Veenendaals dagblad Rumoerige Pasen in heel Duitsland Man steekt minnares neer en doodt haar echtgenoot Buiten GRATiS Dertien doden Voor zeshonderdduizend gasten stond bed klaar anstmta Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei V.S. willen in Azië spreken Studenten tegen krantenconcern TERUGTOCHT ZONDER STRUBBELINGEN suhhmko! union matrassen n toeristen meer dan vorig jaar F.B.I. jaagt op moordenaar ds. King Jongen dood na val Mooiste Pasen sinds 195 7 RUZIE BEWUSTELOOS <Z" Aardbeien-boom nieuw nieuw nieuw DUTSCHKE VVV's TEGEN INVASIE GOED OPGEWASSEN NAAR STRAND FRANSEN ROYAAL ZWEDEN GOEDE START Jongen doodgeschoten omdat hij te veel lawaai maakte YVe hebben het mooiste paasweer gehad van de laatste elf jaar, met veel zonneschijn. Op 21 en 22 april 1957 was er nog iets meer zon (22 tot 24 uur), maar de temperatuur lag op vrijwel hetzelfde niveau, te weten maximaal 15 tot 17 graden op de meeste plaatsen in Gelderland. Het slechte weer bleef de afgelopen da gen geconcentreerd op Zuid-Frankrijk, waar meer dan 50 mm neerslag viel. VOOR MODERN HUISHOUDEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt ln 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. lossè mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG l& APRIL I968 - 42e JAARGANG no. 90 ROTTERDAM Een liefdesdrama ln een woning aan de Rotterdamse Schans eiste gisterochtend om zeven uur een dode en een zwaargewonde. De 30-jarige Turkse arbeider M. Y. had in blinde woede een stiletto in de borst van zijn 28-jarige minnares ge stoken en met hetzelfde wapen het hart van haar man, de 28-jarige ijzerwer ker J. W. Spoor doorboord. De vrouw werd later ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Haar man was bij aankomst in het ziekenhuis al over leden. Een uur nadat het drama zich had afgespeeld, arresteerde de Rotter damse politie op straat de gevluchte Turk. De Turk, die sinds enige tijd een verhouding had met de vrouw, had met goedvinden van haar man de nacht doorgebracht in het huis van zijn minnares. Toen M. Y. tegen zeven uur gister ochtend te kennen gaf naar zijn pen sion elders in de stad te willen gaan, verzetten de vrouw en haar man zich daartegen. Hoewel het de politie gister avond nog niet duidelijk was wat er precies is gebeurd, staat wel vast, dat er een ruzie is ontstaan. Toen de vrouw de Turk vastpakte, greep deze zijn stiletto. Volgens de Turk stak hij echter pas toe, nadat de ijzerwerker hem met een mes te lijf was gegaan. Door het gil len van de vrouw werden de vier kin deren van het echtpaar wakker. Het oudste, een elfjarig meisje, rende naar de buren, die de politie waarschuwden. Toen de politie bij de woning kwam lag de man met diepe steekwonden in de hartstreek bewusteloos in de hal van de woning. De vrouw, bij wie de lon gen waren doorboord, zat badend in haar bloed in de huiskamer. Onmiddellijk na de steekpartij ren de de Turk in paniek de woning uit. Onderweg gooide hij zijn stiletto weg. In de buurt van het Dijkzigt-zieken- huis, waar zijn slachtoffers waren op genomen, werd hij later door de politie gearresteerd. jbc. bij voorbaat geen verwarring op te roepen, wil ik maar meteen zeggen, dat deze naam in mijn geval niet slaat op de hier en daar in tuinen voorkomende komoeljesoort uit Ja pan/China, de mooie rode, aardbei achtige vruchten voortbrengt. Ook is er een uit de landen der Middellandse Zee. Nee, mijn naam moogt ge een eigen bedenksel noemen; officieel staat hij in geen enkele flora, maar ook deze lente frappeerden mij de pur peren beziën van de lork of lar ix, die in het geheel geen bessen, doch vrouwelijke bloemen zijn. Een oude schrijver zegt ervan: „Zeer