najade opzettelijk de Völker- freundschaft heeft aangevaren. Dat er een man van het passagiersschip over boord sprong en werd opgepikt door 't Westduitse oorlogsschip wordt van Oostduitse zijde verzwegen. De Oostduitse propaganda probeert zoveel mogelijk politieke munt uit het incident te slaan. LONDEN Mr. J. M. A. H. Luns, gaat zich bij de groten der aarde scha ren. Morgen wordt daarmee in Londen een begin gemaakt. Dan gaat men hem de maat nemen bij het vermaarde was senbeeldeninstituut van Madame Tus- saud. De Nederlandse minister van Buiten landen Zaken is op het vasteland let terlijk en figuurlijk de grootste voor vechter van toetreding van Engeland meenschap. Vooral daardoor is hij in Engeland vrij goed bekend geworden. Ook al omdat hij, om met de Times te spreken, de enige Europese staatsman is die president De Gaulle recht in de ogen kan kijken. Bij madame Tussaud heeft men on der meer ook de beeltenis in was van koningin Juliana. Minister Luns zal eerst de tentoonstelling bezoeken. Daarna onderwerpt hij zich aan de maatnemerij en aan een uitgebreide fotografische operatie. Ook de kleur van zijn ogen wordt daarbij nauwkeu rig bekeken, net als die van zijn haar, om het surrogaat zo goed mogelijk te doen lijken op het echte. De minister is vandaag en morgen in Londen voor een hernieuwing van zijn relatie met de nieuwe Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Ste wart, die hij nog kent van diens eerste termijn aan het Foreign Officie. Onlangs volgde Stewart Georges Brown op. TEL AVIV Het Israëlische leger heeft maandag bekendgemaakt, dat er vijf Arabische saboteurs zijn gedood en zeven anderen gevangen zijn genomen bij twee schermutselingen op de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan. Een woordvoerder deelde mee, dat zaterdagochtend een Israëlische pa trouille een fel vuurgevecht heeft gele verd met een groep terroristen die zch in een grot bij Nabloes schuil hielden. Twee van hen sneuvelden daarbij en zes gewonden werden gevangen geno men. Tegen middernacht zaterdag stootte een patrouille bij Nabloes op een andere groep terroristen. Drie saboteurs werden gedood en een ernstig gewond. NEW YORK Het breken van het beleg rondom de mariniersbasis Khe San, was voornamelijk te danken aan een nieuw Amerikaans systeem van bombarderen. waardoor loopgraven werden vernietigd, heuvels werden ge slecht en hele gebieden verschroeid. Dit staat in het laatste nummer van het weekblad Time. Kunstmatige radar-richtpunten speel den een belangrijke rol bij de bom bardementen door de B-52 reuzenbom- menwerpers, aldus het blad. Radar moet zich in de regel richten op een kenbaar punt, zoals een brug of een hoog gebouw. Om dit probleem op te lossen, is een nieuw systeem ont wikkeld, Sky Spot genaamd, waarbij gebruik gemaakt wordt van en krach tig grondstation aan de kust. Dit grondstation loodst de bommen werpers naar het doelgebied. Daar wa ren op heuvels op enkele kilometers van de doelen radarbakens opgesteld. Deze bestonden uit draadroosters die als reflecten dienst deden en uit elek tronische bakens die automatisch sig nalen uitzonden en de afstand tot de doelen aangeven. Time spreekt van „griezelige nauw keurigheid" bij de bombardementen door de luchtreuzen. Men kon de bom men laten neerkomen tot op honderd meter van de buitenste verdedigings gordel van de basis. Volgens Amerikaanse schattingen, zouden 15.000 man aan vijandelijke troepen zijn omgekomen bij de bom bardementen. De bunker waarin het Noordviëtnamese hoofdkwartier was gevestigd, werd vernietigd, en allen die erin zaten kwamen om. De bombarde menten veroorzaakten vijfduizend se cundaire ontploffingen en meer dan tweeduizend branden in de naaste om geving van Khe San. „De bewijzen op het slagveld waren nog overtuigender voor de Amerikaan se overwinning. De Noordviëtnamees is in de regel een uiterst zuinige vijand die zelfs geen geweespatronen achterlaat, maar nu wenden in de haast om weg te komen stapels kost baar materiaal achtergelaten", aldus Time. NEW YORK In New York zal op 16 mei de zogeheten Krupp-diamant worden geveild. De 33,19 karaatsteen werd jaren geleden door de onlangs overleden Westduitse industrieel Al- fried Krupp von Bohlen und Halbach gekocht voor zijn tweede vrouw, die in middels ook gestorven is. Men verwacht dat de diamanj. meer dan zeven miljoen gulden zal opbren gen. SINGAPORE De regerende „actie partij van het volk" van premier Lie- Kwan-joe van Singapore, heeft zater dag haar macht voor een nieuwe ter mijn van vijf jaar geconsolideerd, door bij de algemene verkiezingen zeven ze tels in het parlement op andere partij en te veroveren. Vijf onafhankelijke kandidaten en twee van de arbeiders partij werden beslissend verslagen. Het uiterst-linkse socialistische front, de grootste oppositiegroep in Singapore, heeft de verkiezingen geboycot. Het front beschuldigt de regering ervan verkiezingen uit te schrijven, terwijl een aantal politicie van het front in ar rest is. Het mandaat van de regering zou niet voor september zijn afgelopen, maar de verkiezingen zijn vervroegd om een nieuw mandaat te krijgen in verband met de problemen, die voort vloeien uit de terugtrekking van de Britse troepen uit het Verre Oosten voor 1971. ADVERTENTIE Biedt luisterplezier van de bovenste plank. Waar u maar wilt. Kies de midden- of de lange golf. Een echte Erres. Te zien aan de opmerkelijke vormgeving. Aan het metalen frontrooster. Aan de duidelijke afstemschaal. Te merken aan de fraaie draagtas, va. f79,50

De Vallei | 1968 | | pagina 13