schoon en verrukkelijk en van bovenmate fraaie, karmijnrode kleur, lokken zo saan- de tussen groene naalden den aan schouwer, om hen met sterker verlan gen te bezienDat deen we in april dan ook trouw elk jaar en dezer dagen zagen wij weer „roosvormige kuifjes den Lork bepluimen". Niet iedereen volgt ons in de bewondering William Wordsworth heeft er b.v. geen goed woord voor over. De man nelijke bheiwijs is hangend en vuil geel, de vrouwelijke sieren rechtop de zelfde takken en beide vinden we aan het oudere hout. Aan de lijkant der heide, tegen de wind beschut door fijnsparren vonden we zo'n prach tige boombloeier met het zachte, fere heldere groen der nieuwe naalden, die bundelgewijs bijeen staan en te gelijk met het bloeien ontplooien. Aan vele twijgen stoelden vrolijk de aard beidjes en later zullen ze dus als ke gels van bijzondere artisi c teit we derom reden tot verheugenis geven. Bij het naderen van de winter verliest de lork zijn naalden en hij is de enige onzer coniferen, die ons dan door zijn naaktheid deert, doch in de lente is het een feestelijk figuur. 16-4-'68 A. B. WIGMAN BONN Met harde hand is de Westduitse politie gisteravond opgetreden tegen rebellerende jongeren die in zeven steden probéerden de expeditie van kranten van de uitgeverij Springer te verhinderen. Er waren vele gewonden en arrestanten, maar het transport van de vers gedrukte kranten verliep in grote trekken normaal. Vrijdagavond voor Pasen was de politie zeer behoedzaam te werk gegaan; de bladen van Springer en andere kranten waren toen niet of pas met grote ver traging gedistribueerd. Ruim twintig gewonden vielen gister avond in Frankfort, waar ongeveer vijf duizend demonstranten de Sozietats- drukkerij belegerden, waar een editie van Springers sensatieblad Bild-Zei- tung en ook de uiterst serieuze Frank furter Algemeine Zeitung worden ge drukt. De politie gebruikte waterkanonnen en gummiknuppels, de betogers sme ten met stenen die ze uit de bestrating hadden losgewoeld. Zwaar gewond werd een jeugdige be toger in Hamburg, die werd aangere den door de eerste bestelwagen die het Springergebouw in die stad verliet. Ook hier bevocht de politie met waterka nonnen en gummistokken een menigte van ongeveer duizend demonstranten. Toen de jeugdige betoger ernstig was aangereden vertrokken de betogers in een soort protestdemonstratie naar het Hamburgse stadhuis. Tot kleinere vechtpartijen met enke le arrestaties kwam het ook in Frank fort en München. In Keulen waren de krantenuitge vers de demonstranten te vlug af: daar werden de kranten een uur vroe ger gedrukt dan normaal en toen de betogers kwamen opdagen waren de vrachtauto's met de kranten reeds ver trokken. Peter Brandt, de 19-jarige zoon van de Westduitse minister van buitenland se zaken, was een van de jonge rebel len die dit Paasweekeinde werden ge arresteerd en weer vrijgelaten in West-Berlijn. Daar kwam het tot hef tige botsingen met de politie. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Benda, heeft op tweede paasdag een beschuldiging van de stu denten verworpen, dat hij met zijn col lega's van de deelstaten afgesproken zou hebben de tegen het Springer-con cern gerichte demonstraties, met inzet van alle politieke middelen de kop in te drukken. Het inzetten van politie is een zaak die slechts de deelstaten zelf aangaat, zo verklaarde minister Benda tegenover DPA. Kort tevoren had het verbond van Duitse studenten (VDS), dat een af spraak van Benda met' de deelstaten vermoedde, protesten aan de Bonds kanselier en de premiers van de deel staten gezonden. Veertien hoogleraren en docenten van verschillende Westduitse universitei ten schaarden zich aan de kant van de tegen het Springer-concern protesteren de studenten. Zij ondersteunden hun eis voor een openbare discussie over het concern, dat volgens de studenten het klimaat voor de aanslag op de linkse studentenleider Dutschke heeft geschapen. De hoogleraren ontraad den evenwel het gebruik van geweld. AXEL SRINGER bron van springstof DJAKARTA De Verenigde Staten geven voor het inleidt n" overleg met de Noordviëtnamezen de voorkeur aan een neutrale hoofdstad in Azië. De Phi- lippijnse minister van Buitenlandse Za ken, Narciso Ramos, zegt dit te hebben vernomen van de Amerikaanse zaakge lastigde in Manilla, James Wilson. Wil son had ook gezegd, dat een akkoord over de plaats voor onderhandelingen binnen twee dagen tot stand zou kun nen komen. President Johnson is maandagavond in Honoloeloe aangekomen voor bespre kingen over de strategie in Viëtnam. Hij zei dat Hanoi nog niet officieel heeft gereageerd op het Amerikaanse voorstel de inleidende onderhandelin gen in een van de vier neutrale steden te houden, nl. Vientiane, Rangoon, Djakarta of Nieuw-Delhi. Hanoi heeft officieel Pnom Penh en Warschau voor gesteld, steden die Amerika minder ge schikt acht. De onderhandelingsplaats moet er volgens Amerika een zijn, waar beide landen vertegenwoordigers en verbindingen hebben. Amerka is verlangend, aldus presi dent Johnson, aan de conferentietafel te gaan zitten. Er gaat kostbare tijd verloren. Niet alleen diplomatieke, maar ook militaire kracht is nodig om de vrede in Azië te winnen, zei hij. Het voornaamste doel van de komst van Johnson naar Honoloeloe is een ontmoeting met president Tsjoeng Hi Park van Zuid-Korea. Er zullen ook militairen van het Amerikaanse opper bevel in het gebied van de Stille Oceaan aan de besprekingen deelne men. ADVERTENTIE leuke sport-serie van 3 sleutelhangers 3 prachtige "groenten" sleutelhangers originele serie met 3 Old-timers (klassieke Per serie van 3 sleutelhangers slechts 6 vlaggetjes van Califor nia soep-in-blik. Plak ze achterop deze adverten tie. Knip uit en stuur op naar: California - Afd. geschenken - Harderwijk. Maak het hokje van uw keuze zwart! Naam: Straat: Plaats: soep-in-blik De vorige week neergeschoten Dutschke verkeert niet meer in direct levensgevaar, zo maakten de behande lende artsen bekend. Men had tekenen waargenomen die op verlammingen we zen. De studentenleider werd niet meer kunstmatig gevoed en hij was in staat vragen te antwoorden. De Westberlijnse justitie liet op twee de paasdag alle tijdens de ongeregeld heden van de vorige dagen gearres teerde studenten vrij. Ook vakbondsleiders, kerkelijke fuc- tionarissen en politici hebben de stu denten gemaand geen geweld te ge bruiken. De voorzitter van de CDU- bondsdagfractie, Barzel, brak een reis door Azië af en keerde naar Bonn te rug. Aangezien de studentenorganisatie heeft laten weten dat er „geen rust zal heersen totdat maatregelen ter onteige ning van het Springer-concern op sta pel worden gezet" ziet het er niet naar uit dat de politie in een aantal West duitse steden kan gaan uitblazen. (Zie verder op pagina 5 van dit blad). ZANDVOORT. Het was nog wel een beetje frisjes, maar uit de wind en in de zon kon men zich heerlijk koesteren. DEN HAAG. Het verkeer heeft in het paasweekend, (gerekend van vrijdag ca. het middaguur tot en met tweede paasdag) voorzover thans be kend, 13 doden. 13 zwaargewonden en 5 lichtgewonden geëist. Voor een overzicht van de ongeluk ken met dodelijke afloop zie men el ders in dit blad. DEN HAAG De terugtocht van 600.000 buitenlandse toeristen is zonder strubbelingen verlopen. Tegen tien uur gisteravond stonden bij het kruispunt Oudenrijn nog drie kilometer lange files, maar deze stroom werd vlot ver werkt. Ook de VVV's en de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer bleven dit weekety* de drukte de baas. Via r^dio, televisie en geluidswa gens van de politie vroegen de VVV's in verscheidene plaatsen de burgerij om logeerruimte. Er waren honderdduizend toeristen meer dan vorig jaar. De West duitsers waren weer veruit in de meerderheid, maar ook het aantal Fransen was opvallend groot. In Rotterdam gingen circa 350 paas- /^ww%aaaaaaa^wnaaaaaaa/saaaaaaaaaaaa reizigers dank zij de VVV de boot in. 1 "1 1 Zij werden voor een of twee nachten |-| OllHpVIlf llll'ZPTICI ondergebracht op de Rijnschepen Rijn- riOIlUCI UUU14C11U. haven en Rijnmond. De Rotterdamse VVV had de over stelpende drukte voelen aankomen en tevoren met de rederij van de passa giersschepen, ingericht voor kruisrei- zen op de Rijn, een afspraak gemaakt. De toeristen die zich inscheepten, wa ren in hoofdzaak Duitsers en Fransen; er was slechts een hndvol Nederlanders bij. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) deelde gisteravond opgelucht mee: ,.De traditioneel geworden slag om de passbedd,en is weer gewonnen." De drukte op de wegen is groot ge weest, maar lange files auto's vormden zich zondag alleen op de routes naar het strand bij Haarlem en Zandvoort en bij het verkeersplein Oudenrijn. Gisteren zorgden terugkerenden toeris ten voor files bij Oudenrijn, Hoevela ken en Gorinchem. De treinen vervoerden tijdens het paasweekeinde ongeveer 800.000 passa giers. De grootste drukte kwam pas gisteravond. Na zes uur waren de trei nen op de lange afstanden flink bezet. Sommige D-treinen naar Duitsland en de Benelux-treinen naar België, zo lie ten de Spoorwegen weten, hadden een bezetting van 150 procent. De Fransen, die ons land in groteren getale bezochten dan in voorgaande ja- ENSCHEDE. Vonken van een Paas vuur hebben zondag de grote boerderij van de landbouwer G. A. Rutbeek in de buurtschap Rutbeek Boekeloverwoest. Het paasvuur werd op bijna honderd meter van de boerderij gestookt door kin deren. De wind dreef de vonken naar het huis. De schade bedraagt ongeveer twee ton. Het vee kon worden gered. ren, geven meer geld uit dan de West duitsers, zo is tijdens de paasdagen op vele plaatsen geconstateerd. In het Mauritshuis in Den Haag, waar de Stier van Potter hangt, werden veel meer dure catalogi aan Fransen ver kocht dan aan Duitsers. Veel Fransen die anders de paasda- den in België doorbrachten, schenen zich daar dit jaar niet prettig te voelen door de recente onlusten tussen Vla mingen en Walen, en reden daarom naar Nederland door, is de indruk van de ANW. Katwijk kreeg bezoek van zevenhon derd Zweden die in ons land bloemen- carnaval kwamen vieren. Naar schat ting hebben zij 150.000 a 160.000 gulden in Nederlandse kassa's achtergelaten. Met de „bollenluchtbrug" uit Enge land zijn in het paasweekeinde onge veer zevenduizend Engelsen naar het vliegveld Zestienhoven gekomen voor een dagbezoek aan Keukenhof en een rondvaart door Amsterdam. De organi satoren van deze „operatie-tulp" toon den zich bijzonder ingenomen met de medewerking van de Rotterdamse luchthaven die de bijnaam Friendly Airport de vriendelijke luchthaven heeft verworven. „Het seizoen is zeer goed begonnen", concludeerde gisteravond een tevreden zegsman van de ANW. de heer C. Roorda. LISSE. De Keukenhof is druk be zocht. Voetje voor voetje moesten de bezoekers langs de paden in de kassen trekken. Volgens de Haagse VVV hebben in Den Haag en omstreke»? haar chatting vijftienduizend toeristen overnacht, in clusief vierduizend kampeerders op het kampeerterrein Duinrell in Wassenaar. In Rotterdam schatte men het aantal overnachtingen op 15.800. De grootste attractie in de duin streek was weer de Keukenhof, die een record van 140.000 paasbezoekers boek te tegen vorig jaar vijftigduizend. Toen viel Pasen echter vroeg en waren de bollen nauwelijks in bloei. Uit vele toeristische centra kwamen berichten dat de bezoekerscijfers hoger zijn dan van pasen 1967. Madurodam had de drukste paaszaterdag uit de ge schiedenis. In het hele weekeinde kwa men er 63.000 bezoekers. De Diergaarde Blijdorp kreeg 38.000 bezoekers en Artis in Amsterdam 22.500. De Euromast werd bezocht door 21.500 mensen, evenveel als het Rijks museum in Amsterdam. MEMPHIS, (Tennessee) Van Virgi nia tot Florida zoeken Amerikaanse fererale rechercheurs intensief naar de 37-jarige Eric Starvo Galt, ver dacht van de moord op dr. Martin Luther King. De man heeft vrijdag in Atlanta, (Georgia) een witte auto, een Ford Mustang, achtergelaten. De wagen komt overeen met die waarin de moordenaar van dr. King acht da gen eerder vermoedelijk is gevlucht uit Memphis. De FBI, de federale recherche, weigert mededelingen te doen over het zoeken naar Galt, een werkloze zeeman uit Birmingham, (Alabama). Associated Press heeft echter geconstateerd, dat er navraag ts gedaan bij verschillen de families met de naam Galt in Vir ginia, Alabama en Flprida. De eigenaar van een pension in Bir mingham heeft maandag verklaard, dat hij een tekening heeft herkend van de man die wordt gezocht in ver band met de moord op Martin Luther King. Hij herkende de man als een pensiongast die Eric Galt heette. Overigens kon het wel eens zijn dat de naam Eric Starvo Galt verzonnen is, want hij komt in geen enkel officieel zeelieden, archief voor. Hierbij komt dat één van de figuren in de James Bond spionageromans een eerste en tweede naam heeft, die er iets op lijkt n.l. Ernst Stavro Blofeld. HOORN In een ziekenhuis te Hoorn is gisteravond de achtjarige Sijbrand van der Meer overleden aan de gevolgen van een val die hij zondag avond maakte in een schuur bij de ou derlijke woning te Sybekarspel. NEW YORK De 13-jarige zoon van Roy Innis, de nationale directeur van het congres voor rassengelijkheid. is maandag doodgeschoten voor een huis in New York De politie zei dat de jongen, Roy In- nis jr, met twee andere jongens aan het spelen was voor het huis, toen het schot gelost werd. De kinderen zouden wat te veel herrie gemaakt hebben op straat voor het huis. De politie heeft David Newborn (49) naar het politiebureau meegenomen voor ondervraging. De man is een ne ger. De jongen speelde met twee andere jongens voor het huis toen hij door een kogel in de linkerzijde van de rug ge troffen werd. Toen het kind in het Lin coln Ziekenhuis aankwam was het al dood. De politie zei dat het een warme avond was en dat de jongens aan het schreeuwen waren en het huis in en uit holden. Na herhaalde waarschuwingen ver scheen de neger plotseling op de stoep van het huis en de jongens holden weg. De man loste het schot en Innis viel neer op het trottoir, aldus de politie. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige medewerker). Het weer in onze omgeving stond ander invloed van een hogedrukge- bied boven Scandinavië tot de Balkan, dat nu nog doorgaat met de mooi- weerproduktie. Zuidoostelijke winden voeren nog iets warmere lucht aan, waarin de middagtemperatuur tot on geveer 20 graden kan oplopen. Mor gen komt er meer bewolking, waarna later de kans op een bui iets groter wordt, maar toch verwachten we in grote trekken bezien geen ingrij pende weersomslag. ADVERTENTIE Kie isenri Se^r y Van»1 or v o naar Y r a a

De Vallei | 1968 | | pagina 1